Kerknieuws. Landbouw en Veeteelt. Uit de Provincie. Onderwijs Bond ran Anti-rev. Propaganda- clubs. Deze Bond houdt Woensdag 15 Augus tus zijn 14e Jaarvergadering te Utrecht. De agenda vermeldt o. a. bestuursver kiezing. Aftredend zijn de heeren Dr. E. J. Beumer, Mr. R. v. Maare «en Ds. J. Sybesma. De gestelde dubbeltallen bestaan uit: Dr. E. J. Beumer en P. J. Dam, Mr R. van Maare en J. Schouten; Ds. J. Sybesma en R. Zuidema. Verder zullen een drietal inleidingen worden geleverd„Het bondsbezoek" „Hoe moeten onze leden studeeren" en „Hoe vormen we clubleiders?" De voorzitter zal ten slotte een rede houden en daar de vraag beantwoorden: „Welke eischen stellen de nieuwe poli tieke toestanden aan onze propaganda?" Ned. Kruideniersbon d. De Nederlandsche Kruideniersbond zal zijn Jaarvergadering houden op Woensdag 19 September a. s. te Utrecht. De Krakatau van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land" is gistermiddag uit IJmuiden naar Oost-Indië vertrokken. De sleepboot Oostzee getorpe deerd. Men meldt ons uit Hoek van Holland: De sleepboot „Rozenburg" heeft aan gebracht de bemanning van de sleep boot „Oostzee" en van een door deze boot gesleepte kraan. Beide vaartuigen waren Dinsdag van hier naar Londen vertrokken en werden 30 mijl uit den wal getorpedeerd. Nadat de bemanningen 12 uur in de booten hadden gezeten, werden zij door den logger Sch. 126 opgepikt, die hen aan de Rozenburg overgaf. De schepen werden Dinsdag n.m. 4 uur met bommen tot zinken gebracht. De kolen uit Duitschland. De Tel. verneemt, dat het met Duitsch land overeengekomen kwantum steenko len niet is veranderd. Ten gevolge van de Engelsche aanvallen zijn echter de hoeveelheden Duitsche cokes, die te Bot terdam liggen, aan ons toegewezen, het geen de tijdelijke vermirïïering der ko- lentreinen verklaart. Zomerdag Prov. Comm. voor Zeeland. Op Woensdag 1 Augustus zal op een weide van den heer Paardenkoo- per onder Kloetinge de Zomerdag gehou den worden van de Prov. Commissie voor Zeeland van het Ned. Jongelings Verbond. Als sprekers zullen optreden ds. Bui- nink van 's Heerenhoek, de bondsagent, de heer Tabak, en ds. Adriani van Se- rooskerke. Goes. Het schieten,' hier en in den omtrek Dinsdagavond en nacht ge hoord, blijkt in Vlaanderen te zijn ge weest. waar het slagfront het tooneel was van de geweldigste geschutgevechten. Naar de M. C. meldt, bestaat er plan op 17 Aug. alhier een harddra verij en een concours hippique te houden. Ook hier is een afdeeling van de Jonge Garde opgericht. Voor toetreding vervoege men zich bij Bastiaan Quist, Lange Kerkstraat. Vlissingen. Het Bestuur van het Plaat selijk C'hr. Arbeidssecretariaat alhier (Voorz. L. J. Jansen, Secr. C. T. Sap) heeft een verzoekschrift aan den directeur der Itijkskolendistributie te 'sGravenhage gezonden, waarin o. m. het volgende wordt opgemerkt De Brandstoffencomnüssie alhier be staat uit drie leden, namelijk de heeren M. Laernoes, wethouder van Openbare Werken en industrieel, voorzitter; L. E. M. van Raalte, koopman, lid der Firma F. Wibaut en Zoon, drijvende een groot- en kleinhandel in brandstoffen, secretaris J. G. van Niftrik Jr., directeur van de gasfabriek der Imperial Continental Gas Association, en in die kwaliteit o.a. ook kleinhandelaar in brandstoffen (cokes.) De oommissie houdt zitting in een lo kaal der Firma F. Wibaut en Zoon, dat deel uitmaakt van hetzelfde benedenhuis, als het kantoor dier firma, en haar eigen dom is. 