^o, 34© Maandag 16 Juli 1917 31e Jaargang DE IKfcrw TWEEDE BLAD. Brineniatsd. Ingezonden Stukken. uk jsiiyif mi! uurjöiie i jfiiudit;. Uitgave van de Naaixil. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. II 1 Hoofdbureau te Goes: lange vorststraat 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHU1J L. BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers 0.05 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 et 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordee'.ige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. China II. Hierop volgde een oorlog met Rusland, welke het Rijk op het verlies van het Amoergebied te staan kwam. Vervolgens een opstand der Mohamedaansche bevol king in het oosten des lands, welke op stand tol het verlies van Dsjongarie leid de. Toen weer een oorlog met Frankrijk, welk land zich weden-echtelijk van Anam en Tonkin had meester gemaakt. Bijl den 1916 werd hij vermoord; en behoorde daarmede ook het Keizerrijk weer tot het \$)ieden. China weid wederom een republiek, met Lynanhoeng tot president. Doch ook deize moest eenige weken geleden alweer het veld ruimen; het Keizerrijk werd hejrsteld, en de toen zesjarige, nu elf jarige onttroonde Keizer van 1912 Hoeantoeng aanvaardde weder het bewind. Voor hoe lang Voor niet langer dan vijf dagen. T)** d mom Vfl.n cl All A.l'fiaiïimin 1Q O bliek moeten zijn, heb ik niet langer geaarzeld om langs dezen weg eens de aandacht hierop te vestigen. Is het geen droevig figuur, dat in de gemeenten beneden de 1200 zielen, de in de regeling gestelde minimum jaar wedden van den Burgemeester en Secre taris in vele gevallen lager zijn dan het tractement van den veldwachter of eerst- heginnend onderwijzer Is het in de overige gemeenten niet schreeuwend, dat men veel lager bezoldiging geniet, 'dan een hoofd der school? Laat het tegen woordig College van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland nu eens toonen niet bii1 chaelis, tot Rijkskanselier benoemd. Dr. George Michaelis, aldus luidt 'smans staat van dienst, volgens de N. R. C., werkelijk geheimraad in Oberfi- nanzrat, en voorheen onder-staatssecre taris bij de Departementen van Finan ciën, is geboren in 1857, trad in 1879 in den staatsdienst; werd in 1889 Ge- richtsassesspr, in 1885 docent in Tokio aan de school voor de Duitsche Rechts- eai Staatswetenschap; in 1889 trad hij weder in dienst bij de rechterlijke macht in 1891 officier van juistitie te Scheide- mühl, in 1892 regeeringsïaad te -Trier, in '95 hetzelfde ambt t.e Arnshertr in '97 bedreigen, zal het Duitsche volk als ééfl man vereend staan, onwrikbaar volhou den en strijden tot zijn recht en dat van zijn bondgenooten op leven en ontwikke ling verzekerd is. In zijn eenheid is het Duitsche volk onoverwinbaar. De Rijksdag weet zich in deze verkla ring één met de mannen, die in heldhaf- tigen strijd het vaderland beschermen. Hun is de onvergankelijke dank van het geheele volk verztekerd." Deze resolutie, welke in den Rijksdag aan de orde moet komen, is: te voren met de opperbevelhebbers Hindenburg en T-iiirlAnrlnrff l-tAscnrnlrAn ATantr -\rAv1niirlt VAN ZATERDAG 14 JULI 1917, No. 239. I>e Belgische vluchtelingen. 