Kerknieuws. Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Ni©uw^. Wetenschap en Kunst. Leestafel het dienstjaar 1918 wordt aangeboden en gezonden naar de commissie van onder zoek. Onder voorkomende zaken deelt de voorzitter mede, dat met het oog op het aantal aanwezige kinderen op de scholen I en II door B. en W.. in verband met het aantal leerkrachten, een aantal leer lingen zullen moeten worden overgeplaatst van school II naar school I. In aanmer king genomen de ernst van dien maat regel en de financieele gevolgen van dien, acht hij het wenschelijk deze zaak in den Raad ter sprake te brengen en die overplaatsing alsnu te doen' plaats heb ben. Dhr. Lindenbergh zou hiermede wil len wachten tot 1 April 1918. De meer derheid van den Raad vereenigt zich met het voornemen van R. en W. Zaterdagmiddag had op de Ooster- schelde een aanvaring plaats met het eleepschip Richard III" en het zeilschip „Adriana". Beide schepen bekwamen aan zienlijke averij en moesten naar de werf worden gesleept. De gebr. N., alhier, maakten zich schuldig aan het dooden van twee tamme eenden van den landbouwer Noels alhier. De politie maakten tegen heiden proces verbaal op. Zaterdagnacht is door de kommie- Zen van Hansweerd en lerseke alhier een partij van 664 K.G. Delfia en Buk, aan gevoerd door den beurtschipper K., van Schore, in beslag genomen en ter be schikking van den burgemeester gesteld. De partij had geen bestenuning. 's Heer Abtskerke. Verslag raadsverga dering] 18 Aug. 1917. Afwezig J. Nieuwen- huize. De gemeenterokening werd" vast gesteld met f 7908,27 in ontvang en f 7765,23 in uitgaaf en f 143,04 goed slot. De rekeningen der armbesturen over 1916 werden goedgekeurddie van 'a Heler- Abtskerke, ontvang f3962,56Vb, uitgaaf f3488,20, goed slot f 474,361/». Van Si- noutskerke, ontvang f 3756,52, uitgaaf £2879,31, goed slot f877,21. Van Baars- dorp, ontvang f 1973,95. uitgaaf f 1819,645, goed slot f 154.30V2. De begrooting van die middelen voor 1918 werden mede goedgekeurd. 's-Heex Abtskerke, jn ontvang en uitgaaf op f 3994,801/2, Sinoutskerke op f 3805,51, en Baarsdorp op f2111.571 '2. De gemeente- begrooting voor 1918 werd aangeboden met) f 7051,45 in ontvang en uitgaaf. Een verordening werd vastgesteld op het vein- ten en de woonwagens. De veldwachtetr kreeg f25 duurtetoeslag voor 1917. Hansweerd. De douane beambten heb ben aan boord van het sleepschip La Julia een partij' cacao, suiker, thee enz. gevonden, bestemd voor uitvoer naar Ant werpen. De vrouw van den schipper is gevankelijk naa.r "Middelburg gebracht. Ellewoutsdijk. Op een verzoek van het gemeentebestuur alhier ter verkrijging van toestemming! tot het graven van veen uit enkele perceelen. toebehoorende aan bet waterschap, werd in de buitengewone algemeene vergadering van ingelanden van het waterschap afwijzend beschikt iWel een tegenvaller voor hen die reeds meenden van den brandstoffennood ver lost te zijn en goedkoop aan brandstof fen meenden te zullen komen, omdat bij een genomen proef gebleken was, dat voldoende veen van beste kwaliteit ge- makkelijiki te bekomen was. Met 18 tegen 14 stemmen werd verder nog beslötcin tot de definitieve overname van het on derhoud van alle wegen thans in beheer en onderhoud van de gemeente Driewe gen en Ellewoutsdijk, door het water schap.' De toestand gaat in op 1 Januari a-s. De bijdragen aan de gemeenten zul len van af dien dag ophouden. Voor een gedeelte worden daardoor de niet ge ringe kosten, door dit besluit voor' het waterschap ontstaan, reeds door het op houden dier bijdragegedekt. Rilland-Bath. Met ingang van 1 Sep tember a.s. is de Rijksveldwachter Brig, tit. A. v d. Maagdenberg van hier over geplaatst naar den Haag. En, met den- zelfden' datum de Rijksveldwachter Rrig.