Binnenland. Kerknieuws. Onderwijs. Fransche vliegers bombardeerden in België de stations ran Thouront, Rous- selaere, Staden en Gitsin de streek van Verdun de stations Dun-sur-Meuse. Brierulles, Fleville en het munitie-depot van Rantheville. waar een groote brand uitbrak. Den 20sten zijn 21 Duitsche vlieg tuigen in luchtgevechten neergeschoten. Van het meerendeel werd geconstateerd, dat zij totaal vernield waren. Den 19den ondergingen een Duitsch vliegtuig en een kabelballon hetzelfde lot. Zooals men weet, heeft de Austra lische minister-president Hughes een te legram gezonden aan 't Engelsche ministe rie van oorlog, waarin hij op ongewoon heftige wijze te keer gaat tegen de con ferentie te Stockholm, en deze betitelt als een bijeenkomst van de vredesgekken van alle landen en een listige val der geheime agenten van Duitschland. De „Vorwarts" geeft bij 't telegram 'n niet onaardig kort commentaar: Het ni veau van deze uiteenzetting schijnt ons meer een Australischen boschneger waar dig 'te zijn, dan een leider der Australi sche arbeiderspartij. De conferentie der Engelsche zee- lieden besloot, dat de intern, conferen tie te Kopenhagen voor het einde des jaare zal worden gehouden. Zaterdag meldde een bericht van den Duilschen marinestaf, dat onder de in den grond geboorde schepen een En- gelsch stoomschip was met 9000 ton tarwe. De Kölnische Zeitung rekent uit, dat die lading nu een waarde van een 41/2 millioen mark haddat voor het vervoer over land 30 treinen van elk 30 wagons van tien ton noodig zouden zouden zijn; dat het de oogst yan 15 18 duizend morgen land vertegenwoor digd©; dat bij een week rantsoen van 2 Kg. per hoofd, die tarwe 4i/2 millioen toeaschen een week had kunnen voeden of de bevolking van een stad van 90,000 zielen bijna een jaar. De Oekraïena heeft, naai- uit Lau sanne wordt gemeld, besloten een eigen postzegel uit te geven. In het Oekraïensch draagt "het de inscriptie: „Voor het na tionale fonds." Totdat de noodige over eenkomsten gesloten zijn -met de wereld- postunie, zullen- de .Oekraïensche zegels geplakt worden naast de Russische post zegels. Ln September a.s. zal Machado, pre sident van de Portugeesche republiek, een bezoek brengen aan de Portugeesche troepen aan het Westfront. Tot het begin van Juni waren reeds 2^/4 millioen ijzeren kruisen 2e klasse aan Duitsche soldaten uitgereikt. De Russische gezantschap te Was- (hington publiceert een mededeeling, dat Rusland tot nu toe de Pauselijke nota nog niet beantwoord heeft, doch dat de opvatting in Rusland is, dat de centrale mogendheden het voorstel geïnspireerd hebben. De voorwaarden in de nota ge noemd,, zijn niet vereenigbaar met Rus land'S democratische aspiraties en daarom onaannemelijk Keizer Karei van Oostenrijk heeft ben eigenhandig geschreven brief aan den Paus doen toekomen, die vermoedelijk op de vredesnota betrekking heeft. Inschrijving voor den land storm. Yolgens beschikking van den minister van Oorlog moeten voor den Landstorm! worden ingeschreven de personen geboren in 1878 en in 1879. Deze inschrijving moet op 15 October 1917 zijn voltooid. (Tel.) Duur eerste oefening lichting 1917 Bij Kon besluit is bepaald: De duur van de eerste oefening voor de ingelijfden bij de militie te land, die in 1917 bij de onderscheidene korpsen die oefening hebben aangevangen, of dit jaar zullen aanvangen, bedraagt: 1. bij de oiïbereden korpsen, behou dens het bepaalde onder 2. 