So. 343 Donderdag 19 Juli 191V 31e «laargang JLVS ^Jiirrten,1ïr'ra- a a.«. ik .rs&i'l.'t; J De Groote Oorlog. II' WISSEKERKE. FEUILLETON. Statan-Oeneraa!, Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd t» Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. D H U IJ L. BUR G. Drukkers: Oosterbaan Le Co int re, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprij#: Per 3 maanden fr. p. post f 1.60 Losse nummers - 0.05 Prijs der Advertentiën. 1—4 regels f 0,60, iedere regel meier 15 ot. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard en. Bewijsnummers 5 cent. De Zeeuw steunt voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing de candidatuurvan J. J. BUIJZE. H a t i Zoo luidt de oorspronkelijke naam van dit eiland, welks tegenwoordige naam is Hispaniola of 'San Domingo. De eerste naam doet denken aan de Spanjaarden, die jaren lang er het rustige bezit van hadden. De- laatste naam werd in d.en regel door de Spanjaarden gebezigd. Haïti is een der vruchtbaarste eilan den der wereld; en na Cuba het grootste der Antillen. Cuba, Jamaica, Haïti en Portorico wa ren de eilanden, welker opbrengsten eeu wen lang de Spanjaarden hebben verrijkt. Thans zijn ze op een enkele na onaf hankelijk, of onder beheer der Vereenig- de Staten van Noord-Amerfka gekomen. De bevolking wordt op anderhalf mil lioen geschat. Zij is traag en vadsig; wat zeker een gevolg is van den rijken plantengroei, maar ook van den revolu tionairen geest, die velen heeft bezield en belemmerend heeft ingewerkt op den ontwikkelingsgang der bevolking. Haïti kon ook een uitgebreider bevol king hebben dan het nu heeft. Toen Columbus in 1492 dit eiland ont dekte, was het zeer dicht bevolkt; maar de Caraïben, die het binnenland bewoon den, waren zeer roofzuchtig; de Span jaarden, teleurgesteld omdat de bodem te weinig goud opleverde, verwaarloos den het eiland; en tal vair zeeroovers, onzen ouderen jongens uit de versleten romans van Cooper als Boekaniers be kend, vestigden zich aldaar in den loop der jaren, zeker niet tot verhooging. van bloei en welvaart. De toestand veranderde eenigszins, toen in J630 Fransche planters zich er ves tigden. Zoo werd het geheele westelijk deel van het eiland een vermaarde nij vere streek, waaruit van lieverlee de on- practische, futlooze Spanjaard verdween, om plaats te maken voor den energieken Franschman. Dit gebied werd weldra officiéél aan Frankrijk afgestaan. Van toen af nam de welvaart een hooge vlucht. Duizenden plantages werden aangelegd. 'Men telde er ruim een eeuw geleden twaalfduizend. Jaarlijks werden voor 200 millioen gul den suiker, koffie, tabak en indigo met het buitenland, inzonderheid met Euro pa, verhandeld. Ook veel cochenille en ander verfhout, en veel machoniehout werd uitgevoerd. Het werk van den uitvoer en van den aanplant en de verdere bewerking werd verricht door een half millioen slaven, die in dienst waren van hoogstens der tigduizend blanken. Deze wanverhouding moest op den duur gevaarlijk worden. Toen dan ook de Fransche revolutie in 1789 alle ver houdingen omkeerde, den Koning Zelfs en de zijnen van het leven beroofde, en al wie van adel was of uitgestrekte be- zittingen had ter dood bracht, sloeg deze „koorts" ook naar Haïti over. De neger Toussaint l'Ouverture, een verstandig, geestig man, stelde zich in 1801 aan het hoofd van den opstand en stichtte een negerrepubliek. Deze Toussaint was op de plantage Breda als slavenkind