s en Erf Ponny, i Binnenmeisje, geman nstbode 31e «laargang De Groote Oorlog. t in stukken •s van 97 0/°. jving te koop ingstieren, Merrieveulen, n Kalfvaars, Merrfeveulen, Dienstbode nstbode, )ienstbode, akersknecht, OS. WITKAM kan eer 14 jaar) omj in het vak id. FEUILLETON 1 sndoin van en bewoond tN LIEREN, groot 3,50 Ictober 1917. rwaarden liggen ter ütaris W. HIÖOLEN, moeten worden inge- Augustus 1917. HUBRECHTSE, Wolfertsdijk. KOOP! eeftijd met en zonder VAN DER MAAS, OOP ingstveulen, oudekerke Westhoek. bij J. SIMONSESz, teg). OOP jkblokken of i Brandhout. L. WOUTERS. OOP ost-Souburg. ,NI, gemerkt aan het hebbende St. Lau- s: K. COPPOOLSE, vraagd bij den heer Goes. Salaris over- iar bekwaamheden, elden bij Mevrouw ;e Goes. DISSEL te Goes, vember as een net leu do 20 jaar, zelf verken, bij Mej. A. den. Groenewoud 19, oor direct of zoo een gezin met twee ïUWEN-Drost, v. d. s, fraagt, wegens woordige naar haar et ingang van 1 Sep- onds tusschen 8 en genmaker, Krabben- M a r o k k o. Marokko, in Noord-Afrika, aan den At- lantischen Oceaan en de Middellandsche Zee, is 25 maal zoo groot als Nederland en telt tien miljoen inwoners. Dat is niet veel. Doch het. land is slechts vrucht baar, eu derhalve blijvend bewoonbaar, aan de kust en in het gebergte. 'Overigens loopt daar de Saluira, en verhoogen ein- delooze steppen de somberheid van het land. Er heerscht in het binnenland een drukkende hitte. De helft, dei' bevolking zijn Toearegs, die de zuidelijke landstreken bewonen, en Berbers, welke huizen in het 3600 meter hooge Atlas-gebergte. De andere helft verschillende volksstammen. Onder hen zijn de Arabieren, nog geen miljoen in aantal, nakomelingen van de verove raars des lands, zij zijn zwervende. Men noemt hen Bedoeïnen; de Mooren, bijna viermaal zoo sterk, gesproten uit de ver menging van Arabieren en Berbersvoorts Joden, Negers indertijd uit Soedan als slaven ingevoerd en Europeanen. Deze laatsten zijn er in gekomen door dat, eerst de Spanjaarden, daarna ook de Franschen, begeerig naar buit, zich op dezen Afrikaanschen staat geworpen hadden. De geschiedenis der laatste jaren ge waagt van grooten strijd, met de wape nen, doch ook met de pen der diploma ten. Toen Frankrijk, enkele jaren geleden zich van de kuststrook zocht meester te maken, was 't de Duitsche Keizer, die den Franschen minister Delcassé zijn veto deed toekomen. Was Frankrijk toen klaar geweest da.n was het toen reeds tot een oorlog met Duitschland gekomen. Doch Delcassé trad tijdelijk van het tooneel, en de vrede van Europa was gered. Daarna heeft Spanje in een. ongeluk- kigen oorlog nog menig verlies geleden; totdat ten slotte de beide veroveraars fcich bij het status quo (toestand zooals zij nu is) hebben neergelegd. Van het veroverde behield Frankrijk ongeveer al les. Weer de fabel van den ijzeren en den aarden pot. Intusschen behouden Frankrijk en Span je het protectoraat over dit Keizerrijk, dat door de Arabieren Maghreb-el-aksa, ■dat is het uiterste westen genaamd wordt De regeeringsvorm is ^volstrekt monar chaal sedert 1790; onder de Sjerifs van TaJilalt sedert 1546; onder de Alides een tak uit het geslacht van Felali sedert 1633; en nu sedert 30 Maait 1912, krachtens overeenkomst tusschen Frank rijk en Spanje is er een Fransch pro tectoraat het woord beteekent be schermheerschap, beter ware te lezen dwarskijkerschap gevestigd, onder een algemeen commissaris-resident, eenig tus- sehenpersoon voor den sultan bij: vreemde mogendheden. Ook een Spaansch com missaris met administratie en controle belast is daar