Landbouw an Veetealt Gemengd Nieuws Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Bntente-mogendheden. door van hun pro line ten te koopen die zij dan aan Duitsch- l'and doorgéven? AVij eischen van onze regeering, dat zij op de conferentie der Geallieerden vrijuit spreekt en de strenge rantsoenéering der neutralen als eisch vooropstelt." P<a „Times" meldt, dat de prijzen voor vleesch en andere levensmiddelen nog steeds oploopen. Te Smithfield be droeg de vleeschaanvoer 525 ton, tegen 369 ton verleden week \Voenslag en 809 ton verleden jaar. Te Manchester steeg de prijs voor Deensche boter met 4 p. St. en„die voor Iersche roomboter miet 2 p. st. In de „Justice," een te Londert verschijnend blad, schrijft de socialist O'Conella „Slechts1 een dwaas kan gelooven, dat Engeland ten oorlog is 'getrokken om Bel gië te beschermen. Maar 'zelfs een dwaas zal van deze dwaling bekeerd worden, wanneer hij de verklaring van Sir Ed ward Carson leest, die zegt: „Wij heb ben dezen oorlog verklaard om Duitsch- land's handel te vernietigen. Op de Philippijnen moet de cholera zijn uitgebroken. In de provincie Bohal zijn reeds 21 personen gestorven aan deze ziekte. De „Frankfurter Zeitung" publiceert een verklaring, volgens welke in Zwitser land een vervalschte uitgave van een nummer der „Frankfurter Zeitung" wordt verspreid, met 'een vervalschte verklaring d©T redactie en uitgevers en met een ar tikel', dat nimmer in de „Frankf. Zeit." is ver-schenen. De vervalsching is klaar blijkelijk geschied om Duitsche vijandelijke bedoelingen. De scheepvaart. (Officieel.) Aangezien van de zijde van de Britsche regeering bericht is ontvan gen, dat het leggen van mijnen in het onlangs1 aangekondigde nieuwe Britsche mijnveld niet kan worden opgeschort en de juiste afbakening van de opengebleven nauwe passage moet wachten tot. nauw keurige astronomische plaatsbepaling mo gelijk is, moet de doorvaart om, de Noord yoorloopig als uiterst gevaarlijk worden beschouwd. >De KamervacatureOosterbaan. In verband met het feit. dat door het overlijden van den heer Oosterbaan de Kamerzetel voor het district Enkhuizen isl opengekomen en bij bestendiging van het politiek accoord de opvolger van den heer Oosterbaan door de A. R.-partij zal jvondpn aangewezen, heeft de Chr. Ver- een: voor Soc. Politiek tot de bevoegde iter R -nartij bah- ■"orviwl*, nu. S Arnhem en redacteur van het Chris telijk 'Sociaal Weekblad Patrimonium. Een betuiging van leedwezen is door de Duitsche regeering geschreven inzake het onrechtmatige opbrengen van de „Koningin Emma" op 3 Mei j.l. De Open lucht vergadering te Serooskerke. Zooals reeds is aangekondigd, wordt die vergadering be legd door de Bondsring van Jongelings- v er eeniop G. G. en gehouden op 4 Aug), in een boomgaard van dhr. A. Melis gelegen aan den straatweg van Serooskerke naar Vrouwepolder. Die Vergadering wordt gehouden om propaganda te maken voor de J. V. en moet ook gelden voor een anti-kermis^ samenkomst; voor dat doel zjjn vier sprekers uitgenoodigd van naam, die het publiek op een naar vorm en inhoud schoone rede vergasten zullen; ook zal de Chr. Zangveren. S. D. G. van Seroos kerke in de pauzen eenige zangnummers uitvoeren. Teneinde het publiek zooveel mogelijk tegemoet te komen, heeft het bestuur ook gezorgd voor een cantine, waarin melk- salonartikelen zullen worden verkocht, eveneens voor bergplaats van rijwielen en ook heeft ze gemeend