Zaterdag 18 Augustus 1917 31e Jaargang OtlWLUüD, alaarsknechts n en fttat So. 269 alfkoe te koop, EGGING op: adeln EID ende Weid, Eerste Biad De Groote Oorlog. oye Kolen avers te huur, KERKE, en Nagras, Uit nummer bestaat uit twee bladen FEUILLETON Binnenland. SE, FRANCKE en OP af325 per 100 K.S. igten van I Meter per 100 K.G. n Mutserdj K. FRANCKE en rpelle. in ruil er persoons Brik, jeren, een Rolslee, iet wiel binnen het or handkracht en P. BOONE, Sme. NGEBODEN Serooskerke (W ij P. ARENDSE, rde I iede geldbelegging, letter Z. Firma F. iddelburg. roducten, liggende e pad, grens Vhs- Badhuisstraat 71, Op, 'en verkrijgbaar bij n d. OOP rekening 5 Sep- ER, Biggekerke. NSE, Ritth. straat UR inge. OOP et steenen bak, Liter inhoud, en bij J. SCHOUT te l ,n heer KRAMER, rg- OOP ug. 4de kalf, twee en Loopvarkens, N, Station Zoute- Uing terstond ge- e Bakkerij, een be werken. ERTSE, Kruinmgen. KKER, Domburg. OTTE, Nieuwdorp. NE, Meliskerke. OUWERSE, Grijps- Uitgave van de Naam], Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 213 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. D H U IJ L. BURG. Drukkers Dosterbaan Le Cointre, Goes. Patrimonium Op Patrimoniums Jaarvergadering heb ben enkele afgevaardigden geklaagd, dat het niet goed ging. Het Bestuur was niet voortvarend .genoeg, daarom werd het aftredend; bestuurslid Dijkstra, de be kende vroegere voorzitter van de afdee- ling Vlissingen, vervangen. De Kamerclub was niet actief genoeg. De rechtsche ka binetten hadden niets gedaan in heit sociaal belang der Chr. arbeiders. Van Vliet en v. d. Molen, voormannen van. Patrimonium, (deden ook ai' niets. En zooal meer. Deze klachten weiden echter niet al- gérneen geuit of toegestemd. Die zoo spra ken, waren slechts enkelen, en die in- stemming betuigden, hun aantal wasj niet groot. Enkele persorganen hebben na lezing van de verslagen dezer Jaarvergadering terstond aan de alarmschei getrokken, alsof aan de aldus getroffenen iets vreemds overkwame. Maar eilieve, heeft men dan de vroegere jaarvergaderingen nimmer bij gewoond'? Heeft men van de opeenvol gende leiders, niet telkens den vorige door zijn opvolger hooren beoordeelen, om nu geen ander woord te gebruiken? En toonde men dan droefenis of vrees? Immers „neen I ij hebben W.olbers gekend, den vader der Chr. werkliedenvereenigingen, den op rechten vriend van den werkman. Zijn ^Werkmansvriend" trok de zuivere lij nen. Doch toen kwamen Kater en Poe- siat en Witmond op, in zekeren zin zijn geestelijke zonen; doch zij waren hem boven het hoofd gegroeid. Kater leidde de oppositie, hij, de voor uitstrevende;, Itegen Wolbers, den con servatief, en', wie Kater gekend heejfit, begrijpt het, zijn aanvallen waren scherp en fel. Gevolg was dat Wolbers zich een tijdlang uit de beweging terugtrok, waaraan hij zijn krachten, tijd en geld geofferd had; en zoo werd Kater de, voorman. 1 Hij bracht Patrimonium tot bloei. A et als nu met Smeenk dreigt te ge beuren, gebeurde weldra met 'hem: hij werd vooruitgeschoven als candidaat van' Patrimonium, voor een Kamerlidmaat schap, onder anderen in Sneek, hetwelk overal mislukte: men vond Kater te ra dicaal. Doch weldra stonden er in Pa trimonium mannen op, om Kater wegens zijn te langzamen tred. te weerstaan. Hun woordvoerder was Herdes. En zoo zou den wij kunnen voortgaan om de ver schillende evoluties die Patrimonium heeft doorgemaakt te beschrijveniedere jaarvergadering bracht van die kléine ge schilletjes mee. gelijk in zijn tijd Kater een heethoofd gescholden werd, en Her des een heethoofdige bleek, doemde er ook in den laatsten tijd een enkel onte vreden. mannetje op die met een groot woord, tenslotte gebleken niet eens zoo kwaad bedoeld, (de leiding, de club, de regeermg be-critiseerde. 