No. Woensdag SS Augustus Iff 31e Jaargang feuilleton. De Groote Oorlog. 1 Uitgave van de Kwueï. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. L Ij- Hoofdbureau te Goes: I G E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P? DHUIJ L. B U R.G. Drukkers JDoaterbaan Le Cointre, Goes. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.5Q nummers 0 08 Prijs der Advertentien. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 el 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®!. Bewijsnummers 5 cent. J^Een proeve. Bij den uitgever v. Sijn en Zonen te Rotterdam is verschenen: Proeve tot een wet voor burgerlijken dienstplicht voor mannen met toelichting door mr. 'N. G. Teding van Berkhout- Bij aandachtige lezing, vooral van de Memorie van Toelichting, is het ons voor gekomen dat het denkbeeld: burgerlijke diensten voor hen die gewetensbezwaar hebben bij het leger te dienen, voor ver wezenlijking vatbaar is. Het ie den samensteller er blijkbaar niet oim te doen geweest een ruimen toevloed van would-be gewetensbezwaar den uit te lokken. In artikel 9 toch van zijn „ontwerp" leest men: De dienst wordtniet lan ger dan twee maanden na de langste oefening in wet'kelijken militairen dienst achtereenvolgens uitgeoefend, behoudens het elk half jaar te verleenen verlof van één week. Derhalve is voorgeschreven: langer diensttijd dan bij de militie, en veel min der vrij af. Bij de militie toch is het (mogelijk dat de dienstplichtige iedere week minstens een dag verlof bekomt; en iedere maand een verlof van twee tot vier dagen. De samensteller zegt in zijn memorie van toelichting: i Bij de tegenwoordige regeling van den militairen daenst is de langste dienst die der bereden wapenen, te weten 2 ja ren, met vier weken voor de herhalings oefening. Onder deze regeling zal der halve de burgerdienst 2 jaar en 3 maan den kunnen duren. Wanneer men bedenkt dat verreweg de grootste kans voor de meesten bestaat om bij de onbereden wapens te worden ingedeeld, die de bereden wapens in ge talsterkte ongeveer tienmaal overtreffen, dan springt het zeer zware offer, de gróo- te deugdelijkheid van den- hier gebruik ten toets der gewetensbezwaren in het oog. Het is zeer de vraag of niet behoorde te wonden volstaan met den langsten mi litairen oefentijd, derhalve thans 2 jaren en 1 maand, juist nu bijna alle dienst plichtigen de hoop koesteren bij de on bereden wapensingelijfd te zullen wor den voor een oefentijd van gemiddeld ongeveer één jaar. Twee jaren en drie maanden toch is voor den arbeidenden stand, waar de verdiensten van den jon gen man veelal zeer welkom zijn, een zeer lange tijd. Toch heb ik gemeend deze 2 maan den boven den langsten militairen oefen tijd te moeten handhaven, teneinde de, zuiverheid dezer zoo belangrijke en in grijpende aangelegenheid door een zelfs zwaar drukkend offer ongerept te houden. Mocht later de langste oefentijd bij do militie gevoegelijk korter kunnen worden, en, het Zwitsersche leger is daar, naar ik meen, om dit aannemelijk te doen zijn, dan zal ook de burgerdienst zooveel korter kunnen worden, al zal het offer, 2 maanden langer te moeten dienen, blij ven. Daarbij komt dat de burgerdienst op zichzelf zoodanig is ingericht dat hij' vrij vat meer opofferingen of nadeelen vra gen zal. De samensteller wijst op de volgende gevallen, waarbij deze meerdere opoffering in het oog loopt. 