Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Over twee millioen ton jaarlijks voor don oorlog. I De slag in Vlaanderen. Zwitsersche blad „Der Bund van beteekenis dat de_ resl)'itaten van den 24 urrgen sla<^ in Vlaanderen in zulk eën wanv<^,,orl^ng staan tot de groote arüllO'Tjé-YOorbereiding van 24 dagen. Ook zijn dé Duitse he tegenaanvallen niet eerst dagen later, maar reeds in den .middag van denzelfden dag begonnen. Dank zij hun voorbereidings-maatregelen kondeit de Duitschens den aanval vroegtijdig stui ten. Daar kwam nog bij, dat het regen achtig weer hel geheele raderwerk der aanvallers in wanorde bracht. Zooals dé zaken nu staan, is er in het Westen nauwlijks nog aan een verandering der frontale doorbraakpogingen in operaties le denken. In het vrije Engeland. Vol gens de „Times'' van 25 "Juli 1917 is tijdens een proces gebleken, dat een ze kere «Jliss Houwsin sinds 1915 in een interneeiingskamp opgesloten is, omdat zij /net aanhangers "van de Indische Na tionale Partij in briefwisseling gestaan had. £r is geen vooronderzoek en geen vonnis in deze zaak geweest, zonden' vonH van proces zucht deze dame inteer dan twee jaar in de gevangenschap. Dit sys teem is zuiver despotisch en volkomen gelijk aan dat der „lettres de cachet" ten jijde van de Bastille. Een vèTregend offensief. Naar men weet is het zware Engelsche offensief in Vlaanderen mislukt. De mis lukking wordt door de Engelsche bla den algemeen toegeschreven aan den re gen. De „Déily Chronicle" o.a. schrijft „Deze regen (van 31 Juli) is ons in de hoogste mate ongelegen gekomen." De „Times" zegt: „Het is een ongeluk, dat de Geallieerden geen gunstig weer hebben." De „Morning T\)St" drukt de hoop uit, diat de generale staf in het vervolg met de mogelijkheid van atmospherische sto ringen rekent. Het offensief in VI a and e- ren De „Times" van 31 Juli beklaagt zich scherp over de belachelijke geheim- doenerij in de "Engelsche berichten De heele wereld weet, dat een ongehoord zwaar artillerie-duel in Vlaanderen heeft plaats gehad. Zelfs in de Zuidelijke graaf schappen en in de voorsteden van Lon den is het hoorbaar geweest. En toch heeft het hoofdkwartier aanhoudend met uilachtigen ernst verzekerd, dat er niets van beteekenis viel te melden. Driemaal slechts heeft het legerbeiicht van de werk zaamheid van de Duitsehe artillerie ge sproken. Eerst de Keizer heeft door zijn dank aan zijn dappere troepen in Vlaan deren aangeduid, wal er voorviel. Zoo iets schokt het vertrouwen in den lande. Een voorzichtig Engelsch admiraal. De Engelsche admiraal Sir Heidwordh Vieux zeide volgeus de „Ti mes" in een openbare vergadering te Portsmouth, dat het nu niet mogelijk is noch ooit mogelijk zou zijn, het duikboot- gevjaar volktomen meester te worden. Komend op het aftreden van Carson als Civil Lord der Admiraliteit, zeide de admiraal, 'dat hij 3e verandering met groote bezorgdheid aanzag. De nullen worden niet ge spaard. Amerika zoekt op het oogen- bük zijn kracht in reuzengetallen en be richten gis het vormen van "40 divisies met JÖO.OOO recruten en 4000 adspirant- officietren. Het aantal der aan te maken vliegtuigen wordt, op papier, op plus1 minus 100.000 stuks gescliat, terwijl over de aan Je bouwen schepen eveneens de nullen niet gespaard worden. Ondertus- schen is een handje vol Amerikaansche soldaten naar Frankrijk gekomen om daar afgericht te woirien. Hoe echter de mil- lioenen soldaten over te brengen, waar voor- zij een geweldig aantal schepen noo- dig hebben, daarover wordt niet gespro ken, omdat |dan de ernstige zijde van de zaak aan het