So. 268 Vrijdag 17 Augustus 191? •lie Jaargang feuilleton. De Groote Oorlog. Binnenland. Uit de Provincie. Uitgave van öe Naaml Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 213 Bureau te Middelburg: MRM A F. P. DII'J IJ L. BURG. Drukkers josterbaan Le Co int re. Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers 0.06 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 et 3-maai wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. Botha takelt af De berichten uit Zuid-Afrika inzake de populariteit van Botha's staatkunde lui den ongunstig. Gelijk de lezer weet heeft Botha een manifest gericht aan het Zuid-Afrikaan- sche volk, waarin hij het oordeel vraagt over zijn politiek. Dit zouden de kie zers kunnen geven bij de verkiezingein voor de Provinciale Raden. Deze verkiezingen nu zijn in Juni j.l. gehouden en hebben aan de regeering van het beruchte tweespan Botha-Smuts een raken terugduw gegeven. In de Kaapkolonie verloor de Botha- partij zes jzetels. En in Transvaal ver ging het haar nog erger. De vorige Provinciale Raad dagteeke- nend van vóór den oorlog, in 1914, telde 23 Arbeiders, 20 leden van de Zuid-Afri- kaansche Partij en 2 Unionisten. De Arbeiders' waren door de Engel- schen op het kussen gebracht; de Z.- Afr. Partij is dp Botha-partij. In 1915 verloren de Arbeiders 20 ze tels, zoodat zij er slechts drie .overhiel den; verder werden toen gekozen 14 Unionisten (Vóór één Zuid-Afrika, niet direct tegen Botha, twijfelachtig), 4 Nati onalisten (Boeren-partij, tegen Botha), 22 Zuid-Air. Partij (Botha-partij) en 2 Onaf- hankelijken, beiden voor Botha. Botha had derhalve 24 vóór- en 21 tegenstanders. Thans werd de stand der partijen 8 Arbeiders, 10 Unionisten, 14 Zuid- Afrikaansche Partij, 12 Nationalisten, en 1 Onafhankelijke (tegen Botha). Botha heeft dus nog slechts 14 partij- genooten in den Volksraad overgehouden. De Unionisten zullen hein wel niet bei- moeilijken. doch na den oorlog kiezen ook zij tegen hem partij en is het met 's mans macht .gedaan. Het beruchte tweetal Botha-Smuts leeft thans nog bij de gratie van deze tien (of elf) twijfelachtige geestverwanten. Een bondgenootschap tusschen Zappen en Nattes wordt nu verwacht. Voor Botha het begin van het einde. Een die zijn roem overleeft. Bstoopt «verricht v&rs den toestand. In Vlaanderen is de tweede groote slag ontbrand. Aldus meldde ons het Berlijnsche staf- bericht van 16 Augustus en 'tgaf vervol gens een verhaal van den strijd, waarbij de Engelschen de Duitsche stellingen wis ten binnen te dringen en door voort- durenden aanvoer van versche troepen de plaats, waar ze binnengedrongen wa ren, ter weerszijden van Loos trachtten grooter te maken. Blijkens den Duitschers in handen ge vallen legerorders was het doel van den aanval het 4 K.M. achter hun front ge legen dorp Vendin-le-Vieil. Het avondeommuniqué meldt echter, dat de stormaanval der' geallieerden ïn Vlaan deren, welke zich op de flanken nog over 30 K.M. uitbreidde, met zware ver liezen voor hen (en voor de Duitschers natuurlijk!) is mislukt. Slechts bij Drie grachten, aan het Yserkanaal en bij Lan- gemarck zouden de geallieerden successen behaald hebben. Berlijn bestempelt ze ech ter als voordeelen van plaatselijk karak ter. Van St. Julien, ten N.