gevestigd. De stad Tanger en omstreken is- aangewezen als de zóne van internationalen invloed; deel uitma kend van Marokko. De sultan heet Moela'f Youssef, die in 40) Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISS. Den volgenden morgen voelde ik mij weer veel beter, al was ik nog wat slap Men' beschouwde mij als hersteld en liet mij opstaan. Maar ik kreeg door Dobba de boodschap van miss Judith, dat ik in de leerkamer ontbijten moest en dat ik die niet verlaten mocht. Zonder te antwoorden, gehoorzaamde ik en eenige «ogenblikken later bevond ik mijl op het tooneel mijner wederwaardigheden. Het was werkelijk een tooneel van ver woesting en wanhoop I De kamer waa ■door de werkmeid een weinig op orde gebracht, maar ze had er heelemaal haar nest niet voor gedaan, het ontwijde hqi- weer zoo netjes als vroeger te ,"ea; Dn dat kon ze natuurlijk ook -fork W vnt, Det vloerkleed was onlier- bedoven en het tafelkleed even- afr boeken had men ook niet «eIeoï? 6-n Wfer neties op een stapeltje 111 don hoek lag nog al het gebroken porcelein, men wilde dus: de 1912 zijn broeder Abdel-Hafid opvolgde'. Beiden zijn zoons van: Monlaï Hassan, die van 1873 tot 1894 regeerde. Marokko heeft een oude geschiedenis- In het begin der Christelijke jaartelling heette het Mauretanië, dat in 43 door de Romeinen op de Oarthagers werd ver overd. De bewoners heetten toen reeds Berbers. In de vijfde eeuw heeischton er de Vardalen. In de zesde eeuw was het een bezitting van het Oost Romein- sche Rijk. In de zevende eeuw veroverden het de Arabieren die er de Halve Maan plantten. Aan het eind van de achtste eeuw werd het een zelfstandig sultanaat. Eind zestiende eeuw was het een mach tige staat, die ook Algiers voor een deel veroverde, en zich in het zuiden tot Soe dan uitstrekte. Evenwel bedreven de bewoners grove gruwelen. Velen waren zeeroovers, die slechts tegen hooge losprijzen hunne ge vangenen loslieten. Vele Christenen wer den door hen als slaven verkocht en vreeselijk mishandeld. Hieraan maakte Sultan Moelaï Soliman in 1794 een einde. Een zijner opvolgers steunde in 1844 den dapperen Alxl-el- Kader in diens strijd tegen Frankrijk ter bevrijding van zijn vaderland Algiers. Zioo werd Marokko in een schadelijken oorlog met Frankrijk gewikkeld. In 1860 voerde het een niet minder smadelijken krijg tegen Spanje. iSinds dien "tijd is het steeds meer ach- (teruit gegaan, en loeren Frankrijk en Span je gedurig op Marokko; wachtende op het gunstig oogenblik dat zij: het kunnen verdeelen of, wat nog waarschijnlijker is, voor Frankrijk kunnen veroveren. Wel heeft Marokko, ondet' Franschen invloed, zich nu bij: Duitschlands vijanden gevoegd, doch dit zal den Franschen vriend" wel niet weerhouden om met Marokko te doen wat goed zal zijn in zijne oogen. Natuurlijk wanneer de Entente wint, waaraan, zoo Noord-Amerika zijn plan nen volvoert, haast niet valt te twijfe len. Bsknopt overzicht van den toestand. In 't Westen hier en daar een „coup de main" en overal slecht w;eer. Strijd in kleinen stip dus. In het Ocisten zijn de bewegingen van ietwat grootscher karakter. De bevrijding van de Boekowina wordt door de cen- tralen met succes voortgezet. De Hon garen hebben ten N. van Kimpol'ung pen overgang over de nieuwe Moldawitza ge forceerd. Ten 0. van Czernowitz-staan zijl aan de rijksgrens, ten Z. van den Dnjester werd deze overschreden. Ook in den N. Wj. hoek van Moldavië vorderen fde centralen naar wensch. Met het wapperen van de vlaggen en het saluut-schieten van de kanonnen; viert men in Duitschland, op keizerlijk befvel, het slucces van de derde hero vering van Czernowitz:, de hoofdstad der Boekowina, door de centralen. Met meer warniite nog zal' men de over winning misschien in de Donau-monar- chiel vieren, daar het hier om eigien hiuisl kamer voorloopig niet opknappen en dat deden ze natuurlijk opzettelijk om jndj te kwellen, overdacht ik met Spijt. 