Rechtszaken, Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws, Onderwijs, Landbouw sn Veeteelt. het in gebruik nemen van een geschikte zfaal geweigerd hebben. De heer E. C. van Eeghen, een der Hollanders in vreemden dienst, is in Noord-Frankrijk gesneuveld. Hij was 20 jaar oud. Tfe Dinxperlo is 'n 87-jarige Poolsehe vluchteling uit Krakau over de grens ge komen. De grijsaard kon bijna niet meer loopen. Gisteren was het dertig jaar ge leden, dat de Bulgaarsche koning den troon beklom. Een Britsche torpedo-jager is in de Noordzee op een mijn geloopen en ge zonken. De kapitein, twee officieren en 43 manschappen zijn gered. In Duitschland zal de geheele ap pel-, peren- en pruimenoogst in het be lang der algemeene volksvoeding in be slag worden genomen. Appleton, de algemeene secretaris van de federatie van vakvereenigingen verklaarde, dat het herstel van België het hoofddoel was, waarvoor de Engel- sche werklieden streden. Over de toekomst sprekende zeide Ap pleton, dat de Engelsche socialisten slechts met de Duitsche zouden kunnen samenwerken, indien de laatsten de da den der Duitsche regeering positief af keurden. Ten slotte verklaarde Appleton, dat de Engelsche werklieden nu alles in het werk stelden, om den oorlog te winnen. De Parijsche beurs is onverwachts voor een paar dagen gesloten. Het. Oostenrijksehe ministerie van oorlog zal de soldaten, die de gouden dapperheidsmedaille bezitten, zoo mogelijk van dienst aan he.t front doen vrijstel len. Z4ï zullen dienst doen bij de kader- opleiding. Bij een vliegeraanval op Colmar zijn 4 personen gedood en 3 vrouwen en en kele kinderen gekwetst. Bevestigd wordt, dat de Zweedscho regeering de onzijdige Staten heeft uit- genoodigd tot een bijeenkomst van mi nisters te Stockholm. Aan het Congres der Ver. Staten zal machtiging gevraagd worden voor een nieuwe leening voor de geallieerden groot 3 k 4 milliard dollars. Een zeer patriottisch gezind Italiaan genaamd Tirletti, had met een schaar den baard afgeknipt van den socialistische!» afgevaardigde Maffi, en wel, omdat deze afgevaardigde ijverde voor den vrede. Het gevolg was, dat Tirletti voor de recht bank kwam. Zijn rechters vonden de be weegredenen van zijn daad zeer schoon, maar moesten volgens de wet, toch tot een veroordeeling overgaan en veroordeel den den baardknipper tot vier maanden gevangenisstraf en 400 lire boete. De „Petit Parisien" bericht, dat een groote brand de staatsgieterijen in St Nazaire verwoest heeft. De schade wordt over de 100.000 francs geschat. Volgens de „Éclair" verwoestte een brand het militaire automobielpark in Ver sailles. Verder bericht de „Petit Journal' (dat de groote teerfabrieken van Brig- net in Montlucon, die voor het Fransche leger werkten, door brand zijn verwoest. Vervolgens meldt de „Dépêche de Lyon", dat de groote papierfabriek Ces- sien bjij Lyon, door het vuur totaal ver nield is. Naar Milaansche bladen vernemen, zal volgens de nieuwe rantsoeneeaing in de provincie en de stad Milaan ieder persoon dagelijks slechts 240250 gram brood ontvangen.-Het vroegere rantsoen bedroeg 300 gram. De Koningin zal de roei- en zeilwedstrijden der Kon. [Marine-Jachtclub op 7 en 8 Sept. bijwo nen. Kolenbesparing. Van regeeringswege is aan de Zuider- zeevisschers voorgesteld, het tanen der netten gezamenlijk te doen geschieden, daar hel koken van grondstoffen veel brandstof vereischt. De ca rto n n ag e i n du s t r ie. Te OudePekela (Gr.) wordt alle moeite wordt gedaan om de carton fabrieken weer te doen werken. De prijs van carton is zeer hoog; zoodra tot afzet ervan door uitvoer zal zijn besloten, zal er voor 6 a 700 arbeiders weer werk zijn. De broodkaart van de 24ste week loopt van 15 tot en met 23 Augustus. Rogge. De minister heeft inzake de distributie van rogge voor grof roggebrood bepaald lo. dat inlandsche rogge van den oogst 1917 en het resteerende deel van den oogst 1916 door hem wordt aangewezen overeenkomstig art. 1 van de Distributie- wet Bo dat. de maximumprijs zul zijn f 7.35 pe- Hectoliter van 70 kilogrammen of f 10.50 per 100 kilogram franco laatste spoorwegstation of veer; 3o. dat de maximum-inkoopprijs zal zijn f 18 per 100 kilogram. Tweede Kamerverkiezing. In het district Enkhuizen zijn voor lid der Tweede Kamer candidaat gesteld de heeren A. Colijn (A.