-O. van Yperen tot Warneton aan de Lys zouden de ge- 50) Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. Ik vertelde tante Rachel nu, dat ik zoo gaarn,e dien vrede ook wilde be zitten en dat ik mij gedurende deze treu rige weken zoo ontzettend bezwaard had gevoeld, dat ik soms wel wenschte maar dood te zijn. Maar ook sprak ik haar van mijn vrees voor het sterven, die altijd weer de overhand kreeg in mijn gedachten, omdat ik wel niet in den hemel zou komen ik had immers den Heer nooit gediend. Tante Rachel' hoorde miji geduldig aan. „Neen kind," zeide zijl op mijn laatste woorden, „ge hebt God. niet gediend, dat i® waar. Ge hebt naar de stem van den ooze geluisterd, en hij' heeft u betaald ,a, °P de manier, waarop hij dat Ik denk wel, dat je me be grijpt, Chrystie." Ingreep de oude dame volkomen, begreep haar zoo goed, of ik geen ren maar wel dertig jaar oud was ge weest. Dat was God's wondere genade, allieerden overal „totaal teruggeslagen" i zijn. Maar toch, (loor de vordering, nu ten i Noorden van Lens, wordt de positie van de Duitschers in Lens nog meer bedreigd dan zij reeds werd. Met opmerkelijke taai heid houden de Duitschers zich aan dit punt sedert maanden vastgeklemd en tot dusver zijn de Engelschen er niet in ge slaagd om door een afbrokkelen van de steunpunten der centralen aan weerszij den van de stad hun positie daar on houdbaar te maken. Maar als 't zoo doorgaat kon de .po sitie der Duitschers daar wel eens ?eer hachelijk worden. Van de andere fronten geen gerucht makend nieuws. Des Pausen vredesbemiddeling wordt met gemengde gevoelens begroet. Van heide zijden wordt tegemoetko mendheid geëischt. Voor de centralen zal een aanvaarden van hel bemiddelingsvoorstel niet minder tegemoetkomendheid eischen dan van de geallieerden. De centralen zullen af te zien hebben van de winsten, die ziji met de wapens in de hand veroverd hebben en, ondanks alle geweld van den tegen stander, hebben weten te behouden. De geallieerden zullen ai te zien hebben van de groote verwachtingen, die zij nu weer op de hulp van Amerika bouwen en de resultaten die zij daarvan verhopen. Stuitend is de toon, die in de gele pers van Amerika doorklinkt. Nog scher per en nog hoonender dan die in de Engelsche bladen tot uiting kwam. Een waardig tegenhanger van deze door oorlogs-hartocht ingegeven beschouwin gen, vormen de zeer juiste opmerkingen door de „Westminster Gazette" gemaakt. Over het algemeen schijnen ook de En gelsche bladen, na den inhoud van het programma inderdaad te hebben nagele zen en bestudeerd, zich veel bezadigder en toegeeflijker uit te laten dan in de oogenblikken van eerste opgewondenheid. Ln Frankrijk durfde men o.m. nog dit schrijven Tot de kanseliers van Duitschland en Oostenrijk het woord nemen en zij zullen het moeten doen in naam der staten, welke zij vertegenwoordigen tot zij onderhandelingen op duidelijke en concrete voorwaarden vragen, zullen de soldaten alleen den vrede voorbereiden. In het Zweedsche dagblad „Allehanda" betoogt een Zweedsch zendeling, dat de militaire beteekenis van China voor den oorlog gering is. China heeft evenmin geld als geoefende soldaten. De artillerie is verouderd en minderwaardig. De waar de der Chineesche vloot is practisch ge lijk nul, terwijl het binnenlandsch geeaar het leger vasthoudt. Indien de troepen uit het binnenland werden weggenomen zouden talrijke rooverbenden zonder twij fel verschrikkelijk huishouden. De militaire gouverneurs zijn over het