Vtöënsdag 15 Augustus 101V 31e Jaargang De Groote Oorlog. De Glindhorst. FEUILLETON. J 1«4 SOO Uitgave van de Na&ml. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 213 Bureau te Middelburg FIRMA F. P. DIIU IJ L. R U R G. Drukkers Oost er baan Le Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsgrijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -0.05 Prijs der Advertentien. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 et 3-maal wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. (Ingezonden.) II. :\u ligt liet voor de hand, dat op zoo'n dorp verschillende bedrijven, waarin de jongens opgeleid worden, niet mogen ontbreken. Ge vindt er een schilders-,, schoenmakers-, kleermakers-, timmennans- en smidswerkplaats, waarin ook voor de omgeving gewerkt wordt; een electrische centrale, die stroom voor de verlichting van het geheele terrein met alle gebou wen lévert. kortom, alles wat ge ook op een gewoon dorp vindt. Zelfs uw fiets wordt, in een minimum tijd hersteld, als ge een „mankement" hebt. Konden we over plaatsruimte genoeg beschikken, gaarne zouden we ook een korte beschrijving van deze bedrijven ge ven. alle door een baas "bestuurd, die elke week rekening en verantwoording aan den directeur te doen heeft. Behalve genoemde werkplaatsen' en schuren be vindt. zich nog op het terrein een ge bouw dat ten deele bestemd is voor waschhuis met machines, ten deele vooï naai-inrichting, bet is de moeite waard daar een kijkje te nemen, in zoo'n groot gezin valt wekelijks aardig wat te naaien, te breien en te stoppen. Verder een zie kenhuisje en tenslotte de school met wo ning en de kerk. Daarmede komen we weer op liet terrein van de geestelijke verzorging der verpleegden. De school, onder leiding van den heer Spoor, begonnen Nov. '14 met 17 leer lingen, telt er thans meer dan 130 zoo wel behoorende tot. de verpleegden als tot gezinnen uit den omtrek. Het Be stuur der Stichting, overal verspreid, kart moeilijk op het onderwijs enz. toeZicht houden en daarom werd er een oude- renraad benoemd. Zelfs een suppletie fonds is gesticht omdat voor alle kin- dere-n de kostende prijs moet betaald worden. Een vierde lokaal wordt straks in gebruik genomen, 't Is thans vacaai- tie, zoodat we de school niet bezochten. 'Wellicht zullen onze lezers 'zich her inneren, dat in de laatste week van het jaar '15 school en onderwijzerswoning af brandden en het haast ongelooflijke be richt in de krant stond: op Oudejaars avond stond er reeds een hulpgebouw, waaraan dag en nacht gewerkt was; zoo dat èr binnen 5 dagen weer school en godsdienstoefening kon gehouden worden. Na den opbouw der school, is het 'rui me, luchtige hulpgebouw blijven staan, dat nu ate kerk dienst doet. In 't laatste jaar zijn de ambten ingesteld en bestaat er te Glindhorst een eigen geïnstitueerde kerk, hehoorende tot de classe Apel doorn. Zondag mochten we twee keer, 's mor gens1 te 91/2 en 's avonds te 6 uur, den dienst bijwonen. Verplegers en verpleeg den, verschillende gezinnen uit den om trek. ook enkele, die vroeger nooit ter kerk .gingen, vulden het gebouw geheel, een gebouw zoo frisch gehouden, dat som mige groote stadskerken er een voorbeeld aan kunnen nemen. Een orgel, bespeeld door den heer P. Vogelaar, die ook als voorlezer dienst doet, en die do ziel ia van verschillende vereenigingön, zoodat zijn aanstaand vertrek naar Kampen diep zal gevoeld worden, begeleidt den zang. Ook aan vereenigingen ontbreekt