L Binnenland. Kerknieuws. Onderwijs Wetenschap en Kunst. Getr Entente heeft kunnen doen, bestaat in een na-apen van het Diuitsche bewape nd oge-ey 6 teem en de Duitsche legerleiding. Volgens een militaire Deense he re vue construeeren de 'Duitschers al dus schrijft 'de Homing Post" duik- booten van een nieuw en grooter type. Heft zijn duikbootkruisers van 5000 ton nen, 130 M. lang en voorzien van ma- .chines van 18000 paardekracht, welke aan de boot een snelheid geven boven water van 26 knoopen. en in gedoken toestand van 16 knoopen. Deze nieuwe duikboot kan van de havens der Oostzee naar Japan varen zonder onderweg petro leum in te nemen. Jiet aantal van zijn lanceerbuizen bedraagt 30. Men neemt elan» dat hij 150 drijvende mijnen kan uitstrooien. Gasrantsoen. De Rijks-Koierudistributie deelt mede, dat de gasfabrieken in Nederland gedu rende de maand Juli 1917 25,300,000 M4 gas rpocht verbruiken en dat ver bruikt is 28,180,000 M3 gas: derhalve heeft een overschrijding plaats gehad van 2,880,000 M3 gas. Deize (Overschriding moet in Augustus 1917 worden ingehaald door de gasfa brieken, die in Juli le veel hebben ge bruikt, |0.a. de gasfabrieken te Goes, Vlis singen, Wemeldinge, Ierseke, Zierikzee. Elke gasfabriek moet in Augustus in halen, wat izij in Juli te veel heeft ver bruikt. Voor Augustus heeft de Rijks- Kotendistributie aan alle gasfabrieken in totaal' toegestaan 26,983,000 M3 gas. Ba sis van het gasverbruik is voor beide maanden maximum 32 M3 per aansluiting. Het ligt in het voornemen van de Rijks- Kolendistributie, met ingang van 1 Oc tober 1917 een voor Nederland algemeen geldende gas- en electriciteitsrantsoenee- ring in te voeren. De Rijks-Kolendistri- butia hoopt binnen enkele dagen aan de gas- en electriciteitsbedrijven te verzoe ken, haar de noodige gegevens te ver strekken. waarop deze rantsoeneert nj» moet worden gebaseerd. Gewassen van oogst 1917. De minister van landbouw maakt be kend dat hij in bezit heeft genomen pf zal' namen, op het tijdstip waarop het oogsten is aangevangen of zal aan vangen. de totale opbrengst van de na volgende gewassen van den oogst 1917, pok voor zoover deze reeds bij hande laren of fabrikanten is opgeslagen: kool zaad, raapzaad, hoterzaad, dederzaad, blauwmaanzaad en lijnzaad, benevens de verwerkingsproducten daarvan. De broodkaart van de 23ste week loopt van 6 tot 14 Augustus. Benzine De distributie voor particuliere doel einden wordt voorloopig opgeschort. Petroleum. In verband met den slechten aanvoer zal' de distributie voor particulieren van 50 op 40 pCt. worden teruggebracht. Vroege aa rdappelen. De Minister v. Landbouw heeft inge trokken zijn beschikking, waarbij aan de lijst van groenten, waai voor consenten tot uitvoer kunnen worden afgegeven, zijn toegevoegdvroege aardappelen. Boter. Minister Posthuma heeft vastgesteld: een maximum kleinhandelprijs voor bo ter van f 1.30 per V2 K G.en de na volgende maximum prijzen voor boter, resp. in den groothandel en in den tus- schenhandel: bij verpakking in wit fust van 50 K.G. Groothandel'prijs per 1 K.g. f 2.35, Tusschenhandelprijs per 1 K.g. f2.40; wit fust van 25 K.g. f2.36, en f2.41; wit lust van 121/2 K.g. en 10 IK.g. f2.37 en f2.42; wit Delftsch of Leödsch fust van 20 K.g. f2.40 en f2.45; wit Delftsch of Leidsch fust van 10 K.g. f2.41 en 'f2.46. Jubileum van Dr. Kuyper. Denl j29en October a.s. viert dr. A. Kuyper zijn 80en verjaardag. Er heeft zich nu een comité gevormd om den leider der anti-revolutionairen een hul deblijk aan te bieden. Het eere-comité bestaat uit de oud-ministers Colijn, Harte van Tecklenburg, Heemskerk, idenburg, Kalkman, Loeff en De Waal Malefijt. Van het comité is prof. Bavinek voorzitter Bn de heer R. C. Verweijck te Amsterdam! secretaris. Voorts hebben daarin o. a. zitting de heeren J. H. Blum te