Binnaniand. Uit de Provincie. Kerknieuws, Onderwijs. Gsme??gd Nieuws. Violette, 5e Franscne minister voor levensmiddel voorziening, heeft in een aan schrijving aan de prefecten aangeraden 20 pet. gekoekte aardappelen aan het brooddeeg toe te voegen. daar dit bij mengsel, zooals uit taJ van proeven ge bleken is, uitstekend voldaan heeft. De Japansche militaire marine-atta ché deelt mede, dat nieuwe Japansche oorlogsbodems zich bij de maritieme strijd- ben gevoegd. 'V Engeische niarjÉÉIrliegtuigep. wier- oen in den nacht"'Ww 9 op 10 Aug. verscheidene tons bommen op Ghistelles, Zuidwege en Thourout. Op 10 Aug. werd een vliegcrraid ondernomen op het vlieg kamp te Sparappelhoek. Zaterdag is een vijandelijk vliegtuig boven Frankfort verschenen. Er is slechts één bom geworpen, die in de binnen stad voor een groot militair lazaret ont plofte. Er is niemand gedood, daar het nog zeer stil op straat was. Eenige ver pleegden en een oppasser zijn licht ge wond. Aan het Vlaamsche front zijn de Engeische militaire artsen een nieuwe ziekte op het spoor gekomen, namelijk de „trench fever" of wel de loopgraven koorts. Na korten tijd in de loopgraven Ie hebben doorgebracht krijgt het slacht offer hevige hoofdpijnen en koortstrillin- gen. De temperatuur stijgt daarbij tot op 40 graden. Daarna daalt de temperatuur tot op gemiddeld 39 graden en wordt de zieke gekweld door hevige steken in de lendenen en in de beenen. De ziekte duurt ongeveer een maand. Naar de Parijzer medewerker van de „Secoio" bericht, gaat in Parijs hard nekkig het gerucht rond, dat Italië oor logsmoe is en dat de macht der jiaci- fistische socialisten voortdurend toeneemt. Hij beweert, dat deze geruchten in ver band Staan met Oostenrijksche vredes pogingen en tot doel hebben de open bare meening van Frankrijk te 'overtui gen, dat Italië niets heeft tegen een af zonderlijken vrede der Entente met Oos tenrijk. In „Aftonbladet" deelt een uit Noord- Rusland komend reiziger mede, dat zich de Engelschen zoowel op het Kola-schier eiland als rondom Archangel volkomen vastgezet hebben. Zij zijn bij de bevol king geenszins geliefd. Menigmaal komt het tot botsingen tusschen Russische en Engeische soldaten. Blijkbaar' wil Enge land van Archangel zijn Gibraltar in het Noorden maken. Het ,,'fageblatt" meldt, dat op een tramwagen van lijn I. in de nabijheid van de „Halle'sche Tor" te Berlijn een man plaats wilde nemen, toen de wa gen reeds vol was. De conductrice ver zocht hem, aan de eerste halte den wa gen te verlaten, en toen de man wei- geide, riep zij den wagenbestuurder te hulp. Deze wilde den reiziger, die bleef weigeren den wagen te verlaten, met ge weld er af zetten, doch kreeg van den reiziger een paar zoo krachtige opstop pers', (d'at hij van den wagen viel en dood bleef liggen. De dader slaagde erin, van de duisternis gebruik makend, te ont vluchten. ïot 26 Juli 1917 werden als oor logsbuit naar Duitschland gebracht12.156 kanonnen, 4,931,056 projectielen, 10,640 munitie- en andere voertuigen, 3216 voor wagens, 1,655,805 geweren, 155,829 pi stolen en revolvers, 8352 mitrailleurs, 2298 vliegtuigen, 186 kabelballons, drié bestuurbare luchtschepen. Bovendien werd een niet nauwkeurig op te geven aantal kanonnen en mitrailleurs, dadelijk aan het front in gebruik genomen. Dagblad geschorst. Door den commandant van het veld leger, luitenant-generaal van Terwisga, is gedurende het tijdvak van 13 Augustus 1917 tot en met 20 Augustus 