275 Zaterdag 25 Augustus 1917 31e Jaargang Da Qroofe Oorlog. Binnenland. FEUILLETON. Uitgave van at® NaaiöS. Venn. LUCTOR ET EMERGG. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes; LANGE VORSTSTRAAT 218. Bureau te Middelburg: IIRMA F. P. DHUIJ L. BURG Brakkers: C'osterbaan Le Cointre, Goes. 1)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.50 Losse nummers -0.06 Prijs der Advertentiën. 14 regels f0.60, iedere regel meer 15 ei 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®». Bewijsnummers 5 cent. Ouitschfand geen Rusland. De verandering der Staatsinrichting in Rusland is spoedig in z.ijn werk gegaan. Het kon haast niet vlugger. Den eenen avond ging de Czaar nog in het gevoel zijner waardigheid naar bed; en den vol- j genden avond was hij al Czaar-uit; en was Rusland een republiek. Maar zoo kan het in Duitschland nooit gaan. Duitschland bestaat uit onderscheidene staten, die onafhankelijk van elkaar elk zijn eigen bestuur hebben. Zij hebben hunne vertegenwoordigers in den Rijks dag; 'doch ook in den Bondsraad. ï>e Bondsraad behartigt de belangen van elk der staten afzonderlijk, welke in dien Raad federatief (dat wil zeggen kameraadschappelijk, doch ieder niet eigen bestuur en Streven en inzichten) verte genwoordigd zijn. De Rijksdag heeft nu meerdere zeggen schap gekregen. De democratie viert er hoogtij. Doch dit kan niet zoo maar pp eens met den Bondsraad, met zijn be hartiging van de verschillende belangetjes der verschillende' kleinere en grootere sta ten; en die ook in zijn samenstelling aan verschillend kiesrecht zijn aanzijn -dankt. De Rijksdag vertoont'het éénige beeld van het Duitsche Rijk, en kan als zoo danig meer invloed op de regeering vor deren, en heeft die dan ook in de laat ste weken veroverd. Maar in den Bonds raad is de federatieve gedachte beli chaamd, zeodat, bij zoo eigenaardig ver schil 'van belangen en inzichten en po litieke rijpheid, het onmogelijk is een eisch te kunnen, formuleeren, welke alle leden van dien Bondsraad bevredigt. Een Beijer is nu eenmaal een heel ander imensch dan een Pruis, een Pool heeft niets van een WestfaaJ, en de Mecklen- burger staat ver ten achter bij den Wur- tetmberger. Dit alles maakt het zoo moeilijk om den Bondsraad zich te doen aanpassen aan de veranderde omstandigheden. De schaduwzijde van het veelhoofdig bestuur; gelijk Rusland, voor het beoogde en bereikte de lichtzijde vertoont van het eenhoofdige. Een verketrde raed ea een pretest. In de „Nieuwe Courant" stond dezer dagen een ingezonden stuk van een ze keren heer Roosenburg (overigens onbe kend), die beweert, dat hij1 twee jaar ge mobiliseerd is geweest, en daarna >n Frankrijk heeft vertoefd. Hieraan ontleent hij het recht te doen alsof 'hij 'cle wijs heid in pacht heeft. Zijn leuze is: Ne derland moet zich aansluiten bij de Ge allieerden Het is jammer, dat een blad als de „Nieuwe Courant", zulken onzin laat af drukken, maar gelukkig, dat een ander liberaal blad „Het Vaderland" daartegen een ernstig protest laat "hooren. Eerst wordt natuurlijk het voorbeeld van Roe menië aangehaald, wat reeds als een vol doende weerlegging van de theorieën van dezen jeugdigen heethoofd kan beschouwd worden. Maar bovendien zegt het „Va derland Het Nederlandsche volk wil den vrede. Dat moet toch ieder kind wel duidelijk zijn. Te dien opzichte bestaat er geen afzonderlijk inzicht der Ipartij- en. Liberalen, elericalen, en socialen, nie mand wil aansluitingbij de Centralen, noch blij