Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. Uit de Pers. Gemengd Nieuws, Landbouw bh Veeteelt. Wij weten niet hoe 't in Wissenkerke gaat; maar wij weten wel hoe in som- toüge gemeenteraden liberalen op het kus- pen gekomen zijn zonder dat bij de aan bevelingen van „liberaal" ook maar ge rept werd; o£ ook' dat iemand op al lerlei gronden werd aanbevolen, en, een maal gekozen, zich als liberaal ontpopte. Hoe hebben overigens de liberalen in onze provincie zélveri tegen dien regel: k,laat zitten wat zit" gezondigd De jong- fete stemmingen en herstemmingen wijzen dit uit. Wij noemen onder anderen: Baar land, Axel, Bruinisse, Waarde, Hulst, Ka- pelle, Scherpenisse, Neuzen, Nieuw- en Sint Joosland, Veere, terwijl in Zierikzee de vrijzinnigen een der hunnen plaatsten op den eenigen katholieken zetel. Wij hebben ons van den beginne op het standpunt gesteld de z.g. afspraak te eerbiedigen, daarom hebben wij ook geweigerd de ingezonden stukken uit Krabbendijke tegen de aftredende vrijzin nigen te plaatsen, hetwelk door de anti- rev. kiesvereeniging aldaar wel zal goed gevonden zijn. Wij werden tenminste niet gewaar dat die de tegencandidaten aan beval. Ten gevolge van deze, onzes inziens correcte, houding van ons blad, zullen allicht vele antirevolutionairen te Krab bendijke hedenavond eenigszins ontstemd zijn, wanneer de uitslag der stemming niet naar hun zin is; docli bij kalm zich indenken zullen zij er allicht toe kunnen komen ons standpunt te eerbie digen. Omtrent Wissenkerke ontvangen wij nog wel een enkele inlichting indien de Karn- perlandsche vrienden dit noodig achten. Bij de directe belastingen is de Rijksklerk H. Verwer, met 31 Juli ont heven van de tijdelijke waarneming van het kantoor Breskens en aangewezen voor detijdelijke waarneming van het kantoor Ossendrecht. Bevorderd zijn tot kommies 2e klasse P. v. d. Graaf te Hansweert, J. Bol te Sittard, D. Poldermans te Sint Nicolaasga, P. Smith te Bath en J. Bal te Tier- neuzen. Benoemd bij de p. en t. tot kantoor bediende 2e klasse te Mijdrecht B. J. Borsman te Neuzen; en te Ierseke J. van Dalsen. Zeeuwse h Vlaanderen. De laatste dagen hebben 3 personen getracht over de grens te komen. Een Rus en een Belg zijn aan den electrischen draad dood blijven hangen. Een Duitsche deser teur gelukte het veilig Nederlandsch grondgebied te bereiken. Thans zal ook te Domburg een ten toonstelling en een uitvoering ten bate bate1 van het Belgisch Roode Kruis plaats hebben en wel Maandag 23 Juli in het Badpaviljoen een tentoonstelling van kunstprogramma's, welke tentoonstelling ook op 26 Februari 1916 te Middelburg heeft plaats gehad. .Aan deze tentoon stelling zal een theeuurtje worden ver bonden. Op Dinsdag 24 Juli heeft in het badpa viljoen des avonds een voorstelling plaats, waarop Belgische en Nedeiiandsche kin deren enkele fabels van La Fontaine, zoo als de JLeeuwerik en hare jongen met den landbouwer, eigenaar van het veld; de Wolf en het Lam; de Wolf en de 'Hond ©n de Twee Duiven, zullen wor den vertolkt. Totaal zullen negen fabels door meisjes yan 4 tot 14 jaar worden te zien gegeven. Deze fabels zijn inge studeerd en worden, uitgevoerd onder lei ding van Mademoiselle Jeanne Flamant, hoogleerares aan het Koninklijk Konser- vatoir'te Brussel, terwijl de piano-begelei ding in handen is van Mademoiselle Su- 'zarina .Gouweloos. De uitvoering zal te ongeveer 10 uur afgeloopen zijn, zoodat Middelburgers, die er bij tegenwoordig willen zijn, nog makkelijk per rijwiel of ander voertuig huiswaarts kunnen keeren. Gisteremniddag