'Helbarg. !*o. Dinsdag SI Augustus I9IV 31e Jaargang UiJS. worden IDAG 23 eekenden KENING te huur; IKELHUIS, uien Schepen merlieden knecht, dster. shoudster, id istbode, nstbode FEUILLETON. meisje De Qroote Oorlog. i3 O je Ponny, vos- eschikt voor alle kat te krijgen of lissingschestraat, eklante Brood- ij. met annexe Itig gelegen mid- nge. - Ir 1917. laris E. C. VAN |P 'e, nette iR, manufacturen, dergelijks, thandel BAUR- IAAGD idingen worden NDE Lz., Com- k. aagd gene. stond in dienst van dit blad mwonend jong- nde, 40 tot 45 jaar. Brieven onder dezer Courant Ritthem. ERTREGT, Oost ;en November ER te Breda tenshuis. Loon aan te melden Sf BOSCH te ia 7 uur. vraagt hulp:" >f 50 jaar, be- Fr. brieven te ireau van dit Uitgave van de Naam'. Venn. LUCIOR ET EMEROO. gevestigd te Goes. f Hoofdbureau te Goes: L\NGE VOR8TSTUAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. D HU IJ L. BURG. Drukkers Dosterbaan Le Cointre. Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Pei 3 maanden fr. p. post f 1 50 Losse nummers -O.Oft Prijs der Advertentiën. 14 regels f0.60, iedere regel meer 15 ct, 3-maal wordt 2-mual berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden* Bewijsnummers 5 cent. BiliijVe eisch Voor de navolgende zaak van urgent belang zouden wij de aandacht willen vragen van de edelachtbare heeTen bur gemeesters en wethouders en raadsleden van de kleinere gemeenten in ons gewest. -Ziji komen zeer dikwerf bijeen om de; belangen van de gemeentenaren te be hartigen. En als het op de bevordering van de financieele belangen van vele ge meente-ambtenaren en onderwijzers aan komt, dan zijn zij meestal niet karig. Edoch, veelal is één ambtenaar verge ten. Nog wel één, die een goede be kende is op 'tgemeentehuis; één, die; zich dagelijks door alle gen)centenaren, dus ook raadsleden, laat zien en die in (y'ele gemeenten de rechterhand is!van dén burgervader. Wij bedoelen den gem. veldwachter. Welnu, wij willen voor dien beambte, een onmisbaar en schier onbetaalbaar factotum, een goed woordje doen bij de gemeentelijke autoriteiten. Eerdaags zal vanwege de afd. Zeeland van den Alg. Neder!Politie Bond aan alle gemieenter besturen, het verzoek worden gericht, om de salarissen der gemeente-veldwachters te herzien. Als men weet, dat er een Zuid-Be!ve- lahdsche gemeente is, waar de gemeente-, veldwachter, trots z'n meer dan twin tig dienstjaren, slechts 1500 pér jaar opstrijkt/ en dat, in een andere gemeente de veldwachter, vader van zeven jonge kinderen, behalve vrije woning slechts f515 per jaar geniet, waaronder begre pen een düurtétoeslag en het salaris als bod'e en als men "dan weet, dat dezp nog .méér dan 10 dienstjaren telt, dan zal men wel beseffen, dat hier en daar de veldwachters-tractementen dringend herziening eischen. Dit jldfemt te meer, nu wij in zoo moei lijke (tijdsomstandigheden verkeeron. Wijl zullen geen verhaal ophangen van de dure markten, noch van de stille ar- oudede, die er geleden wordt, doch wij geven slechts als onze overtuiging, dat in Vele gem. veldwachtersgezinnen in de- Ze <dagen, en voornamelijk in den winter, armoede geleden wordt. Maan afgfezien van de dure tijden, ver dient de gem. veldwachter een billijke salarisregeling. Hij moet dikwerf nacht dienst verrichten, en uiteraard ook Zon dagsdienst. Het is een vereischte, dat hij gfehuwd is; hij heeft dus voor een ge heel gezin te werken. Het is hem bij instructie verboden nevenbetrekkingen waar te nemen; zelfs zijn huisgenooten worden vele diensten onlZogd. En als zij op de een of andere wijze .iéts.bijt verdienen, dan betoonen vele raadsleden groote handigheid in het bijtellen van die douceurtjes bij des veldwachters sa laris. Heeft, hij dus groote kinderen, dan loopt hij gfevaar zijn ambt "als, (een eere baantje te bezitten. Het schijnt wenschelijk, dat het postje van gemeentebode verbonden blijft aan hét ambt van veldwachter. Het zij zoo. Maar dan dient met het oog op de pen- gionneering het tractement ook één te zijn. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het recht op periodieke salarisverhooging onbetwistbaar is. Past hien het systeem van periodieke verhoogingen toe, dan vex-- vait mén niet in den toestand, zooals dié thans nog is, n.l'. dat een gemeenfe- véldwachler met meer dan 25 dienstjaren f550 verdient, ,oin nu ditmaal niet te spreken van de enkele guldens, die de Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. iissingel R209. 52) Ik had nog nooit zoo gebeden maar ik had mij ook nog nooit zoo 'ver licht gevoeld. En toen ik van mijn knie ën oprees en naar buiten wandelde in den vollen zonneschijn, gevoelde ik mij gelukkiger dan ik nog ooit geweest was sinds dien vreeselijken dag, twee maan den geleden. Ik weet zelf niet, of ik na dien nog wel ooit zoo gelukkig ben geweest als op dat oogenblik, want nu voelde ik voor de eerste maal, dat ik werkelijk oprecht tot God had gebeden en ik voélde», dat Hij mijn gebed had verhoord en mij Zijn zegen schenken zou. Mijn hart was nu vervuld van een wee moedige heerlijkheid, waarin het mij een onvergetelijk genot was naar het verre golvenrudschen te luisteren. Plotseling herinnerde ik mij weer den tekst, dien ik zooveel maanden geleden van tante Rachel had gehoord„Godé zij dank, die ons de overwinning geeft door onzen Heere Jezus Christus". Nü begreep ik op epns, wat die overwinning was. Want op dat eenzame, groene plek je in den tuin had ik een overwinning behaald, niet in mijn eigen kracht, maar in de kracht van Hem, om Wiens naam wil ik nu om vrede en vergeving- ge smeekt had. Eenige uren later schreef ik mijn brief. Het duurde lang eer de vorm naar mijn genoegen was en een paar maal schreef ik mijn brief opnieuw, om<Jat ik mijn ge dachten niet zóó had gezegd, als ik voel de, dat het wezen moest. Maar einde lijk ha,d ik hem dan toch klaar en nadat ik hem nu zoo netjes mogelijk overge schreven had en op het couvert het adres had gezet, borg ik hem zorgvuldig in mijn kastje tot het den volgenden mid dag twaalf uur zou zijn. Rustig en ongestoord 'sliep ik dien nacht. Toen Dobbs mij den anderen mor gen op haar gewone wijze wekte, na melijk op ruwen, schamperen toon, hield ik mijn scherpe woorden terug, die mij in den mond kwamen. Om twaalf uur ging ik, netjes ge kleed, als moest ik naar een feest, naar de kamer van tante Rachel. Ze zond haar kamenier dadelijk met mijn brief naar mijnheer Perren, met opdracht, hem dien eigenhandig te geven. Als men wei bijbetrekkingen hem verschaffen. Er zijn pelfs vele gem. veldwachters met ruim j 20 dienstjaren, die nog geen f 650 's jaars verdienen. En is "f700 dan zoo'n .,vet- j pot" We mogen dus' wel van een billijken t eislch spreken, als hij de actie van de genoemde Pol. Bond-afdeeling steunen. Voor de onderwijzers wordt salarisver- betering voorbereid. Dat de gemeente- véldwachters nu niet vergeten worden. Als het rapport van de Ver. van Burge- méeslers en Secretarissen betreffende de ond'erwijzerssalarissen behandeld wordt, is, er een schoone gelegenheid, om| de gem.