FEUILLETON. Kerknieuws. Ondi Gemem a. voor het graanbedrijf alsnog een ge- ceotralic eerde commercieele boekhouding te doen inrichten, waardoor een juister «a meer overzichtelijk beeld van den Stand van zaken zal kunnen worden ver kregen dan thans het geval is; b. de agenten in buitenlandse he tarwe op de een of andere wijZe in den aankoop, te betrekken, opdat 4e~xacbinding met hun- te overzeesche relaties zooveel mogelijk wordt hersteld; c. den gehelen graan handel, ook te Amsterdam, te dqen'dee- len in den opdracht aan de Commissie van den graanhandel. De „Norderney" getorpedeerd. Gisteren is het Duitsche stoomschip „Norderney" van Rotterdam naar Stock holm, met steenkolen, bij de Texelsche kust getorpedeerd, vermoedelijk door een Engelse hen torpedojager. Elf man zijn te Nieuwediep aangebracht door torpedo booten. De kapitein, de stuunnan en de bootsman zijn op torpedoboot Z 7, die in de nabijheid van het schip ligt, dat later bij Texel is gestrand. Een stoker is omgekomen. Mosterdzaad, Koolrapen enz. De Minister van Landbouw heeft be paald: I. Dat de beperking van den verbouw van .geel mosterdzaad, bedoeld in zijn beschikking van 13 October 1916, niet van toepassing zal zijn op den verbouw van geel mosterdzaad, geoogsten als tweede gewas na granen, vroege aardap pelen, koolzaad of karwijzaad. II: Aan het onder II der beschikking van 16 Februari 1917 genoemde wordt toegevoegd e. op de teelt van koolrapen en knollen als nagewas na spinaziezaad en na- spurrie, zoodat de verbouw van kool rapen en knollen als tweede gewas zal zijn toegestaan, behalve na de reeds ge noemde gewassen, ook na spinaziezaad en spurrie. Dr. G. J. D- Mounier. Dezer dagen overleed te Utrécht dr. G. J. D. Mounier. Ih De Getuige heriunert v. M. nog eens aan het begin van dr. Piersons strijd tegen de prostitutie. Zij, die met ons den manmoedigen strijd van den toen- maligen directeur der Heldring-gestichten destijds van nabij gezien hebben, en de lectuur van Het Maandblad tegen de Prostitutie zich herinneren, en de warm geschreven artikelen van ds. P., en diens schrandere persifleering van de statistieken der medische wetenschap, met name prof. Fokker, dr. prof. v. Overbeek de Meijere, alsmede de artikelen over datzelfde onderwerp van dr. Mounier, zul len onderstaande herinnering met genoe gen lezen „Toen dr. H. Pierson jaren 'geleden zijn kruistocht tegen de van Overheidswege ge reglementeerde ontucht ondernam, vond hij Mounier op zijn weg. Sindsdien was hij dr. Pierson tot trouwen discipel, een discipel van groote waarde voor den strijd die dr. Pierson le voeren had. Want in dien strijd vond dr. Pierson niet alleen het volk tegenover zich, maai' ook en vooral niet minder de Overheid en de mannen der wetenschap. Toonde het volk zich voor dien strijd meer of minder onverschillig, van de overheid en de man nen der wetenschap kan dit niet worden beweerd. Vooral de medici zagen in de gereglementeerde prostitutie een univer seel middel tegen tal van maatschappelijke kwalen. Om dit middel te verdedigen be riep men zich bij voorkeur op cijfers, op de alles afdoende statistiek, die glas helder het nut der reglementeering zou aantoonen. Dit tot dr. Mounier in 1889 de uitkomsten van zijn grondige studie publiceerde. Zijn boek„Onderzoek naar de beteekenis van de statistiek der vene rische en 'syphilitische ziekten" was voor de bestrijders der reglementeering