Telegrammen, iging Kal Ooper 5 Gemeten Bruine Boenen, een Gebouw, met Tuin, Schoolbehoeften. S. BLAAT W, AFWEZIG. Uit ds Pers, Briefwisseling. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand, féjarktfierichtan. Z. L. M. Afd. Middelburg. Ie Openbare Verkooping Openbare Verkooping Woensdag 15 Aug. 1917, Appels, peren en Noten, Marktprijzen van Tarwe en Suiker. Telegrafisch Weerbericht. Vaar waarnemingen in den morgen Advertantiën. MAANDAG 6 AUGUSTUS DONDERDAG 9 AUGUSTUS een nette Dienstbode, Vrijdag 3 Augustus 1917( publiek verkoopen: VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1917, publiek Ie verkoopen: Zaterdag li Augustus 1917, Boekhandel 3AURD0UX, Lange Burg B 22, Middelburg, TANDARTS, is van 4 tot en met 23 Augustus hui' af het treinverkeer stop gezet worden otn het water af te leiden naar de sloot. Langs den Berkenweg werd een dammetje over den Utrechtschen weg gelegd, zoo- Eat ook het rijverkeer gestremd werd. De overweg aan den Leusderweg stond geheel blank, alle verkeer werd gestremd, omdat er van 9 uur af een trein stil stond, die voor noch achteruit kon. Ook bij den Vlasakkeroverweg steeg het van dear, berg stroomende water steeds ho°- ger en bereikte de benedenste huisjes van Elizabethdorp, welke licht gebouwd ais ze zijn spoedig begonnen te zakken en. ontruimd werden. Militairen trachtten hier het water .af te dammen. Uit alle deelen der stad "kwamen berichten van over stroomingen en lekkages. De militairen, gekampeerd in de ba rakken op de Vlasakkers, hebben het naar men aan het Hbld. meldt uiterst kwaad gehad door den zwaren regen val Vele barakken waren ondergeloopen. Gistermiddag confereerden te Amersfoort de geneeskundige autoriteiten met de of ficieren van gezondheid om te beraad slagen over de wenschelijklieid om de barakken op de Vlasakkers te doen ont ruimen. De medische autoriteiten zagen den toestand niet zoo zwaar in, dat zij aan leiding vinden de barakken te doen ont ruimen. Houtaanvoer. Gisteren is voor de eerste maal in dit jaar uit Noorwegen een lading juffers en sparren per zeil schip in Amsterdam aangekomen. Handige lui. Dinsdagnamiddag kwamen te Oldenzaal twee Duitsche de serteurs aan, die op door hen kelf vervaar digde passen ,en vervoerbiljetten direct vair het front (Arras)' ongehinderd naar Bentheim waren gespoord. Den verderen tocht legden ze te voet af. In uniform kwamen ze aan, terwijl de valsche pa pieren nog in hun bezit waren. 'E en kleine dronkaard. In een onzer kleine provinciesteden zag de veld wachter zich verplicht een dronken man weg te brengen. Dewijl de man niet weg gebracht wilde wezen nam do veldwach ter den overtreder der drankwet eenvou dig onder den arm en droeg hem weg tot groot vermaak van het publiek. De bewuste dronkaard was een dwerg, die vroeger bij Carré gewerkt had. BBBWWBjaoMWK'jECTiMniwM i i ii imumi i n 111 w i ii«uraaam Mode. Fries1 ch Dagblad schrijft Ln een onzer meest moderne mode bladen werd dezer dagen sterk veroor deeld de zucht naar uiterlijke, overdadige weelde. ■In de „provincie" merkt men dat zoo piet' 'enzij is er niet minder óm. Maai- Den Haag leert 't Wel anders. En Amsterdam.en de mondaine bad plaatsen; en de weelde-streken van 't Gooi en van Gelderland. Er is geen aristocratie in de mode. 'tls niet het zoeken naar den schoon- siten vorm, noch naar gratie van lijn an fijnheid van kleur, neen! het is ,de protsende, prachende, pralende, O.