Vrijdag Juli 1017 31e Jaargang *o. S50 _a De Groote Oorlog. FEUILLETON. Staten-Generaal. vo1-_ Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 213 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Oosterbaan Le Co int re. Goes. <De Zeeuw VERSCHIJNT, ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f l.SO Losse nummers -Ö.OS Prijs der Advertentien. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 ct. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. Si am. Dezer dagen heeft ook Siam aan Duitschland en Oostenrijk den oorlog ver klaard. De Emgelsche pers beweert dat er van Duitsche zijde in dat land een roerige propaganda gevoerd werd. die zelfs tot over de grens in Engelsch Achter-Indië zich uitstrekte. (liertegenover betoogt de Duitsche pers, dat er betrouwbaar nieuws bij de hand is over kuiperijen, waarmee Engeland en Frankrijk met medewerking van Italië en eindelijk ook van Rusland sinds lang met staag stijgenden druk Siam trachtten te bewerken, om een nieuw offer voor de belangen der entente machtig te wor den. Wiji, neutralen, kunnen de juistheid van geen dezer beweringen controleeren, en zij boezemen -ons ook geen belang in. Natuurlijk zat bij Siam ook wel gewo gen hebben dat er Duitsche schepen in beslag te (nemen waren. Omtrent Siam kan het volgende her innerd worden. Siam (het inaleische sayam beteekent bruin!) noemt zich met den inlieemschen naam Myang Thay, hetwelk door „land der vrijen" vertaald wondt. Uit hunne schooljaren herinneren de lezers zich de namen Anam, Siam en Birmanië. Dit laatste is dan Britsch Ach ter-Indië dat aan het noorden en wes ten van Siam paalt, welks zuidergrens door de straat van Malakka en de golf van Siam bespoeld wordt, terwijl het land ten oosten wordt begrensd door de Fran- sche bezittingen Kambodja, Anaim en 'Iongking. Het land is twintig maal zoo groot als Nederland en wordt door bergketenen doorsneden, welke rijk zijn arm kalksteen en graariet. Doch ook metalen worden ter in Siam veel gevonden; onder anderen in de rivieren goud, en verder in bet noorden antimonium, ijzer en koper. De voornaamste stad is Bangkok aan de golf van Siam. De huizen dezer stad zijn grootendeels op palen en hamboevlot- ien gebouwd. Van de overs Dooming der rivieren (hoofdrivier is de Menaml) hangt 's lands vruchtbaarheid af; de voornaamste land bouwproducten zijn peper en indigo; voorts mais, suikerriet, rijst, tabak en katoen. De dierenwereld is gelijk aan die van Voor-Indië. De olifant en de rhinoceros leven er in 't wild. De witte olifant is .er zeer in eere. De inwoners zijn buddhis- ten en dooden, in gehoorzaamheid aan de leer van Boeddha, geen enkeL dier. Het aantal inwoners bedraagt vijf mil joen. Vroeger werd het land door twee koningen bestuurd. Sedert den dood van -een dezer, in 1885, regeert er slechts één, wien een strijdmacht van twaalfduizend door Engelsche en Fransche officieren ge oefende soldaten ten dienste staat. In de zevende eeuw onzer jaartelling wera uit Voor-Indië het Boeddhisme naar dit land overgebracht. Van de veertiende tot de zeventiende eeuw stond het bloot aan de invallen der Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. 23) Precies toen het nnr om was kwam ■miss Judith binnen en ofschoon' ik nóg niet klaar was met mijn verhaal, was er toch iets van trots in mij, dat ik haar niet alleen de volgeschreven groot© lei kon overhandigen, maar ook het kleine porceleinen leitje benevens een half do zijn velletje postpapier. Miss Judith préés mijn opstel. Ik had ffnj tamelijk goed uitgedrukt, zeide zij, .be ter dan zij verwacht had, maar ik moest beter acht gaan geven op mijn spelling en voortaan ook om komma's en pun ten denken, ik had er nu geen enkele at n^et bevorderlijk was om mijn it nü duideliïk te maken. Bovendien had - „„m^ens een hoofdletter gezet, wat niet vreema was overigens, daar Mantie, die hoofdletters11 gebmfkte^^' °°k algemeen scheen miss Judith nogal ingenomen met mijn werk, .want