ierhof, linnsnmgisjè. ITEN: te koop: itid, istveulen, erenwagen istieren, rrieveulen, Kalfvaars, itbode lenstbode mstbode, :\o «50 Dinsdag 7 Augustus I91V 31e Jaargang De Grooie Oorlog. Bouwland, :.A. Bouwland, iuwland, ouwland, j.A. Bouwland, Weiland, ï.A. Bouwland, schrijving ;lb.-»rotterd. FEUILLETON. emmajaneworboise Binnenland. 'older, aan de a ht bij P. de A. Govers. iuwen en Weste- Kaaijsteker. idelande, in den in pacht bij H. ïorre, thans in ïeester. denzelfden. Pen Roonensdijk, Ifden, ïen ten kantore LE Hz. te Goes, 11917. foonhuis, met gaard, staande ite Middelburg, iren of 2 Geme- jen ten kantore JOT TEN CATE 26 A. 55 c.A-, in joven oogst 1917. ten kantore van les vóór 15 Augus- titthem. rrieveulen, l>ude Vlissingsche RAAGD loor Wissekerke. )P lid met en zonder DER MAAS, tveulen,^ tkerke Westhoek. SIMONSE Sz. igd bij den heer pes. Salaris over- bekwaamheden, fcn bij Mevrouw Joes 3SEL te Goes, pber as. een net de 20 jaar, zelf- |ken, bij Mej. A. WEN-Dbost, v. d. vraagt, wegens lordige naar haar ingang van 1 Sep- is tusschen 8 en dienst ide plaatsen. 1917. srd des Zondags 7.15, van Middel van Rotterdam Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE vo'RSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P- DHU1J L. BURG. Drukkers: Dosterbaan Le Co int re, Goes. B'knopt overzicht van den tcasiand. Wolff noemt de actie der geallieerden op het Westerfront een „slag om het Vlaamse he duikbootsteunpunt". Deze benaming komt ons niet zoo on juist voor. En dan moeten wij met Wolff Bewerkt naar het Engelsch van 41) „Zoo, zei miss Judith, „dat doet mij genoegen, dan wil ik je ook wel ver geven, al heb je me ook heel erg ver driet gedaan, meer dan je nu nog be seffen kunt. Maar daarmee ben je er niet af. Allereerst moet je den Heer om Vergeving vragen en Hem je zonde be lijden en als je dat gedaan hebt, moet ie naar .mijn broer gaan, en vragen, of hij je ook vergeven wil. Dat moogt ge niet laten. Hij is er waarlijk treurig aan toe, zoo als je hem toegetakeld hebt. Zijn zenuwen zijn heelemaal in de wad en ik ben bang, dat ik den dokter' nog moet laten komen." Maar wat miss Judith daar van mij eischte, was te moeilijk voor mij, ik kón het niet doen. „Neen, o neen, miss Judith,," riep ik uit, „dat kan ik niet, dat kan ik niet. Ik wil niet naar mijnheer, liever vroeg ik aan Dobbs om vergeving dan aan Staatsmonopolie tter Brandverzekering. [Minister'Treub heeft, tot dekking'straks van rente en aflossing ©ener nieuwe lee ning, het voornemen te kennen gegeven beslag te leggen op een deel der in- komsten van verzekeringsmaatschappijen, j Daartegen is bereids door het lid Stork j in e,en zitting dér Eerste Kamer gepro testeerd. Wel heeft de minister, in de commis sie tot. onderzoek van zijn assurantie plan ook directeuren van verzekering- maatschappijen benoemd, dovli dit schijnt gelijk te staan met een paskwil. De heer Stork zei er althans dit van: „Ik mag welbeginnen den Minister er mede te feliciteeren, dat hij leden van die commissie heeft gevonden, met naime de menschen, die bet aangaat, de belanghebbenden, d<A brand- en levens verzekeraars, waaruit de commissies voor ongeveer de helft .bestaan. „Die commissies hebben, wat die le den betreft, een weinig benijdenswaar dige taak. Als ik het goed begrijp, heb bende belanghebbende leden van de com missies dit voorrecht, dat zij zelf nu zullen mogen bepalen, ,op welkewijze zij het 'liefst .zullen worden afgemaakt. AfgemaakU moeten zij worden, dat staat op den voorgrond. Die Minister vraagt aan deze commissie