1. de diensttijd is langer; i 2. de arbeid is. zwaarder, doordat de 53) Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISg. Ze bad, mijn hart, dat zoo hoog moedig en mijn wil, die zoo onbuigzaam was, te neigen in Zijn dienst van liefde, die aan Zijn kinderen nooit had verdro ten. En ook bad zij: voor mij om de wijsheid en kracht, om de beproeving te dragen, die misschien voor mij gereed kon liggen en om de verzachting van den toorn van hen, die ik had gekrenkt on gegriefd en leed berokkend had, opdat wg weer allen vereenigd mochten wor den in liefde. "a nü dadïlHt' ■■arLte Rachel toen, „ga nu dadelijk, en gij Hagar het fand mee, maar kom dadelijk temï S H m^^eef binnengelaten^l Lhrystie, ik zal blij zijn, als alles ach ter den rug en weer in orde is. Kom dienstplichtige in de mijnen, in heide- ontginning en bogchaanplant, voor sjou- werswerk, in rijksgestichten, enz. enz. te werk gesteld zal- kunnen worden. Behou dens de voorwaarden van lichamelijke ge schiktheid, door keuringsraden na te gaan, zal het Landsbestuur 'tin de hand heb ben dezen toets van hel gewetensbezwaar nog te versterken door een landbouwer in de mijnen, eén mijnwerker in ont ginningen enz. te werk te stellen; 3. de geldelijke uitkcering (voor den malitieplichtige ongeveer £23 per dag) is aanmerkelijk lager 4. er is geen gelegenheid 0111 door het bereiken van een hooger graad meer gel delijk voordeel zich te verschaffen; 5. er heeft geen loting plaats; 6. bij keuring komen lengte en gezicjits- scherpte niet in aanmerking als reden voor ongeschiktheid, althans niet in de zelfde male als voor den militairen dienst; 7. de burgerdienst geeft geen recht tot vrijstelling wegens broederdienst. De broe der wien het aangaat en vermoedelijk ook de ouders zullen om deze bepaling de keuze voor burgerdienst niet gemak kelijk maken. Hierdoor komt, in veel ge vallen, een ander element te pas bij de vorming van het gewetensbezwaar: dat deu- ouders, die er vaak een steun in de kostwinning minder door zullen krij gen gedurende een niet geringen tijd. Ofschoon wij de gewetensbezwaren der dienstplichtigen van onzen tijd niet dee- len, en wij de motiveering dezer bezwa ren ten eenemale onjuist vinden, ach ten wij die bezwaren van zoo groot be lang dat wij- gaarne deze „proeve" in de overweging der autoriteiten en der Rijksoverheid aanbevelen. Immers ook zij zijn geroepen voor wer kelijke gewetensbezwaren uit den weg, en zoo het kan, er aan te genaoet te komen. Er behoeft nog niet naar burgerdiensten gezocht -te worden. „Dienstweigeraars" kunnen gebezigd worden in mijnen, in ziekenhuizen, bij de heideontginning, het droogleggen van plassen, verplichte politiediensten, enz. enz. Te aneer nu er in Denemarken reeds een zoodanige wet bestaat Denemar ken is ons op meerdere terreinen reeds ver vooruit! zou in Nederland met deze wijze van tegemoetkoming een proeve kunnen genomen worden. Wel ware het wenschelijk dat deze bur gerdiensten een internationaal belang wa ren. Doch hoe zullen zij dit worden, wan neer de natiën afzonderlijk niet begin nen en een moet toch de eerste zijn. in de proeve ontbreekt een strafbe paling dat tot den militairen dienst kun nen „teruggesteld" worden, bijv. zij die zich schuldig maken aan vergrijpen waar tegen het Strafwetboek straf bedreigt, en waaronder dan zeker vallen bedreigingen of aanslagen tegen het leven. Voor dezul ken is dan de "militaire dienst een nut tige klas van discipline. Men mag toch niet verwachten dat deze burgerdienstplichtigen altegaar vrome