i Uit de Provincie Kerknieuws. Landbouw on Veeteelt Uit df» Pers Gemen roede hoeveelheid aardappelen vermalen auilen worden tot 1 October. De aard appelmeelfabrieken zullen dus eerst na de opneming van den oogst beginnen kun nen te werken., wat zeker op zijn aller vroegst 1 October wordt. De schorsing van het Eindho- vensch Dagblad, Schriftelijk beantwoorde vragen van den. heer Van Hamel, betreffende het 'door den commandant van het veldleger uit gevaardigde verbod tot Uitgifte van het Eindhovensch Dagblad. Minister De Jonge acht onjuist het door flen commandant van het veldleger ten aanzien van het Eindhovensche Dagblad genomen schorsingsbesluit, voor zoover het zijn grond vindt in onze onzijdige heid. Een protest in de pers tegpn het in den groriK boren van Nederlandsche yisschersschepen door de Duitsche ma rine raakt die onzijdigheid niet. Intusschen moet ten deze aan een min der gelukkige woordkeuze gedacht wor den; het werkelijk standpunt van den cotrananxlant van bet veldleger was;, dat ook bij een protest als het onderhavige beleedigende uitdrukkingen tegenover een bevriende mogendheid niét toelaatbaar zgn, te mïnder aangezien in het grens gebied van ons land zich thans talrijke vreemde elementen bevinden en onrust onder de bevolking als rechtstreekse!» ge volg van die uitdrukkingen derhalve niet is uitgesloten. Ten aanzien van het aldus omschreven standpunt laat zich de vraag beantwoor den of 'het ingrijpen in 'slands belang geboden en van militaire zijde noodza kelijk was. Dit punt waar het gaal om een kwes tie van inzicht, is door den opperbevel hebber van land en zeemacht anderS beoordeeld dan door den commandant van het veldleger en aanstonds heeft hij dan ook doen weten, dat zijns inziens noch hét een noch het ander het geval was. De Minister heeft zich bg deze op vatting aangesloten. In verband daarme de heeft de commandant van het veld leger termen kunnen vinden- om de ver schijning Van het dagblad wederom tóe te Staan. Prins Hendrik wordt 30 Augustus uit Zwitserland in de residentie terugverwacht. Rogge. De Minister van Landbouw heeft in getrokken zijp beschikjking, houdende ver bod van alle handelingen, die er toe leiden,,, dat te velde staande rogge voor een ander doel wordt gebruikt dan voor menschelijk voedsel, met name het maai en van onrijpe rogge en het gebruiken van deze als veevoeder. Middelburg. De muziekuitvoering, welke gisterenavond in den Buitentuin plaats had, werd ditmaal begunstigd door bij zonder mooi weder. Er was {och niet zooveel' 'belangstelling als dit mooie weer had doen verwachten. Het laatste deel van het concert werd bijgewoond door het thans hier vertoevende reisgezelschap Van de Nederlandsche reisvereeniging. Het ligt in de bedoeling van het bestuur nog een concert, te doen plaats hebben. Tot adviseur van het agentschap der Ned. Bank, alhier, is benoemd jhr. mr. E.. A. O. de Casembroot zulks in plaats van wijlen mr. F. N. v. d. Bilt. Voor de afdeeling Middelburg" van de G-aref. Ver. voor Drankbestrijding trad gisterenavond alhier op dhr. De Booy met het onderwerp: ,,Het beginsel der Geheelonthouding". Spr begint met op te merken, dat het beginsel der geheel onthouding (s dat der solidariteit en dat geplaatst op Christelijken grondslag. Hij wijst er op, hoe God zelf dat beginsel in de wereld heeft gelegd, hoe de geheel onthouding de lijn van dat beginsel door trekt niet enkel tot verwanten en vrien den, maar tot wildvreemde menschen. Wordt de geheelonthouding van veel en velerlei beschuldigd, een argument te gen het beginsel zag of hoorde spr. nim mer. Ten slotte behandelt spr. de vragen: Is de drankellende zoo groot? Is geheel onthouding het beste middel tot het toe passen