niet om hem daar omtrent van advies je dienen. Hij weet, wat hij wil, en vraagt alleen: wanneer ik dat doe, boe zal ik dit dan op de betste en vóór ,U aangenaamste wijze doen. Die heeren kunnen dus' kiezen of zij gehangen willen worden of gevierendeeld, gebraden of gekookt, verhongerd of ver dorst,' ja yiisschien zelfs, of zij zich aan zelfmoord schuldig willen maken. „Ik ,kian begrijpen, dat de Minister, wan neer hij eene bepaalde meening omtrent e,en zaak heeft, een opdracht geeft, zoo- als hier gedaan is, maar het maakt een Cjenigszins vreemden indruk." N In een brochure „.Staatsmonopolie der Brandverzekering 'in Nederland, door A. F. Breedenbeek, worden de bezwaren te- gén het ministerieele plan in den breede, ïen duidelijk uiteengezet. Deze brochure, tot zeer lagen prijs verkrijgbaar gesteld door de Internationale JJitgevers-vennoot- sfclhap „Messés," agent" H. L. J. Kuy- peTs', Sloten bij Amsterdam, wordt door ons gaarne aanbevolen. Belanghebbenden zullen, beter Jan door eenige artikelen van ons, niet-deskundi- gten, er door worden ingelicht. Het assurantiewezen is een internatio nale zaak, dat wil zeggen: niet bepaald door de grenzen van eenig land. Tal van buiteniandsche maatschappijen hebben hunne agenten ook in ons land; zoodat het algemeen verzet van die zijde tegen het plan van den minister te hegrijpen is. Of het verzet baten zal. Onze tijd staat nu eenmaal in het teeken van het staats socialisme, en minister Treub schijnt van monopoliseering niet afkeerig. Het par ticulier ïnitatief moet het tegenwoordig wiel kunnen. Doch mén leze deze brochure. 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers-O.Oft Prigs der Advertentiën. 14 regels f0.60, iedere regel meer 15 ct 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. constateeven, dat deze eerste slag voor de Engelschen verloren is. Zij toch hebben hun aanvankelijk suc ces niet weten uit te buiten, zoodat 't nu de vraag is, of zij hun grootsch elan zullen weten te handhaven. Ons dunkt, dat het karakter van den strijd reeds geheel veranderd is. Zeker, hier en daar wordt nog vinnig gestre den, o.a. in Champagne, bij Hollebeke, Epehy, Lens en. bij de Lye, 'doch de strijd verliest z'n lokale karakter niet meer. De centralen maken nog vorderingen in de Boekowina. En met Mackensen moet 't er niet zoo slecht voorstaan als de Roemeniërs wil len doen gelooven. Het succes van 't door de .entente-pers vreugdevol begroete Roemeensch-Rus sisch offensief tegen 't front aartshertog Josef, blijft klaarblijkelijk aanmerkelijk be neden de verwachtingen. De aanvallen van den vijand in het Casiniir-gebied ble ven ook eergister, afgezien van de groote verliezen van den vijand, geheel zonder resultaat. De Hongaren vermeesterden de stad Ra- dautz. In Pruisen en in het Duitsche Rijk zijn de ministeriëele hervormingen door gevoerd, die de kanseliers-wisseling noo- dig maakte. Verscheidene regeeringsLeden zijn heen gegaan, die zich niet konden vereenigenj met de democratische uitbreiding van het Pruisisch kiesrecht, op initiatief van Beth- mann aangekondigd. De nieuwe leden moeten allen hun in stemming met die nieuwe hervorming be tuigd hebben. Ofschoon Duitschland den democrati- schen weg is opgeslagen, wil de Entente nog niet aan den vréde. lAthans Lloyd George niet, en die voert het hoogste woord. Van eenige toenadering op het gebied van de oorlogsdoeleinden en 'van eenige verandering in het standpunt door En geland ten opzichte van het vredes-vraag- stuk aangenomen, was in de rede van Lloyd George geen