Xo. 240 Maandag 16 Juli 1917 31e Jaargang De Groote Oorlog. FEUILLETON. bliek moeten zijn, heb ik niet langer geaarzeld om langs xlezen weg eens de aandacht hierop te vestigen. Is het geen droevig figuur, dat in de gemeenten beneden de 1200 zielen, de in de regeling gestelde minimum jaar wedden van den Burgemeester en Secre taris in vele gevallen lager z;ijm dan het tractement van den veldwachter of eerst- beginnend onderwijzer? Is het in de overige gemeenten niet schreeuwend, dat men veel lager bezoldiging geniet, 'dan een hoofd der school? Laat het tegen woordig College van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland nu eens toonen niet bij1 het vorige bestuur achter te staan; ja, laat het eens nagaan de fouten welke de laatste regeling aankleven en zoodra mogelijk met een nieuw voorstel komen aandragend, ingaande met 1 Januari 1918, opdat het tegelijk met het opmaken der gerneentebegrooting kan worden behan deld. Van het Rijk komt er niets, de Minister van Binnen!. Zaken zegt, dat de Burgemeesters en Secretarissen gemeente ambtenaren zijn. Voor mijn geest zweeft een schema eener betere regeling. Kom, laat ik dat eens mededeelen voor verbetering is "tzeer zeker vatbaar, daar deze cijters nog zeer laag zijn gesteld. De grootste verhoogingen moeten van onder af beginnen, daar men tocb met geen mindere jaarwedde dan Ï500 mag beginnen. MinimumtJaarweddfc. Ie klasse 2e 3e1 4e 5e 6e 7e f 500. f575. f650. f725. f950. f1175. f 1475. De verhoogingen voor dienstjaren ge lijk te doen zijn aan de regeling welke met 1Januari 1916 in werking trad. Dat deze verhoogingen de gemeenten iets zullen kosten, kan nu in geenen, deele bezwaar opleveren, Waar de hoof delijke omslag zooveel meer kan opbren gen door het volgen der cijfers1 van de Rijksinkomstenbelasting, terwijl het Rijk toch altijd in de verhooging der trao- tamenten van den Burgemeester en Se cretaris bijdraagt. Het is mijn hoop dat het opgeworpen balletje aan het rollen zal gaan, en dat binnenkort uit Middelburg voor de be trokken ambtenaren verblijdend nieuws mag worden vernomen. Een burgemeester uit Zeeland. Beknopt overzicht van den toestand. Dus weer een staatsman weg! Von Bethmann Hollweg in Duitschland, Grey in Engeland, Delcassé in Frankrijk, Sasanoff in Rusland, Salandra in Ita lië, Berchthold in Oostenrijk, allen oor logsstichters van 1914, de een in meer dere, de ander in mindere mate, zijn nu van het wereldtooneel verdwenen. Zij zijn politiek gesneuveld, met Briand en Asquith en zoovele anderen. En in het gedrang zijn ook de Czaar, en Koning Peter en Koning Constantijn gebleven. Vrede zij hun assche! Gelijk wij Zaterdag reeds in een deel onzer oplaag gemeld hebben, is de Prui sische staatscommissaris voor de voe- dingsimid delenvoorziening, de vroegere on derstaatssecretaris voor financiën, dr. Mi- chaelis, tot Rijkskanselier benoemd. Dr. George Michaelis, aldus luidt 'smans staat van dienst, volgens de N. R. C., werkelijk geheimraad in Oberfi- nanzrat, en voorheen onder-staatssecre taris bij de Departementen van Finan ciën, is gebaren in 1857, trad in 1879 in den staatsdienst; werd in 1889 Ge- richtsassesspr, in 1885 docent in Tokio aan de school voor de Duitsche Rechts- en Staatswetenschap; in 1889 trad hij weder in dienst bij de rechterlijke macht; in 1891 officier van justitie te Scheide- mühl', in 1892 regeeringsraad te Trier, in '95 hetzelfde ambt te Arnsberg, in '97 opper-regeeringsraad en leider van de afdeeling voor kerk en school, in 1900 plaatsvervangend regeeringspresident te Leignitz, in 1902 opper-presidentsraad (e Bres!au, in 1905 geh. opper-regeerings- raad, in 1909 onderstaatssecretaris van Financiën enz. De. Keizer heeft in een lieven brief „met een bloedend hart" aan zijn ge trouwen „dienaar en vriend," Von Beth mann Holweg, na „achtjarigen trouwen dienst," op diens „verzoek", eervol ont slag verleend; dit is de officieele tijding die aan bovengenoemde benoeming voor afging. Doch de officieele waarheid, vaak van leugen niet