'L00 J^bben ier nu ook weer eettt jachten geuit; één deed het e ïgslzins teékenachtig, toen hij zeide dat aniercltib de wensehen van Patri monium aan d'r laars: lapt! Doch over ge ee was de toon van Patrimonium sc ïoon evendtg, niets verontrustender dau anders, wanneer zoogenaamd dr. Kuy- per kwam om de rust te herstellen. Dr. Roodhuyzen m Het Vaderland 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.50 Losse nummers O.Ofl Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 et, 3-maal wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. 61) Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. „Och, tante", zei ik mismoedig, „ik denk dat ifk toch niet bij hem mag'. bij zal me niets eens meer willen zien als hij denkt, aan wat ik gedaan heb. Ik durf niet meer in zijn kamer komen, een enkele maal ben ik er maar geweest, maar dat was voor hij weer bij bewust zijn was. Maar biddendat heb ik wèl gedaan, ik heb zóó lang gebeden tot ik eegon te schreien Yoor wie bad je dan, Chrsytie? Voor 1® zelf of voor hem?" „Voor hem, tanteDacht u dan van met". „Ik weet tniet kind, ik vraag het al- en maar. Als je alleen maar bad, om van je angst af te zijn, dan badt je vJ>or je zelf, maar als je alleen of bijna mieen om hèm hebt. gedacht en dat bet toch zoo verschrikkelijk was, dat hg' daar constateert al met zeker leedvermaak dat Patrimóniummannen in breede rijen tot j de sociaal democraten zijn overgeloopen. Wij voor ons, zijn hieromtrent niet on gerust. Wie dergelijk verraad plegen, heb ben het standpunt van Patrimonium nooit begrepen, hebben de lens: ,.de geeste- Ïïnge f'dingen voorop" nooit goed ver staan; en hebben ook nooit gehoord van het vele door de rechtsche ministeries tot standi gebracht, in zake de School, de Landsverdediging en den Arbeid. Nooit gehoord zelfs van den socialen arbeid van minister Talma, Patrimoniums vriend en voedsterheer, die zich dood gewerkt heeft voor de arbeiders, en die, naar een leider der socialisten ïn Sneek open lijk erkende, negentig procent van zijn arbeid in het- belang van de arbeiders gedaan heeft. Over het heengaan van dezulken vouwt niemand. Maar wie zich wel dankbaar den arbeid van Talma en Kuyper en zoovele anderen herinneren, en het fetre- ven van Patrimonium beamen, uitgedrukt in artikel 1 barer statuten om: het gees- tel'ijkt (dus dit eerst) en stoffelijk (dus dit ook) belaag van den werkman te bevorderen, wie in Patrimonium den dam erkennen opgeworpen tegen den mate- rialistischen stroom des tijds. die zul len niet worden afgevoerd, naar welke partij ook. En die zullen, gelijk tot nog toe ge woonte was, een ieder voor zich als lid zijner anti-rev. of chr. hist, kiesver- eenigin'gi, /bij' politieke verkiezingen al hun invloed aanwenden om den man hun- toer keuze, in de vergadering tot can- didaatstelling geroepen, de meerderheid te bezorgen. Befu'opt overzicht va« den toestand. Op het Westerfront heeft de stormloop der gealliëel'den in omvang en intensi teit een belangrijke uitbreiding aange- men. i j i Over een tot dusver ongekende front breedte waren zij gelijktijdig tot den aan val overgegaan, de Fransche en Engel- sche troepen in de Yperen-sector, de Fran se hen aan den Chemin-des-Dames, ter* wijl verder bij Loos de Canadeezen hun stormloop hernieuwden. Met groote hevigheid is op den muui- der Duitsche