-veldwachters te bedenken. Beknopt overzicht ver. iten-toestand. De Duitschers hebben bij Verdun ge ducht klop gehad. Nauw had een zonderling Duitsch be richt gemeld, dal de slag voor Verdun voor de centralen gunstig stond en dat op den W. Maasoever de vijand slechts bij het bosch van Avocourt en bij den Dooden Man (Mort Homrae) hun verde- digings-zóne binnenviel, of Parijs komt zegevierend aan met. belangrijke overwin- ningsberichten. De Franschen hebben de vijandelijk© versterkingen aan beide oevers der Maas benoorden Verdun genomen op een front van 18 kilometers breed en twee kilo meters diep. Zij veroverden Avecourt- Bosch, Morthomme, Corbeaux eu Cumi- ère-bosschen, Talonheuvel en Champneu- villeheuvels 344 en 240. Gevangen genomen werden 4000 onge- wonde Duitschers. Een leelijke tegenvaller voor de Duit schers dus. Thans "dient afgewacht, of 'tal of niet Jjij dit eene succes blijft. Het verdere verloop van den strijd be paalt de belangrijkheid ervan. Op den Westelijken vleugel van het Westerfront bepalen partijen zich tot \ve- derzijdsche coups de main en het afslaan van deze. Alleen op het IJperen-front brachten de Engelsc.hen hun linie ten Z. O. van St. Janshoek ietwat vooruit. Voor de felfde maal zijn de Italianen op het Isonzo-front tot den aanval over gegaan, om opnieuw te pogen in den levenden Oostenrijkschen muur, die zoo hardnekkig den weg naar Triest be schermt, een bres te breken. Zij verkeerden in gunstige omstandig heden. Immers in het Westen houdt hét groote Fransch-Engelsche offensief aan en vordert het de uiterste krachten van de Duitschers en in het Oosten neemt de tegenstand van Russen en Roemenen toe. Stefani (Rome) meldt „Na 24 uur bombardement, waarbij on ze batterijen met steeds grootere hevig heid vechten is' onze infanterie gistermor gen den opma.rsch naar hun doel be gonnen. Ten N. van Anico zijn na een schitterende overwinning van technische moeilijkheden en tegenstand van den vij and talrijke bruggen over den Isonzo ge worpen. Onze troepen trokken naar den linker-oever van de rivier. „Van Plava tot aan de zee zijn onze troepen met élan de eerste vijandelijke linie gepasseerd, welke enorm versterkt was. Zij1 dringen op den vijand, die sterk verschanst is in het terrein, gesteund wordt door talrijke mitraiflenses en ka nonnen en dan ook een wanhopigen te genstand biedt. 208 onzer vliegers ne men voortdurend aan den slag deel; zij vallen herhaaldelijk troepenconcentraties met bommen en mitrailleuses aan. „De verliezen van den vijand zijn zeer zwaar. Voor zoover reeds gemeld is heb ben wij een belangrijke buit gemaakt. Wij namen eenige kanonnen en veel mi trailleuses. Tot gisteravond waren meer dan 7500 man en meer dan 100 offi cieren op onze concentratie-punten aan gekomen". Weenen daarentegen meldt, dat het suc ces aan de zijde der centralen bleef, of schoon het Italiaansché succes niet ont kend wordt. Wij citeeren: „Boven Canale drongen de Italianen, gesteund door sterk, artille rievuur, tot op hoogte Vrh door. De hel den uit Bohemen wierpen zich daar op den vijand en drongen hem terug. Aan de helling hij Desala en bij Vodice, den Monte-Santo en den Monte-Gabrielle in het heuvelland ten O. en Z. van Görz werd overal met de grootste verbittering gevochten zonder da.t de Italianen er in slaagden een voetbreed terrein te winnen. Tusschen Wippach en den Faiti Hrib zijn de vijandelijke kolonnes op den ijze ren tegenstand van onze troepen te plet ter geloopen. Ook op het Karet-plateau woedde de slag met de grootste hevigheid Ten Z.