- tit, J. F.' Baal van Dubbeldam naar hier. Arnemuiden. Hier is eén „Volkskiesver- eaniging" opgericht. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nijmegen door TF. H. G. van Iters oh te Wirdum; naar O. en W. Graftdijk door J. G. Franck,. bulppred. te Zuidlaren. Ds. C. R. van Lelyveld zal op 26 Aug. zijn intrede doen te Dinther. Alk bevestiger hoopt op te treden ds. P. J. v. d. Muelen, van Zeist, zwager van ds. v. Lelyveld. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Terschelling D. P. de Vries, prop. te Amsterdam. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Rijkslandbouwwinterschool te Goes worden vóór 15 Sept. ingewacht bij den directeur Const. Stevens. De heer K. W.(ielemaker} stelt voor inplaats van het minder juiste woord „be waarschool" te gebruiken de benaming „speelschool". Hij verwacht, dat deze naam als volksnaam spoedig ingang zal vinden. In antwoord op desbetreffende vra gen van het Kamerlid v. d. Velde, deel de de minister anede: De openbare en bijzondere scholen val len onder groep C van hel distributiestel sel van brandstoffen en zullen blijkens de circulaire van de rijkskolendistribu- tie 75 pet. van haar behoefte ontvangen. Bij uiterst zuinig en beleidvol gebruik mog worden verwacht, dat stopzetting van on derwijs kan worden voorkomen. "Op de aanbeveling voor rector van het gymnasium te Alkmaar, komen voor de, heeren dr. C. Greebe en dr. Th. Dok- kum. resp. rector- aan het gymnasium te Groningen en Middelburg. Geslaagd te 's-Gravenhage voor lei der van lichaamsoefeningen J. M. II. B011- gaerts te Roermond. Runde ren. Bij de beantwoording van de door den heer Teenstra gestelde vragen wees de minister op de zeer ernstige moeilijkhe den, waarin het veehouderbedrijf is ge bracht door het reeds bestemde en voor den komenden winter in nog sterkere mate te duchten tekort aan veevoeder. Is met het oog op deze moeilijkheden een inkrimping van den veestapel onver mijdelijk, haar uitvoering brengt niette min ten aanzien van het grootvee en meer in het bijzonder van den randvee- stapel groote bezwaren mee. Streeft men er naar de vermindering binnen enge grenzen te houden, en zoo veel mogelijk vee door den komenden winter te brengen, dan kan daaraan op de meeste boerderijen niet meer voedsel worden gereikt, dan voor het levenson derhoud noodig is en staat de produc tie voor een groot deel stil. Deze kan echter Lei-stond weder bij den aanvang van den weidetijd beginnen. Het gevaar hierbij is echter, dat moei lijk voorkomen kan worden, dat een be langrijk deel van voor menschen bestemd voedsel voor veevoeding wordt achterge houden. Wordt de rundveestapel belangrijk in gekrompen, zoodat aan de overgebleven dieren naast het onderhoudsvoedsel nog productievoer kan worden gegeven, dan staat de voortbrenging door den veesta pel niet stil, is in elk geval de winter- productie belangrijk grooter dan in liet eerste geval, en voor de levensmiddelen voorziening in de naaste toekomst beter gezorgd. De totale productie zal echter in den volgenden zomer en nog gedurende een aantal laren op lager peil blijven, hetgeen niet zonder invloed zal zijn op de economische positie onzer veehouders, terwijl de eveneens geringere mestproduc tie ook haren invloed op de voortbren ging zal doen gevoelen. Hieruit volgt, dat de vermindering, wel ke de veestapel moet ondergaan, en die