1917 ver boden de te Eindhoven verschijnende courant „Eindhovensch Dagblad". Dit verbod is uitgevaardigd naar aan leiding van het hoofdartikel „Hoe lang nog", voorkomende in het nummer van Maandag 30 Tub, waarin werd gepro testeerd tegen het torpedeeren van een zestal logger's van ue Scheveningsche vloot en waarin werd gesproken van „den beul, die zijn werk weer verricht had". De staatsb egrooting voor 1918 is naar den Raad van State verzonden. Houtskool mag noch afgeleverd, noch vervoerd ■worden. Kolen. Ter besparing van kolen zullen op ver schillende lijnen van de H. IJ. S. M. de reizigerstreinen minder rijtuigen en ba gagewagens vervoeren, en dus kleiner "worden. Er is rekening gehouden met die trajecten en treinen, waar deze nood zakelijke maatregel zonder te groot on gerief voor het reizend publiek kon wor den doorgevoerd. De broodvoorziening. ki verhand met de te laten granen aan de landbouwers, 'heeft het Hoofd bestuur der Holi. Maatschappij van Landbouw blijkens mededeeling in het Ned. Landbouwweekblad aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een schrijven gezonden, waarin wordt uitgesproken dat, zal den pro ducent geen tarwe, rogge of peulvrucb- ten voor eigen voeding worden gelaten, de medewerking der landbouwers "tot na koming |der Jjegeeringsmaatregelen niet die zal zijn, welke absoluut noodig is voor een goede broodvoorziening en het overtuigd is, dat de uitzaai van tarwe, rogge en peulvruchten in den aanstaan den herfst en het aanstaande voorjaar daardoor sterk zal afnemen. Het Hoofdbestuur geeft daarom den Mi nister in ernstige overweging, zoodanig maatregelen te willen Irefien, in net "be lang van een goede broodvoorziening en voor den uitzaai 1918 dezer gewassen, tot Gén maStVnum op te voeren, dat den producent voedingsgranen in voldoend} mate worden gelaten. Mocht de Minister hiertoe niet- kunnen besluiten dan spreekt het Hoofdbestuur het onomwonden uit, dat ernstige stag natie bij de te ontvangen granen stuit te wachten en een ernstig keerpunt kan ontstaan in den goeden wil der huid- bouwende bevolking. Kanongebulder en fees tbe- toon. "üs. Jonker heeft op 5-Aug. in de Oostkerk te „Middelburg een ernstig woord gesproken in verband met het te hou den Concours hippique. Wij nemen eea paar zinsneden uit zijn betoog over, ge bruik makende van den afdruk van de pieek in de N. Zondags bode: „Onze psalm /egt: Gunst en trouw hebben elkander ontmoet, gerechtigheid en vrede elkander' gekust. Trouw zal uit de aarde opspruiten en gerechtigheid van den hemel nederzien. Is het zoo onder ons? Ach, nu denk ik niet in de eerste plaats aan een Concours hippique, dat öp zich ze'lve vrij onschuldig, toch aan leiding geeft tot fcermistooneelen die een deel van ons volk maar niet missen wil. Ik betreur het, dat in onze ernstige dagen zulke dingen op touw worden gezet. Niet ver van ons af vinden jooneeletn plaatst, die ons hart haast doen bre ken en Nederland viert feest. Het gedonder der kanonnen schokt on ze zenuwen op het hevigst en Ne derland tracht het te overstemmen met kermislawaai. Angst begint in de har ten op te klimmenwaarmee wij ons voe den. hoe wij ons verwarmen zullen, maar die angst wordt teruggedrongen door kunst matige zondige vreugde. Als ik daarom vraag: is het zoo onder ons? dan weet ieder het antwoord. De Brandstoffencommissie, distriet Middelburg, maakt bekend, dat gebrui kers van gashaarden, gaskachels en gas fornuizen (gascomforen