Teieg Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Gernenyd Nieuws Leestafel Rechtszaken. Laatste geëindigd. getrokken. de mobilisatie tijdelijk of voorgoed van een aantal leden beroofd. Enkele toch reeds zwak staande afdeelingen gingen daardoor geheel verloren. An lere afdee lingen moesten soms juist de leden, die stuur en leiding gaven, missen. Voor de afdeelingen in de kleinere plaatsen, waar soms zeer moeilijk geschikte leiders te vinden zijn,, had dit wel eens tengevolge, dat 3e vereenigingsarbeid zoo goed als geheel werd stopgezet. Sedert de laatst gehouden Bondsvergadering zijn opgehe ven ,15 afdeelingen. Twee andere afdee lingen, namelijk die te Steenwijk en te Zwartsluis, hebben zich aan het Ver bond onttrokken. Met nog eenige andere afdeelingen, die als niet meer bestaande werden be schouwd, bedraagt het verlies 24 afdee lingen. Daartegenover staat, dat 14 nieu we afdeelingen werden opgericht. Het aantal bij het Verbond aangesloten afdeelingen is thans 208. Het aantal leden bedraagt ongeveer 12,000. Het verslag van den penningmeester, don heer K. A. Grondijs, loopt over de jaren 1915 en 1916, 1915 leverde een nadeelig saldo op van f 198,49. In 1916 "bedroegen de inkomsten f 2831, de uit gaven f 2641, zoodat er een voordeelig saldo van f 190 aanwezig is. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Nadat, er een telegram van hulde aan dé .Koningin was gezonden, ging de ver gadering in comité-generaal. In de avondvergadering, die weel-open haar was, werd medegedeeld, dat tot be stuursleden waren herbenoemd de hee tten 1. Douwes te Amsterdam en P. Ou werkerk te Haarlemmermeer en benoemd in de plaats van den heer D. Dijkstra de heer J. Peters te Zwolle. De afge vaardigde van AengwirJum stelde de vol gende motie voor: De jaarlijksche vergadering van Patri monium. kennis genomen hebbende van de Kamervacature, ontstaan in het di strict Enkhuizen door het overlijden van dén heer Oosterbaan. overwegende, dat dé yerkiezing van den heer C. Smeenk, als vertegenwoordiger zoowel van de al- gemeen christelijke sociale bonden als van de christelijke vakbeweging gewenscht i%; spreekt als haar vurige hoop uit, dal, waar deze verkiezing bij enkele can- didaatstelling zal afloopen, de heer Smteenk in het district Enkhuizen zal worden candidaat. gesteld, besluit deze motie ter kennis te brengen van het cen traal comité der anti-revolutionaire kies- véreeniging te Enkhuizen, te publiceeren en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd met algemeene stern- mén goedgekeurd. Tot lid van de commissie van advies werd ds. J. C. Sikkel' bij acclamatie her- fcoizén. De heer R. Zuidema te Enkhuizen leid de vervolgens in het onderwerp Patrimo nium en de Verkiezingen. Spr. ontwikkélde de volgende stellingen 1. Voor de vervulling van de sociale wenschen van Patrimonium), is de samen stelling van de Volksvertegenwoordiging van groote beteekenis. 2. Het is noodzakelijk, dat zich in hét Parlement bevinden, mannen, met liéfde vóór en kennis van het sociale léven. 3. Op dé leden van Patrimonium rust ttfi taak in hunne resp. kiesvereenigingen hun invloed aan te wenden, om de ge- wénschte mannen op de candidatenlijsten géplaatst te krijgen. 4. Blijkt hun invloed te zwak, dan kan het op den weg van het verbond liggen de candidaatstelling van bepaalde perso- nén te bevorderen. 