veulen, te koop. So. Woensdag; 18 Juli 1917 31e Jaargang i§E, aagd ierijen, veulen, ken. nten, de, De Groote Oorlog. Binnenland. uwe •den ving wsche elen. oop, V J. DE FEIJTER Lz. A. DE RUIJTER. ERVEN In tijn, Vuur- bofineum. der \yit. Dweilen, ns. ïg in Ven- sn prijs ;nd, loolgaande Zaterdag. D'HUIJ, and, Wei- ie tot den nieten de to „Koop" DY, Mid- s van de ingrbii ude dorp, eland e. areau „De it veulen, uilen tegen jd beneden iiggekerke, n te koop no. 158B, restkapelle. boek. leveren bij •s. BOLIER, kerke, Westhoek. Spruitkool» iten. z., Domburg, nng riefjes in te aij de, Seisweg( Idinge. 1 Augustus dbouwer te IS te Zoute- te N. en St- vember oen ken, en een eisje.Wasch Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. ■«iB&i'SBi i i Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P, DHUIJ L. BURG. Drukkers ■Oosterbaan Le Cointre. Goes. *De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonuementapjrqjs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -0.06 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 o& 3-maal wordt 2-maa.l berekend. Bij abonnement voordeelige mi-WMnlm. Bewijsnummers 5 cent. De herstemming te Axel. A.s. Vrijdag worden de kiezers te Axel opgeroepen ter stembus om bij herstem ming te zorgen, dat de zetel van J. de Feijler Lz. niet verloren gaat, en die van wijlen notaris Dregmans niet door een li beraal bezet wordt. Waar de oorzaak ligt dat in deze kleine plaats bij een gewone aftreding van ge meenteraadsleden de partijen zoo scherp tegenover elkander staan, laten wij in het midden. Maar nu de vrijzinnigen, na de herkie zing hunner candidaten, ook beslag zoe ken te leggen op den zetel, gedurende zes jaren, zoo vol eere door De Feijter, en den vacanten zetel zooveel jaren door nu wijlen Dregmans ingenomen, roepen wij alle kiezers van Christelijken huize en van rechtzinnige belijdenis op om met vereende kracht te beproeven deze po ging te verijdelen. Het zou voor Axel jammer zijn wan- jneer een zoo flinke werkkracht als De Feij ter, door onverschoonbare achteloosheid van onze eigen broederen uit den Raad verdwijnen moest En het zou ons leed doen wanneer de zetel van onzen trouwen vriend Dreg mans door zorgeloos thuisblijven of ge hoor geven aan onjuiste aanbevelingen voor ons moest verloren gaan. Nog eens, rechtsche kiezers van Axel, dal kunt gij met 's Heeren genadige hulp voorkomen. Voorkomen door zelf uw stem te komen uitbrengen op De Feijter (aftr.) ën De Ru ij:tér; en door uw vrienden en bu ren uit. te noodigen uw voorbeeld te vol gen. Beide candidaten het is bekend zijn een gang naar de stembus waard. De heer J. de Feijter Lz., die reeds zes jaren onze beginselen verdedigde, is om zijn kalmen, netten levenswandel alge meen bekend; hij behoort tot de onderne mende personen in de gemeente en is op het terrein van den arbeid velen ten voorbeeld. De heer A. de Ruijter heeft als Chris tenpatroon en werkgever onder ons een te goeden naam, dan dat wij voor zijn aanbeveling vele woorden zouden gebrui ken. Hij is een werkgever, die zomer en winter aan tientallen brood verschaft. Bovendien zijn deze twee ernstige be lijders van den Christus; daarom vragen wij voor hen uw stem, van u allen, die nog buigt, voor den Christus der Schrif ten. tot wat kerk ge ook behoort, waar ge ook uw belijdenis hebt gedaan, u al len die weet wat het is Christen te zijn. Die met ons overtuigd zijt dat niemand onzer volmaakt is, dat wij allen dage lijks struikelen in vele; dat wij nog maar een klein beginsel der ware gehoorzaam heid bezittenmaar die ook weet dat wie den Christus als den Koning er kent, Hem belijden moet op a 11 e t e r- rein des levens. In huis, in school, in