ver, Iaat in den regel zooveel te vragen over. Hoe is de breuke aan gekomen? Wat was van den afgetredene de fout? Welke invloeden deden hem vallen? Zijn wij nu nader aan den vrede? Sprong de bom niet verkeerd? Zou de rechte weg dien de opvolger wenscht te volgen, nader tot het doel leiden dan de kronkelpaden die de voorganger bij voorkeur zocht? Leert de geschiedenis vooral die der diplomaten, niet dat de zigzaglijn vaak de kortste is? Of heeft, wat velen vreezen, nu feitelijk de oor logspartij', die nog aan annexeeren denkt, het gewonnen? Zal' de duikbootoorlog nu verscherpt worden in den geest vare Von Tirpitz, dien Von Bethmann Holweg het voetje lichtte? Altemaal vragen waarop niemand alsnog het antwoord weet. Laat ons hopen dat de opvolger; slaagt de vredesgedachte der natie te vertol ken en te verwerkelijken. Deze vredesgedachte is uitgesproken in een resolutie (besluit) van de meerder heid van den Rijksdag, welke resolutie luidt „Evenals op den 4en Augustus 1914 geldt voor het Duitsche volk ookl op den drempel' van het vierde oorlogsjaar het woord van de troonrede„Ons drijft geen veroveringszucht!" Ter verdediging van zijn vrijheid en zelfstandigheid, voor de ongereptheid van zijn territoriaal bezit heeft Duitschland de wapens gegrepen. De Rijksdag streeft naar een vrede door overleg en van blijvende verzoening der volken. Met zulk een vrede zijn gebdeds- verwerving door dwang en politieke, eco nomische of financieele onderdrukking onvereenigbaar. De Rijksdag wijst ook alle plannen af, die uit ziijtn op een economische afsluiting en het wakker houden van vijandschap tusschen de volken. De vrijheid der zee moet gewaarborgd worden. Slechts de economische vrede zal den bodem; be reiden voor een vriendschappelijk samen leven van de' volken. De Rijksdag zal het in het leven roe pen van internationale rechtsorganisatie! krachtig bevorderen. Zoolang echter de vijandelijke regee ringen in zulk een vrede niet treden, zoolang zij Duitschland en zijn bondge- nooten met verovering en onderdrukking Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. II L' - Hoofdbureau te Goes LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg; FIRMA F. P. DIIU IJ L. BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. China II. Hierop volgde een oorlog met Rusland, welke het Rijk op het verlies van het Amoergebied te staan kwam. Vervolgens een opstand der Mohamedaansche bevol king in hét oosten des lands, welke op stand tol het verlies van Dsjongarie leid de. Toen weer een oorlog met Frankrijk, welk land zich wederrechtelijk van Anam en Tonkin had meester gemaakt. Bij den vrede van Londen moest China van' alle rechten op Tonkin afzien, 1882. Sedert dien tijd zijn de handelsbetrek kingen met Europa en Amerika belang rijk uitgebreid. Ook Duitschland nam er rijn deel van, doch niet door verove ring, maar door pacht voor een zeker aantal jaren. Zoo kreeg Duitschland eeni- ge jaren geleden van de Chineesche re geering in pacht het Kiau-tschou-gebied, met de haven Tsingtau. In 1915 is dit door de Japanners' veroverd en vastge houden. Japan zal wel zorgen dat Duitschland dit niet weer terug krijgt. Toch werd het nog niet rustig. Herhaal delijk kwam het tot botsingen met Japan, het in volle kracht ontwaakte rijk, het welk zich ten doel stelde aan Rusland diens overwegenden invloed in Azië te betwisten. Na een oorlog tusschen (leze twee, in welken Rusland verslagen werd, doch Japan geen voordeelen behaalde, jbrak er ook een oorlog, tusschen Japan en China uit welke voor China noodlottige geVolgen had. Het kwam geheel onder Japanschen invloed. Doch, ook 'China was ontwaakt. Tegen over den Japanschen krijgs- en staats man Ito trad uit China de held Joean- tsa-Kai naar voren, die in staatsmans talent zijn man stond en zijn vaderland tot rust bracht. Het groote rijk bleef intusschen door partijschappen verscheurd. Een machtige partij vormde zich vooral onder leiding van de Keizerin-Weduwe. Joean-tsi.