5. Het indienen van eigen candidaten- lijéten verdient geen aanbeveling. Voorts werd nog gesproken door dr. E. J. Beumer, lid der Tweede Kamer, die opkwam tegen de eenerzijds eenzij dige, anderzijds generaliseerende stroo- ming in deze vergadering. Spr. wil in hoofdzaak afwezigen ver dedigen en doet dat zonder ruggespraak met zijn medeleden, maar geheel voor eigen rekening. Het contact tuisschen de Kamerleden en de leden van Patrimonium moge wel licht niet hebben bestaan, anderzijds zou men ook de Kamerleden wel verlangen hébben kunnen bij brengen. Er is hier te veel over het hoofd gé- zien, wat wel door de antirevolutionaire Kamerleden is gedaan. Spr. wijst er op, heigeen de heer Van der yoort van Zijp gedaan heeft bij de behandeling van de stuwadoorswet, toen hij streed tegen een verslechtering van de wet-.Talma. Wat is er sinds 1894 niet van het sociaal program reeds tot stand geko men? Jeder onderzoeke dat zelf eens. Verlenging van den zomertijd. Van bevoegde zijde verneemt de ,,N. R. Crt." dat het Nederlandsch Landbouw- Comité van meening is, dat een zomer tijdregeling ook van 15 Sept.1 Oct. vol strekt geen grooter bezwaren voor den landbouw veroorzaakt, ja zelfs eenige voordoelen zóu gaan opleveren. Een de- zct dagen gehouden vergadering besloot echter de regeering hiermede maar niet officieel ,in kennis te stellen, aangezien de Tweede Kamer voorloopig niet bijeen komt. Vernietiging Ned. schip. Een Nederlandsch-Diuilsche commissie zal onderzoek doen naar het feit, welke Ned. schepen in ,de vrije vaargeul ge torpedeerd zijn. Reedi is beslist dat de Amsteldijk binnen do vrije vaargeul is getorpedeerd. Kolennood en lijkverbranding. Naar aanleid ng van ,een recente lijk verbranding Lu VVesterveld schrijft „Die Tfcd": ..Er zijn hier 30 H.L. cokes verbruikt. Dezelfde hoéveelheid, die als rantsoen wordt toegewezfen aan ,3 gezinnen met één stookplaats voor den gehe'elen win ter; om nog niet eens te spreken van de stagnatie in allerlei bedrijven wegens gebrek aan brandstof. Wie interpellcert daarover eens den Minister?" M o t i e. De Vereeniging van Varkensfokkers en -Mesters in Nederland, in Algemeene Ver gadering bijeen, gezien den herhaalden aandrang van den Minister van Landbouw tot voortz.et- ting van het varkensbedrijf; overwegende, dat er veel te weinig krachtvoer wordt verstrekt en het rant soen moet worden aangevuld met andere zeer dure en meestal minderwaardige ar tikelen; dat reeds vroeger in een adres aan den Minister op deze omstandigheden werd gewezen, alsmede, dat daarin werd ver zocht den prijs per K.G. slachtgewicht in overeenstemming te brengen met den productieprijs; en dat daaraan tot heden geen gevolg is gegeven, terwijl voor de maand Augustus de maïsprijs nog weer met f 5 per 100 K.G. verhoogd is; Besluit: onder vooropstelling van den goeden wil van de fokkers en mesters om in den dreigenden vleeschnood te hel pen voorzien, ook na den oorlog, dat zij de fokkers en mesters in hun eigen belang zal aanraden het bedrijf geheel stop te zetten, omdat een verder voort zetten onder deze omstandigheden enorme verliezen meebrengt; en 3eze motie ter kennis van de Re geering te brengen. Naast deze motie wees het Bestuur er den minister van landbouw op, dal, wan neer er niet spoedig maatregelen getrof fen worden om de fokkerij eenigszins in stand te houden, men ook na den oorlog bijna geheel zonder varkens en zélfs zon der goed fokmateriëel zal zijn en men zeer zeker gevaar loopt, dat deze crisis in het varkensbedrijf mee zal brengen, dat dit belangrijke volksvoedsel, zelfs de eerste jaren na den oorlog, niet of zeer onvoldoende te verkrijgen zal zijn. Frowein. Zaterdag is te Amsterdam ovérleden de heer dr. P. C. F. Frowein, oul 63 jaar. Dr. Frowein begon ,zijn letterkundigen loopbaan als leeraar jian de G'emeente Hoogere Burgerschool fe Goes. Hij schreef in een destijds veel opgang makend vrij zinnig, en sterk democratisch blaadje, hétwelk onder redactie van mr. M. J. dé Witt Hamer verscheen, artikelen te- gén 3©n godsdienst. Het toenmalige anti- rev. gemeenteraadslid van Goes, de heer H. de Wilde, thans lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bestreed