'tWajs dan ook nog pen rommel' van belang en 'alles zag er echt-triestig uit, een beeldje, dat ik altijld zoo mooi ge vonden had, lag daar in een hoekje zon der hoofd, daarnaast lag het glazen licht- schermpje, maar het kon niet meer staan, hpt voetstuk was eraf en dat lag in een anderen hoek, 0, wat hadden wij samen een verwoesting aangericht, let terlijk alles hadden wij over hoop ge worpen, waartegen wij aangebotst wa ren En zelfs het overgordijn droeg de sporen van de vechtpartij En als om mijn verdriet nog grooter te maken buiten was het koud en regenachtig eni een zware nevel hing over de zee. Stil en treurig zat ik achter de tafel, alleen, het was de eerste maal, sinds ik bij de Perrons was, dat ik alleen moest eten Alleen eten is niet prettig, t is of je dan minder eetlust hebt en vandaar dan dat ik mijn ontbijt haast niet aanroerde Gelukkig kwam Jenny na een half uur tje binnen om mijn bord weg te halen, maar die scheen ook al' met de ande ren mee te doen „0 miss," zeidë zij, „wait ben je on deugend geweest, foeil" gaat In de herovering van Czernowit'g zullen de Oostenrijkers zich verblijden over de bevrijding van het laatste stuk vaderlandschen bodem v;in de langdu rige heerschappij der Kussen en de eer ste. algeheele zuivering van het vader- landsch ./voorportaal" aan gene zijde van de- Karpathen, AVant dat is de feitelijke betcekenis van de herovering van de hoofdstad der Boekowina. dal zij een onmiskenbaar tee- ken; is van de definitieve ontruiming van héél' de Boekowina door do Russen. In Duitschland werd door de bladen deqiefenitieve regeling van dc portefeuille- kwestie, met het aftreden van Bethmann Hollweg en het optreden van Michaëlis ontstaan.' dezer dagen verwacht. Door He kejuze van nieuwe mannen zal men nu spoedig wel een beter inzicht kunnen krijgen in de politieke bedoelingen van den nieuwen rijkskanselier. Op hot Italiaansc-he front komt wat meer leven. De artillerie begint weer te donderen. Alle teekenen wijzen op een voorgenomen offensief van Italiaanscho zijde. Een eskader van 1620 Italiaan- sche vliegtuigen heeft intusschen op de Stad en de haven van Pola een 80-tal bommen geworpen, w.o. vele brandbom men. In de stad werd aan verscheidene particuliere woningen schade veroorzaakt, waarbij onder de burgerlijke bevolking twee personen gedood en 12 gewond wer den, hoofdzakelijk' vrouwen en kinderen. Aan de militaire werken werd geenl noemenswaardige schade aangericht. Dit js een geschiedenis, die zich tel kens weer herhaalt. Een' bewijs van -de bouwvalligheid van het Russische staatsgebouw is wel de ontslagneming van Kerensky, die zich zoo'n gigantische taak 'toebedeeld za<*. Het ontslag is niet aanvaard door de voorloopige regeering. Wat zal de rootte tsaar nu doen Indien hij bij zijn ontslag' volhardt, zal Rusland nog grooter ellende tegemoet gaan,' dan hét nu reeds doormaakt. Lloyd George hield Zaterdag een rede voering in Queenshall onder auspiciën van het pas opgerichte comité voor na tionale oorlogsdoeleinden, hetwelk zich 'gevormd: heeft om het publiek in te lich ten over het einde van den oorlog. Verschillende .sprekers hadden den groo ten bewindsman ingeleid. Vervolgens nam deze het woord, om een stokje „historie" te geven, naar aan leiding van het feit, dat Engeland giste ren voor drie jaar zich in den oorlogs brand wierp. Ziehier een kleine proeve van den ver waten stijl van Lloyd George, den vu- rigsten aanhanger van Mars: „Zoo er één man of éen vrouw in dit land is 'die wenscht te weten waar om wij in oorlog zijn, laat hij dan deze vraag tot zichzelf richten: wat zou er van Europa geworden zijn, wat zou er van da geheele wereld géwordén zijn, wanneer wij niet in den ooi-log waren gegaan (Volg de geschiedenis van de laat ste drie jaren en gij ziet de rechtvaar diging van ons ingrijpen. „België, Servië, Roemenië, Montenegro en eenige van de schoonste provincies van Frankrijk en Rusland zijn onder den- voet geloopen, verwoest en tot slavernij gebracht; Bulgarije en Turkije zijn tot ongelukkige vazalstaten gemaakt. (En Griekenland? Red. De Z.) Dat is @e- „Zijnl ze niet boos op mij, Jenny?" i „Natuurlijk zijn ze dat, dat hoéf je toch niet te vragen Je bent heelemaal, uit de gratie, denk ik Ik zeide niets, maar Jenny bleef staan en keek mij, ofschoon onvriendelijk), toch wel' een beetje medelijdend aan, meen de ik. Dat maakte, dat ik. moed kreeg, haar toch een en ander te vragen „Zou ik vanmiddag weer alleen moe ten eten, Jenny?" „Dat weet ik niet," gaf zij ten ant woord, miss Judith heeft daar niets van gezégd, maar ik denk van wel'. Ze is erg boos op je. Hoe kon je ook zoo ptodeugtend wezen? 'tIs verschrikkelijk!" i „Ja maar Jenny, hij maakte mij ook Izoo boos', die mijnheer Perren, ik wist niet m'eer wat ik deed. Ik had er ook zoo op gerekend, dat wij samen zou den gaan wandelen. Ik kon het toch niet helpen, dat hij in zoo'n kwaad humeur was." „Ja, dat weet ik wel, miss Chr.ystie, maar je hadt het toch ook niet mogen doen, dat weet je ook wel. Ik word! ook waldens ..boos op mijnheer, hij kan vervelend (zijn, bar-vervelend. Maar ik z,ou er toch nooit over denken, hem een klap te geven. F,oei, dat doen geen meis jes, en zeker geen jongedames als jij. Je hebt in overal gekrabd, net of je beurd. terwijl' de heele macht, ran het Britsehe rijk in den strijd weid gewor pen. Kunt gij u voorstellen wat er zou gebeurd zijn indien onze groote vloot er niet geweest ware om de heerschappij op de zee tc handhaven, wanneer wij geen enorme nieuwe legers hadden uit gerust om tegenover de Pruisische legi oenen "te plaatsen?" „Weest niet verblind of ontmoedigd door een ongelukkige episode, terwijl wij een der hoofdzaken 1 K-rei ken, dat n.I. de eerzuchtige plannen van Duitschland mis lukt zijn. „De naties' hebben met groote moeite haar nationale onafhankelijkheid bereikt. „Frankrijk' en Engeland hebben die hoogte lang geleden bereikt, Amerika kwam later, dan Armenië, Griekenland en Servië. Tegen het einde der lBdio eeuw werd Italië onafhankelijk'. „En nu kwam een groote, nieuwe na tie met brute kracht om de naties weer terug te dringen in de oude duisternis der slavernij. „Daartegen strijden wij." Er gaan weer vredes'geruchlen. De Dai ly News verneemt uit Washington, dat Duitschland en Oostenrijk aldaar weer den weg tot vredesonderhandelingen open den, doch dat de Amerikaansche regee ring1 er niet. op wenscht in te gaan. Veel waarde kan men ook niet aan het Brit sehe bericht hechten. Maar het is wel Waarschijnlijk, dat de beide oorlogvoe rende partijen de vredesmogelijkheden blij ven toetsen en dat er door middel' van: onzijdige tusschenpersonen over en weer gedachtenwisSelingen plaats hebben. Bal four's rede schijnt, vooral hij: de Centra len dooi' haar gematigdheid indruk ge maakt te hebben, al' zal