J*o Dinsdag 14 Augustus 1917 31e Jaargang feuilleton. fc? r T', m-aar nos steeds had de De Groote Oorlog. Binnenland. Uitgave van de Naami. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: •LANGE VORSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F- P. DHÜIJ L. BURG. Drukkers Qosterbaan Le Cointre, Goes. De Glindhorst. (Ingezonden.) Als men Amersfoort aan de Oostzijde verlaat en bij den eersten driesprong rechte afslaat voert een straatweg a naar de stille, landelijke kerkbuurt Ach terveld. Wilt ge liever den gro-oten straat weg houden, ga dan rechtuit tot even voorbij! Hoevelaken en rijd of wandel dwars door de heerlijkheid Stoutenburg, met zijn mooie bosschen en lanen, die tocht zal' li niet berouwen. Ge fietst of wandelt de kom! van Ach terveld door, vijf minuten later valt uw oog op een wit hek. waarop met zwarte letters: „De J. P. Adolf-slicMing.". Dit' hek 'doorgaande, volgl ge den rijweg, voorbij de gebouwen dezer stichting en weldra ziet ge voor u jerrijzen da ge bouwen van 'liet opvoedingadorpDe Glindhorst, toebehoorende aan de Vor- eeniging tot duurzame verzorging vam minderjarigen. Wie hier vóór een viertal jaren ook geweest is, kan zijn oogen niet gelooven. Toen een uitgestrekte heidevlakte, hie/t' en daar -afgewisseld door kreupelhout en dennebosch, zonder behoorlijke afwate- tering, met, enkele smalle voetpaden, thhns in cultuur gebrachte grond; slooten rijjn gegraven, wegen, electrisch verlicht, aan- gelegd, land- en tuinbouwproductenbloe men en boomvruchten bewijzen, wat krachtig initiatief en vaste leiding irt korten tijd vermag, We herinneren ons, dat de bekende en geliefde Ds. Rudolph bestemd was als directeur en geestelijk verzorger dezler stichting op te treden. Slechts het begin heeft hij mogen zien. Hij heeft alleen kennis kunnen nemen van het bouwen van de woning voor den directeur en van twee paviljoenen. Toen werd zijn levensdraad afgesneden. Doch de Heere zorgde, dat de ledige plaats spoedig ver vuld weid door de benoeming van Ds. Vogelaar. Zij, die hem van nabij kenden, juich ten de benoeming van harte toe, ieder erkende: „'tis the right man in the right place." "En de uitkomst heeft dat ook bevestigd, want met reuzenschreden is het gebied der stichting uitgebreid en zijn dientengevolge de werkzaamheden! vermeerderd. Nul reeds behooren 200 H.A. gronds, tot haar. En om zulk een uitgestrekt heid te ontginnen, daar isi, behalve ka pitaal1, heel wat energie voor noodig. Bost- schen moeten uitgeroeid, ongelijke grond geëffend, wegen aangelegd, slooten gegra- en, heideplaggen en turf gestoken en verkocht, boomgaarden geplant, bouwland bezaaid, weide aangelegd, alles gere geld en bestuurd worden. En nu moge de arbeid, gelijk in elke goede organi satie behoort, verdeeld zijn, er is toch een spil, waar alles om draait, een "ver antwoordelijk persoon, die de hoofdlijnen ontwerpt, /richting en stuur geeft, de vraagbaak bij elke moeilijkheid "is!, en dat isl de Directeur Ds. Vogelaar, in en kele takken van werkzaamheid krachtig door zijn echtgenoote en ziijtn oudste doch ter bijgestaan. M at de stichting beoogt zegtreeds de naaml: Duurzame verzorging van minder jarigen. De opvoeding wordt in talrijke gezinnen dermate verwaarloosd, dat de voogdijraad moet ingrijpen, de ouders van de ouderlijke macht ontzet, de voogdij aan een of andere vereeniging of diaconie opdraagt, meestal na een daartoe strek kend verzoek, en'deze vereenigingien zen den nu- die arme stumpers, over wier Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. 