de ar tikelen* van dez'en (humanen vrijdenker in een artikelenreeks in hel Nieuws- en Advertentieblad, welke artikelen later 'door den uitgever Klemkerk te Goes in brochurevorm in den jiandel gebracht weiden. Wegens zijn weigering om zijn vrijd'enk ersprop agan da buiten dé school te staken, ontsloeg hem het toenmalige o,ud-Liberale gemeentebestuur a!s leeraar aan de Goesche H- B- S., een daad die gënoemd -bestuur, wierd het er weer voor geplaatst, stellig wel niet zou her hal ep. Opder een rechtsch kabinet bekwam dr. Frowein die pich bij Domela Nieu- wephuis had aangesloten, een Rijksbe trekking als leeraar jn de wis- en na tuurkunde te Willemsdorp. Ilij was en bleef de bekwame ijveraar voor Huma nisme en Algeméén Stemrecht, en sloot zich aan bij de S. Dj. A. P. Het Volk zegt -van hem dat é'y „al tijd meer democraat dan socialist" is ge weest en „moeilijk ,afstand Icon doen van zekere .particuliere opvattingen, die hem voor het georganiseérde partjjleven minder geschikt maakten." Door de vele regens der laatste da gen is het water in slooten enz. zooda nig gestegen dat de werkzaamheden aan de Sliiis in de Pfet géheel zijn onder geloopen, wat een groote schadepost zal beteekenen, niet alleen voor de aanne mers van de uit te voéren werken aan b.g.n. sluis maar ook voor die landbou wers welker landerijen door genoemde sluis uitwateren, daar vanwege de f3 verrichten werkzaamheden de sluis bui ten werking is gesteld. (M. Ct.) De kolennood heeft ook de directie van den Provincialen stoombootdienst tot zuinigheid aangepord en daardoor zijn op de lijn YlissingenTemeuzen met in gang van Donderdag a.s. twee booten been en weer opgegeven en op de lijn YlissingénBreskens één. Dit laatste is oorzaak dat. waar het de vroegboot be treft, de bewoners van .West Zeeuwseh- Vlaanderen den eersten trein van Vlis- singén naar Roosendaal niet meer kun nen halen, maar eerst op die welke 9.10 van Ylissingén vertrekt, aansluiting krij gén kunnen. Des middags is de boot van 4.35 uit Bréskens 4.20 geworden, hétg/een weer eenige kans heeft om zoo zoo nu pn dan aansluiting te hebbën op den trein van 4.45. Op de lijn VlissingenTemeuzen ver vallen de eerste en de laatste diensten, zoodat ook bier de trein van 7 uur niot niqer kan worden gehaald, {naar door verandering, van het vertrek van de bóót Nefuzenliansweert van 7.30 op 5.50 langg die zijde aansluiting op dien trein worden verkregen. Yan Temeuzen naar Ylissingen vertrekt nu de laatste boot om 2 uur en omgekeerd te 5 uur. Bij den Prov. Staf is benoemd tot luitenant-kolonel, prov. adjudant in Fries land de majoor C. W. J. Rink van het 14o reg. inf. en tot majoor bij het 14e reg. int. de kapitein I. A. de Koning van het 11e reg. en bij de inf. der land weer tot res.-luit.-kol. d'e reservemajoor H. L. Muskeijn, commandant van het 39e bat. landweer-infant'erie. middelburg. Gisterenavond kon einde lijk het reeds op 18 Juli vastgestelde con cert, dat drie maal moest wordten uit gesteld, in den Buitentuin plaats hebben. Nog was het echter geen mooie zomer avond, een vochtige nevel hing over liet land, .het woei echter piet. en daarom was het. voor de tamelijk talrijke bezoe kers een prettig zitje in den tuin. Het Middelburg sch muziekkorps voerde een t ten tal nummers uit. Jn dén aanvang was het publiek, zooals wij dat van de Theetuinbezoekers gewoon zijn. karig met zijn applausna dé pauze werd dit an- dters. De marseh ...Hou en Trouw" werd alls to'eaift gegeven.' Soes. ,De uitbetaling der inkwartierings- gelden .over Juni en Juli zal plaats heb ben jen stadhuize op 8 en 9 Augustus van 912 en 14 uur. Wemeldinge. Gistermiddag had aan de in aanbouw eijndé rijksgebouwen alhier reen .ongeluk plaats. Bij het plaatsen van teen