1 Uit een nota der regeering aan de Twe©- ideKamer inzake de Rijksuitgaven ten fcehoeve der Belgische vluchtelingen, ont- lèenen wij het volgende: De bouw- en inrichtingskosten voor de ttrie groote vluchtoorden beliepen: Nuns- jpeet f411500; Ede £785430 en Uden f429770. Totaal 1 millioen 626 duizend en 700 gulden. Verdere uitgaven: Kosten vluchtoord Nuuspeet tot 31 Mei 19.17: ƒ15.61578.01; vluchtoord Ede tot 31 Mei 1917: f 1536572.10; vluchtoord Udèn tot 31 Mei 1917 f 2124209; vlucht oord Gouda tot 31 Maart 1917: f707104.33. Kosten van onderstand van vluchtelingen buiten de vluchtoorden tot «inde 1917a. Onderstand van de gewone vluchtelingen f 10.800000; b. onderstand van de „pauvres honteux f 700.000. Samengevat zijn alle uitgaven ten 'laste fvan 's Rijks kas voor .de vluchtoorden en; de ondersteuning buiten de vlucht- idorden tot einde Juni 1917f20600000. j Kosten van kleeding en schoeisel door bet Nederlandsche comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers besteed voor rekening van 's Rijks: schatkist tot Juni 1917 f756059.83. Kosten gemaakt door de centrale com- brissie -voor het onderwijs aan de uit gewekenen voor rekening van 's Rijks schatkist van April 1915 tot 31 Mei 1917 .Ï302289.7S, kosten van de naai- en brei- Jdassen van 1 Juni 1915 tot 1 Juni 1917 734790.57. Credietl bouw verplaatsbare woningen, waarvan de kosten van 1 Juni 1917 f 784790.57. Crediet bouw verplaats bare woningen, waarvan de kosten van 1 Juni 1917 af voor rekening, van den Nederlandschen schatkist zijn gekomen: f *45640. Gezinnen van geïnterneerden 38613350. Hierbij nog te voegen een nog niet bekend bedrag van onderstand dat door gemeentebesturen is uitgereikt. De kosten van vrij vervoer en extra treinen voor vluchtelingen kunnen opge- jgeven. Zij zullen naar schatting bedra gen f200000 h f 300000. Ter voorkoming van misverstand wordt ■erop' igewèzèn'; le. dat in het boven staande de hoofdzaken zijn weergegeven wtói hetgeen op Rijkskosten ten behoeve van de vluchtelingen is verricht, yerwaar- foosd izijn b.v. kosten als voor tijdelijke vluchtoorden te Hontenisse en te Ber gen op' Zoom en van bijzonderheden, die tegenover het groote geheel van te wei nig beteekenis zijn. 2e. dat behalve deze gelden nog zeer beduidende bedragen uit particuliere mid- dele nzijn uitgegeven. Die bedragen zijn natuurlijk niet te schatten. Ten slotte zij in herinnering gebracht, dat, in tegen stelling met de kosten van intemeering de uitgaven, ten behoeve van de Bel gische uitgewekenen geen pretentie ten laste van de Belgische regeering opleve ren noch te zijner tijd zullen opleveren. Het ligt voor de hand, dat de Nederlandsche bevolking zich deze lasten gaarne getroost om hot hare bij te dra gen tot leniging van de rampen, die de oorlog met zich sleept. j1) Vluchtelingen uit hoogere standen, die tegen een Rijksvergoeding van hoog stens 70 cent per dag elders dan in de vluchtoorden onder dak gebracht zijn. De verkiezing, stemming en her stemming ,in Zutfen voor de Tweede' Ka mer (vacature Lieftinck) zijn bepaald op 24 ,Juli, 6 en 14 Aug., e.k. jDe verzekeringsplannen vanj Minister Traub. Met het volste recht zet „Het Vader land" een groot vraagteeken achter haar opsdhrift: „Bedachtzaam beleid?'" van een artikel, dat gewijd is aan de mono polieplannen van Minister Treub ten op zichte van ons verzekeringswezen. De minister wil' het staatsmonopolie voor brand- en levensverzekering invoeren, om de winst van dit bedrijf aan den Staat tetn goede te doen komen. Hoe groöt zijn de winsten? 