van het. beginsel van mede-ver antwoordelijkheid voor anderen Door sta tistieken toont spr. de schrikkelijke ge volgen van het drankgebruik, waartegen geen doeltreffender strijdmiddel blijkt te bestaan dan juist de geheelonthouding. De matigen houden de drinkgewoonten in stand, de matigen zijn verleiders, van het voorbeeld en het woord van den geheelonthouder kan alleen vrucht wor den verwacht. Goes. Het Rijksdistributiekantoor voor huiden en leder maakt bekend, dat - ais schapenblooter o.a. is erkend de firma wed. M. van 'der Reit, alhier. De „Winschoter Ct." ontving een postwissel uit Goes met de aanteekening: „Ter tiitreiking aan onderofficier Lok, le prijswinnaar in een wedstrijd, die reeds drie jaren duurt (neerschieten vliegtoe stel)". Hebben wij vroeger niet reeds een merk waardig geval var, anti-Duitschgezindheid in Goes te constateeren gehad? Gisteravond zijn hier ongeveer 120 Duitsche kinderen aangekomen. Ze wor den. in verschillende plaatsen van onze provincie ondergebracht. Een deel hunner werd door Goesche burgers in ontvangst genomen en zal hier op verhaal moe. ten komen. De overigen werden hedcti naar hun bestemming gebracht. Vlissingen. De 18 jarige fc'. uit -Vlis- singen. wien gistermorgen het ongeluk met de tram aan de Abeele overkwam, is nog gisterenmiddag-, in het gasthuis aan de bekomen wonden overleden. De Belg L. die was aangehouden in verband met den diefstal van de aan zijn zorg toevertrouwde goeleren van het Provinciaal vluchtelingencomité, is naar het huis van bewaring .overgebracht. Woensdag vertoefde de justitie uit. Mid delburg te Vlissingen om in den loods aan het station waar de goederen ont vreemd werden, een onderzoek ter plaatse in te stellen. Kattendijke Aan de school hoofd de heer I. J. E. Feleus, is tot tijdelijke onder wijzeres wegens ziekte van mej. v. Boven benoemd mej. T. Berg uit Goes. Ritthem. Bij den landbouwer V. alhier en bij d. P. te Souburg is <jes nachts het wasohgoed van den bleek gestolen. Rilland-Bath. In den nacht van Dins dag op Woensdag deden de Rijksveld wachter A. van den Maagdenberg en de onbez Rijksveldwachter van Wijck "in tien Damespolder alhier een goede vangst. Zij ontdekten een bende smokkelaars, die een partij goederen jnet zich voerden Onder hevig verzet wisten zij echter vier der smokkelaars in handen te krijgen, zekere de V (een Belg), zekere H. een uit Zeeland Uitgezette, (en 2 militairen van het 14e Regiment uit Bergen op Zoom Ook weiden door hen de goede ren, bestaande uit een groote partij Kwat- ta, karnemelkzeep en B. U. K. in beslag genomen. Later bleek dat nog twee smok kelaars waren ontkomen Koudekerks. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Afwezig dhr. ,1. A Contant met kennisgeving. Ingekpmen stukken: Verzoek G. van de Voorde, telefoonhouder, om verhooging huur- en brandstoffentoelage. Voorstel B. en W. te behandelen bij de a.s. begroo ting. Overgelegd wordt de in orde bevonden rekening der gemeente over 1916 in ont vang f 18729.12, in uitgaaf f 17580.55, goed slot f 1148.57. Staat oninbare pos ten hoofd, omslag 1916 bedragende f 367.99 wordt goedgekeurd Overgelegd wordt de rekening Burgerlijk Armbestuur over 1916 in ontvang f 1065.33, in uitgaaf f 1015.25, goed slot f50.08. Vastgesteld wondt de begrooting Burgerl. Armbestuur 1918 bedragende met inbegrip van f300 subsidie der gemeente in ontvang en uit gaaf f 1218.08, met een post van onvoor ziene uitgaven van f 77.15. Voordracht ver kiezing aftr. bestuurslid Burgerl. Armbe stuur dhr. C. Boone: 1. C. Boone, 2. A. Jongepier. Met op 1 na algemeene st. wordt dhr. Boone herkozen en neemt on der dankzegging de benoeming weer aan. Rekening Vlissingsche weg over 1916, be dragende