is up den Klevers- kerkschen weg onder Middelburg een werkman van de fabriek de Schelde te Vlissingen, die zich aldaar bevond met ©en wagen met twee paarden, bij het ipasseeren van een anderen wagen, op den grond gevallen en een eind mede- gesleept, waarbij hij zich bezeerde aan het gelaat. Een door personeel van de meelfabriek ter hulp geroepen dokter, con stateerde, dat de toestand van den man niet ernstig was, maar achtte het ge- Wenscht, dat hij per rijtuig huiswaarts keerde. Alzoo geschiedde op kosten van de Maatschappij. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot: dijkgraaf van den Emmanuelpolder C. Bal te Waarde, en van den Anna Maria- polder J. Overbeeke te Rilland-Bath; en tot gezworene vanhet waterschap Gou- weveer en Zelke, A. Geluk, te Zierik zee; den Oostpolder (Krabbendijke), J. van Gorsel, te Krabbendijke; het water schap Groede en Baanst. J. de Vlieger, te Groede; den heer Janszpolder, D, Ver burg Dz., te Wissekerke; het waterschap Oud-Wolphaartsdijk, J. A. Koert, te Wol- phaartsdijk; den Thoornpolder, E. van der Maas, te Wissekerke; den Oost-Nieuwland- polder, C. van Nieuwenhuyzen, te Wol- phaartsdijk; het waterschap Kruiningen, C. J. Kostense, te Kruiningen; Den Deur- loopolder, P. 0. A. de Wit, te Tholen; den Willem III polder. F. de Jonge, te iZaamslag; den Vöickerpolder, J. van Wijk. te Rilland-Bath; den polder Wesleren-ban van Schouwen, P. Blom te Haamstede; het waterschap Groot- en Klein-Baarzande, J. I. Risseeuw, te Groede. Waarde. Uitslag herstemming gemeente raad. Kiezers 169. Opgekomen 154. D. Boone 49, A. Does 77, C. Thorenaar (aftr.) 71, M. Weststrate (aftr.) 82 stemmen. Her kozen M. Weststrate atr. met 82, gekozen A. Dees, met 77 stemmen. De beer C. Thorenaar heeft 28 jaar bet lidmaatschap van den gemeenteraad bekleed. 1 PROVINCIALE STATEN In betrekking tot het voorstel lot af wijzing van het verzoek der Goesche Ambachtsschool, zendt men ons de vol- jgende aanvulling: De flieer Elenbaas zeide, dat de sala rissen van de onderwijzers aan tie am bachtsschool veel te laag zijn. en pleitte een nieuwe regeling van de subsidie, in plaats van die per leerling. De'heer Dekker sloot zich hierbij aan, en wees op de mooie resultaten van het onderwijs aan genoemde school. De heer Bluin somde uitvoerig d.e be zwaren van gedep. staten op tegen de gevraagde verbooging met 40 pCt. per leerling. Wel meent Spr., dat als de ma terialen zoo duur worden, desnoods een toeslag zou kunnen worden gegeven. Spr. wees er nog op, dat de ambachtsscholen in onze provincie in een exceptioneel gun stige posities verkeeren tegenover andere provincies. Hij is wel bereid voor herzie ning in de subsidie-regelingen van het ambachtsonderwijs in het college van Ged. Staten te, bespreken, doch dan dient Spr. te weten, in welke richting dit moet geschieden. De heer de Veer zeide dat de subsi die per leerling aan de ambachtsschool te Goes ongeveer f350 bedraagt en aan die te Middelburg en andere plaatsen slechts f 200. Subsidie-regeling per leer ling acht Spr. het beste. Hij geeft daar om de voorkeur boven subsidie aan een percentage der begrooting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zundert J. D. Jansen te Nieuwvliet; te Babyloniënbroek A. J. Wormgoor, cand. te Arnhem Bedankt voor Schoonhoven door A. H. J. G. v. Voorthuizen te Zegveld. Aangenomen naar Hattem, door A. J. W. v. Ingen te-Gameren; naar Bres kens J. A. Raams te Asch. Geref. Kerken. Bedankt voor Hijland door J. de Waard te Donkerbroek. Door de classis Middelburg is prae- paratoir geëxamineerd