Ao, 256 Vrijdag 3 Augustus 191? 31e «laargang Staten-Generaa!. De Groote Oorlog. FEUILLETON. Binnenland. Uitgave van de Naeml. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 213 Bureau te Middelburg: FIRM A F. P. DHU IJ E- BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ERKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.50 Losse nummers -0.05 Prijs der AdvertentLën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 et 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. Eerste Kamer. Een hooge jubilaresse ge huldigd. Boschwet en Export Cent! ale uitgesteld. Is menwtl doordrongen vari de urgentie? Het trof aardig, dat ons Hoogerhuis nu eens op den jaardag van Koningin li n i ma vergaderde De voorzitter vond nu een schoone gelegenheid om in volle vergadering enkele hartelijke woorden aan de hooge jubilaresse te wijden. Hij spraik ongeveer het volgende: Mrjne Heeren. De toevallige omstandigheid, dat de Eerste Kamer bijeen is op den verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder geeft mij aanleiding een paar woorden te spre ken. Had H. M. zich als Regentes, als Moeder en Echtgenoote de harten ver overd van alle weldenkende Nederlanders, toen zij Haar Dochter de teugels van het bewind overgaf, sinds dat tijdstip heeft zij zich onafgebroken beziggehou den met het lenigen van nooden en heeft zij groofe belangstelling getoond in het wel en wee van het Nederlandsche volk. Ik' ;h<eb dan ook uw aller instemming', Wanneer ik den wensch uitspreek dat deze zoo hoogstaande Vro-uw een reeks van jaren voor het vaderland gespaard tnoge blijven. (Luid applaus.) Na een goed uur was- de Kamer gis teren gereed. D.w.z. voorloopig gereed, want zeer ur gente gingen wachten op1 afdoening en maken het noodig, dat de Kamer weer ■spoedig bijeenkomt. Boschivet, Export Centrale Is men er wel goed van doordrongen, dat er haast bij is. De voorzitter, die 't zoo naar vond, binnen korten tijd tweemaal te moeten reizen, scheen er maar half van door drongen. Als' er niet meer levendige actie komt, durven wij 't hem op een briefje te geven, dat we op 1 'September nóg geen Boschwet hebben. Beknopt overzicht van den toestand. In Vlaanderen bij regen afwisselende hevige vuurgevechten. Ziedaar in weinige woorden den strijd gekenschetst. Het traditioneele slechte weder heeft de krachtige doorzetting van het offen sief in Vlaanderen belet, beweren de ge allieerden natuurlijk. Voor de Duitschers vormen de weer omstandigheden intusschen geen belem mering tot eeii groote krachtsontwikkeling. De strijd toont dan ook in zijn verdere ontwikkeling het typisch karakter van een munitieslag. i Op het eerste succes der Franschen en Engelschen zijn hevige tegenaanvallen der Duitschers gevolgd. En daarbij zijn den geallieerden weer enkele punten van de met zooveel offers' aan materiaal .en anenschenlevens gekochte vorderingen ont nomen. j Londen meldt nu echter, dat bij de spoorlijn Yperen—Rousselaere, - waar de Duitschers erin slaagden vasten voet- te krijgen in de Engelsche vooruitgeschoven posities, dezen weer teruggeslagen wer den, zoodat de Engelschen de linie van Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. 38') „Maak dat je weg komt!" riep mijn heer Perren Jenny toe, weer opnieuw woedend wordend. .Natuurlijk was zij .Vol komen onschuldig aan het geval, doch het was op zich 'zelf niet vreemd, dat mijn heer Perren in deze omstandigheden niet gesteld was op haar tegenwoordigheid. Te verschrikt om veel te kunnen zeg gen, zette Jenny haar blad op tafel neer en haastte zij zich om naar de keuken te gaan, waar zij natuurlijk eeri ontzet tende geschiedenis te vertellen had. Toen Jenny weg was, viel ik uitge put van vermoeienis op een stoel neer. Mijnheer Perren stond langzaam van den grond op en zag mij aan met een blik vol haat en vrees. Als een toonbeeld van menschelijke ellende stond hij daar voor mij. „Je bent een door en door slecht kind, sen ontaarde deugniet van een meid", kracht hij er met moeite uit. „Je bent