jon gens zullen zijn; al ware het natuur lijk te wenschen. Beknopt overzicht van den tuastana. Het aantal ongewonde gevangenen, dat den geallieerden bij Verdun, op 20 Aug. het mij maar spoedig vertellen. Eu ga nu maar gauw, want anders zakt je moed alweer. Ik ging tante Rachels gebed had, mij versterkt, maar toch gevoelde ik mij nog onrustig te moede. Ik beefde over mijn geheele lichaam, en mijn knieën knik ten, terwijl ik door die verschillende gan gen heenliep, die naar mijnheer Perren's kamer voerden. En toen ik de galerij overging, diezelfde .galerij, die eenmaal het tooneel van mijn verschrikkelijk kwaad was geweest, durfde ik nauwelijks naar de nis kijken, waar nu weer als vroeger het marmeren beeld op het voetstuk stond, het beeld, dat ik in dien vreeselijkenj nacht weggenomen had, om er den sche del voor in de plaats te zetten. 0ogenblikkelijk daarop stonden wij' voor de deur van mijnheer Perren's kamer en mijn gedachten richtten zich nu op wat er volgen zou. Öip het bescheiden tikje van Hagar deed miss Judith zachtjes de deur open, terwijl ze mij een wenk gaf haar te volgen. Ik ging achter miss Ju dith aan do slaapkamer door en zoo kwamen we in de kleedkamer en daar bij het open raam want het was een erg warme dag zatmijn oude vij1- 'and. Maar o, wat zag hij er zwak en bleek en mager uit, daar was nu geen in handen viel', bedraagt meer dan 5000, waarvan 116 officieren. I Dit bevestigt, dat de Duitschers, niet opgewassen tegen den onverwachfceu kraehtigen aanval', eon harden strijd 'hal den te strijden, en dat zij een belang rijk eind moesten terugwijken, j Doch, nu heerscht er dan ook veer stilte. De geallieerden wisten tot nog toe i slechts heftige slagen toe te brengen, doch zij wisten zelden een flink suc ces onmiddellijk uit te builen in een ■reeks volgende aanvallen. Voor Verdun wordt nu op enkele pun ten nog gevochten, doch de Duitschers weten de Franse he aanvallen weer a£ te slaan. De Duitschers beweren, dat het verlies vair den Mort-Honime en van den Z. rand van het Corbeaux-boscb geen beslis sende verandering in den toestand van het N. Verdun-front vormt. 't Kan zijn. Maar de omkeer van de rol len in den Verdunstrijd teekent scherp het geheel veranderde karakter, dal de kamp vooral in het Westen heeft aangenomen De centralen nu zijn daar geheel tot het defensieve dammen en dijken te beperken bij de alleruiterste krachten in te span nen om de gevolgen van den stormvloed tot een plaatselijke afbrokkeling van hum defneslieve dammen en dijken te beperken en een groote doorbraak te vormen. De elfde Isonzo-slag is in vollen gang. Aan den N. vleugel van het breedïe front ontwikkelt zich de strijd regelmatig op het Karstplateau en in de kuststreek. De Oostenrijksche linie begint op som mige punten te wankelen is iets terug gedrongen, zegt Weenen. De Italianen zouden reeds 10346 man gevangen genomen hébben, waaronder 243 officieren. Maar ook de tegenaanvallen zijn niet mal'sch Rome. zelf geeft daar blijk van. Het Oostenrijksche stafcomimiuniqué er kent het échec ten Z van Auzza en ten 0. van Canala, doch meldt tevens, dat meer dan 5600 gevangenen en 50 machinegeweren in Oostenrijksche lian- den 'bleven. Ondanks alten druk op andere fronten op hein uitgeoefend, hebben de centralen op het Roerneemsche front den groeienden tegenstand van Roemenen en Ruissen op enkele punten weten te verbreken. Bij Maracesci, aan de Sereth, hebben de Duitschers meer dan 2200 