in ontvang f 1162.99, in uitgaaf f773.83, goed slot f389.16. Vastgesteld wordt de begrooting dezer weg voor 1918. bedragende in ontvang en uitgaaf fl.301.32V2, niet een post van f 464.311/2 voor onvoorzien. Voorstel B. en W. om de verordening op het onderwijs te wij zigen ón verband met het voorgekomen schoolverzuim: 2 maal 3 weken verlof te wijzigen in 3 maal 2 weken in verband met de werkzaamheden die door de kin deren verricht warden als veldarbeid, wordt met algem. steimnen aangenomen. Voorstel B. en W. om aan het hoofd der school een toeslag te verleenen van f50. Dhr. C. Boone stelt voor dit bedrag te brengen op f75. Voorstel B. en W. wordt met 4 tegen 2 stemmen aangeno men. Axel. Dinsdag 1.1. werd alhier een Chris- telijk-Historische kiesvereeniging opgericht en overgegaan tot het kiezen van een voorloopig bestuur, dat waarschijnlijk la ter uitgebreid zal worden. Was de be paalde dag voor een groote opkomst met het oog op de bezigheden op het land niet geschikt, toch hadden tamelijk vele leden der Herv. Gemeente aan den op roep gehoor gegeven. Moge de jeugdige plant zich weldra ontwikkelen tot een krachtigen boom (De geachte inzender van dit bericht zal toch niet meenen. dat men Hervormd moet zijn om Christelijk-Historisch te zijn. Dit is eve-nmin waar als dat men gere formeerd moet zijn om antirevolutionair te wezen. Het modenamen der a.-r partij bijvoorbeeld bestaat uit onkel Ned. Her vormden). Terneuzen. Bij den K!aad der Gemeente is een adres binnengekomen voor de ambtenaren, politiebeambten en werklie den. der gemeente, .met het verzoek om een duurtetoeslag op den voet van 4c uitgekeerden toeslag bij het Rijk Op initiatief van enkele leden der Geref "Jongelingstvereen. alhier, is een reciteerclub opgericht onder de zinspreuk: „Oefening baart kunst." Het doel is de aangesloten leden te onderwijzen in de kunst van voordragen pn improviseeren. In de gisteren gehouden vergadering van den „calamiteuZen polder Nieuw N -U- zen" werd de rekening en verantwoording van den ont vanger-griffier goedgekeurd, en het goed slot vastgesteld ten bate van de rekening 1917/18. Een uitvoerige bespreking had plaats over eenige be langrijke aangelegenheden, waarvan en kele zuilen worden uitgevoerd izood.ru dit mogelijk is. Met een woord van dank voor het gehouden beheer werd de- ver gadering loor den voorz, gesloten. De neef Duizeudslra, alhier, :iwam in 194 minuten van Terneuzen tot de ree de van Vlissingen Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kleverskerke (toez.) door A Dronkers te Dongen. Geref. Kerken. Beroepen te Zweeloo D. Ligter te Pieter- buren; t.e Grijpskerke K. v. d. Beek te IJlst (Nederlander). Zending drijven per adver tentie. Dat gebeurt in Japan: Ds. H Dijkstra vertelt er van in „De Schatkamer" Dr. Pieters, een Amerikaansch zendeling in het land van den Mikado, plaatst ta melijk groote advertenties in de Japan- sche dagbladen, waarin hij kortelijk de leer der waarheid voorstelt. Hij behan delt gaarne de volgende punten 1. De eerste stap in het Christelijk leven bekeering. 2. Het. beginsel van het Christelijk le ven hét geloof. 3. De drijfveer van een Christelijk le ven liefde. 4. De hoop van een Christelijk leven - hel eeuwige leven. 5. De ademtocht van een Christelijk leven het gebed. 6. De gids van een Christelijk leven de Schrift. 7. Het genot, van een Christelijk le ven vreugde in den Heere. 