Donderdag 2Augustus I9IV 31e «laargang De Groote Oorlog. FEUILLETON. Uitgave var: de Naam! Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VO RSTSTR'ITTTTS" Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. D HU IJ L. BURG. Drukkers Oosterbaan Le Co int re, Goes. Lib e r i a. Dit is een Neger-republiek aan de West-Afrikaansohe Peperkust. Zij strekt zich uit van de Mannarivier (N.W.. van kaap Mount) tot de San Pedro-rivier (ten O. van Kaap Palmas.) Landwaarts zijn de grenzen van dezen vrijstaat niet bepaald. Hiji is zoo groot als Nederland en heeft een bevolking van ruim een miljoen zielen, onder wel ke een groot getal beschaafde negers. 1 ECetze staat heeft 26 Juli 1847 zijn onafhankelijkheid verkregen krachtens overeenkomst van ongeveer alle staten' van Europa. De president wordt voor vier jaar gekoizen. De vertegenwoordigende lichamen wij zoudên zeggen: Tweede en Eerste Kamer tellen resp. 14 en 8 leden; ook deze lichamen woirden voor vier jaar saa ingesteld. De tegenwoordige president heet Ho ward. Wij noemden daar het jaartal 1847; doch reeds: .in 1822 werd deze republiek gesticht door een Amerikaansche kolonie- maatschappij, die de Negers uit Amerika naar Afrika wilde doen verhuizen. Zoo stichtte deze maatschappij aldaar een kolonie, welke naar President Mon roe. den bekenden uitdenker der Mon- roe-leer, welke dezer dagen zoo jammer lijk door een zijner opvolgers wordt ver zaakt, Monrovia geheeten werd. Zooalsl men ziet heeft de repbuliek haar staatsregeling geschoeid op de leest van die der Vereenigde Staten. De republiek blijft zich voortdurend uitbreiden. Vooral uit Amerika isl de toe vloed van landverhuizers! groot. De bodem is daar zeer vruchtbaar, dank zij liet liëerlijkë troprsciie Klimaat. De republiek voert voornamelijk uit: arrowroot, gember, ivoor, koffie, kokos noten, palmolie, suiker en verfhout. Wat President Howard bezield heeft om Duitschland den oorlog aan te doen, is ons niet duidelijk. De Koningin Moeder. Heden viert onze beminde Koningin- Weduwe haar 59en verjaardag. Wij verheugen ons met het Nederland- sche volk in zijn groote meerderheid over dit heuglijke feit en wenschen de Konin gin-Weduwe, die ons allen lief is, nog vele gelukkige en rijk gezegende jaren toe. Heil over Haar! Heil over Oranje! ff ff De Czaren Dezer dagen l'iep het gerucht dat ,de ex-C'zaar speciaal bewaakt moet worden, wegens1 gevaar voor zelfmoord. Niet onmogelijk, -dat deze erfelijk be last is. Zijn overgrootvader Nicolaas I pleegde in 1855 zelfmoord. Zijn grootvader Ale xander II werd vermoord, 13 Maart 1881 zijn oom Sergius 17 Februari 1905; zijn betovergrootvader Paul I in 1801 even eens. Diens moeder, Catharina I, was een moordenares', die haar man Peter III liet vermoorden, [wan II werd ins gelijks vermoord. Op den dag dat Ka- tharina I met Peter den Groote trouw de, werd haar eerste man op haar last vennoord. Toon de tegenwoordige ex-C'zaar 31 Mei 1896 den troon beklom, kwamen bij een toen gegeven landelijk feest te Mos- j kou, niet minder dan drieduizend men- j se hen om. Wanneer de ex-Czaar dit alles bedenkt, £n hij de ware Toevlucht mist,is'tniette verwonderen, wanneer hij somwijlen wat vreemd doet bij zulk een verleden en een duistere toekomst. Uit Zeeland (Noord Amerika). Do Zeeuwsche kolonie in Zeeland, Mi chigan, N.-Amerika, viert 21 Augustus haar zeventigjarig bestaan. Aan deze eerste Zeeuwsche nederzet ting in 1847 onder ds'. C. v. d. 'Meu- len uit Goes hebben wij reeds vroeger herinnerd. Wie van onze vrienden in Amerika zendt ons een no. van het blad, bij voorbeeld de Grand Rapids Press, waarin eventueel een verslag van de feestelijke! herdenking zal voorkomen? Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISEj- 37) Jenny kwam eventjes om 't hoekje van de deur kijken, om mij1 te zeggen, dat ze niets meer te doen had dan de tafel te dekken voor mijnheer Perren, en dat ze dan met mij mee kon gaan. Dat maak te, dat ik nog vlugger mijn opstel op krabbelde dan ik al gedaan had, want van mij mocht het niet afhangen, dat Jenny wachten moest. Tuist toen ik op sprong om Jenny voor mijn lunch le bel len, kwam mijnheer Perren binnen in een allernaarst humeur en met een vreeselijke reuk aan zich van olie en vernis. „Ben je klaar voor het Fransch, Chrys tie?" vroeg hij knorrig, naar de tafel zien de, waar geen enkel Fransch boek lag. „Neen, maar heeft miss Judith u dan niets gezegd?" „Wat gezegd?" „Dat ik vacantie hebik ga met Jenny naar het strand". „Ik heb daar niets van gehoord en als het waar is, dat miss Judith je va- Beknopt overzicht van den toestand. Do geallieerden hebben wel alles1 o.p haren en snaren gezet, om het Duitsche 'front in te deuken. Met massa's zooals tot nu toe op geen enkele plaats in het vuur werden ge bracht, zelfs niet in het Oosten door generaal Broessiloffr vielen de Engel schen en in hun gevolg de Franschen| op een front van 25 K.M. breedte tus- ischen Noordschoofe en Warnebon aan. Nauw aaneengesloten aanvalsgolven van| dicht ,op elkaar volgende divisies en tal rijke motorvoertuigen, met £uiterijafdep- lingen. (traden op. (n ótp oen. vijand en drongen hejm in verbitterde handgemeengevechten wfeder uit enkele gevechtsstellingen. Ten N- en N.O. van Yperen bleef het door de geallieerden bezette trechter-ge bied dieper. Een ,Londensch bericht spreekt van 3500 gevangenen, doch de Duitsche troe pen melden evenzeer „hooge bloedige verliezen van den geen offers onlziendeni vijand.'^' Thans is echter een betrekkelijke rust ingetreden. De aanval verloopt een wei nig, resultaat van de krachtige tegen aanvallen der Duitschers, die ofschoon ze afgeslagen werden, den Engelschen toch een zware taak bezorgden bij La- basseville en ten ~N. van het Yperen- Koomenkanaal'. Het weder is nu zeer ongunstig voor de operaties. Sedert eergistermiddag val len er zware regens" Af te wachten blijft nu, of de Fran- schen en Engelschen nieuwe successen Weten te behalen, en vooral of zij h,un aanval tot een resultaat welen te "bren gen, dat, niet alleen plaatselijk een ver andering in den toestand op het Weste lijk front/brengt, maar ook verstrekkende strategische gevolgen heeft. De tegenstand van de Duitschers, die, blijkens de Engelsche berichten dadelijk weer ontbrand is) doet er aan twijfelen. Aan den Chemin des Dames en in de streek van Avicourt wisten de Duit s'chers nog eenig plaatselijk succes te behalen. In het Oosten maken de ceutralen vor deringen in de richting van CzernowitZ. Overigens kenmerkt de strijd 'zich door aanvallend optreden der Russen. Do rede van Ribot In de kamerzitting van gisteren heeft de Fransche minister-president Ribot in antwoord op de jongste verklaringen van den Duitschen rijkskanselier o.m. het vol gende gezegd Do Duitsche rijkskanselier heeft zich veroorloofd openlijk aan de Fransche re geering to vragen, of zij in de geheime kamerzitting van den lsten Juni j.l. niet ter kennis van de kamer gebracht had een geheim verdrag, dat. vlak voor liet uitbreken van de Russische revolutie met den tsaar gesloten is en waardoor deze zich Verplichtte (onze aanspraken op Duitsch gebied :op den linkeroever van den Rijn te ondersteunen. Er zijn .grove onjuistheden en werke lijke leugens in de lezing van den rijks kanselier. vooral ten opzichte van de rol, \Velke hij aan den president der repu bliek toekent. Deze zou n.l. bevel gege ven hebben het verdrag "te onderteeke nen buiten voorkennis yan Briand. De kamers weten,, line de feiten ^icli afgespeeld hebben. Doumorgue vroeg en kreeg na onder handelingen met den tsaar van Briand machtiging om acte te nemen van de belofte van den tsaar om onze aanspra ken op Elzas-Lotharingen, dat ons met geweld ontrukt is, te ondersteunen en ons vrij te laten om waarborgen te zoe ken tegen een nieuwen aanval', niet door grondgebied op den linkeroever van den Rijn bij Frankrijk in te lijven, maar door z,oo noodig van dit, grondgebied een auto nomen staat te maken, welke ons en België tegen een aanval van den anderen' kant van den Rijn zou kunnen bescher men. van den rijkskanselier tegen te spreken, diö klaarblijkelijk