Binnenland. Uit de Provmeia. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Rechtszaken Ingezonden Stukken. Het incident komt blijkbaar voort uit een republikeinsche beweging in het Ser vische leger, die men met bloedig geweld probeert te onderdrukken? De Republiek der Lithauen. De vertegenwoordigers van den Litau- schen landdag doet aan de pers de vol gende mededeeling Den 9den Juni werd te Petersburg de Litausche Landdag geopend. Na leven dige debatten werd 16 Juni een besluit genomen, dat het geheele ethuographische Litauen, voor een onafhankelijken, voor een altijd neutralen staat verklaarde, dat Litausche vertegenwoordigers aan het vre descongres deelnemen en dat een Litau sche wetgevende vergadering op den grondslag van een algemeene, gelijke, di recte en geheime stemming wordt bijeen geroepen om de grondwetsherziening vast te stellen en de regeering van het land te regelen. Vakorganisatie voor predi kanten. In de vergadering der N. Holl. Predi- kantemvereeniging, heeft ds. Boer uit 'CrTOotebroek, zijn reeds door de pers open haar gemaakte stelling verdigd: Vakor ganisatie als middel tot salaris ver hooging verdient ook voor predikanten aanbeve ling." Friesch Dagblad oordeelt het vol gende Zijn argumenten waren ongeveer de zelfde, die elk arbeider gebruiken zou om de kameraden in zijn vak aan te sporen tot organisatie. Zoo merkte hij o.m. op: Wij moeten er onze opmerkzaamheid op vestigen, dat er geen werkgever is die zijn werknemers meer uilbetaalt dan het onmiddellijk noodzakelijke. Waarom zouden kerkvoogdijen op dezen regel een uitzondering maken? Deze staat van za ken dwingt ons, gelijk -wij. theologisch georganiseerd zijn, ook als predikantep tot een vakvereeniging. Is de tijd voor ons niet gekomen, om niet alleen' betref fende het salaris, doch eveneens inzake andere eischen, onze organen te schep pen, die ons bij onze werkgevers kunnen vertegenwoordigen Uit de discussie stippen we 'n paar pun ten aan Ds. Salm zegt: De predikanten staan economisch inderdaad op een afzonder lijk standpunt. Een vischboer laat voor de pastorie dubbel betalen; hij beschouwt zich tegenover den predikant als een soort hofleverancier. Is nu de predikant priester, profeet of koning, da11 heeft hij ook aanspraak op koningsloon. Ds. Hovy uit Wijk-aan-Zee merkt op, dat als wij met eischen tegenover de ge meente gaan staan, de gemeenten ,nog meer dan tot nog toe zich de vraag zullen stellen: „Wat heb ik aan je?" d.w.z. dat ze uitsluitend voor een pre dikant, die 'naar hun smaak is, iets zul len over hebben. IM Leendertz. uit Beets vindt de stel ling van ds. de Boer nog al materialis tisch-. Is het predikantsambt een ,,vak," dat wordt uitgeoefend als kostwinning? Onze arbeid is niet te betalen. De pre dikant, die voor verbetering van zijn traktement gaat werken vernedert zijn ambt., (lat geen kostwinning" is in den gewonen zin. Ds. Salm herinnert nog aan Hofni en Pinehas, die naast hun vast priesterloon nu en dan een los brokje uit de pot wisten te pikken; het is in deze benauw de tijden althans gelukkig, dat de pries terschap in den vorm van duurtetoeslag en particuliere bijdragen er heden ook nog zoo'n pot op na houdt. De kwestie van „vakorganisatie" zal intusschen nader worden onderzocht. liet „protestantisme." De Poortwachter, van de (Geref.) Rijn- landsche Kerkbode gelooft niet, dat het Protestantisme iets voor den vrede zal vermogen. „Iets zou er van kunnen komen, wan neer het Protestantisme