eergisteren vvoer zouden hersteld hebben. Hoe het zij, van een grootsch offen sief in breeden slijl is geen sprake meer. Het weder en de tegenstand dei' Duit schors zijn factoren, waarmede te reke nen valt. Dit beleekent natuurlijk allerminst, dat cle strijd hiermed uit .is. I lavas leert ons wel anders. Leest maar: „Do resultaten van' dien eersten dag zijn uitmuntend, uiaar men moet niet ver geten, dat de slag die thans ontbrand is', weken en weken zal kunnen duren. Dit is een slag, waarbij de Engelschen en Franschen middelen zullen aanwen den.. die tot dusver onbekend gebleven zijn." i De aanval der geallieerden in het Wes ten heeft, hoe lang te voren hij' te voor zien was; nog geen invloed uitgeoefend o'p den sitrijd in het Oosten. De Russen ondervinden nog weinig verlichting ten gevolge van het verwijderd „afleidings- offensief" van hun bondgenooteu. en moe- ton steeds verder achteruit. De troepen, der cenlralèn winnen al vechtende terrein. De hoogte ten O. van DragO'cessa in den Drielandenhoek en de streek ten N. van Kimpolung zijn in hun beizit. Strijdkrachten van Boehm Ermolli drin gen vlak ten Z, van den Dnjester naar de Russische grens vooruit. De mondingshoek yan de Sbrucz is voor het grootste gedeelte van Russen gezuiverd. 't Zal de vraag zijn of een nieuwe oproep .tot de Russische bevolking, waar in met verachting van zekere „obscure lieden" gesproken wordt, die „door laf heid aangegrepen" op de vlucht sloegen, verandering in den geest der troepen zal! weten te brengen. De bom en het web. De „Daily Mail" bevat een schets van de hand van Wilfrid L. Randell. waaraan wij het volgende ontleenen „Ik heb een buitengewoon vreemde ge waarwording, ouwe jongen," zei een jonge luitenant, terwijl hij z'ijn rustelooze oogen op zijn vriend richtte. Zij zagen in de ondergrondsche schuilplaats bij 'het 'ge flikker van een blikken lamp. „Ik weet niet of je het begrijpen zult „Dank 'je. Ik zal mijn best doen." maar ik'heb een gevoel alsof ik in een web gevangen wordt. Kijk eend je hebt toch wel eens,een massa zee meeuwen zien wenken en draaien boven de rotsen aan de kust." „Dat zou ik denken. En ik wou weï dat ik ze nu weer zag!" „Kun je je nu voorstellen hoe het z:ijh zou, als al de bochten en lijnen van hunne vlucht zichtbaar werden en in de lucht bleven wat dat voor netwerk Van lijnen zou zijn? Zoo is het nu met mij gesteld. Ik zie het spoor van ieder bewegend ding. Al de granaten laten lijnen! achter de atmosfeer is er vol van. En ik word er in gevangen alsof een! taai. afschuwelijk web om mij been ge sponnen wordt door een enorme spin. Ik kan er niet uit komen." De ander dronk zijn koffie en keek hem ernstig aan over den rand van zijjn kop 'n Beetje overspannen, jongen," vroeg hij. I „Neen. Ik ben overigens goed in orde. Maar dat hindert me wel'. Alsier een auto voorbij gaat, l'aat hij een lijn achter, die zich met de andere vermengt. En als je je hand beweegt, zie ik duizen den lijntjes." eigenlijk geen kind, je bent een wild beest. Je moest opgesloten worden net als een beer of een tijger. Maar ik be loof het je, dat het je opbreken zal, je zult dit dagje niet vergeten. Denk je dat ik me door Zoo'n ellendig nest uit schelden en beleedigen laat. En dan nog te durven slaan. Je moest je schamen^ serpent, dat je bent!" „U hebt 'teerst geslagen. En het zal u ook berouwen", riep ik, terwijl 'ik drif tig opsprong. Maai- hij was al weg, want bij mijn eerste woorden had hij schielijk de deur achter zich toegetrokken en mij alleen in de leerkamer achtergelaten waar i k zat als Marius op de puinhoo- pen van Cartllago. De kamer zag er schandelijk uit. Het tafelkleed was geheel onder dein inkt en op het vloerkleed lagen over kleine, zlwar- te meertjes, scherven van porselein en glas, en rafels krip. Hoe lang ik .temidden dier ruïne gezeten eby weet ik niet. Niemand kwam bij mij èn van lieverlede werd ik kalmer en begon ik over alles bedaard na te denken. Eigen'schaam de ik mij vreeselijk over miijn dolzinnige woede, want