maatschappij; ook in den gemeenteraad. Wie deze gedachte bezielt, trekt Vrij dag met ijver op en tracht ook den wei felenden broeder te winnen voor J. DE FEIJTER Lz: A. DE RUIJTER. .Het 2e en 4e puntje zwart maken. Let er echter wel op dat gij u door de liberale strooibiljetten niet laat in de war brengen, als zou het niet gaan om de Christelijke beginselen. Op de argeloos heid van eenvoudigen die vasthouden aan de kerk, en toch zich laten gebruiken om het liberalisme in ons van ouds zoo kerksche en rechtzinnige Axel ter over winning te voeren. Belijdenis en roeping vorderen dat in de kerk waarvan gij lidmaat zijt, voor een kerkelijk ambt, gij op het beste lid uwer kerk stemt, natuurlijk zoo hij iemand is die den Heere vreest. Maar in de staatkunde geldt de regel dat wanneer een candidaat de belijdenis des Heeren en den eisch van Gods Woord in het openbare, leven hoog houdt, elk Christelijk kiezer van wat kerk ook, op Zulle een zijn stem uitbrengt. Zoo uwe taak opgevat, hebben wij het volste vertrouwen, dat Vrijdag TUSSCHEN 8 en 5 UUR de meeste stemmen te beurt vallen aan De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen was ook in de afgeloopen maand gunstig. Zij bedroeg~"in totaal 4 en een kwart mil joen meer dan in 1916,, grootendeels een gevolg van de hoogere opbrengst' der In komstenbelasting, die toch met 3 .en drie kwart miljoen naar boven ging, en van de zoo wisselvallige successierechten, die een en een kwart miljoen hooger was dan in Juni van 't vorige jaar. terwijl ook de Zegelrechten - dank zij de Ze gelwet - nu reeds een hall' miljoen gun stiger stonden. Dat ondanks deze mooie uitkomst het accres toch nog maar 4Vi miljoen was, ligt 'aan den teruggang of den miniemen vooruitgang van bijna, alle overige middelen. Van de accijnzen ging aJleen die op bier en azijn eonigszins vooruit, deze klom namelijk van 143 dui zend op 218 duizend. Van de directe belastingen alleen de inkomstenbelasting. Een ernstigen teruggang maakten de invoerrechtencirca anderhalf miljoen in 't vorige jaar, nu slechts 846 duizend gulden; een teruggang die naar te vree zen is .nog wel wat z,al aanhouden! en de suikeraccijns, die van 3 en een kwart miljoen op 2 en een half miljoen slonk; terwijl een meer bemoedigende terug gang gemaakt werd door het gedistilleerd, dat. weer circa twee ton daalde. De oorlogswinstbelasting en de drie verdedigingsbelastingen brachten saam 20 miljoen op; in het nu verschenen half jaar ruim 60 miljoen. De opcenten ten bate van het leeningsfonds 1914 in to taal ruim 4 miljoen, tegen nog geen 3 miljoen in Juni 1916. In de zes eerste maanden van dit. jaar was de opbrengst dezer opcenten 4 mil joen hooger dan in het gelijknamige tijd perk van het vorige jaar. Nu 18-, toen 14 miljoen. Ondanks de drukkende tijdsomstandig heden, vaart de Rijksschatkist voorloopig bij een en ander duis niet kwaad! Geld is er genoeg, maar eten Sekaopt overzicht van den toestand. Het schijnt, dat het met de successen van de Russen in het Oostfront weer uit is. Althans te oordeelen naar het feit, dat zij na hevige gevechten Kalusz weer hebben verlaten §n op den oostelijken oever van de rivier de Lommica, waar deze stad aan ligt, zijn teruggetrokken. De Dnejster en zijrivieren zijn aan het vallen. In het Zuiden zijn de Italianen even eens weer aan de verliezende hand. Aan vallen der Italianen bij S.elo, aan het Isonzo-front liepen in het Oostenrijksche spervuur dood. Op het Westfront vallen de Duitschers, en ook de Franschen, niet zonder suc ces aan. Laatstgenoemden wisten op de beide Maasoevers, bij de beruchte Hoogte 304 alle stellingen te heroveren die de Duit schers sinds eenige weken in bezit hadden. In