zwaren cementen bak, waarbij een hijsfchtoéstel werd gebruikt, .viel dit door een of andere .omstandigheid om, met bet gevolg dat de gebrs. Hagenaars uit Bergen ,op Zoom, daaraan werkzaam, bei- dten werden getroffen, één nogal ernstig. Dr. der Kinderen, spoedig Ier plaatse, vérleendc geneeskundige hulp. Door het op hol slaan van een paard, bespannen voor een driewielskar ten bestuurd door Joh. de Groene, rende .hét -paard van den Kanaalweg de Wil- JheüminastTaat in, waar ,het tegen een ijzeren ,Bek van jden caféhouder Smits terecht kwam en aldaar tot staan weM gebracht. Het hek en de kar werden nogal beschadigd en het paard bekwam teenige schrammen aan borst en beide pooten. .Wonder boven wonder liep dit ongeval goed af, daar het daar ter plaatse een druk verkeerspunt is. Thólen. In de Maandagmiddag gehou den Raadszitting werd tot Gemeente Ver loskundige benoemd Mej. A- C. Blom., géboren te Haamstede, thans als zoo danig werkzaam te Jhol'en. Dé geloofs brieven der herkozeg heeren Jhr. J. v. Vredenburch, J. W. .Waghto, A. Holle- fetelle en van het nieuw gekozen lid H. Goossen, weiden onderzocht en tot hun toelating besloten. Aan alle gemeente ambtenaren werd een duurte toeslag ge geven van 10 pCt. van hun tractement met terugwerkende kracht lot 1 April 1917. De verbouw van het Raadhuis werd in beginsel aangenomen, nadat vooraf met deskundigen nog nader zal zïjin geconfe reerd. Besloten werd op voorstel van den heer ,Van Hiele, gesteund door Quist, dit jaar de kennis niet te doen plaats hebben. Geref. Kerken. Beroepen te Tholen K. Veen te Melis- kerke; te Baarland A. v. d. Vegt te Ureterp (Fr.); te Koudekerke dr. D. J. van Katwijk te Pijnakker. Bedankt voor 0. en N. Bildtzijl door J. Gootjes te Engwierum. Mr. J. F. Dijkstra schrijft aan „de Rotterdammer" „Tot einde Augustus nam ik preekbeur ten aan in gemeenten door 't heele land. Ik gaf oor en oog den kostl En nu meen ik, dat ik zelfstandig moet blijven, om geheel mij te gaan bewegen op dat ge bied, waarop de meeste nooden worden aangetroffen het maatschappelijk ge bied. Ik nam dan ook volijverig de so ciale studie, indertijd onderbroken, weer ter hand, en hoop eerlang mijne diensten weder aan te bieden aan de Chr. soc. beweging. Men verzekert mij, dat er werk te óver is, een verzekering door hetgeen ik waarneem maar al te zeer gesteund. Mijn vast plan was het nimmer, in de pastorie te gaan, zettende ik mijne theoL studie indertijd met rider doel op, zoo dat ik geenszins overstag ga. Ik zal, mits niet te ver van huis Amsterdam, den Haag of Rotterdam, zal dat tehuis zijn nog wel eens willen voorgaan in den dienst des Woords, doch als regel, stel ik mij niet meer beschikbaar." Geref. Gemeenten. Tweetal te Opheusden A. Janse te Tho len en G. van Reenen te Gouda. Geslaagd te 'sGravenhage ep het machinisten-examen, theoretisch ged. di ploma C, de heer G. Oosterbaan te Am sterdam. Bij het Amst. Studie-Verbond zijn plannen in voorbereiding om in October ter herdenking van het 53ste lustrum dei' Gem. Universiteit te Amsterdam een ten toonstelling te organiseeren van histori sche dingen uit het studie- en studenten leven Verschenen is hot verslag der Doelip- ohemsche stichtingen als herinnering aan het 50-jarig jubileum der Vereeniging tot Bevordering van Inwendige Zending. Don 6en Juli is er een samenzijn ge weest van Bestuurders en kweekelingou en allen, die met ons den Heere voor Zijne zegeningen wjlden komen danken. Voor menig prediker geldt hot tochZon der Doetinchem zou waarschijnlijk mijn Ievenswensch nooit vervuld zijn gewor den. Met groote erkentelijkheid "wordt ge wag gemaakt van liet boek van Dr. Wumkes, dat een overzicht geeft van den Doetinchemschen arbeid met een le vensschets van Ds. van Dijk, den stich