3, 4 en 5; a. voor hen die het in art. 79 der Militie wet bedoeld bewijis. niet hebben verworven, 81/2 maand b. voor hen, die dat bewijis Jiebben Verworven 6i/2 maand 2. bij de pantserfort-artiLlerie en de torpedisten 15 maanden; 3. Voor hen die bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of -tele fonist 8i/2 maand 4. voor ben, die tot adminisitratietroe- pen behooren 8'/2 maand, welke duur voor degenen, die zich vrijwillig voor den dienst bij' die troepen hebben aan gemeld, met 61/2 maand wordt verlengd. 5. voor hen, die bij de infanterie en bij de vesting artillerie tot officier wor den opgeleid, 12 maanden, te rekenen van den darton, waarop hun opleiding aanvangt. 6. bij de bereden wapens, twee jaar. De manschappen, die bij de korpsen toet. een eerste oefening van niet langer San 8itj maand tot onderofficier worden, opgoteid, blijven na volbrachte eerste oe fening, fcrachbens artikel 79 der Militie- wet, nog 31/2 maand in werkeJijfcen dienst. Enkhuizen. Tot hd der Tweede- Kamer m het di strict Enkhnizea, ia gekozen de heer A-- Colija (a.r.) met. 2667 sttemmen tegen 1257 op Jde 'Veen Aardappelen. 'legen half September zal ecu inven- tansatee van den te verwachten, aard appeloogst in ons land plaats hebben A ange li oude 11 goederen De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Engeland zijn aangehouden de goe deren, vermeld op lijsten 'in de St.ct. no. 195 en geladen in de stoomschepen Waaldijk. Gorredijk, Soest/lijk, Reukei sdijk, Sommelsdijk, Poeldijk, Andijk, Noorferdrjk, Noordam. Grotius. Christian Michelsen, Rijndam, Amsteldijk. Mr. B y b a u. Reeds nu moc-ht de met ingang van 1 September a.s. als zoodanig'aftredende gemeente-secretaris van Delft, de heer Mr. L. A. Bybau, oud-burgemeester van C'o- lijnsplaat, Kats en Kortgene, van velschil lende zijden blijven van waardeering ont vangen. Ln de raadsvergadering van j.l. Zaterdag huldigde de voorzitter den schei denden secretaris na een van groote waar deering getuigende rede en bood namens, den gemeenteraad hem en mevrouw By bau een zilveren tafelgarnituur aan. Bij. monde van den griffier ter secretarie werd namens het secretarie-personeel onder aanbieding van een zilveren jardinièro het vele goede herdacht, dat zijn chef in diens ruim 25-jarige werkzaamheid voor de ambtenaren verrichtte. Mr. Bybau, die nog de betrekking van secretaris-rentmeester van het St. Joris- Gasthuis bekleedt, blijft voorloopig te Delft wonen. R e p a r a t i e 1 e d e r. Ter voldoening aan de wenschen van zeer velen, zullen tevoren in de distri butieregeling nog eenige wijzigingen, van welke een tweetal van principieeien aard, worden aangebracht. In de eerste plaats de inschakeling van den lederhandel en in de tweede plaats het scheppen der mogelijkheid, dat ook in de toekomst hij. die aan zelfreparatie de voorkeur geeft boven het doen repareeren door een schoenlapper, de gelegenheid zal hebben het daarvoor benoodigde leder te koopen. Er wordt een bonstelsel ingevoerd. De taak der gem.besturen bepaalt zich tot af gifte van bons. Prijzen zullen worden vastgesteld te gen welke ten hoogste: le. de lederhan del: a. aan zelfreparateure zolen en ach terlappen zal verkoopen; b. aan schoen makers reparatieleder zal verkoopen; 2-e. schoenmakers reparaties zullen moeten verrichten Het ligt in het