haar omvang ook toelaat, met beleid en omzichtigheid moet plaats vinden. Ondergeteekende meent, dat zij bereik baar is door vermeerdering van het ver bruik van rundvleesch hier te lande en door uitvoer van vee en vleesch. Vermeerdering van vleeschverbruik in zoodanige mate, dat zij voor de vermin dering van den veestapel practische be- teekenis verkrijgt, is alleen bereikbaar door eene belangrijke prijsverlaging. Wordt vóór consumptie geschikt vee tegen voor de huidige omstandigheden nuttige prij zen ingekocht, dan zal dit toch tegen verminderden prijs aan de sLagers moe ten worden afgeleverd, wil men de ge- wenschte prijsverlaging bereiken. De export van vee en vleesch brengt onderscheiden moeilijkheden mee ten aan zien van het transport naar de Afzetge bieden en de regeling van de betalingen. Op het oogenblik bestaat er kans op op lossing van deze moeilijkheden. Ongelukken. Aan het z. g. stille strand te SchevenLngen is een 13- jarige Belgische knaap bij het baden in zee verdronken. Te Oudenbosch is overleden het 5-jarige jongetje, dat door de tram naar Gastel werd over reden. T r a ni 0 n t s p 0 r i n g. De tram Oos- terwoldeSteen wijk ^ontspoorde nabij liet station. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De materieele schade is be trekkelijk gering. De locomotief ligt dwars over den weg, terwijl' de postwagen erin is opgedrongen. Arme kerel. De man* die Don derdag "te Heerenveen in hechtenisl ge steld werd, wegens diefstal van eejn taschje met 30 gulden, ten nadeele van de zuster van den burgemeester der ge- meente Steenwijkerwold. was vroeger vee houder in België, waai" hij goed zijn brood had. Zijn drie zoons werden op. geroepen, één is gesneuveld; van do twee anderen 1 worde hij niets meer. Hij werd' door de Duitschers naai' Duitschland ge deporteerd; zijn vrouw bleef in België achter, zonder have of goed. want alles was hun afgenomen. Hij wist naar ons land te ontkomen en begon, 0111 in zijn onderhoud te voorzien, met postpapier te venten. Te Steenwijkerwold vergreep hij zich aan eens anders goed. De spraak terug. Een Belgi sche vrouw verloor bij 't bombardement van Mechelen door angst haai- spraak. Ze kwam later in 't kamp Gaasterland, waai' haar man als militair geïnterneerd was. Toen zij zich deze week driftig maakte, omdat de kachel niet wou branden,, bre>3g zij haar spraak terug. Gevaarlijke liefhebberij. Een zomergast to Apeldoorn, die voor zijn kinderen, een terrarium aanlegde jen daarvoor reeds eenige hagedissen en salamanders gevangen had. meende cèn goede vangst te doen toen hij op een wandeling in het Koninklijk park een slangetje zag. .Toon hij het diertje wilde grijpen, beet dit hem in de linkerhand, die aanstonds opzwol, zoodat geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Het langzaam opzwellen van den benedenarm maakte opneming .in het ziekenhuis noodzakelijk. Treurig. Te Winschoten heeft de vrouw van den venter Hendrik Ad- dens, die met haar |Zes kinderen in hot gemeentelijk armhuis was opgenomen, om dat ze geen woning konden krijgen, haar kroost verlaten en is waarschijnlijk met haar man naar elders verhuisd. Diefstal. Te Vinkeveen is van de N. V. „Op hoop van Zegen" tot ex ploitatie van stoombaggermachines, voor een groot bedrag aan drijfriemen ont vreemd. Vechtlustige a n t i-m i 1 i t a i- r i s te n. Over een relletj der anti-mi litaristische demonstranten te Delft schrijft de „Rott.": De anti-militairislten hebben weer oen meeting gehouden, waar zij gelegenheid hadden nog eens te toonen hoe zij allo geweld verafschuwen, hoe