>o «63 Zaterdag II Augustus 161'/ 31e Jaargang 'LEESCH. iode EID Da Groote Oorlog» ütarrota Surg B 16, ieo IMW, (irani. Talei. 311. o e, tfen Nagras (knecht enstbode, stbode anstbode, tbode, FEUILLETON. Binnenland. Uit de Provincie. renda prijzen, ter, Bloed- fegan de |uild en ge- billijk en Ires [studieboeken en |Ien voor im, ïrschooi, loof. 3.25 per 100 KG. en van I Meter »r iOO K G Mutierd, FRANCKE en Bile, radig !n on Rollade Kilo. iARS, rekening 1RNOUTÖE Az., C, Boomkweeker, >P en 23 Augustus AARNOUTSE, gsche Weg. boekhandel firma |urg. R: 3r 200 roeden Ike. |Duinzicht", Kou- ngen. makersknscht |ddeiburg of Vlis- letters NI. D.. bekh. Middelburg, Jlijk in dienst te IER, Lange Kerk- Jtvember of eerder t, Pastorie Geref. iw HEIJNING— te te Hilversum, levr. FRANSEN |sstenmarkt, Goes. November een 'stationsweg E 29, later gevraagd BERG, Homoeop- te melden Ganze. et October DINGEMANSE, |emuiden. 3SER Gz., Koude Uitgave van (ie Naami: Venn. LÜCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gces: LANGE VORSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DRUG B. BURG. Drukkers Oosterbaan&Le Cointre, Goes. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -0.06 Prijs der Advertentiën. 1—4 regels f0.60, iedere regel meer 15 cl 3-maaI wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden, Bewijsnummers 5 cent. bessbm»™ Beknopt overzicht van den toestand. Op bel Westfront heerscht thans een meer dan gewone actie. Wij. Zeeuwen, kunnen dit met onze eigen ooren hooren en met onze eigen oogen zien. "De laatste dagen trok een geschutvuur van afwisselende hevigheid weer de aan dacht. Evennis in de dagen vati de groote artillerie-voorbereiding konden wij weef het gedreun van het kanon vernemen en des avonds hebben wij aan den hori zon duidelijk het lichtgeflikker aan het West-front, de ontbrandingen van de pro jectielen kunnen gadeslaan. Als in het hartje van Zuid-Beveland dit alles duidelijk waar te nemen valt, mag men g ewis spreken van een meer dan gewone actie. Andere berichten .sterken ons in de overtuiging, dat wij aan den vooravond staan van belangrijke gebeurtenissen. Osborn, de oorlogscorrespondent van de Vossische Zeituug in Vlaanderen, ver meit op grond van het artillerievuur, zoo mede „zekere andere voorbereidingen bij den vijand", dat in Vlaanderen operatids van den grootsten omvang weer pp het punt van beginnen zijn. En de communique's van de resp. gene rale staven «naken reeds melding van verhoogde actie. In België maakten de Franschen nieuwe vorderingen. Zij hebben verscheiden© boer derijen ten 0. van Bixschoote en ten W. van Lahgemarck bezet. Ook de 'Engelschen maken melding' van geslaagde plaatselijke aanvallen. Zij vol tooiden de verovering van Westhoek en van de posities, welke de Duitschers nog op den Westhoek-heuvelring bezet hielden. Daartegenover moet ook een succes vau de Duitschers geboekstaafd worden. Ten Noorden van St, Quentin verover den Brandenburgsche bataljons op den vijand eenige Joopgravenlinies over een frontbreedte van 1200 meter. Vijandelijke tegenaanvallen mislukten. Meer dan 150 gevangenen bleven in Duitsche handen. Dit succes wordt bescheidenlijk door Havas erkend. In het Casinu- en het Oitazdal en in West-Moldavië dringen de Centralen met succes vooruit. Menig bericht wijst er evenwel op, dat tegenstand der Russen met den dag toe neemt. Ten Z. O. van Czernowitz b. v. wordt hardnekkig gestreden. Aan weerszijden van den spoorweg Foc- sani—Adjudulnou hebben Duitsche af- deeliagen over een breed front den over gang over de Suzita geforceerd. Door ver