algemeen niet veel meer dan voormalige rooverhoofdlieden. De „Basler National Ztg." schrijft om trent de weigering der Entente-regeerin gen om passen voor Stockholm te ver strekken, o.a. het navolgende„Stock holm is op het oogenblik voor Lloyd George en Ribot een gevaarlijker tegen stander dan Hindenburg. Deze bedreigt slechts hier en daar een front-sector, doch Stockholm laat het geheele front der Ge allieerden in het binnenland afbrokkelen en Vermindert het vermogen der lijden de en verzwakte Staten om vol te houden. die in mij te werken begon en mij dé oogen opende voor het kwaad, dat in mil leefde. God kan het kleinste kind, als Hij met zijn genade het tot zich trekt, zoo verstandig maken als een vol wassen man of vrouw, daarentegen kan de satan ieder, die naar hem luistert, al is hij wi]s in de dingen dezer wereld, in de geestelijke dingen nog dwazer en onwetender maken San het kleinste kind. Nu was ik nog Jong, maar God begon door Zijn Geest in mij te werken en in de lange, sombere weken mijner een zaamheid had ik een flauw begrip ge kregen van de wetten Van dood, zonde en straf. „Maar nu moet je mij eens vertellen, Chrystie, wat of iemand moet doen, die merkt, dat hij een slechten meester dient. Want dat heb je toch gedaan, niet waar, toen je naar die booze stemt in je luis terde?" „Dan moet men hem verlaten, hem niet meer gehoorzaam willen zijn." „Juist, dan moet men niet meer naar hem willen luisteren, en dat moet je) ook .(doen kind. Nu, op dit oogenblik moet je dien sléchten meester vaarwel zeggen en overgaan in den dienst van een nieuwen meester en je weet nu wel, welken meester ik bedoel, niet waar? Want zijn last is licht, mijn kind, in Heldhaftige ontsnappir.g. Over een heldhaftige ontsnapping le zen wij het volgende verhaal in De (Bel gische) Legerbode De zoon van een notaris uit Vlaande ren, die tegenwoordig in het leger dient, 1 en die door de Duitschers was wegge voerd, heeft het verhaal van zijn ont snapping gedaan, die werkelijk heldhaftig inag heeten. Na in verscheidene kampen te hebben verbleven, waar het voedsel ellendig was, trachtte hij te ontsnappen en gelukte er in, „Na te hebben vernomen", zoo vertelt hij, „dat een wagon, met flesschen ge laden, naar Denemarken moest vertrek ken, maakte ik mij gereed om opnieuw te trachten te ontsnappen. Ik beschikte over een kilo beschuit, een brood van 1 kilo en 3 liters water. Ik gelukte er in te recht te komen niet verre van den wa gon, die met stroo gesloten was en ver borg mij onder het stroo. De trein ver trok twee dagen later: Ik bracht 11 da gen en 5 uren in mijn schuilplaats door. Toen ik uit den wagon, kwam, was ik werkelijk uitgeput. Mijn voeten warén bevroren. Gelukkig kwam ik bij brave Sieden te recht. Een Deensch dagbladschrij ver ondervroeg mij'; hij stelde belang in mijn lot en publiceerde Aen verhaal van mijn lotgevallen in zijn bladhij gaf mij gastvrijheid in zijn huis en deecl mij va derlijk verzorgen. De geneesheer die mij onderzocht vreesde een oogenblik, dat men mij beide voeten zou moeien afzetten. Gelukkig was het zoo erg niet en na een maand goede zorgen was ik heele- maal hersteld. Dank aan de tusschenkomst van een priester heb ik de n-oodige papieren kun nen bijeenbrengen en Engeland bereiken, van waar ik naar Frankrijk ben gaan dienst nemen bij het Belgisch leger". Korte Oorlogsberichten. De Victoire