het niet. Bijna eiken avond is er iets ta doen. Er is een jongelings- en een jon gelieden, een zang-, een mieisjes- en eeirï reciteervereeniging, zelfs is -er eten ver- 4.8) Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. Den volgenden dag eerst hoorde ik, hoe erg hij gekwetst was, hij had een been en twee ribben gebroken, maar de val en de schrik hadden hem nog meer kwaad gedaan en men was bevreesd voor hersenschuddingaf en toe ontwaak te hij uit zijn diepe verdooving, om dan weer telkens in een hevige ijlkoorts te vervallen. De eerste dagen vreesde ik, dat hij sterven vou, ik hield dit bijna voor on afwendbaar zeker.... de angst, die ik daarover doorleefde, was zoo groot, dat ik voor het eerst van mijn leven nu vurig begon te biddenik smeekte den Wr -d161 11X501 mijn hart, dat Hij mijn- „1,!ilTCTL n°g maar weer beter -gehaat had, ik dS ff*1 h°e ik hC™ s- ,r' al k'i' een arme, oude man ÏÏ/V door mijn schuld, mijn slechtheid, en misschien wel nooit meer eeniging opgericht voor jongens en meis jes, waar men licht tracht te ontsteken over verschillende vraagstukken van den dag, waar men dus „boomeri' opzet, on der het genot van koffie enz., waarom deze club koffie- of boomelub wordt ge noemd. Alles met het doel: Bevordering der algemeene ontwikkeling en der on derlinge gezelligheid. Acht a pegon maan den 's jaars wordt er geregeld cateche tisch onderwijs gegeven. Thans moeten de verpleegden nog naar Barneveld om 's winters teekenonderwijs te ontvangen. Op de stichting zelf wordt onderwijs van Rijkswege in land- en tuinbouw gegeven. Pogingen worden aangewend om op liet terrein zelf ook ander vakonderwijs te doen geven. Werkelijk, wie in de omgeving van Amersfoort of Barneveld komt, verzuim® niet een kijkje op deze schoonc, lieflijk gelegen slichting te komen nemen. Zoo niets herinnert aan een gesticht. Eens werd er een jongen naar de Glindhorst gebracht. Toen hij in de nabijheid ge komen was1, bleef hij' stilstaan en keek! voortdurend onderzoekend rond. Hij be greep er niets van, zeide hij tot zijn begeleider, wanl„hij zag nergens prikkel draad." Dat drukt zoo precies uit, hoe men hier met elkaar omgaat. Niet streng van elkander afgezonderd, als gevange nen, geen spoor er van. De verpleegden bewegen 'zich vrij, behoudens natuurlijk onder het noodige toezicht. Dat. doot wel dadig aan en wekt vertrouwen. Zié maar eens, daar zit een groepje bessen te plukken, vroolijfc gezang klinkt Uit de smederij, gezellige kout komt u uit de naaikamer tegemoet, bij schuur- en huishouw, bij schilder, kleer- en schoen maker verwondert ge u, over de vorde ringen, in korten tijd door de leerlingen gemaakt. W.e mogen veilig constateeren, dankbaar voor hetgeen we niet in éeri enkelen dag, doch verscheidene dagen oti dat bij herhaling mochten zien en ge nieten, „de Glindhorst is een zegen voor de verpleegden en voor de gansche om geving. Met het oog op het laatste mocht de regeering, die immers de pntginning van woeste gronden ter bevordering van het algemeen belang behoort te steunen; de stichting wel een flinke subsidie ver- leenen! Doch waar ia het Kamerlid, dat zich daar nu eens voor spant! Edoch, het is de taak van ons Chris tenvolk deze stichting, die zich in steeds stijgende sympathie mag verheugen, te steunen met gebed en gaven. De arbeid is moeilijk en gewichtvol, de behoeften zijn vele. Doel van dit schrijven is dan ook de stichting meerdere bekendheid te geven, opdat een beroep op de hulp