Maandag SO Augustus 1917 31e Jaargang De Groote Oorlog. Binnenland, Uit de Provincie. Uitgave van da Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LOGE VORSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. D HU IJ L. BURG. Drukkers Dosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.öG Losse nummers -0.05 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 d 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®. Bewijsnummers 5 cent. Aanhoudende zorg. Onder vigeur van de vorige grondwet was het openbaar onderwijs voorwerp van de aanhoudende zorg vier regeering. Thans zorgt d,e regeering zoowel voor de openbare als voor de bijzondere school. Edoch met onderscheid. Wij', 'die altijd geroepen hebben en '"terechtda school aan de ouders, zijn in de eerste plaats aangewezen op de zorg voor het bijzonder onderwijs. Het bijzonder onderwijs voorwerp van de aanhoudende zorg der ouders. Wie als ouder dat deel zijner roeping verstaat, zal ook met belangstelling! hdt schrijven' van het Hoofdbestuur der Unie van Chr. Onderwijzers gelezen hebben, in welk schrijven aan de Eerste Kamer leden onzer richting instemming gevraagd wordt met 'tvoorstel-Marchant tot Ver- hooging der wettelijke minima met hon derd gulden. Ook de zorg voor goede bezoldiging onzer onderwijzers behoort tot de aan houdende zorg voor het bijzonder onder wijs. Vooral in dezen tijd, nu in menig gezin van "Chr. onderwijzers de nooden nijpen. Daarom moge de vraag blijven dringen wordt overal voldoende gezorgd dat de salarissen en toeslagen onzer onderwijzers zoodanig zijn dat Zij met opgewektheid zich kunnen blijven wijden aan de ern stige taak der opvoeding onzer kinderen? Laten in de vergaderingen der School- vereenigingen de ouders en verdere be langstellenden in den bloei van ons Chris telijk Onderwijs zich hiervan vergewis sen. Menig schoolbestuur deed wat het kon. Doch allicht deed menig schoolbestuur niet wat het kon. Laat men hierop letten. En Jaat men die besturen welke gaar ne meer zouden doen, helpen, hun de taak verlichten door ruimiere bjjdragen. Een ieder werke mee naar vermogen. Onze Chr. onderwijzers mogen dit waar - deeren, door steeds mieerder© getrouw heid in de zorg voor onze kinderen, de zwakkeren 'in de eerste plaats. En de band tusschen de Chr. school en de ouders worde steeds hechter! Sefcr.cpt overzicht van d6n toestand. In België gaan de Fransche vorderingen voort ten N. van den weg: Bixschoote Langemarck Bij vergelijking van de verschillende stafeommuniqué's komt men echter tot de conclusie, dat deze successen slechts een lokaal karakter dragen De' Duitschers erkennen thans het ver lies van Langemarck Zij zouden in een flauwen bocht om het dorp liggen. De geallieerden, die naar zij beweren hun doeleinden bereikten en soms meer dan dat, stelden huin nieuwe linie in staat van verdediging: De Duitschers, die begrijpen, dat in den strijd "in "Vlaanderen en Artois hun bezetting' van Oost-België en van de Fran sche noordelijke departementen op het spel staat, verweren zich krachtig door een reeks tegenaanvallen, doch zij be reikten volgens Havas niets anders dan onbeteekenende heroveringen. De verovering van Langemarck en het buitmaken van 24 kanonnen, mogen niet onbelangrijke successen voor de gealli eerden zijn, toch gelooven wij, dat de tweede slag in Vlaanderen met hooger bedoelingen is!ingezet. Op het Oosterfront hebben de centra- len het offensief bijl ,0kna en Grocesti voortgezet. Bij Grocesti "werden den Rus sen en Roemeniërs ernstige verliezen toe gebracht en verloren zij 1600 gevangenen!. Sedert het begin der operaties in het oosten, sedert 19 Juli ,zijn ïn Oost-Ga- Hcië, de Boekowina en Moldavië in han den der verbonden troepen gevallen655 officieren, 41 '300 man, 257 kanonnen, 546 mitrailleurs, 191 mijnwetpers, 50,000 geweren. Aan oorlogsmateriaal werden buitgemaakt groote hoeveelheden ammu nitie, 25000 gasmaskers, 14 gepantserde auto'si 15 last-auto's, 2 gepantserde trei nen, 6 beladen spoorweg treinenbene vens 26 locomotieven. 