Champagne daarentegen blijven nog steeds de Duitschers in het voordeelt Zij vielen een Fransche bezetting aan bij Courteron en namen die, terwijl 450 ge vangenen in hunne handen bleven. Dit dorp ligt noordelijk van den Dames- weg (Ohemin des Dames), en oostelijk van Vailly, waar zich het steunpunt der zoogenaamde Hindenburg-linie bevindt. Zoowel1 aan het oostfront als aan het westfront heeft derhalve voorloopig! der Geallieerden offensief gefaald. Dr. Michnelis. Een lezer van De Nederlander schrijft aan dat blad, dat de nieuwe Rijks kanselier „is een zeer beslist Christen, die zich ongetwijfeld zijn Heer en Hei land ook op den hoogsten post in het Rijk niet schamen (zal)". In 1910 was dr. Micbaelis lid van den Raad van Beheer van de Chr. Ver. van Jonge Mannen te Berlijn, en vice-voorzitter, in 1912 werd hij voorzitter van dat college. Ik heb 'vele zijner redevoeringen gehoord, onder anderen over „De Christen en het Staats- en Volksleven". Zijn toespraken van gods- dienstigen aard kenmerkten zich steeds door fnschheid en hoogen ernst. Als hij sprak, dan was er een levend Christen aan het woord, die zelf voor eigen leven dagelijks uit de Schrift kracht en troost putte. Hij was in mijn tijd (ik ben tot October 1913 in Berlijn geweest) een zeer trouw bezoeker van de predicaties van ds. le Seur in de Stadszendingskerk, waar vóór dezen vele jaren de bekende Adolf Stöcker preekte. Dr. Michaelis was en ie ongetwijfeld in de Chr. Vereeniging voor Jongemannen te Berlijn zeer geacht en bemind. Het Huis Windsor. De Engelsche Koning heeft (o, lacht toch niet!) gisteren 'in een zitting van den Geheimen Raad voor zich en zijn huis den naam Windsor aangenomen. Hierbij teekent de N. R. C. aan Tot nog toe heette het Engelsche vor stenhuis: het huis Saksen-Kohurg en Go- tha. De grootvader van den koning van vaderszijde was prins Albert van Saksen- Koburg en Gotha en de grootmoeder, ko ningin Victoria, was de dochter van een prinses van Saksen-Koburg. Onder de ti- bel's van den koning van Engeland zijn die van hertog van Saksen en prins van Saksen-Koburg en Gotha. Die zullen nu wel gesclu-apt zijn. Windsor is, gelijk men weet, de naam van de stad pan do TheemS, waar do koning zijin kasteel Windsor heeft. Daar bouwde Willem de Veroveraar in de 11e eeuw een burcht. Wij voegen aan deze historische her innering aJleen de opmerking toe. dat het wel ietwat kinderachtig schijnt, om dat de grootvader van Koning George het ongeluk had een Duitscher te zijn, enkel uit haat tegen Duitschland of al thans tegen den Keizer, dien grootvader en den naam van diensi stamhuis te ver loochenen. Om dezelfde redenen veran derde de Czaar indertijd den naam van zijn vaderstad Peetrsburg in Petrogradi. Doch geen van beiden kunnen met al dergelijke maatregeltjes niet ongedaan ma ken, dat ook door hunne aderen quiver Duitsch bloed vliet. Het duikbootgevaar is men rog niet meester. In weerwil van de verzekering van Lloyd George in Glasgow, dat men de duikboot begint meester te worden, uit de „Daily Mail" diepe bezorgdheid over de voortdurende seheepsverliezen. Zij schrijft „Volgens de bekendmaking van de Ad miraliteit hebben onze verliezen sedert Maart nooit minder dan 15 groote sche pen per week bedragen. Dat beteekent, dat we geregeld dagelijks 2 tot 3 schepen vèrliezen. De getallen zijn intusschen. niet compleet. Ze bevatten niet de Schepen der Geallieerden en der neutralen, vol gens bewering der Duitschers ook niet de door de Britse he regeering gechar terde schepen. Bovenalen ook niet de beschadigde schepen, die; misschien maan denlang op de werf liggen. Ofschoon se dert de reusachtige verliezen in April een zekere vermindering is