-R.), burgemeester van Nieuweramstel en J. de Veen te Enk- huizen, gesteld door een groep anti-mili- tai risten. De bommen op Zierikzee (Naar de „N. Crt." meldt, kent men nog niet het juiste bedrag van de schade er is nl. gemeld, dat de werkelijke schade f 80.000 zou bedragen aange richt door bommen, uit een Britsche vlieg machine op Zierikzee geworpen. Men is druk bezig het bedrag daarvan Ie doen vaststellen. Schorsing dagblad. (Naar de „Tel." verneemt, wordt tus- schen verschillende militaire autoriteiten telegrafisch overleg gepleegd over de schorsing van het „Eindhovensch Dag blad". Onder leidende militairen wordt het In sluit van den commandant van het veld leger een fout geacht, terwijl het ook in regeeringskringen verbazing heeft ge wekt, dat een dergelijke principieele, be langrijke beslissing is genomen, zonder dat de opperbevelhebber en de minister van oorlog er te voren in werden ge kend. Niettemin wordt intrekking van het besluit onwaarschijnlijk geacht. 70 Ned. schepen vastgehouden. Het Nederl. Corresponderitiehureau in Den llaag meldt ons: Naar aanleiding van loopende geruch ten, volgens welke alle betrekkingen tus- schen de N. 0. T. en de Engelsche re- deering zouden zijn afgebroken, vernemen wij van welingelichte zijde het volgen de: Het bericht is niet geheel juist. Er zijn op het oogenblik moeilijkheden, die voornamelijk voortvloeien uit het feit, dat de N. O. T. haar taak tegenover handel en nijverheid hier te lande niet behoorlijk kan vervullen. Ongeveer 70 Nederland- sche schepen, waarvan ongeveer 40 be laden met levensmiddelen, grondstoffen, enz., worden in verschillende havens vast gehouden, niettegenstaande de N. O. T. zich strikt aan haar overeenkomsten heeft gehouden. Bovendien zijn er nog andere moeilijkhe den in den laatsten tijd ontstaan. Aange zien ons land in groote economische el lende zou bomen, indien hier niet weer ten spoedigste geregelde aanvoeren kun nen plaats hebben, zijn er van de zijde der N. 0. T. ernstige pogingen in het werk gesteld om er zich van te verge wissen, of de N. 0. T. haar taak tegen over den Nederlandschen handel zal kun nen blijven uitvoeren. Er bestaat, reden om aan te nemen, dat de Britsche regee ring de moeilijbtieden beseft en tot een bevredigende regeling zal medewerken. Steenkolen voor verkeer te water. Naar wij vernemen, zal de rantsoenee- ring van steenkolen voor de scheepvaart op de binnenwateren binnenkort nog strenger worden doorgevoerd dan dat tot nog toe het geval was. Daarbij zal voor al rekening worden gehouden met den aard van het scheepvaartbedrijf. Reedo- rijen, welke zich toeleggen op goederen vervoer, en vooral op het vervoer van distributieartikelen, zullen in de eerste plaats in aanmerking komen voor de ont vangst van brandstof. Daarentegen zullen reederijen van pleiziervaartuigen waar schijnlijk geheel of voor een grool ge deelte van brandstof verstoken blijven. Ook particuliere eigenaars van stoom plei zier-vaartuigen zullen dan geen brand stof voor 'die vaartuigen ontvangen. (Hbld.) J. Tissot van Patot komt in aan merking voor een benoeming tot adel borst bij het Kon. Instituut voor de Ma rine te Willemsoord. Goes. Vrijdag 17 Aug. des avopls tp 8 uren, hoopt Euphonia bij gunstig we der het derde openbare concert te geven in de tent op de Groote Markt. Vlissinoen. Geen grilliger mensch dan een kiezer. Dit is bij de jongste gemeen teraadsverkiezing gebleken. Bij de eerste stemming voor leden van den gemeente raad in Juli j.l. werden uitgebracht 719 geldige stemmen en verkreeg de sociaal democraat. De Meij