wijst op het feit, dat men dagelijks in de omgeving der stati- tionsi tin buitenwijken van Parijs, een groot aantal zwaar beschonken verlofgan gers aantreft, die langs de wegen wag gelen. Onder de derde Republiek staan de publieke giftmengers klaarblijkelijk bo ven de wet, zoo merkt het blad bitter op. Dat de klachten, die men bij ons te lande ten aanzien van het oorlogs brood wel hoort uiten, heusch overdre ven zijn, en dat wij in vergelijking met het buitenland werkelijk nog brood van voortreffelijke hoedanigheid eten, moge blijken uit het feit, dat een groot blad als de „Petit Parisien" het voor noodig houdt zijn lezers een middel aan de hand te doen ter voorkoming van de storin gen in de spijsvertering, die zich tenge volge van het nuttigen van het Fran- sche ooiTogsbrood schijnen voor te doen. Ter voorkoming hiervan is het vol doende om na iederen maaltijd eeln half met water gevuld glas, waarin een halve koffielepel tersodia-poeder is opgelost, te drinken. Dit middel geneest alle» maag kwalen." il -De „Figaro" stelt vast, dat het aan tal door duikbooten vernietigde schepen niet grooter wordt, maar dat de duik booten steeds meer schepen met groo ter tonnenmaat aanvallen. De Duitschers schijnen thans hun slachtoffers uit te zoe ken, waardoor het verlies aan scheeps- ruimte grooter is geworden. Het duikboo tengevaar blijft daarom onverminderd ern stig. zijn dienst is het heer-lijk. En nu zegt die goede meester tot Hl, Chrystie Tyn- dal'e, mijn kind, kom tot Mij, want Ik heb u lief, volg gij Mij, waar Ik heenga, en het zal u niet berouwen. En wat zegt mijn kleine Chrystie op die vrien delijke uitaoodiging Zal ze ernaar luis teren?" „Och, tante, ik zou wel graag willen, maar ik ben zoo erg ondeugend en ik vrees, dat "dat nooit beter zal worden." En nu vertelde ik haar gansch de ge schiedenis mijner droeve jeugd, hoe drif tig ik altijd was geweest, thuis al op Blooms bury Square te Londen, en hoe men zich nooit veel om mij bekommerd had. En al' de wanhoop van mijn jong hart stortte ik voor haar uit en ik liet haar gevoelen, hoe ik wel slecht van mij zelf moest denken, waar ieder het deed. Tante Rachel zeide niet veel óp die woorden, maar liefdevol streek ze me mijn haren. „Arm kind, arm- meisje," zeide zij zacht, als in gedachten ver zonken. „En hoe zal ik nu anders kunnen wor den, tante Rachel?" vroeg ik haar. „Wil je dan heusch anders worden, Chrystie, is dat je oprechte wensch?" „Ja, tante, dat meen ik. Ik heb mij zoo ellendig gevoeld eu ik wist, dat ik het verdiende, maar als men maar eens Volgens Russische bladen vond in St. Petersburg een demonstratie van 40- jarige soldaten plaats, die weigerden haar het front terug te keeren. Zulke demon straties kwamen ook voor in Moskou en in eenige gouvernementen en districtste- den. Volgens de „Birschewija Wjedomosti" neemt de gisting in Astrakan een gevaar lijk karakter aan. De soldaten weigereh naar het front terug te keeren. Behalve de jonge dichter Ledwidge uit Ierland, die als korporaal diende, is ook gesneuveld de jonge dichter luitenant Leslie Rider Bumpus, van de Australische veldartillerie. De Italiaansche tarweoogst wordt officieel geschat op 38 millioen quintalen. Dit waarborgt 'tland het noodige graan tot de oogst van het volgende jaar be schikbaar is. De „Russkija Wjedomosti" deelt mede, dat het vroegere gêschenk der Fran- sche