218 spoorwagens, verschillende vliegtuigen, groote hoeveel heden voertuigen, met belangrijke hoeveel heden levensmiddelen. -In de richting van Focsani blijven de vallen^611 ^CK,rnen-'®rs heftige tegenaan- Vrijdagmiddag is aan het Isojizofront een hevige geschutstrijd ontbrand die ach den volgenden dag over het geheele front tusschen de Mrzlivea en de zee heeft uitgebreid. De Oostenrijksche batterijen vuren .te gen troepenverzamelingen achter het Ita- liaansche front- Alles' wijst er op, dat een nieuw Itali- aansch offensief op til is. Maarde vijiand is gewaarschuwd. Ondanks de weigering der Westelijke Entente-regeeringen om. aan de gedele- j geerden passen te verstrekken, is mien in Conferentie-kringen te Stockholm nog over tuigd, dat er van de Conferentie een groote invloed zal uitgaan. Slechts!1- de oorlogsdrijvers in de verschillende oor logvoerende landen wanen zich van het Stockholmsche vredesspook verlost maar nu kwam ook de Paus en verhief zijn stern tegen de voortzetting van den waanzinnigen1" krijg. De vredesbeweging is op weg en niets, kan haar tegenhouden! Het vredesvoorstel van den Paus., Een bericht uit Weenen brengt ons reeds een ontgoocheling, vermoedelijk de eerste van een lange reeks teleurstellin- -gen. Inzake Trente en Triest valt n.l. niet te rékenen op een minnelijke schikking:, althans wanneer het volgende waarheid bevat. v De o f f i c i e u s e „Wiener Allgemeine Zeitung" verklaart, dat de (monarchie geen voetbreed aan Italië zal afstaan.' 't Is nog maar een officieuse tijding, doch we hebben 't gevreesd. Hier geldt het dan ook de meest zwakke plek in 's Pausen voorstel. Een ander belangrijke tijding is het be richt van de „Nordd. AlLgemeine Zei tung", "dat rijkskanselier Michaëlis Dins dag in de Centrale Rijksdagcommissie ook zal spreken over de nota van den Paus. Nog een andere, dat naar de „Associa ted Press" uit Washington verneemt, Lan sing heeft verklaard, dat het antwoord aan den Paus zal gezonden worden on afhankelijk van de antwoorden der an dere oorlogvoerenden. Echter wordt aan genomen, dat Wilson de opvattingen der andere bondgenoofen zal toetsen bij het opsteller, van zijn antwoord. Korte Oorlogsberichten. Cam, Huysmans, secr. van het in- ternationaaFSoc. Bureau begroet de vre desvoorstellen van den Paus met. vreugjdë, doch vreest, dat ze gereduceerd worden tot een eerbiedwaardige, maai' vruchte- looze poging. In Spanje moet het nu veel rusti ger geworden zijn. Pasjits de Servische eers te-minis ter, is Zaterdag van Londen naar Pa rijs vertrokken. De Grieksche Kamer heeft een wet aangenomen, waarbiji het hèele land in staat van beleg wordt verklaard. De Times1 van 10 en 11 Augustus geeft aan Engelsche verliezen op 424 officieren en 5580 soldaten. In Engeland is een vergadering van den Engelschen Raad van arbeiders en soldaten verboden. Sir W. J. Pattern heeft aan den redacteur van de Syren and Shipping 500 p. st. gegeven oen nit te reiken aan de bemanning van het tweede ongewa pende Engelsche koopvaardijschip, flat, een duikboot in den grond heeft geboord. Wegens! het lot van kapitein Fryatt, zegt de 'Times, worden geen namen en bij zonderheden bekend' gemaakt. - De Koning van Bulgarije heeft ter gelegenheid van zijn 30-jarig koningschap een millioen ïres. gegeven ten voordeeje der oorlögsweezen. Volgens de Neue Freie Pregse heeft de nuntius Zaterdag de pauselijke vredes nota aan den keizer overhandigd. Het Belgische blad XXe Siècle meent, dat het zoeken van een vrede door .overeenstemming een ijdel' pogen is. In Frankrijk beweert men het be- wjjs te hebben, dat vele Fransche jongje- lieden door de Duitschers zijn ingedeeld bij graaf bataljons, militair belast met den aanleg van werken op het front. Een derde der korenmolens! in Oeral (Rusland) staat stil. De tneelvoorraden in de stad Jekaterinemburg raken op. Van de uit het gouvernement Tobolsk toegezegde 200.000 pud is slechts een klein deel aangekomen. In Tacheljabrin.sk liggen op de spoorwegstations 450.000 pud meel1, zonder eenige mogelijkheid het te vervoeren. De „Daily Express" oordeelt, dat Sir George Toul'win niet overdreef, toefa hij onlangs: in een zitting van het La gerhuis' zeide, dat