\o. 273 Donderdag S3 Augustus 1917 31e «laargang feuilleton De Groote Oorlog. Bijinaitad. Uitgave van ia Nwunl. Venn. LUCTOR ET EMERGO.- gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P- D H U IJ L- B U R G. Drukkere: Oosterbaan Le Co int re, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG,. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.SQ Losse nummers -Ö.Ofl Prijs der Advertentiën. 14 regels f O.GO, iedere regel meer 15 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard «a« Bewijsnummers 5 cent. s Rijks middelan. Ook de maand Juli van dit jaar waa' voor de opbrengst der Rijksmiddelen, al weder niet kwaad. Zij was beter dan de overeenkomstige maand des vorigen jaars; ofschoon hier- j aan vooral schuld hebben de onlangs i in werking gestelde belastingwetten. De inkomstenbelasting toont een accres van circa, drie miljoen; in cijfers uitge drukt, Was de uitkomst aldus: Juli 1916 twee mil joelt gulden; Juli 1917 op ruim een ton na vijf miljoen. De vermogensbelasting bleef ongeveer gelijk. De grondbelasting ging 4 ton, en het personeel ruim een halve ton naar boven. De bieraccijns, die verhoogd is, bracht twee en een halve ton op tegen anderhalve ton in Juli van het vorige >ar; die op het gedistilleerd ging twee tw. vooruit, die op het geslacht even- eeis; die. op "het zout steeg, van 181" duizeud op 224 duizend. Daarentegen gingen de suiker- en de wijnaccijns achteruit; eerstgenoemde daal de bijna anderhalf miljoen; de wijn, toch al' niet veel meer waard, ging van f 37000 op f19000 terug. De indirecte belastingen vertooneü goed deels ten gevolge van de op 1 Juni j.l. in werking getreden nieuwe wetten, groo- te verschillen. De zegelwetten stegen van f 706,000 op 1300 duizend; de registra tierechten van 8 ton op nagenoeg ander half miljoen; de successierechten van 12 en een halve ton op 22 en een halve ton; de hypotheekrechten van f9000 op f 85000. Pe ihvoerrecshten bleven natuurlijker wijs minder' opbrengen. Thans was de opbrengst f 1,018,000 tegen f 1,416,000 in Juli 1916. Het nieuwe statistiekrecht, dat sedert 1 Febr. j.l, wordt geheven, bracht f 137,000 in de schatkist. De loodsgelden, die natuurlijk ook lij den onder den druik der tijden, brach ten f24,000 op tegen 164,000 in Juli 1916. De belasting op gouden en zilveren werken draagt hét stempel van O.-W. Niettegenstaande de vele en groote iu- komsstenvermindevingen, vooral in den middenstand, was haar opbrengst nog f 3000 hooger dan in Juli van het vorige jaar. De domeinen vlogen ook weer achteruit: f 76000 tegen f 216000 in de gelijknamige maand van 1916. Wat echter ook naar; boven ging;, dat waren de akten voor de jacht eu visscherij, de consenten voor de kus t vis- scherij en de vergunningen volgens de Vogelwet 1912, Deze toch brachten op f113,000 tegen f93,000. Ten gevolge van een en ander isi het totaal-cijfer over Juli ruim f4 millioen hooger (f22,137,000 tegen 118,117,000.) Over de eerste zeven maanden van 1917 is ontvangen f 135,719,000 tegen f 115,365,000 over hetzelfde tijdvak van 1916. Het 7/12 der raming is f 112,651.000. Van de „belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden"' was de opbrengst aanzienlijk. Oorlogswinst-belas ting f33,562,000; Verdedigingsbelasting Ia f 44,000, Lb f 1,239,000. II f 2,270.000. De opcenten, geheel ten bate van het Lee- mn.gofnds 1914. brachtén f3,535,000 op. 