als het zwaard, dat de argumenten van de voorstanders totaal vernietigde. Ieder die kennis heeft gemaakt met bovengenoemd standaardwerk en die daarbij dr. Pier sons populair-wetenschappelijke brochure „De waarde van een degelijk boek" heeft gelezen, zal dit zonder restrictie beamen. Dr. Mounier was jaren lang lid van het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tegen de prostitutie, eerst secretaris, later voor zitter van de afdeeling Utrecht dier ver- eenigingVeu bestuurslid, later eere-lid van de Utreehtsche Afdeeling der'Ned. Midder nachtzending-Vereeniging. Ook laatstge- Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WO RB 01 SE;. 29) Moïia gaf er geen antwoord op, hoe- Wel ze die woorden evenzeer moet heb ben verstaan als ik, ze deed wijselijk, of zij ze niet hoorde. Maar toen Dobbs weg was, kreeg ik tóch nog een zacht verwijt te {hooren„Heusch, liefje, je moet niet bijten, dat is niet lief, en jonge da mes doen dat nooit. Maar ja; die- Dobbs is ook een afschuwlijk vervelend menscb en ik 'zou haar soms óók wel kunnen bij ten, zoo'n hekel heb ik aan haar. Ze - kan iemand zoo vreéselijk tergen". Ik begreep niet hoe dat mogelijk was. Als je toch baas bent, hoef je dat toch niet toe te laten, overlegde ik bij mijzelf. En hardop zeide ik: „Waarom stuurt u ze dan niet weg". „Ja, ziet ge, al ben ik tegenwoordig even goed baas over alles als Judith want ons beider kapitaal is even groot en het huis en het buitengoed behooreu ons alle drie ja, ziet ge, hoe zal ik noemde organisatie vond in hem een krachtigen steun". Voegen wij hieraan nog toe. de her innering, dat jaren geleden deze zelfde dr. Mounier te Middelburg in „Het Schut tershof" is opgetreden in een door (prof.) dr. Slotemaker de Bruine geleide verga dering, en daar verhaalde langs welken weg hij bestrijder van de gereglementeer de ontucht en keuring der publieke vrou wen geworden was. Hij was namelijk eenige jaren te voren gelogeerd te Zierikzee bij den (toenma- ligen) burgemeester Mauritsz Ganderheij- den, een bloedverwant van den officier van justitie mr. P. Paulus. Het gesprek viel op de prostitutie en tenslotte op de reglementoering, over welk laatste feit de gastheer, die jaren in bet buitenland en in Indië had doorgebracht, zijn afschuw en verbazing uitsprak.Af schuw. omdat dus de overheid een ver drag met de zonde der ontucht geslo ten had, en verbazing, dat men dit kwaad van overheidswege reglementeerde. Dit gesprek en de daarbij door den gastheer aangevoerde argumenten waren voor den gast zoo overtuigend, dat hij terstond partij koos, en zich aan de zijde van ds. Pierson schaarde. Laat ons hierom de nagedachtenis van dr. Mounier mede in hooge eere houden. In het verkooplijstje hadden wij gisteren den verkoop van Papegaaien- burg" aangekondigd op 29 Juli, dat moet zijn 29 Augustus. Zaterdag belegde de afd. Goes van den Alg. Ned. Timmerliedenbond een pro- paganda-vergadering in de sociëteit V. 0. V. met het doel de timmerlieden uit den omtrek tot organisatie aan te sporen. Nadat door het bestuur der aid. Goes doel en streven van den Bond uiteengezet was, gaven zich 7 gezellen voor de or ganisatie op en kon worden overgegaan tot oprichting der afd. Heinkenszand en omstreken. (M. C.) Bij de Zaterdag te lToedekenskerke gehouden herstemming voor twee loden van den gemeenteraad werden uitge bracht 211 stemmen, waarvan, 3 van on waarde. Hiervan verkregen P. Buteijn (R. Kath.) 53, L. Lous (vrijz.) 