vaardigheid van ons volk niet vruchteloos zij. Toch gebeurt het, dat een verzoek .om hulp zelfs door met aardsche goe deren rijk gezegenden afgewezen wordt. Hoe kan men de stichting op stoffelijk gebied steunen? Door aandeelen ad 4V2 pet. rente te nemen in de loopende lee ning, vooral ook door lid of begunstiger der Vereeniging te worden. Wanneer straks een vertegenwoordiger der Vereeniging u met dat doel komt bezoeken, och, wijs hem dan niet- terug met een: „ga heen en wordt warm," „ben ik mijns broeders hoeder," doch laat u dadelijk inschrijven als lid 'of contribuant der Vereeniging, denkende aan het bekende woord: „Hpt ia zaliger te geven dan te ontvangen." A. BOOT. „De Glindhorst," 7 Aug. '17. N.B. Juist had ik „punt" gezet, toen juffr. Vogelaar mij vroeg,of ik er wel beteren zou. 0, als hij maar beter mocht worden, ais hij maar niet stierf en mij' wilde vergeven, wat ik hem aangedaan had. En wat had ik mij nu graag voor hem vernederd, 'wat zou ik hemgraag om vergeving hebben gevraagd, als ik daar mee mijn booze daad ongedaan had. kun nen maken. Wanneer ik eens een enkele maal de donkere ziekenkamer binnensloop en ik hem altijd weer hoorde ijlen over de vreeselijke gedaante, die hij' steeds verbeeldde voor zich te zien, en ik zag dan dat bleeke, ingevallen gelaat, waar op, naar ik meende, de dood Zijn merk- teeken reeds had gedrukt, dan kón ik het niet langer uithouden, maar dan moest ik naar mijn kamertje in de eenzaamheid, om daar te schreien en te klagen en in doodsangst tot God te bidden, dat Hij mij toch niet tot een moordenares ma ken zou. Eindelijk werd mij' op een dag me degedeeld, dat mijnheer Perren beterde en waarschijnlijk geheel kon herstellen en dat ik dan gestraft zou worden naardat ik verdiende. Men meende, dat ik deze tijding verschrikkelijk vond, maar men had eens moeten weten, wat een heer lijk bericht dit voor mij wasmijn gebed was verhoord, mijnheer Perren werd beter en dan mpcht men mij straf- aan gedacht had, te melden, dat zen dingen uit de mode geraakte, doch in goeden staat zijnde kieeren ook zeer welkom zijn. Bard met God. De maatschappij bestaat uit een on eindig aantal deolen. die wederkeerig pp elkander inwerkten, en waarvan het eene boven het andere is geplaatst; dcich zóó dat elk deel meestal bestemd is zoo wel om te leiden als om te volgen. De band die al deze deelen vereeaiigt isi van zedelijken aard. Hij verbindt ons niet alleen aan elkander, doch tevens aan God. Zoolang die band in ons bewustzijn ons ook aan God verbindt, kan de maat schappelijke ordening blijven bestaan pn het leven in de maatschappij: zich ont wikkelen. Zoodra echter wij dien band met God doorsnijden, beginnen ook de deelen deir maatschappij los te worden; zakt alles naar beneden; komen de mensehen, in plaats van onderling verbonden te blijven, als zandkorrels naast elkander te staan, en is "het .einde van dat alles de dood. Bsknopt overzicht van dsn toestand. Nu 't met de conferentie te Stockholm mis dreigt tc loopen, komt van andere zijde een oproep om vrede te sluiten. De Raus-heeft n.l. de laatste maanden druk rgearbeid aan een voorstel, dat hij den oorlogvoerenden mogendheden wilde voorleggen. En hel schijnt nu vast te staan, dat het Vatikaan aan alle kanselarijen en staatskabinetten dei' oorlogvoerende en neutrale mogendheden van Europa en Amerika een diplomatieke nota heeft ge zonden, behelzende een .nieuwen oproep tot vrede met bepaalde en concrete voor