de Geallieerden. I Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WO RB 01 SE. 56) Zoo was ik dus ook 'hersteld in de goede opinie van Dobbs en ofschoon ik erg tegen die borstelpartiji van 's avonds op-zag, kan ik het toch beschouwen als een bewijs van haar goede gezindheid. Zoolang mijn ballingschap geduurd had, had zij nooit mijn krullen willen aanra ken en zoodoende zag mijn haar er in derdaad (ontoonbaar uit. Ik besloot nu echter maar, met het oog op de hard handige wijze, waarop Dobbs gewoon was deze zaken te behandelen, mijn haar zelf in orde te brengen, voor ik miji onder haar kanden stelde. Ik geloof niet, dat Dobbs opzettelijk zoo hardhandig was, het was eenmaal haar gewoonte, alles stevig aan te pakken, in dit opzicht stemde haar manier van doen geheel overeen met haar uiterlijk, dat ook" niet bijzonder zacht aardig was. Ze vergat gewoonlijk, dat oen kindergezicht iets anders is dan oen eikenhouten tafel, die er wel tegen wordt 26 Stevig §ewreTCn en geboend Bekapt overzicht vaa twsfwvd. De felle strijd bij, Lens, dat niet veel meer dan een puinhoop is, duurt voort. De En ge lsc lie n houden de Duits.-he loopgraven, .onmiddellijk ten N.W. .van Green Grassier zoo genoemd tloor de Canadeezen bezet. Vijandelijke raids ten N. W. van Labas- sée werden door ,de Portugeesche troepen afgeslagen. Als ge nu weet, dat er ook nog troe pen uit de Ver. Staten moeten strij'- den, dan hebt ge 'n denkbeeld van de on gekende verscheidenheid onder de troe pen der geallieerden. Havas meldt, nieuwe Fransche vorde ringen bij de Maas. Op ,den linker Maasoever gingen de Fransche troepen giste; en met de hun eigen onstuimigheid tot den aanval over. Tusschen het Avocourt-bosch en den Mort Homme werden „al de gestelde doelein den" bereikt. De Franschen maakten zich meester van de door de Duitschers ver sterkte hoogte 304 en van het ten Wes ten gelegen Bamardbosch. Hun succes voortzettend namen de Franschen ten noorden van de hoogte 304 een linie van verdedigingswerken en drongen ver der door tot aan den Zuidelijken over van ,de beek van Forges, tusschen I fau court en Béthincourt. De Fransche vooruitgang heeft een ge middelde diepte van 2 K.M. Tegelijkertijd Melde een offensief der Fransche troepen ten Oosten van den weg EsnesBéthincourt hun in staat de po sities ten Noorden van den Mort Homknie over een diepte van ongeveer één K.M. uit te breiden. Nauwelijks was een halven dag gepau zeerd, of de Isonzoslag werd met nieuwe verwoedheid voortgezet. Weenen geeft den indruk, dat die woe de voor een deel te danken zou zijin aan het vruchtelooze van de a an v als- pogingen. Een feit is, dat de successen door de Italianen uiterst vaag worden aangegeven. Alleen als het op het aan tal gevangenen aankomt, weten zij te melden, dat thans inteer dan 20500 man, w.o. ruim 500 officieren, gevangen ge nomen zijn. Maar nóg schijlnt van eenige kans op een imin of meer be,slissend succes voor de Italianen, dat eenigermate aan de groote spanning en de offers beant woordt, jgeen sprake. De voorbereiding voor de conferentie te (Stockholm; die 'in September zal wor den gehouden, berust bijna uitsluitend, bij den secretaris van het comité, Ca- miel Husymans. Bran,ting 'heeft het, vol gens een mededeeling in „Vorwart#," te druk met de verkiezingen die in Zwe den worden voorbereid, en Troellstra is wat overwerkt en inioet rust houden, zoo dat hij slechts zelden te Stockholm aan wezig kan zijn. Maar Hriystaans is vol goeden moed en