92, B. Timmerman (R. Kath.) 95, A. Walrave Jz. (R. Kath. pftr.) 82. Gekozen alzoo de heeren L. Lous en B. Timmerman. (M. Ct.) De gemeente Krabbendijke, zoo trotsch op haar mooi dorpsplein en mooi- en stationsweg, komt thans leelijk in de Verdrukking. Op beide plaatsen gaan de boomen dood. Naar men zegt, is op het plein gasvergiftiging daarvan de oorzaak, terwijl aan den stationsweg 'de schade wordt geweten aan de pekel, vyelke bij het zouten van zieespinazïe uit de vaten druipt ear den bodem indringt. Hoe dit ook zij, er zal dit najaar eene slach ting moeten plaats hebben, die de schoon heid van het dorp gToote afbreuk zal doen! (M. Ct.) De minister van financiën heeft met 1 Aug. a,. benoemd tot teekenaar van het kadaster J. Tollenaar te Goes. 1 Aug. a. wordt de Officier van Administratie 2de klasse N. F. Dijkema te Vlissingen geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Noordbrabant, en de onlangs uit Oost-Indië teruggekeer de luitenant ter zee le kl. J. J. Heilbron aan boord van Hr. Ms. Heemskerck te Vlissingen. De reserve-sergeant Berends, thans te Oostkapelle, zal '1 Aug. a.s. gedeta cheerd worden bij de tuchtvaartafdeeling om opgeleid te worden tot vlieger, (M. Ct.) Bij Kon. 'Besluit is met 1 Aug. a- benoemd tot inspecteur voor het ijkwe- zein de heer G. van den Berge, ijker, chef van dienst te Rotterdam. De heer G. v. d. Berge, geboren te Zierikzee, was vroeger o.a. te Middel burg werkzaam. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaande- ren aan het Hbld: Het gelukte een Bel gisch eilectricien den doodenden draad door te knippen en zoo binnen Neder land te komen. Hij had ter isoleering handen en armen omwonden met rijwiel banden. Vier Betgen zwommen over het dat zeggen. Judith is zooveel ouder dan ik en zij is zooja, ik 'kan het niet goed onder woorden brengen, maar zij regéért hier in huis en als er soms een verschil van meening is, hoe hard Mat thias en ik ook mogen strijden, we ver liezen het altijd tegen haar". „En houdt miss Judith dan zooveel van die Dobbs?" „Dat is te zeggen, ze zou haar zeker niet willen missen. Ze is een oude dienst bode, wat je noemt een vertrouwde in huis, en wanneer wij „uit" zijn, kunnen we haar de zorg ovér allee overlaten. Als ik nu zei, dat ik graag Dobbs weg zag gaan, zou miss Judith dadelijk zeg gen, dat het niet gebeuren zou en ik zou moeten toegeven. En dan zou Dobbs na tuurlijk niet weinig pleizier hebben, wat al eens méér ,is gebeurddat onaan gename echepsel. Die oude, getrouwe dienstmeiden zjjn toch maar op alle ma nieren schrikkelijk lastigge leest er alleen van jtn de boeken". „Maar wat zou mijnheer wel Zeggen? Houdt hij veel van Dobbs?" „O, op wat hij zegt, geven we ge woonlijk geen acht, wij nemen nooit no titie van zijn paeening, ten minste als het iets is, dat óns niet bevalt. Maar voor zulke zaken deugt bij heusch niet., kanaal, drie bereikten den Hollandschen grond, een verdronk. Vrijdagnacht tracht ten 4 Belgen den draai te passeeren; een werd doodgeschoten, twee wenden gegrepen en een vluchtte terug in België. 