stellingen gebeukt, en op enkele plaatsen is deze weer vrij1 belang rijk afgebrokkeld. Maar van een dreigende instorting van dien muur valt .nog niets te bespeuren. Over de door de gealliëerden bereikte successen loopen de waaxdeeringen na tuurlijk verre uiteen. Feiten zijn echter, dat zij ten N. en ten O. van Bixschooté "orderingen gemaakt hebben, eveneens bij St. Julien en bij; Warneten, aan den straat weg RousselaeieMeenenYperen, en bij Loos. Maar ook is het. een feit, dat Lan- gemarek weer in Duitsche handen is, en dat Parijs melding maakt van heftige te genaanvallen der Duitschers „op de nieu we Fransche posities" in België en even zoo op een front van meer dan 2 K.M. van den molen van Vauclere tot en met het californisch plateau. Ook Londen maakt weer melding van een geslaagden tegenaanval der Duit schers. In St. Quentin staan de huizen in de naaste omgeving van de kathedraal nog in brand. Door het aanhoudend schieten! der Franschen breidt de vuurhaard zich nog uit. nu zoo ziek neerlag en het zoo treurig zou zijn als hij sterven moest en schei den van zijn familie, dan, Chrystie, heb je werkelijk voor hem gebeden". Die opmerking deed mij nadenken. Een. oogenblik zat i'k stil voor mij te staren op mijn voetbankje aan tante Rachel's voeten, terwijl zij weer liefkozend door mijn krullen streek. Dan gaï ik openhar tig ten antwoord, dat ik dim alleen voor mij zelf gebeden had en dat ik er mis schien wel niet aan gedacht zou heb ben voor hem te bidden, als hij eens ge woon ziek was geweest, zonder dat ik er de schuld van was". „Zie je wel", zeide tante Rachel, ern stig, maar volstrekt niet boos, „nu zie je eens, hoe zelfzuchtig wij, menschen, zijn. Maar Chrystie, nu is het bepaald mijn wensch, dat je je best zult doen oo-k voor Matthias te bidden en dat niet alleen om onzentwil, om het geluk zijner familie, maar ook en vooral om zijnent- wil. Lii dan moeit je hèm zelf ook om vergeving vragen: Zul je?" „O ja, tionte zei ik gretig, „dat zal ik doen, zoodra ik hij hem mag komen". „Weet je wat je doen moet, Chrys tie? Schrijf hem eens een brief". In Roemenië geen verandering. Sinds het begin van de gevechten ten Noorden van Focsani bedraagt do buit, der centralen 200 officieren en ruim 11.UO0 man aan gevangenen en 118 machinege weren en 35 kanonnen aan veroverd materiaal. Een bericht uit Bern aan de „Idea A'a- zionale" meldt, dat 'tVaticaan zich ver gewist heeft van den steun der neutrale regeeringen, waaronder ook Zwitserland. (De Ned. regeering schijnt nog van niets te weten. Red.) Berlijn gaf aan den Paus de verzekering dat het zijn moreelen steun aan 's Pausen voorstel zou geven. Weenen verklaarde zich bereid, onder handelingen te beginnen. l>e geallieerden namen echter een ge reserveerde- houding aan. Met spanning ziet de wereld de offici- ëele tijdingen tegemoet. Wat de ontvangst van het document dooi- de Pers betreft, valt nog op te merken, dat hel juist Se imperialistische bladen in de oorlogvoerende landen zijn, die het voorstel eenparig en met typische eenstemmigheid haast terugwijzen. Wij merkten dan ook reeds op, dat het be- middelings-aanbod geen enkel imperialis tisch streven van welke zijde ook in het minste tegemoet komt. Het eischt integen deel van beide kanten offers en boven al een zelfoverwinning, die zwaarder is dan het behalen van ,het grootste munitie succes. i Korte Oorlogsberichten. De federale senaat te Melbourne (Australië) heeft een motie aangenomeln, waarbij 'hij zich verklaart, tegen de terug gave der Duitsche koloniën. Naar de Matin" uit