8. Organisatie in het Christelijk le ven de Kerk. Deze manier van werken kost veel geld, advertenties zijn in Japan niet goedkoop en de heidensche bladen plaatsen ze niet. anders dan tegen volle betaling Maar de Zendingsvrienden in Amerika, die dr. Pieters uitzonden, zorgen dat hij betalen kan. Maar hij laat. die advertenties niet zwem men zonder meer. Den vorigen zomer belegde hij een vergadering te Beppu, een zeer gezochte badplaats in Japan, een stad met 15000 inwoners en 500 hotels, waar tal van heetwater-fonteinen opspuiten uit den vulcanischen bodem. Deze stad had hij gekozen als plaats van samenkomst, omdat uit heel Japan de menschen hier samenkomen om ge nezing te goeken van werkelijke en ver meende kwalen, in de hoop, dat hij er hier zou vinden, die door zijn adver tenties opmerkzaam waren geworden. "Nu viel hem dat niet mee. Er waren wel wat menschen, die de voordrachten over bovenstaande ondehverpen kwamen hoo ien, maar onder hen waren maar tien of twaalf, die kwamen naar aanleiding van 'de advertentiès en die meer licht, begeerden. Hij begreep dus. waL hij trouwens reeds lang wist, dat deze zending alleen dan vrucht kan dragen als men de advertenties nareist, en was zeer verblijd toen uit Amerika een predikant opdaagde, dié zich daarvoor wilde aangorden. Het is ds. Baba. Hij reist naar elke plaats, waar iemand woont, die op de advertentie geschreven heeft en zoekt, den schrijver op. Thans is bekend de uitslag van het in Juli j.l. te Terneuzen gehouden over- gangs-examen van klasse III A der M. .U L. O. naar klasse III B der H. B. S. Toegelaten zijd. H Goslinga te Axel, J. E. IJsebaert te St. Jansteen. M. Klaas- sen te Terneuzen en A. Smies te Axel. Her-examen moet worden afgelegd door J. .J M. Harte, G. Kaan, A. Koch en M. Kuipers te Terneuzen en G. Uijtterhoeven te Sas van Gent in Stelkunde en H. Kerckhaert te Westdorpe in meet- en stelkunde. T. C. Mej. J. F. Coenen, arts, is voor 1917/18 benoemd tot inwonend assistente aan de afdeeling van den buitengewoon hoogleeraar dr. J. de Bruin, in het Bin- nen-Gasthuis te Amsterdam en tot as sistent bij het poliklinisch onderwijs van mevT. C. Roelofsvan der Schilt, arts, en de heer J. H. N. van Roojen, arts. Met St.ct. no. 196 zijn verzonden de statuten van de Ver. van Leeraren bij het Ghr. Middelbaar Onderwijs, ge vestigd te 's-Gravenhage. De cursus 1917 1918 aan de Rijks- hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te .Wageningën zal 18 Sept. aanvangen. M. J. Pattist, docts. in de klas sieke letteren isbenoemd Lot tijde lijk leeraar aan het gymnasium te den Haag, vixir de oude (felen en oude ge schiedenis. Geslaagd voor Hoogduitsch 1. o. de heer I. J. Nuijten te Middelburg. Geslaagd ,te 's-Gravenhage voor Fransch 1. o. mej. J. A. 'M Schijf te Kloetinge. Te Leeuwarden slaagde dezer dagen een 60-jarige candidaat voor de hoofdacte. Een „Oatwerp-Verordening, regelen de de jaarwedden van het hoöfti (de hoofden) der O L. S. (acholea) eu, van He onderwijzers van bijstand," uitgaande van de „Vereemgin? van Buxgemei-sters en Secretarissen op Zuid en. Noord-Be^ Veland," is ter perse en zat dezer dagen aan alle burgemeeöters en l<>den van den Raad op Zuid- en Noord Beceïand wor den toegpBondett. De Ontwerp Verordening bewijst te zijln een norm voor de gemeenten op genoem de eilanden en tegelijk een leiddraad .voor de betrokken gemeentebesturen. De voorgestelde jaarwelden loopin vooc de hoofden van f1175 tot £1625 plons vrije woning met tuin Voor ondzsr wijzers zonde'- hoofdacte word. de jaar wedde vastgesteld van f700 tot f1225; voor onderwijzers met hoofdacte worden deze bedragen £200 hooger. De maxima tnden alle na 16 dienstjaren in. Aan gehuwde onderwijzers (onderwijzeressen) wordt afgezien vati den leeftijd' f50 toe gekend als tegemoetkoming in de huis huur. Lessen, buiten de gewone schooluren, zouden met f 1 per lesuur worden be taald. Appels en peren op de vei ling. De Rijkscommissie van toezicht op de Ver. Fruit-Centrale heeft bepaald, dat wanneer appelen