wanhoopt minder dan ooit aan het welslagen der conferentie, ook al zul len er geen .Fransche, Engel sche en Ita- liaansche socialistische afgevaardigden zijn. De groote staatsconferentie te Moskou r—heden geopend zal' nu beslissen over de houding die Rusland ver-der zal aannemen. In de eetkamer vond ik miss Mona en ik begreep dat ik haar ook om ver giffenis moest vragen; ook zij had door mijn gedrag geleden en nog altijd viel het loopen haar een weinig moeilijk, wat aan haar ietwat kreupelen gang te zien was. „Nu, stil maar, kind, het is genoeg", zeide zij knorrig, toen ik een paar woor den gezegd had. „Laat ik er nu maar asjeblieft niets meer van hooren. Mijn broer en zuster hebben je "beiden ver geven en tante Rachel kiest ook al je partij, ik begrijp dus, dat 't van mij ook verwacht wordt, dat ik je vergeven zal. Maar vergeten zal ik het niet, daar kan je op rekenen. En ik vind het be paald verkeerd, dat je niet behoorlijk gestraft wordt. Enfin, alles moet maar weer- gebeuren zooals Judith en Matthias het wrllen, want die twee regeeren toch iedereen in huis". Het waren nu juist geen verzoenings gezinde woorden, die miss Mona tot mij richtte en dus bleef ik, ietwat beteuterd, naast (mijn stoel staan, ik durfde nog niet gaan zitten. Mona Louise zag dat en nog altijd bits, liet ze erop volgen: „Blijf me toch niet zoo onnoozel staan aankijken, kind. Ga nu maar gauw aan tafel zitten en doe voortaan je best, een goed meisje te wezen, ofschoon ik het zeer betwijfel. Het zal, vrees ik, wel niet Het politieke drama in Duitschland schijnt v'oorloopig geëindigd. De rijkskanselier moet een tweede ver- klaring .gegeven hebben, die nog a! aan- I nemelijk was voor de meerderheidspartij', j Of de eenheid nu voorgoed hersteld 'is zal echter nog mioctèn blijken. Men .spreekt reeds van een verdaging van de catastrophe. In ieder geval hopen wij,, dat de meer derheidspartij er in stage aan he'. stand punt van Duitschland ten opzichte van het. vredesvraagstuk vastheid en stellig heid te geven. Het vredesverlfinyen. Volgens de „Manchester Guardian" werd aan Lloyd George dezer dagen een petitie ter hand gesteld, waarin de Engel- sclre regeering gevraagd wordt, zoo spoe dig mogelijk onder-handelingen om een eerlijken en duurzamen vrede aan te kiroo- pen. De petitie is door bijna 250.000 per-- sonen geteefcend, alsmede door arbeiders- vereenigingen pret 900.000 leden. In een begeleidend schrijven wordt ge zegd, dat de Russische revolutie, het toe treden van Amerika tot den oorlog en een vvedesresolutie van den Rijksdag een nieuwen internationalen 'toestand schie pen. Hoofddoel van den oorlog is verster king vair den democfatischen invloed in de wereld en er bestaat thans grond voor de veronderstelling, dat aan dit doel ver zekerende en alle aanvalsplannen van Duitschland onmogelijk makende, vrede bereikt (kan worden. Deze eenige weg om dit te onderzoeken, is het direct openen van onderhandelingen. Onder de onderteekenaars bevinden zich Lagerhuisleden, de schrijvers Zangwill, Brailsford en Carpenter, talrijke profes soren, geestelijken en ook leden van den adel. Een rooversber.iie. Een belangrijke schildering van de toe standen in het Russische leger gedurende de Duitsche doorbraak in Galicië is ge vonden in het .dagboek van eerr gesneu velden Russischen officier. O.ml. staat daarin opgeteekend Al' het afschuwelijke te beschrijven, dat ik bij het dorp Chachatow heb gezien, is bijna onmogelijk. Gedurende den terug tocht