15 millioen gulden per jaar, heeft de minister in de Kamer ge- ztegd- Tot dit cijfer is hij! op de volgende manier gekomen. Ten eerste hebben dë winstsaMo's der levensverzekering-maatschappij over 1915, 41/2 millioen gulden bedragen. Daarin wor den echter allerlei afschrijvingen enwinst- uitkeeringen .aan verzekerden begrepen. Zonder hierop te lét.ten, werd aangeno men, dat de winst in vredestijd, wel 7 a 8 .millioen gulden zal bedragen, en daar eveneens werd aangenomen, dat de brandverzekering evenveel opbrengt, re kende men op een jaarlijksche bate van 15 millioen voor islands schatkist. Licht zinniger berekening is' niet mogelijk. 'Om hem nu in zijn taak te helpen, heeft de minister twee commissies inge steld en deze met twee heel mooie rede- Voeringen geïnstalleerd. Maar in deze redevoeringen plaat niets van de groote lijnen, waarlangs zich de werkzaamheid van deze commissies moét bewegen. Zal er komen Vrijwillig of gedwongen naas ting. Verzekeringsdwang Uitvoering van het monopilie, in welken organisatievorm Onderdeel van het departement? 'Zelf standig bedrijf? Vennootschapsvorm? Staatsbureau De vragen vermenigvuldi gen zich. Van een omlijnd plan is geen sprake. Toch moesten zij maar aan het werk gaan, liefst wat haastig 1 Veeuitvoer en vleesch- distributie. De buitengewone schaarschte aan vee voeder heeft een regeeringsbesluit tot een sterke inkrimping van den veestapel nood zakelijk gemaakt. Ongeveer een half mil lioen stuks rundvee zullen worden op geruimd. Een belangrijk gedeelte zal le vend worden uitgevoerd, terwijl eeu an der gedeelte zal worden geslacht, ten ein de het vleesch hier te distribueeren, bei- vervanging van het varkensvleesch. Het vee zal zoowel naar de geallieerden gaan als naar de centralen. De ujtvoer zal zeer geleidelijk geschieden, ook al in ver band met het tekort aan spoorwegma teriaal in 't buitenland. Komen er geen belemmeringen, dan zal de uitvoer reeds in Augustus aanvangen. Voor den ge'nee- len uitvoer zullen eenige maanden noo- dig zijn. (N. v. d. D.) DeExport-centrale. De Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand heeft een adres aan de mi nisters van financiën en vair landbouw, handel en nijverheid gericht, waarin te kennen gegeven wordt, dat de bond de wenschelijkheid erkent van een meer ge centraliseerde regeling van den uitvoer; dat het noodig is, d.at de diverse or ganisaties, commissie^ enz. worden op geheven, daar door de groote verschei denheid dezer lichamen het onmogelijk is te voorkomen, dat de opgelegde taak op verschillende wijze geschiedt; dat het daarom zeer aanbevelenswaardig wordt geacht een centraal lichaam op te rich ten; dat dit centraal lichaam een staats lichaam behoort te zijn, waarvoor de re geering de verantwoordelijkheid aanvaardt en deze zich laat voorlichten door ver tegenwoordigers van handel, nijverheid, land- en tuinbouw, veeteelt en visscherij; dat het de taak van dit staatslichaam zal zijn de beoordeeling van het geven of weigeren van exportconcenten, het daaraan verbinden van voorwaarden of contra-prestaties naai- een vasten regel (en het doen van heffingen, die bij de wet geregeld moeten zijin; dat liet nood zakelijk is, dat de handel niet wordt- (uitgeschakeld en dus bepaald wordt, dat het genoemd centraal-bureau geen eigen Zaken drijven mag; dat het noodig is te jbepalen, dat deze