31e Jaargang De Oorlogvoereode IgeiMei. Dinsdag 31 Juli 1917 De Groot© Oorlog. FEUSLLETON. Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 213 Bureau te Middelburg: FIRM A F. P. D H IJ L. BUR G. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre. Goes. Nicaragua. Nicaragua, ook een staat in Midden- Amerika is ruim vier maal zoo gfoot als Nederland en telt driehonderdduizend inwoners. •Het grenst ten noorden aan Honduras, ten zuiden aan Costarica, overigens wordt bet door de zee bespoeid: in 'toosten' door de Caraïbische Zee, in het westen door den Grooten Oceaan. Het land wordt in de lengte door de Cordilleras Van Midden-Amerika doorsne den en in de breedte door meerdere -rivieren, van welke de zuidelijkste: de Rio (rivier) San Ju,an, door kanalisee ring vanuit, het meer van Nicaragua de westelijkste en oostelijkste havenplaatsen, den Grooten Oceaan met "de Caraïbische Zee verbindt. Dit groote werk 273 kilometer lang, van welke een vijfde gedeelte is geka naliseerd, is door Noord-Amerikaansche ingenieurs tot stand gebracht en beeft ruim zestig miljoen dollars gekost: een kapitaal dat zijn rente ruimschoots op brengt, ten gevolge van het vermeerderde handelsverkeer 'en de daaraan verbonden: grootere welvaart. Deze jonge republiek heeft geen ge schiedenis, en zal in dezen oorlog ook wel geen geschiedenis maken. Toch is zij niet van belang ontbloot. Zij to'ch bezit talrijke rijke goud- en zilvermijnen, en daarbij veel' steenkool, ijzer, koper en lood. In de laatste jaren legt de be volking zich op veeteelt tóe, en verbouwt zij veel graan, suikerriet, cacao, koffie, katoen en indigo; terwijl' behalve dezte producten ook veel gummi, hout en hui den worden uitgevoerd. De bevolking, meest kleurlingen en mu latten, is zeer vooruitstrevend. Dit blijkt ook hieruit dat zij twee universiteiten er op pa houdt, te weten te Leon en te Granada. Zij behoorde, met die van Guatemala te zamen een volk uitmakende, eertijds tot Spanje; doch in 1821 zegde zij; aan dat land de gehoorzaamheid op, werd in 1823 afó onafhankelijk volk erkend en kreeg in 1848 een grondwet, op Eu- ropeesche lijst geschoeid, waarbij Nica ragua als republiek werd bestendigd on der een president die voor vier jaar ge kozen wordt, en bijgestaan wordt door een ministerie en de volksvertegenwoor diging, verkozen bij direct algemeen, stem recht. De tegenwoordige president heet Adolfo Diaz. Bsknopt overzicht van den toestand. Ongetwijfeld staat men op het Wester - front aan den vooravond van belangrijke gebeurtenissen. Weliswaar was in Vlaanderen ook gis teren de gevechtsactie der Engelsche ar tillerie van geringere beteekenis, doch op liet lange front van de kust tot Rijssel beginnen zich niettemin de brandpunten van den binnen zeer korten tijd te ver Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WO RB 01 SE. 35) NEGENDE HOOFDSTUK. Een poosje ging alles goed met het „plan", ©n dat was geen wonder. Zoo- lang het plan nog nieuw voor mij was bekoorde bet mij -en vond ik het zoo ver schrikkelijk nog niet. Én ik moet eerlijk zeggen ,dat ik den eersten tijd heel niet vreeslijk vond, ofschoon ik dat eigenlijk verwacht had. UWfint ik hield werkelijk van leeren en ik had een sterke begeer te om/veel te weten en alles wat ik nü hoorde, maakte, dat ik nu een massa din gen begreep, die ik vroeger niet had be grepen. Mona Louise had ook een deel van de u 1z,'c^1 genomen, van haar kreeg hoor 'en^v'W Eü- daaJ ik een g0ed ge" Met hel Prindv, over verbaasde, regeling getroffen, «OM,™ 1» „o™. wachten infanterieslag af te teekenen. De Engelschen openden o. m. een zeer hevig trommelvuur op Het Sas en het Wieltje en ook aan de kust was het vuur hevig. De Engelschen pogen voortdurend bruggen over de IJzer en het kanaal van Nienwpoort te leggen, doch.deze werden door het vuur der Duitschers steeds weer vernield. In Galicië worden de Russen verdel en verder teruggedreven. De centralen na deren, reeds de Galicisch-Russische grens. Bij Valeputna werd een tunnelsteun punt genomen. Boven Famdul trokken zij het .Moldaudal over. Ten N.