'De torpedeering van d.e „Breda." Zoo is dan gisteren Vlissin gen, nadat dit geruimen tijd niet was voorgevallen, weder eens de plaats van aankomst geweest voor Nederlandsche zeelieden, die met de duikbootactie van de Duitschers maar van al te nabij had den kennis gemaakt. Het was jmgeveer 5 uur, toen 'het Loodstransportvaartuig Vlissingen met de 10 leden der equi page van het 300 ton groote stoomschip „Breda," van de reederij van Meel uit Rotterdam te Vlissingen binnenliep. On der de 10 man bevonden 'zich twee Vlis- kingers, terwijl ook de overige mannen niet onbkend waren te Vlissingen.-daar de Breda nog kort geleden aan de elec- trotinfabriek tin heeft geladen. Kapitein de Wit en zijne mannen zagen er allen goed uit, zij Lebben dan ook zooals uit hun hierna te melden mededeelingen over het gebeurde zal blijken. Het was Zon dagmorgen ongeveer half zeven, toen Zoo wel aan bakboord gtls aan stuurboord zijde een Duitsche onderzeeër kwam op zetten, "die "beide .direct het met aard appelen voor Londen geladen schip aan vielen en er op begonnen te schieten. Onze zegslieden telden 33 schoten. Door dit schieten werden telkens stukken van het schip weggeschoten, de aardappelen vïbgen door het luchtruim, maar het schip bleef drijven en n'og was een torpedo boot noodig om ,het vernielingswerk te voltooien. Intusschen waren ondanks den kogelregen de mannen in de twee booten gegaan, medenemende hetgeen mc-n had klaar gezet, omdat natuurlijk, aanhouding te vreezen viel, en trachtten door hard roeien weg te komen van deze ge vaarlijke plaats. Wonder boven wonder is daarbij niemand getroffen. Toen het schip gezbnken was, kwam een Fraiische vliegmachine boven de booten, waarop de duikbooten spoedig hun heil' onder water ztochten. Van uit de machine wist men aan zes Engelsche torpedobootja- gers te seinen, wat er gebeurd was, vijf dezer booten gingen toen blijkbaar op zoek naar de duikbooten, terwijl de be manning van de~ zesde de vriendelijkheid had de schipbreukelingen aan jboord te nemen en hen te voeden en een aange naam verblijf te geven. Men stoomde in da richting van de Noord-Hinder en bij dit lichtschip, van waar men het ge beurde met den kijker had kunnen gade slaan, werd een boot gestreken om een deel der bemanning, die zijn boot had zien omslaan, op den Noord-Hinder te brengen; de andere mannen konden met hun eigen boot er heen roeien. Op de Noord-Hinder bleven de mannen onge veer 24 uur, totdat de Vlissingen hen kwam (halen. Hier werden de gebruike lijke verklaringen afgelegd voor den vör- sperringscommandant, waarna de man nen naar hun haardsteden konden ver der reizen. Naar wij vernemen is door Mevrouw de Wed. LasonderHelmsing te Goes, de verzameling geneeskundige werken van wijlen haar echtgenoot aan de Provinciale Bibliotheek te Middelburg geschonken. Cassa bons. De Goesche Crt. meldt, dat naar zij van den Inspecteur der Registratie en Domeinen te Goes ver nam, de Minister van Financiën zich bij missive d.d. 16 Juli 1917, no. 211 Zegel, vereenigde met de meening, dat cassa- bons, zooals bij de meeste winkeliers bij den verkoop van waren aan de koopers worden afgegeven, bij art. 341a der Zegel wet 1917 aan een vast zegelrecht van f0,05 zijn onderworp en voor zoover zij niet betrekking hebben op sommen van f 10 of minder bedragende, mits hiervan uit deze stukken blijke en 'de sommen niet strekken in vermindering of tot af doening van grooter ebedragen. Middelburg. Vrijdagavond a.s, tei 8 uur geeft het Middelburgsch muziekkorps we der eene uitvoering op het Molenwater. ierseke. Heden werd yoor den bur gemeester geleid een Oosten rijks oh de serteur van Zeebruggehet was hem gelukt bij onweer over den draad te ko- metn. Zijn vader en broer waren nog in dienst. Twee van zijn broers waren reeds gesneuveld en hij was sinds 6 weken pas in België. 