barbaarsch izij het vinden, dat menschen elkaar Ie lijf gaan en hoe bedroefd zij zijn over het vele bloedvergieten. Dat is de theorie! Nu de practijk. Een groep meetinggangers uit Rotter, dam wilde 's ochtends in optocht naar „Ons Huis" trekken en ontplooide op de Rinnenwatersloot vaandels. Zij hadden echter geen toestemming gevraagd, om een optocht (e mogen houden en da po litie moest den vredelievendan Rotter dammers dat'dus verbieden. Toen blek n de uuti-mililairen lang niet zoo anti-vecht lustig als men zou mogen verwachten. Ze trokken van leer en duchtig ook. Hun pacifistische, menschlievende, en dicir- baar geprezen theorieën legde® ze zoo lang af en een gevecht met de politie ontwikkelde zich. Toen de politie versterking had ge kregen kon zij de baas blijven; eenigö cfer „zachtmoedigen" werden meegeno men, de anderen namen him theorieën weer op en men zag geestdriftig ovrir de broederschap van alle menschen. Na afloop van de meeting werd de vraag gesteld of "de aanwezigen bere&d waren, om in de stad te gaan' demon- streeren. Verschillende riepen„Ja." Zij wilden desnoods, evenals de Rotterdam-, mer 's ochtends, hun theorie eenigpn tijd afleggen en ook den strijd met de 'po litie aanbinden. Doch één stem riep luid en scherp: „Neen!" Vol verbazing koek men hem aan. Een anti-oorlogsiman die niet zou willen demonstreeren ,-n vech ten. Men vroeg hem waarom hij tegen de demonstratie was en toeu kwam een antwoord dat aantoonde hoe de vruch ten zijn van het uitgestrooide zaad. De meetingganger die walgen moest van wa pengeweld antwoordde „We hebben geen voldoende wapens bij ons Dat „geen voldoende" is goed! Wet wapenen, maar niet voldoende om den strijd tegen de politie te beginnen. Practijk Ook de andere demonstranten bezwe ken voor dit ..practische" argument en er heeft geen demonstratie plaats gehad. Met ingang van 1 September 1917 is aan den heer C. L. van Balen wegens gezondheidsredenen eervol ontslag ver leend als Hoofdredacteur van „Het Va derland." Met ingang van dienzelfden 'datum is tot Algemeen Hoofdredacteur van het blad benoemdrde heer A. A. Ilumme, lid van de- Redactie van de „Nieuwe Rotterdam- s'che Courant." Het Japansche volk wordt in het Missionblatt het meest leergrage volk der aarde genoemd. Er zijn n.l. in Japan 2768 kranten en tijdschriften, van welke de 5 voornaamste bkiden een oplage van 590,00Q stuks hebben. Er zijn voorts 962 'uitgeversfirma's met een personeel' ter sterkte van 21,522. In Tokio alleen zijn 699 boekwinkels. I11 „Den Gulden Winckel" van deze maand (uitgave van de Hollandiadruk- kei-ij te Baam) komt onder meer voor een zaakrijk artikel over Professor Ken: en diens Laai- en letterkundige geschrif ten, met portret van dezen hoogst ver dienstelijken, dezer dagen op 84-jarigeii leeftijd overleden hoogleeraar Voorts een beschrijving van de Nieuwe Fransche openbare leeszaal te 's Gravenhage, wel ke de schrijver prijst als een middel „om aldus den Franschen geest in Nederland te doen doordringen", een argument dat ruim voldppnde is om ons die dezen Franschen geest weerstaan tegen die lees zaal in te nemen. En eindelijk onder enkele mooie recensies va» bockwrerhwn, een sympathieke beoordeel ing van het leesboek voor de Chr. scholen van Wou ters en André, doch welke recensie een eenzijdige inleiding bevat met welke wij maar half .akkoord gaan. Immers do re censent liet hier alle licht vallen op de openbare onderwijzers, en alle schaduw Op de ouderwijzers aan onze Chr. schalen, wier achterlijkheid hij misprijst ook op het gebied der