waarden. Dit belangrijke document werd ook aan de Italiaansche regeering overhandigd door bemiddeling van den ambassadeur van Spanje. I11 dezen oproep wijst de Paus op de verklaringen, onlangs door de leiders der oorlogvoerende regeeringen afgelegd, die naar zijn meening bewijzen, dat hun in zichten niet zoo ver uïleenloopen als men wel aanneemt. De paus stelt voor geen inlijving, geen schadeloosstelling, de bi- zondere gevallen van België, zoomede eenige Fransche en Servische streken, die ernstig gehavend zijn, daargelaten. Verder de oplossing van de kwesties van Elzas- Lotharingen, Trentino en Triëst volgens de wenschen der bewoners, voorzoover vereenigbaar met den algemeenen toe stand en herstel van het oude koninkrijk Polen alsmede van België en de Fransche departementen, die Duitschland heeft be zet. Daartegenover moeten de Duitsche kolonies worden teruggegeven. De paus komt ook op voor de vrijheid op de zeeën, ontwapening, de instelling van een scheidsgerecht ter beslechting van de geschillen tusschen de naties in de toekomst. Het Vaticaan is zeer rooskleurig ge stemd wat het gevolg van het nieuwo ingrijpen van den Paus aangaat en acht het einde van den oorlog niet ver. Men koestert in het Vaticaan de hoop, dat het voorstel van den Paus op het psy chologische oogenblik is verschenen. Wij hopen het van ganscher harte. On- fen, zooveel men maar wilde, ik had straf verdiend. Maar men merkte mijn vreugde niet, want niemand lette op mij en ik liep gedurig door het huis onrustig, gejaagd en gebukt onder den geweldigen last mijner schuld, want al was ik blijde, dat mijnheer Perren niet sterven zou, ik kon de gedachte maar niet kwijt raken, dat mijn zonde te groot was om verge ven te worden en dat te denken, maakte mij bijna radeloos. Maar op een dag kwam daar verande ring inde kamenier van tante Rachel kwam mij zeggen, dat haar meesteres verlangde mij "te zien. TWAALFDE HOOFDSTUK. Nog nooit was ik tante Rachel's ka mer binnengetreden met zulk een diep gevoel „van zelfverwijt {lis op dien dag. Ik stond er verbluft over, dat zij mij bij zich liet komen. Zou ze jnij over mijn slecht gedrag willen onderhouden? Mij willen verwijten wat ik gedaan had, on mij daarna weg te Sturen met de booa- schap, dat zij zoo'n slecht meisje hooit meer bij zich in de kamer jvou zien? Zou ze mij eens duchtig de les lezen, zooals Mantie dat altijd noemde, als ze mij op boozen toon het een of ander verweet? -T ze harten zouden met dankbaarheid ver- vuld worden, als God de vredespogingen van den Paus als een middel zou willen gebruiken Om ,011s tot den vrede te brengen. Maar als wij de voorstellen goed lezen en als wij rekenen met de hartstochten der oorlogvoerende mogendheden dan komt de twijfel weer alle hoop verdrin gen. Zal men op die voorwaarden vrede willen sluiten We gelooven er vooralsnog niet. aan. Toch is reeds veel gewonnen, als par tijen pralen willen. Moge spoedig blijken, dat de Paus, voor dat hij1 de nota's verzond, zich ervan ver zekerd heeft, dat geen regeering botweg zal weigeren, daarover in gedachlenwissteling te treden. Nóg strijdt men in het Westen op klei nen schaal, alhoewel die artillerieactie nu en dan zeer hevig is in België en aan de Maas. Deze betrekkelijke rast zal vermoede lijk niel lang meer duren, want sterke aanvallen der geallieerden zijn paar de centralen zeiven reeds constateerden in voorbereiding. Aan het Russische front werd bijna niet gevochten, doch zooveel te meer aan