wat was er nu terecht .ge komen van mijn in alle stilte overlegd plan, mij nimmer meer door mijn drift te laten vervoeren? Dagelijks werd het web dichter. Einde lijk 'ging hij den dokier raadplegen. Hij werd naar Engeland gezonden om eens goed uit te rusten. Op zekere.ii dag liep bij op straat, vol komen in staat om alles te zien, maar halfverblind door bet „web." De men- sclien koken naar boven. Hij eveneens. Een afdeeling vliegmachines kwain in volmaakte orde aandrijven. Even bleef hij hei: schouwspel gadeslaan. Toen klonk het hem zoo bekende geluid, dat hier in Lenden zoo vreemd aandeed. Geschut vuur en het barsten van shrapnels. Het was dus een raid, waarvan hij wel eens gehoord had. Steeds dichterbij klonken de ontplof fingen en eindelijk dacht hij er aan dek king te zoeken. En terwijl hij naar een portiek ging, klonk er een hevige knal liij werd omvergeworpen, verdoofd. In minder dan een minuut hielp hij bij het reddingswerk, bracht hij opgewon den kinderen tot rust, hielp hij de ge wonden verplegen. Maar in hem wasjwl een diepe vreugde, een kal'me rust, want het web was gescheurd, in 'flarden ge scheurd. Zijn geest, zijn gezicht waren vrij en de angst die zoo lang had ge duurd, was verdwenen. Het vrouwerbataljon in het vuur. Uit Petrograd wordt het volgende ge meld aangaande het gevecht bij Smorgon waaraan door 'het vrouwenbataljon het eerst, werd deelgenomen. Do aanvoerster mevr. Botcharewa.en hare adjudante rnej. Shrydlow, dochter van den admiraal, wer den verwond, evenals omstreeks 150 van haar gezellinnen, terwijl er 20 gedood en 8 gevangen genomen Werden. Hel ba taljon deed een aanval nadat de soldaten van een naburig regiment hunne stellin gen hadden verlaten. De vrouwen wierpen, zich onstuimig buiten de loopgraven en richtten een vuur op "dien vijand, het welk opmerkelijk juist wa,s. Zij'' slaag den erin 100 soldaten en 2 officieren gevangen te nemen. Toen de gewonde vrouwen op het station van Pultawa aan kwamen, tyanwaar zij naar het hospitaal te Minsk werden gezonden, kwamen 10.000 burgers en soldaten haar be groeten. Korta oorlogsberichten. In het Zweedsche blad „Stock holms Tidningen" deel't een Finsch groothan delaar mede, dat hij dezer dagen een brief itit Cliarbin ontving, waaruit bleek, dat Japan aldaar reeds het post- eu te- legraafwezen controleerde en wellicht op alle bestuurszaken toezicht uitoefent. De door dezen koopman ontvangen brief was voorzien van een Japauschen postzegel. De schrijver beweert, dat de bevolking reeds onder Japansch gezag staat en dat Wiadiwostok door Japansche troepen is bezet. 1 Aan vier meubel-fabrikanten te Ma nila zijn orders gegeven voor de vervaar diging van 200.000 houten geweren. Deze moesten geheel naar het model van de geweren van het A me rikaansche leger wor den vervaardigd. Men zei, dat zij moes ten dienen voor de oefening der reenden van het nieuwe Ame rikaansche leger, tot tijd en wijle de Amerilcaansche wapen fabrieken de noodigè geweren zullen heb ben afgeleverd. De Russische generaal Broesilolf heeft, bij de voorloopige regeering zijn ontslag ingediend. Generaal Korniloff is tot opperbevelhebber van de Russische legers benoemd. Langzaam stond ik op en ging naar den spiegel. Maar was ik dat, dat vreem de meisjesbeeld, dat door het glas werd weerkaatst. Dat doodsbleeke gezicht, vol builen en plekken, die groote, Wilde oogen, die verwarde haren, waren die van mij, van Chrystabel Tyndale? O, wat schaam de ik mij voor mijzelf. Want die gedaante was vreeselijk om aan te zien, het was iets afschuwelijks, bijna geen mensche- lijk gelaat meer. Ik voelde mij zoo diep vernederd, dat ik bitter begon te schreien. Een oogenblik later hoorde ik iemand aan de deurknop. Het was Jenny, die mij riep open te doen, ze kWaim het blad halen. „Kom er maar in", riep ik kortaf ik )iad er overigens weinig' genoegen in, dat er nu iemand bij mij kwam. „Ik kan niet, miss, want de deur is op slot". „Maar die is niet gesloten", riep ik weer. ,,'tls wel", antwoordde de stem yan achter de deur. Ik stond op en ging naar de deur. Jenny had gelijk gehad, want ze draaide vergeefs aan de deurknop; ik was op gesloten. „Och lieve tijd", jammerde Jenny, „wie had dat nu kunnen denken. Waarom heb Tscheremisoff, de aanvoerder van het 8ste Russische leger, wordt opperbe velhebber van het Z.