47) „Wat is er nu aan de hand", vroeg miss Judith, die het eerst haar spraak vermogen terug kreeg miss Mona kon nog isilechts kleine gilletjes geven van louter ontsteltenis. „Waak of droom ik?" „Wat?" nep miss Judith ontzet, „ligt Matthias daar? GauAr roep dadelijk Dobbs de meisjes, dadelijk! hij is dood of stervende, vreeselijk! Wat is er toch met hem gebeurd?" Up dit oogenblik, terwijl miss Judith elkaar doodelijk ontsteld aanzagen, hJt o t(?evaUig den kant uit, waar '.P° ^eeld stond. Het licht van de drie ^aarsen overscheen tamelijk wel den schedel op het wit gedrapeerde voetstuk voor iemand, die met op de „grap" was voorbereid, -zijn verschrikking. Mona gaf dan ook een luiden gil en viel, eventls De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers 0.05 Prijs der Advertentien. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 of. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®. Bewijsnummers 5 cent. ellende ik hier niet kan uitweiden, naar deze stichting, waar ze liefdevol wor den aangenomen en verzorgd. Een en kel staaltje. Enkele kinderen, 2 a 3 jaar oud. hadden voor hun komst op de stichting nooit kleeren aan gehad, slechts één stuk vod. Een ander paar werd aangetroffen in een koestal, waar zij meestal verblijf moesten houden. Anderen groeiden op te midden der schandelijkste ongerechtigheid, of van on- gelo-ofelijke onzindelijkheid, zoodat ze na herhaald baden nog op verre na niet schoon waren. 'u 't Ia aandoenlijk doms te zien, hoe die kleinen, vroeger door moeder en vader verwaarloosd of veriaten, thans met aan hankelijkheid en dankbaren blik de lief devolle zorgen beloonen, waarin ze mo gen deelen. Neem maar eens egin van die kinderen op uw arm. Dadelijk om ringen U de anderen •en steken hun arm pjes uit omi ook hun kopje tegen uw schouder te vlijen. Natuurlijk piet alleen kleinen zijn er, wiegbewoners, er zijn meisjes en jongens van eiken leeftijd tot 23 jaar toe. Toen Ds. Vogelaar de direc tie aanvaard had, 'kwam 31 Juli 1914 de eersteling en thans zijn er 128 ver pleegden, terwijl over de komst van meer deren onderhandelingen gevoerd 'worden. Rechts en links van de mooie ruime directeurswoning ('t. is tusschen twee haak jes een genot in zoo'n woning, maar voor al in zoo'n gezellig gezin te logeeTen) verheffen zich twee paviljoenen, 'teeniei voor kleine jongens en .meisjes en bij elkaar en voor grootere meisjes in een afzonderlijken vleugel, 't andere voor grootere jongens bestemd, en aan het laatste is sjinds Zaterdag 1.1. een flinke, modern ingerichte winkel verbonden, waar zelfs de registreerende cassa niet ont breekt. Die winkel is- niet alleen voor de eigenlijke .Glindhorsters, doch ook voor de omgeving bestemd. We hebben alles bezien, eet- rit- en slaapzalen en onze conclusie was, er zijin heel wat geduld, wijsheid en voorzich tigheid noodig om als vader en moeder bestuur en leiding te kunnen geven. Eén ding viel' ons op, waar we kwamen: de beleefdheid en de vriendelijkheid, waar mee de verpleegden den directeur en 'de zijnen begroetten. Dat bewijst genoeg, dat de verpleegden niet als nummers, doch alts kinderen behandeld worden. En die besturende hand behoeft niet hard, wèl' streng zijn. Ook hier moet ik van het geven van bijzonderheden afzien. Met het uitsluitende paviljoenstelsel is echter gebroken. De verpleegde, die straljjp