-W. van Kostanjevica golft de strijd in het terrein der stelling pog heen en weer; overigens is de vijand overal over de voorste linies teruggeworpen. De 19e bracht ons meer dan 3000 -ge vangenen. Vijandelijke monitoren beschoten de open stad Triest. Verscheidend personen werden gedood. Op de hoogvlakten van de Zeven Ge meenten, waar de Italianen in Juni hevi ge maar tëvergeefsche aanvallen deden, ontruimde de vijand ten N. van Asia- go zijn stellingen op ltaliaansch grond gebied over een breedte van 15 kilometer. Gisteren is de vijand uit het Sugana- dal teruggetrokken' Men ziet, dat de.telegrammen zeer ver schillen in de waardeering der groote feiten. Di vsrbar.neR Tsaar. Volgens1 een bericht uit Petrogrado be vindt ,zich de tsaar met zijn familiele den op een landgoed van het huis Ro- manof.i ,dat 20 K.M. van Kostroma is ge* legen. Den 13den Augustus begaf zich Kerensky naar het Tsjarkoje Selo omi persoonlijk de maatregelen voor de over brenging van den tsaar en zijn gezin naar Siberië te surverlleeren. De tsaar kwam den 14den Augustus op het bo vengenoemde landgoed ,aan. Hij' werd ver gezeld door 50 hofdignitarissen en beamb ten en begeleid door 200 Soldaten. Hoe een leven gered werd Een merkwaardig geval, hoe een zwaar gewond Duitsch soldaat gered is gewor den, door directen bloedtoevoer, vertelt dr. Murath in het „Munchener inedizi- nischer Wochenschrift" Êen infanterist werd in het lazaret ge bracht, nadat hij vier uren tevoren een zware schotwond had gekregen in Ide linkerborst. Eenige ribben waren versplin terd, de milt gescheurd en het midden rif op eenige plaatsen van den horst- wand' losgescheurd. Spoedig -werd de ope ratie uitgevoerd, de milt er uit genomen, de beensplinters verwijderd en het mid denrif vastgenaaid. Het bloedverlies was buitengewoon steik, de pols nauwelijks nog te voelen en de patiënt scheen ver gerde hem in ontvangst le nemen, moest -zij zeggen, dat tante Rachel er van wist en er op stond, dat de brief aangeno men weid. Zoo vertrok dan mijn postbode en met kloppend hart wachtte ik haar terug komst af. DERTIENDE HOOFDSTUK. „O, wat duurt dat toch lang, eer zij terugkomt", riep ik ongeduldig uit, toen er een paai- minuten verloopen waren, nadat de kamenier was heengegaan. Tante Rachel keek mij' medelijdend aan, en schudde het hoofd, „O mijn kind", zeide zij, „wat heb je nog veel te leeren jen wat zul je er nog voor lijden moeten, vrees ik. Chrys- tie, kind, doe je toch niet zoo n moeite aan, wacht toch geduldig Gelukkig kwam de kamenier betrekke lijk spoedig terug en werd mijn geduld niet al te 'zeer op de proetf gesteld. Ik had intussehen tante Rachel verteld, waf ik den vorigen avond gedaan had in den tuin en dat jk mij daar in de stilte teruggetrokken had, om God om verge ving te vragen, waarover de oude dame zich hartelijk verheugd betoonde. En toen ik haar zeide, dat ik mij zoo wonder baar rustig en gelukkig had gevoeld, na- loren, wanneer het niet gelukte dit bloed verlies le ondervangen. Als redder in den nood bood zich een kameraad aan. Dien? linkerarm slagader wérd blootgelegd en geopend. Hetzelfde geschiedde bij den gewonde met den el leboogader. Hierop werden de beide aderS met twee pincetten op' de in een vlam spits toegetrokken einden van een glas buisje geschoven en vastgehouden. De bloedtoevoer duurde ongeveer 15 minuten. En werkelijk werd het ademen bij den reeds' opgegeven patiënt rustiger, de pols krachtiger en regelmatig keerden de krach ten terug. Het verdere verloop was' zeejr bevredigend. H-t Vredesvoorstel van dsn Pau*. In het Engelsche Lagerhuis vroeg King of de regeering een nota had ontvangen van den Paus, waarin er op aangedron gen wordt dat de oorlogvoerenden de vredesvoorwaarden .overwegen .en of de regeeringen der geallieerden over deze nota zullén confereeren, alvorens te a.nt- woorden. Cecil gaf op beide doelen der inter pellatie een bevestigend antwoord. Naar het Weensche Fremdenblatt ver neemt is de vredesnota van den paus in de toonaangevende kringen aldaar sympathiek ontvangen. Hetzelfde stand punt. neemt ook, naar verluidt, de Duit- sc'he regeering tegenover de nota in. Na dat, de Oostenr.