voornemen deze prij zen als volgt te bepalen: die, bedoeld sub le, a.mans 40/48 f 0.95vrouwen en ondennans 37/42 f0.70; kinderen 31/36 f0.60; kinderen 25/30 f0.50; die. bedoeld sub le., b f4 per K.G.die, bedoeld sub 2e. mansschoenen 40 48 f2.10; vrou wen- en ondermansschoenen 37/42 f 1.60; kinderschoenen 95/30 fl.en kinder schoenen 31/36 f 1.30. Tegemoetkoming oorlogs winstbelasting. Naar het Hbld. verneemt, is door de Ministers van Financiën en van landsche Zaken het oordeel van Ged. Sla- ten gevraagd omtrent een eventueel'e uit- keering aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenten van een tegemoet koming uit de oorlogswinstbelasting. Graanladingen. Volgens te Rotterdam ontvangen tele grammen zijn de voor de Nederl. regjee- ring bestemde ladingen van de te New- York liggende Nederlandsche stoomsche pen Veerhaven (haver) en Rijndijk (mais') ernstig aan het broeien. Dat is ook het geval met de lading van het te Balti more liggende Nederlandsche stoomschip Procyon. Er worden pogingen aangewend om vergunningen tot lossen te verkrijgen. Voornoemde schepen liggen reeds meer dan 2i/2 maand in die Amerikaansche havens. Een toekomstbeeld. Aan den officieelen feestmaaltijd, bij gelegenheid van den legerdag te Leeu warden gehouden, heeft ook de Minister van Oorlog een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat hij in zijn nieuwen werkkring op eens kwam te staan voor tal van vraagstukken ten aanzien van het legerbeleid en wat daarmee in ver band staat. „En ik kan u zeggen," ging de Minis ter verder, „wij gaan met ons leger naar het buitengewone vraagstuk van to be or not to be. De vraag is voortaan: zullen we ons verdedigen or niet. Na de demobilisatie zullen we niet op den ouden weg kunnen voortgaan. Nederland zal' toch komen te staan voor de vraag: wilt gij u nog verdedigen of het niet meier doen Als men daarop antwoordt met ja en ik geloof, dat men het doen., zal' dan kunnen we piet 'n begrooting van, 30 millioen niet meer toe, maar zullen we wel 60 millioen noodig heb ben. En dat onder de omstandigheid, dat nog zooveel andere groote aischen aan de schatkist worden gesteld. Worde on der dezen toestand het leger gedra gen door de sympathie der bevolking. Ik "heb echter goede hoop, dat men zal zeggen: ,,we hebben het er voor over." Het Spoorwegverkeer. Omtrent de a.s. verkeersbeperking wordt nog gemeld: Op het traject AmsterdamUtrecht en omgekeerd nullen acht treinen in elke richting uitvallen. Naar het Noorden en naar het Zuiden zal slechts een énkele trein per dag loo- pon. De Ddreinen zullen worden opgehe ven. Indien men met het neanen der noo dige maatregelen tijdig gereed kan ko uten, zal de inkrimping van den dienst 1 September beginnen, anders op 1 Oc tober. Ook zal naar verluidt, .de gele genheid tot het reizen van het. spoor wegpersoneel worden beperkt. Op de Zeeuwse he lijn zullen vermoe delijk overblijven: richting Vlissingen Roosendaal de treinen, die nu uit Vlis singen vertrekken6.05 v.rrt, 12.25 n.m., 4.45 n.m. en 7.34 n.m. (uit Goes resp. 6.49. 1.04. 