de inrichting verlaat, vindt in de maat schappij geen paviljoenen doch gezinnen en daarom geeft men den in den laat stee tijd de voorkeur aan gezinsverple ging. Voor dat doel. zijh er 15 boerde rijtjes gebouwd, terwijl! er 4 in aanbouw zijn. Bij die boerderijtjes behooren 3 H.A. tuin of 5 a 6 H.A. bouwgrond. Zij, die deze boerderijtjes van het bestuur in, pacht hebben, belasten 'zich niet alleen! met de ontginning der nabijgelegen gron den, doch ook met de opvoeding van een 5 of 6-tal kinderen, waarbij zooveel mogelijk getracht wordt de kinderen uit éen gezin bij elkaar te honden. Zijn de kinderen van school' af, dan worden ze in hpt bedrijf opgenomen en leejjen zoo den tuin- of landarbeid. Na eenige jaren houdt de vergoeding, die vanwege de stichting voor hun opvoeding gegeven wordt, dan ook op. De meeste producten worden op de haar broer het een uur te voren had gedaan, languit op den grond. „Maar wat is dat toch?" riep miss Judith in wanhoop uit, „zijn ze allemaal betooverd vannacht?" Maar Mona was niet Bauw gevallen, zooals wij eerst dachten, maar lag kreunend en kermend op den gladden eikenhouten vloer, die, zoowel als de schrik, ertoe had bijge dragen om haar te doen vallen. Mona kon dus een verklaring geven van haar ongeval- en wees, zonder een woord te zeggen, naar de nis, waar de glinsterende schedel zichtbaar was op het in het la ken gehulde voetstuk. Toen begreep miss Judith pok ineens, wat de oorzaak was geweest, van het ongeval met haar broer. Even beefde miss Judith toch ook Ze was heelemaal niet zenuwachtig aange legd, maar dit akelig spookbeeld maakte toch ook op haai- een ontstellenden in druk. Even liet zij, een kreet van schrik slakende, de hand van haar broeder los-, die ze bezig was te wrijven, maar da delijk kreeg ze haai- gewone geestkracht! terug en doorzag ze de geheele toedracht van de zaak en hoe ik daar in dat late uur op de galerjj kwam, terwijl ik in bed behoorde te liggen. Met strengen ontieils pel lenden blik zag stichting zelve geconsumeerd en wat over blijft naar de veiling te Amersfoort ver voerd. De veestapel, eigen aan de stichting, telt aan paarden 11 en aan koeien 7 stuks. Kippen, kuikens en zwijnen heb ik mij niet verstout te tellen. (Slot volgt.) Beferopt overzicht van dsn toestand De stilte op het Westfront wordt nog steeds verbroken door levendige artille rie-acties. Partijen beijveren zich omi het hardst ora elk voor zich het initiatief te behouden. Docli tot ingrijpende da den isl 'tnog niet gekomen. Ten IV. iWi. van Focsani nameu Duitsche regimenten stormenderhand het taai ver dedigde Panciu. De troepen onder aarte hertog Joseph staan aan weerszijden van de hoofdstellingen van Ücna in gevecht. De Russen verhoogen hun tegenstand door verbitterde tegenaanvallen. In Roemenië boeken de centralen tel kens weer nieuwe successen, of beter volgens de berichten, die op sterken vijantlelijken tegenstand wijzen suc ces j e s. Henderson, de afgetreden Engelsche mi nister, heeft nn gesproken, om zijn op treden in 't belaag van de conferentie te Stockholm te rechtvaardigen. Men weet, dat zijin houding nogal dub belzinnig was. In het lagerhuis! heeft hiji thans ont kend, dat hij ooit zijn bedoeling te ken nen gegeven had om zijn libuding ten opzichte van de Stockholmsehe conferen tie te wijzigen of het plan gehad hadi oim zijn collega's te misleiden. Hij verklaarde, dat hij bij de uiteen zetting van de redenen voor en tegen de