bitterde tegenaanvallen poogden de vij anden, onder inzet van sterke troepen massa's hun voortdringen te stuiten. De aanvallen mislukten, doch natuur lijk niet zonder wederzijdsche zware ver liezen. Bij Mori in Zuid-Tirol zijn Oostenrijk- sche afdeelingen in de Italiaansche linie binnengedrongen en hebben zij een loop graaf in bezit genomen, benevens 'n goede 50 gevangenen. De begeerte naar den vrede wast gedu rig onder de volkeren, schreven wij gis teren. Engelsche socialisten Izullen nu naar Stockholm gaan. Een bewijs te meer, dat ook in Engeland het vredesverlangen groeit. 45) Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WO RB 01 SE. En daar die gedachte mijn hart had vergiftigd gedurende die dagen, dat ik eenzaam in de leerkamer gezeten had, zat mijn haat te diep, dan dat zij1 door een enkele 'goede ingeving inééns kon worden uitgeroeid. Ik bezat niet de zede lijke 'kracht om het kwaad te bestrij den'^ wat ook het gevolg was van het feit, dat ik mij niet bekommerde om den Hei land, van wien -ik nu toch zooveel ge hoord bad, dat hij ons helpen wil in het bestrijden van het booze in ons hart. Maar, gelijk ik zeide, ik wilde er niet naar luisteren naar de waarschuwende stem, en ik stelde mij met boosaardig ge noegen voor, hoe mijnheer Perren, als hij het spook zou hebben gezien, naar zijn kamer zou vliegen, gillend als een zenuwachtig dienstmeisje, dat aan spo ken gelooft, om daar dan weg te krui pen ids een dwaas. 0 ja, hij zou schreeu wen, het zou heerlijk zijn, dat te hooren, Een vredesE-taking De Lokal Anzeiger ontleent aan de „Avanti", dat de socialistische Kamer- groep in de gisteravond gehouden ver gadering besloten heeft om dadelijk na beëindiging van de conferentie der En tente te Londen een nieuwe vergadering te beleggen. Naar ije „Lokal Anzeiger" uit betrouwbare bron verneemt, zijn de socialistische afgevaardigden voornemens 1 om in die vergadering de algemeene werk staking in geheel Italië te proclameeren voor, het geval dat de conferentie der Entente te Londen geen taslbaar resultaat zou opleveren voor den vrede vóór den aanstaanden winter. De s'oot tot dit be sluit, dat reeds geruimen lijd geleden door de partij overwogen werd en her haaldelijk .op het punt van uitvoering heeft gestaan werd gegeven tengevolge van de besprekingen van het partijbe stuur met de Russische afgevaardigden van de Soviets. Korte Oorlogsberichten. Het is een Deenscb ingenieur ge- lukt .vleesch te drogen, zoodat het na een paar jaar nog goed .eetbaar is. De kosten vallen mee. Gisternacht heeft een dynamietont- ploffing plaats gehad in de woning van lord Atbelson, eigenaar van de „Star" te .Montreal. Niemand is gewond. A. had brieven ontvangen, waarin hij met den dood bedreigd wordt, wijl hij het wets ontwerp op den dienstplicht ondersteunde. Graaf Tisza bevindt zich aan hert front als *2e attaché bij den comman dant van (het huzaren-regiment. Prins Frederik Leopold van Pruisen Junior (geb. 1895), de jongste zoon van prins Frederik Leopold en diens gemalin, welke een 'zuster van Keizer Wilhelm is, is wegens verkwisting onder curateete gesteld. De 'prins moet een millioen mark schuld gemaakt hebben, voornamelijk door het koopen va;n kunstvoorwerpen. In Barking, aan den rand van Lon den, is eergisteravond brand uitgebroken. Dertien menschen kwamen daarbij' om, velen werden gewond. Gisteren werd reeds de oorlogsver klaring van China verwacht. Ook de be trekkingen met Oostenrijk worden afge broken. Te Petersburg is het groote sym- phonieke Orkest teruggekeerd van het re giment Wolerisky, na een