5.26 en 8.08), waarvan er ver moedelijk nog een zal vervallen als het juist is, dat er ook in de andere rich ting vier vervallen; richting RoosendaalVlissingen: de treinen, .die nu te Vlissipgen aankomen te 12.15, 3.36 en 11.35 (te Goes resp. 11.43, 2.57 en VU u Vermoedelijk zal de dienstregeling der treinen wel niet dezelfde blijven, en zal alles boemeltrein worden. De hoofdzaak is echter, dat er slechts drie treinen per dag in iedere richting zullen loo- pen. Eerste Kamer. Naar wij vernemen moet het voorne men bestaan om de Eerste Kamer tegen a.s. Dinsdagmiddag 28 Augustus bijeen te roepen ter behandeling van eenige wetsontwerpen o.a. dat betreffende do Export-Centrale, althans wanneer tijdig de desbetreffende regeert ngsan t woorden op de afdeelingsverslagen nopens bedoelde wetsontwerpen inkomen. Houtvervoer. De Luitenant-generaal commandant van het veldleger heeft een bevel uitgevaar digd voor de in staat van beleg verklaar de gemeenten van 'zijn grensgebied, waar bij verboden wordt het vervoer van ge rooid, gekapt, gezaagd of afgebroken hout anders dan per spoor of train., behoudens bijzondere of algemeene vergunning van den burgemeester. (,,'s-H. CL") Uit d* Pniviiinif* Lezers! Wilt gij uw land een dienst bewijzen, wees dan zoo zuinig mogelijk met het broodgebruik. Men schrijft ons uit Bergen op Zoom: De vele ouwe bezoekers van ons mi litaire Te-uus zullen wel eens dienke, waaronr leze me us niks uut Bergen op Zoom, we kieken dikwijls naar de krante of nie is iets uut B. op Z. er in staet, maer telkens vvaère we te leur gesteld. Wel' noe zal ik dan die nieuwsgierige ak kan tevreden stelle? Ik schrief julder dan, d;u bie ons, al lees je der niks van. toch nie zoo stille is, als je wel dienke. Eerstens is hel bezoek druk. dik- kels overdruk en of het dan gezellig is? Kom maar is kieke, dan weet ik zeker da je zegge zal', wat is dat daér ge zellig. In de afgeloopë weke aot Bestuur en de uusvader un wedstried uitgeschreve op de sjoelbak, vuuf noemers waere ex in voor ieder inoemer 3 priezen. Rade ren aevund most een noemer afgespeeld woare. Mee spanning waer uutgezien naer den uitslag van ieder noemer. VerL-e weke Donderdag was 't den lesten avond van de wedstried. teler dee z'n best om un pries' te aelen. Eindelijk sloeg de klokke aeluf negene en eindige kloenk et.. 't Bestuur en de uusvaoder gienge de priezen verdeele en de prieswinnere wieirn uitgenoodigt om de beaalde priezen, be- staemde in doelmatige voorwerpen, zooas sigarenkokers, pupen en tabaksdoozen, orlogekettink en zoo a meir, in ontvangst te nemen. En of ze te te vreeën waere, jao woar. zelfs zei zexjeant Kodde die 't Bestuur en onze uusvaeder bedanktja voor 't.geen deur hun gedae was,, dat de winners van de priezen nie alleen te vree waere. maar dat die priezen ein andieiiken zulle weze an 't te-uus;. Ondertusschen kregen we toe verras- singe aollemaele nog un kommetje poeijeir- sukeloode wat 'ter bie ons zjeeuwsche joengers wel in wou. Toen dit afgeloope was werf dezen aevend deur de penninkmeestar van het Teuus mee het lezen van een gedeelte uut Gods Woord en dankgezegginge ge slote, waarop we allemaolle naar de kezeme toegiengen om nae den drukken aevond van onze moegheid uut te süaope. 