dè tegenwoordige vaat- stelling der prijzen een bitter gevoelen opwekt bij de menschen, die 'de prach tigste opofferingsgezindheid ten toon heb ben gespreid en hun zoons hebben ge geven aan de natie. Zij! beginnen to mompelen, dat hun mannen niet zijn gestorven voor de natie maai' voor hen, die voordeel trekken uit den oorlog. Volgens' officieele mededeelingenzijn dit jaar in Frankrijk bebouwdmet graan 4,294,170 H.A. of 911,450 H.A. minder dan in 1916; met gerst 785,435 H.A. of 199,150 H.A. minder dan in 1916met haver1 2,985.740 H.A. of 59.020 H.A. min der dan in 1916. Tengevolge .van de hooge kolen- en cokesprijzen heeft de Parijsche scheep- vaartmij. zich genoodzaakt gezien, vanaf 2 Augustus haar bedrjjf volkomen stil te leggen. Dat is voor de Parijizenaars een harde slag, daar zoodoende het verkeer der hoofdstad in een moeilijke positie komt. Een paar schoenen kost op het oogenblik le Parijs 50 tot 60 frs. In Engeland is een proclamatie uit gevaardigd, waarbij de staking van ma chinisten en stokers verboden wordt. Eveneens wordt verboden een beroep te doen op de kassen der vereenigingen ten einde stakingsuitkeeringen te ontvangen. Italiaansche vliegers wierpen met -succes bommen op de militaire instellin gen van Comeno. In Petersburg begint men algemeen in te zien, zelfs in socialistische kringen, dat er geen sprake van is om de Con- stitneerende Vergadering op 20 Septem ber bijeen te roepen. Het zal veel later worden. Door de wekenlange (sluiting der grens is het aantal reizigers te Haparan- da en Tornea 'Zoo groot geworden, dat de mensehen er dakloos zijn of in goederen wagens overnachten. Over enkele dagen wordt een nieuwe afsluiting der grenjs verwacht. Thieffry(Belgisch onderofficier) heefLzijn 7e vliegtuig geveld. In Rusland is een omvangrijke or ganisatie „het Heilige. Rusland" ontdekt. De vereeniging liet een krant drukken, die in het bizonder werd verspreid on der (de troepen aan het Roemeensche front. D,e krant is sterk anti-Semietisch. Zij tracht de schuld voor de voortzetting van den oorlog op de Joedsche speculanten te werpen. Slechts de terugkeer van den tsaar kan Rusland vrede geven. De Fran- schen en de Engelschen zijn de ergste vijanden van Rusland, men moet daar om vrede sluiten, het koste wat het wil. Te Antwerpen genieten dagelijks 150.000 menschen van de volkssoep. Een telegram van hert Korr. Bur. wijst erop, dat in een Italiaansch be richt over een vliegeraanval op 14 Aug. Venetië uitdrukkelijk een wapenplaats ge noemd wordt." Nu is van officieele Itali aansche zijde erkend, dat Venetië helt karakter van een vesting heeft. Candid a tuur Enkhuizen. Het Chr. Nat. Vakverbond-bestuur had, gelijk men weet, in een schrijven aan het Centraal Comité van A.-R. Kiesvereeni.- gingen den wensch te kennen gegeven, dat dhr. Smeenk zon worden gecandideerd voor de Tweede Kamer. Imimers de ge- heele Chr. Vakbeweging 'zou dit op hoo- gen prijs gesteld hebben. Het C. N. V. verzocht daarom het C. C. de candi- daatstelling en verkiezing van dhr, Smeenk te bevorderen. Namens het Centraal-Comité werd daar op het volgende schrijven verzonden. Het was tot nu toe niet de regel dat het C. C. invloed uitoefende op de can- djdaat.s telling van een of ander persoon in een bepaald district. De districten waren in dit opzicht autonoom, al is het ons niet onbekend, dat in sommige gevallen gelijk vanzelf spreekt over leg werd gepleegd met den leider der par tij. Het C. C. als zoodanig echter ont hield zich steeds van te bevorderen een candidatuur van wien ook. De geheele opzet der statutenwijziging is niet van dien aard, dat daardoor zou zijn gewettigd, veel' minder zou zijn voor geschreven, een afwijken van den tot nu toe gevolgden regel bij de thans" aan de orde zijnde verkiezing'in het district Enk- huizen. Het nieuwe Art. 11 toch uit de daar bij behoorende artikelen blijkt het ten duidelijkste doelt op den toestand, zoo als deze zal zijn geworden nadat het stelsel der Evenredige Vertegenwoordi ging is ingevoerd. Hoezeer dan ook door ons de persoon en de arbeid van den door U genoemden candidaat wordt