overal zijn Pro- testa ntsche staatspartij had, evenals het Roomsch-Katholicisme overal zijn Roomsch-Katholieke staatspartij heeft. Maar dat is het geval niet. Zelfs in ons land zijn de Protestanten in politiek op zicht hopeloos verdeeld. Wel zijn de an tirevolutionaire en Christelijk-historische staatspartijen als zoodanig Protestantsch. Maar dat zijn er toch reeds twee. En wanneer die twee nu alle Protestantsche belijders vertegenwoordigden, doch er be- hooren Protestanten tot allerlei andere parlijen. Men heeft conservatieve en de>- mocratische. socialistische en anarchisti sche Plrotés tartten. Protestanten, die weer loosheid en dienstweigering prediken, en Protestanten, die weerbaarheid en mili tair plichtbesef willen. Hoe aal deze ver deelde hoop 'gemobiliseerd kunnen wor den tot een politieke niacht van eenige beteekenis, voor den vrede liet Roomsch- Katholicisme is ook politiek een mocht. Het Protestantisme is politiek machteloos. Hét Roomsch-Katholicisme vermocht voor den vrede niets. Het Prtostentisme zal nog nimmer iets vermogen." Distributie van huisbrand- kolen en turf De door de Brandstoffen-commissie vol gens het distributietelsel voor brandstof fen verzamelde gegevens zijn thans door de Rijks-Kolendistributie verwer.-1 het resultaat is als volgt: Groep A. (Particuieire personen) om vat: 'vlas-e 1 woningen met 1 haard stede klasse Ia woningen met 1 haard stede met kookgas; klasse II woningen met 2 haardsteden met kookgas; klasse Ila woningen met 2 haardsteden met kookgasklasse II'I woningen met 3 haard steden; klasse IV woningen met 4 haard steden; klasse V woningen met 5 baard- steden; klasse VI woningen met 6 haard steden; klasse VII woningen met 7 en meer haardsteden en klasse VIII wonin gen met centrale verwarming. Groep B. (groote magazijnen, winkels, particuliere kantoren) omvat: Klasse I en Ia J haardstede; klasse II en Ila 2 haardsteden; klasse IJl 3 haardsteden; klasse IV 4 haardsteden; klasse V 5 haardstedenklasse VI 6 haardsteden; klasse VII 7 en meer haardsteden en klasse VIII centrale verwarming. Voor Groep C. (Openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden) zie kenhuizen, rijks-, gemeerde- en provincia le kantoren, gestichten van weldadigheid, of 'algemeen nut, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, hotels en restaurants) en D (Gebouwen voor publieke vermake lijkheden) is als behoefte opgegeven in totaal 360.000 ton. G ro e p A. Basis voor de vaststelling van de rantsoenen is de hoeveelheid, welke jklasfee I [de woningen; met 1 haard stede) gedurende het stookseizoen (1 Oc tober—1 April) bij een normalen winter en bij een tot het uiterste doorgevoerde) zuinigheid behoeven. Deze hoeveelheid wordt bepaald op 10 H. L. steenkool (onder steenkool te verstaan kachelkolen, anthraciet en eierbriketten). Klasse Ia ontvangt dezelfde hoeveel heid, terwijl klasse I tot 1 October nog zoo noodig tot een maximum yan 2 H.L. kan ontvangen (dit echter niet in min dering van rantsoen volgens Jsrandstof- fenkaart). Uitgaande van het feit, dat klassen II en Ila als regel niet meer dan één ka chel zullen -stoken, ontvangen II en Ila zeer weinig meer dan klassen I en Ia. De rantsoenen worden als volgt Klasse I 10 H. L. (event, vóór 1 Oct. 2 H.L. toeslag); klasse Ia 10 H.L.; klasse II 12 H.L. (event, vóór 1 Oct. 2 H.L. H.L. toeslag); klasse Ila 12 "H.L.; klas se III 22 H.L.klasse IV 30 H.L.; klasse V 36 H.L.; klasse VI '42 H.L. en klasse VII 48 H.L. Het