'k Raed alle soldaten die ier komrne aan ook jisi te komJrne kieken, et zal' 'judder nie tegen vallen. Noe 'kstop, en 'k bluuf julder aeller vrind. C. Geslaagd voor het officiers-examen van den Hoofdcursus te Kampen Infanterie hier te lande: W. A Ahne- kinders, W. J K. Baaij, J Baurdoux, J Boogerd, C Jansen. J J v.tn Keulen, P. Kramer, G. Lamme rs, M G Meeuse, R. W. B Muller, F. H. Zegers. Noea Zooais men weet heef*, de Wprk- hedenvereeniging „Eigen Hulp" het voor stel om bij overlijden van een har'ar le den, het grafwaarts dragen verplichtend te stellen, 'aanvaard. Gelet op liet Minanciëefe voordeel, dat door onderlinge hulp voor de nabestaan den vexkregen wordt, neemt het bestuur van bovengenoemde vereeniging de vrij heid per circulaire de welwillende mede werking van de werkgevers in te roepen, teneinde hun personeel, voor zoover zij leden zijn van de vereeniging. in de ge legenheid te stellen, de verplichtingen als leden te kunnen nakomen. Deze verplich tingen zijn niet van vérstrekkende betee- kenis, daar in normale gevallen eik lid slechts om de drie a vier jaar een. beurt krijgt. Ter voorkoming *van moeilijkheden in de bedrijven, zal het bestuur er steeds op bedacht zijn, een zoodanige regeling te treffen, dat geen twee of meer leden uit een en hetzelfde bedrijf tegelijk wor den opgeroepen Benoemd met ingang, van 1 'Sept. tot brieven en telegrambesteller te Brui nisse dhr. J Roeloven, than-- hulpbestél- ler alhier. Vlissingen. Hier is opgericht een afd. van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Ovezand. De kermis in September zal niet gehouden worden daar de Comman dant in Zeeland geene vergunning heeft gegeven. Uit de vliegmachine, die Zaterdag over deze gemeente vloog is een strooi biljet gewoi-pen, dat in het Duitsch ge schreven, vertaald ongeveer alsvolgt, luidt Duitsche soldaten, Met een nieuwe leugen, met een nieuw bedrog zal het Duitsche leger en het Duitsche volk bij aanliouding tot vernie tiging gebracht worden. Na het bedrog van de vredesaanbiedingen en na de be drogen hoop. die door de verscherpte duik bootenoorlog bij U verwekt is gewonden, liegt men U nu voor, dat Rusland tot een afzonderlijken vrede met do Centra- len bereid is. Dat is een krasse en stel lige leugen. Niet later als op 3 Mei heeft de voorloopige regeering in Rusland in een tijding aan hunne bondgenooten plech tig verklaard, dat zij hun gezamenlijke bondgenooten trouw zullen blijven, dat zij vast besloten zijn den vijand, die in Rusland binnengedrongen is uit het land te jagen en de verdedigingsoorlog, die het Russische volk tegen hun regeering voert, voortzetten totdat geen keizers huis meer in staat is tegen den wil van het volk een dergelijk bloedvergieten te beginnen (Het was vermoedelijk een Fransche vlieger.) Denkelijk is dit een poging om Duitsche soldaten tot desertie te bewegen. Veere. Bij K B. is a-an jhr H A van Doorn, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meenten Veere en Vrouwepolder. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Blauwkapel, door B. J Werther te Hedel. Ds. J. H. Semmeünk te Klevers- kerke hoopt Zondag 30 Sept. a.s. af scheid te nemen van de Ned. Herv. Ge meente te Kleverskerke en Zondag 7 October d.ta.v. zijn intrede te doen te Wehl. na bevestigd te zijn door ds. H. J. Brouwer van Lemele Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-Weerfinge, G. H. Dijkstra te Lioessens, te Stroobos, H. H. Binnema te Munnekezijl; te Smilde, G. Kerssies te Enschedé; te Scharendijke. F. Bruinsma te Rottevalle; te Landsmeer, A. J. de Boer te Gar- relsweer; te tax-nen-Vreeland. A. J. Fanoy, cand. te Middelburg; te 's Gra- veland, J. Hoekstra te Vries; te Wes- terbork. H Brouwer te He teren-Randwijk. Blijkens mededeeling in „De Schatka mer" zal een nieuwe vertaling van Pau- lus' Brief aan de Romeinen spoedig ver