werd het dorp in brand gestoken onder het geschrei en geweeklaag (der inwoners). Onze manschappen lijken niet meer op soldaten, doch op een gewa pende rooversbende. Zij stelen paarden, koeien en ander vee en drijven het voor zich .uit. Het geschrei en het geklaag der vrouwen en kinderen, het giesteun der gewonden, het geloei van het vee dat alles vereenigit zich met het ge knetter van het geweervuur tot een af schuwelijk concert. In Bryszowod ver moordden (de soldaten twee vrouwen. Hoe vreeselijk en stuitend was het allemaal, Alles in in wilde verwarring. Wij nade ren (Horozanka, dat in brand sitaat. De soldaten plunderen de winkels, breken de inmaakblikken open, en pakken bo ter, tabak, laarzen en kleeren mee. Het regiment ging terug tot het station Koros- ciectutoi. Bij dien terugtocht werden de ■dorpen geplunderd. In de plaats zelf heb ben eenige regimenten halt gehouden. Ook hier hield alles zich met plunderen bezig. Het waren geen soldaten mper, maar een rooversbende. Zij sleepten alles mee, zij weten zelf niet waarheen." Korte Oorlogsberichten! Bij de 'Fransche bomaanvallen op heel lang meer duren, of alles loopt weer mis en dan ben je misschien uog tien maal erger dan nu". Ik zeide niets, maar toen ik me op mijn stoel geheschen had, op mijtn oude plaatsje^ bleef ik met gebo gen hoofd de komst van miss Judith af wachten. jVIiss Mona zeide niets mieer, maar zag een courant in en ik zeide ook geen woord. Ik was dan ook blij, toen miss Judith binnenkwam en ze mij, langs mijn stoel heengaande, een zacht tikje pp de wang gaf, en even vrien delijk tegen mij1 knipoogde. Miss Mona, die juist opzag van haar lectuur, haal de even de schouders op, toen zij het zag. Klaarblijkelijk kon ze het niet be grijpen van haar zuster, dat ze mij weer in genade aangenomen had en nu weer even goed behandelde- als vroeger. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Er brak nu voor mij een heerlijke tijd aan bij de Perrens en dat in dubbelen zin. De vergiffenis, die ik gekregen had. en de daarop gevolgde algeheele verzoe ning hadden tengevolge, dat ik mij ver heugd gevoelde na de maanden van een zaamheid in de sombere eetkamer. En dan was het lente bovendien, het blijde jaargetijde, waarin de natuur herleeft en alles, wat er zoo langen tijd doodsch en Metz is een 11-jarig meisje gedood. In andere plaatsen werden een vrouw en vijf kinderen gewond. Het is de duikbootenoorlog, aldus schrijft Leon Chavedon in de Parijsche „Information" die de proviandéering van. ons leger in Saloniki bemoeilijkt. Hij .ver hindert onzen invoer van olie, graan kolen enz. en doet sfchepen van eau paar mil lioen ton met 'lading meel verdwijnen. Hij is de oorzaak van het opleggen van een groot aantal neutrale schepen en veroorzaakt (hel stijgen der scheepvaart- vrachtprijzen en de duurte der levens middelen. Het Italiaansche blad de „Secoio" betoogde dezer dagen, dat de Centralen, noch op militair, noch op financieel ge bied te verslaan zijn. Deze verandering van Overtuiging is wel opmerkelijk. De bisschoppen-conferentie in Duitschland heeft aan keizer Wilhelm een telegram- van hulde gezonden, waarop het volgende antwoord inkwam: „Ik ver eenig mijn gebed met het uwe, dat God de (lieer de onder -de furie van dein oorlog zoo zwaar lijdende wereld spoe dig weder -dien vrede m-oge schenken. Het. stedelijk bestuur van Petersburg heeft, in-aar aanleiding van talrijke on geregeldheden bij de levensmiddelen-voor ziening, zich genoodzaakt