de brieven, welke in Februari 1917 met Petrograd gewisseld zijn, kent "en zich nu veroorlooft den zin er van te vervalschen, zooals de groot ste van zijn voorgangers met het tele gram van "Eins gedaan heeft. Den dag, waarop de Russische regee ring er in- zal toestemmen, om deze brie ven te publiceeren, zullen wij ons daar tegen niet verzetten. Maar de rijkskanselier zegt niets over da verklaring, welke den 21sten Maart afgelegd "is en waarin in naam van Frank rijk elke gewelddadige veroveringspolitiek van de hand gewezen wordt. Vrijwillig vergeet hij de rede, welke ik don 22en Mei in de kamer gehouden heb, verkla rende, dat wij bereid waren om met Rus land over dezen oorlog in onderhandelin gen te treden, en dat, indien het Duit sche volk, welks recht om te bestaan, wij niet betwisten, zich vredelievend ont wikkelde en begreep, dat wijl een vrede willen, steunend op liet recht der volke ren, het sluiten van den vrede daar- door aanzienlijk zou vergemakkelijkt wor den. Wij willen de provincies terugnemen, die nooit ophielden Fransch te zijn. Ze zijn IFransch gebleven door hun wil, want zijl hebben zich bij de groote re volutie van 1790 aan Frankrijk gegeven. Sindsdien hebben zij het leven van Frank rijk geleefd. Zij waren een gedeelte vair Frankrijk, toen zij ons ontrukt zijn. .cautie gegeven heb, dan beteekent dat nog niet dat je vrij van Fransch bent. Ik "ben thuis, dus is er geen reden, dat je van mij vrij zoudt krijgen. Haal dus vlug je boeken uit de kast". Ik bleef hem aanstaren, maar verroer de mij niet. „Nu, Chrystie, versta je me niet". Mijnheer Perren zag er belachelijk uit, nu nij een gebiedende houding wilde aan nemen en dat was oorzaak, dat de zucht tot tegenstand weer in mij ontwaakte. Hèm; gehoorzamen? Dat nooit! Dat was geen man, om gehoorzaamd te worden. En bo vendien, ik had het recht aan mijn Zijde, ik had recht, volkomen recht op inijn vacantiedag. V „Jawel", gaf ik koeltjes op zijn vraag ten antwoord, ik versta u wel, maar ik. wil tóch geen Fransche les hebben van daag. Miss Judith heeft mij vrij gegeven van middag en ze heeft mij gezegd, dat lik met Jenny naar 't strand mocht gaan". „Ja, maar eerst Zul je mij gehoorza men. Je kunt naar het strand gaan, zoo lang je wilt, maar niet vóór je lessen geëindigd zijn. Versta je me, ik meen het hoor. En nu vooruit, .je boeken". „Ik haal mijn hoeken toch niet, de tijd is om, 'tis twaalf uur". „Dat gaat jou niet aan, dat heb ik te beoordeelen. Chrystie, ik wil gehoor zaamd worden, denk daarom. Nog eens haal je boeken' „.Vandaag niet, mijnheer' 1' Sarrend-koud kwam het eruit. „Vjandaag wèl, je zult". Mijnheer Perren werd "hoe langer hoe boozer. Hij werd zioo boos, dat hij zijn kaken op elkaar klemde, maar met zijin tanden knarsen, kon bij niet, om de een voudige reden, dat hij geen tanden had. Ook ik was boos geworden, en ik voelde mijn drift nog steeds toenemenik wasi wit van woede, zou Mantie gezegd heb ben. „Haal de boeken onmiddellijk, ik zal je er toe dwingen", riep, schrééuwde mijn vertoornde onderwijzer. Zijn flauwe, licht grijze oogen fonkelden, zijn dunne lippen waren samengeknepen en zijn slappe kin bibberde van' kwaadheid. „Wat", gilde ik ten antwoord tot de uiterste woede gebracht door z;ijn laatste woorden, „zou je mij willen dwingen, dat wil ik wel eens zien. Probeer het eens als je durft". „Weet je, wie ik ben Chrystabel". „Wie je bent? Natuurlijk weet ik, dat u mijnheer Perren bent, een akelige, nare man, die er plezier in heeft een ieder te kwellen. Je bent vervelend en pedant en weet niet, wat je doen moet van dwaas heid. Je denkt, dat je alles kunt en maakt Wij hebben gevoeld, dat ons' edel land iets miste. D'ie provincies moesten bij Frankrijk terugkomen, omdat zij er toe behooren, omdat zij niet behooren aan hen, die ze genomen hebben, niet door overtuiging, zooals wij gedaan hadden, maar door geweld en een oorlogsrecht, dat wij afwijzen. Wij willen geen gewelddadige annexa ties', wij willen slechts restitutie, van het geen ons toebehoort. De duikboot eri de