systeem is, dat in het algemeen de klassen I, Ia, II en Ila geen kolen ontvangen vóór 1 October, maar door de Brandstoffen-commissies voor haar de noodige kolen worden gereser veerd. Deze worden dan geregeld vanaf 1 October a.s. bij kleine hoeveelheden verstrekt. Voor de klassen Ia en Ila wordt het koken op gas niet op het rantsoen in mindering gebracht. Wel bij de klassen III e nhooger en wel voor het tijdvak 1 Mei1 October per maand 1 H.L., dus in totaal 5 lI.L. steenkolen. Op gas kokend, bedraagt dus het rantsoen voor klasse III: 17 ILL., voor klasse IV: 25 H.L. enzoovoort. De distributie van gas voor verwar ming gedurende het stookseizoen (1 Oct. 1 April) vormt een onderdeel van de brandstoffendistributievoor het gebruik van een gaskachel of gashaard wordt van het rantsoen 6 H.L. afgetrokken. Getracht zal worden aan de klassen 111 en hooger vóór I October a.s. een deel van het rantsoen te verstrekken; echter eerst na dat door de Brandstoffen-commissies voor Sassen I, Ia, II en Ila een evenredig deel van de winterbehoefte is gereserveerd*. Voor klasse VIII (centrale verwarming) wordt het rantsoen bepaald op de helft van het verbruik gedurende het vorige stookseizoen. De rantsoeneering voor de groepen B, C en D. wordt bepaald op 75 pet. van de voor het stookseizoen 1917/18 opgegeven behoefte. In de eerste plaats dient thans door de .Brandstoffencommissie te worden voortgegaan om aan groep C een gedeel te van haar rantsoen te verstrekken, daar na aan de groepen B en D. De Brandstoffencommissies kunnen nu nagaan tot welk van één der vier groe pen de persoon of instelling behoort en het rantsoen op brandstorfkaarten uit schrijven. Iedere 'Brandstoffencommissie kan dan overzien hoeveel zij tot 1 April noodig heeft, 'terwijl de Rijkskolendistri- butie .al het mogelijke zal doen- de be noodigde hoeveelheid te doen leveren. Vóór 4 Augustus a.s. dient elke Brand stoffencommissie opgaaf te doen. Toen en nu. ,,'t Is al geen timmerhout, al is er hout voorhanden", Zoo luidde 't vaderlandse he spreekwoord in 't Verleden. „Al 't vaderlandsche hout maar kappen; als 'twil branden!" Zoo luidt de stelling in 't önvaderland- sche Heden. Hand. Distributieregeling van regee ring s g r o n d s t o f f e n voor grof roggebrood. De minister van landbouw heeft be paald, dat de distributieregeling van rè- geeringsgrondstoffen voor grof roggebrood vani 1 Juni j.l. als volgt zal worden ge lezen Artikel 1. Aflevering en vervoer van grof roggebrood, gebakken anders dan van regeeringsgrondstoffen voor grof rog gebrood, is verboden, behoudens ten aan zien van partijen, waarvoor door of na mens een regeeringscoirLmissaris voor de Rijksgraanverzameling of het Centraal Broodkantoor een geleidebiljet is afge geven. Artikel II. nOder „Regeeringsgrondstof fen voor grof roggebrood" wordt-verstaan rogge en andere grondstoffen ter vervaar diging van grof roggebrood, overeenkom stig tie aanwijzingen, door of namens den minister van landbouw, nijverheid en handel gegeven. Artikel III. Deze distributieregeling treedt heden in werking. Verb o d van g e b r u ik van tarwe, rogge, peulvruchten, boekweit als voedingsmiddel voor dieren. De minister van landbouw heeft be paald: I. Het is, behoudens zijne bijzondere toestemming of die van don minister van oorlog, met ingang van htden verboden A. tarwe, rogge, peulvruchten en boek weit te verwerken tot voedenniddel voor dieren of te vermengen met voedennid- delen voor dieren; B. tarwe, rogge, peulvruchten en boek weit, gedorschl of ongedorscht, verwerkt of .onverwerkt, gemengd of ongemengd met andere stoffen, als voedenniddel voor dieren te gebruiken. II. Het onder I bepaalde is niet van toepassing op paarden-, wier-, schapen-, duiven- en Waalsche boonen. Normaal bak- en braadvet. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft den maximum-inkoopprijs van normaal bak- en braadvet voor de gemeenten met ingang van 16 dezer vast gesteld op f120 per 100 K.G. Bij het wapen der infanterie is, jbe- noemd tot eerste luitenant bij zijn tegen woordig korps de tweede-luitenant B. Ge- leijnse van het 3e reg. Staatsblad no. 474 bevat een Kon. besluit tot nadere wijziging van het Kon. besluit van 25 Juli 1908, waarbijaan: de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, gevestigd te Middelburg, vergunning is verleend op een terrein in de gemeente Bergen op Zoom en Halsteren een gesticht voor krankzinnigen op te richten. Wemeldinge. De alphabetische aanbeve ling voor gasmeester alhier bestaat uit de heeren1. J. H. landschoten te Bodegra ven; 2. J. Witbol, Vlaardingen; 3. J. Nagelgast, Schiedam; 4. A. Verijzer, Goes. Sas van Gent. Gisteravond vertoonde zich een tweedekker vlak bij de Neder- landsche grens en bleef daar gcruimen tijd zweven; waarschijnlijk was het een Duitsch vliegtuig, want er werd niet op geschoten. Hedennacht te kwart over twaalf ging over Nederlandsch grondgebied een vliegtuig; naar het geluid te oordeelen vrij laag. Er volgde een geweldige slag van een neervallende bom en de vlieger verwijderde zich in de richting van Ant werpen, waarna allés stil werd. Tegelij kertijd zagen wij in de richting van Zee- brugge bommen vallen en ontploffen; de zoeklichten waren onophoudelijk in de weer en er werd een reeks lichtkogels afgeschoten. Even daarna hoorden wij den eersten vlieger weder terugkomen. Deze bewoog zich in de richting van Terneu- zen en heeft zich meer dan twintig mi nuten boven Nederland bewogen. Tot zoo ver eigen waarneming. Hedenmorgen ver nam ik van de grensbewoners, dat een bom in het kanaal Terneuzen was neer gekomen en een ander te Selzaete, 100 meter van de grens, een huis had ge troffen en gedeeltelijk verwoest. De land bouwer Florimont de Clercq en zijne vrouw, benevens zijn schoonvader August Steehart waren onmiddellijk gedood; drie jonge meisjes- van 21, 16 en 12 jaar zijn nagenoeg ongedeerd. Ook in Asseneede moeten hedennacht bommen geworpen zijn. Bijzonderheden ontbreken voorhands. (Hand.) Brouwershaven. De heer J. Slabbekoorn, commies bij de directe belastingen is ver plaatst naar De Bildt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wanneperveen A. J. Worm- goor, cand. te Arnhem. Aangenomen naar Eikerzee (toez.) door II. E. Beernink, cand. te Zeist. Bedankt voor Oude Niedorp door J. D. v. d. Veen, cand. te Winschoten; voor Randwijk en voor Waddingsveen door J. H. v. Paddenburgh te Staphorst. Geref. Kerken. Tweetal te Bolnes K. J. Kapteijn te GieSsendarn en dr. J. G. Ubbink te Mon nikendam. Beroepen te 's Gravenland E. J. v. Voorst te DriewegenBorssele; te Leidschendam D. .1. Couvee, cand. te Rot terdam; te 's Hertogenbosch B. v. d. Werff te Dokkum. Aangenomen naar Uithuizen door D. v. Dijk te Knijpe; naar Ulrum door E. v. d. Laan te Onstwedde. De classis Middelburg heeft op de meest eervolle wijze emeritaat verleend aan ds. B. B. v. d. Hoorn te Domburg. Ds. v. d. Hoorn, geboren 7 Juni 1853, studeerde aan de Theelogische School, werd 31 Oct. 1877 in zijn eerste stand plaats te Oostzaan en Nieuwendam door zijn broeder ds. S. A. v. d. Hoorn, van Sassenheim, bevestigd; den 23 Oct. 1881 te Dus sen en den 6 Dec. 1885 te Dom burg. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam door G. II. Kersten te lerseke. Chr. Geref. Kerk. Toegelaten tot het predikambt de hee ren D. Driessen te 's-Gravenhage en W. Vos te Hoogeveen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het machinisten examen de heer Tl. Dóbbe- laere te Vlissingen. Ongelukken. Zaterdagavond is te Amsterdam een 52jarige man overleden die bij de aardappelrelletjes op den llaar- femmerdijk door een geweerschot was gewond. Een 14-jarige jongen r- te l.Tmuiden aan nekkramp overleden. Een 20-jarige artillerist is bij oefenin- gep met een voorspan munitiewagen tg Zaltbcmmel gevallende wagen ging hem over de borst, waardoor de jongeling ter stond dood was. Een 23-jarige jonge man is bij het zwemmen verdronken. ln het kanaal te Bellingwolde is) gisteren van vier smokkelaars, die overzwommen, er een verdronken. Te Udcn, waar uit de aldaar gevestigde 'Belgische vluch telingen, een Padvindeïsafdeeling is ge vormd onder Engelsche leiding, is bij het afbreken van een tent, welke voor de oefening was opgeslagen geweest, een 17- jarige Belg gevallen, waarbij hem een speer in het lichaam drong, tengevolge waarvan hij onder hevige smarten is overleden. Het Vaderland meldt nader om trent het optreden van dee woesteling Vermeulen te Stratum De beruchte Vermeulen uit Strijp, bij genaamd Bonnot, een zeer ongunstig be kend staand persoon, die nu voor een tweetal maanden uit de gevangenis 'is ontslagen, waarin hij voor het plegen van 23 diefstallen met inbraak was opgebor gen, liep de laatste dagen weder zwer vend rond. Vrijdagavond bezocht hij meer dere cafés, het laatste het café Dries sen alhier. Circa half een hoorde de zoon van den tuinman Rebel, pas uit mili tairen dienst met klein verlof met eqn gieter een ruit inslaan aan de achter zijde der woning. Fluks gaat hij, met een geweer gewapend, zien, wat er gaan de was. Hij doet de achterdeur open en tegelijkertijd wordt hem met een forscben slag een mes in de borst gestoken. Hij behoudt nog een oogenblik zijn tegenwoor digheid van geest en slaat mét den kolf van het geweer zijn tegenstander op "het hoofd, die bewusteloos neerzakt.-De ge troffene Rebel, zakt eveneens ineen, en roept tegen zijn vader, dat hij gestoken is. Rebel en een hveetal bij hem in kwar tier zijnde onderofficieren rantselen den snoodaard, die intusschen weer was bij gekomen, terdege af. Daarna binden zij hem vast en waarschuwen de gemeente politie, die weldra Vermeulen in arrest stelde. De oppassende jongeling Rebel heeft een doodelijken steek bekomen en door de doctoren wordt voor zijn leven gevreesd. De booswicht Vermeulen is eveneens flink toegetakeld. Hij klaagt erg over pijn in de linkerzijde. Het onderzoek der politie is in vollen gang. Vermedleu beweert niet te weten, waar hij geweest .is, nadat hij uit het café van Dr. is weggegaan. Hij moet volgens zijn verklaring in het gezelschap zijn ge weest van een tweetal personen (een Duitscher) welke hij niet kent, dan bij zijn voornamen (Henri en Jan). Wijl de toestand van den gewonde II. zeer ern stig is, mag geen confrontatie plaats heb ben. Vermeulen heeft bekend, dat het mes waarmede de borststeek is toege bracht zijn eigendom is. Lastige, O.Wers. In de naaste omgeving van