regeling van kracht |s tijdens dezen oorlog en zoolang daarna, als kan geacht worden, dat de toestand weer normaal kan genoemd worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Schore, 13 Juli 1917. Mjnheer de Redacteur Nog dankbaar voor de plaatsruimte, die u mij verleende in uw blad van 5 de- ker, verzoek ik andermaal een beschei den plaatsje in uw geacht blad. Ik vermoed, dat u met het plaatsen van het berichtje uit Zaandam bedoel de, wereldkundig te maken, dat het te Zaandam tengevolge van het z.g.n. roode bestuur boe langer hoe zwaarder wordt Voor den kleinen burgerman op 't gebied van belasting betalen en daarmede zal u uw doel wel bereikt hebben. Ik heb mijn stukje geplaatst om te bewijizen, dat het bij ons-, bij het stijgen der behoeften voor de gemeente, toch nog langzamerhand voor den kleinen bur german niet zwaarder, ja zelfs lichter wordt en noemde daartoe eenige cijfers van vorige jaren, doch plaatste per ver gissing in mijn epistel dit jaar f 10.871/2, 'tgeen had moeten zijn: in 1916 f 10.871/2 en nu in 1917 f 10.35. Een vergissing is menschelijk, dat zal Schorenaar ook wel weten, want hij schrijft, dat ik in mijn schrijven van 2 dezer me vergist heb, doch ook Schorenaar vergist zich deerlijk als hij schrijft, dat de raad niet besloten heeft om menschen met een hoog inkomen van duizend gulden vrij te stel len, doch wel om het stelsel van wis selvallige inkomsten te handhaven. Ik mag Schorenaar zeker wel eens juist inlichten. In de vergadering van den raad der gemeente Schore, waarin het kohier H.O. 1916 werd vastgesteld, is niet besloten Om het Stelsel van wisselvallige inkomsten te handhaven, doch daar is met 4 te gen 3 stemmen besloten het goede- vrucht bare jaar 1915, waarin door de boeren schatten verdiend zijn, voor de groote inkomens te rekenen als 1914, doch niet voor de kleine landbouwers, die moesten allen meer betalen, want die hadden een goed jaar gehad, ik zal er maar één noemen: J. Goud, die heeft ook een wis selvallig inkomen, doch die werd juist be rekend naar de drie laatste jaren, doch de groot-en niet, en zoo is het met veel meer kleintjes gegaan, dat zal Schorenaar toch wel weten, w-ant ik heb mij daar over ook nog tot H.H. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland gewend, met verzoek te bepalen, dat ook voor de kleinen het gunstige jaar 1915 buiten beschouwing zou blijven of anders te bepalen, dat look voor de groote inkomens het gunsti ge jaar zou berekend worden, doch dit college berichtte mij, dat zij niet belast waren met controle op ieder aangeslagene jen derhalve geen termen hadden aan mijn verzoek te voldoen. In -1917, op 26 Februari, is weer door den Raad beslaten alle hoog aangeela-» genen die in 1916 hooger inkomsten hebt ben gehad, dat hoogere wederom te vek- waarloozen en het jaar 1916 weer maa® gelijk te stellen met het jaar 1914 ea zoo js het alweer in strijd met de ver ordening ,en zijn zij wederom van. dui zenden vrijgesteld. U 'begrijpt toch wel, Schorenaar-, dat ik niet zou willen ett kunnen peggen, dat de raad die hooge inkomsten yan duizenden guldens vrj$- steljde, als dit niet' waar was, want dat zou een l'age laster zijn. Ik wil u nog wel even iets opmerken. In de vergade ring yan 26 Februari zleide een der lé den, dat hij belangrijk meer bikomen had gehad dan in het jaar 1914 en toen de heer Verhaagen hem