daarvan 372, terwijl zijn geestverwant Lindeijer 312, de vrij zinnig democraat Staverman 305 en de heer Laernees 286 stemmen bekwamen. Thans werd gekozen, ree.ls bij eerste stemming, laatstgenoemde, die toen 286 stemmen bekwam en nu met 370 van de 726 stemmen beide zijn tegenstanders dr. Smitt (v. dmet 137 en Praag (s. d.) met 219 stemmen. Blijkbaar waren het ongeveer dezelfde kiezers van toen die nu hun stem, uitbrachten, maar nu den vrijzinnig democraat opofferden aan den v rij-liberaal antirev olutionair; lerseke. Van omstreeks 2 uur tol kwart over twee is er Dinsdagmiddag in 't bij zonder in de Ierseksche moer en ovVy lerseke noodweer geweest. Een geweldige aanhoudende hagelbui heeft reusachtige schade toegebracht .aan de toch al niet m-eer gunstig staande veldvruchten. De- suikerbieten zijn op verscheidene "akkers van hun blaren ontdaan, zilverajuin is gewoon afgehageld, tarwe ligt op 'tiand als op den dorsehvloer. Voor vele land bouwers een groote schadepost. Hansweerd. De douanebeambten hebben aan boord van het schip Thijs-.eu 7, een groote partij cacao en thee in bussen ge vonden, boste in: i voor uitvoerfraude naar Antwerpen. De schipper is gevankelijk naai Mid- delburg gebracht. (M. c.) Teroeuzen. Het. rapport van de commis sie die zich heeft belast met den voor bereidenden arbeid, om te komen tot een Antir. Persvereeniging, bleek een goed stuk werk. Onder voorzitterschap van den heer J. J. de Jager, die de vergadering opende met gebed werd een vrij uitvoe rige bespreking gehouden over- genoemd rapport. De rapporteur dhr. D. Sweepe. wist de zaak goed te verdedigen, waardoor een goede beslissing werd verkregen. Naam der Vereeniging zal zijn„Christ. Persvereeniging Zeeuwse h-Vlaanderen De statuten werden vastgesteld met de bepaling, dat de grondslag zal zijn Gods Wooid en het Antir. Program. Het blad zal „Luctor et Emergo" vervangen, terwijl een garantiefonds zal worden gesticht om de jefventueele schade te bestrijden egi het tekort te dekken. De voorloopige com missie zal voorloopig, aanblijven om de uitgave van het blad voor te bereiden, terwijl er vergaderingen zul'eii worden belegd te Zaamslag en Axel. Zuidzande. In den nachl van 11 op 12 Augustus j.l. hebben twee militaire kommiezen uit O ast burg bekeurd een ze keren H. P. B. onderwijzer te Sluis, we gens ongedekt vervoer van 70 stukken harde zeep. (Zei.) Sluis. Een heer en een juffrouw gin gen in de richting van de grens, zij had den geen papieren! Hoe die te krijgen? Oh, de schildwacht wist raad. Een paar oude vergunningen;, die al lang waren ingetrokken, konden den heer en zijn dame wel helpen. En 'zoo gingen zij ge nist „naai- den draad." Maar het oog der ambtenaren waakt overal. De kom mies vroeg hun passen en kreeg tvveet papiertjes... verleden jaar nog geldigi! De heer en de dame naar huis en de gedienstige schildwacht achter slot en grendel. (Zei.) Ned. Ilerv. Kerk.. Tol de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk richtte zich de heer J. N. van Mun ster, secretaris der Vereeniging tot be strijding van het Nieuw-Malthusianisme, in een schrijven, namens zijn vereeniging, waarin hij meldt, dat er bij deze vereeni ging plannen bestaan om te komen tot een nationaal congres^ althans tot een nationale conferentie met bevoegde spre kers, die het bevolkingsvraagstuk alzij dig zullen bezien. Met een beroep op de bekende circulaire der Synode waarin werd opgewekt tot een krachtige actie tegen het voortwoekerend Nieuw-Malthu sianisme en met verwijzing naar de stu die van mr. dr. A. R. Van de Laar, ver schenen onder den titelDe overheer- schende beteekenis van het Neo-Malthusi- anisme", verzoekt de. schrijver steun van de Synode voor genoemd congres, resp. voor genoemde conferentie. Geref. Kerken. Beroepen te "Koudekerk a. d. Rijn H. Pli. Ingwerseu te Berükumte Boorn- bergum H. Fokkens te Dronrijp; te Drachten M. Koomans te Kornhoru. Bedankt voor Witmarsum door J. 