ter. Van dien pionier verhaalt ook' dit verslag groote dingen. Boerenzoon uit Tzum. winkelier te Fra- neker. afgescheiden dominé. als man van singuliere gaven, bij de gemeenfe van Doetinchem. Eerst de stichting van de school voor Christelijk nationaal School onderwijs te Doetinchem, dan die te Zei- hem, Halle en Wittebrink; daarna de stichting van Ruimzicht; een studenten huis te Utrecht, daarna een tweede; ein delijk de stichting van de Ned. TIerv. Zendingsgemeenle. Dit is de bakermat de Phil, inrichtingen. In. 1874 ging Ds. Van Dijk tot de Iferv. Kerk' over. In 1878 werd de Groen van Prinsie- rer kweekschool opgericht; in 1882 de Luiasstichting. die ten doel had onbe middelde jongelui van Christelijken huize tot geneesheer op te leiden; liet Jan Cor- nelisfcnds (genoemd naar een als me disch student gestorven zoon van Ds. van Dijk) beoogt jonge dokters in de gelegenheid te stellen een wetenschappe lijke reis te maken, instrumenten te koo- pen of hen op andere wijze behulpzaam te zijn. Thans is do ziel van deze inrichting de predikant-directeur Ds. J. Groeneweg, schoonzoon van Ds. van Dijk Sr., vroeger directeur van het Haagsche Diaconessen- huis. Ongelukken. In het haventje, aan de Oude Plantage te Rotterdam is een 41-jarige man te water geraakt pn verdronken. Te Tzunimarum is een 3-jarig meisje in een sloot achter de ouder lijke woning verdronken. 0 n w e e r. Gisteravond is te Slie- drecht de bliksem geslagen in een groote stal 'hoepels, van den heer Bot. Voor een bedrag van ongeveer f 30.000 ging in vlammen op, wat voor het grootste gedeelte door verzekering was gedekt. Een zeldzaam jubilé in den tegenwoordigen tijd. Men meldt uit Maastricht: Ten huize der firma .Weslij en Gie, fabriek van papierwaren, herdacht de thans 63-jarige papierwerkster, de wedu we Agnes üorloVrijdal, den dag, dat zij 50 jaren geleden als zoodanig bij de firma in dienst trad. Vele stoffelijke blij ken van waardeering, zoowel van de fir ma, als van personeel, familie en vrien den, mocht zij in ontvangst nemen. M r. J. van G i 1 se. De „Controleur"' bevat onder het "opschrift; „De kinder hand" het volgende: Het nieuwe Kamer lid voor Zutphen, Mr. van Gilse, is zes tien jaar student geweest eer hij zijn meesterstitel kon behalen. Men zegt, dat hij geen fuiftype was en dat hij zelfs ijverig studeerde. Niettemin blijkt hij la ter geschikt te zijn voor lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. De kinder hand der kiezers is gauw gevuld. Razende militairen. Te Te- gelen hebben Zaterdagmiddag twee sol daten van de grenswacht Wambach, welke dien dag afgelost was, het dorp in op schudding gebracht. In dronkenschap niet meer wetend, hoe het beste aan hun op gewondenheid lucht te geven, begonnen zaj midden in het dorp in het wilde hun geweren af te schieten, om er vervolgens do soliditeit van te beproeven op een paar booinen. In minder dan geen tijd waren de wapens totaal vernield. De burgemees ter, die op het ramoer afkwam en on der bekendmaking van zijn qualiteit hen trachtte te kalmeeren, werd door hen bjj de schouders gegrepen en bedreigd met de vernielde geweren. Niet bij machte om de dolle gasten in bedwang te houden, haastte de burgemeester zioh om de ina- rechaussée te Venlo en do militaire auto riteiten te Blérick in kennis te stellen met hetgeen er in zijn gemeente aan de hand was. Intusschen hadden de twee militairen bun kans schoon gezien de vlucht te nemen in de richting van de grens. Met behulp van de uit Venlo ge zonden maxechaussées en een militaire patrouille, werden zij ten slotte aange houden. terwijl zij een schuilplaats zoch ten, op het kerkhof. Nekkramp. Te Harderwijk heeft zich een pieuw geval van nekkramp voor gedaan bij een 2-jarig jongetje. Een trouwe