vroeg, waarom hij dan opgaf slechts zoo veel verdiend te ib,ebben als in 1914, zeide dat eer bare Hd: de andere boeren doeii het ook! ft Is prachtig, hé? of keurt u zulk© handelingen goed, „Schorenaar?" Nu komt u nog met een berekening van aftrek voor noodzakelijk onderhoud en kinderaftrek. Nu, waarde Schorenaar, daar wil ik het ook nog even over heb ben. B. en W. van Schore zijn over tuigd, dat f2.50 te gering is en stellen daarom voor de aftrek te bepalen op: f300, prachtig hé? maar 'tmooiste komt achteraan, pak het kohier II. O. 1916 1917 dezer gemeente. In de eerste klasse vindt ir 8 der armsten en die moesten in J916 ieder 22 ct. H. O. betalen met een aftrek van f250, dus als er nu van hun inkomen f300 afgaat, zijn ze vrij van belasting. Neen, dat do-en wij niet, zeggen B. en W. van Schore en de raad zegt het hen na. Nu doen wij zooveel bij hun verdiensten, dat zlij resp. moeten betalen ,no>. 1, f I.IOV2, dus' £0.871/2! no. 7, f 3.52, dus f 3.30 meer, no. 3, f I.IO1/2, dus f O.871/2 meer en no. 5, f 1.10fa, dus f 0.871/2 meer. De overige 4 zullen wij zooveel bij hun inkonren doen, dat zij in ieder giee val' in de le klasse blijven en dan hun» aanslag iets verminderen, n.l. met fO.Ólö Zegge één en een halVe cent per man, is 6 cent met hun vieren, dan krijgt de gemeente met de verhooging aftrek zoo doende nog een aardige duit van de acht arms-ten moor, n.l. f3.30 plus 3 /maal f O.871/2 min 6 cent, is £5.861/2. Dat is nu een echte uitkomst voor de geringen, nietwaar Schorenaar? Hoé geweldig de kleine burgerman in da gemeente Schore gedrukt werd en wordt, kan bijken uit het volgende: in 1905 betaalde iemand met f 80Ö inko men en 5 kinderen ten zijnen laste -reeds £13.791/2, ,dit is door mijn agitatie en de hulp der andere leden en der pers; thans tot f 10.35 geminderd. Dank voor de plaatsruimte, VERHAAGEN- j Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE W 0 R B 0 IS E. 23) Jenny, het kamermeisje, dat mee naar binnen was gekomen, zweeg eerst een oogenblik. Dan zeide zij: „Ik heb u de jongejuffrouw gebracht, omdat miss Ju dith zegt, dat u haar 'helpen moet aan haar -toilet". „O zoo", lispelde juffrouw Dóbbs. Ze siste .eigenlijk, want spreken kon je haar praten niét noemen en onwille keurig dacht ik aan een slang, een van die diersoorten, waarvan ik er zoovele op sterk water had gezien bj papa op de kamer en van welke Mantie me altijd zoo veel bijzonders te vertellen wist. On aangenaam trof het mj al dadelijk, dat juffrouw Dobbs mij niet eens hartelijk welkom heette in de familie! Toen Jenny haar boodschap bad over gebracht, knikte zij me vriendelijk toe en verdween dan weerterwijl ze wegging, luisterde ik naar baar vluggen voetstap op de trap. Juffrouw Dobbs stond AXM«.x \J\SJX W J-lUrtV xaiOll gCVUUCIIj JJCÖiUUL ik maar precies eender te doen met mijn groote, zwarte oogen keek ik haar onvervaard in haar kleine, lichtbrui ne en ik hield het zóólang vol, tot zij haar oogleden neersloeg. kan mij best alleen kleeden", zeide koeltjes, „als u jnij dan even mijn kamer wijst'1 »,Uw kamer wijzen „Ja, Zeker, mijn kamer, en graag 'n i kv ®aaw> want ik moet mij haasten, hebben zij gezegd, want de thee zal wel spoedig klaar zijn". „Dat is geen manier van spreken, kind, eu pJiat kopje zal gebogen' moeten wor den zeide Dobbs ontevreden, „laat dat maar aan mij over. Kom ga nu mee. Hierbij