'Een allegaartje, ^"T P,Teei 11 onderlinge combinatie op pohtrek gebied op komst. Naar Het Volk meldt, is. tegen Septemi- 54) Mk4 ÏTv Pet Eogelsch van EMMAJAN1. W ORBOISE. Zoo klaagde ik, terwijl ik daar voor R*1 en neer'gebogen lag, zonder dat. ik het waagde op je zien, nu ik mii weer geheel verdiept had in de gevolgen mijner groote zonde. Mijnheer Perren ech ter hief met zijn bevende hand mijn hoofd op en mij vriendelijk in de oogen ziende zeide hij' plechtig ..Ik vergeef het je, Chrystie, ik ver geef het je van ganscher harte en ik ge- mof, kindlief, dat wij: voortaan betere vrienden, zullen z;ijn, omdat wij elkander eter zullen begrijpen. Je hebt in de taat- „iWeen verscheidene dingen geleerd, merk ik daar en ik.... jaë Mnd, laai jfl het 4 hebt^ezegd geleerd in dienen dVi' l a T loos op mijn bed L l aar hulpe" wij willen beiden tralhten elka ChryS|"% mogelijk te hebbenf voortaan heel anders behandelen isW, M ]G Jne, -UU een kus gwenr- Tot antwoord sloeg ik mijn amen om ber te Amsterdam een vergadering uitge schreven met het oogmerk om te komen tot de stichting van een christelijke volks- j partij. De uitnoodiging tot deze bijeen- komst gaat uit van den heer Staalman en eonige be 4 murders van protestantsch- cbristelijke vakverenigingen en tot, di> uitgenoodigden bebooren ook de predi kanten De Ligt en Kruyt van den Bond van Christen-Socialisten, benevens mr. dr. v. d. Laar en dr. Keuchenius. fle leiders der Christelijfc-Sociale Partij. De bedoeling 1st deze beide laatste organisa ties in de nieuw te vormen christelijke volkspartij te doen opgaan en ook hare organen Opwaarts en Volkseenheid op te heffen en te vervangen door een ge- meenschappeTijk nieuw orgaan. Het moet erkend, dat dit laatste on dubbelzinnig laat zien, welken kant men uit wil. De Chr. socialisten willen 't blijkbaar weer eens op eeu andere manier pro- beeren. Buknopt overzicht van dan toestand. Nadat de Fransehen nog een minder belangrijke uitbreiding aan hun Succes bij Verdun hadden gegeven, moesten zij het verwoede offensief staken. Voor Verdun is de infanterie-strijd nog gestaakt. Ten O. van de' Maas blijft het vuur nog hevig. Havas meldt thans van verschillende frontgedeelten krachtige tegenaanvallen der Duitschers. Op deze manier b.v. ,,0p den linkeroever van de Maas heb ben de Franschen gisteren tegen het ein de van den dag een hevigen Duitscheai tegenaanval op hoogte 304 en den Mort Homine algeslagen. Eenige Duitsche ele menten. die er in geslaagd waren vasten voet te krijgen in een nieuwe Franscha loopgraaf van de eerste linie werden er éoor een schitterende hervatting van het offensief der Fransche troepen ween uit geworpen. De Franschen maakten. 80 ge vangenen". Ziedaar nu den strijd voor Verdun, zoo als die na het sucoes der Entente, is ge karakteriseerd. In Vlaanderen hebben de gistermorgen begonnen 'Engelsehe aanvallen ten 0. van Yperen zich over een front van 15 K.M. uitgebreid. Berlijn meldt reeds, dat ze mislukt zijn, doch. mogen we het Engelsche staf be richt gelooven, dan zijn de Engelschen ten N. van Lens Weer ietwat vooruit gegaan. Rondom Yperen heerscht zeer groote artillerie-bedrijvigheid blijkens het genoem de stafcommuniqué en blijkens het ka nongebulder, dat wij in Zeeland kunnen hooren. De elfde Isonzoslag woedt zonder op houden voort. Ten Noorden van Görz ontwikkelen zich de operaties regelmatig en overwinnen de Italianen den vijande lijken tegenstand en de moeilijkheden van het terrein. Ten Zuiden bepaalt zich de