'Voer man .te Warns. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Amsterdam, P. Stegenga te Deventer. De Predikanten Geheelonthouders Vereeniging houdt haar jaarvergadering Woensdag 29 Aug. te Meppel. De agenda bevat: mededeeliitgen Bond voor Plaatselijke Keuze, Levensverzeke ring voor Geheelonthouders. Verdere ge schiedenis rapport Zwitsersche Synode. Voor een vacature in het bestuur zijn candidaat gesteld ds. J. Groeneweg te Doe- tinchem, Ds. H. R. Meeuwenberg te Maars- bergen en Ds. W. C. Mense, te Amster dam. Geslaagd voor de acte Duitsch l.o. de heeren J. Th. Körmeiing te O. en W.- Souburg en J. A. Wehrens te Sas van Gent. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de hoofdacte de heer J. Lampert te Mid delburg. En voor het Engelsch M.0. acte A mej. F. F. Quadekker te Nijmegen. En voor het Franseli l.o. mej. W. A. Adriaansen te Goes. Het Hoofdbestuur van De Unie van Chr. Onderwijzers en -onderwijzeressen in Nederland, (G. Toppen, voorz., A. P. Jung- curt Jr.. secr.) heeft een open brief tot de rechtse he Eerste Kamerleden gericht, waarin a.m. het volgende wordt gezegd: Het voorstel van den Heer jVlarchant c.s. (verhooging van de wettelijke mini ma met honderd gulden) is in de Tweede Kamer beide malen met groote meerder heid aangenogtnen. Het feit, dat de tegenstemmers u i t- sluitend behoorden lot Uwe politieke geestverwanten, noopt ons ertoe, U met den meesten aandrang te re. zoeken, hup voorbeeld niet te volgen, doch Uwen steun aan dit ontwerp te verleenen. De mod in vele onderwijzersgezinnen is zeer hoog gestegen. Niet het minst geldt dit voor degenem die bij het Bij zonder Lager Onderwijs werkzaam, jsqn. Bijna zonder uitzondering hebben zij ver- hooging van salaris dringend noodig. Hen andere weg, dan aanneming van het ini tiatiefvoorstel, lijkt ons voorloopig moei lijk te vinden Nu H. M. de Koningin ec in de jong ste Troonrede op wees. dat de finantioek) toestand van ons land niet ongunstig go- tioemid mag worden en de ojibreugst. dei- Rijksmiddelen tot heden de raming met een zeer belangrijk bedrag heeft over troffen, meenen wij met des te maetr vrij moedigheid op Uwe medewerking te mogen, aandringen. Uw medelid. Dr: A. Kuyper, schreef nog voor kort dat het de schuld yan de onderwijzers zelve ijs. dat hun po sitie niet voldoende is ^eregeld. Zij heb ben zich te stil gehouden. Welnu, thans hebben zij gesproken en houden het oog op U gericht, wachtende op Uwe daden. Miltvuur. In de gemeenten Mij drecht en Bunnik zijn verscheidene ge vallen van miltvuur geconstateerd. Uitvoer zuurkool en gec o n ser veerde groenten. De Min. v. Landb. heeft bepaald: Do Rijkscommissie van Toezicht op de Groen- tencentrale zal van 14 Augusius at' con senten kunnen verleenen voor don. uitvoer van alle soorten gezouten snijboonen en spersieboonen. Een beroep op de boeren. De minister van landbouw heeft op een adres van de Z. L. M. geantwoord, dat in geen geval tarwe en rogge aan landbouwers kan worden gelaten ter voor ziening in eigen behoefte voor de brood- bereiding. Wel kan aan de landbouwers instede van brood, meel op liun brorodkaarten worden verstrekt, zoodat zij zelve in staat kunnen worden gesteld hun eigen brood te bakken. Dat (dit tot ontevredenheid aanleiding kan geven is mogelijk, zegt de minister, maar de landbouwers dienen dan te wor den overtuigd, dat ook zij in de alge meene lasten, welke de oorlog ons lfrengt, hun deel moeten dragen en dat zij zelve mode oorzaak 'zijn, dat op deze wijze moet worden opgetreden. De voedselpo sitie is op het oogenblik van dien aard, dat scherp de hand moet worden gehou den aan de door mjj gegeven voorschrif ten Het zal door inij bp prijs worden gesteld, wanneer door 'U hierin mede werking wordt verleend." Den boeren wordt ook geen tarwe-over- maalsel gelaten. V e e u i t v o e r. In een le Rotterdam gehouden verga dering, uitgeschreven door de Rundvee- vereeniging. kwam ter sprake de uitvoer van runderen. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat de proefuitvoer naar Engeland moet beschouwd worden als een inleiding op eventueelen grooten uitvoer naar Enge land, Duitschland en Noord-Frankrijk. i (Z. L.bl.) Arr.-Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak was gisteren die tegen W. K. uit Amsterdam, beklaagd van po ging tot verboden uitvoer van (.18 K.g. bukvet "langs Sas van Gent. Beklaagde bekende. De eisch luidde twe - maanden met aftrek voorarrest. De volgende beklaagde was P. J. B. uit Middelburg, thans gedetineerd, be klaagd van. diefstal van lood, dat hij haalde van het huis, waarin hij woont en dat toebehoort aan M. J. Sanderse, terwijf hij het lood aan W. Vader ver kocht. Bekl bekende. De eisch luidde drie maanden met aftrek voorarrest. Thans werd weder een zaak beiiandeld wegen^ poging tot verboden uitvoer en wel tegen J. J. de P. uit Antwerpen, die «allerlei artikelen van huishoudelijk gebruik mede nam met zijn schip. De eisch luidde een maand met aftrek van voorarrest. Tegen L. de B. uit Aardenburg, op wiens erf 293 stukken harde zeep weid gevonden, werd wegens verboden mder- lage, heigeen de officier nog erger acht dan poging tot uitvoer, drie maanden ge vangenisstraf met aftrek gevorderd. De volgende beklaagde P. M., die reeds tot drie maanden was veroordeeld, we gens diefstal van vaatjes zeep te Sas van Gen! en die in verzet was gekomen; naar hij zeide omdat zijn kameraad is vrijgesproken. Ondanks de getuigenverklaringen bleef bekl'. ontkennen zeep te hebbln ont- vreer.vd, maar wel vaatjes te hebben ge kocht. Het waren nota bene in beslag genomen vaatjes zeep. De officier vroeg bekrachtiging van het verstek vonnis. De volgende beklaagde. M. M. J. een schippersvrouw uit Dordrecht stonl te recht wegens poging van uitvoer van zeep en cacao. Bekl. bekende; de eisch luiddo een maand met af teelt. De beklaagde G. K. en J. de M. te Nieuw Namen trachtten zeep uit te voe ren; eisch 3 maanden. Wegens uitvoer van zeep en kaas, luid de de eisch tegen A. V. en A. de B. te Koewacht zes weken gevangenisstraf Voider stond terecht A. V., die na uit wijzing in het in staat van beleg verkeo trend gebied terugkeerde. Hij was in Ylis- singen gekomen en zeide nu niet te bob ben geweten, dat Vlissangen in Zealand lag. De eisch luidde 14 dagen gee. steaf met aftrek voorarrest en onmiddellijke invrij heidstelling van beklaagde. De volgende zaak was die tegen den heer J. G r. N. te Vlisslngen, beklaagd van opzettelijke beleediging van den re serve eerste-luitenant der infantefrie A. Tapper, in een artikel in het „Vrijzinnig Weekblad," waarin hij o.a. Schreöf, dat bedoelde luitenant onrechtvaardige straf fen oplegt en daardoor krachtig mede werkt om den Vrijwilligen Landstorm im populair te maken. l)e eerste getuige was de heer A. Tap per, die zeide dat hem de ministrieela aanschrijving onbekend was inzake het dragen van schoenen tijdens verlof; maar voornamelijk betoogde liij. niet te kun nen straffen, dit doet de commandant van de afdeeling Walcheren, jhr. P. J. Boogaert. Kapitein van den Vrijwilligen Landstorm. Getuige acht zich door het stuk, waarin volgens hem ook onjuist heden voorkomen, beleedigd. Menschen, die hem persoonlijk goed kennen, ver weten hem pnmenschelijk te hebben ge handeld. De lieer van Niftrik, thans ondervraagd, blijft volhouden dat het diep treurig is, dat men menschen, die vrijwillig voor hun vaderland strijden, zwaar gaat straf fen en hun zelfs uit hun gezin haalt op feestdagen. De bedoeling van be klaagde is geenszins geweest om getuigd te beleedigcn. Luitenant Tapper meent, dat het juist om zijn persoon ging en niet om de zaak en dat de lieer v. N. wel degelijk wist, dat de kapitein straft. De heer jhr. P. J. Boogaert. de tweede getuige, ontkent dat de heer Tapper iets gedaan heeft oir» den landstorm impopulair te maken. De straffen, zooveel mogelijk op vrije dagen worden ten uitvoer gebracht, zulks vol gens aanschrijving van den opperbevel hebber. Nog kan de kapitein mededee- len, dal een door den betrokkene, de Looff, bij den krijgsraad ingediende klacht ongegrond is verklaard. l)e derde getuige. Th. Siemelink, heeft als redacteur het stuk ontvangen en ter plaatsing doorgezonden. De laatste getuige. 