niet daaronder begrepen) daarvan opgave behooren te doen uiterlijk Dinsdag '14 Augustus e.k. door invulling van formulieren, welke gratis verkrijgbaar zijn op de gasfabriek! en het Gem. Distributiebureau en aldaar ook behooren te worden ingeleverd. Naar wordt gemeld, heeft de Engei sche regeering een bedrag van f 120.000 beschikbaar gesteld voor vergoeding van de schade, bij het werpen van bommen door een Engelschen vlieger op Zierikzee veroorzaakt. De schade, opgenomen door een lid vpn den Raad-deskundige en den gemeente-bouwmeester, was op 'f80.000 geraamd. Middelburg. De tot majoor benoemde kapitein der inf. I. A. de Koning komt hier in garnizoen. Soes Met harielijken dank ontving de wijkzuster f 10 voor verleende hulp. iOp Maandag '20 Augustus zal de in gebruikstelling plaats hebben van het nieuwe veilingsgebouw nabij het station, alhier. Na afloop van de plechtigheid zul len bet bestuur der Veilingsvereenigimg „Zuid-Beveland" en tal van genoodigden in Hotel „De Korenbeurs" een maaltijd gebruiken. Vlissingen De mailboot Zeeland zal morgen naai' Engeland vertrekken. Zondagmiddag is de 19-jarige krui deniersbediende Christiaan de Nooijer brj het zwemmen in het kanaal bij de werk plaatsen van de Staatsspoor verdronken. Het lijk werd naar de ouderlijke woning, Prinsenboschje 12, overgebracht. Naar wij vernemen worden onder handelingen gevoerd over het afhalen der naar ons land uit Engeland komende Duit- sche krijgsgevangenen door booten der Maatschappij Zeeland. Behalve de mail boot „Zeeland,' die den laatsten tijd en kele reizen naar Southwold heeft ge maakt, zou vermoedelijk ook, de „Konin gin Regentes" Voor dat doel in gereed heid worden gebracht. Daar- het insche pen in Engeland waarschijnlijk te Huil zal plaats hebben, zou dit een reis be- teekenen van ongeveer 18 uur heen en 18 uur terug, zoodat zeker een dag of vier voor iedere reis zal noodig zijn. Daar er zeker wel niet moer dan ongeveer 100 krijgsgevangenen per boot zullen wor den vervoerd, zal wel menige reis moe ten worden gemaakt om alles hierheen te brengen. Het ligt in de bedoeling, dat de mailboot „Zeeland," die morgen (Dins dag) van Vlissingen naar Southwold zal vertrekken, denzelfden dag terugkeert te Vlissingen. Hoedekenskerke. Raadsvergadering op Vrijdagnamiddag. De heer Jasperse afwe zig zonder kennisgeving. De voorzitten deelde mede, dat blijkens ingekomen ver slag van het Buig. Armb. bij de kasopna me bij den ontvanger van dat middel diens Roeken en kas in orde zijn bevo® den, dat door God. Staten is goedgekeurd de onderhandsche verpachting van een •ceel gemqpntebouwland aan H. West dorp en eene dankbetuiging van het Re stuur der Ambachtsschool voor de toe gezegde bijdrage. Een verzoek van den gemeente ontvanger M. de Pree om ver- hooging van jaarwedde wordt uitgesteld tof de behandeling der begrooting. De ingekomen geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden N. Gelok, A. Lous en B. Timmerman warden door den voorzitter gesteld in handen van eene commissie, bestaande uit 'de heeren den Dekker en v. d. Linie en de vergadering zoolang geschorst. Na heropening concludeert de C\cmmisgie tot toelating en wordt dien overeenkomstig besloten. Na rapport van dezelfde heeren, uitmakende de Com missie van Onderzoek, word de gemeen te-rekening over 1916 vastgesteld in ont vang op f 18064.19Vs- in uitgaaf op 1 18038.38, dus met een co-el slot van f 26.521,4 Dé rekening van het Burg. Armb. pver 