1 jaar was hij in daar weet hij volstrekt niets vauhij heeft alleen maar verstand van kunst en daar leeft hij voor". „Maar", zoo ging Mona voort, „om ter rug te komen op wat ik je daareven zeide, je moet niet meer bijten, dat doen alleen wilde beesten en ik weet zeker, dat miss Judith dat nooit zal toestaan. Trouwens ik ook niet", voegde zij er bij na onmiddellijk aan toe, „meisjes die bij ten en krabben, moeten gestraft worden, dat weet je wel, want je begrijpt toch ook wel, dat wij jé niet, als een wiled kunnerj laten opgroeien. Daarom, beloof me nu eens als een lief kind, dat je nooit, nóóit weer zal bijten". Toen ik in de huiskamer kwam, was de familie,., daar reeds aanwezig en het ontbijt gereed. Vooraf werd er gebeden, wat mij ten zeerste verbaasde; wanneer de drie Perrons een Indiaanscbea krijgs dans waren gaan uitvoeren, Zou ik 'niet verbaasder zijn geweest. Bidden, dat deed men toch in de kerk, dacht ik; dat er ook buite* de kerk in den huiselijken kring gebeden wordt in ieder Christelijk gezin, was' mij nog te eenenmale vreemd. Miss Judith las haastig eenige verzen uit den Bijbel voor en sprak daarna even haastig, maar niet oneerbiedig, ©en: kort den Balkan geweest. Hij is van beroep tandarts. 'Hij is te voet naar Rotterdam vertrokken. Aan boord van YE 18 werd ver leden nacht een anker touw ontvreemd. Dader onbekend. Zaterdagavond is de vrachtrijder J. v. S. (die Vrijdagnacht/ aangehouden was met wagen pn paard, wegens vervoeren van verboden waren (FL U. K.) hier met geheel zijn hebben en bomden terugge komen. Geen termen waren gevonden om den man verder in bewaring te houden. Rilland-Bath. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad, waar in de heer de Jager afwezig was, wer den de geloofsbrieven der herkozen le den van den Raad onderzocht en tot hunne toelating besloten. De Voorzitter vvenschte de herbenoemden hartelijk ge luk met hunne benoeming, kwees er op dat zij bij enkele candidaatstelling waren gekozen ,wel een bewijs j)at zij gaarne weder door de kiezers werden gezien in den Raad en hoopte dat zij nog ver scheidene jaren hunne beste krachten aan het belang der gemeente mogen wijden. Door den eervol uit den militairen dienst ontslagen Luitenant Kolonel P. Bodemeijer was aan den Burgemeester, een schrijven gericht, waarin ''deze dank zegde voor de aangename samenwerking tijdens pijn verblij fals commandant van het 31ste Landweerbataljon ,met verzoek dien flank over te brengen aan de burgers en nota belen der gemeente. Do Voorzitter meen de dien dank het best over te brongen hier in de openbare raadsvergadering. Besloten werd dit schrijven van uit den Raad met wederkeerigen dank te beant wcorden. 'il Van de ambachtsschool te Goes was een verZoek ingeko-men om lid dier ver eeniging te worden en een jaarlijksche bijdrage te schenken. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten, omdat ook op een dergelijk verzoek uit Bergen op Zoom afwijzend was beschikt, nu ook afwijzend te beschikken. De heer Boot vroeg of een afwijzende beschikking niet tengevolge zou kunnen hebben, dal jonge lui uit deze gemeente van die nuttige inrichting zouden worden uitgesloten. Hij ware wel voor een bijdrage te vinden want 'hij zou uitsluiting tan zeerste be treuren, er zijn verscheidene gemeenten, die wat bijdragen. Op de reclames inzake hoofd el ijken om slag .ingediend door de heeren Leo Kalle en Cornelis Oostdijk werd afwijzend be schikt. Op 'de voordracht voor zetters voor 's Rijks directe Belastingen werden geplaatst de heef en C. van der Werff, A. Blok Jz., aftredende leden, alsmede de heeren N. Nieuwdorp en J. Nieiiwen- huizé. Op een verzoek van den heer P. M. L. van Roosmalen, verlofhouder te Rilland-Bath, om wijziging der ver ordening van 1906 waarin bepaald is, dat er in vgijk A slechts een vergun ning mag wezen, werd besloten voorloo- pig nog niet toe over te gaan. De heer Boot vond in het verzoek van den heer van Roosmalen veel billijks, te meer om- dat sedert het maken dier verordening het aantal inwoners in wijk A zeer is toegenomen. De heer Buteijn vond, dat er in de gemeente herbergen g moeg zijn en zag geen enkele reden om het gat al uit te breiden. Eon verzoek van de inwoners van den Volckerpolder om een passage te ma ken over den spoorlijn aan den Noord- Westhoek van genoemden polder, waar door deze polder voor belanghebbenden veel gemakkelijker zou zijn te bereiken en waardoor zij niet meer genoodzaakt waren een grooten omweg te maken, voor waardelijk toegestaan. De Staatsspoorweg had voor die uit te voeren werken ten laste der gemeente gebracht f 75. De Raad vond geen vrijheid ,alnog het vprzoek van den telefoonhouder P. A. van Boven, waarin deze voor den tele foondienst twee stoelen vroeg, daar de oude vei sleten waren, in te gaan omdat zij zich niet verplicht gevoelde de stoe len aan te schaffen. Het verzoek werd in handen gesteld van B. en W. ter nader onderzoek. Over het bouwen van een viertal woningen in bet belang der volkshuisvesting ont spon een langdurige discussie, waarin vooral de heer Butijn zich verzette om dat hij meende, dat door een arbeider wel' bi dezen tijd wellicht een Rijksdaal der weekhuur kan gegeven worden, aocn gebed uit. Nauwelijks had zij „amen" ge zegd. of ze gaf bevel, dat men dadelijk de koffie moest binnenbrengen en eieren koken. De oudste der gezusters Perrens was gekleed 'in een bijzonder leelijike. wijde ochtendjapon en haar grijs haar was zoo smakeloos mogelijk opgemaakt, Ze scheen niet veel osn haar uiterlijk te geven. Mona Louise daarentegen zag er zoo jeugdig mo gelijk uit en was met de meeste zorg en elegance gekleed; haar oc-htendcostuum was volgens de laatste mode gemaakt en de plooisels en strookjes gaven haar zelfs het kinderlijk uiterlijk Vaii een schoolmeisje, wat ook wellicht hierdoor kwam, dat ze haar dunne, lichte vlech ten met hemelsblauwe strikjes bad ver sierd. De blos op Mondte wangen was aller liefst en ik verbaasde mjj er in stilte over, dat zij, die volgens zeggen van haar zuster, al vijftig was, er nog zoo jeugdig cfti frisch uitzag. Ik had echte/r niet het minste begrip, dat haar blos slechts door betaling haar eigendom waa gewordenWas ik zoo verregaand onwetend, dat ik nooit van een huiselijke godsdienstoefening had ge hoord, ik wist evenmin, dat er vrouwen waren, die haar blos aan dc kurlst ont- dat dit op den duur niet kan bestaan, en dus ten slotte 'de gemeente op dien duur kon betalen. Hij vond geen vrij- moedigheid dat de gemeente bouwde voor de landbouwers, laat de landbouwers zelf voor 'hun arbeiders zorgen, niet de gemeente. Met 5 tegen 1 stem evenwel werd be sloten den