gevangenen ge maakt, terwijl ter weerszijden van het Oitoz-dal de Russen en Roemenen wer den teruggeworpen. Of de centralen echter genoeg krachten zullen kunnen eoncentreeren om! hun suc ces nog verder tot de Sereth door te kujnnen zetten? Gisteren wend te Londen de belangrijke conferentie der Labour-partij gehouden ter voortzetting van He conferentie op 10 Aug. De belangstelling was zeen- groot,, daar de afgevaardigden der mijnwerkers, (die 600.000 werkers, vertegenwoordigen, se dert de vorige conferentie hebben beslo ten de beslissing van 10 Augustus ten gunste van het zenden van afgevaardigden! naar Stockholm te herroepen. In de gch- tendzitting nam Henderson het woord. Hij zette den toestand uiteen en verklaar de te weten, dat Kerensfcy de conferentie te Stockholm verlangt. Een resolutie werd voorgesteld waarbij de conferentie de beslissing; om afgevaar digden naar Stockholm te zenden hand haaft en stappen zal doen bij de regee,- schijn van jeugd meer, maar het was de gedaante van pen ouden man, die in de kussens weggezonken lag en het ge laat van een grijsaard, dat mij treurig aanzag, bleek en vervallen, terwijl hij me zijn bevende, vermagerde hand reikte voor een handdruk. Het was in één woord een hartverscheurend gezicht dien ouden, zieken man daar te zien zitten, met de sporen pp ,zijn gelaat van zwaar licha melijk lijden en met dien treurigen oog opslag. Ik barstte bij het zien van zijn vervallen gezicht dan ook in tranen uit en ik kon niet anders dan luid snikken de roepen: O, mijnheer, -vergeef me toch. wat ik 'gedaan heb. Vergeef het mij1 toch. iO, als ik 'had kunnen weten, wat ik gedaan heb, zou «k er uooit mee begon nen zijn. Het is heusch mijn bedoeling niet geweest, u zoo ziek te maken 0, wees toch niet meer boos op mij, heb toch maar geen hekel meer' aan me ik ben zoo bedroefd over, ik heb er zoo'n-. spijt v,an. Vat ik daar zei de, was echt, het was gemeend, ik had er nu spijt van en was zielsbedroefd over het gebeurde. En nu ik dear dien ouden armen man £oo diep-ongelukkig voor mij zag, gevoelde ik mij zoo1' .ongelukkig als ik. me nog nooit had ge.oéid. 0, wat zou ik het heer- j ring om' terug te komen op de weigering I der paspoorten. De conferentie besloot op nieuw afgevaardigden naar Stockholm1 te zenden; ditmaal met i 1234000 tegen 1231000 stemmen,, aldus j met een kleine meerderheid yan 3000 j stemmen. Het vredesvjurste' van den Paus. i In de hoofdcommissie-vergadering van j den Duitschen rijksdag sloten alle par tijen met meer of minder geestdrift zich aan bij den kanselier* En watzeide deze?, De rijkskanselier gaf een overzicht van den inhoud van des Pausen nota, .en merkte op, dat Duitschland geen defi nitieve beslissing kan nemen zonder zjjn bondgenooten te hebben geraadpleegd. Hoewel zooveel mogelijk spoed is be tracht, is hel nog niet mogelijk geweest, overleg met de bondgenooten te plegen. De rijkskanselier beperkte zich daarom tot eenige algeineene* opmerkingen. Wij hebben, aldus zeide hij, geenerlei invloed geoefend op den stap van den Paus. Dit is de naakte waarheid, waarvoor ook de toestand, waarin Duitschland zich be vindt, spreekt. Iedere eerlijke, gemeen schappelijke poging om den vrede nader te brengen, begroeten wij met sympathie en wij nemen zonder meer deze eerlijkheid bij 1(1 en Paus aan. Hoewel wij' geen aan leiding hebben gegeven tot deze nota, begroeten wij het streven van 'den Paus. om een einde te maken aan den wereld