licht zou komen. Heeft Amerika misschien de propa ganda in handen gesteld van de reclame- koningten Harmum en Bailey, of iemand als de wonderdokter Sequah? Het heeft er wel den pchijn naar, want, gelijk ge zégd, in Amerika worden de nullerr niet gespaard. In den Hartz worden met ingang van half Augustus vier van de grootste hotels .lie Sohierke en Dreiannen Ilohna op bevel van den landraad gesloten, om dat zij zich langs verboden weg vleeach verschaft jiebben. De landraad van den Kreifcs Karthaus beeft aan 33 gemeenten waar ruim 2000 Veehouders wonen, voor Augustus de suikerkaart onthouden, om dat <zij hun plicht om bot'er te leveren, niet geregeld nagekomen waren. Ook de houders .van kippen, die niet vokloende eieren geleverd hadden, zijn op dezelfde manier gestraft. De Kommerzienrat Hermann Schön- dorff uit Dusseldorp, die wegens oor- logswooker tea nadee.'e van het Roodet Kïruis in hechtenis genomen was, is te gen een borgtocht van 2 millioen jnk. uit de vooxloopige hechtenis ontslagen. Wegens het mannensraokkelen, n.l. bet over de Nederlandsche grens gelei den van geïnterneerde Belgen, is een keünexin door de atra&amer te Becharm tot 45- maanden gevangenisstraf veroor deeld. De rechter verklaarde, dat een dergelijke voorbeeldige straf noolig was, omdat dit bedrijf den laateten tijd zeer voet door vrouwen wordt uitgeoefend. In sommige streken vaz» Duitsch- land worden nu reeds winterwortelen,) koolrapen, uien en dergelijke herfstgroen- t«n, hoewel /e nog lang niet hun voUen wasdom 1 mP.' nebben bereikt, gerooid en ter -uct gebracht om op die manier er hoogere prjjzen voor te maken dan in den winter daarvoor betaald worden. Voor koolrapen b.v„ waarvoor de verleden jaar winter vastgestelde maximumprijs 1.75 Mk. per centenaar bedraagt, is reeds 12 tot 15 mark gerekend. In de kreitzen Wanzleben en Kalbe en gndere hebben de landraden het ontijdig oogsten van herfst producten verboden, daar dit een nationaal gevaar vormt, omdat ze dan niet hun volle grootte bereiken en daardoor aan de algemeene volksvoeding tekort wordt gedaan. Men verwacht bin nenkort de afkondiging van een alge- meenen maatregel in dien geest op de zelfde wijze als voor de aardappelen is uitgevaardigd. In de Fransche Kamer is mede gedeeld, dat er bij bet begin van den oorlog van de 52,000 onderwijzers bij het- lager onderwijs, die er in Frankrijk waren, 38,920 gemobiliseerd zijn. Daar van zijn er tot dusver 4403 gesneuveld. Van de 10,000 leeraren middelbaar on derwijs zijn er 3500 gemobiliseerd en 350 gesneuveld. Lte Tagesztg. ontleend aan de-Ga zet te Poronna, dat men den geheelein oogst in Polen is begonnen, die dit jaar in het algemeen bevedigend zal uitvallen. In Noord-Polen wordt zelfs een uitste kende graan- en aardappeloogst verwacht. Deze laatste moet tot de beste, sinds jaren behooren, terwijl met het dorschen van het graan vroeger dan voorheen kan worden begonnen. De „N. R. C." schrijft: Wij krijgen den scheldnaam „wilde vol ken" terug. Volgens de Rijnsche Zending van Juli, zijn er berichten van een zen dingstation op Borneo; de zendeling Ep- ple, heeft zijn standplaats in Tewali. dat in het Noorden van de zoogenaamde Da- jakianden ligt, even boven Kooala Koe reen, aan jje Kahajan; en hij schrijft, dat er in de Maleische dagbladen, die gezamenlijk jdoor Chineezen en Moham medanen worden uitgegeven, steeds „bru taler" over de oorlogvoerende mogend heden 'geschreven wordt. In den regel voferen ide oorlogsberichten hel opschrift „prarfg gila" (de waanzinnige oorlog), dikwijls staat er boven de stukken „bang- sa boewas" '(de wilde