Washington verneemt, heeft president, Wilson door senator Lewis laten bek ad maken, dat tegenwoordig alle vrede-gingen zonde'r kans van slagen zouden zijn, maar dat hij zelf de eerste zal zijn, omi jle noodige stappen te doen, als de voorteeke'nen van een duuTzamen vrede zich vertoone'n zul len. Keizer Karei van Oostenrijk werd gisteren 30 jaar. Zwitserland overweegt ernstig om tot vermindering der grenstroepen ovet te gaan. Een Duitsche onderzeeboot beschoot met succes verschillende militaire we'r- ken van Tripoli. Volgens berichten uit België, eischen de Duitschers in de provincie Antwer pen alle huishoudelijke artikelen van ko per. tin, zink, nikkel, messing of brons op, tegen betaling. Er is thans een verklaring gevon den voor de légende, -die in Engeland is ontstaan, dat Kitchener niet dood zou zijn. Het is deze, dat Kerenski, de Rus sische premier, niemand anders is dan de Verdwenen Kitchener. Jammer voor de verklaarders, dat beiden lichamelijk zoo weinig op elkaar lijken. In Duitschland zal wederom de hee- le aardappeloogst in beslag genomen wor den. Tevens wordt ter verkrijging van een gelijkmatige verdeeling al het wild, zoodra het door de jagers is geschoten, in beslag genomen. In verband met de opheffing der vleeschtoelage is het rantsoen in Duitsch land thansVastgesteld op 200 gram versch vïeesch en 50 gram worst voor volwassenen en 125 gram vleesch en 50 gram worst voor kinderen per week. He ja, dacht ik, opgewekt, dat was een aardig idee. Dat was ook veel gemakke lijker dan zelf .gaan vragen, bij hem te jnogen komen. Ze kónden je eens terug sturen en zeggen, dat daar geen denken aan was. Toch had ik nog bezwaren. „Als hij het eens weigert; het niét lezen wil?" „Hij zhl het niet weigeren, daar ken ik hem te goed voor. Maar al zou hij het doen, daar heb jij geen rekening mee te houden, jij hebt hem een brief te schrijven, waarin je hem .om vergeving vraagt en of je eens even bij hem mag komen kijken, om te zien, hoe het met hem js. Dat is je plicht, en daar is geen ontkomen aan". Tante Rachel hield op, vermoeid van het vele spreken. „Ik moet rust nemen, kind, ik heb mij te zeer vermoeid, ik krijg wei r pijn in de zijde. Maar dat doet er niet toe. Als dit gesprek "je nu paaax geholpen heeft, dan is 't mij wèl. Nü weet ik, aarom God mij uog niet toe stond naar huis te gaan, waarnaar ik zoozeer verlangd hebhet was om jou, omdat Hij niet wil, dat je verloren zult gaan, en er een moet zijn, die je van fifem en van Zijn Zoon vertelt, en De Duitsche rijkskanselier heeft be paald, dat het verbod om petroleum voor verlichting te v'erkoopen niet einde Au gustus afloopt, doch met hel oog op de groote schaarschte van dat artikel tot en met 16 September wordt verlengd. Bij het station Belsjaj'a Wisjera aan de lijn St. PetersburgMoskou is een paSsagierstrein op een goederentrein ge- loopen. Vier dicht gevulde wagons wer den verbrijzeld, 67 personen gedood, 150 gewond. Volgens de Daily Express bestaat er zeer groote kans:, dat 40 a 50000 machinisten in Engeland binnen enkele dagen tol staking zullen overgaan, ten zij de regeering het beginsel van den 8-urigen werktijd aanvaard. Eslerhazy iheeft. zijn ontslag inge diend ate "Hongaarseh minister-president. Graaf Andrassy zal nu de leiding der regeering op zich nemen. Zooals bekend heerschl in Zweden groot gebrek aan vet. Evenals in Duitsch land zal men nu trachten, vet te pro- duiceeren uit kadavers; alsmede te ont trekken aan het spoelwater van hotels, restaurants, groote pensionaten en mili taire eethuizen. De