zooveel mo gelijk zitplaatsen te kunnen aanbieden. Alle aanbeveling om de sprekers te ko men hooien is wel overbodig, eveneens voor het doel der samenkomst, daarbij komt nog dat het terrein zeer gunstig isl gelegen en een prachtige omgeving heeft. Mogen we daarom hem of haar, die maar eengiszins kan komen, aanra den toch te komen; het is een vergade ring voor ieder, die meer gevoelt voor een Chr. samenkomst, dan voor vermakelijk heden die worden gepresenteerd met min der goede bedoelingen. Niemand die ge legenheid heeft om present te zijn. zij Zaterdagmiddag op „Korenbloem" afwe zig, het is in 't belang van onszelf en van de gemeenschap. Moge deze meeting tot zegen van velen zijn en tot eer van onzen God. Wi. de Duck. Ringsecretarie, Serooskerke. c Ontwerp van- een Water leiding voor Noordwestelijk Noord-Brabant. Br. J. W. Jenny Werjernwn.riid van den Centralen Gezond heidsraad, heeft zich indertijd belast met het maken -van een ontwerp van en hot treffen van verdere voorbereidende, werk zaamheden voor een waterleiding voor N. W. Noord-Brabant. Het ontwerp, dat met de Vele bijlagen een lijvig boekdeel vormt, is thans in druk verschenen. Be studeering van de kaart leidde er toe om in het plan aanvankelijk op te nemen Willemstad, Klundert, Fijnaart, Zevenbor gen, Dinteloord, Oud- en Nieuw-Gastel, Standdaarbuiten, Oudenbosch Sn Hoeven. In het Z. W. wordt dit gebied begrensd door Steenbergen, dat alreeds een con tract heeft aangegaan inzake waterleve ring. In het Z. en O. liggen behalve Ro- sendaal. de gemeenten Rucphen, Etten en Lour, Princenhage, Terheijdon en Hooge- en Lage-Zwaluwe. Nader onderzoek kan uitmaken in hoeverre deze laatste 5 gem. met voordeel yan de andere deelnemers en voor zichzelven kunnen worden aan gesloten. Van de gemeenten in het gebied, waar voor dr. Jenny Weijerman de waterleiding ontwierp, telden op 1 Januari 1917V il- lemstad 2246, Klundert 4595, Fijnaart 4209, Zevenbergen 8270, Dinteloord 3616 Oud-Gastel 5533, Standdaarbuiten 1883, Oudenbosch 5899 en Hoeven 3395 inwo ners, te zamen 9 gemeenten 39646 in woners. Ter vergelijking zij medegedeeld, dat) de bevolking in Zuid-Beveland bedroeg op 1 Januari van het jaar, waarin het plan gereed kwam (1909) 43526 inwoners, verdeeld over 25 gemeenten. De maker van het technische plan is E. Noorman, bijgestaan door J. M. K. Pennink. Dhr. Noorman was opgedragen de wa- terwinplaats op Bosschenhoofd onder Hoe ven te ontwerpen, waar de heer Jenny Weijerman te zijner tijd de beschikking over terreinen kan verkregen. Per inwoner van het verzorgde gebied, op 1 Jan. 1917 bedragen de bouwkosten, c.a. f 31.53, terwijl zij in 1909 in Zuid- Beveland begroot werden en bij de uit voering ook ongeveer hebben bedragen' f35.10 De kosten zullen dus ongeveer 10 pet. lager zijn, ondanks alle prijs stijgingen. Een ontwerp-staluten voor de N. Waterleiding-Mij. „West-Brabant", te ves tigen Je Oudenbosch, is bijgevoegd. Het maatschappelijk kapitaal (f 450.000wordt verdeeld i n 900 aandeelen, en er wordt in deelgenomen door alle gemeenten, te zamen voor alle aandeelen. Pensioen verleend aan Mevr. D. C. Kloek, weduwe van J. Groebe, commis- isaris van politie te -Leiden, f 735. Middelburg. Men meldt ons, dat tot Directeur der Districts-Arbeidsbeurs is be noemd dc heer B. Kruze. Aan den heer J. Jonker, klerk-tele- 'grafist bij die Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen wordt met ingang van 2 