't Zittingslokaal ligt in 't verleng de van een 7 a 8 M. lange gang, ter wijl het kantoor leunt tegen den rechter wand van dezelfde gang. Naar onze bescheiden meening beant woordt de samenstelling der commissie niet aan de goede bedoeling van den Minister, die uitdrukkelijk heeft voor geschreven, dat in een brandstoffencom- missie de plaatselijke detailhandelaren niet de ipeerderheid mogen hebben. Im mers deze zijn hier vertegenwoordigd in de verhouding van 2 tot 1. In die afwijking van het ministeriüele voorschrift schuilt een gevaar, en dat gevaar wordt nog verergerd door de eigenaardige ligging van het lokaal, dal de commissie voor haar werkzaam heden, heeft uitgekozen. Maar, dat bedoeld gevaar Zóó ernstig Zou kunnen blijken, dat het dreigt, een aantal kleinhandelaren broodeloos te ma ken, dat had niemand kunnen voorzien. En loch is dat het geval. De gezamenlijke kleinhandelaars heb ben niet minder dan pl.m. 150 hunner klanten, die zij in vorige jaren geheel of gedeeltelijk bedienden, verloren. In den jongsten winter hebben we hier een tijd gekend, dat alleen de Firma Wi baut en Zoon kolen kon leveren. De voor raden der detailhandelaren wareu toen uitgeput. Zeervelen, die nooit brandstof van flie firma betrokken hadden, wendden zich toen noodgedwongen tot haar. Dat verklaart, hoe op de schriftelijke te beantwoorden vraag: „Wie is uw leveran cier?" door een abnormaal groot aantal ingezetenen geantwoord werd: „De Firma Wibaut en Zoon", of „De Firina Wibaut en Zoon en een of meer andere kleinhan delaren." Maar wie èn die firma èn één of meer andere leveranciers opgaf, noemde bijna steeds die Firma het eerst, omdat zijde opgave onder de oogen zou komen van een der firmanten, en omdat hij in de macht, dien firmant als commissielid ge geven, en in het feit, dat de firma als groothandelaar een soort provinciaal mo nopolie bezit, een dubbelen waarborg zag voor eene gewenschte bediening. Nu heeft de Brandstoffencominissie als beginsel aangenomen, aan elk ingezetene slechts één leverancier toe te wijzen, en daarvoor schijnt ze steeds, geheel eigen machtig, uit te kiezen den op de vragen lijst hei eerst genoemden handelaar. Dit beginsel, dat hadde in de com missie geen enkel kleinhandelaar zitting gehad misschien te verdedigen zou zijn, leidde nu, zooals van zelf spreekt, tot eene onverantwoordelijke bevoorrech ting van de Firma Wibaut en Zoon. Maar er is meer. Er bestaan hier drie kolenvereenigingen, die te zamen 1560 leden tellen. Tusschen die vereenigingcn en de Firina Wibaut en Zoon zijn onder handelingen gevoerd, en het resultaat is geweest, dat al die 1560 leden thans in 't bezit zijn van een brandstoffenkaart, vermeldende Wibaut en Zoon als leveran cier. Nu willen wij gaarne aannemen, dat die firma bij bedoelde onderhandelingen zich strikt onthouden heeft van alles, wat in normale tijden ons aanleiding zou kun nen geven, haar laakbare concurrentie te verwijten. Maar niet te ontkennen is het, dat zij. alweer door de officieele positie van een harer beide firmanten, bij die onderhandelingen een beduidenden voor sprong had op de andere kleinhandelaars. Haar woord had een bijzondere kracht, omdat het, heel natuurlijk, geacht werd te steunen op wat wellicht nog geheime wetenschap was van de Brandstoffencom inissie. Maar er is nog meer. En de keuze der commissieleden, tus schen wie bestaat verwantschap in po litieke denkbeelden en gelijkheid in niaat- schappelijken stand, en die onderling ver bonden zijn door een band, welke vriend schap is of daartoe zeer dicht nadert; èn