conferentie te Stockholm op de la bour-meeting sterkere uitdrukkingen van de' Russische meening tegen de confe rentie aangehaald had, dan in de me- dedeeling van de rijde der Russische re- geeri.ng vervat waren. Hij; had 'geensizins de bedoeling om der conferentie eenige mededeeling te onthouden en hij! had de conferentie ook medegedeeld, dat er een Wijiziging in de houding der Russische regeering gekomen was. Henderson achtte verdere besprekingen ongewenscht en bevestigde nogmaals zijh verlangen, dat de oorlog tot een overwin nend einde zou gevoerd worden. Nog 'is met alles opgehelderd. We begrijpen Henderson's houding nog niet vclkomen. Wanneer hij inderdaad zoo vol ver langen is om den oorlog tot een succes vol einde te bi-engen, waarom drong hij dan zoo aan op het deelnemen aan de conferentie. Om de Russen tevreden te stellen en hen van het goede recht dei- oorlogsdoeleinden te overtuigen? Maar uit den brief van Lloyd George, blijkt, dat Henderson wist, hoe de Russische re geering op het laatste oogenblik nog had doen weten, dat zij in het minst niet op het zenden van Engelsche afgevaar digden naar Stockholm stond. Doch nu )e toekomst. Waar zal "'top .uitloopen? Bonar Law meende, dat het niet wet telijk geoorloofd is., dat men zonder toe stemming der kroon met een onderdaan! van een vijiandelijken staat in conferentie gaat, en hij voegde er de mededeeling aan toe, dat geen passen zullen worden gegeven Om de conferentie bij1 te wonen. Uit het applaus, dat op deze verklaring ze mij aan. Dan 'zeide ze verachtelijk: Zoo, is dat jou werk, Chrystabel, jou ondeugend, slecht kind? Loop dadelijk naar Dobbs en roep de dienstboden, eer het te laat is. Onmiddellijk moet de dok ter .geroepen worden. Maak dat je weg kcftnt!" Miss Judith was bleek van ontstelte nis en miss Mona zat recht overeind op den'gladden vloer, zachtjes te kermen.. naderhand bleek, 'dat ze haar voet ver zwikt had. Zoo hard ik kon liep ik naar de slaapkamers van het personeel en be gon met op de kamerdeur van Dobbs te bonzen, met zooveel kracht als maar mogelijk was. Toch kostte het mij heel wat moeite de oude dienstbode wakker te krijgen ,zoo vast sliep- zij. Toen ik haar echter zoover gekregen had, vorderde het nog heel wat tijd, om haar tot bezinning te krijgen. Met wijd geopende oogen staarde zij me aan, of niet ik het was/ die voor haar stond, maar mijn spookbeeld, dat mijnheer Perren zoozeer had doen schrik ken. „Opstaan?" bromde zij' gemelijk, „waarvoor? het is immers nog geen dag, ib heb nog maar even geslapenWat zeg je kind, wat, zijn er dieven Neien, geen dieven? Maar wat is er dan? volgde, is op te maken, dat in het par lement maar geringe vredesbegeerte is. Waar Rusland nu maling heeft aan; de conferentie en het gevaar groot is. dat de Engelsche socialisten op hun eiland moeten blijven .staan de kansen van de Stockhol'msche conferentie mo menteel niet zeer gunstig. Korta oorlogsberichten. Generaal Biebuyck, adjudant van koning Albert, is bevelhebber geworden over de 6e divisie, ter vervanging van generaal de Ceuninck, die tot minister van oorlog is benoemd. Onderhandelingen van een fusie van twee Amerikaansche chemische maat schappijen, die zich ten doel steden stik stof uit de (dampkringslucht vasit te leg gen, zijn zoo goed als voltooid. De Japansche Kamer heeft beslo ten een studiecommissie naar Amerika! te zenden. Volgens een bericht van de Tribune de Genève is de Fransche grens