voo1' de binnenlmdsche consumptie beneden den prijs van 5 ct. per kilo en peren beneden den prijs van 3 ct. per kilo geveild worden, en ook de binnenlandsrhe fabrieken die prijzen niet wenschen te besteden, de aanvankelijk voor binnenlandsch verbruik bestemde partijen overgeveild mogen worden voor het buitenland. Hierdoor wordt den kwee- ker» een minimum-prijs gegarandeerd. Zaaizaden. O De Minister v;ui Landbouw oordeeton de, dat het gewenscht is de landbouwers en handelaren in staat te stellen winter tarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zomergerst, haver, evene, boekweit, kanariezaad. veldboomen (wier-, paarden-, duiven-, schapen- en Waalsche boonen), groene erwten (alle soorten), grauwe erwten (alle soorten, ook gele) en- boonen (bruine-, gele, witte), voor den zaai geschikt, te koopen of te verkoor- pen, heeft bepaald le. het graan en de peulvruchten, voor den zaai geschikt, zullen niet worden ge vorderd a. voor zooveel betreft de herfstzaai- zaden, vóór 1 Januari 1918; b. voor zoo veel betreft de voorjaarszaaizaden, vóór 1 Juni 1918; Na de bovengenoemde data moeten de nog aanwezige hoeveelheden zaaizaad on middellijk worden ingeleverd bij den be trokken Regeeringscommissaris; 3e. de handel in zaaizaad en peul vruchten is slechts toegestaan aan er-i kende tandbouwerstelers, voor zoover de door hen zelf geteelde producten aan gaat, en aan erkende handelaren en land bouw vereenigingen. Deze erkenning geschiedt door den be trokken Regeeringscommissaris in over leg met de met de distributie belaste provinciale landbouwmaatschappij. Ten einde deze erkenning te verkrij gen, moet een handelaar o.in., kunnen bewijzen in vorige jaren geregeld ziijn bedrijf te hebben gemaakt van den han del in zaaizaad en pootgoed. en het ver zoek om erkenning bij den Regeerings commissaris der provincie, waarin hij woont, schriftelijk indienen a. yoor zooveel betreft den handel in herfstzaaizaden vóór 15 September 1917; b. voor zooveel betreft den handel in voorjaarszaden vóór 1 Januari 1918; 6ë. landbouwers, handelaren en land- bouwvereenigingen, die zaaizaad, wen schen te koopen, moeten aan den burge meester hunner woonplaats schriftelijk op gaaf doen van soort en hoeveelheid en van den naam van den teler, den han delaar of de landbouwvereeniging, die met de levering is belast; 7e. zaaizaad mag slechts worden afge leverd tegen afgifte door den kooper van een behoorlijk geteekende en ingevulde zaaizaadbon, te verkrijgen by den bur gemeester der gemeente, waar het zaad zal worden gezaaid of opgeslagen; 9e. de landbouwmaatschappij, welke be last wordt met de distributie van zaai zaden, is voor de provincie Zeeland de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland; 10e. voor den verkoop van graan en peulvruchten, in deze beschikking be doeld, gelden ten aanzien van het zaai zaad de navolgende maximum-prijzen voor hen, die het zaad koopen, om het zelf voor den zaai te gebruiken, berekend per 100 K.G. inclusief zak, op voertuig of in vaartuig ter plaatse van aflevering; a. voor het zaad, van gewassen, die te velde zijn goedgekeurd tarwe (zomer- en winter-) f 27.50 spelt 25.25 rogge (zomer- en winter-) 27.50 wintergerst en vierrijige zomergerst 25.25 tweerijige zomergerst (chevalier) 26.75 haver 25.25 evene 23.— boekweit 38.25 veldboonen (wier-, paarden-, dui ven-, schapen- en Waalsche) 32.25 erwten (alle soorten groene, gele en grauwe) 46. boonen (alle soorten bruine, gele en witte) 46- kanariezaad 42.75 b. voor' het zaad bij partij goedge keurd door 'de Z. L. M. tarwe (zomer- en winter-) f22.25 spelt 20.25 rogge (zömer ec winter-) 22.25 wintergerst en vierrijige zomergerst 20.25 tweerijige zomergerst (chevalier) 21.50 haver '20.25 boekweit 30.75 evene 18.50 veldboonen (wier-, paarden-, dui ven-, schapen- en Waalsche) 25.75 erwten (alle soorten groene, gete en grauwe) 37. boonen (alle soorten bruine, gele en witte) 37.