gewaardeerd, meenen wij de Kiesvereenigingen in bovenbedoeld dis- strict bij deze verkiezing, die nog ge heel volgens het oude stelsel plaats heeft, volkomen vrij te mogen laten. Wiji (ver trouwen dat ook uwèrzijds hiertegen te minder bezwaar bestaat wijl binnenkort generale verkiezingen voor de deur staan, waarbij alsdan het C. C. overeenkom stig Art. 11 der Statuten leiding zal ge ven en ongetwijfeld zeer ernstig rekening zal houden met den dooi' U in uw schrij1- ren geuiten wensch. C. y. d. VOORT VAN ZIJP. De vliegtuigen boven Zeel and. Nader vernemen wij, dat Zaterdagoch tend zich ongeveer 20 vliegtuigen boven Zeeland hebben bevonden, die zich 111 verschillende richtingen hebben verspreid. Uit. Westkapelle: Zaterdagmorgen half- twaalf vlogen hier over de territoriale wateren 22 vliegmachines, komende uit noordelijke richting. Zij verdwenen in de richting van Zeebrugge. Behalve te Westkapelle zijn de vlie gers ook beschoten te Cadzand en te Domburg. In eerstgenoemde plaats werd een visscher aan den armi getroffen. Men meldt nog uit Goedereede: Arbeiders, die hij de plaats, waar de bommen neerkwamen, aan het werk war ren, verzekeren, dat een der vliegtuigen bommen wierp, terwijl hij boven de an dere machine vloog, waardoor ook zij den indruk kregen, dat er een lucht gevecht plaats had. Toen de machines boven Stellendam vlogen, hoorde men het schieten van machinegeweren. Uit RenesSeTusschen 11 en 12 uur werd hier een eskader van 8 vliegtui gen waargenomen. De vliegtuigen bescho ten elkaar. Twee zijn over Schouwen gevlogen in Oostelijke richting. Er Z!ij|n drie bommen geworpen; één nabij de hofstede Duinen op 200 M. afstand van liet islot Moermond bij Renesse en één op Scharendijke. De aangerichte slchade isi gering. De andere vliegtuigen verdwe nen in Z.-Wi. richting. v De neergeschoten Duitsclie vliegmachine. Te Blijham en ook te Beerta landde een. Duitsehe vliegmachine. De te Blijham gelande machine ver brandde, van het bedienend personeel was niemand te vinden. De machine te Beerta werd te Tuft- jeshut geraakt door een schot van ser geant Lok en 'moest, doordat een stuik van de schroef werd .afgeschoten, dalën, terwijl bovendien een stuk van het dek was1 afgeschoten, waardoor het even wicht verloren ging. De machines kwamen van Gent, gin gen vandaar naar Engeland en van hier in de richting van Duitschland. Bovejn den Dollard meenden ze Duitschland te hebben bereikt, Toen het schot, trof, kon den ze niet -meer terugkeren, volgend hun mededeeling door den hevigen wind. De drie militairen worden vermoedelijk geïnterneerd. Te Blijham werden later ook de drie inzittenden gezondenallen zijn onge deerd. Beide vliegmachines waren .twee dekkers en voorzien van 'drie machine geweren. Tal van ledige hulzen wezen op een veelvuldig gebruik. In elke ma chine zaten een officier, een onderof ficier en een soldaat. i Te Beerta wilden de vliegeniers! nog trachten weder pp te stijgen, doch de direct aanwezige brigade maréchaussee van Finsterwolde verhinderde dat; zij namen de drie inzittenden mede en de machine bleef onder bewaking van mi litairen. De turf blijft liggoa! Men schrijft aan „Het N. v. d. D." uit de Veenkoloniën Wie de buitengewoon slappe turfvaart door onze Noordelijke Veenkoloniale wa teren opmerkt, en dat wel in Augustus doorgaans mede de drukste maand van ,het verweer der nieuwgegraven turf, zou meenen, dat er noch vraag noch aan bod in het artikel is; toch zijn de venen zwart van de turf en bagger, welke turf- hooperr bij duizendtallen staan te wachten op, ja, waarop?,... Er is aangedrongen op een zoo mogelijk extra grooten aan maak van brandstof. En nu staan daar sinds Juli honderden scheepsladingen turf te wachten op vervoer de schippers liggen stil, alsof het December was en ook dezen wachten en verdienen niets en worden ongeduldig, want over eenige weinige weken begint het aard appel- en bietenvaren, en over 6 weken is 't October, als wanneer op 'tland niet alleen, maar ook in de steden de brand stof moet ingeslagen zijn of worden. Het zal zeer wenschelijk zjjp, dat de distributie van brandstoffen haar werk