geboren, en als zbo- danig het eigendom van zijn heer. Toen in 1791 de slavenopstand uitbrak, zorgde hij eerst voor zijn heer, dat deze met ,t grootste deel zijner schatten op een Amerikaansch £chip in veiligheid kwam. Vervolgens sloot hij zich bij de anderen aan en klom tot den rang van generaal, Napoleon Bonaparte Hei dezen edelen man in 1803 gevangen nemen en naar Frankrijk voeren, Waai1 hij hem irt een ellendige gevangenis liet opsluiten, bij Be- saii(;on, waar de ongelukkige den mar teldood stierf. Slechts kort genoten cfe Franschen van hunne overwinning. Want reeds in 1804 stonden de negerslaven, onder aan voering van Jacques Dessalines, opnieuw op en verdreven de Franschen van Haïti. De overwinnaar werd onder den naam Jacques I als keizer uitgeroepen; doch reeds in 1806 vermoord. Nu ontstonden twee onafhankelijke ne gerstaten. Haïtiin 't noorden, onder Christoffel, in het zuiden onder Pothion als president. Eerstgenoemde liet zich in 1811, onder den naam van Hendrik I, tot koning uitroepen, doch verloor in 1820 bij een omwenteling .het leven. Bover, de opvolger van den inmiddels overleden Pothion, maakte hiervan ge bruik door de beide deelen tot "één vrij staat te maken. Hij wist zelfs het oos telijk deel, dat in 1808 uit Fransche in Spaansche handen was overgegaan, er aan toe te voegen, na een dertienjarigen strijd der bevolking tegen dit gehate be wind, 1809 tot 1822. Hij wist weldra gedaan te krijgen, dat de Europeesche mogendheden Haïti als o'naihankelijken staat erkenden. Doch in 1.843 brak er tegen hem een opstand uit, welke hem deed besluiten het land te verlaten. Vele mulatten (kinderen gesproten uit een blanken vader en een zwarte moe der) volgden hem,- dewijl de negers het op 3e vernietiging van het mulatten-ele ment, toelegden. Omstreeks dien tijd wisten de negers in het oostelijk deel, hetwelk vroeger on der F ran sc h - S paan sc h bewind verkeerd had, zich los te scheuren. Zoo ontstond aldaar de republiek Dominica of San, Domingo. Deze republiek heeft een oppervlakte, iets grooter, en de andere, welke den; naam Haïti behield, een oppervlakte, iets kleiner dan die van ons land. De hoofdstad van Haïti is Port au Prince. Deze republiek, met haar millioen inwoners, drijft levendigen handel. Eeni- ge vruchtbare eilandjes, onder anderen het Koe-eiland en het Schilclpaddeneiland, behooren er toe. De tegenwoordige president, sedert 1914, heet Oreste Zamor. De omstandigheid, dat er tal van Duit- sche koopvaardijschepen in de havens lig gen, heeft hem waarschijnlijk, onder Wil sons invloed, belust gemaakt op dérzfel- - ver bezit. Om daartoe te geraken, moest hij natuurlijk de uitvlucht van den „oor logstoestand" aangrijpen. 26} Bewerkt naar het Engetech van EMMAJANE WORBOISE. „Nu, ja, tante", zei Mona Louise weer, als ik eens zoo oud ben als u, dan „Zal het misschien te laat zijn, om er aan te denken", vulde de oude dame aan. „Kind", ging ze liefdevol voort, „ik heb over mijn sterven, over mijn naar huis gaan, nu reeds 40 jaar lang gedacht ■en als ik er vroeger niet over nagedacht had, zou ik het misschien nu niet durven doen. Maar nu kan ik rustig, ofschoon dikwijls met groot verlangen, het uur afwachten, dat God mij tot zich roepen zal. Lang kan dat niet meer duren, dat "weet je, Mona". Mona zei nu, dat ze die onbevreesdheid met kon begrijpen. da't',zeide tante Rachel, „om ken rite1», d°od voor mij. slechts klan- dit aardsche leven ga ik dadelijk over an een ander, in liet leven der toekomst. Tweede Kamer. De vraag gisteren aan het slot van ■ons overzicht van de Eerste Kamer ge daan: wat zal de heer Schaper er van ;zeggen? is reeds door dien hper zeiven in de Tweede Kamer beantwoord. Hij zal een, interpellatie richten tot de re- 'geering, wat zij: nu, denkt, te doen. 