-W.-ers- mode, die meer en meer in de centra van ons moderne leven den toon aan geeft. Da mode, zegt bovenbedoeld deskun dig blad, „wordt steeds meer opdringe rig en tyranniek; veel- en dom-eischend en zij demoraliseert het volk." Met verandering van 'n bekend spreek woord, kan men zeggen tot elk volk: „Laat mij' zien wat mode gij volgt en' ik zal u zeggen wie gij zijt!" De mode kan zijn 'n element voor volksverheffing. Er kan karakter in de mode .zijn. Wia b.v. een schildering ziet van de Dordtsche synode, vindt de heerenmode van dien tijd geheel in overeenstemming met ons stoer en forsch en toch stemmig volkskarakter van tóén. Onze modes hebben weinig 'teekenends. En kis -zo iets karakteriseeren en op- toetsen, dan zijn 'tnóg eigenschappen, waarop ons tegenwoordig geslacht niet tirotsch behoeft, te zijn. Jammer, dat de provinciale en locale modes steeds meer in onbruik raken. Straks krijgen we die buitensporigheden Wiok in da kleine steden en op het plat teland. En dan doet ieder min of meer tóch mee. Móét soms wel meedoen't is de mode en er is niet anders te be komen. Zij tiranniseert stad en land. Wij ontvingen het verslag van ,,de jaarvergadering van de vereeniging van diakenen. In die vergadering zijn twee belangrijke referaten gehouden, welke met de discussies daarna gevoerd in dit ver slag zijn opgenomen. Het zijn „de samen werking tasschen predikanten en diake nen," door dr. J. H. Adriani, diaken te Utrecht; en herinnert aan het korte stuk- ske van diaken Voerman te Groningen, idie de begrenzing van de taak 'der pre dikanten ter sprake 'bracht, en de afba kening van de rechten;, roeping en be voegdheden van diakenen en predikanten inzake de armenzorg; en maatschappe lijk ziekenhuiswerk en de diaconie," door rw Gewin, diacones te Haarlem. Buys te Utrecht verschonen, jj- j TfV de vereeniging van diakenen ta de Nederlandsche Hervormde Kerk, J H ïlTTen' b» dea U'tgev-er J. tl. Kok te Kampen met October a.s. een nieuwe en zeer belangrijke brochuren- reeks gaat verschijnen. Hoe langs zoo meer werd in de laatste jaren bij het steeds grooter in aantal worden en het zich immer meer op den voorgrond dringen van allerlei Levensvra gen, de behoefte gevoeld aan vertrouw bare en principiëele voorlichting voor onze jonge menschen en allen, die op de een of andere wijze met deze pro blemen in aanraking komen. Ook in de zen heeft orizfe Christelijke pers een roe ping, en reeds al te lang heeft dit ter rein zoo goed als braak gelegen. In dat opzicht geeft de R.-K. Canisius-Vereeni- ging ons een beschamend voorbeeld. Na langdurig overleg is thans de uit gave verzekerd van een brochurenreeks welke zich ten doel stelt, zoowol aanval lend als verwerend op te treden. In ver band daarmede is als titel vastgesteld: „Schild en Pijl". De bedoeling is in deze uitgave gewichtige vraagstukken te be handelen van allerlei aard, met de uit gesproken bedoeling om steeds èn ac tueel èn principiëel te zijn. De Redactie bestaat uit de H.H. Dr. J. C. de Moor, Prof. Dr. F. W. Grosheide en Dr. B. Wielenga, en deze Redactie heeft zich de medewerking verzekerd van verschillende Heeren. Prof. Dr. II. Bavinck zal de reeks ope nen met een brochure over het Vrou wenvraagstuk. Beiden a. r. C or r. te 0. U hebt uw plicht gedaan, doch 't telegram kwam iets te laat. B. te