1916 wordt eveneens goedgekeurd in ont vang op f 9098.68, iu uitgaaf op f 7049.39, dus met een goe.l slot van f 2055.29j Eindelijk wordt goedgekeurd eene wijzi ging der gemeentebegrooting 1917. B. en W. «orden daarna gemachtigd alsnog vergunning te geven aan J. Thom son om boompjes te planten ep het graf zijner ouders, de 2e afdeeling der algc- ineene begraafplaats. De Voorzitter deelt daarna nog mede-, dat bet zijn voornemen is, den Raad nog eenmaal in deze maand bijeen te roe pen, o.a. voor de aanbieding der ge meentebegrooting voor 1918. Bij de rondvraag wijst de heer den Dekker op de wenschelijkheid 'tot repa ratie eener straatgoot. De voorzitter zegt, dat dit ten spoedigste geschieden zal. Koudekerke. Benoemd tot gemeente veldwachter te Hoogezwaluue Joh. van Sehaik, jachtopziener te Koudekerke. Meliskerke. Vrijdagmorgen was liet op ons stil dorpje een buitengewone drukte, de nieuwe burgemeester J. .1, de Keijzer zou geïnstalleerd worden. Een groote eere poort was den vorigen avond gezet, in 't midden van bet dorp, doch moest er nog een boog geplaatst wonden voor het gemeentehuis, ook het dorp moest wal versierd weiden en dit was het werk van rappe handen. De driekleur werd overal uitgestoken en de gemeente was in feestdos. Ongeveer 12 uur des middags waren een 35 ruitere te paard opgesteld, ook een twintigtal fietsers sloten zich daarbij aan om den nieuwbenoemden burgemees ter aan de dorpsgrens te ontmoeten, waar positie weid genomen op de lommerrijke hofstede van den heer J. Wisse Kz., hier toe bereidwillig ter beschikking gesteld. Bij het .aankomen van den burgemeester werd er door den voorrijder J. Bosscliaart Verzocht halt te houden en bood hij den burgemeester deze ©erewacht aan om hem in goede orde de kom der gemeente bin nen te leiden, hetwelk door 'den bur gemeester met blijdschap werd aanvaard en waarvan hij in juist gekozen woor den blijk gaf en den voorrijder dankte voor dit huldeblijk. Het was een schoon gezicht dezen stoet te zien voortrijden, welke ook in de beste orde geschiedde. Bij den ingang van het dorp werd halt gehouden, een schare van volk was bij een, daar werd de nieuwe burgemeester door den heer Sturm een hartelijk wel kom toegeroepen namens de burgerij, het geen door den burgemeester vriendelijk werd beantwoord. Verder reed de stoet tot de raadzaal waar Z.E.A. door de jong ste raadsleden ontvangen en binnengeleid weid in de versierde raadzaal en werd hij aldaar geïnstalleerd door den heer J. Jakobsen, die den ambtsketen overgaf en den wensch uitsprak, dat de burge meester met vasten wil en vaste hand zou leiden en besturen, tot bloei van de gemeente, dat hij recht en gerech tigheid zou voorstaan en dat hij verder op den steun en de medewerking van den gemeenteraad zou kunnen rekenen. De burgemeester dankte voor de woor den en 'bracht dank naast God aan de autoriteiten, die hem tot dit ambt be noemden, en verzocht medewerking in zijin taak van raad, secretaris en arnb- xenaren, zich wenschende toe te wijden aan de behangen der gemeente. Daarna werd hij verwelkomd door den sécretaris- gemeente-ontvanger. Velen gaven blijken van belangstelling om den nieuwen 'bur gemeester te komen complimenteeren. Ver der werd gesproken door Ds. Veen, het hoofd der openbare school, ook een lid der feestcommissie hield een rede. De burgemeester dankte allen bewogenvoor de groote eer hem te beurt gevallen. Nu weid overgegaan tot bet bezichtigen van de