— kanariezaad v 34.50 11e. aan de landbouwmaat.-chapijen, on- cier punt 9 genoemd, zal door den ver bouwer worden, betaald per 100 Kg. voor tarwe (zomer en-winter-) spelt rogge (zomer- en winter-) wintergerst en vierrijige zomer gerst tweerijige zomergerst (cheva lier) haver evene boekweit veldbopnen (Wier-, paarden-, duiven-, schapen- en Waalsche) erwten (alle soorten groene, gele en grauwe) boonen (alle soorten bruine, gele en witte) kanariezaad ffl.54:-,, 0.50 -0.54 0.50 0.52 0.50 0.45 0.75 0.63 0.90 0.90 0.84 Ds economische toestand van don landbouw In „De Rotterdammer" lezen wij: In het jongste geschrift van Mr. Treub „De Economische Toekomst van Neder land", worden ook eenige vingeiwijzigin- gen voor de toekomst ;van den landbouw gegeven, waarin onze landbouwers oiiL getwijteid veel belang zullen stellen. Al zal niemand ontkennen, dat ook Treub een profeet die brood eet, toch is het oordeel van een schrander denker als hij, die de Laatste jaren vooral zoo veel van nabij heeft kunnen zien, ten zeerste op prijs te stellen. Ook na den vrede zat z.i. de and- bouw een tijdperk van l'angdurigen bloei tegemoet gaan. Er zrjm allerlei gunsti-, ge factoren te zien voor den landbouw, die veel sterker en naar alle waarschijn- lijk he id heel wat duurzamer zijn dan do ongunstige. Zeer aannemelijk is, dat. in de toe komst de verbouw van graan bijzonder loonend zal worden. De oorlog toch heeft met zijn mijnèn en duikbooten een zoo 'groote bres geschoten in de voor den- handel beschikbare scheepsruimte, dat dé vrachten nog jaren lang zeer hoog zul len blijven. Daaruit vloeit voort, dat de Ameri- kaansche én Russische tarwe en rogge) niet tegen even lage prijzen zuilen kun nen worden aangeboden als vóór den oorlog. Behalve de zooveel hoogere machten is er nog een andere oorzaak die den graanprijs moet doen stijgen. De graan- exporteerende landen als Kuslansd, A rne- rika en Argentinië, nemen gestadig toe in industriëele ontwikkeling. Als gevolg hiervan moet intreden het verschijnsel,,, dat in het totaal van den uitvoer de graan- uitvoer relatief af- de uitvoer van indu strieproducten relatief toeneemt, hetgeen de statistieken trouwens ten aanzien van Amerika reeds voor éénige jaren uitwe zen. En tevens heeft bij die verandering in de product ie verhoudingen het uitvoe rend land zelf eèn steeds grooter deel van zijn graan productie voor eigen' hoefte noodig. Om aan de toenemende vraag uit binnen- en buitenland te kun nen blijven voldoen, moet bet dus of minder vruchtbare landen in cultuur bren-, gen of tot intensieve bebouwing over gaan, waarbij aan den grond steeds weer arbeid en mest wordt ten koste gelegd. Noodzakelijkerwijs kunnen alzoo de graanvoortbrengers de geheele markt niet voorzien tegen even lagen prijs aJs vroe ger. En nu is het voor ieder duidelijk, dajfc de prijsverhooging van het buiteniandsch koren natuurlijk zal terugwerken op den prijs ook van het binnenlandsch graan, Mr. Treub spreekt dan ook als zijn ver wachting uit, dat op lichten grond de roggebouw sterk zal worden uitgebreid en op de zwaardere gronden de tarwe, die zooveel terrein aan den suikerbiet moest afstaan, waartegenover deze waar: schijnlijk weer aan de winnende hand zal komen. Als indirect gevolg van het op veel grooter schaal telen van granen (tenge volge der binnenlandsche graanprijzen.) teil. koste van het wei-, aardappelen- en bietenland, zal het aanbod zoowel van zuivelproducten als van bieten en aard appelen verminderen en ook tie