vatte zjj mij op ruwe wijze bij de hand en al gevoelde ik groote be geerte mijn hand los te rukken ik deed mijn best mijl zelf in te honden en het gelukte mjj inderdaad. Ik was echter zeer boos, want zoo had Mantie, die toch allesbehalve zacht was, mij nog nooit aangepakt en nu deed die vreemde, oude vrouw het. Dobbs geleide mij door een lange gang mei, uit; evenwel nicuir ssoiicutrö geni©u- beid was. Ik vond, dat de kamer er al heel ongezellig en koud uitzag en ik kreeg een triest gevoel bij de gedachte, dat dit nu misschien mijn kamer zou worden. De regen kletterde tegen de rui ten en de wind gierde om het huis en in den schoorsteen en ik haatte Stand- bridge op dat oogenblik 'hartgrondig. In- tusschen deed juffrouw Dobbs erg on zacht mijn hoed en mantel af. Wat'handen wasschen en haarborstelen betrof, dat verkoos ik zelve te doen, ik kon niet verdragen, dat die beenige, ma gere vingers mijn gezicht of mijn krul len zouden aanraken. Intusscben bleven de lichtbruine oogen mij voortdurend aan staren. „Hoe is uw naam?" vroeg juffrouw Dobbs plotseling. „Tyndale, ik ben Chrystabel Tyndale". „Chrystabel, wat een naam, wie heeft ooit 'zoo'n buitenlandschen naam gehoord. ChTystabel! Natuurlijk spreken ze altijd van Bell". „Nee", gaf ik koeltjes ten antwoord, „ze noemen mij Chrystabel of miss Tyn dale". ïang nentte ïx haar in en ik vertelde haar bijna, dat ik als kind was aange nomen, toen ik me te rechter tijd her innerde, dat 'tniet voor betamelijk gold, met dienstboden alles te bepraten. „Altijd blijven!" riep Dobbs verschrikt. „Er is hier nog nooit een kind* gebleven, wat meen je daarmee?" „Dat ik altijd blijf, net wat ik gezegd heb. En als u er meer van weten wilt, vraag u dan miss Judith er maar naar, ik ben nu klaar, om naar benden te gaan". Juffrouw Dobbs zag mij wantrouwend aan, terwijl wij de kamer uitgingen. Toen wij een verdieping lager gekomen waren en weer op het portaal met de schilderij en stonden, kwamen wij daar miss Ju dith tegen, die juist uit haar eigen ka mer kwam. Zij nam mij bij de hand en zich tot Dobbs wendende, zeide zij „Ons gezin is nu een talrijker geworden, Dobbs, want Chrystie zal voortaan bij ons blijven". „Ja, dat heb ik gehoord", antwoordde Dobbs, haar best doende haar boosheid te verbergen; ze heeft het mij zelf al gezegd, dat ze hier blijft". haar zal zijn. Chrystie zal voortaan net behandeld worden alsof zij ons eigen kind was en ik 'hoop, dat we plezier van haar gullen beleven. We hebben haar als ons pleegdochtertje aangenomen en ze zal dat blijven zoolang ze niet voor zicbzelve zorgen kan. Maar wat ik zeg gen wilde, Dobbs, je hebt toch zeker wel mijn brief ontvangen? Is de witte kajner 'in orde .gebracht?" „De witte kamer is in orde", antwoord de Dobbs ojp knorrigen toon. ,;Maar bent u niet bang, miss Judith, dat het kind lastig zal zijn. Kinderen kunnen zoö vreeselijk 'lastig zijn soms, ik heb dat weer eens gemerkt, toen ik van het voor jaar bij mijn nicht heb gelogeerd ik dacht, dat ik gek werd, zoo'n drukte als die kinderen daar maakten, het was ijiet uit te houden gewoon. Als je dat niet gewend bent, moet je er op den duur last van krijgen, dunkt me zoo. En ondeugend dat ze 6oms zijn, tegenwoor dig vooral, want gehoorzame kinderen zie je tegenwoordig haast niet meer. Toen i k nog jong was (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 5