openbare gebouwen en de bijzon dere school, in de kerken weid gespro ken door de predikanten, ook het or gel werd bespeeld. De kerken waren ge heel bezet. Na afloop ging het weder naar de raadzaal, welke nu een ander aanzien had gekregen, de tafels waren gedekt en vele genoodigden werden bin nen verzocht en waren gezellig bijeen. Te ongeveer 8V2 uur kwam het rijtuig voor de raadzaal en zou de burgemees ter vertrekken. Een massa volk was bij een er er werd nog een versje gezoiv gen door de daar aanwezige kinderen, de burgemeester dankte bewogen voor de eer on stapte ip.. Onder een luid hoera vertrok de burgemeester. De 10e Augustus zal b(j de gemeen tenoren in aangename herinnering blijven. Biggekeike. De Uniecollecte bracht op f 76.O61/2 Zierikzee. Het Waterleidingcoinité voor Schouwen en Duiveland heeft tot voor zitter. inplaats van den overleden dx Spruijt, gekozen dr. W„ H. ittman; tot vice-v oorzittei' dhr. L. Koopman Cz. Geref. Kerken. Bedankt voor I/oppersuni. door M. El- ziuga Ie Grooteeast. Benoemd tot onderwijzeres aan de Here. School tc Djornsoiiic mej. M. S. Bourdréz te Middelburg." Geslaagd te Arnhem voor de hoofd- acle de heer A. J. Davidse to Vrouwe polder, Geslaagd voor Engelsch l.o. de heer 1'. J. Wisse te Nieuwer-Amstel, J. IVaverijn te Oostdijk; voor handteekenen l.o. de heeren C. A. \Y,isse te Soest en J. Wissekerke te Woll'ertsdijk. Ongelukken. De agent van de bereden politie, die 4e Rotterdam van zijn paard gevallen is, is in het zieken huis overleden. De werkman, die op de Gistj en Spiritusfabriek in een kuip met kokend water gevallen is, is Vrijdag aan de gevolgen overleden. Te Vlaar- dingen is een werkman in een machine fabriek ifnet het hoofd tusschen twee kamraderen bekneld geraakt en onmiddel lijk gedood. Te Kockanje is een 20-jarig meisje verdronken. Te Raamsdonkveer wordt sedert enkele dagen een landbouwer vermist. Men denk! aan een ongeluk. Te Slikkerveer re in de Maas drijvende gevonden het lijk van een net geklecide vrouw, oud naar schatting ongeveer 25 jaar Aan het strand te Rockanje is aangespoeld het lijk van den 9-jarigen M. v. D. uit Stellendam, die zieli bij het zwemmen te ver in het Haringvliet waagde en door den stroom, naar zee dreef. Brandnetels. In Friesland wor den voor export naar Duitschland brand netels opgekocht. De oudste worden het duurste betaald Een gemerkte visch. Door den zeilbeuger „Noordster" uit Maas sluis werd te IJmuiden een vleet in de markt gebracht, welke duidelijk het in de huid gegroeide cijfer 110 droeg. Waar schijnlijk is deze viseh door een onder- zoekingsvaartuig opgevischt en na ge merkt te zijn wederom aan de zee terug gegeven. Verscherping Dienstvoor- waarden b ij de Staatsspoor. Wij lezen in het maandschrift „Sobriëtas" Nu bij den beperkten treinenloop van het dienstpersoneel op de treinen steeds meer arbeid en krachtsinspanning wordt geëischt. zien de spoorwegdirecties heel goed in dat het personeel bijzonder nuch ter dient te zijn. Daarom heeft de di rectie van het Staatsspoor, wat den drank betreft, haar dienstvoonvaarden zeer ver scherpt. In dienst mogen geen sterkedrank of andere alcoholhoudende dranken wor den aangenomen. In diensttijd mag het personeel die dranken niet gebruiken of bij zich hebben. Evenmin mag het personeel die dranken gebruiken of bij Si oh hebben in de trei nen, dienstlckalen. werkplaatsen of sta pelplaatsen en op den weg of de em placementen. Het personeel mag zich die