-Hong. regeering zich met de Duitschers zal hebben verstaan, z.a.1 het antwoord op de pauselijke nota af komen en wel in de 'naaste toe komst. Naai aan de Köl'n. Ztg. van de Zwit- sersche grens geseind wordt, stellen de groote Fransche bladen zich op het stand punt dat. de vredesoproep van den paus onder de pressie en ten voordeelé der Centralen tot stand werd gebracht. De 'rechtsche en Katholieke pers uit zich echter zeer gereserveerd. Zij erkent over het algemeen den goeden trouw en de eerlijke eu neutrale vredelievendheid van den paus, doch ziet niettegenstaande in het voorstel van het Vatikaan geen ge- schikten grondslag voor het aanknoopen van vredesonderhandelingen. Pet gei« ysvaar. Men schrijft uit Lausanne aan het llbl. Naar aanleiding van de vertoogen, de zer dagen door de Japansche regeering gericht, tot de Russische, meldt hetMosk- vasche „Roesskoje Slovo," dat de oor zaak er van is gelegen in de in Japan, heerschendé opwinding over het aanko men van eenige. Amerikaansche handels schepen, geconvoyeerd door een oorlogs schip op de Russische kust van Sacha- lien en het verleenen van economische concessies aldaar door Rusland aan Ame rika, Eenige Japansche bladen- gaan jiiit van het denkbeeld, dat geheel Oost-Azië voortaan behoort tot Japan's spheer van invloed en achten Amerika'sinmenging eene inbreuk op Japan's rechten. Boven dien zijn ziij bevreesd, dat 'Amerika, nu het zich wapent, er op uit is! pp de Aziatische kust eene operatiebasis zich te verzekeren. Korte Oorlogsberichten Telegrammen melden, dat Saloniki in brand staat. Het oude stadsdeel ligt al in asch. Smyrna is door de Geallieerden met bommen bestookt. Twee burgers wer den gedood; zes gewond. Het is in Rusland nog allesbehal ve veilig. Te Kieff wist een honderdtal dat ik gebeden had, zeide zij eenvoudig en met overtuiging: O ja, kind, in God is altijd geluk te vinden, maar ook al leen in Hem. Buiten Hem bestaat dat niet en het was te wenschen, dat de wereld dat toch eens leerde inzien". Op dat oogenblik kwam Hagar terug het was voor mij een oogenblik van ang stige spanning en ik kon nauwelijks adem halen. Vragen aan de kamenier wat mijn heer Perren gezegd had, was mij totaal onmogelijk. „Wel, Hagar?" vroeg tante Rachel. „Ik ben bij mijnheer Perren geweest, mevrouw, hij zat in de eetkamer, en toen ik hem den brief gegeven had, bleef ik wachten, omdat, ik meende, dat hij mij misschien wel dadelijk antwoord apu willen geven. Hrj was zeer verwonderd naar het scheen, en las den brief wel tweemaal over. Toen moest ik rilïss Ju dith roepen en toen zij er was, liet hij haar ook dein brief lezen. Miss Judith zei, toen ze hem uit had: Ik geloof, dat het kind meent wat zie zegt, »vat zul je haar nu antwoorden? Toen spraken zé zachtjes met elkaar en toen ze daar mee klaar waren, zei mijnheer Perren: Zeg maar aan miss Chrystabel, dat ze komen kan". Het was vreemd, maar nu ik het ver nam, was ik heelemaal niet blij meer. Nu boeven uit de strafgevangenis uit te brei- ken, waarop ze een plundertocht door de stad ondernamen. De soldaten moesten er aan te pas komen om de misdadi gers te arresteeren. Thans staan 1350 millioen aan de zijde der Geallieerden, tegenover 150 mil lioen Centralen. Dat is, naar verhouding, 135 tegen 15. In Duitschland is nu voorloopig van regeeringsvvege verordend, dat uit den oogst van herfstaardappelen, de verdeeling aan de bevolking zal bedragen zeven