-W. front. Naar de Petrogradskaja Gazette" meldt, is de stad KameueePodolsk in Zuid-Podolië, overvol van deserteurs, die in groote massa's het front ontvluchten. De bewoners vreezen plunderingen. Voor bereidingen om de stad te verlaten wor den allerwegen genomen. Men meldt de aankomst van Feng Kuo Chang, president, van China ad in terim, te Peking. iMen meldit uit Boedapest, dat dr. Julius Lacaks; oom van den vroegeren Hongaarschen premier, zijn 115en ver- jaardig heeft gevierd. Dr. Lucaks be weert de oudste man in Europa te zijn. Hij: herinnert zich, Napoleon I en Maria Louise met den jongen koning van Ro me te hebben gezien. Te Moskou zijn door een brand voor drie millioen Rbl. aan katoen en voor twee millioen Rbl. aan tabak ver nield, Op grond van nauwkeurige inlichtin gen over den inwendigen toestand van het Russische leger, die de Duitsche staf bezat, moet Von Hindenburg aan den keizer beloofd hebben, dat het Rus sische leger in twee maanden tijds bui ten gevecht gesteld zou zijn. Een Duitsch-Amerikaan te New-York, de scheikundige Saxe, heeft 1000 dollar uitgeloofd voor den eersten Amerikaan, die bommen op Berlijn gooit. In Pruisen zijn de landbouwers om in het gebrek aan vet te voorzien dooi de overheid uitgenoodigd de pitten van pruimen, abrikozen enz. te verzamelen en in te leveren. Tusschen Helden en Duisburg werd een ziekenwagen aangehouden, die vol gens de geleiders een ernstigen zieke be vatte. De ernstige zieke bleek evenwel te bestaan uit 600 K.G. meel, die men op deze wijze poogde te smokkelen. De nieuwe Rijnbrug tusschen We zel en Büderich is feestelijk geopend. Met het werk werd in Mei 1914 begonnen. De Times van 27 en 28 Juli geeft aan Engelsche verliezen op 194 officie ren en 3280 minderen. De Ier Ginnell is den 26en Juli, toen hij niet wilde luisteren naar den voor zitter, die hem het woord benam, en het Huis hem van de beraadslaging had buitengesloten, met geweld verwijderd moeten worden. Uit zijn verwarde rede was op te maken, dat hij de regeering beschuldigde een komplói te hebben ge smeed om hem naar het leven te staan', i Er gaat. een verschrikkelijke hitte golf over Amerika, ten 0. van tiet Rots gebergte. Maandag is ftet op twee na de heetste dag geweest, die in de laat ste 50 jaren is voorgekomen. De fabrie ken sloten reeds <pm '2 uur. Te New- York alleen zijn 31 dooden. De Ewitsersche bladen mélden, dat in Brazilië een hevige aardbeving heeft plaats gehad. De verbindingen met. Men- doza zouden totaal verbroken zijn. - De Tëgliche Rundschau vertelt, dat de gewezen tsaar te Berlijn een huis heeft. Het gebouw van het Russische gezantschap behoort n.l. niet aan denl Russischen ^staat, maar aan den heer Romanof persoonlijk. 'De Wel'tspiegel heeft een prentje) waarop men generaal Von Falkenhayri je toch met hem gekibbeld, hij vergeeft het je nooit. En nu kunnen wij1 ,ook niet gaan wandelen, want ik durf hem niet om den sleutel te vragen". Wandelen! Hoe kon Jenny daar nu nog aan denken, dat was wel het laatste, waaraan ik zou hebben gedacht. AI was ik iO|p 't zelfde oogenblik vrijgelaten, dan zou ik nog niet uitgegaan zijn. Ik was zoo moe, dat ik zeker niet verder dan den tuin had. kunnen komen, ik zou ze ker onderweg in elkaar zijn gezakt. Na eenigen tijd ging ik dan ook op het haard kleedje liggen, diep ellendig, om yrat, ge beurd was, en weldra viel ik in slaap. Toen i'k wakker werd, bemerkte ik aan de lage zonnestralen en de lange scha duwen, dat de dag bijna verstreken was. Ik voelde mij moe en hongerig en blij was ik, dat er wat voor mij te eten! wjasIdie lunch, die Jenny uren ge leden had binnengebracht, £tond er nog onaangeroerd. Toen ik met eten klaar was mijn heer Perren