Augs. op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Goes. De verjaardag van de Koningin- Moeder is in alle stilte gevierd. Slechts de gebruikelijke carillonbespeling vorm de het openbare 'feestbetoon. iMiuumuui'g ge- reden, bestuurd door een controleur en begeleid door den eenigen niet staken- den conducteur; voor heden is het plan met een tram heen en weer te rijden, wat vooral met den Donderdag een zeer gebrekkige verbinding is. In een mani fest hebben de drie samenwerkende vak organisaties nog eens de eischen uiteen gezet en medegedeeld dat voorloopig de staking nog niet voor de elec-trische cen trale is afgekondigd, om zoodoende meer rekening te doen houden met de wenschem van het personeel. De afd. der S. D. A. P. heeft tot candidaat voor den gemeenteraad in het IHe district gesteld G. E. Praag. Nu blijkt, dat men van rechts door het stellen van den heer M. Laernoes als candidaat aan de verkiezing in district III zal deelne men, is door de algemeene vergadering der afdeeling Vlissingen van den Vrijz. Dem. Bond besloten eveneens niet een, eagen candidaat uit te komen. V. C. Schore. Eergisteren vergaderde de ge meenteraad. Afwezig dhr in 't Anker, met kennisgeving. Een verzoek van A. K. Blok, om een der schoollokalen te mogen gebruiken tot het geven van zangles, wordt aangehou den tot een volgende vergadering. Een dankbetuiging van de Ambachtsschool te Goes voor het toetreden als lid dier ver- eeniging, wordt voor kennisgeving aan genomen. De geloofsbrieven van de hoe ren M. Karelse en C. Potter Az1. worden onderzocht. Dhr. Verhaagen maakte de opmerking, dat op de geloofsbrieven van M. Karelse stond, dat hij vier openbare betrekkingen bekleedde, terwijl spreker zie ker weet, dat het er slechts drie zijn. De fout is veranderd en tot toelating bei der heeren besloten. Eenige wijzigingen worden aangebracht in de begrooting 1917, Bij den post ver koop roerende goederen, zegt dhr. Ver haagen, dat hem gebleken is, dat de oude lantaarnpalen zijn verkocht. Spreker zegt: de raad heeft in 1916 besloten de lan taarnpalen jn i e t te verkoopen. Spreker ziet in een dergelijk handelen het herwijs, dat de voorzitter maling heeft aan de boeren-raadsleden en aan de wet, want ook de wet verbiedt den verkoop. De' voorzitter $egt: lk erken, dat de raad besloten heeft' de lantaarnpalen niet te verkoopen,.,docli door B. en W. 'fefil) ver kocht de gebroken lantaarnpalen én ik had niet gedacht, .dat hiertegen de raad zou opkomen. Dhr. Verhaagen: Niet de raad, maar de wet verbiedt u, en u zijt verplicht raadsbesluiten uit te voeren en niet to handelen of er geen raad bestaat. De wijzigingen worden met 5 tegen 1 stem goedgekeurd. De gemeenterekening 1916 wordt den raad aangeboden. De heeren Gterum, Ka relse en Verhaagen worden benoemd om deze rekening na te zien. De rekening 1916 Burg. Armbestuur wordt goedgekeurd en tegen de begrooting 1918 van dit 'lichaam bestaan geen be zwaren. Daarna komt het voorstel van den heer Johs. Glerum, oin de verordening op de heffing van een hoofdolijken omslag zoo danig te wijzigen, dat het laatst bekende afschrift van het kohier Rijksinkomsten- belasting zal worden gevolgd als maat staf. De voorzitter deelt thans mede, dat B. en W. na ernstig beraad zijn terug gekomen op hun afwijzend voorstel en nemen het voorstel van dhr. Glerum over. Dhr. Verhaagen zegt ook eens ernstig nagedacht te hebben over dit voorstel en dal- hij tot de