Bimianen. Van 1568 tot 1590 was liet onderworpen aan Pegoe, een rijk aan den benedenloop der Irawaddi. Dit rijk kwam in den loop der jaren aan Birma, doch mankt thans, sedert 1852, deel uit van Engelsch Achter-Indië. Van dat rijk is Rangoen de belangrijkste stad. In den tijd toen Siam door Pegoe over- heerd werd, telde de hoofdstad van dit toenmalig machtige rijk, de stad Bagoh, 150 duizend inwoners. In 1757 weid deze stad door de Birmanen geheel verwoest, met uitzondering van haar grootschen tempel (het gouden heiligdom geheeten). In 1767 bezetten de Birmanen Siam en verwoestten de oude hoofdstad Ajoethia. Docli reeds twee jaren daarna werden zij uit dit land verdreven door de Chineezert; onder hun aanvoerder Pliyatak. Deze maakte Bangkok tot residentie en maakte zich zelf koning, doch werd om zijn groote wreedheid door zijn generaal Chakri vermoord. Deze laatste werd hierop koning in zijn plaats. Zijn kleinzoon Maka Mo-ng- koet sloot handelsverdragen met de meeste zeevarende naties. Hij werd in. 1868 opgevolgd door zijn zoon Khoula- lankorn die in 1853 geboren was, en in 1873 zelfstandig begon te regeeren. In 1910 slierf deze, en werd opgevolgd dcjoï' zijn zoon Alalia Vajiraoudh, gebo ren 1 Januari 1881. Tweede Kamer, Export-Centrale goedge keurd. Ook goedkoope levensmiddelen Vinnig debat over Onderwijsbe- belangen. Mét 44 tegen 26 stemmen is het ont werp Export-Centrale aangenomen. Zonder ingrijpende wijzigingen, doch niet zonder belangrijke toezeggingen. De „centrale" zal bij voorkeur den han del' laten in handen waar hij zich nu bevindt. li I'll (Ml Ze zal zich ten doel stellen zooveel mogelijk gelijkheid te bereiken in de ver deeling der lasten. Te waardeeren is de vaste wil', welke bleek, om zooveel mo gelijk allerlei belangen té wegen en bil lijkheid te betrachten. Wij hopen, dat de Minister zal blijk geven, dat het hem ernst geweest is, toen hij toezegde de instelling te zullen overwegen van een commissie van advies, gevormd op den grondslag der groote Organisaties van ar beiders en landbouwers. Eveneens mag de belofte worden ingelost, dat een per manente commissie van beToep zal wor den overwogen. Dit zijn belangrijke zaken, welke de inwerkingtreding van het'groote lichaam met vertrouwen tegemoet doen zien. Eén moeilijkheid bleef nog over. Zullen wel de levensmiddelen goedkoo- per beschikbaar gesteld worden? Ministers Posthuma en Treub hebben door zeer belangrijke verklaringen veel vrees gebannen. De1 belangen van den consument zul len niet verwaarloosd worden, ja ze zul len voorop staan. En een loonende pro ductie isl verzekerd. Zooal's gezegd, is met 44 tegen 26 stemmen het wetsontwerp ten slotte aan- izij gaf mij een goedkeurend tikje op de wang en glimlachte zoo vriendelijk als zij vermocht. „Ik zie, Chrystie", zeide zij, „dat "je goede vermogens hebt, maar ze hebben je totaal verwaarloosd. Eerlijk gezegd, had ik gedacht, dat je méér zoudt weten, maar misschien is het beter zoo, want ik viiid het beter, dat ik zelf je de eer ste beginselen onderwijs, dan te moe ten voortbouwen op de grondslagen, die anderen gelegd hebben. Je wilt toch graag een knap meisje worden, Chrystie V". Ik zeide haar, dat ik dat inderdaad graag wilde. 'Mijn klein, onrustig hartje was vol eerzuchtige plannen en zelfver trouwen had ik genoeg ik twijfelde er volstrekt niet aan, dat ik alle bekwaam heden m:ij test zou kunnen eigen ma- ken, als ik dat wilde. En op dat oogen- bhk wilde ik dat inderdaad. „Flink zoo", zeide miss Judith, „maar dan moet je héél ijverig zijn, want je hebt nog een massa in te halen. Toen ik zoo oud was als jij, wist ik veel meer. Maar dan is het ook noodig. dat je heel gehoorzaam bent, heel gehoor zaam, hoor je? Als ik je dus zeg, Chrys tie, doe dit eens, of Chrystie, leer die les eens flink uit je hoofd, moet je me braaf gehoorzamen, want anders gaat het genomen. De stemmen waren zeer ver deeld. Nadat «daarop een aantal andere wets ontwerpen waren