-Kai, inziende dat om deze partijschappen te fnuiken, tot forsche maatregels moest worden overgegaan, waagde, in 1912, gelijk zestig jaar te voren, in 1852, te Parijs Napoleon Bo naparte met succes had gedaan, een Coup d'état, een staatsaanslag waarbij hij den Keizer onttroonde, diens "doorlucht stam huis van de regeering vervallen verklaar de, en het Keizerrijk in een republiek herschiep. Zijn invloed verzekerde hem het pre sidentschap hetwelk hij vier jaar- lang van 1912—1916 met vaste hand vervulde. Hij1 had hiermede het toppunt varf zijn macht bewerkt en het eind van zijn roem. Hij had tevreden moeten zlijin met het bereikte. Doch hij waagde het ile hand .uit te strekken naar den Keizers- schepter, en dit was zijn ongeluk. Den 9en Maart 1916 zette hij1 zich de kroon op het hoofd China was dus weer een Keizerrijk geworden doch juist drie maanden daarna 9 junj Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. 23) Jenny, het kamermeisje, dat mee naar binnen was gekomen, zweeg eerst een oogenblik. Dan zeide zij „Ik heb u de jongejuffrouw gebracht, omdat miss Ju dith zegt, dat u haar helpen moet aan haar toilet". „O zoo", lispelde juffrouw Dobbs. Ze siste .eigenlijk, want spreken kon je haar praten niét noemen en onwille keurig dacht ik aan een slang, een van die diersoorten, waarvan ik er zoovele op sterk water had gezien bij papa op de kamer en van welke Mantie me altijd zoo veel bijzonders te vertellen wist. On aangenaam trof het mg1 al dadelijk, dat juffrouw Dobbs mij niet eens hartelijk welkom heette in de familie. Toen Jenny haar boodschap had over gebracht, knikte zij me vriendelijk toe en verdween dan weerterwijl ze wegging, luisterde ik naar haar vluggen voetstap op de trap. Juffrouw Dobbs stond 1916 werd hij vermoord; en behoorde daarmede ook het Keizerrijk weer tot het verleden. China weid wederom een republiek, met Lynanhoeng tot president,. Doch ook deize moest eenige weken geleden alweer het veld ruimen; het Keizerrijk werd hepsteld, en de toen Zesjarige, nu elf jarige onttroonde Keizer van 1912 Hoeantoeng aanvaardde weder het bewind. Voor hoe lang Voor niet langer dan vijf dagen. De droom van den elfjarigen laatstem telg uit het dappere Mantsjoe-geslacht, is 'al heel spoedig uitgedroomd. De ex-premier Toean-Sjioe, die de re- publikeinsche vaan was trouw gebleven, versloeg de keizerlijken bij: Langfang /en heroverde Peking. Lia Joean Hoeng, de ex-president, be noemde hem' toen tot premier en zond hem met het presidentszegel naar. Teng Koeo Sjang, die als president der voor- loopige regeering te Nanking is' opge treden. De keizerlijke premier Sjang-Tsoen nam toen ontslag en de Keizer volgde. Of deze herstelde toestand lang zal voortduren Dat zal voornamelijk hiervan afhan gen of de invloed van de Vereenigde Staten op deze republiek weer zooi groot zal wordein als1 hij1 te voren was. Aan den terugkeer al of niet van de zen invloed zal ook voor een groot deel hangen het al dan niet deelnemen van China aan den oorlog tegen de centralen. Tijdens de republiek was deze kans zeer groot. Toen was Wilsons invloed op den President Lynanhoeng groot. Doch de partij die voor het herstel der Mant- sjoe-dina,stie en tegelijk tegen een oor logsverklaring aan Duitschland was, kreeg de overhand. Haar leider, generaal Tsjang- Tsoon bezette Peking en eischte 1 Juli j.l1., dat de President zïjn ambt ten gun ste van den vroegeren Keizer zou neer leggen. Zoo werd China weer een Keizerrijk, voor vijf dagen Wanneer het nu maai' niet weer tus schen de partijen tot conflicten komt. Het is toch bekend dat de Noord-Chi- neezen even sterk tegen de Republiek zïjn als /d© Zuid-Chineezen er voor. Blijft dit zoo, zoodat het weer op een tusischenkomst van Wilson, of een in grijpen van Japan uitloopt, dan zou de oude kans op oorlogsverklaring aan Duitschland wel eens spoedig terugkeeren. Voorloopig is het derhalve nog slechts oorlogstoestand zonder krijgsverrichtin gen. Tractementsregellng Burgemeesters en Secretarissen. Wat in Zeeland nog zeer onvoldoende geregeld is, dat zijn de