volken) en on der dit hoofdje vindt men verteld van al de gruweldaden in den oorlog be dreven. ,JIet is niet te verwonderen, schrijft de izeDtïeling, dat de Dajaks brutale ant woorden geven, wanneer zij deze bladen hebben gelezen. Dr. Müller als veroordeel de. De (soc. dem. „Vorwarts" herinnert dat dr. August Müller de nieuwe Duit sehe onderstaatssecretaris in hel Rijks- voedingsdepartement - vroeger redac teur der sociaal-democratische „Volksstim- me" te Maagdenburg, wegens majesteits schennis veroordeeld is geweest. „In (het "jaar 1899 bevatte de „Volks- stimme" een annecdofe, waarin verteld werd hoe een vorst zijn zoon het gebruik van een grof woord wil afleeren. Boos, wijl zijn opvoedingswerk mislukt, ge bruikt de vader zelf het verboden woord tegen den zoon De annecdote werd op gevat als een toespeling op den keizer, en daar Müller het nummer der „Volks- stimm'e" waarin het. verhaaltje voorkwam als verantwoordelijk redacteur had _ge- teekend, werd hij veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Later gaf een an dere redacteur van het blad. de vroe gere afgevaardigde in den Rijksdag Al bert Schmidt, zich zelf aan ai- de schrij ver, die tijdens de afwezigheid van Mül ler het als geheel onschuldig beschouwde Verhaaltje in de krant, had gezet. Schmidt kreeg 3 jaar gevangenisstraf, Müller weid na 2i/2 maand t'e hebben gezeten, ont- slag'en. Schimdt zat de drie jaar uit en vond. na 2ijn ontslag den dood door de raderen van een spoorweglocomotief." Petit Parisien verneemt uit St. P© tersburg, dat het Comité van Bessara- bië ten aanzien van de aanstaande con ferentie tusafchen de voorloopige regee- rjng en dé Oekrainer afgevaardigden de voorloopige regeering heeft verwittigd, dat Bessarabië niet bij de Oekraine wenscht t'e worden ingelijfd en zelfbestuur ver langt. Te Bergen (Noorwegen! is de be manning van het. Noorsch schip Ben- guéla aangekomen. Het schip, dat 7,800 ton groot is, weid aan het einde van dé vorige maand door een Duitsehe duik boot goede prijs verklaard en onmidde- fijk bemand en van draadlooze telegrafie voorzien. Na een avontuurlijke vaart van 14 dagén weid de bemanning in Spanje aan land gezet. Men vermoedde, dat de Benguela thans als hulpkruiser dienst doet. -- 'Naar de Times uit Bombay ver neemt, heeft het Indische congres, waar aan ook de Mohamedanen deelnemen, eenige besluiten genomen, die het ixa een memorie aan den onderkoning heeft békend gemaakt. Daarin verlangt het, om aan de heersehende ontevredenheid 'een einde te maken en het vertrouwen in Indië t'e heretellen, dat Indië tot een zélfbesturend deel van het rijk wordt gemaakt, de politiek van onderdrukking in Indië aanstonds ophoudt 'au mevrouw Basant onmiddellijk in vrjjhb.d wordt t gesteld. Op het congres werd verder be sloten om, voor het geval Engeland wei- 1 gesrt, de eischen der Ipdiërs in tte wil ligen, alle fndiëire .uit de bestuurslicl men in Indië te laten tredeD, opdat de Engétschen voortaan alleen de verant woordelijkheid dragen. Een openbare bij eenkomst van het congres werd door de J politie opgeheven. I I)e Zegelwet. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de Zegelwet 1917 aan formaatzegel onder worpen zijn verzoekschriften zelfs in den vorm van brieven waarbij wordt verzocht a-. eene benoeming tof eene betrek king, waaraan eene bezoldiging van meer dan f 1000 's jaars is verbonden; b. eene verhooging van bezoldiging, als de bezoldiging met de verhooging meer dan f 1000 's jaars bedraagt, en c. eene gunst. Niet. aan zegelrecht onderworpen zijn o. a. verzoekschriften, waarbij wordt ge vraagd a. eene inlichting; b. ontslag uit eene betrekking; c. toelating tot een examen; d. eene hij administratieve beschikking te verleenen vergunning tot eene hande ling, waarvoor volgens wettelijke of ad ministratieve voorschriften vergunning noodig is. Op verzoekschriften, welke in strijd met de wet op ongezegeld papier ü|fn gesteld, kannen geen beschikkingen worden ge nomen. Wagenborge n. Aan liet 34e Verslag van den Staat en de Werkzaamheden der Vereeniging „Tot Chr. Liefdadigheid" te' Wagenborgen (prov. Groningen) is het volgende ont leend „Deze 28 gingen heen. De dood nam hen weg. Bovendien vertrokken er nog drie en twintig. De redenen hiervan kun nen nog al uiteenloopen. Zoo waren er, die naar de familie konden teruggaan en anderen gingen dienen. Weer anderen gin gen in een Inrichting over. waar ze beter op hun plaats waren of moesten helaas! naar een krankzinnigengesticht worden overgebracht. Bij anderen was de zucht naar vrijheid, eigenlijk bandeloosheid, zóó aan 't gisten, dat ze de eerste beginselen van het Gestichtsleven met voeten traden. Zulk een probleem is evenwel spoedig opgelost. Afreizen, is dan 't wachtwoord. Tellen we deze cijfers samen, dan kwa men er in 1916 door sterven en ver trekken 51 plaatsen open. En voor deze 51» plaatsen waren 171 aanvragen voor de opneming van mannen, vrouwen of idioten. Eindigden we dus 1916 met een getal van 303 verpleegden, dit getal zou zeker gestegen zijn, als we onze tenten maar hadden kunnen uitbreiden. Maar de pinnen zitten zoo vast, dat er voorshands nog van geen verwrikken sprake is. Opgenomen zijn negen en veertig perso nen. Ze kwamen aan en werden tot het getal der anderen toegevoegd. En gelijk nu menig schipbreukeling ,al is het soms na uren zwalkens in een broos vaartuig en 't doorstaan van allerlei gevaren en zonder voorziening in de allereerste le vensbehoeften, ten jeste nog aan den dood in de woedende golven ontkomt, zoo wor den er ook hier in onze Huizen opgeno men, die na bange zwerftochten op de levenszee, in kalme en rustige haven voor algeheélen ondergang worden bewaard. Val hen niet hard, die vaak zoo diep vielen! Innige moederliefde kenden ze niet. Trouwe vaderzorg werd gemist. „Wanneer je zoo geheel alleen op de wereld staat en niemand om je geeft of toezicht op je houdt, dan is 't zoo moeilijk om staande te blijven." Arme zwerfster, van tweemaal tien jaren! Het leven, menigmaal toch al zoo hard en ruw, was voor haar niet het beeld van een rivier, die rustig langs veilige oevers haar golven voorwaarts stuwt naar de zee. Neen! haar leven was de zee zelve, als felle winden haar striemen en geese- len„ zoodat de golven hoog gaan!" Wekke deze aanhaling velen op tot steun aan deze heerlijke stichting! Verlof militielichting 1914. Door den opperbevelhebber van land en zeemacht is thans ter kennis van dé korpsen gebracht, dat op 17 Augustus in het genot van onbepaald (klein) ver lof zullen worden gesteldde dienstplich tige korporaals én manschappen van het eerst ingelijfde gedeelte der militielich- ting 1914 van de onbereden wapens, met Uitzondering der pantseiforlartillerie, Üor torpedisten en der genie; de dienstplich tige korporaals en manschappen van de mUitielichting 1912 van de pantserfort- artillerie en de torpedisten. Dienstplichtigen van &et eerst ingelijf de gedeelte der militielichting 1914 (voor- jaarsploeg) aan wie uitstel van eers te- oefening werd verleend en die bij dé mobilisatie hun .eersie-oefening begonnen moeten worden gerekend te behooren tot de najaarsploeg va» die lichting. S cha»ei. Deze week wordt begonnen met den uitvoer van schapen. Te Alkmaar en Pur- merend worden er elk 1500 overgenomen. Hakbeschermers. In verband met de moeilijkheden, die het legerbestuur ondervindt met de aan schaffing van leder en van ijzeren hak beschermers, wonden er thans bij en kele troepen proeven genomen met houten hakbeschermers, bestaande uit hard hout, dat onder den hak gespijkerd wordt. H uisbrand. D(oor de S. S. 