H. Ofschoon het niet bepaald slecht is, is het niet geschikt voor op neming. LONDEN. Wij maakten eenige vorde ringen aan den weg van Zillebeke naar Zandvoorde. Vruchteloos poogden deDuit- schérs ons uit belangrijke punten te ver drijven, Wij waren genoodzaakt de voor uitgeschoven troepen uit St. Juliet terug te trekken. Bij den spoorweg Yperen Rousselaerè gelukte het de Duitsche voor uitgeschoven stellingen binnen te drin gen. Gisteren werden meer dan 5000 man door ons gevangen genomen, o.w. 95 of ficieren. PARIJS. Naar uit Athene gemeld wordt hebben nieuwe onderzoekingen te Kalan- dri bij Athene gedaan geleid tot de. ont dekking van 400 geweren en 28.500 pa tronen. In genoemde plaats werden even eens groote hoeveelheden wapens, en mu nitie ontdekt in April van dit jaar, na dat de minister Lambros verklaard had, dat alle wapenen waren overgebracht naar den Polo ponesus. ZURICH. De „Corriere della Sera" meldt: De Grieksche minister-president heeft 29 Juli het besluit geteekend, waar bij Griekenland zich aanslhit bij het ver drag van Londen, en zich dus verplicht geen afzonderlijken vrede te sluiten. Por tugal heeft zich in het begin van Juli bij het verdrag aangesloten. MIDDELBURG. Tot agent van politie derde klasse alhier is benoemd P. C. Muller, tot nu toe in militairen dienst alhier. Dat het gisteren, nat was op het Molenwater blijkt wel uit 'het feit, djit er twee jongens aan het „voetjes was- schen" waren. Hedenmorgen brachten wij; een be zoek aan de tentoonstelling van de Mode vakschool op de bovenzaal van de Bo gaardzaal alhier en wij kunnen onze le zeressen mat gerustheid tot een bezoek opwekken. Ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder wappert de driekleur heden van de openbare en en kele particuliere gebouwen. De heer J. F. de Wijs heeft zljh benoeming tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, niet aangenomen. De tram reed heden weder als gis teren een enkele maal, om de 80 mi nuten, met hetzelfde personeel. Later werd ons gemeld, (Jat de politie den wagenvoerder, die geen bevoegdheid Jhad, het jijden verboden heeft, zoodat nu alle tramverkeer stop gezet is. Heden 2.50 uur is weder een tram bestuurd door den chef-wagendepöf ver trokken en te half 4 een bestuurd door deh directeur. VLISSINGEN. De commis. van politie, da heer Gasinjet, is op verzoek als ar biter opgetreden tusschen de directie der electrische tram en de besturen der ver eeniging van spoorwegpersoneel, taneinde toekomen tot een opheffing der staking. Wij kunnen melden dat tot hedennacht een conferentie heeft plaats gehad, welke 'tot het .resultaat heeft geleid dat door het toestaan van concessies van loeide .zÜ4®5- -- de staking vermoedelijk reéds- morgpn, zal geëindigd-.:zijn. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft de Indische leehing en andere ontwerpen aangenomen. De voorzitter zeide de Ka mer spoedig na het eindverslag te zullen bijeenroepen en hoopte de Boschwet en de Export-Centrale nog vóór 1 Sept. af. te werken. Daarop ging de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen. ZUTPHEN. De hoofdinspecteur van po litie D. werd dood op bed tevonden. Hij heeft zich vermoedelijk door vergiftiging van het leven beroofd in verband mét knoeierijen met regeeringsvarkens MA ASTRICHT. Een b e 1 a n g r ij k e uitvinding. .In de stad Waa.r een standbeeld is opgericht