lange tournee in ide Russische provinciën, waar ver scheidene concerten waren georganiseerd om propaganda te maken voor de oorlogs- leening. Het succes was schitterend; het Orkest had een winst gemaakt van 30 millioen Roebels en bovendien een groot aantal schenkingen ontvangen in, goud, zilver en edelgesteenten. Een ingenieur te New-York heeft een lamp uitgevonden, welke dienst doet als lamp en gramiaphoon. Onder de Kirgiezen, een Russische volksstam zijn ernstige onlusten uitgebro ken. Ze beschikken zelfs over machine geweren. Volgens een gerucht, zal de Russi sche regeering haar zetels naar Moskou verleggen. Iri een bankiersadvertentie van het „Berl. Tageblatt" staat te lezen: Wij be- 'talen Japansche coupons boven de nomi nale waarde. Wegens het rnannensmokkelenn.l. het over de Nederlandsche grens gelei- rniinn iMmnii—ui»» m M imwi te zien hoè hij zou schrikken, als jhïj naar izijn kamer ging. Zoo toog ik dan, na de stem der waar schuwing tot zwijgen te hebben gebracht, vol ijver aan het werk. Ik stak een licht aan en haalde uit mijn doos al de mate rialen te voorschijn, om het spook in orde te brengen, te weten schedel, phos phor en tafellaken, dat ik voor de ge legenheid stilletjes uit de linnenkast had weggenomen. Deze drie artikelen droeg ijk! in twee tochten de zolderkamertjes door- naar het portaaltje, waar ik mijn natuur kundige kennis in toepassing brengen ging. Ik schrikte zelf bijna van de uitwerking. Uit de1 ledige, akelig-wijde oogholten glin sterden de phosphorvlammen en om de beenderen van bet hoofd speelde een blauwachtig lichtwaarlijk het zag er ,a|fschuwelijk bit, ofschoon ik zelf na tuurlijk niét schrok, daar ik den indruk ongeveer zoo verwacht had. Maar zoo doende kon ik ook niet beseffen, wat ontzetting zich van iemand moest meester maken, die, geheel onvoorbereid, door de duisternis langs de nis loopende, daar plotseling dien in vuurgloed vlarnmen- den vreeselijken schedel zag staan. Ik kon dat temeer met genoegen gevoelen, wijl ik, om zoo te zeggen, tusschen been deren en skeletten was opgegroeid. den van geïnterneerde Belgen, is een kellnerin door de strafkamer te Bochum tot 15 maanden gevangenisstraf veroor deeld. De rechter verklaarde, dat een dergelijke voorbeeldige straf noodig was, omdat dit bedrijf den laatsten tijd zeer veel door vróuwen wordt uitgeoefend. De voorloopige Russische regeering heeft de kerk in Georgië onafhankelijk van de Russische kerk verklaard. Betreifende het Reuter-bericht vol gens welk een Duitsche U-boot Engelsche zeelieden heeft laten verdrinken, wordt in wei-ingelichte kringen te Berlijn aan genomen, dat dit 'bericht grove zwen del is. Reeds tevoren kan gezegd worden, dat de geheele geschiedenis in al haar onderdeelen verzonnen werd. Charles Chamet is minuster .van marine in Frankrijk' geworden, Jacques Louis Dumesnil onder-secrelaris. De resolutie om afgevaardigden naar Stockholm te zenden, weid door de En gelsche labour-conferentie met 1846000 tegen 550000 stemmen aangenomen. De Labour-partij stelt de voorwaarde, dat de conferentie te Stockholm slechts adviseerend zal werken. Een zendeling in de Dajakiamlen schrijft, dat er in de Maleische dagbla den, die geziamenlijk door Chineezen en Mohammedanen worden uitgegeven, steeds „brutaler" over de oorlogvoerende mo gendheden geschreven wordt. In den re gel voeren de oorlogsberichten het op schrift „prang gila" (de waanzinnige oor log), dikwijls staat er hoven de stukken „bangsa hoe was" (de wilde volken) en onder dit hoofdje vindt men verteld yan al ide gruweldaden in den oorlog be dreven. Met