aangenomen, heeft de Kamer z. h. s. het wetsontwerp-Limburg inzake de Hoogeronderwijsw.et goedge keurd na een korte verklaring van 'den heer Nolens, die geacht wilde worden tegengestemd te hebben. VervolgtenS was aan de orde het voor- stel-Marchant tot wijziging van art. 26 der Wet tot regeling van het lager on- De heer Rutgersuitte zrjn bezwaren en vreesde bet gevaar dat de finantieele gelijkstelling straks op finantieele bezwa ren zal stuiten; daarop zal men zich dan later dus niet kunnen beroepen. De heer Notens wenschte wederom te worden geacht te hebben tegen gestemd. De heer De Visser van LTzendoom zeide, zich van de financieele gelijkstel ling geen uitvoering te kunnen denken waaraan de minimale verhooging van dit ontwerp in den weg zou staan. Bij stemming wordt het ontwerpvoor stel met 48 tegen 6 stemmen aangenomen. Beknopt overzicht van den toestand. Als de geallieerden inderdaad van plan waren in het Westen een grootsch offen sief te beginnen, dan moeten zij wel te leurgesteld zijn in hun verwachtingen, wijl liet initiatief nog steeds' aan de Duit- schers is. Op verschillende punten hebben zij suc cesvolle aanvallen gedaan, zoo bij Mon- chy, ten Zuiden van Ailles, waar de Fransche stellingen over een breedte van -•1800 en een diepte van 400 meters wer den genomen, ten Z.-W. van de Hurtebise- hoeve en in Champagne. .Havas geeft menig succes in ondubbel zinnige bewoordingen toe. In bet Oosten (Oost-öalicië) werden de Russen gedwongen hun Karpathen-front tot aan den Kirlibabasect-or op te geven. Terwijl de Russen op het Noordelijk deel van het front, ten Zuid-Oosten van Wilna, hun afleidings-ol'fensief opgegeven schijnen te hebben, tengevolge vooral van de demoralisatie, die zich ook daar in sterke mate onder de troepen openbaart, en waardoor verschillende reeds behaalde voordeelen weer verloren gingen, houden zij, te zamen met de Roemenen op den Zuidelijken vleugel de tegen-actie nog i Lit de belangrijke debatten in het En gelsche Lagerhuis teekenen wiji enkele punten aan. Men leze en herleze. En men oordeele hoe thans de oorlogsbaro meter staat. Bij de debatten in tweede lezing over de appropriation-bill diende Ramsay Mac- donald in het Lagerhuis een motie in, waarin verklaard wordt, dat de vredes- resolutiê van den Duitschen rijksdag de beginselen uitdrukt, waarvoor Engeland den geheelen oorlog gestreden hééft. Daar om wordt -een oproep tot de regeering ge richt om te zamen met geallieerden de vredesvoorwaarden in overeenstemming daarmede te herzien. .Maodonald verklaarde: De nieuwe toe standen eischen een nieuwe politiek. On derhandelingen der volkeren uit alle oor logvoerende landen op een internationale conferentie zouden tot een duurzamen vre de kunnen leiden. Trevelyan ondersteunde de motie. King vroeg of de onlangs te Dublin ■giwrJin1.' liiii i n niet. Je moet steeds mijn bevel opvol gen "daar sta ik op, ook al vindt je het misschien wel eens niet prettig en al denk je misschien weieens: Hè, die miss Judith wil ook zooveel van me. Heusch, dat is noodig, en je bent nog veel te klein, om zelf uit te maken, of wat ik je laat doen, noodig is ïit niet. Dusdenk er aan, altijd gehoorza men". Toen miss Judith haar toespraak ge ëindigd had, die me nu niet zoo bijster aanstond, wilde ik ook weieens weten, of het daarmee nit was. en of ik alleen aan haar te gehoorzamen had. Daarom vroeg ik haar, of ik dan naar niemand anders had te luisteren. „Natuurlijk kind, hoe kom je er bij, er zijn toch nog meer menschen in huis. Allereerst moet je mijn broer en zuster ook gehoorzaam zijn, daar hebben ze recht op. "En in zekeren zin moet je naar Dobbs evenzeer luisteren. Dobbs is al Zóóveel jaren bij Ons in huis, dat ze daar wel recht op heeft, zou ik zoo denken". Dat laatste beviel mij natuurlijk heele- maal niet, maar ik was wel zoo wijs, dat niet aan miss Judith te laten blijken. Ik zou wel eens een beter© gelegenheid afwachten, met t© protesteeren tegen de door