voor Minclielers, de uitvinder van' het lichtgas, heeft thans de .flier Emile Römer secretaris van het Burgerlijk Armbestuur, een uitvinding ge daan, welke niet alleen uitkomst zal geiven in den heerschenden kolen- en gasnood, doch ook van het grootste be- Jang zal zijn voor de klein-industrie. De heer Römer heeft n.l. een stof samen-' gestéld, welke bij verbranding hitte ont wikkelt, voldoende om er, evenals op een gastoestel op te koken. In tegenwoor digheid van den directeur van de gasfa briek zijn proeven genomen. Met behulp van een klein toestel werd door deiii uitvinder water gekookt, waarbij de nieuw uitgevonden stof de noodige hitte leverde. Ook werden verschillende gerechten toe bereid. De kosten van vulling van het toestel, ee.n soort komfoor beloopen slechts enkele centen, „waarvoor da,n drie uur lang hitte geleverd wordt. De heer George Hoeberechts heeft reeds eenige meer geperfectionneerde komforen vervaardigd en is nu bezig kachels tè construeeren, zoodat. de ontdekking ook voor verwarming dienstbaar kan worden gemaakt. Het komfoor heeft den vorm van een omgekeerd emmertje, waaraan ter zijde een buisje. Als men nu voor de opening van dat buisje een brandende lucifer Jioudt. komen uit een ronde ope ning in den deksel van het komfoor, dunne witle' wolkjes, die weldra vlam vatten en een heldere, veel hitte ver spreidende vlam vormen. Binnen eenigen tijd zullen door den heer Hoeberechts, de komforen en kacheltjes in den han del worden gebracht. Over de maand Juli (OVEZANI). Gehuwd: 20, Adriaan v. Loenhout, 34 j. en Dinphna de Jonge, 32 j.; 26, Gustaaf F.rederik Antonius Ma ria Neetesoin, 25 j. en Elisabeth Rentmees ter, 22 j. Geboren: 3, Johannis z. v. Marinus Lucas Rentmeester en Margaretha Priemi: 8, Paulina Margaretha d. v. Frans Jozef Schuerman en Johanna Schrichs; 8, Ma rinus z. v. Johannes Gel'jon en Magdalena Rijk; 17, Jozina d. v. Adriaan Vermeule Cornelia Looij; 21, Jacomina d. v. Pieter da Jonge en Cornelia Rijk; 21, Adriana d. v. Petrus Boonman en Maatje Koens; 21, Ernestinus Florimond z. v. Leonardus Franciscus Groosman en Emilie Marie Modda; 17, 'Levenloos geboren kind van Jan Boeij en Maria Ötte. DR 1EWEGEN. Overleden:- 11, Abra ham Nijsse, 19 j. NISSE. 'Gehuwd: 25, Jan dé Winter, 31 j. en Jobina van 't Westeinde, 29 j. Geboren: 3, Magdalena d. v. Hubregt Moerman en 'Martina Fierloosl; 11, Dag mis en Daniël, z. v. Pieter de Winter en Neeltjë Boonman; 14, Willem Joos Pieter z. v. Adriaan ITuijibregtse en Cor nelia Joosse. 'sHEER ABTSKERKE. Geboren: 29, Giljaam z v. Jacob de Pundert en Mag dalena van 't Westeinde. Overleden26. Pieter van Stee, 65 j. COLIJNSPLAAT. Geboren1. Geertrui- da. d. v. J. Geelhoed en M. M. Ver burg 5, Pieter z. v. A. P. Versluis eu J. de Smit; 11, Gerrit z. v. L, van der Weel'e en C. J. Janse; 17, Helena Pieteraella Jacomina, d. v. J. D;. de Koster en L. T. Kou'wer; 23, Prientje d. v. Abraham Verburg en G. Lsiraël; 31, Maatje d- V- C. Platschorre en J. van der Weele. Overleden: 17, Domina Kramer. 49 j., echtgen. van Cornells Hollëstelle. Levenl'. aangegeven: 17, vrouw, kind .van C. Hollestelle en D. Kramer. BORSSELE. Geboren: Eeh buiten echt geboren zoon. 'Overleden: 1, Catharina op 'tHol, 71 j., echtgen. van Marinusi .de Meij. MIDDELBURG, 2 Aug. 1917. Op de graanmarkt werd wegens regeerings- maatregelen geen noteering opgemaakt Boter 111 a ct., Particulieren ct. Eieren per 100 f8.20 a f0.Particulier en f8 60. R^geeringseieren f 0.