Aag- tekerke; D. Mulder te Zierikzee en mr. A. A. de Veer te Middelburg. P. en T. De sedert 1 April verhoogde en tot hoogere tractementen uitgestrekte duurte- bijslagen zullen met werking van 1 Juli 1.1. af, opnieuw verhoogd worden. De brievengaarders zullen, bij de nieuw ontworpen personeelorganisatie, niét tot het middelbare kantoorpersoneel behoo- rea, doch zullen een ambulant corps blij ven vormen. De directeur-generaal' acht de niet-opnenhng onder het middelbare kantoorpersoneel in hun eigen belang. De Noordam op eeu lujju geloopen. Gemeld wordt: Het bleek, dat het schip «riet ernstig getroffen was Zoodoende ging Üe kleine paniek die zich een oogera- blïk ,van de passagiers had meester ge blaakt, spoedig tot volkomen orde over. tZoikjcir éenige stoornis namen de pas skiers en de bemanning in de 6loepen .plaats. Daar hot schip echter bleef drjj- 0c uiqsi! as ven, keerde de bemanning, behalve het civiele gedeelte, aan boord terug. De berging van het stoomschip Noor- dam, welk sfchip nu even benoorden den Nieuwen Waterweg voor anker ligt, is opgedragen aan de firma L. Smit Co's Sleepdienst, die het werk in combinatie biet de firma W. K. van der Tak Co. zal uitvoeren. Het schip ligt achter 40 voet 7 duim diep en ruim 5 en 6 staan vol water. In ruim 6 heeft de ontploffing plaats gehad en het water in ruitn 5 is door de patrijspoorten bin- nengeloopen. Verslag van de Openlucht vergadering der Jongeling s- vereenigingen De meeting, georga niseerd door de Geref. Jongelingsvereeni- gingen uit noordelijk Walcheren, in de openlucht is goed geslaagd Hel was een prachtig gezicht, toen tegen het aanvangs- uur een negenhonderd tal menschen van verschillenden leeftijd van deze en gene plaats zich op het feestterrein verzamel den. Uit alle gemeenten uit Walcheren en ook uit enkele daarbuiten bleken be langstellenden aanwezig. Ruim half twee beklom de voorz. der Bondsring Seroos- kerke en omstreken de tribune en opende de vergadering met een vers te laten zin gen uit Ps. 89 en voor te gaan in ge bed. Hij sprak vervolgens een kort ope ningswoord, waarin hij alle vrienden en vriendinnen hartelijk welkom heette en bet doel waarmede de vergadering was belegd nader uiteenzette, ten eerste om propaganda te maken voor de Jong. Vereen., iets wat jammer genoeg nog noo- dig is, en ten tweede als anti-kennis- sanienkomst, 0111 terwijl de wereld haar vermakelijkheden aanbiedt, wij ons protest 'latén hooren en naar plicht en gebod de banier des kruises omhoog heffen. Onder het zingen van: Bij U, Heer, is de le vensbron, enz. neemt ds. Wannenhoven van Serooskerke de plaats in van den voorz. om zijn rede uit te spreken, getiteld „Het ware leven". Wat is leven, wat is licht, wat is liefde? vraagt spreker; vra gen waarop de antwoorden moeilijk zijn te geven, dit is ook niet noodig, het zijn gaven om te genieten en niet om Ie beredeneeren. God te kennen dat is het leven. Zoek Mij en leef, zoo spreekt God zelf, dat is Gods eisch. dat is een daad van Gods barmhartigheid en is ook een woord van Gods recht. Het ware leven Deteekent gebondenheid aan God, het ware leven is alleen uit God, bij God en in de gemeenschap van God. Ds. Wannenhoven verzoekt de vergadering te zingen de twee coupletten van het Bonds lied der J. V., waaronder ds. Brouwer van Schoondijke de plaats van ds. War- menhoven inneemt 0111 zijn onderwerp te behandelen: Gij God, naaste en we reld. 