architect een plan en een begrooting v oor, huizenbouw te doen klaar maken en tot bouwen over te gaan. .in dien de huurder f 2.50 huur in de wèqk hetaalt en het de gemeente niet meer kost dan jaarlijks f50. Ten slotte werd besloten het huis, van het hoofd der school, den heer Mol, yap een kelder te voorzien, mits die kosten niet meer bedragen dan f500, hoogstens f 600. De heer Boot stemde tegen die, zag liever een nieuwe woning, waarop de heer Butijn antwoordde, dat het ver schrikkelijk zijn zou in dezen duren tijd een woning te zetten. Daarna sluiting de,r vergadering. Serooskerke. (W.) In de Maandag gehou den gemeenteraadsvergadering werd de gerneenterkening over 1916 aangebo den. Inkomsten f 10953.19 en uitgaven f 10456.501/2. Om de rekening' in, de noo- dige bescheiden na te zien, werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren: W. Melis, P. de Visser en J. Wondcrgem. Tot gemeente-ontvanger werd bij 2e stemming benoemd dlir. B. Melis, alhier. Wissenkerke, Uitslag stemming vooreen gemeenteraadslid in 'de vacature A. van Hee. J J. Buijze, Wissenkerke 88, Kam perland 137, Totaal 225. A. C. vanNieu- weinhuijzen 118 en 93. Totaal 211. J. J. Buijze met 14 stemmen meer gekozen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterwolde J. D. v. d. Veen, cand. te Winschoten; te Oost en West-Graftdijk J. Franck, cand. te Zuidlaren. Aangenomen naar Cillarshoek door A. D. Meeter, cand. te 's Gravenhage. Naar de Dordtsche Crt. verneemt, heeft ds. Keiler zijn oude standpunt prijs gegeven, om zich thans in nauwe ver binding te stellen met de confessioneelen, ten einde in September bij de stemming voor notabelen gezamenlijk op te trek ken tegen de Kiesvereenigingen: Voor evenredige vertegenwoordiging en Gods dienst en Leven. Ds. P. N. Gijsman, te Aalsmeer, gisteren op het punt staande een vacantie- reis te ondernemen, werd in de gang zijner woning door een beroerte getroffen. Hij moet heelemaal verlamd zijn. In 1869 trokken de heeren J. L. Zegers, P. N. Gijsman .en S. O. Schilstra .met hunne vrouwen naar Java als zendelingen der Ned. Z. V. Tien jaren later keerde Gijsman terug Schilstra was in dien tijd predikant in Amerika geworden en ging op studie voor predikant. Sedert 1889 is hij predikant, en sedert 1896 in zijn tegenwoordige gemeente. Algëmeene Synode. De Syno de nam. kennis van de mededeeling, dat de algemeene synodale commissie maat regelen heeft genomen voor de herdenking van het. vierde eeuwfeest der kerkhervor ming. Tot de kerkeraden zal eene opwek king worden gericht, om op Woensdag 31 October in eene openbare godsdienstige samenkomst dat groote feit te herdenken. Ook zal door de synodale commissie eene openbare samenkomst worden uitgeschre ven, waarin door dr. S. D. van Veen eene rede zal worden gehouden en waar bij een zangkoor medewerking zal ver- leenen. Voorts wordt door de Evangeli sche Gezangencompagnie een klein, goed uitgevoerd en goedkoop gedenkschrift uit gegeven, met een opdracht van de syno dale commissie, waarin Luther-liederen zijn opgenomen, ten gebruike op den her denkingsdag. j Geref. Kerken. Beroepen te Loppersum M. Elzinga te Groótegast; te De Krim C. J. v. d. Boom te Uithuizermeeden. Aangenomen naar Nieuw-Lekkerland door J. P. Visscher te Herwijnen. De heer G. Menken heeft volgens de N. Prov. Gron. Crt. een predikbeurt vervuld in de prov. Groningen. De heer leenden. Van de wilden