Carson afgelegde verklaring, dat de onderhandelingen met Duitschland moe ten voorafgegaan worden door bet terug trekken van de Duitsche troepen achter den Rijn, de meening der geallieerden omtrent dit punt. weergeeft. Bonar Law antwoordde: De verklaring van Carson, dat Duitschland, indien liet den vrede wil hebben, zich op de eer ste plaats bereid moet verklaren om het bezette gebied te ontruimen, wordt door de Engelische regeering volkomen goed keu I'd. King vroeg daarop: Weten Bonar Law en Carson, dat de beide oevers van den Rijn over een flinken afstand aan Duitsch land behooren, en dat Duitschland ijoor ze te bezetten, geenszins vijandelijk grond gebied bezet. Bonar Law antwoordde: Cats on en ik weten dit. Asquith zeide, dat de geallieerden een groep vrije naties zijn, die voor de vrij heid strijden. Een vrede, welke die vrij heid zou te kort doen, zou onzer on waardig zijn. Hij wees er op, dat Bonar Law gezegd had, dat de vredesresolutie van den rijksdag geen waarde liad, wijl de rijksdag geen macht bezit. Betreffende Rusland zeide hij, dat de revolutie veel .moeilijkheden gebracht had, maar dat Rusland zijn laatste woord nog niet gesproken had. Asquith meende, dat de .uitslag van den oorlog, tenzij de geallieerden den (moed lieten zinken, absoluut zeker was. De doeleinden, waarvoor Engeland ten strijde getrokken is, zullen verwezenlijkt kunnen worden. Asquith verheugde er zich over, dat in het begin van den herfst op uitnoo- diging van Rusland een conferentie zou gehouden worden. Deze kon niets dan goeds voortbrengen. Korte Ooriogsbarichtsn. Vijftien duizend mannen, werkzaam op de olievelden van Tampico (Mexico) hebben de staking afgekondigd. In de te Parijis begonnen Balkan conferentie zal' ook Italië's oorlogsdoel ter tafel komen. Tusschen Frankrijk en Duitschland zullen 4000 krijgsgevangen officierenywor- den uitgewisseld. De Russische regeering heeft aan het (front de doodstraf wederom inge voerd. Het klooster der Eerw. Zusters Ur- selinen te Hamomt (Belgisch gedeelte) is uCCr ^i-tscha soldaten geheel ingesloten en wordt binnen aail ?oa ?e0r streng onderzoek onderworpen. De Duitscno, schijnen te meenen, dat zicli verdachte personen in dit klooster ophouden. Keizer Wilhelm vergezelde gisteren het zegevierend vooruitrukkend leger van generaal graaf Bothmer bij zijn opmarsch. Te Weenen worden de pverwinnin- gen der een Dalen in Galicië met veel vertoon gevierd. Naar de Petit Parisien uit St. Pe tersburg verneemt, heeft Kerenski de in lijving bij het leger van alle mannelijke Russen van 18 tot 46 jaar, zonder aan zien van rang of positie, bevolen. Ook de leden van het voormalig keizerlijk huisi moeten afsi gewoon soldaat worden inge lijfd. In een beschouwing over de verde diging van Londen tegen luchtaanvallen, voorkomende in de „Sunday Times", maakt Lord Montagu de opmerking, die van mij verlangde gehoorzaamheid aan Dobbs. Ik vergenoegde mij dus met dee moedig te zeggen, dat ik mijn best zou doen, om alles te doen, wat miss Judith of miss Mona van mij .verlangen zouden, maar wat mijnheer betrof, durfde ik niet te beloven, dat ik altijd naar hem luis teren zou. En van. Dobbs sprak ik hee- lemaal met. Miss Judith fronste de wenkbrauwen bij dat antwoord. „En waarom niet?" vroeg zij. „Omdat ik niet van hem houd. Ik vind hem zoo'n pare man". Miss Judith fronste nog meer de wenk brauwen. „Maar Chrystie", zeide zij, „wat is dat nu voor praat, foei, mag een klein meisje zoo- spreken over iemand, die zoo veel ouder is?" Ik zeide schuchter, er niets aan te kunnen doen, doch dat ik hoopte, dat het veranderen zou. Ik zei nóg eenS weer, dat ik mijnheer Perren een onaardige man vond. „Chrystie", zeide miss Judith, „ik wil er niets meer van hooren, versta je. Klei ne meisjes mogen geen opinie hebben, en zeker niet die opinie uitspreken, ol z© moeten daarnaar worden gevraagd. In- plaats van hun eigen gedachten te vol gen, die gewoonlijk zeer' dwaas en ver- bereids van