'vêjOrigens was dé korte zitting der I Tweede Kamer vol verscheidenheid, Tic geloofsbrieven van de herkozen leden Sannes uit Veeqdam en y, Rijckevorsel uit Oosterhout wérueri goedgekeurd. De voor zitter en minister Cort v. d. Linden hul digden de nagedachtenis van ds. Lief- tiiiek. Da heer Schaper kreeg gedaan, dat de motie-v. d. Tempel, omtrent de le vensmiddelen voorziening ook nog aan de orde komt. Omtrent zijn interpellatie zal heden beslist worden. De ontwerpen na turalisatie van dr. de Sopper en tal van Duitschers, voor wie het gemakkelijker is in Nederland genaturaliseerd te worden, werd besproken. Vooral mr. v. Iiamel, de groote anti-Duitscher kwam tegen die naturalisaties van Duitschers, die yroeger wel' eens den Hollander tot vader hadden; op. Toch gingen die ontwerpen er door met slechts zeven stemmen tegen, o.a. die van de professoren Eerdmans, v. Ha mel' en Heeras. Ten slotte werd opnieuw ingediend het door de Eerste Kamer ter Zijde gestelde wetsontwerp van 'de hee- .ren Marchant, v. Raal'te, Vissen en Scha per tot wijziging van artikel 26 der wet op het lager onderwijs: traktementen dei- openbare onderwijzers,. De heer Sannes werd beëedigd. Vervolgens is aangeno men de behandeling van het. wetsontwerp van minister Treub inzake de Export- Centrale, welk ontwerp volgens 'den eer sten spreker, den heer Van Beresteyni bedoelt de centralisatie van den goede- renuitvoer met bevoordeeling van de schatkist. Ingekomen is voorts een voorstel van dö heeren Limburg, 'Lohman, Albania, Vis'ser en IJzerman tot wijziging der Hoo- geir-Onderwijswet. Dit is ook hetzelfde ont werp, dat gisteren met nog 21 andere van de haan geschoven is door de Eer ste Kamer, en daarom opnieuw moest worden ingediend. S&lcr-opt overzicht van den toestand. Op alle fronten levendige gevechtsactie zonder groote verliezen en zonder suc ces aan welke zijde ook. Aan het west front van de Y'ser tot de Leie, aan het La Bassee-kanaal, op de beide Scarpe- oevers, op den linker Maasoever. Aan het oostfront, in het noorden bij' Riga en Bunaburg, aan de Lomnica, in Oost-Ga- licië. In Italië op het Tlrolsche front. In Macedonië. Aan de Turksche fronten: ïn Palestina, vooral om Gaza; in Kauka- sië, op de grenzen. En de duikbootoor log gaat ook maar onverbiddelijk voort. Zoo zijn in het Kanaal weer vernietigd, o.a. 3 gewapende, diepgeladen stoomsche pen, waarvan er een met munitie was geladen en 5 seconden nadat de torpedo het nart. getroffen in de lucht vloog; ver der een diepgeladen groot tankstoom- dat mij wacht en eeuwig duren zal. Neen, Mona, voor de ziel, die met God leeft, is er geen dood meer en heeft het woord „sterven" zijn verschrikking verloren".' Mona Louise scheen verontrust. Ik was nog maar een kind, en bovendien in diè dingen een onwetend kind, maar ik ver wonderde mij toch niet over wat mevrouw Hamilton "en nu weer tante Rachel had den gezegdik voélde wat groot on derscheid er tusschen deze vrouwen en het oppervlakkige persoontje van Mona Louise was. „Kon ik het ook maar zeg gen zuchtte Mona, „was ik ook maar zoo goed en zoo vroom". dacht hij' mij 'zelve, hoe