sprake. Tegenover de ceintralen klonk ditmaal het verwijt, dat er nimmer nog iets was gezegd over het „herstel" van de toegebrachte schilde. Eerst moest dat woord worden uitgespro ken, voor Engeland tot de vredesconfe rentie {zou overgaan En wat de eigen houding betreft, werd een doorzetten van den oorlog tot het uiterste gepreekt, een volhouden tot de overwinning was bereikt en een vasthou den tot „gezamenlijk het toppunt der ver wachtingen verwezenlijkt" zijn zou. Humor in don oorlGg. Een Lyonsch blad vertelt een aardig avontuur, dat de in Bordeaux verschij1 nende „France" overkomen is. De Pa- rijsche „Gaulois" heeft regelmatig een humoristische rubriek over de politieke gebeurtenissen en voorvallen van den dag. In een van de laatste fantasiëen was een reeks „Ziircher Telegrammen" ver zonnen, waarin de door de Fransche re- geeringspers zoo vorig verlangde afdan kingen van den Duitschen keizer als een feit behandeld werd. Het gaat hier om de bespotting van de z.g.n. inlichtingenpers, welke met het volgende „.bericht" sloot „Officieel (Wolff.) Zijne Majesteit de Keizer heeft ten gunste van den Kroon prins afstand gedaan. Veldmaarschalk von Hindenburg is belast met de afhandeling van de loopende zaken". hem. Ik werd nog liever de straat op gejaagd of in de gevangenis opgesloten. Toe, miss Judith, zeg nu, dat het niet noodig is." Maar miss Judith bleef onverbiddelijk. „Neen, Chrystie, je moet Matthias om vergeving vragen, eerder laat ik je niet in de huiskamer toe. Matthias is het hoofd van het gezin en je hebt je zeer tegenover hem (misdragen. ,Ik kan het niet helpen, kind, maar 'tkan niet an ders." Tevergeefs was het„ dat ik haar smeek te andere, desnoods zwaardere straffen te bedenken, tevergeefs bood ik haar aan, nog veel meer uren per dag aan mijn lessen bezig te zijn, als 'ik dan maar friet hoefde te doen dat eene, moeilijke, waartegen mijn hart in op- stand kwam, miss Judith 'was niet te vermurwen. Ik 'had mij heel onbehoor lijk aangesteld en ,nu moest ik maar ondervinden, dat de gevolgen onaange naam zijn. We: vorderden dus niets. Met kinderlijke diplomatie en ook wel gemeend, zeide ik, dat ik :het lang zop erg niet zou vinden, als miss Judith mij een klap gaf, van haar (zoiu ik het verdragen, om- j Rat Ak van haar wél' hield, maar op f koelen,^afgemeten toon, zeide miss Judith: De Parijsche correspondent van de „France" telegrafeerde dit bericht aan zijn blad, dat het voor ernst opnam en bij de prefektuur ging vragen, of het ge publiceerd kon worden. De prefect was zoo in de wolken over dit goede bericht, dat hij het' zelfs op bet, zwarte bord van de prefectuur als officieel bericht liet aanslaan. Korts oorlogsberichten. De Fransche generaal Pau, die het vorige jaar geruitnen tijd in Rusland heeft vertoefd, zal, naar verluidt, binnenkort weder een belangrijke militaire missie te Petrograd. vervullen. t In Salzburg' is tot de vreemdelingen het verzoek gericht, dé stad te verlaten, daar de inwoners zelf geen voldoende voedsel hebben. Volgens de „Liberté" hebben de boe ren van St. Leonard alle wegwijzers in tegenovergestelde richting geplaatst, om zoodoende de vijandelijke vliegers bij hun dorp te laten verdwalen! Pasitsj, de Servische premier, heeft verklaard, dat de vijand 8000* Servische meisjes van 10 tot 14 jaar gedeporteerd en ondergebracht heeft in de harems te Konstantinopel. Keizer Wilhelm en de keizerin zijn weer te Berlijn gearriveerd. Thans wordt officieel tegengespro ken, dat Hindenburg beweerd zou hebben, dat het Russische leger na twee maan