—. Eieren Veilings Ver. f9.a f9 40. Zeeuwsche Bond van Eierhandelaren. Eieren f8.20 per 100. Olie en Koeken. Olie van Inl. zaad. Raapolie f107.—, Patent- olie f Lijnolie f68,per H.L. a con tant per 6 w. f 1 hoogor. Noteering voor lijnolie uitsluitend voor gebruik binnen Nederland. Vlissingen, 2 Augustus 1917. Bij de gisteren gehouden groenten- en -fruitveiling werden de volgende prijzen b^öistö^d j Andijvie 2836, Kropsla 16—64 ct., beide nper mand. Kervel 1017, Postelein 19 ct., beiden per kleine mand. Peau -.ÖV2—TO, Uien 61/n9 Va, Rammenas 21/2, Kroten 4i/36, Selderie 2 '/a— 31/2 ct., alles per bos. Perziken 4GVa ct. per stuk. Kruisbessen 16, Aalbessen 251/3281/2, Blauwe pruimen 23 Va, Oran- jepruimen 19, Morellen 33, Thomaten 18 2.41/2. Princesseboonen I6V218i/2, Snij- boonen lH/314i/s, Suikerboonen 7% '81/2', Poters 51/2, Spruitjes HVa 121/2, Suikerij 17i/2—I9V2, Oomskinde ren 20i/a, S.t.-Jan 141/215, Hondsmuil 221/2—241/2 ct., alles per K.G. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". poes, 1 Augustus 1917. Groote Veiling. Aardappelen voor het binnenland f 5.20 f6.10, fdem voor het buitenland f 10, Wagenaarsboonen voor het buitenland f20, Prince pruimen voor het buitenland f 19f22, Okkelanen voor het buiten land f 15f 18, Engelsche krozen voor het binnenland f 14—f 15, idem voor de fabriek f 27, idem voor het buitenland f25—f27, Roode bessen voor het bin nenland f 13, idem voor de fabriek £25, alles per 100 K.G. Geveilde boomgaarden brachten op f 2027. Kleine Veiling. Vroege Oranje pruimen f 15, Perzik pruime nf23, Engelsche krozen f 15, Oomskinderenpeer f 10—f 18, Suikerijpeer f8f 10, Janbaarspeer f8f9, andere peren f 7f 13, Madeleinen £12—f21, Ka- pelsche koolappel f 12f 15, Zoineraagt f 12f 13, Duchesse d'Oldenburgh 14— f 15, Glasappel f 9f 10, Tarweappel f 12 f 14, Diverse appels f 5—f 10, alles per 100 K.G. Perziken f3 per 100 stuks. Af val appels f3—f4, Aardappelen fö—f6, beiden per 100 K.G. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgéving". Kapelle, 1 Augustus 1917. Prince pruimen f 19, Okkelanen f 16, (over zee en over land), Aardappels voor het binnenland f5.50, idem voor het bui tenland f 10, Heinrich Riese boonen f 15, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Oomskinderenpeer f 18—f 23.50, idem 2e soort f 11f 13.50, Roode Suikerij le soort f 10, 2e soort f 5, Suikerij f 10 f 13, Zomerlouwtjes f 14—f 16, Gron. Ber- .gamotte f 7.60—f 10.20, Heerenpeer f 13, andere soorten peren f6—f 13, Aldenbor- gers f 12.60, gevallen Pruimen f 14, alles per 100 K.G. Perziken 23 ct. per stuk. Kroten 3 ct. per bos. Oostburg, 1 Aug. 1917. Wegens regeerir.gsmaatregelen geen aan/ roer. Alleen een enkel partijtje koolzaad. Koolzaad f60 a f65 per 100 K.G. 3! Juli 1817. .CHICAGO. Tarwe. De markt opende onregelmatig, 3 c. hooger tot 1 c. lager, steeg voor Juli op kleine voorraden, op kleinere aanvoeren uit het Noordwesten, en op dekk ngen, daarna daalde de markt voor September op realisaties, op berichten van ragen in net Noordwesten, in verband met een voor baissiers gunstige par ticuliere oogstraming, op gunstige oogstbe- richten uit het Zuidwesten en op verknopen door Armour en sloot onregelmatig. Juli. Sept. Dec. 31 Juli 274 217 30 262 224 28 270 229 27 252 226 