heer- lijk het moest zijn zoó vroom te wezen, dat men geen angst meer voor sterven gevoelde. „Ach kind, het is geen deugd van me", antwoordde tante Rachel, „dat heb ik u reeds meer gezegd, maar dat komt omdat de prikkel des doods is wegge nomen, en dat dankik aan God, Die ons Zijn overwinning geeft door onzen Fleere Jezus Christus". En bij het uitspreken van dien 'geliefden naam boog de oude vrouw eerbiedig het hoofd, tjerwijl haar bleek, gerimpeld gelaat overtogen werd door een vreugdeglans. Voor haar was het„De Naam, die boven alle namen is!" en hij klonk haar toe als een liefelijke, welbekende melodie. Hoe kinderlijk ik ook was, toch trof mij de gedachte, hoe in dit huis de uiter sten elkander raakten. Uitersten van dwaasheid eenerzijds en anderzijds iets, dat ik nog niet recht dbegreep, maar waarvan ik toch reeds gevoelde, dat het groot en goed was. Spoedig moest ik tante Rachel goe- dennacht zeggen, want zij was zeer zwak en een kort gesprek vermoeide haar reeds. Doch haar woorden klonken mij nog her haaldelijk in de ooren: „ik dank, dat aan God, die ons Zijn overwinning geeft door onzen Heere Jezus Christus". ZEVENDE HOOFDSTUK. Toen ik dien nacht op mijn kamertje naar den wind lag te luisteren, den som beren herfstwind, die de bladeren der oude olmen voor het huis van de takken schud de, hoorde ik een vreemd, onbekend ge luid als van een- doffen, verwijderden donder, soms zachter, dan weer luider, maar altoos even regelmatig, gelijk diepe, zware orgeltonen. Onbeweeglijk lag ik te luisteren. Wat kon dit wezen? Zeker toch geeu onweer, want het geluid bleef voortduren en de kracht van het geluid nam regelmatig schip, dat uit een sterk beschermd kon vooi werd weggescholen. 'En onder dit alles blijft Rusland dub belzinnig doen. De Russen vechten tegen den vijand, doch velen doen het ook tegen hunne eigene landgenooten. Ten spijt van de tegenbetoogingen van den Raad van Afgevaardigden en Solda ten, in het belang van herstel van een heid en eendrachtig optrekken tegen do Centralen trokken Maandagavond te Pe tersburg tal van maximalistische solda ten, matrozen en burgers, met geweren gewapend, door de stad. Een wanordelijke schietpartij had tengevolge, dat verschei dene slachtoffers vielen. eerst^ ma. chi.negeweer-regiment moet een van ds voornaamste aanstokers van de muiterij zijn geweest, Qnder de befcoo<u?rs bevon den zich afdeelingen van de grenadiers en het Paflofsky-regiment uit Moskou, Soldaten hebben de drukkerij van het „Nowoje Wremja" bezet, de verschijning' van hét blad vérhindëM en een proclama tie laten drukken en verschijnen met een beroep op het voile óüi de voorloopige regeering omver te werpen: Tallooze wagens met machinegeweren enz. geladen, reden naar de villa Kres- jinskoja, die het hoofdkwartier van het eerste machinegeweer-regiment is gewor den. Duitsch-Oostenrijksch optimisme. Naar verluidt heeft bij 'de besprekingen van de opperste legerleiding met Jtijks- dagleden Ludenidoirff over den duikboot oorlog o.a. het volgende gezegd: De op perste legerleiding wenschte den onbe perkter) duikbootoorlog in de eerste plaats om den munitieaanmaak van den vijand te treffen. De taak der Duitsche l'egers in het Westen is door den duikbootoorlog dan oók aanmerkelijk verlicht, want de munitieproductie van den vijand isl ver minderd. De samenwerking van de vloot met het leger is voortreffelijk. De opper ste legerleiding verwacht verder van' den duakbootoorlog