toestemming van de Russische regeering isthans ook een Esthnische landdag gevormd. De Esthnische volks vertegenwoordiging telt 70 leden en isr zoodanig ingericht, dat per 20.000 kie zers een vertegenwoordiger kan worden aangewezen. Periu heeft het voorstel vam Duitschland om het geschil omtrent het torpedeeren van de bark „Lorton" dooi de uitspraak van het prijshof op te los sen verworpen. De regeering verklaart, dat het tot zinken brengen van het schip onrechtvaardig is en eischt schadevergoe ding. Naar Indië. „Het Christelijk Comité voor Indië ves tigt er de aandacht op, dat 20 jonge lieden hien te lande in opleiding kunnen worden genomen voor ambtenaar bij' de in- en uitvoerrechten en accijnzen in Ned.- Indië. De voorkeur genieten zij', die op 1 Januari 1917 den vollen ouderdom van 20 jaar niet overschreden hebben, terwijl1 jongelieden ouder dan 23 jaar in geen geval' in aanmerking kunnen 'Iqomen. Vjoorts wordt gevoteerd het bezit vau een einddiploma H. B. S. met 5-j. cur sus of van een getuigschrift, hetwelk eene niet geringere algemeene ontwikke ling bewijst (als b.v. een einddiploma handelssschool met 2-j. cursus; een eind diploma H. B. S. met 3-j. cursus is dus ni t voldoende.) Gedurende de opleiding wordt eene toe lage naar reden van f 1.000 's jaars ge noten. Verdere inlichtingen en bijzonder- Nu stond er in de nis op een marme ren voetstuk een buste van de een of andere heidensche -godin, en dit voet stuk kon ik voor mijn doel uitnemend gebruiken. Ik nam dus de klassieke dame weg en zette, er den schedel voor in de plaats, terwijl ik het tafellaken in ar tistieke plooien om het voetstuk heen- schikte. Het geheel overtrof mijn stoutste ver wachtingen, ja het zag er zoo schrik wekkend uit, dat ik mijzelf nog weer op nieuw verontrustte over mijn daad. IWas het eigenlijk niet een beetje wreed, wat ik daar deed, zoo vroeg ik mijzelf af, want het kon wel eens zijn, dat de schrik den .ouden heer te erg aanpakte. Even zelfs was ik geneigd om het spook weer „af te breken" en alles weer over de zolderkamertjes heen naar mijn slaapver trek te brengen. O, 'had ik toen maar naar die stem geluisterd, had ik maar gehoor gegeven aan dia mgeving, die mij toeriep mijn voornemen te laten varen! Maar de ver leider, naar wien ik reeds zoo lang ge luisterd had, behaalde ook nu weer de overwinning en ik bracht mijn geweten weer tot zwijgen. Nadat ik nu mijn toe bereidselen geëindigd jen mij verzekerd had, dat het kaarslicht de uitwerking van heden w,orden gaarne verstrekt door het Informatiebureau vau voornoemd Comité, Adres: den heer J, J. Kraan, Lposduinsche kade 80, den Haag. - Rijwie 1 en in Spoorwegen. Het Kamerlid dr. Beumer heeft de vol gende schriftelijke vraag ingezonden: „Is de minister van waterstaat bereid, gelet op de toenemende moeilijkheden, die vele handelsreizigers en met hen gelijk te stellen personen, in de uitoefening van hun bedrijf ondervinden, de totstandko ming van een regeling te bevorderen, waardoor de laatstelijk door de spoorweg maatschappijen bepaalde verhooging van de bagagetai-ieven voor hen buiten toe passing wordt gesteld en waardoor hun, tegen het gewone tarief, het vervoer van hun rijwiel met den trein, waarmede zij reizen, wordt toegestaan?" Colporteurs van bladen. Men deelt aan het „Volk" mede, dat door den Opperbevelhebber van land- en zeemacht een zeer geheim rondschrijven is gezonden aan alle commandanten waar in vermeld staat, dat het colporteeren van vlugschriften of bladen van alle po litieke Hichtingen verboden is. Het nieuwe brood. Men schrijft aan de