N. R. van 2 Aug. medegedeeld door hel Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.0 te Her- nosand, laagste 753.0 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 3 Aug.: Meest matige, tijdelijk wellicht krach tige wind, uit Zuidelijke en Westelijke richtingen, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Iets zachter. Heden overleed te Bergen-op-Zoom (Vrederust) onze geliefde Zuster, LEVINA J0BSE, in den ouderdom van 37 jaar en 9 maanden. Uit aller naam, A. JOBSE. Koudekerke, 30 Juli 1917. Heden ontsliep zacht en kalm, in de hope des eeuwigen levens, mijn geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgdragende Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA BLOK, in den ouderdom van ruim 59 jaar. Namens hare diepbedroefde familie B. COK Pz. P. COK Bz. en Kinderen. M. COK-Kole. J. COK en Kind. M. COKvan Elsacker. S COK janna' snoodijk. Kruiningen, 30 Juli 1917. te 12'/4 uur veiling van Oomskinderen, Peren en andere vroege soorten, tevens ook vroege Appelen, alles gesorteerd. veiling van Suikerijpereh en vroege Rapen.HET BESTUUR. Mevrouw VAN LEEUWEN - Drost, v. d. 'Goeskade 169 -Goes, vraagt,-wegens terugkeer der tegenwoordige naar baai- vorige woonplaats, met ingang van 1 Sep tember a.s kunnende koken. Te spreken des avonds tusschen 8 en 9uur. Het Bestuur der Afd. Middelburg geeft den Landbouwers in overweging geen acht te slaan op de door enkele hande laren geplaatste advertentie over den EIERENPRIJS. Genoemd Bestuur meent tot bovenge noemde handelwijze te moeten overgaan, omdat bedoelde handelaren een willekeu- keurigen prijs aangeven, die in geen geval de noteering van de een of andere groote veiling aangeeft. J. KRAAMER, Secretaris. ts VLISSINGEN. Boonsn on Augurken voor Export moeten Vrijdag 3 Augustus vóór 12 uur worden ingebracht. Alle soorten Snij-, Princessen- en Suikerboonen moeten in 2 helften ge- splits ingeleverd worden. Partijtjes van minder dan 20 K.G. komen niet in aanmerkingjvoorexport. Gewïchtopgave verplichtend. HET BESTUUR. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op des avonds om 7 uur (wett. tijd), na afloop der verkooping der Veldvruchten van de Erven van dhr. S. op 't Hof, ten herberge van dhr. M. Korst an.ik te Wemel- dinge, voor den heer G. D. KLOS te lerseke om contant geld wassende te Wemeldinge bij den Hil, nabij de Postbrug, in 5 perceelen. De Notaris A. DE NEELING te Mid- delburg, is voornemens op des namiddags te 4 uur, te Grijpskerke, op het dorp, om contant geld: Te bezichtigen op den dag van den verkoop. OP des namiddags 2 uur te 's-Gravenpolder, in het koffiehuis van mej. wed. Verbeek, voor den heer A. J. Kruijsse, ten over staan van Notaris PILAAR, van waarin Woning met Schilders werkplaats, op het dorp 's-Gravenpolder, groot 3 A. 69 c.A. Op gebruikde gebouwen terstond, de tuin na rooven oogst. OP des namiddags te 2 uur, te Goes, in het café „Boudeling", aan de Groote Markt, ten overstaan van Notaris PILAAR, tegen contante betaling, van wassende in boomgaarden onder Ka pelle, Kloetinge, Schore, Heinbenszand, Wolphaartsdijk, Borssele, 's Heer Hen drikskinderen, 's Gravenpolder, Driewe gen en Nisse. Breeder bij biljetten omschreven. in alle lengten, aan coneurreerende prij zen, te bevragen bij D. J. B. ARENTZ, Kloetinge. is een goed adres voor alle

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 3