dat hij Engeland's. oorlogs macht door vermindering van de steheeps- ruimte zal knotten. Ook deze verwach ting zal' in vervulling gaan en daardoor zal' ondanks de deelneming van Amerika de oorlog tot. een einde geraken en de ook door de opperste legerleiding ge- wenstehte vrede komen. In een beschouwing over den militai ren toestand, zegt het Neue' Wiener Tag- blattMet het verflauwen van,, het groote Fransch-Engelsche offensief in het Wes ten en den mislukten stormloop der Ita lianen aan de Isonzo, schijnt het hoog tepunt van de gevechtshandelingen over schreden te zijn. Onze tegenstanders"zul len nog wel plaatselijke aanvallen doen, maar die kunnen geen doorslaand, succes geven. Ook het Russische offensief heeft niets! uitgewerkt, want nuchtere beoor deelaars kunnen de gevechten iun Oost- Gal'icië niet jls een succes voor de En tente aanmerken. 1 Het blad betoogt dan, dat de volken misschien eerlang het vruchtelooze van verderen slxjjld zullen inzien. Inderdaad dit mag' Duitsch-Oosten- rijksch optimisme heeten. Von Bethmann Holiweg. De naam Bethmann Hoiweg bestaat sinds 1870. Toen huwde n.lin Frankfort a. d. M. de bankier Johann Jacob Heil weg met Susanna Bethmann en noemde zich sindsdien Bethmann Holiweg. Een kind uit dit huwelijk was de Pruisische minister Moritz v. Bethmann Holiweg, die 1840 in den Pruisischen adelstand toe en af. En een spoortrein kon het ook niet rijn, want er kwam aan het gedreun geen eind en aan een spoortrein, hoe lang die ook mocht zijn, moest toch ééns een eind komen. Het heldere schijnsel der maan vulde de kamer en i k sprong mijn bed uit, om bij dit licht naar huiten te zien, wat het zijn kon, dat dit eigenaardig gedruisch veroorzaakte, die machtige, plechtige to nen, die zich zoo wonderlijk vermengden met het geluid van den wind. Ik trok mijn gordijn opinimmer zal ik vergeten, wat ik op dat oogenblik zag. De regen had opgehouden en 'ieder blaadje fonkelde als kristal, de lucht was geheel wolkeloos, behalve enkele kleine, witte wolkjes, die wegdreven door een helderblauwe ruimte heen. Hier en daar schenen de bleeke sterren, welker zach te schijn opgelost werd in het zuivere licht der maan, die in vollen luister een schouwspel bescheen, zooals ik mij nim mer had kunnen voorstellen, want voor mij lag de zeede eindelooze, glinsterende zee, en het geluid, dat ik vernomen had, was het ruischen der gol ven geweest, die door den opkomenden vloed al hooger en hooger tegen de rot sen werden gestuwd. Éénmaal had ik de zee gezien, te Sheer- verheven. werd. Diens zoon Felix was d» vader van den afgetreden rijkskanselier. De Hollwegs zijn Hessen. Als oudst-naL speurbaren stamvader vermelden de oor konden Johann Holiweg, burger en schoenmaker in de stad Gieszen, die om streeks 1600 leefde. Zijn zoon en klein zoon waren predikanten, rijn achterklein zoon Geoig Philipp Hartmuth Holiweg evstigde zich metterwoon in Frankfort, waar hij 1687 het burgerrecht verwierf. Diens) kleinzoon, de bovengenoemde Jo hann Jacob, werd door zijn huwelijk deel genoot in l]et bankiershuis der gebroe- dCü Bethmann. 