'is hel volgende ter ken nis van het pe-soneet gebracht: 1. Aan het personeel wordt L -bij me degedeeld, dat de huisbrand voor den aanstaanden winter, die door do Rjpcs- kokiodi-itntvutiemet inachtneman der Vxxw hal geheele land geldende r -• .soe- oaoring, tar beschikking van hat yirso- aeel wordt gesteld, door tUBSchenkcmst Va nd'e .Maatschappij aan genoemd per soneel zal worden verstrekt. 2. De brandstoffenkaarten, welke door lie brandstoffencommissies in de ver schillende gemeenten voor ieder gezins hoofd zijn samengesteld, zullen t.z.t. voor zoover noodig met medewerking van de stations der Maatschappij, aan lie' per soneel worden uitgereikt. 3. Voor zoover zulks kan, zal gezorgd worden, dat e!k gezinshoofd althans een deel van het voor ieder gekiende mini mum-rantsoen vóór midden October ont vangt. 4. Het is "de plicht van ieder tot het personeel der Maatschappij behoorende, de (jtiterele zuinigheid te betrachten bij het gebruik voor huisbrand, aangezien er zelfs niet voor kan worden ingestaan, dat voor iedereen het volle minimum- ratitsoen bescliikbaar 'zal komen. 5. Het is.".voorts ieders plicht oin een behoorlijke distributie van den huisbrand met alle ten "dienste staande middelen te helpeh bevorderen. De I aft ge lijn aan oorlog. Hoe verbazéhd „accuraat" nn misschien juist daardoor verbazend „Langzaam" men ap'n het departement van Oorlog werkt, blijkt weer eens uit het volgende staaltje: Een joftgeman. behoorende tot de mi litie-lichting 1910. werd indertijd }vegens te kleine lichaamsgestalte voor den wer- kelijke'n dienst ongeschikt verklaard. Yer- lede'n jaar echter, in Juli 1916. werd de man opgeroepen om onder de wape nen te komen. Toen de man protesteerde ë'n alle middelen in het werk stelde oim' dit. abuis hersteld te krijgen, werd hein bericht, (dat. een onderzoek zou woïden ingesteld. Als de man al te lastig werd, keide men maar. 'dat er niets aan t.é doen was. En na op 17 dagen na een jaar onder dienst te zijn geweest, komt er op het bataljons-bureau een ont- 'slag met aaftteekening. dat deze land- stormer ten onrechte was ingeschreven éft opgeroepen. Dit geval is niet op zich 'zelf isïaahd, want bij ditzelfde bataljon Zij'n nog een drietal soortgelijke, eveneens Voor de militie afgekeurd en voor den lh'ndstorm opgeroepen. Terecht werd een kl'acht geuit over zulk een lang geding. („Tel.") Akker's vinding. Aan het Ne- derl. Weekblad voor den Handel in krui denierswaren, enz. ontleenen wij: Reeds eerder vestigen wij de aandacht erop, hoe door den Europeesehen oorlog voor de Nederlandsche Industrie nieuwe toes standen worden geschapen. Wanneer we op atle verschijnselen acht geven, moe ten wij wel tot de gevolgtrekking komen, dat de beteekenis en de invloed van den buiten onze grenzen woedenden krijg op den stand onzer zaken niet slechts voor het oogenblik, maar ook in de toekomst blijvend moeten inwerken. Het is pan: geen twijfel onderhevig, dat de verwach tingen derzulken, die dezen ontwikkelings gang te juister tijd, zullen weten te he grijpen, niet zullen worden beschaamd. Bestaande ondernemingen hebben Zich uit gebreid, hebben zich reeds op de toe komst voorbereid door hun kracht te yergrooten. In