de ligging van het bureau; èn de keuze der klerken, die bij den bezoeker van 't officiëele bureau den waan kunnen wek ken, dat hij Zich bevindt op 't kantoor der kolenfinnadat alles heeft er toe geleid, dat niet alleen het Publiek, maar ook althtüis één der beide firman ten de Brandstoffencommissie langzamer hand is gaan vereenzelvigen met de Fir ma Wibaut en Zoon, of tenminste haar is gaan beschouwen als een aanhangsel dier firma. Het is meermalen voorgekomen,, dat de tweede fa-mant, de heer George van Raalte, die geheel huiten de commissie staat, zich op 't officiëele "bureau onge roepen en zelfs ondanks protest meng de in een gesprek tusschen een klein handelaar en de Commissie. Zelfs is het gebeurd, dat een "bekend ingezetene op het officiëele bureau ont vangen, aangehoord en beantwoord werd door dienzelfden heer George van Raalte, en dat die ingezetene, die om belang rijke inlichtingen gekomen was, het bu reau verliet in de vaste overtuiging, ge sproken te hebben tot het commissielid en niet tot diens broer. Hij werd de dupe eener verre van onschuldige mystificatie. Naar aanleiding van de hierboven ge schetste toestanden op 't gebied der brand- stoffendistributie alhier en naar aanlei ding der door hen gewekte gisting onder het Publiek, nemen we de vrijheid, U eer biedig te verzoeken, van uwe bevoegdheid gebruik te maken, om de samenstelling der Brandstoffencommissie wel te willen wijzigen, zooals U na onderzoek doeltref fend zal toeschijnen, en haar ledental te brengen van drie op vijf. Krabbendijke. Voor dhr. A. Weststrate zijn een paar avonden een paar wagons boonen aangevoerd. Deze worden afge haald en gebroken, wat aan velen weer werk en een niet te versmaden verdienste verschaft. De bessenpluk is afgeloopen en op het veld is het nu niet heel druk, zoodat er genoeg zijn, die dit werk gaarne doen. Riland-Bath. Eergisterenavond kreeg een militair der Vestingartillerie, zekere v. Z., bij het zwemmen in de Schelde te Bath een toeval, waarop hij in de diepte verdween. Door inmiddels toegeschoten hulp werd hij reeds bewusteloos op het droge gebracht. Door toepassing der kunst matige ademhaling slaagde men er in de levensgeesten weer op te wekken. Zaterdagavond wist een achtjarige jongen bij den caféhouder H. aan het station, door oplichting f3.36 los te krij gen. De jongen C. L. werd door den gemeente-veldwachter onderhanden geno men en bekende. Hoedekenskerke. De sleepkast „Entre- prise" van Rotterdam, liep bij laag wa fer op den Zuiderliavendain te Hóedekens'- kerke, waardoor een lek in den voorste ven ontstond. Bij vloeiend water is het schip vlot gesleept. Het vervolgde zijn reis naar België. (M. C.) Colijnsplaat De heer C. P. van Raams- donk "en vrouw hebben eervol ontslag gevraagd als vader en moeder van het diaconiehuis „Rustoord" alhier. Wissenkerke. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester van Wissenkerke M J. Ver harst te Vlissingen. Terneuzen. Door de familie alhier is bericht ontvangen, dat A. L. Blok en W. Baart, matrozen aan boord van het Nederl. stoomschip ..Elizabeth" van de reederij A. C. Lenscn, liggende to New- Vork, Zondag door het omslaan eener sloep verdronken zijn. (Msb.) St Maartensdijk. In de Woensdag ge houden vergadering van den Gemeent •- raad, werd de rekening der gemeente over 1.916 voorloopig vastgesteld op een be drag in ontvang van f 50614.ld1/? en in uitgaaf op f49751.81. Goed slot derhalve f 862.