republiek Liberia heeft zich 4 Aug. als in oorlogstoestand met Duitsch land zijnde verklaard. De Duitsche ko lonie zal naar het Z. van Frankrijk wor den gebracht. Naaar de Tijd verneemt, is de tekst der Pauselijke vredesbem'oeiïngen. welke in Rome en te Londen geheel werd ge publiceerd, heden overhandigd aan tfj.e Nederlandsche bij wijze van kennisgeving. De rijkskanselier is naar België vertrokken om het Duitsche bestuur te inspecteeren. In de Noordzee stiet eergisteren, een Duitsche bewakingspatrouille op de grens van het Engelsche versperde ge bied op vijandelijke kruisers eu patrouil les'. 'De vijand, die in sterke overmacht was, keerde „in ons goed gericht vuur'' om en onttrok zich in allerijl aan bet gevecht, aldus bericht uit Berlijn. Naar de Pargsche correspondent van het Handelsblad officieel verneeïmt, zal' Albert Thomas als' minister van mu nitie in Frankrijk aftreden, wanneer de Fransche regeering de passen van de ge delegeerden naar de conferentie te Stock holm blijft weigeren. Lloyd George verklaarde, dat met redelijke zuinigheid er geen kans is,dat de bevolking van Engeland zal worden uitgehongerd. Het Volk verneemt uit Stockholm, dat waarschijnlijk a.s. Maandag door het Russich-Nederlandsch-Skandinaafsche co mité wordt "beslist of er na de weigering der passen door de entente-regeeringen aanleiding isom de conferentie eenigeni tijd uit Te stellen of een ander besluit te nemen. Kamiel Huvsnians heeft den cor respondent van het Hand. te Stockholm meegedeeld,, dat hij een telegram uit Pe tersburg ontving, meldende, dat Axelrod, een der 'voormannen van de Mensjewiki, en Panin, de organisator der Russische revolutie, als permanente leden van het comité naar Stockholm zullen komen. Zij worden reeds in het begin der volgende week verwacht. I De Fransche troepen zijn uit La- rissa vertrokken. De Ver. Staten hebben gisteren aan Italië 40 millioen en aan België 5.900.000 dollars geleend. je wijst op je booze daad. Ga nu mijn lief kind, naar je kamertje en bid God daar nog eens hartelijk om vergiffenis voor uw zonden, om Christus' wil en ga dan eens rustig nadenken over wat je schrijven zult. Als je dat gedaan hebt, schrijf dan je brief aan neef Matthias",. „Maar tante, ik hoop, dat u niet boos zult zijn, dat ik Üog meer vraagik weet niet ,aan wien ik den brief zal geven, als ik hem aan Dobbs geef, dan pakt die 'hem niet eens aan en miss Mona zal Tiem evenmin willen bezorgen. En miss Judith durf ik het niet vragen". „Weet je wat je doet Chrystie, breng hem morgen om twaalf uur hier, dau zal ik wel zorgen, 'dat mijn neef hem krijgt. Als ik alles geweten had", voegde tante Rachel er meelijdend bij, „zon 'ik wel eerder om je gestuurd hebben, maar ik wist het niet, daar mijn nichten, uit zorg voor mijn gezondheid, er niets van had den' gezegd". Ze gaf me een hartelijken kus ten af scheid en nadat ik nog even een liefde vollen blik geworpen had opi haar zacht aantrekkelijk gelaat, verliet ik de kamer, om te doen wat ze me geraden had. maar ik ging niet naar mijn kamertje. In Oostenrijk krijgen de lieJen. die die zwaar werk Verrichten, 300 grain meel1, die op bet land zwaar werken moeten, 366 grarni en de overige 200 gram. Rij regeeringsbeshiit zijn nieuwe maximum prijzen voor alle gemalen producten vaf gesteld. Bij het aanleggen van loopgraven bij Bapaume, tijdens den Duitschen terug tocht, hebben Engelsche soldaten het lijk lijk van een mammoet gevonden. Het gerucht gaat. dat de vreemde gezanten bij het Roemeensche hóf zich van Jassy naar Chersow zullen