'Ds. Brouwer begint met onder de aandacht te brengen het groote voor recht, dat de Ned. Jong. Vereen, nog gelaten is. Een Vlaamsch dichter zong destijds: „Het zijn droeve tijden als de oorlog woedt", enz. Nooit is dit woord meer waar geweest dan thans. Wat on derscheid de Ned. jongelingschap veel met die der naburige volken, waarvan reeds (zoovele duizenden in de lente huns levens zijn ingegaan in het kille graf,, tengevolge van den huidigen oorlog. Geref. jongelin gen besef dit toch. Het is voor Nederland een zegen, dat er nog zoovele jongelingen zijn, die zich vereenigen in een vereeni- ging op Geref. grondslag, gelet op de vele duizenden die bij uwen Bond zijn aangesloten. Vereenigingen die een stuw kracht verraden, welke moeilijk te schat ten is. Die stuwkracht verraadt een le vensbeginsel. Dat levensbeginsel is recht streeks gegrepen uit het Calvinisme, dat op alle terrein van het leven beslag leg gen wil. Er is een Bondsidee, een ideaal, dat grenzen bepaalt en lijnen uitstippelt, dat verhoudingen doet uitkomen, die niet kunnen gemist. Onder meer ook deze: Gij en uwe verhouding tot God, gij en luwe verhouding tot den naaste en gij en uwe verhouding tot de wereld. Wij moe ten zoeken het doel der Schepping in Hem, die' heeft geschapen. God. Schep per, Souverein. De menseh, schepsel, on derdaan, alles wat hij doet moet hij doen ter eera van zijn Schepper. In de ver houding tot den naaste mag egoïsme, het edgen ik, geen hoogtij vieren. De wereld zegt: alle menschen zijn. voor elkaar ge lijk, dit kan alleen voor God, voor Hem moeten allen komen naast elkaar. De Christen zegt ook, alle menschen zijn ge lijk, doch laat er direct op volgen: Alle ziel zij de machten over haar gesteld on derworpen. In de verhouding tot de we reld hebben we positie te nemen tegen over haar valsche leuzen, het Woord van God uit te dragen en toe te passen en in dien kamp geen duimbreedte toe te geven. Niet naar de lokkend'.' stemmen der wereld hebben we ons te richten, toaar naar het kruis van Golgotha, naar jden Heiland der Schriften, dan zal alles (recht komen aan het eind der historie, zooals God het wil. Ds. Brouwer had hiermede zijn rede uitgesproken, waarna pauze gehouden werd en waarin de Chr. Zangvereen. „S D. G." eenige zangnum mers uitvoerde. Na de pauze beklom dr Smit van Ierseke het podium om ten gehoore te brengen zijn rode over: „Jong Calvinisme". Spreker begint met te zeg gen, dat in deze dagen schier onder alle volken en wel hel meest in Rusland de revolutiekoorts in hevigheid toeneemt Het gezag wordt haast niet meer erkend De anarchie en democratie nemen hand over hand toe, monarchie en aristocratie ver dwijnen langzamerhand. De rogeerjngpn worden zwakker, naar de historie wordt niet gevraagd, met Gods Woord wordt zoo weinig mogelijk gerekend. De goden van den tijd willen geëerd, de sociaal-demo cratie stelt hare eischen. Het moet ver wondering wekken, hoe de sociaaldemo craten thans in een internationaal con gres bezig zijn om een spoedigen wereld vrede te bewerken Vanuit Stockholm komt tot de Christenheid een beschamen de waarschuwing waar0111 toch de socia listen ea niej de kork van Christus zulk een vredespoging waagt. Jammer, onge lukkig jammer, dat de keTk hiertoe niét in staat is, zij. is te verdeeld, te weinig energiek, haar invloed is niet beteekenend genoeg. Hierin moet verandering komen, Calvinisten, a wacht een schoone toe komst. In de vorige eeuw is in Neder land de doorwerking van het Calvinisme 'begonnen. Kuyper en zoovele anderen heb ben daartoe gezwoegd, deze stoere wer kers zijn reeds ontvallen of worden oud, de frissche krachten van hel lieten moe ten hunne haak overnemen, het geestes zwaard moet opnieuw gewed, de sporen moeten dieper geslagen, de grondslagen welke het Calvinisme geeft voor het volle rijke leven moeten meer verbreid, er moet voortgegaan op den ingeslagen weg. Ook deze spreker was met. stille aandacht aan gehoord. De tweede pauze werd gehou den, waarin de Chr. Zangvereenigimg an dermaal optrad en in welluidende klan ken haar programma afwerkte. Na deze pauze kwam de laatste spreker ds. Jans sen, veldprediker, aan het woord met hel onderwerp: „Onder de militairen". Spre ker vergast de toehoorders met zeer inte