öOls. De rekening van de corpora tie Weezenarmen werd in ontvang vast gesteld op een bedrag van f 14384.03 Vu en in uitgaaf op f9872.131/2- Goed slot f4511.90. Aan den onderwijzer W. G. Quakkelaar werd op diens verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag verleend. Besloten werd een onderwij zer op te poepen met acte landbouw als aanbeveling, waarvoor dan f 100 ex tra zal toegekend worden. Een voorstel van den heer Rijnberg om dit bedrag inplaats ..van f 100 op f 150 te stellen werd met 2 tegep 3 stemmen verworpen 2 leden waren afwezig. Tot derde amb tenaar van den Burgerl. Stand werd met 3 stemmen benoemd de 'heer J. Hage, wethouder. Er ontspon zich nog een dis. cussie over het bedrag van duurte-toeslag aan den heer J. Polderman en den veld wachter J. van Nieuwenhuize. De heer Quakkelaar meende, dat de eerste te veel genoot en de tweede in 't geheel geen recht had op duurte-toeslag volgens een vroeger raadsbesluit. De voorzitler zegde een nader onderzoek toe. Nea. Herv. Kerk. Beroepen te Ooltgenspliat J. H. Koster te "s-Grevelduin Capelle; te Giessen- dam J. de Bruin te Zeist. Geref. Kerken. Beroepen te Grijpskerke D. J. Cou- vee, cand. te Rotterdam. (Rott.) Middelburg. Gisteren werd de Zendings dag der Classis „Middelburg" van de Ger. Kerken in Zeeland gehouden op de weide van dhr. De Buck aan den Koudekerk-, schen weg. Een groote schare belangstel lenden was aldaar vergaderd. Nadat Ds. Kerkhof van Souburg het samenzijn had geopend, traden achtereenvolgens als sprekers op Ds. Groeneveld van Terneu zen, Ds. Sikkel van Klundert en Ds. Mey- nen van Dordrecht, met de onderwer pen: „De Zending en de Oorlog", „Komt liet Koninkrijk?" en „Het voorbeeld van den Meester". De zendingsliederen werden begeleid door een muziekgezelschap, on der leiding van dhr. De Graaf. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Urk D. Driessen, cand. te 'sGravenhage. Koudekerke. 1 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Chr. school alhier geopend werd. Het bestuur wilde dezen dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Het besloot daarom den voorafgaan- den avond een vergadering te houden met belangstellenden in het Chr. onder wijs, waarop Ds. H. Ph. lngwersen van Berlikum een gedachtenisrede hoopt te houden. Den daaraan volgenden dag zal een rijtoertje plaats hebben met de leer lingen. Op genoemden datum is het even eens 25 jaar geleden dat het tegenwoor dige hoofd, de heer G. ten Brink, aan de Chr. school verbonden werd. Geslaagd te Eindhoven voor het eind examen R. H. B. S. P. J. Waale te Tho- len en mej. G. A. Ribbens te Bergen op Zoom. Geslaagd te .Utrecht op het staats examen tot toelating aan de Universi- xteit voor diploma A.J. Oranje, A. P. Benjaminse, G. Tichelman en W. de Kam. Geslaagd voor het machinistenexa men diploma A.de heeren C. P. Els- man te Veere en S. W. Simons 'te Vlis singen. Jan Witkam van Goes, is, blijkens de N. C., bevorderd van de 2e naar de 3e klasse van den 3 j. Handelscur sus aan het instituut SL Louis te Weert. Op de aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de staatsinrichting en de staatshuishoudkunde aan de hoo- gere burgerschool en de hoogere handels school te Vlissingen is geplaatst de heer dr. W. F. Unger te Middelburg. Verschenen is het Provinciaal Ver slag over 1916. Uit Hoofdstuk VI, I On derwijs excerpeeren we het volgende: De omvang van het lager onderwijs blijft vrijwel gelijk; slechts aan twee openbare scholen in het District Goes (Burgh en Ellemeet) wordt geen onder wijs in valtl j gegeven en 2 in het Dis trict Middelburg (Kleverskerke en Melis- kerke); de 7de klassen nemen toe; het ulo en mulo breidt zich uit: Openbaar onderwijs: Tholen en Ierseke; Bijzonder onderwijs: Goes (R. K. Meis jesschool,-, School Wijngaardstraat), Ier seke. Onvervuld blijven de vacatures van onderwijzer met hoofdakte te Oosterland, St.