strijd vooral tot het Karstplateau. Over het geheel© front behaalden hun troepen nieuwe successen, de terrein- moeilijkheden, waarmede zij bij- iederen stap voorwaarts te kampen hebben, over winnend. Het veroverde terrein wordt als een veroverd, fort beschouwd. Weenen zegt: Al kwam het ook tot zijn hals en kuste hem alsof ik zijn doch tertje was, en ik nam mij vast voor, om hem nooit meer te zullen uitlachen, als hij soms nog eens een beetje mal doen mocht. Want nu merkte ik, dat mijnheel1 Perren toch ook een heel goedhartig en edelmoedig mensch was en dat was voor mij altijd verborgen gebleven'vanwege zijn eigenaardigheden. Het kwam dus uit, wat mijnheer Crabh mij gezegd had, op den weg naai- huis, toen hij me in Londen naai' de Perrens had gebracht. Mijnheer Perren is een goed en vriendelijk man, maar je moet hem kennen. En eerst nu kende ik hem en had ik zijn goedheid leeren bemerken. Wat had ik er nu een spijt van, dat ik hem zoo verkeerd be oordeeld had. foen ik weder opzag, bemerkte ik, dat miss Judith over ons heengebogen stond, haar oogen vol tranen. „En wilt tne ook vergeven?" vroeg ik, bemoedigd door de uitdrukking van baar gelaat. „Kunt u me nu ook ver giffenis. schenken en mag ik 'dan weer bij u in de huiskamer?" „Chrystie, je weet niet", was haar trouwhartig antwoord, „hoe blij ik hier voor ben. Ik heb vaak verlangd naar ie terugkomst en je berouw en nü je er bant, krijg je natuurlijk mijn vergiffenis, kind. We zullen opnieuw weer beginnen', nietwaar, met een schoone lei, maar niet kleine wankelingen, liet succes bleef on getwijfeld aan onzen ka.nt. Eergisternacht deden Duitsche lucht schepen een raid op het kustgebied van Yorkshire. Hoogstens twee luchtschepen waagden zich hoven het land. Twaalf bommen van hooge ontploffingskracht en 13' brand bommen worden op drie dorpen bij de kust geworpen. Een kapel werd vernield en verschei dene huizen beschadigd; Een man werd gewond. Tien Duitsche vliegers naderden gister morgen om 10 uur de 'kust van Kent. Enkele raiders kwamen tot Margate, de rest bleef boven de kast bij Dover. Bom men werden geworpen op Dover, Hams- gate en Margate. Twee Duitsche vliegers werden neergehaald. EU personen zijn gedood, 13 gewond. Te Dover en te Ramsgate zijn een aan tal huizen en een hospitaal beschadigd. Nog een enkel woord ten slotte over de vredesstemming in Engeland. Emmers voor de vredesstemming in dit land is de beslissing van het Werklie- dencongres, dat zich definitief over de Stockhohnkwestie uitsprak, gewis van groote beteekenis. Ook al blijven de labourmitesters hun zetels behouden en heeft de beslissing van de labours geen directe politieke ge volgen, dan behoudt de stemming van het congres, juist door de omstandighe den, waaronder zij: heeft plaats gehad, haar bijzondere beteekenis, als een duide lijke aanwijzing voor het verlangen naar vrede onder een deel van het Engelsche volk. Henderson heeft er een beteren kijk op gehad dan de oorlogsverblinde Lloyd George, die door zijn halstarrigheid deze vredesstemming nog te scherper heeft doen uitkomen. Hat vredesvoorstel van den Paus. De Nederlandsche antï-oorlograad ont ving i het volgende telegram van prof. Quiddo, «oorzitter van de Duitsche Vre desbeweging Het bestuur van de Deutsche Friedens- gesellschaft begroet het initiatief van dsn Paus met de warmste sympathie. Het bestuur is in 't bijzonder verheugd dat de pacifistische beginselen in de nota van |den