dit verband richten we onze blikken naai' de firma L. I. Akker te Rotterdam. Deze fabriek van pharmar oeutische producten heeft zich in den loop der jaren geleidelijk tot een bedrijf ge vormd, waarvan de beteekenis.piet mag worden onderschat. Bedenken wij, dat de bestrijding van hoofdzeer, vooral ónder de minder rijkelijk bedeelde klasse nog veel ite wenschen laat, niet slechts ten plattelande. doch ook in de steden, dan vinden wij naast onwetendheid, dat de oorzaak hiervan moet worden gezocht in onwil en traagheid. Evenwel zijn er nog tal van menschen, wien het aan de mid delen ontbreekt, de nu zoo sehaarsche hoofd-eau de cologne te koopen. Met dit feit voor oogen heeft zich de firma toe gelegd, „een nieuwe vinding te doen op het gebied van hoofdreiniging en brengt het reinigingspoeder „Lax" met succes in den handel. De reserve-sèrgeant J. J. M. A. KJ ij- berg van het 17e regiment infanterie is bevorderd tot vaandrig en geplaatst bij het 18e reg. inf. - Inplaats van den heer J. Slabbe- koorn, is te Brouwershaven tot kommies bij 's Rijks directe belastingen aangesteld de heer J. M. Hubregtse, thans in gelijke betrekking als zoodanig werkzaam te Kortgene. (M. C.) De tot reserve-luitenant-kolonel be vorderde reserve-majoor der landweer LL J. L. Muskeijn behoudt Vlissingen als standplaats. Goes. Naar aanleiding van een hoofd artikel irt de Go esc he Crt.: „Tilly Koenen komt niet", strekke onzerzijds tot opheldering, dat ons brj telefonisch ver zoek om inlichtingen aan den heer Pie terman, door den bediende werd meege deeld, dat het concert niet doorging we gens de gasquaestie. Vandaar ons bericht Verlichtingsbezwaxen. "Uit mededeelingen in ovengenoemd hoofdartikel blijkt echter, dat in d*a boezem van den kerkeraad bezwaar gerezen was wegens de tijdom standigheden, en dat een advies van dat college aan H. H. Kerkvoogden achjjnt te zijn achtergebleven wegens etaking van stemmen; terwijl bjj deze laatsten mede schijnt te hebben gegolden een roods ainda verleden jaar uitgesteld verlof aan een Goeschen musicus voor een dooi' dezen te geven concert. (Het bericht uit Goes in de N. R o 11. C r t„ als zou de Ker keraad een afwijzend advies hebben gege ven, is dan ook niet juist.) Ook wy be treuren het genomen besluit ten zeerste,, vooral mei het oog op degenen in onze Christelijke kringen, die op dit avondje van kunstgenot, of in ieder geval van genot, gevlast hadden. In de waardeering der argumenten ter afwijzing wenschen wij evenwel niet te treden. Alleen zijn wij zoo vrij de Goesche Courant op te merken, dat zij niet het recht had kwade trouw brj deze colleges te veronderstellen. Domburu. Ju de gemeenteraadsitting van Woensdag werd door den burgemeester het jaarverslag gelezen en de gemeente- rekening overgelegd. ,Op een adres in zake verhooging der jaaiwedde van het onderwijzend personeel besloot de Raad niet in te gaan. Hierna stelde de burge meester voor, een toeslag te geven aan den gehuwden ondenvijizer Romijn in na der te bepalen vorm. Met algemeene stem men werd dit voorstel aangenomen; de Raad vond dit billijk om reden, dat aan het hoofd der school is toegestaan een gedeelte van zijn gemeentewoning te ver huren. De heer P. van SJuijs wilde op grond hiervan een blijvende toelage ge ven. hetgeen echter verworpen werd. pok werd een voorstel van den heer v. S. om tijdelijk f 100 toe le kennen, ver worpen, doch een tijdelijke huurtoeslag van f50 werd met algemeene stemmen goedgevonden. Hierna hadden besprekin gen plaats over 't besparen van gas. rooi en van hoornen, o.a. in de Zuidstraat, waai' de wortels in