opvoeding. Wat mis is. Wij herinneren er alleen maar aan dat toen op vele openbare scholen bij de amisolwuwingsoefeningen de malle prentjes van Brugsma nog in tel waren, dfe |dj»ten van Van Lummel op onze scho- "fëTfnaar sporen reeds verdiend hadden, en zelfs nu nog schoon- er nu reeds veel betere zijn de wanden van me nig openbaar schoollokaal sieren. Wat zullen wij van God vragen? door Prof. Alex. Westphal, uitgave J. H. Kok te Kampen, is een boekske waarin de schrijver van „Jezus van Nazareth", met het oog op den ernst der tijden de vraag beantwoordt wat wij van den Heere zul len vragen, naar Romeinèn 8:26. Ons gebed loopt zoo licli gevaar door zelf zucht te zijn ingegeven, en het moei juist geleid worrlen door de vraag wat naar 's Heeren^wil zal zijn, en de verootmoe diging unoet de grondtoon zijn, juist om dat de rechte bidder beseft dat God een twist heeft met de volken, en met ons, vanwege onze zonden Dit predikt ons (Ml gulden boekske, hetwelk wij in ve ler bezit wenschen. In een geschriftje .'.Waarheen gaan wij Excellentie?" maakt de heer S. Lieber- mann „eenige opmerkingen naar aanlei ding van de monopolisatie-plannen van minister l'reub". De schrijver, directeur der „Holland-Amerika", Levens-, Invnli- diteits- en ltenteverZekering-Maatsch i.ppij Ie 's Gravenhage somt tal van redenen op ter bestrijding van Treubs plannon. Allen die belang hebben bij de Verzeke ring belmoren met dit zaakrijk geschriftje kennis te maken. Nog is verschenen een werkje „Het Ver zek e ri ngsmono poli eeen bewerking door den heer J. M. van Hoogstraten, hoofdredacteur van „De Verzekeringsbo de" van een reeds in 1915, over haven genoemd onderwerp, verschenen studio van de hand van Dr. E. Gruner, voorma lig voorzitter van liet Staatstoezicht op het Verzekeringswezen te Berlijn. Hot is zeker belangwekkend te weten, welke ineè- ning deze deskundige omtrent de verze kering als staatsbedrijf is toegedaan, om dat hij als hoofd van den dienst der in Duitschland zeer scherpe staats controle, gewoon is de zaak juist uit de tegenovergestelde richting te zien, als de deskundigen, die wij in den regel ont moeten, dat zijn zij, die- de zaak bekij ken van het standpunt van het particu liere bedrijf. Het boekje behandelt 11a een algemeen gedeelte de Levensverzekering en de Brandverzekering ieder afzonderlijk. De schrijver onderwerpt in liet eerste ge deelte verschillende onderdeelen van het Vraagstuk aan een nadere beschouwing, o.a. de concentratie. Ten aanzien van de Levensverzekering ligt, volgens Dr. Gruner, het zwaartepunt van 'het geheele vraagstuk' in de overwe ging van de nadeele n, die de invoering van een monopolie met zich brengen zou. Vooral nadeelig is, dat door de uitscha keling van de concurrentie de verdere vooruitgang in de bepalingen der verze- keringsvoorw aarden bedenkelijk wordt be lemmerd. Monopolisatie van dit bedrijf zou en daarop legt het volle gewicht de ver zekering qualitatief en quantitatief slech ter maken. In plaats van het jagen naar nieuwe en verbeterde tarieven en voorwaarden, zal een logheid en starheid intreden, die vijandig is aan elke vooruitgang, en ten nadeele van de gemeenschap, zal de le vensverzekering zeer veel minder lot stand brengen, dan waartoe zij onder de par ticuliere bedrijfsmethoden in staat was. Alles bijeen genomen acht de schrij ver van het "standpunt der verzekerings- politiek. het overbrengen van het bedrijf naar den Staat, inet buitensplitsing van de vrije concurrentie, een niel te recht vaardigen schrede achterwaarts, een ach teruitgang op het gebied