dranken ook niet doen verstrekken door de restaurateurs der stations of hunne bedienden Nekkramp. Te Noordwolde is een 24-jarig meisje aan nekkramp over leden. Ernstige mishandeling. In het gehucht „de Aalsfoort" bij Herpen heeft een ernstige mishandeling plaats gehad. De Jandbouwer "P. L. L. werd door een tweetal boerenknapen zoodanig met stokken op het hoofd geslagen, dat men vreest voor zijn leven. Ook de dochter van L. werd door een der vechtersbazen deerlijk aan het hoofd verwond. Aardappelziekte. Te Haar lemmermeer en omgeving komt de ge vreesde aardappelziekte op de velden veel vuldig voor. Voorzorgsmaatregelen, als bespuiting met de bordelaisepap, geven weinig succes. Goedkoope biggen. Te Dalen ruilde een ventend petlenkoopman van een landbouwerzeven biggen voor één pet, welke de waarde van f 1.50 ver tegenwoordigde. Gasontploffing. Men meldt uit Roosendaal Gisteravond had een zeer vrij ernstige gasontploffing plaats 'in een der kamers van de woning van den directeur Coö peratieve Suikerfabriek alhier. De werk man, die naar een lek zocht, had waar schijnlijk de noodige voorzorgsmaatrege len niet genomen, waardoor bij 't ont steken van een lucifer een hevige ont ploffing volgde, zoodat 't plafond der ka mer naai' beneden kwam en zielfs een stuk uit het dak werd geslagen. Brand werd niet veroorzaakt. Brand. Te Princenhage onder Biirgst, i s afgebrand de boerderij, bewoond door M. G. Een zestal stuks klein vee kwam in de vlammen om. Stop gezet. Te Amersfoort is met ingang van heden (Maandag) de gas levering der gemeentelijke fabriek stop gezet t ussolien 3 en 9 uur 's namiddags. Ook een O. - W,er. De territori ale bevelhebber te Assen treeft een be kend smokkelaar het verblijf in zijn ge bied verboden; Hjj moet dus verhuizen voor een poos. Hij beklaagt zich echter, zegt het „Volk dat er zoo weinig plaats was teScheveningen. Hij heeft nu nog een plaatsje kunnen krijgen en zijn vrouw en kinderen zullen elders de ba den gebruiken. Concentratie bakkerjjen. Te Eindhoven poogt men concentratie van do Bakkerijen te bewerkstelligen. Oer 0 s. Te Dordschobrug zijn bij bet turfgraven op 2 Meter diepte in het veen twee groote horens gevonden. Deze ho rens schijnen afkomstig te zijn van een oeros, dus uit heel ouden tijd, en zullen vermoedelijk 1800 tot 2000 jaar oud zijn. De horens hebben een lengte van 39' c.M. Ook. een systeem! We hebben: een beschadigden zilverbon van f 1 ont vangen Dal gebeurt wel meer. niet waar, want „dit wettig betaalmiddel" ziet er vaak onooglijk uit en is soms niet in et een tang aan te raken. Maai' in ons exemplaar was een gat gebrand, niet groot, én ernstige brandschade had het papiertje' niet geleden. De serielotters en het nummer bleven gespaard, het cijfer eveneens, het eenige dat ontbrak is een gedeelte van den naam pvan den agent van het Ministerie van Financiën. Ziedaar de aangerichte schade. Nu zou men denken, dat dit bonnentje makkelijk voor een heel exemplaar van een gulden ingewisseld kon woiden, maar de agent van het Ministerie van Financiën, blijkbaar 'zoo kwaad, dal juist zijn naam er uit gebrand is, deelde mede, dat „slechts tde helft ad f 0.50 op de^en bon wordt betaald, daar er slechts één handteekening op voorkomt. Indien u ech ter, zoo wordt ons verder medegedeeld, een request aan den Minister zendt met inzending van den bon, bestaat er kans, dat u het geheele bedrag vergoed krijgt." 