-Philipsland, Stavenisse, Poortvliet en Kruiningen; voor de vacatures van hoofi der school melden zich te weinig sollicitanten aan, zoodat. er voordrachten komen van 8 ge gadigden. Genoemd wordt het. verzet tegen die invoering van den zomertijd ook op de scholen, voornamelijk in Schouwen-Dui veland en Tholen. Er is niet gebleken, dat de invoering aan de leerlingen schade heeft berokkend. De scholen komen de gevolgen der mo bilisatie langzamerhand te boven. Er zijn 158 openbare en 97 bijzondere scholen in onze provincie. Hel schoolverzuim blijft nog treurig. Hulst, Neuzen, Tholen en Zuid- en Noord- Beveland- slaan met èen zwarte kool ge- teek end. En nu kwam er in den winter nog het mosselenkoken bij. gelukkig is dat gevaar voorbij. Het hérhalingsonderwijs bloeit -niet; op enkele plaatsen, ziooals Vlissingen. Goes, Zierikzee, Brouwershaven en Krab bendijke is dat wel liet geval. De Rooinsche scholen ondervin len den invloed der Patronaten, zoodat daar het h. o. begint op te leven. Renesse en Biervliet kregen nieuwe scholen; het hoofd te Kamperland kreeg een behoorlijke ambtswoning, Goes een gebouw voor de Rijks lagnormaallessen. Nog niet voldoen aan wettelijke eischen de openbare scholen te Ooslburg, Bres- kens, Kapelle, 's-Heer Arendskerke (Nieuwdorp). Kruiningen (H msweert) en St.-Philipsland. Er waren 12 vacatures voor hoof 1 eener openbare scholen. Alle werden vervuld zonder vergelijkend examen. Gememoreerd wordt de beroepzaak over de salarissen der hoofden van scholen te Kapelle-Biezelinge. Wachtgelden kwamen er nietvoor ver schillende betrekkingen (o.a. ook Kerk voogd, Notabel, diaconaal-ontvanger), werd ontheffing verleend. Bij subsidiën merken we nog op Groede f 100, van de Watering Groede en Baanst (Octrooi 12 April 1612), Kat- tendijke f 400, van den Wilhelminapolder, en Middelburg f 100 van regenten der Godshuizen, voortspruitende uit een le gaat Grijpskerke voor het onderwijs van Weezen. Aan 92 scholen werd een rijksbijdrage verleend in totaal van f 303.406.28i/2. In het schooltoezicht volgde de heer Pat List van Aardenburg den heer J. Drab be te Domburg op als schoolopziener in het Arrondissement Middelburg. Er zijn 5 H. B. S. n.I. .Goes met 159, Middelburg met 216, Zierikzee met 121, Neuzen mot 24 en Vlissingen met 111 leerlingen; en 2 burgeravondscholen n.I. te Middelburg met 90 en te Vlissingen mei 118 leerlingen. 61 candidate» deden eindexamen53 slaagden; afgewezen werden 1 van Mid delburg, 2 van Goes, 1 van Zierikzee en 4 extraneï. Vlissingen krijgt f7500 en Neuzpn ,f 12000 rijksbijdrage. Er -zijn 5 ambachtsscholen Goes, Hulst, Oostburg, Zierikzee en Middelburg, en 20 vakscholen. Middelburg krijgt een Handelsdag school, Vlissingen heeft een Zeevaartschool. Hooger onderwijs wordt gegeven aan het Gymnasium te Middelburg aan 56 (46 m. en 10 vr. leerlingen), met een subsidie van f 9339 89. i Industrie- en Huishoud school te Middelburg. Terwijl in Zeeland voor hel onderwijs aan jongens reeds sedert jaren in vrij ruime mate was gezorgd getuigen de ambachts cholen, de avondscholen voor handwerks lieden, de zeevaartschool, de handels scholen en cursussen de teekenseholen is er voor het vakonderwijs aan meis