van de economie en van de beschaving, welke zeer te be jammeren zou zijn voqr de levensverze kering, die reeds een groote ontwikkeling bereikt heeft en zich nog op den weg eener gezonde verdere vervolmaking be vindt. Komende tot de mogelijkheid, dat de verzekering voor den Staat niet langer is doel, maar middel om te komen tot een ander doel, hier dus met het oog op de financieele politiek, woidt de vraag gesteld of, als het Rijk zelf als waarborg voor de verzekering optreedt en recht streeks aansprakelijk wordt, het dan maai niet raadzaam zou zijn alle grondregelen en grenzen, die voor het particulier be- dl'ijf golden, overboord te werpen en aan het monopoliebestuur, respectievelijk den Staat, de ver-strekkende vrijheid te schen ken om over die kapitalen te beschik ken. Wanneer nu de Staat de kapitalen van de monopolie-instelling ten eigen nutte zou willen gebruiken, dan moet hij ech ter verplicht zijn aan het monopoliebedrijf zooveel rente te vergoeden, als in het particuliere bedrijf, naar de tot 1111 toe geldende beginselen, te hereiken is. Maai' de wisselvalligheid, waaraan ook de Staat onderworpen is, zelfs al zijn diens militaire, staatkundige en economi sche verhoudingen nog zoo schitterend, en de waarheid, dat men niet alles op één kaart mag zetten, maken echter be zwaarlijk voor verwezenlijking vatbaar de verwachting, dat de Staat tengevolge van de monopoli see ii ng reeds een groot voor deel zou behalen alleen door het verkrij gen van de vrije beschikking over 'de groote vermogens, die door het mono- poliebediijf dan zouden samenvloeien 'in één hand. De schrijver (toonde voorts aaii, dat wanneer de resultaten gelijk blijven en de tarieven niet verhoogd worden het uionopolie niet in staat zal zijn hoo- gere winst van eenige beteekenis te ma ken. De noodzakelijkheid van door de billijkheid gevorderde, zeer beduidende schadevergoedingen aan de bestaande par- ticuhere maatschappijen, haar bestuurders en beambten zouden de jaarlijksche winst drukken. ■Uitsluitend een verhooging van pre- miën zou financieelen' hulp kunnen bren gen. Dr. Gruner besloot zijn betoog aldus: „De overwegende bezwaren en bedenkin gen van nuchter zakelijken aard tegen een verzekeringsmonopolie weg te cijfe ren en op zijde te zetten, zal een daad zijn van verbazende vermetelheid, die waarlijk hare grootheid veeleer in afbre ken dan in opbouwen zou vinden". Ook de voor- en nadoelen van het in voeren van een sLiatsmonopolie op het gebied der brandverzekering worden door den schrijver in het licht gesteld. Ook hier zou z.i. uitsluitend door belangrijke premie-verhooging eene bate van eenige beteekenis voor den fiscus te behalen zijn. Homoeopathisch Maandblad, Hoofdred. dr. Voorhoeve, uitgave La Rivière en Voorhoeve, beëindig! het artikel „Klie ren", waarin de nuttige werking der klie ren wordt aangetoond. C. Th. V. eindigt zijn belangrijke mededeeling over de ge notmiddelen van den mensch. Hij is lan gen tijd geleden begonnen met alcohol, en eindisjt nu met opium, en wel in drie hoofdstukken, laan het eind van het laatste merkt hij terecht op, of liever conclu deert hij: „Aan het begin stond de alcohol, de grootste geesef der menschheid; en aan het eind het papaversap dat tot hel meest verderfelijke der genotmiddelen is gewor den. Daar jusschen staan de lagere go den. Alles bijeengenomen een luguber ge zelschap, dat den mensch, die prat op zijn bescliaving gaat en zich heer der schepping noemt, op gevoelige wijze er aan herinnert, dat hij nog lang geen heer is over zichzelven". Het nieuwe