Pauis een zoo vooraanstaande plaats innemen. Wij zijn overtuigd, dat een overeenstemming over internationale rechtsorganisatie, arbitrage en olitwape- ning \het overleg over de meer zakelijke geschilpunten zal vergemakkelijken en wij hopen vurig dat de voorstellen van den "Paus het uitgangspunt zullen vormien voor vredesonderhandelingen ter verkrijging van een duurzamen vrede. Korte Oorlogsberichten Aan de 22 universiteiten in Duitscli- land waren in den zomer van 1917, 63915 studenten ingeschreven tegeü 57000 in den zomer van 1916. Gistermorgen heeft een bomaanval op Zeebragge en omgeving plaats ge had. Er werden hevige ontploffingen ge hoord. De Nederlandsche minister-resident te Brussel, belast Zijnde met de belangen der Engelsche onderdanen in het bezet te België, heeft zich het lot aangetrok ken van een te Brussel wonenden En- gelschman, Owens, die wegens spionna- ge ter dood was veroordeeld. Op zijn meer op dezelfde manier, en ik hoop, dat we allen het met mieeir wijsheid en liefde zullen doen dan vroeger Toen gaf ze mij een hartelijke kus en samen zaten wij voor het open raam uit te zien op den bloeienden tuin en den boomgaard en de eindelooze, schitterende zee met haar prachtige, blauwe golven. Hoog in de lucht als een heel klein stipje, zweefde er oen leeuwerik, die zijn blijden jubel deed hooren. O, wat stem de mij dat alles gelukkig en nederig, hier te mogen zitten, maar heel andea's dan vroeger en veel gelukkiger, gelukkiger om de pas verkregen vergiffenis. En plotse ling overweldigde de volle vreugde der vergiffenis mij! dermate, dat ik 'begon te, schreien, niet zooals vroeger, maar teeder en gelukkighet waren tranen van een verteederd hart, dat de verkwikking der vergevende liefde gevoelt. Bijna was het te goed, om het te kunnen gelooven en ik durfde mij haast niet voorstellen, dat ik mijn vroegere voorrechten opnieuw zou genieten, daar ik nog altijd gevoelde, hoe weinig ik er recht op had. Ik mocht niet lang meer bij mijnheer Perren blijven, hij was nog te zwak om veel te spreken, hij was nu al zoo ver moeid van ons gesprek, dat wij het niet meer mochten voortzetten. Maar voor ik wegging vroeg ik verlof om te mogen terugkomende ©cht-vrouwelijkie aandringen heeft de Gouverneur-Generaal iu België de straf in tucjghuis veranderd. Tegelijkertijd hebben twee Belgen, die in dezelfde zaak betrokken waren, genade gekregen. j In Bergen (Noorwegen) is liet groot- j ste gedeelte van de vijf voor EngelsÉbe rekening aangekochte reusachtige visch- voorraden, Wegens bederf, aan mestfa- brieken verkocht.. Het gaat hier om een waarde van miliioenen. Te Antwerpen hadden in Juli 1917 geboorten en 318 sterfgevallen plaats. In Engeland was in het westen door de regeering een stuk land van ruim 400 H.A. aangekocht, om er een groote munitiefabriek op te bouwen. Men was reeds met den bouw begonnen, en de machines waren reeds besteld. Nu Ame rika aan den oorlog is gaan meedoen, heeft men den bouw opgegeven. Men kan de munitie thans beter uit de Ver- eenigde staten betrekken. Herbert. Hoover, de voedselregelaar van de Ver. Staten, waarschuwt er voor, dat er over de geheele wereld een tekort aan vléesch zal ontstaan, aangezien de totale hoeveelheid dieren, dje voor de vleeschproductie in aanmerking komen, een vermindering van 115 millioen stuks heeft ondergaan. De Duitsche staatssecretaris yam buitenlandsche zaken, von Kiihimanja, hield gisteren in de zitting der hoofd