had ik weleena zoo iets gehoord, ik had indertijd met grenzelooze verbazing vernomen, dat. de Indiaansche vrouwen zich met roode of blauwe verf opknappen, maar dat En gelsche dames kleursel gebruikten op haar wangen, wist ik niet. Mijnheer Perren zag er nog ouder en verlepter uit dan den vorigen dag, nu hij zijn kamerjapon aan had. Hij was in geen erg goed/' 'luim, scheen het wel, en als een zijner zusters hem eens wat vroeg, gaf hij slechts een grommend, ant woord. De oorzaak van zijn gemelijkheid was nog altijd het verlies, zij het daa vermoedelijk tijdelijk, van zijn schilderij, een tCorrêgio, waarvan hij later hoorde, jiat tiet een Corregio was vau amper drie maanden, die bovendien te Londen ge schilderd was,. Nu ik over mijnheer Perren's Corre gio spreek, moet ik het nog even heb ben ovar zijn jiefde voor schilderijen. Dat was een liefde zander verstand, zooals men weieons izegt. Mijnheer Perren meen de bijvoorbeeld stukken van Rembrandt en Rubens in zijn beZit te hebben, nwax het waren slechts onbeduidende copie- ën en nooit was het tot hem doorgedron gen ,hoe weinig waarde ze hadden. (Wordt' vervolgd.) Menken is afkomstig .nam op zijn 16e structiebataljon en van officier. Wegen moest hij den milii en wijdde zich sinl in de theologie. Ectf of aan de T. S. ▼ragen. „G e 1 o o f s g i Buizer,' een der jone V. U. neemt het i| ds. Netelenbos op stelling, dat „geloc scheu gereformeerd ïiiet a priori ondenj Hij zegt daar o. Het gaat niet dernenhet gaat len, die door den bil Christus verbondenl Hooren daaronder geldt die gemeenscll dat dit onmogelijkl Jong-Modernen altlf om in het algemeeij dat er onder hen dan, zeer heterodox Christus gaf ons ons niet is, die ij 940). Dit wordt gekeerd." De redactie zegtl „Dit stuk spreel voegen er dus ni/l oordeele." Blijkbaar wil de „geloofsgemeenscha Remonstrantscl Aangenomen naJ Hooykaas te Amersl Bijltje oveL liet Ln de „Stand. dat het podium vi Zoo'n podium ml tenschappelijken stT ons volle, dat zi j ril en onderhoudt me| gezicht, waarbij he beetje vreemd aai er is. doch veler ontbreken. Het w;| daarover aan tafel en daarmee uitspa dachten van veleJ ook wel luid gesj[ Natuurlijk weter letn, hoe zoo iel kan zijn en daarl eens een weinig f vanzelf, dat we dagen zouden terj leeraren niet alle vergadering zoo braken, maar naa ook hun echtger. dochteren meebra echt leuk, verbazel hoe de Vrije Univl school der Wetenl maar een instelliif lijke liefde heeft nem, maar ook va| deren. Natuurlijk als vroeger; allee: gaarne tenminste ooken daarom heer Krap, dat hl velen dachten. Nu mag daarbij niet worden verg] deze dagen in AiJ rustig was; er doJ len; zoodat missc| dingen wel een genen zijn ge wees dagen, dat we eeii ten wezen; hoogl ■eenvoudig; de leil Worden. Dan zettT alles voor opzij, ontbreken. Op het eind-I Tuin- en Boschb gen slaagden vc <xa.M. "E. A. Graaff, G. A. v. PL. Vermeulen.! Voor het el aan de Ver. vooif 'Gravenhage slaaJ Elembaas en M. Geslaagd tel notarieel staatse! ■heer A. M. W j(| ■burg. Op het ma Gravenhage slaag heeren W. P. pje L. Siegers. te Hd De irilnistn maakt bekend, dl Öarikzee de betif «aar jitx (Je vviskj oeeren. T" Ongeluk: ttcien v. d. Weg l>ij het z/verl o leemputten, o| J compagnii^cc jadden, vee tronk J strand on Vorderen sUuxt' *wde. lijk gevon marine-matroos. •aen naamplaatje, •gvkichnwon, vond

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2