'Dit systeem van den agent van het Mi nisterie van Financiën 50 cent per naam opent nieuwe verschieten. En de vraag dringt zich op of zijn naam inderdaad evenveel waard is- als die va Minister Van Gijn. Bovendien staat op ons exemplaar nog één letter van zijn naam. Telt die niet iflee? („Vad.") Oorlogsbier. De bierfabricatie ondervindt ernstige belemmeringen. Men wil stopzetting van de bedrijven voor komen door het in den handel brengen van oorlogsbier in twee soorten: donker en licht. De prijzen zullen vermodelijk zijn 28 en 18 ct. per liter. Geneesmiddelen-voorzie ning. Er begint gebrek te komen aan homoeopatische geneesmiddelen, d;iar de invoer der origincele praeparaten van Wil helm Schwabe te Leipzig groote moei lijkheden ondervindt en spoedig zal stop staan. Aangezien in Duitschland natuurlijk ge brek aan grondstoffen bestaat, is er thans een hoeveelheid melksuiker uit Neder land naar Leipzig gezonden ter vervaar diging van een hoeveelheid geneesmid delen. (TM.) Gewetensgeld. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, te hebben .ontvangen van een onbekenden afzender een postwissel, groot f67.50, zijnde blij kens een daarop gestelde mededeeling, „gewetensgeld van een bakker." Opvoering onzer kolenpro- ductie .Naar de „Tel." verneemt, ligt het in de bedoeling om, door den brand- stoffennood daartoe gedwongen, de pro ductie der Lifnburgsche mijnen aanzien lijk op te voeren. In verband daarmede zou het aantal mijnwerkers aanmerkelijk wordeii uitgebreid. Men spreekt zelfs van een verdubbeling. Ter bespreking en regeling van deze kwestie zijn reeds eenige, nauw bij de kolenproductie betrokken personen, uit Den Haag naar het mijndistrict vertrok ken. De fabriek „De Sphinx" stopgezet. Naar aanleiding van een bericht der Rijkskolendistributie, dat niet voor de helft van de volgende week kan worden gezegd of kolen kunnen worden verstrekt, heeft de directie van de Glas- en Aardewerkfabrieken „De Sphinx" be sloten a. s. Maandag de aardewerkfabriek te Limmel geheel en die te Maaitricht voor de helft stop te zetten. De 1200 arbeiders, die hierdoor werkloos worden, zullen op wachtgeld worden gesteld. 1 oor de glasblazerij heeft men nog voor een week kolen. Overstroomingen in Noord- Brabent. Het „Ilbld." schrijft ook over de overstroomingen in Noord-Brabant Het maakt echter geen gewag van de ooi-zaken, zooals die in „Het Volk" werden om schreven waarbij n.l. het doorsteken van een kanaaldijk door de Duitschers aan de Belgische grens als de aanlei ding wordt genoemd. Het blad vertelt o.a. het volgende: In de laatste jaren zijn de heide-ontgin ningen in Zuid-Oost N. Brabant buiten gewoon toegenomen. Het bevloeiingswnter Van die ontginningen wordt naar den Dom mel, of naar watertjes, die op deze rivier uitmonden, afgevoerd, zoodat de kronke lende smalle Dommel heel wat meer water te verwerken krijgt dan waartoe deze in staat is. Daarbij komt nog, dat heel wat water, dat vroeger op de heide bezonk, thans' door de waterloozingen der ont ginningen mede naar den Dommel afloopt. Buitendien heerscht onder de aange landen groote ontevredenheid over het beheer, gevoerd door het waterschap' „De Dommel". De belanghebbenden klagen over onvoldoende uitbaggering en belem meringen, zooals watermolens, sluisjes en duikers, welke laatste beletsels door in- dustriëelen zijn aangelegd, niet toestem ming van het waterschap, teneinde den waterstand te regelen, waardoor op an-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2