-O. van Kuty staan de verbon den troepen aan den rechter Czeremos- oever. In den strijd tusschen Pruth en Dnjester Werden de Russen opnieuw teruggewor pen De Oostenrijkers staan aan de Wes telijke grens van de Boekowina. Honveds bezetten Zalescyki. Tusschen Skala en Huysiatvn werd- de Galicische Sbrucz-oever gezuiverd. Op verschillende punten is reeds een overgang op Russisch gebied geforceerd. Of de centralen hun offensief ook over de grens nog zullen voortzetten of alleen zich tot de bevrijding van Galicië en de Boekowina zullen bepalen, is de groote vraag. Waarschijnlijk zullen de centralen wel hij de grens .met hun offensief ophouden en niet over de Russische grens voort- dringen. Met opmerkelijke klem immers getuigde graaf Czernin in -zijn verklarin gen nog eens, dat de centralen geen plan hadden den tegenstander te verpletteren. Ten slotte nog een en ander aangaande den papieren krijg, die eveneens verras sende wendingen kan te aanschouwen geven. Met een opmerkelijke gejaagdheid, die uitkomen doet, hoe de zucht en het ver langen naar den vrede steeds verder zich verbreiden en dieper doorwerken, Wordt tusschen de leidende staatslieden der oor logvoerende landen 't indirecte debat over de oorlogsdoeleinden en de vredesmoge- lijkheden voortgezet. Nu weer heeft Michaelis in zekere mate de geallieerden tot een verder debat en een preciezer aangeven van het standpunt ten opzichte van het vredesvraagstuk uit gelokt. Zouden de geallieerden openlijlc met oorlogsdoelen voor den dag durven ko men als in het geheim besproken zijn? Men heeft met spanning tegemoet te zien, wat van den kant der geallieerden op deze beschuldiging van een te posi tief omschrijven van de oorlogsdoeleinden geantwoord zal worden. Mochten de geallieerden daarbij de ge legenheid vinden met eenzelfde duidelijk heid hun algemeen en naar de nieuwe omstandigheden gewijzigd oorlogsdoel aan te geven, zooals dit nu ongetwijfeld van den kant der centralen gebeurd is. Of ook dan echter aanleiding -bestaan zou tot een optimisme als door Erzber- ger aan den dag werd gelegd? Deze in vloedrijke centrumsman zou aan een man van de ,„N. Zür. Ztg." verklaard hebben, dat als hem Jjinnenkort gelegenheid zou worden gegeven om een conferentie met de leiders der tegenpartij te houden, hij het met hen waarschijnlijk in een paar uren over de grondslagen voor den vrede eens zou zijn. aankwam, zeide zij ronduit, dat zij zelf er te weinig van wistde uitspraak daar zat z© mee en van de grammatica was de meesteres drie vierde vergeten. En dus bedankte z:ij voor de eer, mij daarin te Onderwijzen. Miss Judith had nooit Fransch geleerd, tenminste niet op school. Maar daar zij een helder hoofd had, was ze er door luist- teren en opletten, wel iéts van te weten! gekomen, maar dat was toch, vond ze, te weinig, om het een ander te kunnen leéren. Ze besloot dus maar, mij door een ander in het Fransch te doen on derrichten en zoo werd beslist, dat een jonge dame uit de buurt, die een tijd te Parijs had gewoond en nu bij ver schillende families les gaf, gevraagd zou worden, ook mij Fransch te leeren. Maar daar kwam mijnheer Perren op het onverwachts het plan bederven, Waar was die vreemde hulp voor noodig, liij zou mij wel Fransche les geven. Hij' was heel goed in staat mij; in die taal te onderrichten. „Weet je wel zeker, dat je het Fransch daar voldoende voor kent?" vroeg miss Judith. „Natuurlijk, weet ik dat?" gaf mijn heer Perren ten antwoord, „anders zou ik het niet zeggen. Komaan, ik zou dan mijn Fransch nog niét kennen. „Nu", zei miss Judith, wier twijfel nog niet verdwenen was, „je kunt probéé- Dit is nogal kras gesproken. Belangrijker is o. i. Erzberger's verkla ring over den rijkskanselier, dat men van hem n.l. een totaal verkeerden indruk gekregen zou hebben en dat hij zijn taak wel degelijk als vredes-kanselier opvat. Wanneer Michaelis hieraan nu slechts zoo duidelijk en onomwonden mogelijk uiting geeft. Ook in Engeland hunkert men naar den vrede en meer en meer is men geneigd de goede bedoelingen van de tegenpartij te erkennen. De Westminster Gazette verklaarde o.m.