republiek aan den gemeenteraad van Moskou, bestaande uit de busten van den ex-tsaar Nikolaas II, en tsarina Alexan dra, na de revolutie uit het gemeente huis verwijderd zijn. „Det„Messagero" deelt mede, dat de Italiaansche autoriteiten, die het ho tel Eden overnamen, een ondergrondsche passage hebben ontdekt, die verbinding gaf met de villa van Von 'Bülow aan de overzijde van de straat. Deze tunnel were door Btilows neutralistische vrienden ge bruikt, wanneer zij hem onbespied wil den bezoeken. Volgens de Kreuzztg." is het den luitenant ter zee le klasse, Otto Schenk, uit Eisleben, gelukt als een der weinig overlevenden van het kruisereskader van admiraal Spee, naar Duitschland terug te keeren. Hij had voor zijn reis van Zuid-Amerika naar- Duitschland, waarbij enorme moeilijkheden waren te overwin nen, 8 maanden noodig gehad. Schenk is ©ogenblikkelijk weer in actieven dienst bij de marine getreden. De ruwe olie-productie in bezet Roe menië bedraagt dagelijks 200 wagons. In het Prieska-district in Kaapkolo nie is een asbest-mijn ontdekt. Duizen den zakken asbest worden naar Enge land verzonden. In den loop van September zal een nieuwe groote Entente-conferentie plaats hebb.en, waarin de maatregelen van de gealliëerden voor 1918 zullen wor den vastgesteld. De Russische „Beurscourant" meldt: De keizerlijke familie is in een specialen trein, vergezeld van twee leden der re geering en begeleid door militairen naar Siberië gezonden. De dochters van den ex-tsaar kregen toestemming in Petrograd of op Tsarkoje Solo te blijven, maar zij verkozen met hun buders mee te gaan. 'Gisteravond is van Zeebrugge naar Antwerpen de „Magdalena Fischer" Vlis- singen voorbijgevaren. Tijdens zijn verblijf in het Italiaan sche hoofdkwartier bezocht Poincaré met den koning de voornaamste plaatsen van het Isonzo-front en het Karst-plateau. Hij verbleef o.a. in GÖrz. Korniloff beweert, dat het Russi sche leger nu zoo spoedig mogelijk vol ledige hulp zal brengen aan de geallieer den. ïn Duitschland hebben talrijke fami lies zich bereid verklaard oan manschap één enkel vriendelijk woordje voor mij had over gehad, zou ik misschien wel wat beter zijn gewordgen. Als u mij ge vraagd had, tante, mijnheer om vergif fenis te vragen, zou ik het zeker heb ben gedaan, want u is altijd zoo lief tegen mij. En toen ik het kwaad deed, heb ik nog wel aan u gedacht, wat u ervan zeggen zoudt, als u ervan hoorde. Maar ik wilde naar die stem toen niet luisteren, ik wilde mijnheer eens geducht latèn schrikken, ofschoon ik het niet zoo erg bedoeld had, als het geworden is." „Maar hoe komt het toch. Chrystie, dat je zoo'n hekel aan mijn eer hebt?" „Och, tante, ik vind hem zoo vreese- selijk pedant, hij is zoo ontzettend met zichzelf Ingenomen ik houd nu een maal niet'van hem. Als ik bij hemi sta, verlang ik altijd om zoo ver mogelijk van hem vandaan te blijven, als "hij maai naar mij kijkt, vind ik het al onaange naam. Ik weet niet, hoe het komt, tante, toaar het is; nu eenmaal zoo. Nu Zou het misschien zoo erg niet meer zijn, omdat ik nu medelijden met hem heb en omdat hij zoo ziek is geweest door mijn schuld." „Zoo kind," zeide tante Rachel, „is het dat? Dat noemen groote menschen antipathie en ik moet bekennen, dat je de eenige niet bent,die dat tegenover pen, die geen familie hebben, bij wie zij hun verloftijd kunnen doorbrengen, bij zich