Veilingsgebouw te Goes. Goes. Heden had de plechtige inge bruikstelling plaats van het nieuwe vei lingsgebouw van de Vcilingsver- eeniging „Z u i d-B e v e 1 a n d, alhier, nabij het Goesche station. Hieronder volge eerst een beschrijving van hel trotsche bouwwerk: Op den naar den stationsweg ge- keerden gevel is een tegeltableau aangebracht met in flinke groote' letters de woorden „Veilings-Ver- eeniging Zuid-Beveland". Het terrein, be hoorlijk opgehoogd en bestraat, is tevens bestemd voor uitbreiding van het sta tions-emplacement het is de bedoeling het gebouw aan weerszijden spooraanslui- ting te geven. Met het oog op de expe ditie van de te veilen goederen, kon de keuze van het terrein voor een derge lijk gebouw dan ook moeilijk beter zijn. De noordelijke gevel, welke thans nog weinig in 't gezicht komt, zal straks front- gevel zijn ten opzichte van den nieuwen parallelweg, Zooals deze is geprojecteerd op het uitbreidingsplan der gemeente. In deze gevel is dan ook de hoofdingang voor het kantoor. Treden we het gebouw binnen door de groote schuifdeuren aan de zijde van den stationsweg, dan bevinden we ons in een lokaliteit voor opslag en verpakking van 24 bij 19 meter. Onnoodig te zeggen, dat dit een respectabele ruimte is, welke een eind zal maken aan het zich be helpen, zooals dit thans in het oude ge bouw aan de Stalstraat plaats vindt. In deze opslagruimte komen te staan min stens 25 roltafels, waarop de waren wor den uitgestald en welke tafels zon der veel moeite gerold kunnen worden naar de verkooplokaliteit. Deze verkoop lokaliteit met electrisch afmijntoestel en amphiteater voor de koopers, meet 10.50 bij 14 meter. Een lichtkoepel, welke zich boven het dak verheft en aan het gebouw een aardig aspect geeft, zorgt voor vol doende belichting der roltafels, welke in volgorde voor het amphiteater gebracht worden. De belanghebbenden kunnen nu voortaan, rustig op hun bank gezeten, hun inkoopen doen; van gedrang is geen sprake meer; en het afmijntoestel demon streert met absolute zekerheid wie der belanghebbenden, die ieder een genum merde plaats hebben, overeenkomende met het nummer op het wijzerbord, koo- per is van de partij welke op dat oogen blik werd aangeboden. Ja, dat afmijntoe stel, geleverd en geplaatst door de firma Van den Hoorn en YVouda.te Utrecht, is vernuftig geconstrueerd. De kooper drukt vanaf zijn plaats slechts op een knopje en de steeds ronddraaiende wijzer staat stil op het cijfer, waarop de kosper heeft afgemijnd, terwijl het nummer van den kooper op de wijzerplaat verlicht wordt. De velingmeester met zijn helpers doen van een en ander onmiddellijk aan- teekening en een nieuwe koop kan door eenvoudige inschakeling van het toestel vrijwel onmiddellijk volgen. Op het am phiteater zijn voorloopig 100 zitplaatsen, aangebracht, welk aanial eventueel kan uitgebreid; het afmijntoestel is ingericht voor 150 nummers. De veilingmeester zit gedurende de veiling in de onmiddellijke nabijheid van het wijzerbord en kan van daar ook door middel van een drukknop afmijnen voor 't geval de prijs daalt be neden het limiet door den verkooper ge steld Desgewenscht kan de verkooper zelf de partij ook ophouden, door van de daarvoor bestemde plaats op het amphi teater op een knopje te drukken, waarna op het tot stilstand gebrachte wijzerbord inplaats van een fiuuuner, het woordje „opgehouden" verlicht wordt. Tegenover amphiteater en afmijntoestel bevinden zich de kantoren met afzonder lijke ruimte voor het doen dei' uitbete:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2