Msb. De verwachtingen omtrent het nieuw saamgestelde brood zijn over het alge meen niet gunstig. Wij hopen intusschen op goede gronden, da,t het nog wel mee zal vallen. In de rogges,treken, Brabant en Gelderland vooral, wordt door de boeren van uitsluitend roggemeel hun brood ge bakken, hetwelk smakelijk is al ziet het er erg grijs-grauw uit. Versch is het zelfs zeer smakelijk. Van uitdrogen is geen sprake. De eerste 4 dagen blijft het voch tig. Op de Veluwe wordt het zelfs wel 14 dagen en langer bewaard en daarna nog gegeten. Koffie. De distributie van koffie zal nog min stens een maand worden uitgesteld. St ij ging der prijzen. Het „Friesch Dagblad" ontleent het volgende aan het pas uitgekomen „Ste nografisch verslag" van het tweede Na tion. Coöp. iCongres. „De gemaakte winsten (tijdens den oor logtoestand) zijn deels gevolg van de ab normale hooge' prijzen, die het buitenland betaalde, maar anderdeels ook een ge volg van de buitensporige prijzen, die wij in ons eigen land hebben moeten betalen". En dan volgen een reeks cijfers. Het „Fr. Dbl." doet er énkele .grepen uit. De Z. H. Beetwortelsuikerfabriek maak te een winst: in 1913/14: f148.479. 1914/15: f529.618 en 1915/16: f944.953. Van den Bergh's stoomschoenfabriek Op een kapitaal van f600.000 bedroeg in 1915 de winst 228.646. Centrale Guano-fabriekenuitkeering 1914/15: 20 pCt. en 1915/16: 190 pCt. Kaarsenfabriek „Gouda"uitkeering 1913 :*33 pet. en in 1916: 65 pet., de aan- deelen staan op '400 pet., enz'. Kolen vJjot bloemenkassen zullen in 't algemeen niet verstrekt wor den De 'Kol'eninvoer 's-GRAVENHAGE. Nadat sinds den aanvang van Augustus de aanvoer van Duitsche resp. Belgische kolen niet mieer bedroeg dan circa 4000 ton per werkdag worden thans met Duitschland onderban den phosphor niet zou verminderen, ging ik naar de boventrap terug eri begon daar de gebeurtenissen af te wachten. Mijn plan was, om, als alles weer stil zou geworden zijn want ik hield mij' vast overtuigd, dat mijnheer Perren zichzelf in zijn kamer zou opsluiten en niet voor 's morgens, wanneer het licht werd, zich vertoonen zou stil de galerij door te sluipen, mijn eigendom terug te nemen, mevrouw Venus of Flora of wie zij we zen mocht, in de nis te zetten en dan weer in bed le kruipen. En als 'de oude man dan den volgenden dag zijn erbar melijk verhaal zou doen, zouden zijn zusters hem niet gelooven, maar integen deel hem hartelijk uitlachen. „Want ik kon mij niet voorstellen, dat de degelijke, nuchtere miss Judith aan spoken geloo ven zou en miss Mona was in vele op zichten wel erg kinderachtig, .maar bij- geloovig was ze niet. Met Dobbs zóu het natuurlijk eenigszins anders staan, als die de vreeselijke geschiedenis zou hooren, zou ze ongetwijfeld beven van angst en ik had er al bij voorbaat genoegen in, dat zij wel nooit meer bij donker in de ga lerij zou durven komen. Maar helaas 1 helaas f Mijn plannen wa ren Slechts tot op zekere hoogte voor spoedig; de uitkomst had ik mij geheel delingen gevoerd, waarbij eenerzijds met den meesten klem is vastgehouden aan de voortgezette maandelijksche leveling van 350.000 ton, zooals in Maart was toegezegd, waarna echter Duitschland voor ons land bezwarende contra-praestaüe eischte, namelijk den vervroegden uitvoer van aardappelen. Zoolang nu de onderhandelingen niet zijn afgeloopen, kan de industrie geen toedeelingen van kolen ontvangen. Vertrouwd wordt thans, dat binnenkort een definitief resultaat zal worden bereikt. Bij ,den dienst der directe b e- la s tingen, enz. is benoemd tot rijks klerk 3e kl. ing. 1 Sept. 