Gennep, met name in de gemeente Oltersum, zijn verschillende in woners, landbouwers è.a., in de Oorlogs- winstbelasting aangeslagen tot bedragen, 'welke naar hun meening te hoog zijn, zoo lezen we in het llbld. Volgens hun verklaring, hadden de ingediende reclames tot dusver geen gevolg. In plaats van nu op den vastgesteld en tijd den invorder baren termijn te betalen, in afwachting van een beslissing op hun bezwaarschrift of £>p eeu eventueel gedaan hooger be roep, hebben de menschen eeu soort af spraak [gemaakt om niet te betalen dan op ,het uiterste nippertje. Enkelen, wier roerende bezittingen een waarde verte genwoordigen, welke zoo gering is. dat belasting en kosten bij executie niet ten; volle verhaalbaar zijn, laten het eenvoudig op executorialen verkoop aanloopen. Hun dorpsgenoot en onthouden zich daarbij van bieden, zoodat bij een verkoop ter plaatse de fiscus er geen zijde "bij spint. Wat den meer gegoeden betreft, dezen zijn blijkbaar evenzeer van plan tot het uiter ste Te wachten, doch gebleken is reeds, dat als het bij dezen op verkoop gaat aankomen, zij eieren voor hun geld kiezen. Een teeken des tij ds. Te Veen- huizen wordt thans het tweede gesticht in orde gemaakt om veroordeelde smok kelaars hun straf te laten ondergaan. In het eerste gesticht bevinden zich reeds 1200 smokkelaars. Bij een hevig onweer, dat Zondag nacht boven Noordwijkerhout woedde, sloeg de bliksem in twee kapitale woon huizen. In een daarvan werd het plafond van de huiskamer vernield. Van een der brandspuiten te Alphen a. d. Rijn, heeft men al het koperwerk gestolen. De „ontbosschin g". De Em merde men worden als het ware geplun derd. Be 1 zij i in de i laatsten tijd 3000 dennen geveld; binnenkort zullen er nog meer volgen. Gemeenteraadsverkiezin gen. Te Gouda, waar dr. Hofman (r. k.) herkozen is, was de verhouding vóór de stemming 11 tot 8, nu is zij 10 (links) tot 9. Te Haarlem waar twee vrijzinnige wethouders Loosjes en Modoo uit gevallen zjjn, is de verhouding 18 rechts en 13 links veranderd in 20 rechts en 11 links. Te Dordrecht werden 2 vrij zinnigen vervangen door 2 sociaal-demo craten. De verhouding is daar nu 13 liberalen, 7 sociaal-dom. en 7 rechts. Wat 'n bevordering! De uitge weken en dezer dagen uit Italië terugge keerde revolutionaire socialist Schncder is tot burgemeester van Petersburg (Pe- trograd) benoemd. Het distributiebureau te Noordwijker hout vergat een maand meel aan te vra gen, nu zitten de menschen zonder brood. Zaterdag (is) er voor het laatst brood gebakken. (Maasb.) Te Prinsenliage zagen Vrijdagavond eenige personen dat een drietal militai ren zich veel aandacht schonken aan een in aanbouw zijnde woning. Zij waarschuw den den veldwachter, die er op uitging en in de woning een soldaat' vond bezig in te breken. De soldaat vluchtte met twee zijner handlangers, ook soldalen, die op den uitkijk gestaan hadden; op hun vlucht wierpen zij eeu gebroken ba jonet weg en een broodzak. Alle drie werden ingehaald en gearresteerd. A r r .-R e c h t b an k te "M i d d e 1 b u r>g. Zitting van 17 Juli 1917. Veroordeeld wegens: diefstal: S. 11.. 