inktvisch. Op den Oceaan, aldus vertelt do com mandant van een duikboot, brachten wij eenige angstige oogenblikken door. Wij waren gedoken, omdat wij eenige rook wolkjes aan den horizon hadden gezien, en eerst op verkenning uitmoesten. Ik keek door de periscoop1 en plotseling werd mij allo uitzicht belemmerd, doordat iets teg^n de lens aankleefde. Tegelijkertijd verloor de stuurman de macht over het stuur en wij voelden merkbaar, dat onze boot scheef was getrokken en de voor steven door een zwaar gewicht naar be neden werd gedrukt. Dc eerste gedachte was; dat wij in een net waren geloopen. Doch de boot voer verder, hoewel in scheeve positie. Ik moest weten, wat er gebeurd was. Voorzichtig liet ik rijzen, maar ondanks alle pogingen ging de boot niet omhoog. Het verschrikkelijkste ©ogenblik' in een duikboot is, wanneer er iets hapert, en het stijgen niet gelukt en men bovendien de oorzaak niefc1 kent. IkT gaf hevel' met allo. macht vooruit' te varen, op goed geluk af. Onze positie bleef eender. Een angstige gedruktheid maakte zich van -mijl moester en mijn manschappen, die vra gend naar mij toekwamen, kon ik geen antwoord geven. Ik besloot ten slotte to stoppen, en af te wachten. Een hal ven dag hebben wij toen zoo gelegen. De temperatuur in de boot begon be nauwd to worden en wij dachten niet Plotseling 'boorden wij ïe'ts'van cle boot afglijden en tegelijkertijd steeg de boot omhoog. Ik keek door de periscoop: al les veilig. De luiken werden opengegooid de manschappen renden het dek op eit toen werden wij op eenigen afstand een reusachtig en inktvisch gewaar, die -zijn afgrijselijke vangarmen door het water bewoog. Het was een genot en opluch ting het beest eenige kogels achterna te zeinden. Korte Oorlogsberichten. De voormalige Grieksche minister president Go enaris en Me taxis zijn op Cotrsica geïnterneerd. Tusschen Japan, de Ver. Staten en Engeland werden onderhandelingen ge voerd over liet gebruik van Japansche handelsvaartuigen ten behoeve van de Europeesche mogendheden der Entente. Men wil daarmede levensmiddelen en troepen uit Amerika overbrengen. In de Vossische Zeitung vertelt. Kurt Joël, dat hij een bord soep heeft gegeten, die bereid was door prof. dr. Thorns. Dit soepje smaakte als een krachtige erw tensoep en had daarbij een aangenaam bijsmaakje „alsof 'er Hamburgsch rook- vleesch aan toegevoegd was." En toch, zegt Joël, had de meest verstokte vege tariër deze soep zonder eenigi gewetens bezwaar kunnen eten, daar prol. Thoma voor haai' bereiding niets anders dan lupine had gebruikt! verzen en schilderijen, die afschuwelijk zijn. Vraag het maar aan miss Judith en 'aan de meiden, die hebben al zoo'n hekel aan je en noemen je altijd de „oude stoffel". Toen ik dat alles gezegd had, bleek van woede en met oogen, die gloeiden als van een koortslijder, de vuisten ge bald, alsof ik er op rekende mij te moe ten verdedigen, stampte ik eenige malen als dol van boosheid op den grond en wilde dan de kamer uitstormen. Maar de ,ouda heer was me voor en vlak hij de deur glipte hij er nog juist voor langs, vóórdat ik gelegenheid had. de knop te grijpen. Dan pakte hij me in zijn woe denden toorn krachtig beet en schudde hij me een paar maal allerhevigst door een. Onverdiend was het zeker niet, maar verstandig was het evenmin, althans te gen over jnij, want ik had nooit lichame lijk kastijding „kunnen verdragen en kon dat van hem zeker niet hebben. Toen hij me dus zoo hardhandig heen en weer schudde, raakte ik het restje zelfbeheer- schin.g kwijt, waar ik mogelijk nog over beschikte en ik pakte op mijn beurt mijn heer Matthias beet. Het werd een geweldige vechtpartij ijk hield hem vast met tanden en nagels en hijja wat hij deed, weet ik niet VERSCHIJNT ERKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post 115Q Losse nummers -0.00 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 ct 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement woorcleelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. De pogingen, om lupine aan de men- schelijke voeding toe te voegen, zijn'reeds oeroud!, .