conclusie is gekomen, dat men thans reeds begint met ben, die im 1917 een best jaar te wachten staan, daarvan vrijstelling van belasting te geven tot 1919. Dhr. Karelse acht hel een zaak, die wel eens goed overdacht mag worden en hij vindt het verkeerd de verordening zoo te wijzigen als hel voorstel luidl. Ook de beer Glerufti koml tot die gedachte. De voorzitter zegtdan is er geen an dere weg dan die van eigen aangifte en navordering. Dhr. Verhaagen: Onze verordening is goed, als ze niaar goed toegepast wordt en niet gelijk thans, waar telkens de goede jaren niet worden medegerekend, maar ik geloot ook niet, dat Ged. Staten deze wijziging zullen goedkeuren, want in vele gemeenten is de clausule betref- sfeilde navordering reeds bijgevoegd. De bezwaarschriften H. O. worden in hesloten vergadering behandeld. Na her opening wordt medegedeeld, dat G. Luijk is teruggebracht van de 31ste naar de 28ste klasse, terwijl de reclame van W. de Bakker werd aangehouden tot een volgende vergadering. Verder deelt de voorzitter mede, dat B. en W. geen vrijmoedigheid kunnen vinden om aan bet verzoek van M. H. Hemmekan te voldoen, n.l. om deze f 12.50 a 15 meer ,te geven voor abonnement kleedlng en stellen daarom voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Bij de rondvraag vraagt dhr. Verhaagen waar het heen moet met de brandstof- fencoinmissie, als deze van iedere .wa gon steenkolen, die voor Schore aan komt, ruim f 17 van opstrijkt, terwijl de handel f 15 krijgt en de vrachtrijder voor icVit gedeelte wat overblijft (wat aan 't station door de ingezetenen wordt afge haald) f 12 ontvangt, zoodoende worden de steenkolen kunstmatig hoog opgedreven in prijs, zonder noodzaak en zonder doel. De voorzitter Zwijgt. Verder wenscht dhr. Verhaagen even to spreken over de ingezonden stukkon in „De Zeeuw", doch hij stelt op den wooi'cf van liet geschrevene terug. De voor zitter wenscht dhr. Verhaagen geen ge legenheid te geven over het couranten geschrijf in den raad te spreken. De raad besloot niet op één na alg. stemmen het woord niet te verleenen aan dhr. Ver haagen. Dhr. Karelse wilde even mede- deelen, wat de Burgemeester hem gezegd had, v oor hij het door hem onderteekende stuk met zijn hand bekrachtigde. De voorzitter: Neen Karelse, hebt u anders niets meer voor deze vergadering dan sluit ik deze. De heeren nemen afscheid van elkaar en verwijderen zich. Toen ze aan den uitgang der raadzaal waren riep de voor zitter tot dhr. Verhaagen: ,,Je wilde de raad eens in 'tootje nemen, heé, maar, dat is je niet gelukt". Koudekerke. Dinsdagmiddag om 4 uur begon de feestelijke viering van het 25- jarig beshian der Chr. school, waarmee samenviel het 25-jarig jubileum van het hoofd der school, dhr.' G. ten Brink. In de vroegere school, thans vereeni- gingsgebouw, was een schoone versie ring aangebracht. De leden der School- vereeniging waren er aanwezig met de leerlingen, oud-leerlingen en bestuurders der school; bovendien een deputatie van het gemeentebestuur, de arrondissements- Schoolopziener .en een vertegenwoordiging van den kerkeraad, en nog veel 'anderen. Allereerst nam de schoolopziener, de heer Pattist, het woord, die in een harte lijke toespraak de bestuurders eri in het bijzonder het hoofd der school complimen teerde. Daarna sprak de voorzitter van het Schoolbestuur, die wees op den groeten zegen, door God op dezen dag geschon ken, en er krachtig toe opwekte