waar te ne men, moet men het door Bathurst met nadruk genoemde feit in aanmerking ne men, dat, zich tegenwoordig de duikbo.o- ten, schepen met grooter tonnenaantal uitzoeken. Dat blijkt niet uit de verlies- lijisten. Het gevaar is men niet meester. De Duitschers beweren, gedurende de eerste 3 blokkade-maanden maandelijks over de 900.000 ton in den grond ge boord te hebben. Zij brengen zelfs vol gens Fransche opgaven 600.000 ton jpt zinken. De Geallieerden hadden bij het begin van het jaar 40 millioen ton. Maar wanneer de verliezen in zulk een tempo verder gaan, gaan wij een zeker verderf tegemoet." De vrees voor de Ouitsche vliegers. Henry de Halsalle schrijft in de „Daily Mail" van 6 Juli: „De bedreiging van Londen door Zep pelins behoort tot het verleden. De lucht vloot, die Londen en de groote steden van Engeland met zijn inwoners in de asch moet leggen, zal nooit komen. Duitschland bouwt nu geen Zeppelins meer ,miaar vestigt zijn aandacht op de moderne vliegmachines. De Duitschers zijn het nu erover eens, dat de laatste vlie geraanval' op Londen in hooge mate' een succes was. Deze aanval' heeft men in Berlijn slechts als een proef beschouwd. Wanneer 15 vliegmachines een zekere schade kunnen aanrichten, wat kunnen dan wel riiet 50 of 100 of zelfs 1000 vliegmachines prestoeren Wanneer Duitschland van plan is in groote mate vliegtuigen te bouwen, moeten wij ons daarop inrichten. Gesteld, dat 50 Duit- sche vliegtuigen Londen hedennacht ko men bezoeken, hebben wij dan een over eenkomstige luchtvloot tot onze beschik king, om met den vijand in het strijd perk te treden? '\Vij moeten meer vlieg machines bouwen, wat wij! zelf niet) kun nen bouwen, moet in het buitenland wor den gekocht. Ik herhaal, dat Duitsehlands volgende slag zal zijn, Engeland, ent wel- iswa-'u waarschijnlijk weer Londen met vliegmachines aan te vallen. Zijn wij' er op voorbereid? Italië onder Engelsch toezicht. Volgens mededeelingen van een Oosten- rijk-Hongaarsch oorlogsverslaggever, zijn onlusten te Milaan "door Engelsche ca valerie onderdrukt, en is de Italiaansche sche post pan de Engelsche censuur on derworpen. Men kan zich voorstellen, hoe zeer zich het nationaliteitsgevoel der Ita lianen tegen hetpubliceeren dezer heide efiten verzette. Italië, de „voorvechter der vrijheid, menschelijkheid en bescha ving", Italië, dat zich zoo graag als de leider der geheele Entente zou uitgeven, onder EngeLsche censuur en politietoe zicht De geschiedenis van het optreden der Engelsche cavallerie ter onderdrukking van onlusten in Milaan is onafhankelijk en door gevangen Italiaansche officieren, welke gescheiden van elkaar verhoord werden, verteld. En wat de censuur be treft, welke Engeland in Italië uitoefent, zoo in het Oostenrijk-Hongaarsche Pers kwartier in het bezit van een in Tarente aan een Italiaans'chen officier geadres seerden brief, welke op dé linker bene den hoek heel duidelijk een blauwe ronde stempel met het opschrift: „passed by Censor" vertoont. Korte oorlogsberichten. Het Japanse he handelsver bod. Volgens de „China Telegraph" maakt het Japansche handelsverbod met den vijand uitzonderingen voor vijande lijke onderdanen in Japan. Deze mogen handel drijven in waren,, welke noodza kelijk zijn ,voor hun bestaan en de in standhouding hunner firma's, en bijzon dere zaken doen, welke door de regee ring zijn toegestaan. Echter staan alle vijandelijke kantoren onder toezicht. Psalm gecen sureerd. De .En geLsche kerkautoriteiten willen blijkbaar beletten, dat men het nemen van ver geldingsmaatregelen uit Psalmen goed te praten. i Uit Londen wordt gemeld, dat Psalmi 58 door de kerk in der. ban is gedaan, omdat daarin de leer van