11. P. de Looff, ver klaart, dat luitenant Tapper inspectie ge houden heeft en hem later de straf heeft bekend gemaakt. Getuige had de schoe nen niet buiten dienst gedragen. De officier van justitie meent, dat wel degelijk bepaalde feiten zijn ten laste ge legd en er dan van smaad sprake is, en dat bekl. wel degelijk heeft kunnen begrijpen de eer en goeden naam yan luitenant Tapper aan te tasten. Bekl. kan toch niet willen, dat de schoe nen ook steeds buiten dienst worden ge dragen. want met zich te verbinden aan den landstorm, erkent men toch ook zich aan de discipline te onderwerpen. Had de heer v. N. in het algemeen belang willen schrijven, dan had zijn stuk in algemeene termen moeten gesteld zijn. De eisch luidde f 100 of een maand. - De verdedigei', mr. J. F. van Deinse, ging terug naar den tijd. toen men zjch beangst maakte voor het vaderland, toen spreker met beklaagde samen de eerste plannen ter hand nam om de organisatie van den vrijwilligen landstorm in Zee land te verbeteren. Maar hiermede heb! ben zij liiet voorzien, dat men het zou maken, als het nu is geworden. liet plaatsen van het stuk in het Vrijz. Weekblad en niet in een algemeen ge lezen blad, bewijst reeds, dat het niet te doen was omi algemeene ruchtbaar heid aan het stuk te geven; maar door het te doen opzenden aan den inspec teur van den landstorm., den opperbevel hebber, den minister, heeft bekl. wel de gelijk getoond het algemeen belang tri willen dienen. De heer van Deinse meent ook, dat de aan de Looff opgelegde straf bijzon der hoog is en de woorden „onmenschelijk straffen." slaan niet op het karakter van luitenant Tapper, maar bedoelen, dat de straffen niet zijn om aan een mensch te worden opgelegd. Pleiter en beklaagde vifiden den vrij willigen landstorm een hoogst nattige in stelling en daarom komen zij er tegen op, dat iemand medewerkt o:n den land- storm naar beneden te drukken. Het stuk van bekl., die niet meer tot den vrijwilligen landstorm behoort, was ge oorloofd, maar blijft onier de vrijheid van drukpers. Als 'het dragen van schoe nen buiten dienst steeds zoo zwaar ge straft was, dan waren alle leden van den vrijwilligen landstorm in Zeeland reeds gestraft; maar men heeft hier eerst begrepen goed onderscheid te moeten ma ken tusschen vrijwilligers en gedwongen dienst;! oenden. Verder meent pleiter, dat waar ten laste is gelegd „het doen plaatsen van het artikel," niet bekl. maar getuige Sie melink had moeten worden vervolgd. Plei ter resumeert, dat er geen opzet bij bekl. bestond om getuige Tapper te belee- digen, terwijl het doen opnemen niet ia gebleken. Mr. van Deinse vertrouwt op vrijspraak. Pleiter beschouwt de zaak a!s van zeer groote importantie, want hij zou het be treuren als een uiting v.tn vaderlands liefde zou eindigen met een veroordeeling van dezen beklaagde. In zijn repliek wees de officier o.a. erop, dat bekl. toch had kannen trach ten door het aanbieden van excu.es. toen hij bemerkte, dat luitenant Tapper zich beleedigd achtte, de zaak ongedaan te maken. Na de pauze deed de rechtbank al lereerst uitspraak in de des morgens be handelde zaak tegen A. Y., die wegena terugkeer in tiet in staat van beleg ver klaarde gebied, veroordeeld werl tot 14 dagen gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en last tot onurid lelijke invrij heidstelling. Wegens het verboden vervoeren van steenkolen en b miukolen van Wemcldingo naar Axel was gedagvaard J. V. uit Wc- meldingc. Hij was niet verschenen. Daar bleek, dat niet V„ doch zijne zonen de. koJcn veivoeixlert, luidde de ciacli vrij spraak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2