om Gods gaven te waurdeeren en er Hem voor te danken. Uit naam van het bestuur bood hij den heer Ten Brink de Bijbelverkl. van Henry O. T. aan. De leiding kwam toen in handen vnn Ds. Van Loon, die begon met den heer Ten Brink te huldigen en in hem God te danken voor wat hij op deze plaats had Imogen zijn. Achtereenvolgens spraken daarna Ds. v. Schelven van Vlissingen; Pieter Boone Czn. namens de oud-leerlingen, terwijl hij namens hen een bureau-ministro aanbood en eindelijk de onderwijzer Allewijinse, die hartelijke woorden uit naam van het per soneel en van de kinderen sprak. Daarbjj werd als geschenk gevoegd een bureau stoel. De kinderen zongen een paar voor deze gelegenheid gemaakte zogenbeden en feest liederen, waarop de heer Ten Brink mét een hartelijke toespraak antwoordde. Nadat men eenige verkwikkingen had genoten, begaf men zich naar het kerk gebouw, waarin ai de vrienden der Chr. school zich vereenigden tot het aanhoo- ren van de feestrede, die door Ds. Ing- vorsen van Berlikum zou worden gehou den. Deze liet zingen Ps. 777 Na een voor afspraak. waarin hij herinnerde aan de drukkende tijdsomstandigheden en aan nl wat in de 25 jaren veranderd was. doch waarin de trouw des Heeren dezelfde was gebleven, zeide hij, dat het roemen in den Heere ons éenig oogmerk op dit feest zou- kunnen zijn. Hij knoopte dé fcestgedachton vast- aan het woord uit Ps: 5117Heere, open mijne lippen, zoo zal mijn mond Uwen lof verkondigen. Spr. zei, dat onze lippen worden ge opend. wanneer ons hart wordt verwarmd. En dit geschiedt, als we overwegen welke beleèkenis deze dag voor ons heeft. Groote beteekenis zag hij in de school voor de bestuurderen, bet hoofd der school, de leerlingen en oud-leerlingen, hel Christen volk, ja ook voor heel de bevolking van ons dorp. In de uiteenzetting van die beteekenis, liet hij de geschiedenis dor school, vooral van het begin, aan onzen geest voorbij gaan. Hij herdacht hét werk van wijlen Ds. Hulsebos van Vlissingen. van den ontslapen Abr. Wielemaker, die het on vergetelijke woord sprak„een Chr. school moet hier komen, al zou ik ook de helft van mijn koeien er voor moeten verkoopen". In die dagen was hel een heilige strijd, die door het tegenwoordig geslacht niet moet vergeten worden. Hot ging om de geestelijke goederen van ons gedoopte volk. Daarom meet het ons ook thans in het Chr. onderwijs nog te doen zijn. Spr. schelste het allengs groot worden der school onder de leiding van den uit Amsterdam geroepen onderwijzer G. ten Brink, Begonnen mei 35 leerlingen in één lokaal, werd in 1898 de school ver groot tot 3 lokalen met nog 2 onderwijs krachten voor 90 kinderen. En in 1910 werd gebouwd de nieuwe school met 4 lokalen, geheel naar de eischen des tijds ingericht. Van meer belang dan de kwestie van het uitwendig groot worden der school, achtte spr. de vraag omtrent de geestelijke vruchten van het Chr. on derwijs. Al was dit ten slotte een zaak, waarvan God alleen alles bekend is, toch is het noodzakelijk, dat wij daarop den hoofd-nadruk leggen. Vooral in deze tij den van verachtering en verflauwing mag wel gevraagd worden, of onze Chr. school beantwoordt aan liet doel, dat haar wordt gesteld. Eindelijk richtte zich spr. met geluk- iwenschen tot de ouders, van wie de school uitgaat en tot de bestuurders, die zich zoo kloek hadden gedragen. De heer D. Kraaye, die nu 25 jaren het penning meesterschap had waargenomen, kreeg een