prijs van deze landbouwproducten stijgen. Over het geheel ziet hij alzoo voor onze boeren een goede toekomst 'dagen. Moge deze profetie in vervulling gaanl Onze boerenstand beeft ook harde jaren gekend. Vervalschirg. Dezer dagen schreef De Standaard: Van een Hongaarsch schrijver, die zijn pennevTuchten onder het pseudomeünl Odon Halasi in het licht geeft, versche nen in het Hongaar sche dagblad „Yilug" in den zoauer van 1915 eenige artikelen over een reis in België: De»; artikelen werden tezaaimgevoegd in boekvorm uit gegeven, welk boek in den loop van 1916 verscheen. Thans verscheenbij Gassel en Cie: te (Londen een zoogenaamde vertaling, ontirtr den titel „Belgium under the German heel." Deze vertaling gelijkt, op het oorspron kelijke als een kaïneel op een renpaard) Zelfs bij oppervlakkige lezing vallen de vervalsohingen in het oog. Een journalist durft soms yeel, maar dal hij medio 1915 reeds schrijft over de deportatie*; in Belgie en over don overleden Keizer Franz Joseph, die eerst in December 1916 stierf, is niet aan te nemen. Hier door rijst reeds dadelijk het vamped/ui, dat men niet mlet de vertaling van interessante reisbesclirijving te doen licefL doch mot een voor Engelschen smaak pasklaar gemaakt werk, dat zijn ann- trekkieïjjkheid voor de Engelschen fisA' leent aan de mededeel ing, dat het ge- schreven is door een prominenten Iloft gaarschen journalist., die eenige maanden in hét bezette - gi dit? alë een niet ten toooeele wo Ongeluk de IG-jarige J. men. bij het b, dronken. Te A K., afkomstig uit Omgeslagen en v Bluun (Fr.) is het zwemmen in eei Gisteravond is l] het Vliegenbosch 1 in een bajonet g werd naar het n aterdain vervoerd gevolge van de overleden. Gis geerterrein van d morzelde lijk ge onschef van de 1 te Delft. Vermoet sChen de wagons bevonden op het beweging kwam. was ruim 30 jaar zoon van H. K., minabaan te Kral P1 o t s e 111 De dochter van huizen werd te dood op haar bed wer H. 0., ter ke: onderweg onwel e G. L. te Benschoj: en was oniniddeJl week bleef de lie bij Duurstede des „De wedu iis een sonnet uit een der talrijke gi gischen dichter 1 loopgraven bij de luidt Do schemer hang en In dè verte b zie was gelukkig het leven was er En om de w veel bleeke wege vrouw' ten alle kanten u heeft om hun op Ze zijn zoo jong hun lippen beven, het kerkboek, wat Hun huisje staat in ziijn heen, daar d ow ginds hun ma Warmte z ln de laatste .tijden stof hebben we mc van personen die een apparaat te aanzienlijke bespaj stoffen Een koperslager den Residentiebode kijkje te komen 1 on sitrijkinrichting, geconstrueerd apj dat volgens zijn ze: aan brandstoffen aegge en Schrijve Een soort wo: brandstof gebruikt, brandstof gebruikt! Nieuwsgierig als schrijft: het blad, wusch- en strijkinr ons rifii vinding to we hier, dat het a( gebruikte, niettegen ötof werd verbruit iiSi, kunnen wij n in elk geval is Het spreekt, toen we hem om gen, weigerde die hij mede, dat ook stol hadden gezi was aangevraagd. Als we nu t winter, dan Kgt der.sl I niet hc va m U geziei gd- nog he Vliegong broek. Eergisterei w bij het kamp del ijk ongeluk toestel was draaiende schroef luitenant Dooij de richting van et» onmiddellijk 'Waarschijnlijk niet aan gedacht, beweging was, rtdk Mj de 'i vai gebeu gedaah -chroef, Dooijewaa de doo the t, Hel vlieglo smok recer< te waan het doet Eens houden. De de hand weten en zeiljacht, vermoedde, dat kelaars stond, nog ontbraken keiaars op Excelsior, den, die het B. te N ijme-jer» *&<'r Toen twfv-do maal naar het jacht m -aangehouden doch is door dp kust posten gehouden en heeterda eigenaar rerhuu n. lap de s ccn crr< wilc Het de tor werdeq naar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2