jes tot dusver zoo goed als niets gedaan. Alleen de Kon. kantwerkschool te Sluis gaf iets in die richting. Meenende, dat dit anders moet worden, heefl men reeds in 1914 pogingen aan gewend tot het oprichten van een vak school voor meisjes te Middelburg. Reeds had men toezegging verkregen, dat op de staatsbegrooting voor 1915 een sub sidie voor eene dergelijke school zou wordein. beschikbaar gesteld, toen het uitbreken van den wereldoorlog de Re geering noopte hare toezegging terug te nemen. Tot ons groot genoegen is even wel bij suppletoire begrooling voor 1917 alsnog een subsidie uit 's Rijks kas toe gestaan. Met steun van Provincie en Ge meente zal nu te Middelburg een Indus trie- en Huishoudschool de eerste van dien aard in Zeeland, in September ge opend warden. Het doet ons genoegen hiervan melding te kunnen maken en we maken gaarne van de gelegenheid gebruik het doel der School nader uiteen te zetten De school stelt zich ten doel: lo. meisjes, die de lagere school ver laten hebben, op te leiden tot die kennis en uitoefening van verschillende vakken, waardoor zij in staat gesteld worden in haar eigen levensonderhoud te voorzien; 2o. meisjes uit den arbeidersstand te vormen tot degelijke dienstboden en huis vrouwen 3o.. dienstboden te leeren koken, strij ken, de wasch behandelen, verstollen en o*der- en bovenkleederen vervaardigen 4o. vrouwen en meisjes uit de volks klasse te leeren koken op do zuinigste en eenvoudigste en tevens smakelijkste wijze, overeenkomstig de middelen on der haar— bweik, te leeren strijken, de wasch behandelen en huishoudelijk werk vertikfiteno 5o. meergegoede vrouwen en meisjes de gelegenheid te verscliaffen, door het volgen van cursussen zich te bekwamen in de theoretische en practisehe kook kunst, alsmede in die aanverwante vak kan, waarvan de kennis voor iedere huis vrouw van belang is. Ziehier de leervakken: Nuttige hand werken: handnaaien. patronen tcekene.n, knippen, breien, mazen, stoppen, vorstel len,, machinenaaien. b. Fraaie handwer ken, borduren enz. c. Lingerienaaien, in den geheelen omvang, d Costuumnaaien. e. Teekenenhandteekenen, styleeren. ont werpen. f. Kokenvoedingsleer, waren kennis. g. Huishoudkunde: boekhouden, h.. Behandeling der wasch: strijken, glan zen. i. Kantwerken. Tot de school worden alleen leerlingen toegelaten, die een bewijs kunnen overleg gen, dat zij alle klassen yan de lagere .1 school met vrucht hebben doorloopen. m w Voor alle leerlingen is het bezoeken <- der herhalingsschool verplichtend, tenzij ze de daar onderwezen kundigheden op andere wijze hebben verworven, ter,be oordeeling van het bestuur. De volledige cursus duurt drie jaren en wordt gegeven eiken dag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 5 uur. behalve Woensdagmiddag en Zaterdag Het schoolgeld bedraagt f 10 per jaar, onvermogenden worden vrijgesteld. Er zijn afzonderlijke cursussen voor meergegoeden en avondcursussen voor hen, die overdag geen tijd hebben. Voor de toelating van leerlingen ge lieve men zich in 1917 te wenden, op eiken werkdag des namiddags tusschen 6 en 7 uur, tot de Secretaresse van het Bestuur Mevrouw Hartman, Lange Sl. Pieterstraat A 78a te Middelburg. (In volgende jaren op aan te konligen dagen bij de Directrice in het schoolgebouw.) Voorz. van het bestuur is mevr. W. A. Dumon Takvan Trigt, secr. mevr. M. HartmanWisse. Directrice der school is mej. M. Bomer. Moge de nuttige onder wijsinrichting al de belangstelling en den steun genieten, welke ze ten volle ver dient. De fokveetentoonstelling zal dit jaar op 11 Sopt. 