meerdere zijden gehoord werd: dat nagenoeg alle vliegtuigen die Engeland tegen de aanvallen van den vijand moeten beschermen, van oud mo del zijn, terwijl bovendien als vaststaood kan worden aangenomen, dat een deel der luchtvaartuigen in Frankrijk het in tal van opzichten tegen de Duitsche' ma chines moeten afleggen. In antwoord op een vraag, of de heroepsvisschers van de Theems brood zouden mogen gebruiken voor aas, heeft, naar de „Morning Post" meldt, het mi nisterie van voedselvoorziening in En geland geantwoord, dat het niet kan toe staan, dat brood ot artikelen, die ver vaardigd zijn van. tarwemeel, voor -dit doel worden gebruikt. De Tabaks prij s zal binnenkort weer met 25 ct. per pond worden verhoogd. Tot zinken gebracht. Te Hellevoetsluis zijn aangebracht door een visscherman 3 mannen van de Zee tjalk „Spes Mea", tot zinken gebracht door een Duitsche duikboot 8 mijl van de Noord-Hinder. De broodkaart voor de 22ste week loopt van 28 Juli tot en met 5 Aug. Geen uitvoer van vee? Een onzer correspondenten verneemt fit igoed ingelichte bron, dat geen verlof tot uitvoer van vee zal worden gegeven. Het politiek accoord. De heeren dr. J. Th. de Visser, ds. C. van der Voort van Zijp en mr. A. baron van Wijnbergen hebben den vol genden brief gezonden aan de heeren mr. TI. C. Dresselhuys, mr. P. Rink, prof. Kohnstamm en W. H. Vliegen, die met hen nemens den Bond van Vrije Liberalen, de Liberale Unie, den Vrijzinnig-Democra- tisclien Bond en de S. D. A. P. deelge- nomen hebben aan de onderhandelingen betreffende het politiek accoord. Tot stand is gekomen tusschen de ze ven in de Tweede Kamer vertegenwoor digde partijen het bekend politiek accoord. Van den eenen kant zou getracht wor den geen wijziging te brengen in de be staande partijverhoudingen van de Tweede Kamer. De rechterzijde heeft zich daar aan loyaal gehouden; nergens heeft zij tegencandidaten gesteld met gevolg, dat de linksche meerderheid in de Tweede Kamer werd behouden, Van den anderen kant werd uitdmkkei-' lijk vooropgesteld, tuu uan ook gedurende de nu aangevangen periode door alle par tijen zou worden bevorderd, dat elke be slissing zou worden vermeden over eenig onderwerp dat tot politieken beginselstrijd leiden zou. Niettegenstaande dat heett de heer Schaper verleden Dinsdag een zui- ver-politieke motie voorgesteld, die dan ook bij een stemming van links tegen (rechts is aangenomen, en zulks nog wel, nadat minister Cort van der Linden had gezegd, dat hij de regeering ernstige twij fel bestaat, of de in de motie vooral bedoelde ontwerpen, als zijnde politieke ontwerpen, thans mogen worden inge diend. Al houden wij ons overtuigd, dat, ze ker na het Dinsdag' voorgevallene, de re- gee ring de bedoelde ontwerpen niet zial indienen, zoo achten wfj een protest on zerzijds toch noodzakelijk. keerd zijn, behoorden kleine kinderen hun vertrouwen te stellen in andere mienschen. Aïs ik iets zeg, dan moet je altijd den ken Iaat ik mijn mond houden, miss Judith heeft gelijk". „Hebt u altijd gelijk, miss Judith? Man tie had heel vaak niet gelijk". „Ik heb altijd gelijk in dingen, die jou aangaan. Maar jij nqoogt mij, een welop gevoede dame, niet vergelijken met eetn onontwikkelde dienstbode. Ik heb mjf voorgenomen, om een geheel plan voor je op te stellen, een zorgvuldig voorbe reid en overlegd plan, van opvoeding, waarbij ik hoop alle physieke en mo- reele bijzonderheden in acht te nemen". „Een plan", dacht ik, wat zal dat we zen?" en ik herinnerde mij tal van oude teekeningen in mijn vaders studeerkamer te hebben gezien, waarvan Mantie zei, dat 't „plannen" waren. Wat „physiek" was, wist ik niet, maar dat was een kind van negen jaar zeker niet kwalijk te nemen. Dienzelfden avond werd „het plan" in orde gebracht, netjes uitgeschreven, in een lijstje gezet en opgehangen in het kleine kamertje, dat voortaan mijn school kamer zou wezen. (Wordt vervolgd.) I - IJ I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1