gezien om af te treden. De voorlooplge Russische regeering heeft den graanuitvoer naar Finland ver boden, aangezien zij nog steeds voor een Duitschen inval in Finland vreest. De oorlogsuitgaven van Portugal heb ben de som van 509 millioen bereikt. De maandelijksche uitgaven bedragen 50 millioen. De Kölnische Volkszeitung is Don derdag voor het eerst 'in Latijnsch let terschrift ver-schenen. Dit is het eerste Duitsche dagblad, dat geheel met Latijn- sche letters wordt gezet. Te Saloniki is opnieuw brand uitge broken. Meer dan duizend huizen zijn reeds in de asch gelegd. Keizer Wilhelm ontving gisteren in het groothoofdkwartier het rapport van den rijkskanselier, die daarna hij den keizer dineerde. De eerste lijst van personen, die, met de nieuwe orde van het {Sngelsche rijk begiftigd zijn, bevat de namen van een- aanzienlijk getal labour-leiders. Tot d<j gedecoreerden behoort ook Havelock Wil son, de voorzitter van den bond van zee lieden en stokers, die tot commandeur is benoemd. Een Fransche hakker heeft uitge vonden, duurzaam brood te bakken. Het wordt in zuiver rechthoekigen vorm wat langer doorgebakken en heet in gelijmd! papier gepakt. Daar komt dan n-og een tweede papier omheen, dat alle openin gen volkomen afsluit. Zoo ingepakt wordt het brood wederom 20 minuten in den nog heeten oven geschoven. Na twpfö maanden is zulk brood nog in goeden staat. Cichorei zal in yerband miet de koffieschaarschte niet uitgevoerd mogen worden. Prinses Juliana is gistermiddag naai- Scheveningen terug- somber uitzag, weer een pieuw heerlijk aanzien verkrijgt en de vogelen weer hun liederen doen hooren on de bloemen weer ontluiken. Die heerlijke lente was nu vol komen in harmonie met mijn eigen vreugd en alles scheen mij toe zoo mooi en lieflijk te wezen, of het alleen was om mijom' mij, die het toch waarlijk] niet had verdiend. Nu moet ik er dadelijk bijvoegen, dat ik nooit in de maand Mei buiten had vertoefd en nu zijn het wel fabeltjes-, die de menschen al te gretig gelooven, dat er dan in Londen niets moois Is alsof het zijn prachtige parken niet had! maar het is tóch niet te ont kennen, dat niets gaat boven de schoon heid dér ongerepte natuur, wanneer de bloeimaand haai- lieflijkheid uitstort over de wijde landouwen. Ik merkte nu, dat Stanbridge mooi was, het was zelfs zéér mooi. De zee was onbeschrijfelijk (schoon en oefende- een groote besparing op mij uit, die nooit verflauwde, integendeel altijd nieuw voor mij bleef. Zoo was het een bijzonder ge noegen voor mij, om naar het strand te gaan, wanneer de vloed kwam op zetten. 0, wat vond ik, stadsmeisje, dat de geheimvolle schoonheid der zee nog zoo weinig kende, het heerlijk golven- spel na te gaan, telkens als "de barein het parelwitte schuim over de schelpen gekeerd. Haar grootmoeder begeleidde haar tot de halte Soestdijk. De Belgen te Harderwijk. Naar de „Rott." mededeelt zijn alle Belgische inwoners te Harderwijk aange slagen in de plaatselijke directe belas ting. Unaniem weigeren (zij nu hun aan slag te voldoen, als grond, voor hun wei gering aangevende, dat zij slechts gedwon gen te Harderwijk vertoeven. De beroemde sergeant. Nu sergeant Lok bij Winschoten een vreemd vliegtuig tot dalen beeft genoopt, openbaren zich bij sommige lieden aan stonds onrustbarende zenuw-verschijnse len, zoo schrijft de „Ned.". Daar is, teü eerste, eenGeneraal-Majoor (geluk kig b. d. oftewel „buitendienst") die aan 60(1 personen een kwartje vraagt, ten einde voor