baas. De organist der Ned. Herv. Kerk te Landsmeer, G. Brandjes, is 55 jaar in functie geweest. Nog is hij trouw op zijn post. Meer dan een eeuw. "Mej. E. van Putten te Hilversum heeft eergiste ren haar lOlslen verjaardag gevierd. Zij geniet nog een goede gezondheid. Gasontploffing. Een hevige knal deed Zaterdag de bewoners in den omtrek van de Zuurstoffabriek aan de Hoofdstraat te Schiedam opschrikken, ter wijl een reusachtige vlam den indruk gaf, van een emstigen brand, zoodat men 'aan een .zuurstofontploffing dacht. Een gasmeter, geplaatst onder de trap van het huis, door een muur afgescheiden van de fabriek, was ontploft. Een werk man van de fabriek had op onoordeel- i kundige wijze de gasleiding doorgeblazen, 1 waarbij zich persgas had gevormd. Toen au een comfoor werd aangestoken, ont stond oen knalgasontploffing, die zich door de b>*is voortzette tot den meter, die ver niekl werd. terwijl do scheidingsmuur werd weggeslagen, liet uitstroomende gas vatte vlam. Slechts liet rekkelijk geringe schade is aangericht. Nieu we brandstof. In ver band met een bericht uit Nijmegen, dat aldaar een fabriek wordt opgericht met het doel fabriceeren van briketten van vlasaf\ al, deelt men uit Terneuzen aan De Tel. mede, dat onder de gemeente Axel op (de „Axelsche Vlakte" reeds eeni- gen tijd een dusdanige stoombrikettenfa- briek in werking is, onder directie van den heer 11. Schuringa te Amsterdam. Deze briketten moeten volgens geno men proeven uitstekend voldoen en staan bijna .gelijk met anthraciet, wat betreft hitte ,en uithoudingsvermogen. Een aardbeving op Kieuw- Zeeland. Een hevige aardbeving heeft groote schade aangericht in het Zuidelijke deel van het Noordereiland, in het bij zonder in het district Wairarapa. Het Noordereiland is het Noordelijkste der beide eilanden, welke Nieuw-Zeeland vor men. Wairarapa, de Zuidelijke punt, ligt nabij de hoofdstad "Wellington. De Vriend des Huizes heeft een opstel gewijd aan Koning Willem 1IF, die in 1817 geboren werd. Aan Maar ten Luther en de Reformatie (vervolg verhaal.) Aan de(n) val der Romanows een belangrijk artikel van mr. Verkou teren voorts verschillende vervolgver halen en het maandoverzicht, de laatste twee bekende rubrieken niet het minst gezocht „De Vriend des Huizes" is een uitgave van Neerbosch. Wie -de „Vriend" steunt, isteunt ook de Weezeninricbting te (Neerbosch, die ook in dit no. ons weer onthaalt op haar Kersenfeest-verslag. De Jonge Garde (Weekblad voor Jongelieden van .Chr. huize, Red. M. v. d Staal) begint den 2en jaargang met nieuwen moed en een nieuw hoofd, vol gens pen der ontwerpen, ingekomen op de bjekende prijsvraag De kop is typo grafisch mooi werk en rijk aan goed ge kozen symbolische voorstellingen. De inhoud van dit nummer munt weer uit door degelijkheid en verscheidenheid. Keurig Ie foto's luisteren den tekst op. Prijsvragen en rebussen blijven aantrek kelijkheden voor de jeugd. Zonen en dochters van lezers, vraagt van ,uw ouders een abonnement op De Jonge Gardé. „De Levend'o. Natuur" (Onder Re dactie van J. jHeimans en Jac. P. Thijsse, Uitgavé W. Versluis, Am sterdam. Inhoud -van afl. 4: Botanische indruk ken van een gemobiliseerde in Walche ren, door C. Sipkés, met 5 photo's van dén .schrijver; Glanzige bladeren, door dr. Garjeanne; MijxomycetenZeldzame zwerfsteen'enPaddenstoelen uit fto Bilt- sche bosschen; De Vogéltrek in Septem ber, door Thijsse; Vragen en Korte Me- dedeelingén. Rechtbank te Middelburg. Wegens diefstal van geld ten nadcele van P. v. d. Swaluwe stonden terecht J. C. en F. V. uit Goes. Het bleek, dat V. de portemonnaie van. getuige heeft afgenomen. Tegen C. werd 3 en tegen V. 2 maan den met aftrek gevorderd. Wegens het ongedekt vervoer van cho colade werd tegen G. de R. uit