het Roemeensche. Hier werden Zoowel in het noorden, aan den Trotus' als in het zui den door de legers van Mackensen vij andelijke posities genomen, die de moge lijkheid vergrooten voor de beide legers, om elkaar de hand te reiken. De „Pes ter Lloyd" meldt, dat de Russen en Roe- memiërs in Moldavië in vollen aftocht zijin, wetend, dat hun posities in gevaar verkeeren. Waarschijnlijk zal dus het ge heele grensgebied van Moldavië worden opgegeven en zullen de Russisch-Roet- meensche troepen er achter de Sereth terugtrekken. Roerende eenheid. De „Populaire du Centre" drukt onder elkaar de volgende uitspraken van toon aangevende staatslieden af: Ribot, zeide: Indien het Duitsche volk slechts tot inzicht kwam, dat wij een vrede willen, die op het volkenrecht ge baseerd is. Michaelis zeide: De vrede moet geba seerd zijn op een voortdurende overeen stemming der volkeren. Balfour zeide: Wij strijden niet uit lust tot den oorlog. Wij verlangen naar vrede, evenzeer als de tegenpartij. Czernin zeide: Op het oogenblik is het voortzetten van den oorlog onzin. Welnu, zegt het Fransche volksblad, pis iedereen nu den vrede wenseht, waar om kan men er dan niet eens over gaan praten? Korte Oorlogsberichten Aan de „Echo de Paris" Wordt uit Petersburg gemeld, dat de Arbeiders en Soldatenraad een proclamatie tot het le ger heeft gericht, waarin de wenscber lijkheid wordt uitgesproken, dat de troe pen zich tegen de vijandelijke aanval len zullen verdedigen- doch tegelijkertijd wordt daarbij gezegd, dat de soldaten: niet aanvallend behoeven op te treden. Een Hongaarsch vrouwenblad schrijft, dat het middel, dat het meest zal bijdragen tot het verkrijgen van een duurzamen vrede, algemeen vrouwenkies recht is. Wat een gedachte. Onze kleinkinderen zullen nog den naam „Vlaanderen" met een huivering uitspreken, schrijft een Duitsch blad. Ik moet er ongelukkig uitgezien heb ben met mijn smal, bleek gezichtje en de donkere kringen onder de groote, zwar te oogen, toen ik daar als het boetvaar digste zondaresje voor de lieve, oude da me stond-. Maar hoezeer ik mij ook voor tante Rachel schaamde om mijn slecht gedrag, ik hief het hoofd weer op, toen ik haar lieve, warme stem weer hoorde en zij me verzocht haar de hand te geven. Wat keken die oude goede oogen mij vriendelijk aan en wat beminnelijk zag dat gelaat er weer uit, dat naar mij neer gebogen werd, toen ik op mijn voeten bankje had plaats genomen 1 „Het is lang geleden, dat je bij me geweest bent, is het niet Chrystie?" zei de tante Rachel, terwijl zij me aldoor zachtjes over mijn dikke lokken streek, die er nu lang zoo mooi niet meer uit zagen als toen men nog zorg voor mijn uiterlijk droeg. „Ja, maar u is ook zoo ziek geweest, nietwaar?" „Ja, kind, heel erg, zoo erg, dat ik niet dacht, dat ik nog beter zou wor den", zeide tante Rachel peinzend. En dan voegde ze er vriendelijk Zacht en teeder aan toe: „Ik dacht, dat ik naar huis ging". Ik begreep tante Rachel en wat ze bedoelde met dat „naar huis". Ware ik Volgens mededeelingen van de Duit sche Iandbouwmaatschappij, luiden de oogstberichten nog steeds gunstig, voor al hit het Westen' en uit Noord-Duits, h- land. De hoedanigheid van de nieuwe aardappelen is dit jaar beter dan in het vorige jaar, knollen ontwikkelen zich igoed. In Beieren zal de graanoogst ook rijk zjjn. De Engelsche arbeiders-minister Bar nes, schrijft in de Daily Express": „Wij vechten niet alleen voor ons zelf, maar ook voor onze