ressante mededeelingen uit het militaire leven. Ds. Janssen legt het moeilijke bloot van het „Christen-militair zijn". Verder bepleit hij de geestelijke belangen der militairen en vraagt om ieders steun ten eerste om het gebed en vervolgens om de gaven, het is een arbeid die veel financieele offers vraagt. De Chr. Mil. (tehuizen kosten door hun groot getal som men gelds, doch daarom mag het aan tal niet met één verminderd worden, neen. pr moeten er nog meer komen, zij voorzien in een behoefte, ze zijn noodzakelijk en onmisbaar vooral in Brabant en Lim burg. Het publiek was het daarin blijkbaar met den spreker eens, daar zij reeds voor 'ds. Janssen zijn rede geheel had uitge sproken. vrijwillig voor dat doel een som van f 100 liad bijeenverzameld. Na een woord van dank van den ringvoorzitter en '1 zingen van 'n Psalmvers ging ds. Janssen voor in dank aan God voor het goede, dat door Hem in deze feesture ons was bereid. Aan de volgende vroeger uitgewezen personen is door den commandant van de stelling van de monden der Maas en der Schelde vergunning verleend terug te keeren: A. Janssens en A. C. de la Ruelle, beiden te Westdorpe en N. Au- gusteijn le Rilland-Bath. Bij de «directe belastingen is de rijksklerk 3de klasse J. Mourik onthe ven van de detacheoring "atttT het kan- ningen. En zijn benoemd tot assisten,t te' Os'sendrecht, A. C. Tramper; tot kom mies te water'2e klasse te Bath, C. Kik, thans tijdelijk als zoodanig aldaar. Benoemd tot gezworene van den Westerlandpolder M. Janse te Wolphaarts- dijk; tot gezworene van den Nieuw-an- nex-Stavenisse; polder A. Stoutjesdijk Az. nex-Stavenisse-polder A. Stoutjesdijk Az. Dunnépolder. Th. J. M- deClerck, te IJzendijketot gezworene van den Pau- linapolder, Th. J. Buysse te Biervliet; tot gezworene van den Kruispolder, P. F. Vereecken te Hontenisse; tot gezwo rene van den Lijndenpolder, J. de Feij- ter te Zaamslag; tot gezworene van den Clarapolder, P. F. Geeraert te IJzendijke; tot gezworene van den Hertogin Hedwige- poldei-, C. F. de Deokere te Clinge; tot gezworene van het waterscliap Hoede- kenskeike. H. Jasperse te Hoedekensker- ke; tot gezworene van den Nieuw-Or- thenepclder, J. de Feyter Pz. te Terneu- zen; tot gezworene van den Molenpolder (Zuid-Beveland). M. v. Ilarmelen, te Ier seke; Lot lid van het bestuur van het bestuur van het waterschap Nol tusschen den Koude-en-den-Lovenpolder, P. Jansen te Hoek; tot gezworene van den West- kerkepolder G. Heynsdijk te Wolphaarts- dijktot plaatsvervangend dijkgraaf van den Schorerpolder, P. A. Butler te Rit- them. Middelburg. De politie loerde reeds op enkele mannen ,en jongens, die op de Vischmarkt om geld spelen. Zaterdag middag is het haar door eerst een nieu wen agent in burger kleeren er op af te zenden, gelukt vijf jongens naar het bu reau over te brengen, tegen wie. even als tegen nog twee oudere spelers proces verbaal werd opgemaakt. Zaterdagavond keerden met den trein van 9.20 de padvinders, die 14 dagen onder össendrecht hebben gekampeerd hier terug, afgehaald door de collega's die niet mede gingen of reeds eerder moesten terugkeeren. Alhier vertoeven 30 padvinders uit Amersfoort, die in het clublokaal alhier overnachten. Woensdagavond zal in, lie! Militaire Tehuis voor de Mil. Jongelingsverceniging optreden ds. N. M. de Ligt, alhier. Alle militairen worden vriendelijk doch drin gend uitgenoodigd tot bijwoning dezer vergadering, n.. Hen"'korte vrijheid genoot een man, die naeén hechtenasstraf van 25 dagen uit het huis van bewaring alhier Zondag werd ontslagen. Hij meldde zich bij de politie, aan 0111 overtocht naar zijn woon plaats. tiet bleek echter, dat hij nog voor 10 dagen gesignaleerd stond en werd hij daarom heden weulor naar het Huis van bewaring teruggebracht Zaterdag heeft, aihier en ook ia, veerschillende andere gemeente;! op Wal chetren stagnatie geheerscht in het bak kersbedrijf, doordat de meelfabriek niet over grondstoffen beschikte om het noo dige tarwemeel af te leveren. Naar wij vernemen is dit thans weer in orde. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik er toch nog eens op te wjjzen, dat men de b.ikkers niet te spoedig kwalijk moet nemen, als het brood niet lekker is. Vroeger konden zij zelf hun waar uitzoeken, thans moeten zij nemen waf zrj krijgen. Daarbij komt nog. dat dé mengsels, die wij thans ontvangen, niet altijd op dezelfde manier beliandeld kun nen worden als de gewone grondstoffen en alleen de- praktijk kan leeren. hoo van hel mengsel goed brood te bakken. Weet men dit eenmaal, dan komt er weer een ander mengsel en begint het leeren weder van voren af aan. Goes. We vernemen nu, dat in ver band met verlichtingsbezwaren het kerk- concert van Tilly Koenen en Louis Ro bert voorloopig niet doorgaat. Benoemd met ingang van 16 Aug. a.s. tot kommies 2e klasse te Ellewouts- dijk, do heer M. de Visser te Baarle- Nassau (grens), vroeger le Goes. Krabbendijke. Ter waarschuwing. Een paar woonwagenmenschen kochten bij den schoenmaker Zweed ijk te Krab bendijke schoeisel en beLaalden met pa pier, waarvan ze geld moesten terug heb ben. Ze hadden graag zilver en wezen dit aan. Een paar dagen later moest hij uit zijn kistje geld hebben en zag dat hij een briefje Van f300 en een van f 40 vermiste. Vlissingen. In iie Zaterdagmiddag te lissingen gehouden vergadering van het personeel van de Koninklijke Maatschap pij „De .Schelde" aldaar, werden door den heer Grootenhuis namens den Chris telijken Metaal be werkersbond. den heer v. d. Houven namens den Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond en Hooze namens de Landelijke Federatie van Metaalbower kers, de grieven uiteengezet, die men tegen de directie en de door haar inge voerde loonsverhooging van 1 tot 2 cent heeft. Pe druk bezochte vergadering nam een motie aan, waarin de ontevredemieid tot uiting komt en .waarin neergelegd is het verlangen naar een loonsverhooging van 3 cent voor de jongens beneden de 16 jaar, van 4 cent voor de jongens van 16 tot 18 jaar en van 5 cent voor de ouderc-n. De Magdalenji Fisher is Zondag weder, komende van Antwerpen naar Zeebrugge Vlissingen gepasseerd. Eervol ontslagen op verzoek de ad?' sistent bij 'de P. en T. 1. Boone, alhier. - Door de electrische tram moet voor Augustus voor de tramdiensten 25 .percent op het Juliverbruik be spaard worden. Als gevolg van deze be paling izullen de trams voorloopig iéts langzamer rijden 0111 nu te gaan welke bezuiniging hierdoor verkregen kan wor den. Besloten werd deze motie ter kennis van de directie te brengen. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is benoemd tot deskundige voor het doen van de schatting, der in art. 92 van het Regelment voor de calamiteuse polders of waterschappen bedoelde on zuivere opbrengst van de gronden in de calamiteuse polders Onrust. Jacoba en Anna Friso, de heer G. van de Putte te Vlissingen. Wolf aartsdijk. Benoemd tot wijkver pleegster te Hendrik Ido-Ambacht zus ter, F Polderman, geboortig alhier. Kattendijke. Zes sollicitanten hebben zich aangemeld voor de vacante betrek king van gemeente ontvanger en seoreta- ris-PcD zingmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Borssele. Alhier doet zich weer de zoo gevreesde vlekziekte voor. Enkele var kens! zijn er aan gestorven. Sommige per sonen hebben hun varkens at laten in enten. Veere. De heer Jhr .H. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester van Veere en Vrouwepolder, heeft als zöodanig eervoi ontslag aangevraagd. Wissenkerke. De j.I. gehouden raads vergadering, waarin afwezig waren de le den. P. Dieleman, A. van Hee en Th. de Ridder, werd na de opening weder on middellijk veranderd in een geheime zit ting. Na de heropening deelt de voorz. mede, dat door den Raad was besloten het geheim van de zitting van 11 Mei 1.1. op te heffen, opdat de gemeente kennis kan dragen welk doel de Raad heeft ge had met het witten koopen van het ge- heele complex huizen van wijlen den heer W. J. Vader van 's Gravenpolder. Uit de mededeeling van het daarin verhandelde bleek dan. dat de voorz., de heer Van Kempen, in die geheime vergadering de onderwerpelijke zaak liad ingeleid met de volgende toespraak: Mijne heerent In de zen tijd nu de materialen om te bou- Ven zoo duur zijn. dat particulieren niet tot bouwonderneming durven oVergaan, zou tie gemeente bij' een aankoop van het geheelo complex huizen vair wijden iden heer Vader een uitstekende gelegen heid hebben 0111 met verhooging van Itet aanzien der Hoofdstraat" van het dorp in den woningnood alhier te voorzien door uit 't huis van wijlen den oud-bur gemeester Vader een woning voor het te benoemen hoofd te formeeren, voorts zou de gemeente bovendoe*! tegemoet kun nen komen aan de bczWaren, die door de schoolautoriteiten tellrons tegen de on geschiktheid van het openbare schoolge bouw in het dorp worden uangeheveai, dooi- het z.g. huis van „juffrouw Cato Vader" tot school te dóen verbouweD met liet. nevendoel om dan van de „oude school" met de daarbij behoorende speel plaats, gesteund door de door het Rijk daarvoor beschikbaar gestelde faciliteiten op geldelijk gebied arbeiderswoningen te doen bouwen, terwijl van de woning mot kantoor van wijlen dhr.. J. H. L. Vader burgerlijke woningen konden worden ge bouwd en van het zoogenaamde oudiet kantoor met cachot wellicht tot oen lo kaal-voor repetities van muziek- en zang- •vereènigingesn enz. kon worden ingericht, waardoor dan weer konden worden on- derv;mgen de nu steeds terugkee rende klachten over bevuiling der tegenwoordig daarvoor gebruikt wordende schoolloka len. Zie, mijne heeren, de vervulling vani dat schema is wellicht een droombeeld, een ideaal, dat niet bereikt kan wor den, maar ik voel mij toch gedrongen, nu de gelegenheid er voor open komt het aan het oordeel der heeren te on derwerpen Zooals wij weten, zegt de wnd, burge meester Van der Maas, is hierop met algeineene stemmen door den Raad in gegaan. Wel moest het liiervoren aan gegeven schema na overleg inet den heer distriots-schoolopziener en den heer in specteur der volksgezondheid, die beiden hunne ingenomenheid er niede betuigden, zoodanig worden gewijzigd, dat van het huis van wijlen den heer J. H. L. Va der een complex nette arbeiderewoningen 'zou zijn gebouwd, omdat wegens de duurte der benoodigde materialen vooreerst van schoolbouw niets zou kunnen komen, maar dat zou naar gémelden inspecteur verzekerde geen afbreuk aan liet aanzien1 der Hoofdstraat hebben behoeven te doen, daar het voorfront alsdan toch in fraai heid met de overige huizen in die straat zou hebben kunnen wedijveren. Nadat de voorz. daarop had geconstateerd, dat de: dróóm door de groote concurrentie bij den verkoop geen daadwerkelijkheid is mogen worden doet hij de gewone eind- omvraag. Daarvan maakt de heer Abra- hamse gebruik om er op te wijzen, dat de bewoners der huizen tegenover het koetshuis in gebruik bij J. J. Jeronimus erg klagen over het niet geregeld op ruimen der uitwerpselen van diens paar den. De voorz. zegt toe Jeronimus door de politie te zullen laten verzoeken aan de geregelde opruiming de hand te hou den. Geref. Kerken. Bedankt voor Bolnes K. J. Kapteyn te Giessendam. Goes. Geslaagd voor de acte Fransch L. 0. de heer M. G. v. d. Ende te Goes. Geslaagd voor 'de acté Fransch M. 0. (A) mej. A. H. A. M. Raven te Roermond; voor boekhouden M. O. (schoolable) A. M. S. R. Bosschaart te Brielle. 