1 l rt De: Bethmanns zijn een oud geslacht uit Gosl'ar, waar na 1500 een Henning Bath} mann lid van het koopmansgilde en raads heer was, Zoon, kleinzoon en1 achterklein zoon hadden hetzelfde beroep en gelijke waardigheid. De achter-achterkleinzoon Cout'ad Bethmann werd muntopzichter der vorstin van vNassau Hol'zapfel en ver plantte daarmee zijn stam naar Nassaju'. Maar reeds zijn kleinzoon Johann Phi lipp werd burger van Frankfort,' en door erfenis' 'hiertoe in staat gesteld, nam hjj een zaak over. waaruit het bankiershuis der gebroeders Bethmann groeide. Van nu af behoorden de Bethmanns tot 'dei voornaamste geslachten van Frankfort. Met den zoon van Johann Fhil'ipp, Simon Moritz, in den Napoleontischen tijd' Frank fort's grootste weldoener, begon de vrij- beerlijke linie der Bethmann's; ter-wijl zijn zuster al's echtgenoote van Johann' Jacob Holiweg de stammoeder der Bethmann] Hollwegs "werd. (N. R. Gt.) Korte oorlogsberichten. Nathan, Strauss, die het vorig jaar zijn jacht ter waarde van 35.000 dollar geschonken heeft ten bate van de Jood- sche slachtoffers van den oorlog, heeft thans zijn huis te Londen, dat 1.750.000 frank waard is, voor dat doel afgestaan en vooral voor de Joden in Palestina. Het kostbare meubilair is ten bate van de Joodsche oorlogslachtoffers verkocht, Te Londen hadden na den Duitschen Zeppelin-aanval anti-Duitsche oproertjes plaats, waarbij winkels van menschen, met Duitsche namen het moesten ont gelden. Bij een bakkerswinkel werden de ruiten ingegooid en het brood op straat gesmeten. De winkel van een varkens- slachter werd geplunderdeen piano werd op straat gehaald en verbrand. Aan andere winkels gebeurden dergelijkie dingen. De stad Swindon in Engeland, met 50.000 arbeiders, is de voor-vorige week zonder bier geweest. In Zuid-Wales heb ben de mijnwerkers verleden week met erge dingen gedreigd staking? als het bier niet binnen enkele dagen de helft goedkooper werd en ér meer van kwam. I tDe dertienjarige prins Karei van België tweede zoon van koning Albert, heeft met goed gevolg zijn eind-examen afgelegd aan de Engelsche marineschool en Zal eerlang scheep gaan op een En gelsch oorlogsschip. Men meldt uit Oldenzaal aan die ,,N. R. Crt.: Om den steeds sterker wor denden stroom van deserteurs en krijgs gevangenen naar ons land te keeren, zijn de Duitsche 'wachtposten langs onze oost grens belangrijk versterkt, zoodat zich des pachts op nagenoeg elke 100 M. af stands langs de grens een soldaat bevindt. Ook (moeten aangehouden deserteurs en' krijgs- igevangenen in het gebied van het Vile legercorps (Munster) onmiddellijk voor de dezer dagen te Munster en Cleef opge- ness, maar dan nog maar voor enkele uren, één dag was ik te Margate geweest en de Theems had ik tot Greenwich af gevaren, maar nog nooit hadden mijn oogen een schouwspel gezien, als dit. Het uitgestrekte, golvend watervlak scheen eindeloos te wezen, en een breede streep als van gesmolten zilver of beter gezegd als van bleek goud strek te zich door de gansche oneindigheid heen, tot daar waar lucht en water met elkaar schenen ineen te smelten. Een klein, wit zeil, als de vleugels van een duif, vertoonde zich een paar minuten aan den horizon, om dan weer in het nevelachtig verschiet te verdwijnen, ter wijl de sterren verbleekten, fonkelden ear wéér verbleekten en ik luisterend en als betooverd daar stond in mijn dun nacht gewaad, de nooit vermoeide schoonheid van dien prachtigen nacht aan zee als indrikende. Hoe schoon alles was ik kan het niet beschrijven, nooit heb ik iets zoo schoons aanschouwd als in dien eersten nacht bij de Perrens. En voor mijn kinderlijke verbeelding was het, alsof een bovenaardsche heerlijkheid zich voor mij in dat uur ontsloot. (Wordt vervolg I.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1