vergeldings maatregelen verkondigd wordt. De be voegde autoriteiten hebben besloten den Psalm uit het Psalmboek te verwijde ren. Andere psalmen, die dezelfde gevoe lens vertolken, zullen eveneens verwij derd worden. De deken van Canterbury heeft .tegen deze wijzigingen verzet, aan- geteekend. R e g i m e n t e n v a, u o f f i e i e ren. Volgens de officieel e Russische berichten, gisteren door ons genoemd, hebben -bij het nieuwe offensief in Galieië ook regi menten meegevochten, die slechts uit of ficieren waren samengesteld. Deze had den er niet tegen opgezien, in den rang van gewoon soldaat aan den aanval mede te; doen teneinde de Russische Republiek te bevrijden. Men moet eerbied hebben voor dozen moed en deze overtuiging, maar het geeft toch geheel den indruk van krankzinnigenwerk. Het gebrekaan officieren in het Russische leger is be kend, desniettegenstaande worden zij hier bij massa's en volkomen nutteloos opge offerd. Wanneer men straks nog regimen ten van generaals; gaat samenstellen, zal het Russische leger wel spoedig geheel zonder aanvoerder zijn. Naar de Deutsche Tageszeitung me dedeelt, brengen Zweedsche bladen op nieuw het bericht, dat Engeland neutrale schepen dwingt door het versperde gebied naar .Engelsche havens te varen. Het .Zweedsche zeilschip Ines werd bij IJs land door een Engelsch oorlogsschip aan gehouden en niettegenstaande de gezag voerder op de neutrale bestemming van zijn schip wees, werd het met een prijs- bemanning naar Stornoway opgebracht. Weinige dagen later werd het tot zinken gebracht. Voor den Londenschen lijkschouwer is het geval" behandeld van iemand, die bij den l'aatsten luchtaanval op Londen was gedood door een „granaat, die uit .een Engelsch afweerkanon was geschoten. In een ander gevalkon deze doodsoor zaak slechts ondersteld worden. Twee vrouwen waren het van Schrik bestorven. Het Lagerhuis Ten de pers hebben! in Engeland al veel geklaagd over de dwaasheid, dat tal van gebrekkige man nen voor den legerdienst zijn aangeno men. Een grappig geval kwam dezer dagen voor een rechtbank. Een arbeider met éen been kwam op krukken binnen en getuigde, dat hij in kategorie C 3 voor het leger was aangenomen. Hij was yoor- waardelijk van den dienst vrijgesteld, zoo lang zijn gebrek duurdederhalve, zei zijn advokaat, tot hij er een tweede been bij-krijgt. - D© conductrices, en wagenbestuur sters der electrisehe tram te Duisburg hebben een beweging om loonsverhoo- ging begonnen. Zij zetten de wagens op de .vrije lijn, d.w.z. buiten de Stad, plot seling stop, doch worden door de politie genoodzaakt tot het eindpunt door te rijden. Hun eischen zijn inmiddels ge deeltelijk ingewilligd, doch tevens is be sloten in verband daarmede het tarief te verhoogen. In de Pruisische gemeente Lintfort is gebrek aan verkiesbare mannen om lid van den gemeenteraad te worden, zoodat jnen zijn toevlucht heeft moeten nemen tot het kiezen van twee raadsle den uit de burgers der naburige gemeente Kamperbruch (Rijnland.) Tijdens den oorlog heeft de Russi sche regeering niet alleen den spoorweg naar de Moermankust voltooid voor een goed deel met dwangarbeid van krijgsgevangenen maar ook den aanleg van (den Boechara-spooiweg geheel geroeid gebjpcht. .Dze lijn is een vertakking van den middel-Aziatisbhen spoorweg Krans- nowodskTasjkentAndidsjan; ze be gint bij Nieuw-Boechara en loopt tofc pan Tarmes, ter lengte van 490 K.M. Voorts is er nog een zijtak naar Kabasj. Del nieuwe spoorweg dient hoofdzakelijk ter vervanging ,van den zeer onvoldoenden scheepvaartweg ,op de Amoe Darja, voor het transport van katoen. Tijdsfchr. K. N. AL E.) De veestapel. Het lid van de Tweede Kamér de beier Teenstra