'Onze berichtgever te Koudekerke schrijft ons Zeer goed is t e begrijpen de klacht van den heer B., dat in het verslag van het schoolfeest niet is genoemd zijn vader, die ook een reeks van jaren zijn krach ten en gaven besteedde ten dienste der Chr. School alhier. Ik kan echter den heer B. verzekeren, dat ds. Ingwersen in zijn feestrede aan de nagedachtenis van wijlen Br. P. Boone Sr., alle recht heeft gedaan en vermeld werd nog, als bewijs hoe de zaak van het Chr. Onderwijs hiem 1 op het hart woog, dat geen enkelen mor gen bij het huiselijk gebed de Chr. School on de onderwijzers aan die school wer den vergeten. Het verslag was juist, wat betreft de dienstjaren van den heer D:. Kraaije als penningmeester der vereeni- ging. Deze toch werd opgericht in 1891. Vanaf dien tijd was de heer D. Kraaije haar penningmeester, niet onderbreking van één jaar, gedurende welken tijd. deze functie niet door Abr. WieLemaker, eoo- als de heer B. meent, maar door diens oudsten broeder Adr. Wielemaker is ver vuld. Willem Saai f. Over den on langs overleden directeur der „Wognum mers", Willem Saai, vertelt de heer S. R. van Hoorn een en ander in het week- blad De Amsterdammer: 1 „Willem was op school een groote ben gel, maar $och een jongen, waarin wat zat. Overal wist hij raad voor. Hij was] op school de vraagbaak voor iedereeti- Alles onderzocht hij en nooit rustte hij,, voor hij gevonden had, wat hij weten wilde". Hij werd bestemd voor den landbouw, legde zich later op den tuinbouw toe. eii heeft nu een zeer modern tuinbouw bedrijf nagelaten. Verder was de bijen houder ij ook eeti zijner', bijzondere lief hebberijen. Maar reedsvop jeugdigen*'deeftijd open baarde Zich bij Willem Stel nog eex andere liefhebberij, 11.I. die van de m« ziek. Meester v. d. Oord (het hoofd der scboo van Wognum) gaf hem de eerste zang lessen. Maar deze gaven niet genoeg vol doening aan zijn kunstenaarstalent. Les I sen in orgel- en pianospel volgden. Het or ged is steeds jzijh meest geliefkoosd instru ment geweest. Is het wonder, dat somfflJ gen kerkwaarts gingen, jmede om te genie ten van Willem Saais orgelspel. m.W'O i>\ Thans heeft van den vader Toonde Saai orgelspeler te w zanger en de 1 zangvereeniging Gean wonder c ma diens dood door den 2 nieuwe zangve 'Ze telde slecf aanvang meest koasrtal bij San hielden. Langz dental zich ec vervangen do* door de koltb „de Vier Hee| eeaïüte jaren werd. gebouwd Maar ondan keling bleef Wi klein van meer uitstekend zaï Wel bleek hei aan diens vo lieit h ij dezelfd gei- bij meest*I gramma 'stonc te .doen uitko Den eersten I te Wognum dr| gegeven. Gezo loos houdt C liefl., dat „Ja haar program ook gezongen da feesten te bestaan der In Mei 191 hel eerst aai aan den zangu het Stedelijk en won daarl Dl was de van lauweren ■haald. Ondan werd 19 Mei van gemengd* Volksvlijt te behaald, terv den eereweds' em de eereprij spoedig volgc Amsterdam t* concert is de In 1906 beg buitenland. A dan 10 conc* ik die in Du denk ik aan Zwitserland Ook in Belgi De verhou koorleden w werden trouv ■wind kwam ajle leden va nummers. Ha de goede ge Hoewel rijke knechts naas standen verscl feinde immer: Maar naas mogen bezat stenaarstalen Maar hoe he boren, toch bijzonders ge te vervangei den zang w anderen niet composities 'hand. Hoeve* ge-componeer den. Want n- ook liet hij h Vlam zijn slechts ,,Wa£ roerend schc het zóó g.-u vroegen en eerst aan h<: het gecomp* Ongc bij het fami 'gewond, is tje van een een zwaarb en gedood. In een ons land - waar s staaltjes van kort aan v te vullen nu de Rogeerin sluitend vo* mogen dienei maar kans flern iter voc hield de b in leven, n er niet mee de arme sc de boer da was het m kocht. Toei vreemdelin te-koopen, iZiezoo, dac eter minde de vreemc ■alleen, de k teg open g fs da leden van j< doling. De kip was. En Waarop de dal hij tocl zo« verkoo Waarop

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2