Zater dagmiddag gesloten. Men brengt dit in verband met eën bericht van het BeT- ner Tagblatt, dat Poincaré weldra zou aftreden. De leiding inzake den duikbootoorlog is jni Frankrijk in andere handen over gegaan. Salun is itot directeur-generaal daarvan benoemd. Ter herinnering aan den moord aanslag op den aartshertog en de aarts hertogin van Oostenrijk te Serajewo zijn herinneringspostzegels verschenen van 10, 15 en 40 heller. Den Franschen minister Thomas, werd gedurende zijn laatste verblijf in Rusland, voor een gewoon paar schoe nen 350 francs, en voor een eenvoudig, reiscostuum 1500 francs gevraagd. In Noorwegen, waar de oorlogs- winstbelasting op inkomens van meer dan Kr. 50.000 wordt geheven, heeft zij in het afgeloopen jaar Kr. 54.5 millioen op gebracht. De totale zijdeproductie van Italië die in 1914 5.75 millioen' kilogram be droeg, is in 1916 tot 3.25 millioen K.G. gedaald. Een groote Duitsche samenzwering wordt te San Francisco thans voor de rechtbank behandeld. Er is omkooperij van ambtenaren op groote schaal be proefd. Ook is aan het licht gekomen een uit gebreid complot, door de officiëele per sonen der Duitsche diplomatie op touw1 gezet, om opstanden in Engelsch-Indië te veroorzaken, een jaar vóór den oorlog. Het Fransche blad de Figaro heeft een tweede aanbod van 5000 frank ge kregen voor den vlieger1, die den eers ten bom in Berlijn werpt. De Spaansche regeering heeft bet- sloten den staat van oorlog in geheel Spanje af te kondigen. Te Madrid wer den enkele incidenten onderdrukt. Het vliegtuig, dat bomaanvallen op Frankfurt ondernomen heeft, is neerge schoten. De inzittenden zijn gevangen ge nomen. De Manchester Guardian geeft een droeve schets van hongersnoodgevaar, dat over de Russische vlakte zweven zou. In Noordelijke provinciën plegen reeds hoe ren zelfmoord en dooden zij de kinderen. Het' Amerikaansche tankstoomschip Compana is 6 Aug. ter hoogte van het eiland Ere gezonken. 47 der opvarenden Is miss Judith erger geworden? ,Of o, lieve tfijdis er brand?Ja, ik ruik het al, er is brand, het huis staat zeker in lichte laaie". En zonder iets meer te zeggen, spTong zij, veerkrachtig voor haar leeftijd, wat vermoedelijk zijn oorzaak vond in haar ontsteltenis, het bed uit, greep haar dik zilveren horloge, dal aan een spijkertje boven haar waschtafel hing en begon haar overige kostbaarheden uit een Jade te grijpen, waarna zij de deur uit wilde snellen. Maar ik hield haar staande: „er is geen brand, Dobbs, hoor dan toch even naar me, er is geen brand. Maar miss Judith heeft naar je gevraagd, ze is op de -galerij". „Wiat", galmde Dobbs met holle stem, „op de galerij in 't midden van den nacht?" „Ja, mijnheer Perren is ziek en nu moet de dokter gehaald worden". „Wel! fheb ik van mijn leven maar ik wist het wel, dat er iets ge beuren zou, ik heb 't wel -gezegd vanmorgen nog zag ik drie raven tegelijk vliegen en even later tikte de beddepan tegen den muur, zoo maar uit zichzelf, zonder dat iemand ze had aangeraakt, zijn geland. Men gelooft, dat de kapi tein en vier man, die de kanonnen be dienden, door den onderzeeër als krijgs gevangenen zijn medegenomen. In. Juli bedroeg het verlies aan. luchtstrijdkrachten van de geallieerden 34 kabelballons en minstens 213 vliegtuigen, waarvan 98 achter de Duitsche linies en 115 aan gene zijde der vijandelijke linies door luchtaanvallen en afweervuur bran dend tot dalen werden gebracht. Die Duitsehers verloren 16 