tempo versneltof wel de turfhandel weer vrij gegeven wordt. Langer eerste oefeningstij! d. In afwachting van een nadere wijzi ging van het oefeningsprogramma roor de recruten in de depots nu hun ver- v - blijf aldaar tot zes maanden is verlengd, heeft de inspecteur der infanterie be paald, dat voor hen die op 1 October naar het veldleger vertrekken, het pro gramma voorloopig moet worden aan gevuld tot het verkrijgen van een marsch- vaardigheid met volle uitrusting tot 60 K. M. in 2 maal 24 uur, gevolgd door een korte gevechtsoefening, meerdere schietvaardigheid en het overwinnen! van alle hindernissen in veldtenue, ba- nevens het klimmen met en Zonder klimL sporen. PlakZegels. Er is bepaald, dat stukken, waaraan een plajkzegel is gehecht, niet tegen druk werktarief kunnen worden verzonden. De aanhechting van plakzegels aan brief kaarten is geoorloofd. Het vredesvoorstel van den paus. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Zijn wij wel ingelicht, dan, is de tekst van de pauselijke vredesaanbieding niet aan onze regeering overhandigd. Uit den aard (der zaak is echter onze vertegen woordiger bij den' 'Pauselijken Stoel ervan in kennis gesteld. Steenkolen. Naar Het Tolk verneemt, wordt bij de onderhandelingen over den nieuwen aan voer _van steenkolen van Duitsche zijde een verhooging van den prijs met £10 per ton of flOO per wagon geëischt. Petroleum. Be minister heeft den burgemeesters be richt, dat voor licht- en kookdoeleindein ten behoeve van huishoudelijk gebruik voorloopig geen petroleum ineer wordt verstrekt. Zoodra nieuwe aanvoer heeft plaats gevonden zal een nieuwe regeling worden getroffen. Het wittebrood. Naar de Ned. verneemt, zal de sar menstelling van het wittebrood over eenige weken weer een verandering; .on dergaan. Het ligt in de bedoeling de rog gebloem te vervangen door gerstehloem. Volkomen vast staat dit laatste echter neg niet, omdat alles afhangt van de vraag of binnenkort weer schepen rnlet graan uit Amerika komen. In elk geval wordt de roggebloem! over een week of drie door bl'oemi van een andere soort vervangen. Be commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan Mauritius de Clercq, gebo- ren 24 Februari 1872 te Ledeberg (B.), wonende te Philippine, van beroep land bouwer en koopman, van nationaliteit Belg. Aan E. Maas, destijds uitgezet, werd voorwaardelijke vergunning verleend te rug "te keeren. Middelburg. Vrijdag a.s geeft het Mid- delburgsch muziekkorps weder een uitvoe ring op het Molenwater, aanvangende te acht Uur. Goes. Be reserve 2e luitenant M. G- van den Bout is1 overgeplaatst bij het depót-bataljon der 3e infanterie-brigajd'e. Wemeldinge. Zaterdag vergaderde de Raad. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden J. Nijssen en J. Linden- bergh worden onderzocht en tot hun toe lating besloten. Ingekomen is een ken nisgeving van J. Nagengart, dat hij zijn benoeming aanneemt, en een kennisgeving van Ged. Staten, dat de verordening re gelende het financieel beheer van het levensmiddelenbedrijf is goedgekeurd. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de begroeting van de gemeentegasfabriek wordt goedkeuring verleend tot een bedrag van f 15713.90 in ontvang en uitgaaf, terwijl de gasprijs woodt bepaald op 20 en 21 ct. per M3. ingaande 1 Augustus 1917; bovendien wordt de gascommissiemachtiging ver leend hen, die" meer gas verbruiken dan is toegestaan, af te sluiten. De heer Lin- denbergh zegt te hebben vernomen, dat de aangevoerde kolen een gasgehalte heb ben Van ruim 18 pCt., hij zou daarom geen f27.50 per ton betalen en ernstig protesteeren tegen aflevering van zulke kolen. De voorzitter stalt deze zaak in handen van de gascommissie ter afdoe ning. Tot leden dier commissie worden herbenoemd Adr. Dominicus, J. Nijssen en J. A. Dominicus. De gemeenbereke- ning woodt voorloopig vastgesteld in ont vang op f36293.34V2 en in uitgaaf op f36105.08. De rekening van het Burger lijk Armbestuur woodt goedgekeurd in ont vang op f27377.31 en in uitgaaf op f 12450.12. De gömeentebegrooting voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1