'ter inspectie Hans weert M. Boesman te Rotterdam; be vorderd J. C. Schagen, van rijksklerk 3e kl. ter insp. Hansweert tot rijkski. 2e kl. ter insp. Oostburg; van kommies 3e kl. tot kommies 2e kl. J. Bakx te Overslag, S. v. d. Laan te Hansweert, A. Hamerlinck te Philippine, G. A. Ge luk te Sas van Gent; verplaatst met 8 Aug. D. Venema komml. 2e kl'. van Os- sendrecht naar Zierikzee, met 16 Aug. J. M. Hubregtse, komm. 2e kl. van Kort- gene naar Brouwershaven, M. de Visser id. van Baarle-Nassau naar Ellewouts- dijk; G. de Boer, komm. 3e kl. van SaS van Gent naar Rucphen, M. Haming, komm. 3e kl. van Rucphen naar Sas van Gent, D. de Bruin, komm. 2e kl'. van Hulst naar Baarle-Nassau; J. Guijt komm. 2e kl. yan Kortgene naar Hulst; J. Bakker, komm. 3e kl. 'van Achtmaal naar Overslag, R. Stoelwinder, komm. 3e kl. van Overslag naar Achtmaal; B. de Vos, komm. 3e kl. van Koewacht naar Heille, P. H. v. d. Kolk, komm. 3e kl. van St. Jansteen naar Middelburg (b. g.); H. Timmermans, komm. 3e kl'. van Hansweert naar Sluis; J. v. d. Gie- sen, komm. 3e kl. van Hansweert naar Ooislbuvg, met 1 Sept." A. L. O. «lo TKoïjo, rijkski. 3e kl. van insp. Oostburg naar insp. Bergen op Zoom. Wolf-veer Kortgene. Met ingang van 13 Aug. a.s. vertrek van de boot van Kortgene 6.15 uur vm. (niet 6.30.) Kiiltieiburc, B. en W. maken bekend, dat niet met de noodige zuinigheid van het gas gebruik wordt gemaakt, zoodat de gasverbraikers met den meesten ernst worden uitgenoodigd de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Mocht deze waarschuwing niet baten, dan zullen onverwijld strengere maatre gelen worden genomen, ten einde, te voor komen, dat ideze gemeente van kolen- toevoer wordt uitgesloten. Een merkwaardig voorval isl voorge komen. In pand 228 aan de Rotterdam- sche kade bewoond door de familie G. is de tuin gedeeltelijk een paar meter naar beneden gezakt. Met zwaren doffen val was het gewelf waarbij "het tuintje blijkbaar was aange legd, ingestort en daarop volgde het plant soen met veel geritsel en nu ligt allies in de diepte. Vele, voor niet deskundigen, onverklaar bare verschijnselen doen zich yoor. Een i geheimizinnige dichtgemetselde! gang, althans zoo schijnt het, en allerlei vreemde dingen vertoonen zich nu. (M. Ct.) Benoemd met 1 Sept. tot adsistent bij de P. en T. alhier, de brievenbe steller A. L. Faber, alhier. anders voorgesteld en als ik die maar in de v'érte had kunnen vermoeden, dan zou ik op het laatste oogenblik mijn plan nog opgegeven hebben. Nauwelijks had ik mij op de boven trap neergezet en mijn kaars voorzich tigheidshalve uitgeblazen, of ik hoorde de deur aan het einde der galerij open en dicht gaanmijnheer Perren na derde, ofschoon niet zoo vlug en luch tig trippelend als anders. Een oogenblik bleef hij stilstaan, naar ik vermoed om een zijner schilderijen te bewonderen, dan liep hij weer door, een liedje neuriënd, zooals hij zoo vaak deed, als hij door het huig liep. Al na der en nader kwamen zijn voetstappen, mijn. hart klopte zoo luid, dat ik haast zijn voetstappen niet meer hoorde. En dan weer had ik het koud, mijn tanden klapperden, mijn knieën beefden alsof ik de koorts had. Nooit, neen nooit zal ik de gewaarwordingen vergeten, die ik in dien verschrikkelijken nacht en de eerst volgende dagen daarna gevoelde. De mi nuten schenen mij' uren toe, terwijl ik daar zat te wachten tot mijn slachtoffer, dat telkens bleef stilstaan bij een zijner schilderijen, het afschuwelijk spook zou hebben bereikt. (Wordt vervolgd.) Iv/gwc/.tAÉjcmgTTtjegje,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1