ook voorloopig Elzas-Lctharingen een hinderpaal blijken, waarop,alle onderhandelingen vastloopen. Frankrijk zal niet afzien van zijn aan spraken op de in 1871 verloren pro vin- cies, zoodat men zich af mag vragen; öp wélk een grondslag de vrede door vergelijk gesloten zou moeten worden. De rede van Balfour geeft geen onover brugbare kloof tusschen Engeland en Duitschland aan. Het onoverbrugbare, dat in de rede uitkomt, is geen Duitsch-En- gefech conflict, maar een Duitsch-Fransoh. Korte Oorlogsberichten. Te Havana is! Non Henriclis, vroeger secretaris ,van het gezantschap (Duitsch?) te Madrid, die naar Mexico reisde, toen hij van het Spaansche stoomschip aan wal stapte, gearresteerd en als gevan gene in een 'fort opgesloten. iDe „Perseveranza" beweert uit goe de bron te vernemen, dat Japan op dit oogenblik kan beschikken over een vol komen 'uitgerust leger, goed voorzien van geschut en ander oorlogsmateriaal van 21/2 millioen man De troepenconcentraties hebben plaats buiten de gewone verkeers- centra, zoodat de geweldige militaire maat regelen aan de buitenlanders niet pp- vallen Zaterdag (Ontplofte in Henningsdorf een gedeelte van de fabriek, welke zich bezig' houdt met het herstel van oorlogs materiaal'. De materieele schade in het bijzonder van de huizen in het dorp is tengevolge ivan den sterken luchtdruk niet onbeduidend. Het verlies aan menschen- lévens is betrekkelijk gering. Tot nu toe zijln 6 dooden geconstateerd. Het aantal lichtgewonden, vooral door glasscherven is grooter. - De „Daily News" verneemt uit Was hington: Duitschland en Oostenrijk open een kat was. En zijn hand draagt liij in een doek, zóó heb je hem gebeten. Dat doen heidenkinderen nog niet eens!" Toen Jenny dit alles gezegd had, liep zö weg; ze was zeer verontwaardigd/ merkte ik. Nu begon ik toch inderdaad een beetje ongerust te worden, want als die lieve, goedhartige Jenny met hen mee deed, was het toch ook erg. Ilc voelde mij zeer verlegen en beschaamd, want mijin gedrag werd niet als gewoon ondeugend beschouwd, maar als misdadig. Ik be gon werkelijk ongerust te Worden, dat mijnheer Perren mij z,ou aangeven bij de politie, dat kón hij, meende 'ik nu, en; dan zat er zeker niets anders op dan het verbeterhuis. Maar als dat gebeuren zou, dan zou hij zien, dat ik obk van mij afspreken kon, want hij was even schuldig als ik. Hij h,ad me dooreen geschud en dat mocht hij ook niet En hij had me nog al niet op het hoofd geslagen! Neen, als men dat met mjj voorhad, dan zouden ze nog eens wat anders zien. Een klein meisje zouden ze opsluiten, en een groo ten, ouden man, die haar evengoed ge slagen had, zouden ze vrijlaten Terwijl "ik zoo zat te peinzen over mijn ongelukkig lot, waarvan ik langzamerhand begon te gevoelen, dat ik er in elk ge- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Rosse nummers -• 95 Prijs der Advertentiën. 14 regels f0.60, iedere regel meer 15 ct 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. den weer den weg voor vredesonderhan delingen. De Amerikaansche Regeering Weigerde op deze voorstellen in te gaan, omdat zij onoprecht zijn. Een Russisch blad. meldt, dal de Russische soldaten aan het front gehei me ccimité's vormden, die verschillende officieren doodden, welke het offensief hadden bevolen of geleid. Een Amerikaansche duikboot, die in do haven van Cacite lag, is in de lucht gevlogen. De oorzaak van het on geluk schijnt niet vast te staan. Ribot heeft o.m. in de Fransche Kameë gezegd: De regeering is' van mee- ning, dat wij dan pas tot een aanneme- lijken vrede zullen Komen, als Duitsch land er om gevraagd zal hebben. (Leven dige bijval.) Li Jui Hoeng heeft definitief het presidentschap van China geweigerd. Thans heeft Fong koe Tsjang het presi dentschap aanvaard. Wegens het ongehoorde opdrijveM der wijnprijzen is in Duitschland het hou den van veilingen verboden. In Duitschland vervaardigde mem bier uit kweekgras. Bovendien vond men 1/2 pet. vet en eenige olie in kweekgras. De Russische generaal Goerko is gevangen genomen. Gen. Erdely is' ver moord. 