oorlog, met sympathie. De rijkskanselier besloot met de op merking, dat'hij. alvorens zijn standpunt te bepalen, voeling met de hoofdcom missie van den rijksdag zou nemen. De Reichpost" verneemt over de hou ding van Üostenrijk-Hongarijë tegenover den Pauselijken vredesoproep van welin gelichte zijde, het volgende: Wat de concrete voorstellen aangaat kan door 0 o steur ijk -Ho rig a r ij e tot de ont ruiming van de bezette gebieden en het afzien van wederzij'dsehe schadeloosstel ling worden overgegaan, zoodra de Pau selijke stappen betreffende de beperking van bewapening, Se stichting van een internationaal scheidsgerecht, de voile vrijheid op tzee de noodige waarborgen opleveren voor den wereldvrede. Het is £cfrter noodzakelijk, ook 'de uit 's Pausen voorstel voortvloeiende c-otnsei- quenties dóór te voeren, zoodat de ope ratiebasis der Engelsche vloot, Gibraltar, Malta en bij het Suez-kanaal verdwijnen, evenals de bezetting van Valona door Italië. Omtrent de territoriale kwesties, welke tusschen Italië en de monarchie moeten worden opgelost, moet het Pauselijk voor stel van onzen kant niet als ontoerei kend worden beschouwd, zooals zulks van Italiaansche zijde geschiedde. Italië kan niet de geringste aanspraak maken op grondgebieden, welke reeds eeuwen on der Oostenrijk hooren, en de autonome bevolking van Zuid-Tiroi,, is tegen een aansluiting bij 'Italië, evenals de Itali aansche Sloveensche Kroatische bevolking van tstrië, het Kustland en Dalmatië. In politieke kringen te Bern wordt ge zegd, dat de Paus aan de oorlogvoerenden een nieuwe nota gezonden heeft, waar in hij een wapenstilstand voor stelt. Korte Oorlogsberichten. Over de door den duikbooten-oor- log geschapen moeilijkheden in Frank rijk geven onlangs gevonden brieven in- lijfc gevonden hebben, als hij gezond en sterk voor niij gestaan had, als ik zijn stem weer krachtig had gehoord, al was het dan misschien ook om op mij te brommen. Ik had er vroeger zioo'n, hekel aan gehad, als "hij over zijn schilderijen begon te praten, maar ik zou nu blij zijn geweest, .als hij het weer net als vroeger had gedaan, al vond ik het toen ook onaangenaam. Want dan was hij ge zónd geweest, en nu zat hij daar zóó voor mij, een gebroken man, en dat door mijn toedoen. Inderdaad, mijn gevoel van haat was geheel verdwenen en ik ge voelde niets dan het schrijnendst be rouw. Mijnheer Perren zag mij vriendelijk aan, toen ik uitgesproken had. Met zachte stem zacht vanwege zijn zwakheid zei hij goedig: „ik 'héb geen hekel aan je, Chrystie, heusch niet, maak je daar maar geen zorg meer over. Ik ben zelfs blij je weer bij me te zien. En het was ook niet alleen jou schuld, denk rik zoo". „O, zeg dat toch niet, mijnheer", riep ik buiten mijzelve van smart en berouw, zeg dat toch niet, het is mijn schuld en mijn schuld alleen". Ik had mij voorbe reid op een hevige uitbarsting van toorn en blijken van afkeer verwacht, en in lichtingen. Zoo schrijft men uit Calais den 8 en 10 Juli: Gisteren en eergiste ren was er groote opwinding onder de huisvrouwen van Calais. De bakkers kon den ,wegens gebrek aan meel en kolen geen brood meer leveren;. Men heeft in do laatste dagen de bevolking door aanplak biljetten tot rust moeten manen, daar er twee dagen 'lang geen brood meer was1. Het ligt iu het voornemen van de Zwitsersche regeering, zich voor de tijden na het sluiten <van den vrede, van eienl of meer schepen te voorzien. Engelsche strijdkrachten, ter