schijnen. fteea De heer G. Chr. Dun, hoofd der Hervormde School (Nieuwstraat) alhier, is benoemd tot hoofd der Christelijke School voor lager en uitgebreid lager on derwijs te Wageningen, als opvolger van den heer H. J. van Kempen Jr. De heer Dun, die de benoeming heeft aangeno men, zal op t December of enkele we ken later de nieuwe betrekking aanvaar den. Bij; het op 17 Aug. te 's Graven- hage gehouden examen in de Stenogra fie Riënts Balt slaagden voor Diploma B (kantoorfiploma) voor de snelheid van minstens 130 lettergrepen per minuut de dames: Ph. C. Eggen, S. G. A. Oud, J. Stubenrauch, B M. v. d. Velde, C. v. Velzen en R M. Verhae-gen. De Nederlandsche Christen Studen ten Vereeniging organiseert dit jaar voor 'teerst ook een Novieten-Conferentie voor Meisjes-studenten Deze zal van 15 Sep tember onder leiding van Mej M. Bar- ger, de secretaresse voor vrouwelijke stu denten op het Centrale huis Hard en- .broek" gehouden worden. In de rubriek „Uit de Schoolwereld" lezen wij in „Oude Paden" Het staat te vreezen, dat er binnen afzienbaxen tijd een tekort aan onderwij zers zal zijn. Het aantal leerlingen, dat plaatsing vraagt aan onze opleidingsin richtingen, loopt achteruit. Met name is deze daling sterk bij de jongens, die toe gelaten worden. Meisjes komen er nog wel, zoodat het corps onderwijzeressen voldoende wordt aangevuld. Onze school besturen zulien er evenwel voorshands niet gaarne toe overgaan, nog meer vrou welijke leerkrachten aan te stellen. In Amerika, waar het vrouwelijk element bij het onderwijs-' veel sterker op den voor grond treedt, dan bij' ons, geeft dit al aanleiding tot klacht. Uitbreiding van de klassen, zoo.iL- in Duitschland. waar men 70 tot 100 leer lingen in één klas samenbrengt, is niet bevorderlijk aan intensief onderwijs. Ann onze Christelijke Scholen is men- wel niet verwend door kleine klassen, maar onze lokaier zijn er toch over het algemeen niet -op ingericht om zooveel leerlingen, te plaatsen. Gok Laat de wet het .nieit toe. Dat ouders uit den burgerstand de jon gens niet sterker animeeren de onder wijzersloopbaan te kiezen, zal wel samen hangen met de schriele salarissen. Zonder den materiaelen kant geheel uit het- oog te verliezen, hebben ze evenwel bovenal te bedenken, dat de Christelijke onderwij zer een beginsel dient terwijl millionaire zelfs wel eens zijn genoemd „houthakkers en waterdragers in het gemeenebest der menschheid". Aan Clinge is een buitengewoon subsidie voor 1. o. toegekend van f9950. Voor de benoeming tot tijdelijk leera- res in de geschiedenis aan de H. B. S. en de hoogere handelsschool te Vlissin gen, wordt aanbevolen mej. D. Grunberg, alhier. 1 De heer P A. H Jansen, hoofd der school te Hansweerd. staat no. 2 op de voordracht voor de benoeming van hoofd der school te Bergen op Zoom, Nieuw Borgvliet. De bekende eiser Derksen van Age ren zal een cursus in het etsen leiden aan de academie van beeldende kunsten en tech. wet te Rotterdam. Geslaagd te Breda voor de hoofd- acte de heer W. Brouwers te Hulst. Bij K. B. is met 1 October aan dhr. M. J. Bruigom, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar aan de R. H B S. te Goes; en aan W. Kos ten als leeraar aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom. Rechtszaken. Door het kantongerecht te Bergen op Zoom is veroordeeld M. Z. te Krab- bendijke, wegens overtreding van het mo