den buiten gevecht gesteld zou zijn. Naar de „Rjotsj" verneemt, heeft de raad van arbeiders en soldaten in Rusland met 205 tegen 180 stemmen be sloten ,over te gaan tot publicatie van de door de tsaristische regeering geslo ten geheime verdragen. Koning George zond aan president Poincaré ter gelegenheid van de derde verjaring van den dag, waarop Enge land zich in den strijd wierp, een tele gram, hetwelk uitvoerig door Poincaré beantwoord werd. Hoofdtoon: Samen door-vechten. Wolff verzekert, dat sinds midden- Februari geen Belgen meer zijn gedepor teerd. Troelstra meldt uit Stockholm, dat Tsjeidze als voorzitter "de conferentie zal openen en dat deze met Branting en Troelstra als onder-voorzitters het voor- loopige bureau moet vormen. Het zolen van schoenen in Parijs kost voor heeren op het oogemblïk 11 francs per paar. Voor het bezolen van damesschoenen was de prijs 9 francs, terwijl voor jongen 9.50 francs en voor kleine meisjes 8 francs berekend werd. Het college van schepenen en de gemeenteraad van Antwerpen hebben ge zamenlijk bij het Duitsche bestuur ge protesteerd tegen de bestuurlijke schei ding met het verzoek hun grieven aan het hooger bestuur te willen overmaken. De waarnemende president van China heeft Donderdag het eenstemmig besluit van het ka binet, dat den oorlog, aan Duitschland en Oostenrijk- Hongarije verklaart, goedge keurd. Het Journal der Débats zegt in ver band met het deelnemen van China aan den oorlog, dat dit rijk in staat zou zijn de organisatie omver te werpen welk© Duitschland gedurende de laatste jaren in China, evenals overal elders, op han- ,,Ne©n, Chrystie, dat zou niet beter zijn, maar ik zou het ook niet eens durven, want ik zou bang zijn, dat ik ,er een terug kreeg en dat je wéér driftig zou worden. Neen, het blijft zooals ik gezegd heb. Zoodra je Matthias jom ver giffenis hebt gevraagd, mag je weer bij ons in de kamer komen." Miss Judith ging heen daar zat ik 'nu, mijn wangen koortsig heet van de opwinding en van tranen bevlekt. G, wat Wa,s dat een nare geschiedenis. Nu zou ik nooit mepr in de huiskamer mogen komen, nu zou ik pltijd alleen moeten ©ten in dit akelige, nare kamertje. Want nooit, nooit zou ik naar mijnheer Perren toegaan, om hemi vergiffenis te vragen. •En inderdaad, ik bleef koppig volhar den. Dp eene dag volgde op de andere zonder dat ik aan miss Judith ging zeg gen „Miss Judith, ik zal gaan, ik zal mijnheer vragen of hij mij vergiffenisi schenken wil." Niemand .bekommerde zich om mij. Als ik 's morgens was op gestaan, ging ik naar de leerkamer, waar ik mijn ontbijt gereed vond, en als ik het genuttigd had, moest ik maai' zien, hoe ik den morgen doorkwam. Niemand ke©k naar .mijn leeren om, lessen kreeg ak niet meer, ik was als dood voor de familie Perren. dels- en financieel gebied tot stand wist te brengen. Duitschland brengt voor niet minder dan vijftig millioen in China aan de markt. Door een oorloa met China zouden de Duitsche handelsbelangen ook na den oorlog voor langen tijd ernstig geschaad worden. De koning en de koningin van België hebben Holman, den eersten-minister van Nieuw-Zuid-Wales, ontvangen, die de ko ningin een chéque van 1.500.000 frank overhandigde voor de slachtoffers van den oorlog. Het groote Belgische hoofdkwartier heeft een cheque van 21.000 frank ge zonden aan het Engelsche comité voor het te Londen'op te richten gedenkboeken als blijk van "dankbaarheid der Belgen jegens Groot-Britannië. Uit Genève wordt aan de „Berliner LokaJ Anzeiger" geseind, dat generaal Regnier, de leider van