„.Michaelis verklaring is een verdere stap op den weg van de afwijzing van het pangermanisme door de centrale mo gendheden. Michaelis en Czernin zijn nu zoover als mogelijk gegaan, zoodat zij nog slechts een weinig verder behoeven te gaan om een volledig 'antwoord op de vragen, welke Asquith hun verleden week gesteld heeft, te geven." Mocht Erzberger eens niet te optimis tisch geweest, zijn! Korte oorlogsberichten. Italië heeft nu postzegels, welke dienen voor de post per vliegmachine. Men heeft zoo'n luchtpost PalermoNa pels per hydroplane en RomeTurijn per aeroplane; De Engelschen veroverden de che mische fabriek bij Roeux. De Belgische letterkundige Georges Virrès is gevangen genomen en naar Duitschland vervoerd. Zijn eigenlijke naam is Henri Briers en hij is burgemeester te Lummen bij Hasselt. Briers heeft ge weigerd het besluit ten uitvoer te bren gen, waarbij bevolen was de in brand gestoken huizen te herstellen. Volgens de „Nowoje Wremja" kreeg Kerenski, een brief van den kruiser Au rora, waarin de bemanning aan den Mi nister-president meedeelt, dat hij vermoord zal worden, als hij niet voor het eind van Juli vrijwillig zijn post verlaat. De Engelsche kruiser Ariadne is in de Noordzee getorpedeerd. Acht en dertig man zijn bij de ontploffing gedood. Het Amerikaansche Roode Kruis be sloot 300.000 dollar te schenken voor hulp aan de Ar-meniërs en de Syriërs, slachtoffers van de Turksclïe gruwelen. - De Times van 23 en.,24 Juli geeft aan Engelsche verliezen 292 officieren en 4560 minderen. Jn Lancashire dreigt een staking on der de katoenspinners, die 30 pet. loon- opslag eischen. Volgens brieven, welke gevonden zijn op Duitsche gevangenen, wordt de lichting 1920, dus de jongens wan 17 jaar, in Duitschland onder de wapens geroepen. Italiaansehe vliegers hebben bom men geworpen op de Oostenrijksche stad Adria, waardoor een inwoner gedood en een zwaar gewond werd. Sommige Duitsche bladen zijn ge noodzaakt wegens papiergebrek, waarin de regeering niet heeft voorzien, hun re- dactioneele gedeelte en advertenties aan merkelijk te beperken. De Duitsche rijkskanselier is te München aangekomen. De sultan van Turkije heeft keizer Karei een eigenhandig schrijven gezonden om hem met de overwinning in Galicië geluk te wenschen. ren, maar ik ben er heusch niet zeker van, dat 'tje lukt. Ik weet niet, waar je die Fransche kennis vandaan z'ou heb ben. Je bent wel eens op het vasteland geweest, maar daarmee ken je nog geen Fransch? Maar, zlooals ik zeg, je kunt 't probeeren". Dat was een onpleizierige boodschap voor mij en ik was er dan ook ten zeer ste over ontdaan. Ik voor mij had de overtuiging, dat mijnheer Perren het Fransch niet verstond, want ik had al meer dan eens opgemerkt, dat hij zoo vaak voorgaf iets te kennen of te weten, en dat dan later bleek, dat het er niets op leek. Maar dat kon mij eigenlijk ook maar weinig schelen, want als ik van mijnheer Perren gehóuden had, zou ik het prettig hebben gevonden les van hem te krijigen, ook al had hij er zelf maar weinig van geweten. Maar ik had nu eenmaal een grooten hekel aan den ver waanden ouden man die zich nog zoo kinderachtig aanstelde, ik kon hem niet uitstaan en ik wist zeker, dat ik mijn mond niet zou kunnen houden, als ik bij de les zou merken, dat hij het zelf niet wist. Maar mijnheer Perren stond er nu eenmaal op mijl les te geven en dus werd overeengekomen, dat ik drie maal per week onderricht van hem krij gen zou. Ik moest eerlijk erkennen, dat de man zijn best voor mij deed. Geen moeite was In de Ver. Staten zijn in Engelsche tafzijde bacillen ontdekt. Men is van mee ning, dat hier een Duitschgezinde partij de hand in heeft gehad. De te Berlijn resideerende gezant van Siam heeft de Oostenrijksche regce- ring in kennis gesteld van de op 20 Juli gedateerde oorlogsverklaring van Siam aan Oostenrijk-Hongarije. De „,Vorwarts" waarschuwt voor een „inkrimping" van de levensmiddelen kaart, die alleen de onderste volkslagen zou treffen, welke hierover al haar groote ontevredenheid hebben te kennen gegeven. Het Duitsche Departement tegen den oorlogswoeker, heeft de sluiting gelast van het --restaurant Hiller te Berlijn, wegens overschrijding der maximumprijzen. - Het Duitsche Departement voor de Kleedingindustrie maakt bekend, dat een deel van de gedragen heerenkleeding moet beschikbaar blijven voor de uit den dienst van legër en vloot ontslagen strijders. Naar de „Nowoja Wremja" mede deelt, zijn 60.000 soldaten van het front,, waaronder infanterie, zoowel als artillerie en cavalerie naar Petersburg gezonden, ten einde de orde te bewaren. Volgens de „Ternps" is een munitie depot te Mitry Claye (Departement Seine en Marne) in den nacht van 25 op 26 Juli in dé lucht gevlogen. Na twee dagen was de brand nog niet gebluscht. On danks het optreden van de Parijsche brandweer kon men niet verhinderen, dat het vuur naar een barakken-kamp sloeg. De vlammen-lichtschijn der ontploffingen werd in Parijs, dat 25 KM. verwijderd ligt, waargenomen. De Engelschen hebben 28 Juli bom- bardejnents-raids uitgevoerd op de mi litaire werken van Brugge, Thourout,, Mid- delkerke en Ghistelles. Ze hebben tal rijke ontploffingen waargenomen. Naar de Parijsche bladen uit Pe tersburg vernemen, houden de anarchis tische muiters nog verschillende Peters- burgsche stadsgedeelten bezet. Zoo zijn de groote wijken op den rechter Newa- oever nog in handen der opstandelingen, die onafgebroken uit de provincie aan komen. Regeeringsgetrouwe regimenten houden met artillerie- en infanterievuur de massa in bedwang. De wapen-depots der roode garde zijn door de politie in beslag genomen. Churchil, de nieuwe minister van munitie, is te Dundee herkozen met 7302 stemmen tegen 2036 op den onafhanke- lijken candidaat. Voor den munitie-aanmaak. Baron Schimmelpenninck van der Oye kamerjonker van 'de Koningin heeft 12 ijzeren kanonnen, geplaatst aan de Laan v. Duivenvoorde en aan den weg van Duivenvoorde onder Voorschoten, ter be schikking van het legerbestuur gesteld, ten dienste van den munitie-aanmaak. K of fie. Naar men aan de Avp. uit betrouw bare bron mededeelt, is thans een plan in bewerking tot invoering van een bon nenstelsel voor den verkoop van koffie in het klein, dat. waarschijnlijk tegen Sep tember in werking Zal treden. hem te Meel, "alleen was het maar jam mer, dat al zijin moeite weinig vrucht droeg. Want als hij mij' het een of ander trachtte te verklaren, kwam hij met zul ke breedvoerige verhandelingen, Idat ik er heelemaal niets van hegreep. Dit wea*d mij al na de eerste les duidelijk: een onderwijzer zat er al evenmin in mijnheer Perren als een bekwaam advocaat. En vraag niet, wat een moeite waar schijnlijk voor mij verborgen bleef. Een epkele keer merkte ik het weieens, dat de oude heer zelf urenlang over èen les zat te tobben; alleen maar om mij de les duidelijk te kunnen maken. En ik had dan de gedachte, dat hij' soms wel een halve week "noodig had, om zich voor de lessen, die .aanstaande waren, voor te bereiden. 'Maar natuurlijk merkte ik daar maar heel weinig van en mijnheer Perren bewaarde daaromtrent een. diep stilzwijgen. Dat alles stelde ik echter niet op prijs, ik kon mijnheer Matthias nu eenmaal niet uitstaan en dat zal wel de reden zijn geweest, dat ik hem niet dankbaar was voor zijn moeite. Integendeel, ik had er een ondeugend genoegen in, hem zoo veel mogelijk van zijn stuk te brengen, door hem vragen te doen, die hij on mogelijk beantwoorden kon. Ik zocht de lastigste dingen op, alles om het genoegen hem een kleur ie zien krijgen van de inspanning het mij1 duidelijk te maken. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsgrijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.öflT Losse nummers -0.05 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 ct. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. De hooivordering. Het lid van de Tweede Kamer van Fo reest heeft bij het Legerbestuur inlichtin gen gevraagd betreffende de hooivorde ring voor het leger, in verband met be zwaren van den landbouwenden sland. Aanvullingsbroodkaarten. De Minister van Landbouw heeft op het adres van den Ned. Landarbeiders hond, om aan de landarbeiders in de provincie Groningen in den oogsttijd twee aanvullingsbroodkaarten te verstrekken* een afwijzende beslissing genomen* Slechts één aanvullingsbroodkaart kan worden verstrekt, daar de Minister van meening is, dat de landarbeiders zScH aan den bestaanden toestand moeten aan passen en verder oude gewoonten moe ten wijzigen, door een tekort aan brood voeding met andere levensmiddelen aan! te vullen. Veevoederschaarschte. De N. .R Ct. meldt dat B. en W. van Rotterdam de burgerij' uitnoodigen, het dagelijksche groentenafval en de eten res ten niet meer bij het gewone huisvuil te werpen doch afzonderlijk en zindelijk te bewaren, opdat 'taldus verzamelde afval dienst kan doen als veevoeder. De Koningin en de Prinses zullen zich na hun ver blijf op Soestdijk ter gelegenheid van. den verjaardag van de Koningin-Moeder voor 2 weken naar 'tLoo begeven. Z e e v i s s c h e r ij. De op IJmuiden varende Schevening» sche loggers en het meerendeel der Kat- wijksehe loggers zullen voorloopig de vis- scherij staken. Rundvleesc h-d i s t r i h u t i e. Naar de N. R. C. meldt, staat het vrij 'vast, dat bij de rundvleeseh-distribultie inkoop door de slagers en vrij vervoer van vleesch zal plaats hebben, terwijl de beste kwaliteit vermoedelijk van distributie wordt uitgesloten. Gedroogde app'elen. De Rijkscommissie van Toezicht op de Fruit-Centrale deelt mede, dat het voor nemen bestaat dit jaar de zoete appelen en de zure „Holgaten", voorzoover deze niet versch in het binnenland worden] gebruikt, te drogen en te distribuëeren. Van uitvoer van deze soorten appelen Izal dus geen sprake zijn. Ook stoofpe ren zullen niet worden uitgevoerd. Batavier II en Zeemeeuw4. Het officiëele communiqué van het de partement van marine verklaart o.m., dat de Batavier II door den Engelschen onder zeeër buiten ons gebied gevoerd is, doch door den stroom weer binnen de terri toriale wateren dreef. De verdere feiten mogen bekend geacht worden. De goederen-congestie in 1 n d i De economische toestand laat zich zeer ernstig aanzien en door het tekort aan scheepsruimte wordt Indië met een ecor nomische ralmp bedreigd. Krachtige in grijpende maatregelen van de regeering zijn een gebiedende eisch. Als bewijs van de opstopping der goe derenvoorraden kan worden vermeld, dat van den suikeroogst 1916/17 2 Va imilL ton aanwezig zijn,van koffie 1V2 mill- picol, thee 40 mill. K.G., tabak 900.000 pakken, rubber, copra en olie 2 mill, ton. Ik behoef natuurlijk niet te zeggen, hoe vruchtdragend dergelijk onderwijs was. Mijnheer Perren scheen echter en het was geheel in overeenstemming met zijn karakter zijn lessen maar wat best te vinden. Hij had er een groot genoegen in mij aan tafel in het Fransch toe te spreken, en dan moest ik jn 't Fransch antwoorden. Beiden zaten wij dan minuten lang over onze vragen of antwoorden le hakkelen, tot zichtbaar on genoegen van miss Judith, die als ver standige vrouw al dadelijk aan de uit spraak onzer woorden bemerkte, dat haar broer niet de ware taalleeraar was. Want als ik om een stukje kaas moest vragen in het heerlijke Fransch van mijn heer Perren, en hij reikte het mij dan met een voorname beweging toe, tege lijk .ïfii dezelfde mooie Fransche spraak zijn antwoord lijmend, dan moest ieder, die maar een klein beetje verstand van de taal had, opmerken, dat wij het sa men allervreeselijkst radbraakten. (Want mijnheer Perren sprak zijn woorden meestal uit, of het Engelsche woorden, waren en ik weet zeker, dat dit Fransch, dat nooit in Frankrijk gesproken was, me niets verder zou hehben gebracht, als wij Sttrnen eens aan een Parijschen poli tieagent naar den weg hadden moeten, vragen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1