tor- en rijwielreglement tot f2 b s. 2 d. h.L. J. G. te St. Maartensdijk tot f8 of 8 d., wegens overtreding der trek- hondenwet. Semengri Nieuws. Ongelukken. Te Haelen is een 18-jarige student bij het zwemmen ver dronken. Te Kaatsheuvel is zekere v. R. door zijn broers in een twist le vensgevaarlijk in den buik gesneden. De 17-jarige v. H„ uit Zeddam, die te Emmerik op de in gang zijnde stoomtram Zutphen—Emmerik wilde springen is on der de wielen geraakt, en was onmiddel-' lijk een lijk. In de Zeestraat te Be verwijk geraakte het kind der aldaar ge logeerde Amsterdamse he familie H. on der de paardentram en overleed spoedig daarop. Briefkaarten met opdruk. Aan de postkantoren zijn thans ver krijgbaar gesteld briefkaarten van 1V2, en 2y2 cent met opdrukken van 2 en 3 cent. Looddiefstal. De politie te Alk maar stelde een drietal geïnterneerde Duit sche matrozen, die op heeterdaad be trapt werden op het stelen van 80 K.G. lood van de te Alkmaar gestationneerda Duitsche duikboot, waarop zij werkzaam waren ,ter beschikking van den comman dant van het interneeringskamp te Bergen. (Tel.) Bruinkoolontginning. Het concessieveld Energie tusschen Sittard en Heerlen zal op groote schaal worden ont gonnen. Er zit minstens 6 millioen ton bruinkolen. Bouwverbod. Tegen eenigland bouwers te Westerbork is proces-verbaal opgemaakt, omdat ze koolrapen, vlas, kool of wortelen hadden verbouwd. Vliegmachine. Maandagmiddag werd te Stellendam een vliegmachine ge zien. Het vliegtuig kwam uit Z.-VV. rich ting, maakte een bocht boven het eiland, en verdween weder in dezelfde richting. De machine vloog 'zeer hoog, zoodat de nationaliteit niet kon worden vastgesteld. G e s 1 o o p t.. Te Boertange (Gr.) is het huisje der 'familie R., waarvan de bewoonster in het voorjaar van 1916 over leed, nog niet door de erfgenamen ver kocht en steeds onbewoond gebleven. Dei jeugd heeft er echter voor gezorgd, dat 't voorheen zoo nette huisje totaal gesloopt is geworden. Meer dan een eeuw. Den 19 Juni is in het St. Elizabeths-Gasthuis op Curasao overleden Rozalie Monsana, 104 jaar oud. „Winkelsluiting". Gelezen bo ven een snoepwinkeltje in de Jordaan te Amsterdam: „Wegens oneenighijt met me vrouw drie dage geslote". (Hbl.) Een nieuwe brandstof. Een ingezetene van Huizen heeft uit afval een nieuw soort briketten samengesteld. Hij mengde een H.L. zaagsel, gruis en1 ander afval met 10 K.G. klei en 15 liter water, perste deze substantie in vormen en liet ze goed drogen. De op doze wijize verkregen briketten bleken uitstekend te branden en l'ang te duren. De kosten zijn zeer gering. Onvoorzichtig. Men meldt uit Heeze, N.-B De 18-ari«e A. alhier richtte Zondag spelenderwijs niet eep: jachtgeweer op een neefje, terwijl dazei aan tafel zat. Niet wetende, dat het ge weer geladesn was. trok hij af, waarop een schot dpa knaup in het volle aan gezicht tref Zijn toestand is ernstig. Stinkbommen. Door onbekend gebleven jongens zijn in de Sumatrastr. te den Haag op Zaterdag 1.1. z.g. stink bommen geworpen in een étalage van een bakkerswinkel aldaar, alsmede tegen den gevel van bedoeld perceel, tenge volge waarvan de in de étalage liggende eetwaren bedierven en verschillende gen schroeide plekken waren ontstaan. Door de politie zijn daarop bijl een bewoner yan genoemde straat een 26-tal soocigeijjha

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2