tractementen; van de Burgemeesters en Secretarissen. Ja, met 1 Januari 1916 is door het vorig College van Gedeputeerde Staten eene kleine verbetering in de belachelijke be looningen aangebracht, maar afdoende verbetering' kwam el" in geenen deele. Nu de werkzaamheden zeker verdriedubbeld zijn en meer dan ooit de ambtenare.nl op elk gebied onafhankelijk van "het pu m,ij nog maar altijd aan te staren, of ik een wezen uit een andere wereld was en daar ik dit vervelend vond en ik het haar ook wilde laten gevoelen, besloot ik maar precies eender te doen met mijn groote, zwarte oogen keek ik haar onvervaard in haar kleine, lichtbrui ne en ik hield het zóólang vol, tot zij haar oogleden neersloeg. „Bs: kan mij best alleen kleeden", zeide koeltjes, „als u jnij dan even mijn kamer wijst"1 „Uw kamer wijzen?" „Ja, 'zeker, mijn kamer, en graag 'n beetje gauw, want ik moet mij haasten, hebben zij gezegd, want de thee zal wel spoedig klaar zijn". „Dat 'is geen manier van spreken, kind eb (01 at kopje zal gebogen moeten wor den", zeide Dobbs ontevreden, „laat dat maar aan mij over. Kom ga 'nu mee. Hierbij vatte zij mij op ruwe wijze hij de hand en al gevoelde ik groote be geerte mijn hand los te rakken, ik deed mijn best mij zelf in te houden en het gelukte mij inderdaad. Ik was echter zeer boos, want zoo had Mantie, die toch allesbehalve zacht was, mij nog nooit aangepakt en nu deed die vreemde, oude vrouw het. Dobbs geleide mij door een lange gang en nóg een trap op, naar een andere verdieping, waar zij een deur opende, die toegang gaf tot een ruime, nette ka mer, die evenwel maar schaars gemeu beld was. Ik vond, dat de kamer er al heel ongezellig en koud uitzag eu ik kreeg een triest gevoel bij de gedachte', dat dit nu misschien mijn kamer zou worden. De regen kletterde tegen de rui ten en de wind gierde om het huis en in den schoorsteen en ik haatte Stand- bridge op dat oogenblik hartgrondig. In tusschen deed juffrouw Dobbs erg on zacht mijn hoed en mantel af. Wat'handen wasschen en haarborstelen betrof, dat verkoos ik zelve te doen, ik kon niet verdragen, dat die beenige, ma gere vingers inijn gezicht of mijn krul len zouden aanraken. Intusschen bleven de lichtbruine oogen mij voortdurend aan staren. „Hoe is uw naam?" vroeg juffrouw Dobbs plotseling. „Tyndale, ik ben Chrystabel Tyndale". „Chrystabel, wat een naam, wie heeft ooit 'zoo'n buitenlandschen naam gehoord. Chrystabel! Natuurlijk spreken ze altijd van Bell". „Nee", gaf ik koeltjes ten antwoord, „ze noemen mij Chrystabel of miss Tyn dale". „Blijf je hier lang?" vroeg juffrouw Dobbs nu weer. „Ik denk voor altijd, of tenminste heel lang", lichtte ik haar in en ik vertelde haar bijna, dat ik als kind was aange nomen, toen ik me te rechter tijd her innerde, dat 'tniet voor betamelijk gold, met dienstboden alles te bepraten. „Altijd blijven!" riep Dobbs verschrikt. „Er is hier nog nooit een kind' gebleven, wat meen je daarmee?" „Dat ik altijd blijf, net wat ik gezegd heb. En als u er meer van weten wilt, vraag u dan miss Judith er maar naar, ik ben nu klaar, om naar benden te gaan". Juffrouw Dobbs zag mij wantrouwend aan, terwijl wij de kamer uitgingen. Toen wij een verdieping lager gekomen waren en weer op het portaal met de schilderd en stonden, kwamen wij daar miss Ju dith tegen, die juist uit haar eigen ka mer kwam. Zij nam mij bij de hand en zich tot Dobbs wendende, zeide zij „Ons gezin is nu een talrijker geworden, Dobbs, want Chrystie zal voortaan bij ons blijven". „Ja, dat heb ik gehoord", antwoordde Dobbs, haar best doende haar boosheid te verbergen; ze heeft het mij zelf ai gezegd, dat ze hier blijft". VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden fr. p. post fl.50' Losse nummers -0.05 Prijs der Advertentiën. 