op te nemen. Te Keulen, Karlsruhe en Mannheim en 'andere plaatsen moet hongertyphus heerschen. Zandaardappelen. De inaximum-kleinhandel prijzen gelden ook voor de fijne zandaardappelen. De scheepvaart. Het s.s. „Parkhaven" is met 2900 ton beschadigde tarwe van New-York te Rot terdam aangekomen. Het s.s. „Koningin der Nederlanden" is Dinsdag te Batavia aangekomen. Uitvoer van schapenvleesch. „De Veeh." verneemt, dat verleden week 1200 Kg. schapenvleesch van Hoek van Holland is verzonden, maar thans is de export stopgezet, omdat de koelcellen aan den Hoek vol zitten met gezouten var- Xensviöesch en hierdoor de export van vleesch wordt belemmerd. Dagbladgeschorst. Het schorsingsbesluit van het „Eind- hovensch Dagblad" is opgeheven. Branderijen stopgezet? De productiekosten van moutwijn wor den zóó hoog, dat verschillende groote firma's overwegen haar bedrijven stop te zetten. Boven Sittard heeft een Duitsche vliegmachine gevlo gen, welke beschoten werd. Ongeoorloofd malen.van rogge. Te Apeldoorn is een molenaar gestraft met een maalverbod van 6 weken, we gens het ongeoorloofd malen van rogge voor twee landbouwers, bij wie de ge heele graanvoorraad in beslag is geno men. Apotheken. Zondag a.s. zal te Goes geopend zijn de apotheek van L. la Porte; te Middelburg die van fa. J. C. v. d. Harst; te Vlissingen die van C. G. Baert. Te Arnhem is overleden op 47- jarigien leeftijd jhr. mr. A. A. van Tey- lingpn, griffier bij het kantongerecht te Amersfoort. Middelburg. De St.ct. no. 190 bevat de acte van de N. V. Zeeuwsche Confectie fabriek, alhier. Oprichters zijn de heeren: F. W. Mons!- houwer, J. H. L. Brokmeier, mr. A. A. de Veer, allen alhier, F. Piekema, Vlis singen, P. J. Callenfels, alhier, P. W. M« Hoegen van Hoogelande, Serooskerke, L, G. James; Sluis, F. Roest, W. Hierck, Den Haag, F. H. Umbgrove, Dordrecht, K. J. Krijthe, Bedum en mr. A. J. Fok ker, Leiden. Voor de eerste maal zijn tot direc teuren benoemd de heeren Monshouwer en Brokmeier. UitslagConcoursHippique. Concours voor hec schoonste paard, type trekpaard (zwaar wagenslag), een span, aangespannen voor twee- of vier wielig rijtuig, toebehoorende aan een landbouwer. mijn neef gevoelt. Het is waar, Matthias is wat onverstandig en ijdel, vooral op talenten, die hij niet bezit, al mieént hij ook van wel. Maar daarom! mag je herd nog niet haten, kind, ook je haat ié dwaas, net zoo goed als zijn ijdelheid. Je moet dat zien te overwinnen." „Tante," riep ik bijna in geestdrift Kit, „als u mij zeide, dat ik naar mijnheer Perren moest gaan, om hem om'vergif fenis te vragen, dan zou ik dat doem om u, maar niet om mijnheer Perren. Uit mezelf kan ik dat niet, ik kan mij niet dwingen om hem lief te hebben, al probeerde ik het ook." Tante Rachel schudde het hoofd, ter wijl zij vriendelijk glimlachte. „Wat dat liefhebben betreft. Énd, daar zullen wé nu maar niet meer pver praten, dat komt, hoop iÉ wel in orde. Probeer nul maar veens eerst vriendelijk tegenover inrjn neef te zijn en voor hem te bid dén, dat hij weer heelemaal beter mag wor den. En ja, je moest" ook maar eens vTagen, of je hem oppassen mocht alsof je zijn dochtertje was. Dat zou wel1 aar dig voor hem zjjn, als jij zijn ziekea!- verpleegstertje werd." Tante Rachel lach te, maar ze meende het toch. I Mis: ilÜÖDi (Wordt vervolgd.) ii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1