IJzen- dijke twee maanden met aftrek van het voorarrest gevorderd. De verdediger, mr. Adriaanse, bepleitte clementie voor bekl., die vluchteling is en in moeilijke omstandigheden verkeert. De volgende zaak was die tegen T. Ij- uit Rotterdam, stoker van beroep. Hij had verschillende goederen aan boord ge bracht en poogde deze naar België te smokkelen. Eisch wegens de groote hoe veelheid, drie maanden met aftrek voor arrest. Mr Adriaanse achtte het niet bewezen, dat de in beslag genomen goederen van bekl. waren; is dit wel zoo, dan is bekl, door de verbeurdverklaring reeds zwaar genoeg getroffen. De officier antwoordde nog, dat men lang genoeg lankmoedig is geweest; eerst heeft de regeering scherpe bepalingen ge maakt; toen heeft het 0. M. getracht lankmoedig te zijn; men blijft smokkelen en nu zijn krachtige maatregelen noodig. Mr. Adriaanse vond in zijn dupliek ge- legenheid er op te wijzen, dat hoe lan ger de oorlog duurt, hoe aec: het ge brek en hoe meer de smokkelarij zal toe nemen. Eveneens stond wegens uitvoer terecht C. J. v. 1>. te Sas van Gent De eisch luidde 2 maanden met aftrekde offi cier geloofde namelijk bekl.'s verdediging niet, dat hij zijn familie in België wil de helpen. Het was weer mr. Adriaanse, die bekl. verdedigde, en die zeide, dat het toch wol degelijk mogelijk is, dat beklaagde werkelijk wilde helpen en het niet te doen was om geld te verdienen. Wegén verholen uitvoer werd nog tegen J. C. W;. te CJinge, die op 20 April tot drie maanden werd veroordeeld, zes maanden gevorderd. Verder tegen A. V. en L. V. uit St.- Jansteen, die bekenden koffieboonen te hebben uitgevoerd, twee maanden, tegen A. S. uit Zole, zes weken; en tegen A XS. rut Amsterdam, die zeide gesmokkeld te hebben om die kosten van den advo caat van een vorige zaak te bekostigen, 1 C twee maanden, Wegens dief sta L. C. v. L. uil ontkende, maai en die een oude stitie, één jaar Wegens het dc voeren van 400 Kapellc naar Go R. uit Kapelle. wist een vervoert De eisch luide Tegen C. J- paardendeken va en die onder zi 30 dagen gevord Wegens het v zg.n. jacocnienen jirijs en zonder to vragen of te 0. S. uit Goes detrd. Wegens mishar weid tegen A. v kerke f 7 of 14 Bij verstek w Middelburg, weg< koopen van paar stal afkomstig w, straf gevorderd. Tegen J. v. rijwieldiefstal rei maanden was ve zet was gekomer doei hield voor e'en better leven Wegens overtrt het te duur verk werd tegen P. dl of 20 dagen ge\ Tegen J. D. te beléediging van dagen gevorderd. Wegéns diefsta gen J. F. R. uit dagen gevorderd Uitspraak 14 MAASSLUIS. I gelicht en zal m worden. MAASSLUIS. 1 Nederlandsche to den Harwichsteig gemeerd en wach nu mistig. LONDEN. Uit 1 het Journal offici vat. volgens welk recht zal hebben dag en elk kind gram. Dit ration worden verhoogd gemotiveerde verk 200 gram extra k ten stadhuize. PETROGRAD die zich ondersche ten der Zwarte Z dant dezer vloot LONDEN. Naa wondt heeft Veniz kenland met de zal trekken, zooc noodige uitrustin en al hetgeen ve geschaft. PARIJS. Volg< iz^'n twee Griekse tenants ter ze'e arrest eerd. Deze onlusten van De rol gespeeld en van koning Const vlucht. WASHINGTON, log en nijverheid geallieerden voor waarden hun oorl trekken als Amei LONDEN. Ribo zal aan de confe den der gealliëei IJMUIDEN. bracht 7 schipbr* getorpedeerd Dee: KLEEF. Bij „Beorlioiz" uit Het schip is Ri Rt gel GOES. Ontslag ter van boter en Poleij van lerseke AMSTERDAM, dorde ook gister Zuidema weiden de voorstellen v veld en den Haa; nen in de Kamer sociale wetten in sprak over „Persj Onderstaande in een Goes. Uitslag Zosde groep. Ges j^an den Berg, heric vorigs ij. Hoekstra, W J- Irene, allen ex! Politieke Pantdic Ops< ,t Schiet met den ve

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2