kleinkinderen. Als wij den adder thans niet vermorzelen, zullen zij liet moeten doen. Te Genève heeft vorige week tijdens een bioscoop-voorstelling een anti-Duit- sche betooging plaats gehad. Het Fransche ministerie van voed selvoorziening overweegt de belastinghef fing op wijn. Bij een ontploffing van 2 munitie magazijnen bij Krakau zijn 48 soldaten gedood en velen gewond. De burgemeester van Athene heeft een aanklacht ingediend tegen prins Yp- silanti, voormalig stalmeester van koning Constantijn, die met een handlanger in December 1.1. gepoogd zou hebben den burgemeester te vermoorden. Het Portugeesche leger aan het Fran sche front telt 45.000 man en zal bin nenkort worden gebracht op 60.000 man. Generaal Pershing heefl telegrafisch aan zijn regeering verzocht het Ameri kaansche leger te organiseeren naar het model yan het Fransche, opdat bij dei aflossing der manschappen aan het front het verschil in sterkte der eenheden geen verwarring zal veroorzaken. De „Voss. Ztg." verneemt uit Chris- tiania, dat het grootste hotel te Bergen, het hotel Britannia, sluiten moest, om dat tde eigenaar een Duitscher is. De En gelsche gezant te Christiania heeft n.l. jqan de Noorsche kooplieden verboden, aan dezen Duitscher goederen te leveren. De militaire vlieger Chérasson heeft bij een proefvlucht te Pau een doodelijken val gedaan. Naar Fransche bladen uit Athenei vernemen heeft de Grieksche regeering besloten aan de Kamers de correspon dentie van koning Konstantijn met kei zer Wilhelm, die dezer dagen in hare handen is gevallen, voor te leggen. Volgens het te Bergen verschijnend „Aftonbladet" tracht Amerika in den laat- sten tijd een zoo groot mogelijk aantal Scandinavische zeelieden in Amerikaani- schen dienst te nemen.Men cjaat hierbij zelfs zoover, dat men het verkrijgen der Amerikaansche burgerrechten voor de Zee lieden zeer gemakkelijk maakt en hen bovendien op groote schaal in de ge- gelegenheid stelt om scheeps officier op de Amerikaansche koopvaardijvloot te worden. De juridische commissie besloot, dat da Tsarenfamilie inkomstenbelasting moet betalen. De „Morning Post" ontvangt eeri telegram uit Stockholm, waarin wordt ge zegd, dat de promotors der conferentie pogingen in het werk stellen o!m de bijl eenkomst in Christiania of in een an dere Skandinavische stad te doen plaats hebben, daar de Zweedsche regeering en de plaatselijke autoriteiten te Stockholm voor het eerst bij haar geweest, dan zou ik het niét Ingrepen hebben, maai' wij hadden nu al zooveel met elkander ge sproken, dat ik wist, dat zij met haar thuis het Hemelsche Vaderhuis bedoelde. „U hoopte er zeker op", zeide ik in antwoord op haar woorden. „Ja, Chrystie, dat deed ik, ikik verlang zoo naai- rust. Ik voelde me zoo moe en zoo oud en ik meende, dat mijn tachtig "jaar nu wel genoeg zouden zijn, maar God zeide, dat ik nog eenigen tijd wachten moest, want dat Hij nog iets voor mij te doen had. op aarde". „Te doen? voor u? Maar u is im mers veel te oud om te werken", riep ik verbaasd uit. De zin van deze woor den was mij ontgaan, ik had ze letterlijk opgevat. „Ja, Chrystie, ik ben te pud om te werken en dat kan ook niet anders mijn oogen zijn slecht geworden en mijn lichaam is Zwak, maar zulk werk als jij bedoelt, Chrystie, bedoelde ik niet. Och, als men zwak is en niet werken kan, kan men zijn Heer nog wel dienen, al was het alleen maar door Hem te loven en te prijze'n". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1