de huizen der bewo ners dringen, 'zoodat er klachten wor den vernomen. Tenslotte besprak de heer van Sluijs het salaris van den gemeente werkman. Hij' nvilde hem boven zijn duur- tctoeslag f 1 per week geven op zijn week geld. Hier vóór stemden enkel de hoeren Scheele en van Sluijs. Een nieuw voor stel om dan f0.50 per week toe te ken nen werd met op één na algemeene stem men aangenomen. Veere. Alhier wordt met ingang van 15 Augustus in het hulptelegraafkantoor een hulptelefoonkantoor voor het alge meen verkeer opengesteld.. De diensturen zijn gelijk aan die van het betrokken hulpteleirraafkantoor. Westkapelle. Benoemd tot Jichtwachter aan de kustwacht alhier, met ingang van 16 Aug. e. k, de milicien-korporaal kust wachter P. Baaij, thans alhier op de mili taire kustwachtpost 36. Borsaele. Hedenmorgen zag de zoon van den Jichtwachter midden op de Schelde een boot drijven zonder bemanning. Aan vankelijk aan een ongeluk denkende spoed de hij zich met een roeiboot naar de boot toe. In de boot bevond zich de vol ledige bootinventaris. De boot is opge borgen tot nadere afwachting. Na geno men informatie Week, dat de boot be hoort tot het loodswezlen te Vlissingen. Het touw der boot schijnt stukgesneden te zijn, zoodat de boot is weggedreven. Twneuzen. Een inspecteur van politie hield hier aan B. S„ onder verdenking dat deze zich door een valschelijk met den naam van een landbouwer te Hoek geteekenden wissel bij een bankinstelling geld wist te doen afgeven. Door twee agenten zijn in den afge- loopen nacht aangehouden vier varens gezellen, die door verbreking der luiken zich toegang verschaften tot heit luim van een met fruit voor het buitenland geladen vaartuig, liggende aan den Schut- tershofweg. (M. C.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen .te Oude Tonge 0. J- van Rootselaai' fee Bergschenhoek. Bedankt voor Nijland door G. J. Bol- keistein te Katwijk aan Zee. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren naar aanleiding der vraag: of een in een bepaald cij fer uitgedrukt minimum-tractement in de reglementen der kerk als -voorwaarde voor de vervulling eener vacature zal worden vastgesteld, met 10 tegen 9 stemmen be sloten, dat dit minimum-tractement f 1500 zal moeten bedragen (met vrije woning of vergoeding van huishuur), onder voor behoud, dat daarvan in sommige geval len door de classikale besturen dispen satie kan "worden verleend. Na des morgens bevestigd te zijn door Dis. E. van Ruijtenberg van Oost burg, met een predikatie over Joh. 15: 20, deed Zondag j.l. de heer J. Hofker, cand. t. d. Heiligen Dienst zijn intrede b(j de Ned. Herv. Kerk te Waterlandto-rfc- je, sprekende naar aanleiding van Mare. 104243. Dein nieuwen leeraar werd toegezongen Gez. 91:3, terwij) hij werd toegesproken door Ds. N. W. Posthumes van Schoondijke. (Ned.) Geref. Kerken. Beroepen te Koudum C. J. Hakman te Harlingen. Twee protestanten. Het orgaan der Vereeniging „Het Evan gelie in Spanje meldt o.a. De Protestantsehe kerk in Spanje- leed ecu gevoelig verlies door het overlijden van Rafael Blanco, predikant te Cordoba. HjJ was afkomstig uit een Roomsch ge zin en in zjjn jeugd eenigen tijd koor knaap. Protestanten waren er in dien tijd in Spanje nog niet. Te Gibraltar werd hij door zijn halfbroeder Manuel Mata- meroc, dein bekenden Spaanse hen marte laar, mert den Bijbel in kennis gebracht en tqj vergezelde hem op zjjn evangelisatie- reizetx door Spanje. Nu en dan bij ge heime ïjamenkomsten zat hij op de stoep e& floot een bekend deuntje bij do nade-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2