pond in de week per hoofd, als maximum. Het consistorie der Ev. Landskerk in de provincie Saksen heeft de kerkeraden vermaand, na afloop van den pachtter- mijn, de kerkelijke landerijen op de wijze der stedelijke gemeeritetuiiitjjes ten bate der volksvoeding bij kleine stukjes te verhuren. Teneinde in Duitschland de bevol king aan te sporen om oude afgedragen' kleeren in te leveren, zal voortaan voor elk kleedüigstuk ter waarde van tenmin ste 5 mark, dat kosteloos wordt ingele verd, een eere-oorkonde worden uitgereikt. Verder zullen inzamelingen langs de hui zen worden gehouden en waarschijnlijk zullen ook oude-kleeren-wekén ingericht worden. De kleedingstukken worden her steld en daarna voor 2/3 weder in den handel gebracht^ terwijl 2/s wordt be waard om voorraad te krijgen voor de behoefte bij de demobilisatie. De halve,-markstukken zullen voort aan, nadat ze gloeiend geslagen zijn, niet meer geëtst en geschuurd worden, zoo dat ze zwart in plaats van zilverkleurig zijn. De algeheele werkstaking te Petro- g'rad is' opgeheven. Men verneemt uit Bern, dat op ,1 October in Zwitserland een broodkaart zal worden ingevoerd. De dagelijksóhe hoeveelheid te verstrekken brood zal 250. gram bedragen, waarbij' nog 500 gram meel per week wordt gevoegd. Arbeiders, die zwaar werk te verrichten hebben., zullen een toeslag krijgen van 100 graïni brood dagelijks. De Fransche gezant te Bern, Beau, zou vervangen worden door Jules Cam- bon, den vroegeren Franschen gezant te ,In Engeland gaan de schoolkinderen paardenkastanjes inzamelen. Ze worden gebruikt bij de munitieproductie in de plaats van graan. Michaëlis heeft zijn reis naar Bel gië .uil gesteld. Langs een omlweg wordt békend, dat de ,Roemeensche vesting Galatz sinds het begin van de vorige week voor het per sonen- en goederenverkeer gesloten is. Naar Politiken meldt, is! de wal- vislchvangst sedert het uitbreken van den! oorlog steeds meer achteruitgegaan. Ten gevolge van het gebrek aan laadruimte zagen de reederijen steeds mleer hun voor deel' in het gebruiken van de schepen; voor andere doeleinden. Volgens de „Daily Chronicle" wer den dezer dagen 60 soldaten, die we gens gewetensbezwaren dienst aan het Iron* weigeraen, als arbeiders-soldaten, naai' New Forest gezonden. Toen zijl te Brockenhuirst aankwamen, werden ze door Jiet publiek met graszoden bekogeld en daama in het water geworpen. Hun bagage werd hun achterna gesmeten. ik toegelaten zon worden, zag ik' op eens weer vreeselijk tegen het weerzien op en een oogenblik kwam weer het ojude verzet in mij boven. „O, neen, ik kan niet gaan", riep ik handenwringend uit. „Ik kan niet, tante Rachel". Maai' tante Rachel zei op een vasten, zelfs eenigszins strengen toon„Kan niet kan niet? Dat mag je niet zeggen, Chrys- tie, je moét. Je hebt jezelf dit opgelegd, als een boete voor het bedreven kwaad, dns als dpn bewijls van berouw". Besluiteloos stond ik tegenover de oudé dame, die mij' vast en met. liefdevoilé gestrengheid in de oogen keek. Toen zeide ze plotseling: „Chrystie, ik wil je helpen, Zooveel ik kan, kniel neer bij mij' an we zullen samen bidden. Ha gar kan er bij' blijven, wan! 'j heeft den Heere lief als ik en zai ons. dus helpen en steunen met haar gebed". ïk deed wat tante Rachel van mij ver langde, ofschoon verlegen en bedeesd. Dan| vouwde de oude, vrome dame haar ver magerde, gerimpelde handen en zond een vurig gebed tot God omhoog, waarin zij Hem smeekte mij, het afgedwaalde, ouder- looze kind, toch in zijn genade en liefdé aan te nemen en tot een nieuw schep sel in Christus Jezus te maken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1