14 regels f0.60, iedere regel meer 15 ot 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. bedreigen, zal het Duitsche volk als één man vereend staan, onwrikbaar volhou den en strijden tot zijn recht, en dat van zijn bondgenooten op leven en ontwikke ling verzekerd is. In zijn eenheid is het Duitsche volk onoverwinbaar. De Rijksdag weet zich in deze verkla ring één met de mannen, die in heldhaf- tigen strijd het vaderland beschermen. Hun is de onvergankelijke dank van het geheele volk verzekerd." Deze resolutie, welke in den Rijksdag aan de orde moet komen, is; te voren met de opperbevelhebbers "Hindenburgen Ludendorff besproken. Naar verluidt, heb ben deze beiden verklaard, dat de mi litaire toestand van het pogenblik zeer gunstig is. Omtrent den nieuwen Rijkskanselier gaat het gerucht, dat hij is een streng geloovig protestant, met groote werk kracht en onbuigzame wilskracht begaafd. Maar dat gold ook van graaf Tisizla, denl eerste-minister in Hongarije. Deze was zelfs een Calvinist. Doch ook hem bracht men ten val! Korte Oorlogsberichten. Het aantal slachtoffers van den luchtaanval op Londen was _,blijkens een opgave op 9 Juli43 dooden en 197 gekwetsten. Er wachten op Nieuw-Zeeland 'drie en een half millioen geslachte schapen op verzending. Komt er niet spoedig een eind aan de sfeheepvaartmoeilijkheden, dan zal' dit aantal voor het eind van dit seizoen tot vijf miljoen zijn aangegroeid. Dit zegt een Engelsch blad: de Morning Post. Zou dit ook kunnen beteekeneü dat er nog een kansje is ook voor Nederland? op een verbeterde scheept vaartgelegenheid De keizer: heeft v. Bethmann Hol weg de ster van groot-commandeur der huisoide van Hohenzollern verleend. Graaf Rantzau, Duitsfch gezant te Kopenhagen, wordt de opvolger van Mi chaelis1 als staats-secretaris van buiten- Iandsche zaken. De bomaanslag der Engelschen op Jeruzalem er zijn zeventig bommen op de stad neergekomen heeft in alle kerkelijke kringen in Palestina groote ont stemming gewekt. Het zal ook in ons land met weerzin vernomen worden, dat dat aan tal van gewijde plaatsen, waar eens onze Heiland zijn voet zette, grootfl stehade is aangericht. Er dienen ook zoo veel heidenen in het Entente-leger, waar toe zullen die menschen ook wat ideö Christenen dierbaar is, ontziienl Het verzoek van den Rüssischen, gevangen zittenden generaal' Rennenkampl ottn als gewoon soldaat aan het front te mogen vechten, werd door het mi nisterie van oorlog van de hand gewe zen, hetgeen ten gevolge heeft, dat Ren- nenkampf ook voortaan in de Peterpaul- vesting moet vertoeven. Het ,was een bezoekdag in een der. hospitalen in Engeland, waar gewonde soldaten verpleegd worden. Er was ook het gewoon contingent dames, die de arme kerels hunne eenzaamheid helpen verdragen door gezelligen kout" en be langstellende vragen. Als gewoonlijk halen de verpleegden de gebruikelijke souve nirs, stukgeschoten geldstukken, knoopen van Duitsche uniformen, enz., voor den dag en verhalen zij hunne bezoeksters waar en onder welke omstandigheden zij <iie Jn hun bezit hebben gekregen. Een lange Australiër, die het slachtoffer eener „Zoo is het ook", gaf miss Judith ten antwoord, ,,en ik wil nu maar hopen, dat het wonen bij ons goed voor haar haai- zal zijn. Chrystie zal voortaan net behandeld worden alsof zij ons eigen kind was en ik 'hoop, dat we plezier van haar zullen beleven. We hebben haar als ons pleegdochtertje aangenomen en ze zal dat blijven zoolang ze niet voor zichzelve zorgen kan. Maar wat ik zeg gen wilde, Dobbs, je hebt toch zeker wel mijn brief ontvangen? Is de witte kajner "in orde .gebracht?" „De witte kamer is in orde", antwoord de Dobbs op knorrigen toon. ,;Maar bent u niet bang, miss Judith, dat het kind lastig zal zijn. Kinderen kunnen zoo vreeselijk 'lastig zijn soms, ik heb dat weer eens gemerkt, toen ik van het voor jaar bij mijn nicht heb gelogeerd ik dacht, dat ik gek werd, zoo'n drukte als die kinderen daar maakten, het was ipet uit te houden gewoon. Als je dat niet gewend bent, moet je er op den duur last van krijgen, dunkt me zoo. En ondeugend dat ze soms zijn, tegenwoor dig vooral, want gehoorzame kinderen zie je tegenwoordig haast niet meer. Toe#, i k nog jong was (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1