(schrijft Joël. Reeds de oude Egyptenaren moeten geroosterde lupine hebben, gegeten. De Fransche Kamer heeft het ^els- ontwerp goedgekeurd, waarbij de regee ring wordt, gemachtigd de burgers vau geallieerde landen, die in Frankrijk ver toeven en in hun land dienstplichtig Zijn, doch dien plicht niet hebben vervuld, in te lijven. t De gezagvoerder van het Noorsche stoomschip Kristianiafjord (10.669 ton), dat eenigen tijd geleden bij kaap Roie &an den grond is geraakt, heeft naar Kristiania getelegrafeerd, dat het schip tengevolge van een sterken zuidwesten wind en hooge Zee als verloren moet wor den beschouwd. Het schip was voor tien millioen kronen verzekerd. Hoezeer de papiernood zich in Duitschland doet gevoelen, blijkt uit de mededeeling van het „Berl. Tagebl.", dat het ondanks de reeds toegepaste beper king, niet minder dan 7 pagina's adver tenties uit zijn nummer van Maandag morgen moest laten uitvallen. Volgens de Rheinisch-Westphalischa Zeitung maakt men in Duitschland tegen woordig papieren schoenen. De eerste fa briek is in den Elzas opgericht en tal van meisjes en vrouwen hebben er werk gevonden. Ook in andere streken zal deze nieuwe industrie worden gevestigd. Het papier wordt goed geprepareerd, samen geperst en waterdicht gemaakt, en in zeer korten tijd is uit het oude afval een sier lijk schoentje gemaakt, dat voldoet aan alle eischen, die men aan een paar goede schoenen kan stellen. i I In het derde oorlogsjaar namen de Engelschen en Franschen 165.000 sol daten en 3500 officieren' gevangen eni veroverden 1728 zware en lichte kanori- "OvaolttV-C, is met den onder-staatssecretaris Stumm en den legatie-secretaris Prittnitz giste ren te Weenen aangekomen. De bladen wijzen n(aar aanleiding hiervan op de overeenstemming der centrale rijken. Verleden week zijn in Engeland aan gekomen 2747 schepen en vertrokken 2776 schepen. Er werden 18 schepen bo ven en drie onder de 1600 Jon tot zin ken gebracht. 'Noorsche torpedoboioten hebben in de wateren bij Bergen Amerikaansche tor pedobooten gesignaleerd. Keizer Wilhelm, heeft zich eergis teren per auto van Mitau naar Libau begeven. Een bende gemaskerde mannen heeft een vredelievend agitator te Butte (Ver. Staten) gelyncht. In een munitiefabriek in Zuid-Wales is door een ontploffing schade aange richt. Er zijn 6 dooden en 3 gewonden. De Fransche kapitein Guynemer, 22 jaar oud, heeft zijn 50ste Duitsche vlieg tuig geveld. In het Fransche dagblad L'Heuire,'' dat geredigeerd wo-rdt door den afgevaar digde Raynaud, lezen wiji de volgende veelzeggende woorden „Men kan geen medelijden met de.wil de dieren hebben, evenmin al'sook met de menschen, die te belust 'zijn op winst behalen. Verraden niet de neutralen de precies meer. maar wei weet ik, dat hij me geduchte slagen op het hoofd gaf, terwijl ik zijn andere hand met mijn tan den vasthield. Wij gooiden tafels omver, en de inktkoker en eenige ^pulletjes van: den schoorsteen en rolden eindelijk sa men over den vloer, waar we, uitgeput, elkander loslieten en tot rust kwamen. Op dat oogenblik kwam Jenny binnen, met een blad in de hand, waarop mijn lunch stond. Sprakeloos van verbazing bleef ze staan, - het scheen, dat ze geen been meer verzetten kon en haar mond! stond wijd open van ontzetting. En geen wonder. Want daar zag ze haar mees ter, mijnheer Perren, op den vloer zit ten, buiten adem van het gevecht, bleek, en met bloed bedekt, terwijl zijn gezicht onder de inkt zat. En naast hem zag ze die „jongejuffrouw Chrystie" staan, het aangenomen dochtertje, de wacht houdend over een harer verzorgers, met oen liniaal in de hand en met een jurk, die geheel aan flarden hing en slechts maar waarde had voor den voddenman» Mijn krullen waren in de deerlijkste wan orde en mijn gezicht, zelfs mijn lippen, waren 'krijtwit, terwijl mijn oogen boos aardig fonkelden. Later zei Jenny, dat ik een paar oogen had gezet als van een uitgehongerden panter. (Wordt vervolg!.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1