de Fransche mi litaire aviatiek, van zijn post ontheven is. Guifard is tot zijn opvolger benoemd. „Ons Vaderland" te Pretoria meldt, dat daar op 1 Juni een knaapje geboren werd, dat van zijn vader den naam v. Hindenburg ontving. Er is daar voor de Engelsche propagan da blijkbaar nog werk te doen. Aan Kerenski is thans vrijwel on beperkte macht opgedragen. Hij blijft dus aan. In den Atlantischen Oceaan zijn vol gens Wolff weer 24000 ton vernietigd. In De Krim drukt men couranten op pakpapier, wegens gebrek aan ander papier. Volgens een part. Tel. aan de Frankf. Ztg. uit Weenen is de opbrengst van de Servische oogst dit jaar zoo goed als sedert menschenheugenis het geval niet was". Bereids zijn aanzienlijke graantrans- porten op weg naar het Westen. Het Engelsche socialistische Parle mentslid Snowden heeft te "Woolwich ©en rede gehouden, waarin hij zei, dat er een stijgende ontevredenheid in Engeland is. Ik "ben niet bepaald een pacifist, zei onlangs iemand tegen hem, maar ik be hoor tot het groote en snel toenemend© leger van hen, die er genoeg van hebben. Tot zijn voldoening, zei Snowden, vroe gen rijke Parlementsleden hem dikwijls of hij dacht, dat er in Engeland een om wenteling zou komen, waarop hij steeds antwoorddezoo zeker, als de zon mor gen opgaat. Alle socialisten van Europa zullen <i,e Stockholm vredesvoorwaarden opmaken. Verwerpt de Engelsche regee ring die dan blijft er voor het Engel sche volk slechts één ding over: Rusland te volgen. Het internationale 'socialistencongres te Stockholm is definitief vastgesteld op 9 September. De conferentie der Entente over het oorlogsdoel zal in het laatst van Augus tus te Londen plaats hebben. Uit Weenen komt een tegenspraak van het bericht dat de O. H. regeering de bemiddeling der Ver. Staten heeft in geroepen om tot den vrede te komen. Een pp merking. De N. Zeeuwsche Courant was wél zoo vriendelijk op ons verweer van Zaterdag in te gaan, doch is niet zoo Een enkele maal zag ik Jenny, maar die was ook al niet heel vriendelijk en bekeef mij vaak om' mijn koppigheid. Dobbs zag ik heel vaak en ik verbeeldde mij, dat de oude vrouw er schik in had, dat ik met de familie in onmin leefde. Ze praatte weinig tegen me, en als ze het deed. was het om mij1 te bebrommen en hatelijke opmerkingen te maken. Zette ik dan een boos gezicht, dan was het: „G, wordt d© jongedame boos, laat ik dan maar zorgten, dat ik weg kom, an- d'ers bijt ze me nog," of wel: „Je zult me toch niet in mijn hand bijten net als mijnheer Perren?" Het scheen wel, dat z'e aRes deed, om mij weer tot een uitbarsting van drift te brpngen, doch steeds wist ik me te beheerschen, al kostte het mij moeite. Het ergste was, dat ik me verveelde, ik had niets te doen en bovendien maak te de gedwongen eenzaamheid mij vol komen lusteloos. Soms begon ik te naaï- én, maar als jk een paar steken gedaan) had, wiérp ik de naald weer weg. "En op de piano spelen kon ik natuurlijk ook niet, want die stond, in de huiskamer en daar mocht ik niet konlen. En naar tant'e Rachel kon ik niet heengaan, want die was nog altijd te zwak om iemand bij zich te kunnen hebben. vriéndelijk ons van het lijf te blijven mót door haar uitgezochte „protestanten," dié wij ais getuigen tegen Luther moe ten wraken. Vrijdag haalde zij er twee aan twee Duitsche van welke de een Luther e©n vo 1 ksm enner schold, die een kunstwerk vol heerlijkheid stuk sloeg, en dé ander hem voor een verwoester van het geloof en van de kerk aanziet. Nu komt de redactie weer met een paar van die wonderlijke klanten