17 j., zonder beröep, Krabbendijke. f 10 of 3 w. tuchtschool. Poging uitvoer: A. v. M., 19 j„ werkman, Moerbeke; C. d. V. 18 j., scheepswerkman, Koewacht; A. P 22 j., landbouwer, Koewacht, allen ge detineerd, ieder tot 6 w. gev.straf, met aftrek prev. hecht., E. B. 17 j., Koe wacht, 1 m. gev. Verduistering: J. M. 18 j., zonder beroep, Vlissingen, 3 m. gev. voorw. proeftijd 3 jaar-. Mishande ling: F. H. J. G.. 22 j. machinist, Mid delburg f3 of 5 d. hecht.; A. v. S. 18 j. voormansknecht, Oost- en AVest- Souburg f 10 of 10 d. hecht. Mishande ling en vernieling: J. v. CL 26 j. boeren arbeider, Goes f 10 of 10 d. hecht. Mis handeling: J. M. 39 j. schipper. lerseke fl 5 of 15 d. hecht. Mishandeling) en ver nieling: E. P. 24 j. vrouw van W. H. Köudekerke f 10 of 10 d. hecht. Dief stal: A. A. 25 j. zonder beroep, Vlis singen, 14 d. gev. voorw. proeftijd 3 j. S. v. R. 44 j. brouwersknecht, Vlissingen, '2 m. gev. voorw. proeftijd 3 jaar. Belee- diging: J. AV. 33 j. koopman, Schore, f 10 of 10 d. hecht.; S. AV. 51 j. vrouw van J. P. Middelburg, f5 of 5 d. hecht. Diefstal: M. P. F. 24 j. werkman. Kam perland, f15 of 15 d. hecht. AVederspan- nigheid: Th. V. 36 j. werkman, zonder vaste woonplaats, 14 d. gev.; poging uit voer: D. F. A. 29 j. veldarbeider, Zuid- dorpe gedelin.6 w. gev. met aftrek pre ventief; A. J. P. 23 j. stuurman, Rotter dam, tot 6 w. gev. met aftrek prev. hecht. (Duiten verantwoordelijkheid der Redaoee.) Mijnheer de Redacteur, Blijkens het door u overgenomen be richt uit de Middelburgsche Courant in uw nummer van 14 dezer schijnen de vrijzinnigen in deze gemeente er niet bij zonder over gesticht, dat de anti-revolu tionairen te Kamperland niet zijn inge gaan op het voorstel om den door het bedanken van dhr. v. Ilee vrijgekomen zetel zonder strijd aan de liberalen over te laten. Gevoegelijk kan hier echter de vraag gesteld worden: Is uw toorn bil lijk ontstoken? Heeft de kiesvereeniging te K werke lijk zijn liberale medeburgers zoo'n on recht aangedaan door in dit geval nu eens niet den regel toe te passen: Laat zitten wat zit; een regel, die o.i. voor een opengevallen zetel moeilijk is too te passen. Zooals door u terecht is opge merkt moeten voor een gemeenteraadsver kiezing de gevallen plaatselijk worden be oordeeld. Laten we dan in de eerste plaats de AVissenkerksche vrijzinnigen er aan her inneren, dat ze tegenover hun politieke tegenstanders nimmer zoo teerhartig te werk zijn gegaan. Mogen we ze er nog eens wijzen op het feit, dat ze in 1914, toen onder den ernst der tijden alle par tijen den politieken wapenstilstand hadden gesloten, zij zich niet ontzien hebben ons den zetel opengekomen door het vertrek van dhr. Markusse te. betwisten en dien te doen bezetten door dhr. Janse. die er openlijk in den raad voor uitkwam, dat onze jongens bij een eventueelen afloop der mobilisatie er wel eens een borrel op mogen zetten. Wat verder de zegeningen betreft door de vrijzinnige raadsleden over onze ge meente gebfacht: ieder, die in de laatste jaren eenigszins heeft medegeleefd en cle daden dier vroede mannen heeft gade geslagen, zal moeten erkennen, dat de kiesvereeniging in degegeven omstandig- heden niet kon en mocht medewerken om het vrijzinnige element in onzen raad zoo- al niet te versterken dan. toch op de bestaande sterkte te handhaven. AVe hopen dan ook, dat bij' de e. v. gemeenteraadsverkiezing alle rechtse he kiezers hun plicht zullen doen en als een man hun stem uitbrengen op onzen waar- digen en degelijken candidaat dhr. J. J. Burjze. U, mijnheer de Redacteur, bij voorbaat dankend voor de verleende plaatsruimte. Uw dw. dn.j VV. F. COUMOU. Katmperland, 16 Juli 1917. Geachte Redacteur, Beleefd verzoek ik u eenige plaats ruimte voor het volgende te willen af staan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2