commissie van den rijksdag een rede, om zich te introduceeren. Hijl verwacht, dat partijen het laatste jaar van den volkerenstrijd zijn ingetreden. De nieuwe Belgische minister van oorlog Jieeft bij wijze van geschenk- bij het aanvaarden van zijn aitnbt het .verlof van de soldaten te veldje van 7 op 10 dagen gebracht. Een bekende bergbeklimlmter, de Dresdener geleerde dr. Schuster, is als huirgergevangen te Astrakan gestorven. Hij heeft het geheele Europeesche ihbogge- bergte en ook den Kaukasus doorvorscht. Op zijn laatste Kaufcasusreis werd hij door de Russen aangehouden'. (Het conflict van de machinisiten- en istokersvereeniging in Engeland 'is bij gelegd. De Times geeft de volgende opgaaf van ,de Duitsche verliezen op g]rond van de officieelé verlieslijsten Gesneuveld of aan wouden ge storven 1,056,975 Gestorven aan ziekte 15,988 Gevangenen 335,269 Vermist 267,237 Zwaar gewond 602,858 Gewond 317,997 Licht tgewond 1,691,867 Gewond maat- bij" den troep ge bléven 276,065 In totaal dus 4,624,256 Tot dusver hebben de Engelschen 100 schoten afgevuurd op de 15 K.M. achter bet front liggende stad Roesse- laere. Een aantal huizen werden vernield, vele inwoners gedood jen gewond. De Ned. zeetjalk Alpha is door drie Duitsche vliegtuigen beschoten. Na inza ge der papieren mocht de reis worden vervolgd. De Chineesche gezant te Weenen bracht den minister vAn buitenlandsche zaken de oorlogsverklaring van China aan Oostenrijk-Hongarije ter kennis. geest was in mij ontwaakt en ik ver langde er naar hem te kunnen oppassen en verzorgen voor zoover ik dat zou kunnen. „Vanavond imag je terugkomen", zei miss Judith, „maar dan moet je me belo ven, heel bedaard te zullen zijn". „Tk zal zoo stil wezen, als ik maar kan, zoo stil als een muisje", antwoordde' ik. Maat' misschien mag ik mijnheer wei eens wat voorlezen?" Mijnheer Perren had mijn vraag ver staan. „Ja 'zeker mag je dat, Chrystie", zeide hij gretig, „want mijn oogen zijn nog niet goed in orde en als ik zelf probeer te lezen, word ik zoo gauw moe en dn. :e- lig. Daardoor verveel ik me nogal eens, want Judith heeft weinig, tijd, om voor te lezen en Mona houdt er uiet van. Me dunkt, dat moest je maar doen, Chrys tie, dat is een goed idee, het is voor mij heel prettig en jij zelf leert er meteen goed lezen door. Wat mij betreftkan je vanavond er al mee beginnen!" Zoo gezegd, Zoo gedaan en menigeaï avond bracht ik op die wijze op1 'de ka mer van mijnheer Perren door, terwijl ik hem voorlas uit zijn boeken. Natuurlijk vond ik dat voorlezen niet altijd even aangenaam, dikwijls zelfs vond ik het heel vervelend, maar ik deed behoorlijk mijn best mij geduldig te betoonen, aj De Russische regiments-commandant Pargasow is door zijn troepen in den rug geschoten, toen hij met hen een storm aanval op den vijand wilde doen. De graat' van Granville is tot En- gelsch gezant in Athene benoemd. De Oberiehrer prof. Molenaar, een bekend inentiiigsbestrijdér, heeft in een gedrukte briefkaart de soldaten te velde! aangespoord, zich te verzetten tegen de. inenting. Wegens het „aanzetten van voor den vijand staande soldaten tot onge hoorzaamheid aan bevelen", is hij tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld, Dr. Keuchenius. In een brochure „Mjn kortstondige toe voeging aan het Nederlandsche gezant schap te Berlijln (Rotterdam J. 11 Rrel- dee'si 'Boekhandel en Uitgeversmij.) doet dr. Keuchenius verslag van zlijn weder