begeven. Het Roemeensche hof zal waarschijnlijk naar Rostof worden overgebracht. Het br oodrant s o en. Een medewerker van Econ. Stat. Be richten geeft eenige becijferingen in ver band met ons broodrantsoen, waaruit bij concludeert, dat indien niet zéér spoe dig 'zekerheid ontstaat, dat we tet den) volgenden oogst althans eejn 150.000 a 200.000 Ton tarwe uit Noord- of Zuid- Amerika kunnen importeeren, het brood rantsoen verminderd moet wordetn, ten1 einde te voorkomen, dat de "bevolking van half klaart tot September 1918 g]e- heel1 4onder 'brood zal zitten. „Ook de verlaging van rantsoen op zichzelf zal dan niet voldoende zijn, maar zal' gepaard moeten gaan met eén nieuwe wijziging in de samenstelling van het brood, door toevoeging van gerstemeel, havermeel', boonenmeel e.d. Daartoe zal het trouwens ook in geval van import van tarwe nog wel moeten komen, om- dat de maisvoorraad, die op 31 Mei j.l'. c.a. 42.000 ton bedroeg, spoedig uitgeput zal zijn en dus bijmenging van maismeel en -bloem aan regeeringsmeel en -bloetml weldra tot bet verleden zal behooren. Evenmin valt te rekenen op voldoenden vooraad rogge voor bijmenging door de, tarwe; ook de uitzaai van tleze graan soort is lager dan normaal en 'de op brengst laat al evenzeer te wensehen. oven Komt er dus geen keer in de omstan digheden dan zal men zich op een nieuw soort oorlogisbrood en nog kleiner boeveel heden hebben voor te bereiden." Petroleum. Tot nadere beschikking kan .geen. pe troleum, meer verstrekt worden aan par ticulieren voor huishoudelijk gebruik, ter wijl leveringen ten behoeve van industrie en -;transport slechts in zeer beperkte mate, met het oog op de beschikbare voorraden, zullen kunnen genieten. In aanmerking kunnen komen leverin gen van petroleum aan industrieën, wer kende ten dienste van het Rijk, dan wel ten behoeve van het vervoer, uitsluitend van levensmiddelen, welke aan spoedig bederf onderhevig zijn. j Aan schippers kan, voor het voeren der top- en seinlichten, alleen Worden geleverd, voor zoover zij de Zuiderzee, de Noordelijke of de Zeeuwsche eilanden., alsmede rfe Merwede, bevaren. Verder zal zooveel mogelijk in de noodzakelijke behoefte van spoor- en tramwegen, poli- derbemalingeni, «visseherij en van. deö landbouw, alsmede voor de medische-, de 'weeartsenijkundige- en de opehbarei diensten worden voorzien. Homoeopathische genees middelen. Naar wij vernemen, Zijn de onderhan delingen over den uitvoer der homoeopa thische geneesmiddelen uit Duitschland Het was een heerlijke, zachte Meidag, de zon scheen z:oo helder en de vogels zongen zoo vroolijk en van ver ruisehte wonderbaar melodieus de zee. Ik dacht, dat het veel beter zou zijn tante Rachel's raad op te volgen door het eenzame p[tók- je piet in jmjn kamer, maar buiten te zoeken. In een hoekje van den tuin, vlak bij het weiland, was een allerliefst, ruim priëel. Daarheen ging ik, en hier beleed ik in eenvoudigheid en oprechtheid den Heere mijn zonden. Ik had zooals ik nog nooit gebeden had. Want telkens, als ik voordien tot God mijn nood klaagde, was het omdat ik bevreesd wat voor mijn heer Perren's leven en de wroeging, die daarvan voor mij het gevolg zou kunnen zijn. Nu was dat niet meer noodig; ik wist, dat mijnheer Perren herstelde en onwillekeurig mengde zich in mijn gebed een toon van dankbaren jubel voor God's goedheid, terwijl ik daarbij niet ophield tot God te smeeken, mijn harde hart Zoo teeder te maken, dat ik veel van pnijn- heer Perren houden ging. w\ t (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1