'op de Veemarkt te Rotter dam plaats hebben. Evenals verleden jaar zal ook nu weer de fokveetentoonstelling voor zwartblaard vee te Leiden worden gehouden. Te Velp is een geval van besmet telijke varkensziekte geconstateerd. De lezers zullen reeds begrepen hebben, dat het door dhr. Kielstra qq. aangekochte huis te Goes bestemd is voor Landbouwhuis van de Z. L. M. Ver. van Nederlandsche ak kerbouwers. Dinsdag had te Goes, onder voorzitterschap van den heer A. Colijn, burgemeester van Nieuwer-Am- stel, een vergadering plaats van de Ver. van Nederlandsche akkerbouwers. De voorzitter deelde in zijn openings rede de oorzaken mede. die tot de op richting der Ver. geleid hebben. Spreker wees uitvoerig op de moeilijke omstandig heden, waaronder de landbouwer tegen woordig- ieeff' öii Op dé renderingsvoor schriften die hij te volgen heet't. Hij billijkte deze met het oog op de regee- ringsvoorschriften, die hij te volgen heeft. Hij billijkte deze met het oog op de ab normale tijden, maar verklaarde tevens, dat zij in veie opzichten onbillijk zijn, den landbouwer te sterk aan banden leggen en hem onnoodig zijn vrijheid benemen, wat hij hoofdzakelijk toeschrijft aan de onoordeelkundige adviezen, die de regee>- ring ontvangt en de wijze waarop de regeeringsmaalrege'e.i worden uitgevoerd. Dit alles deed een geest van .verzet ont staan, die alleen kan worden weggeno men door de invoering van rechtvaardi ger en billijker bepalingen en door in commissies ook belanghebbenden te be noemen. Aan den tegenwoordigen toe stand wil men 'trachten een einde te maken door de oprichting van deze ver- eeniging, die langs wettigen weg er to gen wil protesteeren, zoo noodig de re geering van voorlichting dienen en haar steunen. Daarna sprak de secretaris der vereeni- ging, de heer L. B. van der Slikke uit Rotterdam. Hij legde er in zijn rede den nadruk op, dat deze nieuwe vereeniging niet gaat tegen bestaande landbouwmaat- schappijen, integendeel, zij wil een li chaam vormen, dat door samenwerking in geheel ons land betere levensvoorwaar den voor den akkerbouwer worden ver kregen, zonder dat daardoor aigemeene belangen worden geschaad. De heer Poley, van Ierseke, dankte de sprekers en sprak de hoop uit hen pog meermalen ts zullen ontmoeten in een Zuid-Bevelandsche afdeeling. (Vad.) De komende winter en de inkrimping van den veestapeL Eenige dagen geleden lazen we in de Nederlander een opstel van den heer G. Kruseman te Halfweg, voorzitter der Kunstmestcommissie, die zich niet kan vereenigen met het plan, om een half millioen runderen te slachten. Zijn opmerkingen zijn van genoegzaam belang, om in wijden kring bekend ge maakt te worden. Daarom nemen wij ze thans nog over: Het komt mij voor ,dat de Regeering er met alle middelen naar moet streven om dien uitvoer dat opruimen uit nood te verhinderen. De Regeering ntoet m.i. trachten het vee in productieven staat in hét land le houden. De stakkers, die toch vee moeten opruimen, zullen dap,, vermoedelijk minder vee behoeven to ver-' koopen, een beteren prijs voor de dio: ren bedingen e n bovendien reeds het eerstvolgende voorjaar hun gedunden vee stapel wederom op de oude grootte terug kunnen brengen. Om dit te bereiken moet er voeder zijn voor mensch en dier. Dit voeder is ver moedelijk in voldoende mate in het land apnwezig, mits 1. de uitvoer van alles ,wat bewaard kan worden gestopt wordt;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2