heeft naar aanleiding van be richten, dat het voornemen zou bestaan een groot deel van den veestapel af fce slachten in verband- met schaarschte aan veevoeder, tot den 'minister van land bouw, nijverheid en handel eenige vragen gericht, n.l. óf deze geruchten inderdaad juist zijn. en zoo ja, welke maatregelen er zullen worden genomen. Aardappelen. Met ingang van 20 Juli is vastgesteld een maximum-kleinhandelprijs voor aard appelen en wel voor vroege aardappelen (groote) 10 ct. per k.g. en vroege aard appelen (poters of drielingen) 7 ct. per k.g. Deze prijs geldt niet voor de z.g. fijne aardappelen. In verband met de beschikking van den Minister' van Landbouw, Nijverheid en Handel van 30 Juni j.L, betreffende de voorwaarden van levering van Voor loop Rangoon en Basseinrijst aan de ge meenten, wordt de aandacht der winke liers in regeeringsrijst er op gevestigd, dat van heden af door de winkeliers, die een of meer balen rijst van een gros sier ontvangen, een gelijk aantal ledige zakken bij dezen moet worden ingele verd. De spoor en de rijwielen. Men schrijft aan de „Ned.": Legio is het aantal klachten, dat reeds nu, enkele dagen na de invoering van den nieuwen maatregel, opgaat tegen de wijze waarop thans het rijwiel-vervoer ge regeld is. Bedoeld is natuurlijk het ver voer als passagiersgoed. Men weet, dat vervoer per eerstv. sneltrein slechts mo gelijk is tegen betaling van rijwielkaart ad f 1. Doch het vervoer per kaart van 20 cent, die men thuis zelf invullen moet, bestaat nog, en dit geschiedt niet per sneltrein, doch in lokalen dienst en in daarvoor aangehaakte goederenwagens, die echter op het vervoer van eenige honderden rijwielen tegelijk absoluut niet ingericht zijn. We waren er dezer da gen getuige van, dat van vier aldus ver zonden, nagenoeg nieuwe rijwielen, geen enkel onbeschadigd aan de eigénaars werd teruggegeven. De netten van damesrijwie len aan flarden, de stukken van het mof fel gestooten, de remmen verbogen, de kettingkast ingedrukt. Daar ze eerst na 18 uur te krijgen waren, hadden ze ge- ruimen tijd in een loods gestaan; tusschen. andere in, waren herhaaldelijk verplaatst en hadden dientengevolge den gloed ha- rer nieuwheid geheel verloren. Het spoor- personeel treft geen blaam; de menschen kunnen er ook niets aan doen, moeten allerlei onvriendelijkheden van het publiek aanhooren, en hebben van den maatregel Zelf den grootsten last. Het goederenver voer lijdt er eveneens onder, gelijk men begrijpt. Hierbij- komt nog, dat de menschen diel niet voor hun genoegen, maar voor hun zaken te plattelande hun rijwiel noodig hebben, het meest gedupeerd worden. Wij bedoelen de kleine reizigers, agenten e. d. die niet weten of zij de kosten van him rij wiel vervoer (twee gulden voor een reis) op één dag wel kannen verdienen. Voor deze menschen, houders meest van spoor- abonnementen, diende wel een speciale regel te worden gesteld, wanneer de spoor wegen den nieuwen, zeer impopulairen maatregel in stand houden. En doen zij dat, dan mag men van de Maatschap pijen eischen, dat zij haar materiaal aan de eischen der te vervoeren goederen aanpassen, zooals zij dat ook voor vee- vervoer e. d. doen, zoodat de rijwielen, die toch waarlijk geen oud vuil en te genwoordig zeer duur zijn, niet hot .en her. niet op en over elkaar worden ge smeten. Kan de Wielrijdersbond daar niet eens wat tegen doenl Staatsspoorwegen. Benoemd ,tot werktuigkundigmet in gang van 1 Juli 1917 de werkmeesters eerste klasse, G. J. Snelleman, H. J. Els- man, G. .Sluiter, J. H. van der Gxijp en J. H. Tjabring en tot hoofdwerktuig kundige de werktuigkundige W. v. d. Ber

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1