hoog te van de kust van Jutland opereeremd, hebben een Zeppelin vernietigd. Geen en kel lid der bemanning is gered. Sarrail ontving, naar Havas meldt een delegatie van de monniken op den berg Athos, die hem dank kwamen bètuigenj voor Frankrijk's welwillende houding te genover het Hellenisme. De deputatie reikte o.a. 20.000 fr. voor het Franschiei Roode Kruis en het Ooster-Ieger over. Den 18 Aug. heeft een Itaiiaansch watervliegtuig in de Adriatische zee een vijandelijke duikboot tot ziuken gebracht. Engeland klaagt' over gebrek aan dokters in den lande, nu er meer en meer bij de legers werden ingelijfd. Aan het station Geldem (Rijnld.) zijn twee Fransche krijgsgevangenen, diö in burgerkleeding en vergezeld van hum Duitsche bruidjes naar Nederland tracht ten te ontsnappen, gearresteerd. Ook die beide Duitsche meisjes werden in arrest gesteld. De Russische grens is tot nader or der opengesteld. De Duitsche keizer heeft in Wil helmshaven een bezoek aan de vloot ge bracht. Hij is naar Helgoland gestoomd en heeft onderweg een duikboot verwel komd ,die juist van een tocht terug)- kwam, waarop zij' 23.000 ton in den grond had geboord. Van Duitsche zijde wordt er aan herinnerd, dat er behalve suiker en sac charine nog een izoetende stof ris, diet soms suiker kan vervangen, n.l. de zoet houtwortel, de Succus Liquiritiae, diö vier zoetsmakende bestanddeelen beivat, n.l. rietsuiker, druivensuiker, rnannit eij vooral glycerine dat 5 a 7 pet. ervan uitmaakt. t Het Engelsche Lagerhuis is tot 16 October verdaagd. Graaf van Bernstorff is bestemd om benoemd .te worden tot Duitsch ge zant te jvonstantinopel. Gisteravond vlogen drie onbeken de vliegtuigen in Z. W. richting voorbij Hoek van Holland. Twee Zeppelins zijn in W;. rich ting voorbij Ameland .gekomen. Ze waren ook te Winschoten waargenomen. Gisterochtend zweefde een Zeppelin westwaarts voorbij Vlieland, 's middags werden er vijf gezien. Te Sommelsdijk is een onbemande Duitsche luchtballon neergekomen. Zondagnacht hebben Engelsche vlie gers verscheidene tons bommen geworpen op de munitie-depóts van Middelkerke en de militaire werken van Brugge. Het Parijsche stafooimmuniqué meldt: Duitsche vliegers bombardeerden gedu rende den nacht de Fransche achterhoe den, in het bijzonder een kamp, waar Duitsche krijgsgevangenen verzameld wor den. Zij maakten een groot aantal slacht offers onder de 'Duitschers. plaats daarvan nam hij! een deel van de schuld op zich. Deze plotselinge beken tenis overweldigde mij geheel en ik kon niet hooren, ook al was het waar, dat zijn eigen gedrag ook afkeuring had ver diend. „Neen, het is heelemaal mijn schuld geweest alleen mijn schuld", riep ik schreiend uit, „ik ben vreeselijk ondeu gend geweest. Ik had moeten doem, wat u wilde, dien dag, toen n mij les kwam geven, maar ik wilde weer niet zooals ik zoo vaak iets niet heb gewild ik had best dat eene uurtje vau mijn vacantie-middag kunnen missen. Ik 'heb er zoo'n spijt van, dat ik toen ondeugend ben geweest, en dat ik u toen zoo uit gescholden heb; ik schaam mij daarover. Dat van dien middag is: de oorzaak van alles geweest, als ik toen gewillig had gedaan, wat n van me wilde, was er niets gebeurd, maar ik wilde niet en begon u te haten. O, mijnheer Perren, vergeef mij' toch, het spijt mij zoo, dat het gebeurd is en ik wil zoo graag nu een nieuw leven beginnen en iets doen, dat u aangenaam is". (Wjordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1