had zeker gedacht, mij klein te kunnen krijgen door mij honger te laten lijden stond ik op en ging in de hreede vensterbank -zitten, om naar buiten te kijken. De zachte gloed van de dalende zon verlichtte met de prachtig ste tinten zee en wolken en ik kon geen te Jeruzalem de eerecompagnie van eenl troep Duitsche militairen ziet monsteren. Naar de Vossische Ztg. verneemt zullen op 4 en 5 Augustus tusschen Duitschla/nd en Oostenrijk-Hongarijc be sprekingen gehouden worden over de ver deeling van den nieuwen Roemeeuschen oogst. Michaëlis is van plan binnenkort eens een volksvergadering toe te spre ken. De Russische generaal Evert, die opperbevelhebber aan het Oostelijke' front is geweest, is volgens de Birsjewja Wjedo- mosti in hechtenis genomen, daar hem deelneming aan een monarchistische be- iveging ten laste wordt gelegd. Van 1 Aug. af verschijnen de Ita- liaansche dagbladen 2 maal per week in klein formaat van slechts twee bladzij den. Volgens verklaring van den Russi- schen Minister van Buitenlands che Za ken zal spoedig een nieuwe conferentie der Entente plaats vinden, waar liet Rus sische standpunt inzake een vrede zon der annexaties en schadeloosstellingen wordt besproken. De Fransche minister van marine, Lacase, is afgetreden. De hopoogst wordt in Engeland door een regeeringscommissie overgenomen. Op 1 Aug. is in Duitschl'and hol werking getreden de belasting op het Spoorweggoederenvervoer, 7 pet. van da vracht. Nieuw Zeeland heeft reeds ,28 mil lioen pond sterling oorlogsuitgaiven gehad. Volgens een bericht uit Duitsche bron ïs een nieuwe regeling botreffenicüei steenkol'enleverantie van Duitschland aan Nederland in voorbereiding. L l Michaëlis' is door Keizer Karei en' keizerin Zita in bij'zondere audiëntie ont vangen. Hij confereerde o.a. met Czernin. Minister C o r t brengt een vacantietijd door op een' Zuid- Hollandsche badplaats. Mi n i s te r Pos tliuma brengt een kort verblijf in Ruurlo door. De moord oip Zendeling Van de L 0 0 sdrecht. Aangaande den moord op den zende ling Van de Loosdrecht in Midden-Celebes, seint de gouverneur-generaal nader, dat de oorzaak van het feit moet worden ge zocht in bet optreden van zending en bestuur tegen het dobbelen. Het hoofd van het landschap Raloesmè, dat vermoedelijk de voornaamste aansto ker is en schuldig staat aan verschil lende knevelarijen, is gevangen genomen. Een patrouille onder den assistent-resi dent schoot vijf rebellen neer. De gouver- Ineur van Celebes en ouderhoorigheden be reikte Ranfe Pao na het landschap Ba- loesme doorkruist te hebben, waar alle kamponghoofden op drie na den noodigen bijstand verleenden.. Prins Hendrik heeft 29 Juli den Monte Rosa beklom men, den hoogsten berg der Zwitsersche Alpen. Tegen het laatst van Juli bevond zich een troepje' verpleegden uit de blinden- inrichting Köniz, onder geleide vau hun onderwijzers, op een wandeltochtje op dèni oog afhouden van dit heerlijke schouw spel, dat mijn onstuimig hart weer rustig maakte. Langzamerhand daalde de avond, een voor een begonnen de sterren te flik keren en over de donkerder wordende! golven scheen s'teeds duidelijker het licht van den vuurtoren heen. Eindelijk, toen het heelemaal duister was, stond ik op, ik had het koud gekregen, want het vuur was reeds lang uitgegaan. Om niet nog kouder te worden;, wikkelde ik niij in het tafelkleed en ik begon mij met eenige vrees af te vragen, wat er met mij ge beuren zöu, welke vreeselijke straf mij te wachten stond, want dat mij- iets ont zettends boven het hoofd hing, stond voor mij vast. Eindelijk viel ik weer in slaap, door droefheid en vermoeienis overmand en ik droomde, dat ik weer in Londen was en in Oxfordstreei bezig was met een vreeselijk vuile straat te 'vegenhet was mij nn een aangename bezigheid. Ik werd wakker, doordat mijn naam werd geroepen en ik z'ag heel de kamer hel verlicht, terwijl miss Judith, Mona en mijnheer Perren mijl omringden. (W)ordt vervolgd.) i -J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1