1' 1 De oudste man in Hongarije. Her mann Eckfeld, is te Ujvidek overleden in den ouderdom van 108 jaren. Tot de laatste dagen voor zijn sterven genoot hij een uitstekende gezondheid. Op do vragen hoe het kwam, dat hij zoo'n hbo- geti leeftijd had bereikt, antwoordde hij steeds, dat zijn „pijpje" hem in het le ven hield. 1 i 4 Op last der Engelsche regeering zou de Marconi-maatschappij den transatlan- tischen dienst {in beide richtingen sta ken, met ingang van Zaterdagmiddernacht tot nader aankondiging. Dit is.xeem nood zakelijke oorlogsmaatregel. De Engelsche regeering heeft de vor ming van een afzonderlijk tank-corps voor geschreven. Naar uit Christiania gemeld wordt, wijst de inkomstenbelasting in de stedeni van Noorwegen overal een enorme stijl- ging aan. Deze bedraagt in Christiania 100 pet., in Bergen 150 pet., in Hange- sund (zelfs 200 pet. De smokkelhandel heeft.dus den Noren geen windeieren ge legd, niettegenstaande er .honderden Noor- sche schepen met enkele honderdduizend ton inhoud in den grond zijn geboord. Volgens de getuigenissen van een aantal gevangen genomen Russische of ficieren, zoo meldt de correspondent van: de „Frankfurter Zeitung" op 't Oostelijk oorlogstoeneel, aan zijn blad, is het thans regel geworden, in 't Russische leger, dat telkens als er een bevel wordt gegeven, door de officieren, èr door de soldaten eerst gestemd wordt of 't uitgevoerd wordt of niet. Het Fransche blad „L'Heure" ver langt, dat mannen met heldere gedach ten en vasten wil de leiding der Entente zullen overnemen. Aan de zijde der Cen tralen is er een persoon, die men welis waar bespot, maar die het verstaat, knapi- pe en ervaren mannen om zich heen te| scharen. De keizer geeft bevelen, die wor den uitgevoerd, en waardoor hij nog steeds in staat is de legers van tien na ties te weerstaan. jHet eenige, wat de val mede schuld aan had, kwam, miss Judith plotseling de kamer binnen. Zon der een woord te spreken, ging zij te genover mij aan tafel zitten. Dan keek ze me lang en ernstig aan en ik waagde het niét de oogen van haar af te wendeW. Nu volgde een scherpe ondervraging. Zij had het verzoek van Matthias gehoord en wilde nu ook weten, wat ik prvan zei. Ik vertelde haar de heele waarheid en ik merkte aan haar wijze van doenj, dat zij mij geloofde, maar evenzeer be speurde ik, dat ze mijn handelwijze tea zeerste afkeurde. T,oen ik uitgepraat was., keek ze me weer lang achtereen in de oogen. Dan.' vatte ze mijn hand en begon miij toe te spreken, streng, doch niet boos. Het scheen mij eerder toe, dat miss Judith zeer bedroefd wast, toen ze mij erop wees, wat daarvan komen moest, als ik zoo door bleef gaan. ik schaamde me diep, terwijl ze me zoo toesprak en ik nam mij ernstig voor, nooit meer iemand! te zullen bijten. Toen miss Judith haar boetpredikatie gehouden had bekende ik openhartig, dat ik heel' slecht gehandeld had en terwijl ijk haar otm vergiffenis vroeg, belöofde ik haar, mij in het ver- v,olg beter te zullen gedragen. (Wordt vervolgd.}. t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1