het dus verzamelde geld te koopen eengouden horloge voor de-m sergeant, ter herinnering aan zijn schot bij Beerta. En met de inzameling daarvan wil' hij dan notabene de dagbladen die Manusjes-van-alles! belasten! Daar is ten tweede het bericht, dat de „Win- schoter Crt". een postwissel ontving uit Goes met de aanteekening: „Ter uitreiking aan onderofficier Lok, le prijswinnaar in* een wedstrijd, die reeds -drie jaren duurt (neerschieten vliegtoe stel)". Natuurlijk misgunnen we den beroem den sergeant zijn 600 kwartjes noch den postwissel uit Goes, ofschoon de voddoe ning over het vervullen van zijn plicht ons grooter belooning schijlnt; maar het mag toch wel terstond worden vastgelegd, dat dit niet de manier is, waarop1 Ne derland zijn landsverdedigers behoort te eeren, afgezien nog van den belachelijken indruk, dien zulke ij-ver op1 het buitenland, moet maken. Nederland en het volkenrecht Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de Duitsche keizer onlangs in een gesprek met een tot voor kort neutralen diplomaat te Berlijn zich in zeer waardeerende woor den heeft uitgelaten over de houding de» Nederlandsche regeering. In geen neutra- len staat, zei, hij; wordt het volkenrecht zóó wetenschappelijk toegepast als juist in Nederland, in geen neutralen staat is de houding der regeering zoo correct te genover de centralen en de entente. Ifbl. Minder trammen. Op de lijnen der Ned. Tramweg MijL wordt het aantal trammen eerstdaags met 25 pet. ingekrompen. Beperking treinenloop. Naar de „Tel." verneemt, zal de- reeds door ons aangekondigde beperking vanl den treinenloop op 22 September a.s-, in werking treden. Het aantal treinen zal tot 2/3 van het tegenwoordig aantal wor den ingekrompen. Dure spoortarieven. Het is waarschijnlijk, dat de extra ver hooging op de spoorwegtarieven en dó andere bijzondere maatregelen, welke tot beperking van het reizigersverkeer zjjn genomen, ook na den oorspronkelijk vast- gestelden termijn van kracht zullen blij ven. Onderhandelingen hieromtrent wor den met de regeering gevoerd, maar waar schijnlijk zullen de uitkomsten van het reizigersvervoer gedurende de- zomermaan den worden afgewacht aleer een defi nitieve beslissing zal worden genomen, („Tel.") van het strand heenwierpen, of wat ver derop, tegen de lage rotspunten uiteen- braken, aldoor ruischend, met diepen or geltoon. Die machtige ,grootsche stem van den oceaan oefende altijd een grooten in vloed op mij uit, als ik op het strand er -naar luisterde, het scheen jnij toe, alsof ik steeds onder dat bruisen door een stem hoorde, die mij vertelde- van d.e geheimen dier grondelooZe diepten en over den tijd, dat de zee haar dtooden weergeven zal. En zoo was het ook een genoegen voormjj 'langs de rotsen fe gaan naar een kleine grot, waar talloozte schelpjes lagen op het glinsterend wittel zand of eenige schreden verder te gaan naai- een woeste, wilde plek, waar groote rotsblokken verspreid lagen, grillig op en door elkander geworpen. Elmwood, het goed van de Perrens, l(a,g .geheel op zichzelve, het was een tamelijk uitgestrekte buitenplaats, doch aan één zijde begrensd door een veel grooter landgoed, dat er echter zeer ver waarloosd iRtzag. Het huis, waartoe dit goed behoorde, droeg volgens mijn idee, den alleronwelluidensten naam van Cuppagel Niet „Huis Cuppage" of „Plaats Cuppage" of iets van dien aard, maar eenvoudig Cuppageverder niets I i Ifcl 1211 Él US (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1