varen, waaruit blijkt dat hij. als toege voegd arts voor de medische inspectie van de kampen was aangewezen, en zon- .derdat onze gezant te Berlijn het Krlegs- ministerium had geraadpleegd of die benoeming geen bezwaar zon ontmoeten. Ten gevolge "daarvan is dr. K. te Berlijn weken lang op sleeptouw gehouden,, en met den schijn van oneervol ter uggekeerd. Gezwegen nog van het verdraaien der waarheid, gelijk dit blijkens deze brochulre door groote ntannen moet geschied zijn. Bewijs is weer geleverd hoe een regel schrift van iemand ten gevolge kan heb ben dat hij moet Langen. Dr. K. had namelijk aan 'dr. Krop, bekend franco phil!. geschreven dat deze oorlog een strijk! was tusschen licht en duisternis. Blijk baar had hij daarbij de duisternis aan de zijde van Duitschland gezocht, met 't gevolg dat het militairisme in Duitsch land van zijn verblijf in de kampen niet gediend was. Voor den Vrede. Namens de C. V. v. J. M. „Obadja" en „Theofiius", te Rotterdam is het na volgende telegram verzonden aan het Ne- derlajttdsch Jongelingsverbond te Amster dam „Obadja en Theofiiuls tezamen verga derd, achten in verband met de confe rentie te Stockholm en de vredesvoorstel len van den Paus de tijtd gekomen dat Üe Wereldbond overgaat tot daden. Verzoe ken het, Bondsbestumr met. het oog op de belangrijkheid en de urgentie van der ze zaak in de eerste week van Septem ber een vergadering, bijeen te roepen van alle Bomdsafdeelingen ten einde de Ver eenigingen zich te laten uitspreken over de stappen welke moeten gedaan worden ter ondersteuning, der vredesvoorstellen. Wij weten, dat wij, hiermede de levende gedachte vertolken van v"ele bondsafdiee- lingen. Verwachten deze week uwe be slissing." („Ned.") Een anat'phabet. De gemeenteraad van Veenendaal' beeft met 8 tegen 4 stemmen, rechts fcpgen links, besloten bij de Kroon in beroep te komen tegen de vernietiging van een herstetralmilng door Ged. Staten wegens bgista'ndsverleening aan een an alphabet. De aardappeloogst. De regeering moet voornemens zijn 3D millioen H.L. aardappelen te reserveeren voor dadelijke voeding, terwijl de resteer waren de boeken, .die hij natuurlijk uit koos, naar mijn smaak ook! vaak schrik kelijk vervelend. En als ik het eens een enkele maal niet meer uithouden kon bij die onbeschrijfelijke saaie boeken, waar van ik niet het minste begreep, ook al deed mijn dankbare patiënt ook nog zoo zijn best, mij alles te doen begrijpen, dan dacht ik maar dadelijk: bedaard, geduldig Chrystie, je hebt hem zooveel verdriet gedaan en zooveel doen lijden, dat je dit wel voor hem over mooigt hebben'. En al lokte de tuin met zijn zomerge- noegens mij dan ook nog zoozeer en al stelde ik mij het genot van onder da heerlijke, schaduwrijke boomen te zitten, ook nog zoo aanlokkelijk vooriif hield dapper stand tegen de verleiding) het boek weg te werpen en las maar door, las maar doortot mijnheer Perren soms in slaap viel en ik stilletjes het boek dan neerlegde, om dan nog even naar buiten te gaan. Dat alles bewijist wel, dat er een gunstige verandering in mij had plaats gehad, zes maanden daar vóór zou ik ei' geen oogenblik aan ge dacht Lebben iets voor een ander te doen, waarin ik geen fust had, als er voor mij een of ander genot te beleven viel. Misschien.... ja misschien had ik het aan wel voor tante Rachel gedaan, want voor haar had ik dadelijk een warme sympathie gevoeld. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1