vliegtuigen en geen kabelballons. Vrijdag zijn de spoorwegarbeiders aan het Noorderstation te Madrid in sla king gegaan. Ook de Vei-. Staten, Frankrijk em Italië zullen geen passen geven tot het bijwonen van de Conferentie te Stock holm. Het recht van vergaderen in Ruis- land is aan banden gelegd. Vanaf 16 Augustus woa-dt in Duitsch- land het bedrag der broodkaarten per dag van 200 gram op 250 gram gebracht. De reiziger kTrjlgt van hetzelfde oogen blik af vijf in plaats van 4 reisbrood- coupons. In Pruisen zullen de 25 Pfeuningi- stukken, welke aan het verkeer waren onttrokken, weer in circulatie worden ge bracht, ten einde in het gebrek aan pas munt te voorzien. Neutraliteit schending. (Officieel.) Het departement van Marine deelt med,e: Met betrekking tot de neu- jrali feit-schending door Duitsche water vliegtuigen en een Duitsche torpedoboot op 7 Augustus j.I. in den mond van de Westerschelde, wordt het volgende me- gedeeld De eerste aanhouding van het zeilvaar- tuig VI. 59 door het Duitsche watervlieg tuig 938 moet plaats hebben gehad on geveer op of nabij' de tonnenlijn, die in den mond van de Westerschelde de grens aangeeft van het gebied, waarbinnen de Nederlandsche regeering de onzijdigheid handhaaft. Door den inkomenden vloed, was in verband met den zwakken wind, de VIL 59 naar binnen gezet, zoodat, toen het Nederlandsche onderzoekingsvaartuig „Donau" in de nabijheid kwam, het scheepje zich, blijkens het gehouden on derzoek, binnen de tonnenlijn, dus in het evengenoemde gebied bevond. Eveneens was dit het geval met de Duitsche Itor- pedoboot, die even later uit N.N.O. rich ting aankwam, en het verongelukte Duit sche watervliegtuig aan boord heeft ge nomen. De Vli. 59 is met zijh bemanning jiaar Vlissingen teruggekeerd. Vrouwelijke notarissen. De vraag, of de wet het toelaat en of het Wenschelijk is, dat vrouwen tot no tarissen worden benoemd, zal een punt van bespreking uitmaken op de algemeens vergadering der Broederschap van Can- j didaat-Notarissen, 27 Aug. a.s. te Utrecht te houden. Korenmolens. Men meldt aan de N. R.C. dat het in het voornemen der regeering ligt, de korenmolens onder haar rechtstreekschie controle te stellen, ten einde helt malen van graan voor particulieren onmogelijk te maken. Als dat geen voorteekens zijh, zfeide ik tegen de keukenmeid, weet ik het niet; let maar eens op, of ik geen gelijk heb. Daar hèb je 'tnu al!" Ik luisterde niet verder meer naar bet zinledig gepraat van de bijgeloovigei Dobbs ,die nu begon met kalm haar klee ren aan te doen. Ik rende langs de an dere vertrekken en wekte alle dienstboden van de keukenmeid af tot den kleinen staljongen toe. Allen waren even ver schrikt over dit ongewone, nachtelijke ru moer en binnen weinige minuten waren ze opgestaan en naar de galerij gegaan, waar ik zeide, dat ze allen moesten ko men. Gelukkig was miss Judith zoo wijs geweest het tafellaken over den schedel heen 'te werpen, daar er anders nóg; meer tegen den grond zouden geslagen zijn, zoodat de dokter dan wel den halven nacht werk zou gehad hebben. Mona werd nu met vereende krachten door da dienstmeisjes op de heen geholpen en naai- haar kamer gebracht.... haar voet was verzwikt en deed haar erg pijn, maar haar kiespijn was over. Mijnheer Perren werd nu ook niïar zijn kamer gedragen en op zijn bed gelegd, waar hij geluk kig spoedig eenige teekenen van levenl gaf. (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1