woord van bijzonderen dank. En het slot van de rede was gewijd aan wat onze dc school en ons dorp had geschon- v e n, maar een h e e 1 e n man. Met lofgezang voor den Heere en een (zegenbede voor hoofd en bestuurders weid de samenkomst gesloten. Na deze officiee'.e vergadering had nog plaats een gezellige bijeenkomst in ge sloten kring, waar menig hartelijk woord werd gesproken. De Woensdagmorgen begon droef. De regen kletterde neer, toen men zijn grootsch plan wilde volvoeren 0111 met alle schoolkinderen door het land te rij den. Met goeden moed op verandering van het weer, weid de tocht met 34 wagens aanvaard. Helaas echter werd de ho(yi beschaamd; het werd den heelen dag bijna niet droog. Toch verdween daar mee niet geheel de feestelijke stemming. Dat bleek wel zoo dikwijls de stoet on derweg stilhield en vooral in de samen komst, die men te Domburg had. En zoo mogen we op ons schoolfeest terugzien als op een hoogtijd, waarop God -ons veel geestelijken zegen schonk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Acquoy K. Eekhof te Wyckel. Aangenomen naar Harich door H. J. Wormgoor, cand. te Arnhem; naar Farwerd door H. G. Rozeboom te Engel- bert. Bedankt voor Dabyloniënbroek en voor Wannepervron door A. J. Wormgoor, cand. te Arnhem; - voor Kesteren door N. Warmolts te Neerlangbroek; voor Groot Ammers door L. v. Mastrigt te Vlaardingen (verb, bericht.) Ds. J L. Snethlage te Haarloo, en bevorens 1911 tot 11914 te Ouwerkerk, zal' het predikambt vaarwel zeggen en in de philosopbie gaan studeeren, zegt De Nederlander. Z.Ew. is yan de moderne richting. De mondelinge examens Engelsch zullen worden gehouden fe den 1 talig voor de act© l.o. op 1—4, 611 Aug., voor do acte M. O. (A, en B.) op 1—4, 6—11, 1318. Aug: De mondelinge examens handelswe tenschappen M. 0. zullen te den Haag gehouden worden, op eiken werkdag aan vangend© 2 Aug., tot nadere aankondiging. Op de bekende vragen van de hee ren Van Wijnbergen, Van der Molen en Gerretson, betreffende verhooging van de salarissen der onderwijzers aan bijzondere scholen heeft min. Cort van der Linden geantwoord Het bestaande stelsel van subsidieeren brengt mee, dat het Rijk zoowel aan de openbare als aan de bijzondere scholen de wettelijke minimajaarwedden vergoedt. Of en zoo ja hoeverre de gemeenten of de schoolbesturen boven die maxima wil len gaan, blijft, afgezien van het hooger toezicht op de gemeentebesturen, aan hun prudentie overgelaten. De omstandigheid, flat allicht verschei dene gemeenten de wedden zullen ver- hóogen ,ka.n te minder aanleiding vormen om thans incidenteel te breken met het bestaande stelsel van rijkssubsidiëering1, nu het nieuwe artikel 192 Grondwet ver moedelijk eerlang tot een gansch andere regeling zal leiden en een initiatief-voor stel aanhangig is, dat beoogt het subsidie voor openbare zoowel als bijzondere scho len te verhoogen. De examens handteekenen 1. o. zul len worden gehouden van 711. en zoo hoodig op 13 Aug. Van 9.1012.30 uur te 's-Gravenhage. Geslaagd te 's-Gravenhage voor Fransch M. 0. acte A mejuffrouw A. L. C. Kromsigt te Wilhelniinadorp. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de acte Fransch 1. o. de heer A. Ballast te Souburg. V e e t e 11 i n g. Blijkens de in MaSrt/ April 1917 gehouden veetelling waren in Nederland 1.185.438 stuks aanwezig, (in 1910 1.259.844.) In Zeeland resp. 32,018 en 44228 stuks. Uit de cijfers blijkt, dat het aantal run deren in de jaren 1910 tot 19f7 is toe genomen met 13.5 pet., het aantal scha pen met 7,7 pet., terwijl de varkens met 5,9 pet. zijn verminderd. In verband hier mede zij ^opgemerkt, dat in de periode 19041910 de runderen zijn toegenomen met 20 pet. en de varkens met pl.m. 25 pc. Het is duidelijk, dat de vermeer dering van den veestapel voor zoover daarvan sprake is, want er zijn minder varkens in normale tijden niet buiten gewoon groot zou zijn geweest. Minder sterk dan het rundvee jijn dg schapen toegenomen d.w.z. de schapen! met uitzondering der lammeren, die thand in verband met het tijdstip der telling niet zijn geteld. Er 'blijkt evenwel uit dq toename, dat de aanzienlijke uitbrei ding der consumptie van schapenvleesch in het binnenland niet heeft kunnen op wegen tegen de vermindering die de uit voer van schapen en schapenvlees'h heeft ondergaan. De afneming van het aantal! schapen in Drente is een gevolg van het verminderd getal der heideschapen, het geen in verband staat met de toeneming der ontginningen. Het aantal varkens vertoont- eene ver- minderina van 5 9 pet. De oorzaak hiervan; .ui nei leKort aan voeder worden gezocht. Ongelukken. Te Rotterdam heeft een 22-jarige beschonken man een hotel kok een ernsl.igen messteek in den rug toegebracht. .Vermoedelijk is een long geraakt. Te Zwaag is een 3-jarig meisje te water geraakt en verdronken Te Monster is een 4-jarige knaap in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. Ook al veevoeder. In de ge meente Haskerland werd een oude boe renschuur verkocht. Een heer bood f 100 meer dan de timmerlieden, enkel ©ml het riet, waarmee de schuur gedekt was. Dit riet wordt vermalen tot veevoeder. Geweldige regenval. Bij de H. IJ. S. 'M. te Amsterdam 'is bericht ontvangen, dat tengevolge van den ster ken regenval' de spoorlijn tusschen Amers foort en Soest op verschillende plaatsen is verzakt. De militaire kampen staan geheel on der water. 1 Kind verbrand. In het Belgi sche Albertsdorp nabij Soesterberg viel een 5-jarig kind in een kuip met heet iwater en bezweek aan de brandwonden. Een oud-strijder. De ruim 100- jarige van den Boom. uit Voorthuizen;, bezocht Barneveld, met het doel alhier een kosthuis te zoeken. Op de vraagt waarom hij op zijn stokouden dag, nog van woonplaats wilde veranderen, ant woordde hij, dat het hem in zijn tegen woordige kosthuis waar hij het overi gens uitstekend had, te stil is. Slechts wonschte hij wat meer leven en drukte om zich heen te zien. Naar verluidt, is 'de oud-strijder voor loopig niet geslaagd. Zware regens. Men meldt uit Rossum aan cle Waal aan de N. JR.. C.: Door de aanhoudende regens der laatste 24 uren staat een deel van het dorp Ros- sum onder water. Vele inwoners zijn ge dwongen hun inboedel naar veilige plaat sen over té brengen. Men meldt nog uit Amersfoort, dal de overstrooming beperkt is gebleven tót een gedeelte van het slationsemplacement en het begin van de spoorweglijn bij Amers foort. Door den overvloedigen regen was de lijn, die tusschen twee hellingen ligt, volgeloopen. Het U. D. meldt nog: Tengevolge van een wolkbreuk, welke zich hedenmorgen boven de stad ont lastte) kwamen zoo erroole stroo men water den berg afzetten dat de Spoorsloot tusschen den Utrechtschen weg en Leusderweg weldra overliep on de lijn naar Kersteren overstroomde. Daar die lijn begon te verzakken, moest van 9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2