aandra gen: een Duitscher, die Luther voor een kijver houdt, die door zijn demagogie barbaarschbeid en versplintering bracht; een Deen, die vertelt, dat Luther geen hervormer was, en dat in hem (als ware hij Satan zelf) de revolutie is geboren; en een Hollander, nota bene den mo dernen doopsgezinden dominé P. H. Veen, ook al è|en protestant! die de Hervor ming een opstand noemt, met een poli tiek karakter, zonder de leiding van het géloofen van Luther beweert dat hij' om de kerk te hervormen in de kerk had moeten blijven! Het) schijnt naief dat iemand dergelijke „protestanten" als getuigen oproepende, nog vraagt: zult gij die soms ook wraken De „Zeeland". Naai' w'ij vernemen bestaat het voor nemen binnenkort de mailboot Zeeland der maatschappij Zeeland weder een paar reizen naar Engeland te doen maken om aldaar gestrande Nederlanders af te halen. Het broodrantsoen weer ver mi nderd. Naar „Het Volk" uit Den Haag ver neemt, is besloten wegens het nagenoeg geheel .uitblijven van 'ladingen tarwe en meel, over eenige dagen het broodrant soen ten tweede male te verminderen. Het dagelijksch broodrantsoen wordt van 311 op 254 gram terüggebacht. Volgens het Hbl. was er gisteren in den Haag nog niets beslist. De Kamerverkiezing te Enk huizen. Het hoofdbestuur van de Centrale Li berale Kiesvereeniging in het district Enk huizen heeft besloten, overeenkomstig het politiek accoord, voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer (vacaturel Oosterbaan) geen candidaat te stellen. Verkiezing 14 Aug. De leiding in de Anti-Revolutionaire p a r t ij. Naar wij vernemen, is het niet onmo gelijk, dat de tachtigste geboortedag van den leider der anti-revolutionaire partij nog ongedachte veranderingen brengt. Het zou dan in de bedoeling liggen, dat het leiderschap overging op den heer A, W. F. Idenburg, oud-gouverneur-generaal, terwijl de hoofdredactie van „De Stan daard" zou worden overgedragen aan oud minister Colijn, thans, tijdens de afwe zigheid van dr. Kuyper, waarnemend hoofdredacteur. („Md. O.bl.") Patrimonium. Het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium heeft gisteren te Amster dam zijn jaarlijksche algemeene verga dering gehouden onder voorzitterschap van den heer P. van Vliet Jr'. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Noordhof, is het volgende ontleend Dé it.oestand, welke door den oorlof ontstond, is ook van storetnden invloed op dén gang van zaken in het Verbond. Verschillende afdeelingen zagen zich door En ware het nu maar, dat mïjtn een zaamheid mij beter had gemaakt, maar dat was ook niet het geval. Integendeel, ik gaf mijnheer Perren de schuld Van mijn ellendigen toestand ,en als ik Tieml door de gang hoorde gaan, of zïjn stem maar even vernam, steeg het bloed me van boosheid naar het hoofd. Ik begon gl mieer een hekel aan hem te krijgen! Ibn op het laatst was ik in zulk èeü Stemming,dat ik (Z©lïs niet meer aan de mogelijkheid van een boetetocht naar hfeni dacht. Er kwam wraakzucht in mijn hart_ te- gten den man, dien ik als de ooi'zaak van al mijn leed beschouwde en met den! dag groeide die wraakzucht aan. En daar ik niets te doen had, had ik tijd in over vloed, om mij aan die slechte gedachte! o vér te geven. O, kon ik het hem maar eens be taald zetten, kon ik hem maar eens ver- géiden, wat hij mij misdaan had. Ik zon er gansche dagen pp, maar een middel, om riem te .treffen met mijn wraak, zon der dat het mij nadeel berokkende, kort j ik niet vinden. (Wordt vervolgd.) I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1