en beroepbaar ver klaard bij de Geref. Kerken in Neder land de heer A. J. Fanoy, theol. cand. aan de Vrije Universiteit te Middelburg. Goes. Heden slaagde te 's Gravenhage voor het tweede gedeelte Notarieel Staats examen de heer M. Oele, alhier. De data van de toelatingsexamens aan de Rijkstuinbouwwinterscholen zijn vastgesteld als volgtvoor of uiterlijk op 15 September Alkmaar; 20 Sept. Hoorn; 5 Sept. Aalsmeer; 10 Oct. Lisse; 8 Sept. Naaldwijk; .9 Sept. Boskoop. Inl. den directeur der school. Dit jaar zal het mondeling examen teekenen M. O. plaats hebben te Rot terdam in het gebouw der Acedemie van Beeldende Kunsten voor de acte Md 17 tot 21 Juli; voor de acte Mi 26, 27 en 31 Juli; 1, 2, 3, 4 en '6 Aug.; voor de acte Mg 6 en 7 Aug. (plekens ^van '912 en 1—4 uur. Geslaagd te 's-Gravenhage voor bet machinistenexamen voorioopig diploma, de heer A. 'ten Kate te Middelburg. Biggekerke. Aan de Christelijke School alhier is in de vacature, ontstaande door 't eervol ontslag, verleend aan mej. C. C. Overweg, die wegens voorgenomen hu welijk 't onderwijs gaat verlaten, tegen 1 September benoemd de heer A. Janse, thans onderwijzer aan de Christelijke School te Schoondijke, die deze benoe ming heeft aangenomen. Benoemd tot hoofd eener Christe lijke school voor gewoon l.o. te 's Graven hage, de heer G. J. L. Waanders, hoofd eener Clir. school voor M.U.L.O. te Gro ningen, vroeger te Middelburg. Overgangsexamen Gymna sium Middelburg: van I naar II A. J. II. Dokkum, D. H. van Doorn, M. Elenbaas, J. D. Heeringa, A. Leijdesdorff. H. Merckens, W. F. de Meijere, L. Nijk, C. M- Schoute en F. J. A. Smit. HerexamenA. J. Bs. van Berlekom ©n W. H. T. C. thoe Schwartzenberg. Niet bevorderd 3. Van II naai1 lilN. Beijers, A. C. Mijs, J. M. Pilaar, J. W. A. Tjebbes, J. de Visser en P. Warmenhoven. Van III naar IV: H. Dekker, A. Dok- kum, TJ. JVL Krijger, J. C. IJ Nieuwen- huijs en G. W^ C. D. thoe Schwartzen berg. Niet bevorderdl. Van IV naar VK. Doekes, P. Fransen, J. H. C. Heijse, H. P. S. v. d. Kamp, P. J. iMeertens, A. J. "Mijnlieff. G. G. da Veer, P. A. Verhulst, R. Weeda. Niet bevorderd4. Van V naar VI: J. P. Duvekot, A. Lit- tooij, (A. §mit en P. Voorhoeve. Niet bevorderd 1. De Dietsche Stem. Mr. Van F.s schrijft in de llollandsche Kroniek van de Jan.-Febr.-aflevering van „Dietsche Stemmen: In 1800 stonden 1.800.000 Hollanders tegenover 29.000.000 Franschen, in 1913 6.200.000 tegenover 39.400.000. Dus is de verhouding van 1 op 16 veranderd in 1 op 61 j. En dit verschil veranderde eik jaar meer, omidat het deelcijfer van onze bevolkingstoename de laatste jaren aan de spits van die der Europeesche landen stond. Zoo kunnen we de laat ste jaren een nog steeds toenemend en aangroei opmerken, die reeds de 100.CO0 overschreedt. Op 1 September telde ons land 6.528.970 zielen. De Belgische vluch telingen zijn hier niet onder begrepen, wel de uit den vreemde teruggekeerde Hollanders, die vermoedelijk het eigen lijke cijfer niet ver onder de 6.500.000 zullen brengen. Deze bloei is een bewijs voor de vitaliteit van ons ras. Waar ook het Vlaamsche in België de laatste jaren relatief meer toenam dan het Waalsche en vooral het Afrikaansche volk zeer toeneemt, behoeven wij ondanks piles aan de toekomst van onzen stam niet te wanhopen. Wij mogen hun gelat ruw weg schatten op Holland 6.500.000, Hollanders in West- phalen 200.000, Hollanders in Amerika 150 000, Hollanders in de Koloniën 80.000, Belgische Vlamingen 4.300.000, Fransch- Vlamingen 200.000, Vlamingen in Ame rika .50.000, Afrikaners 1.000.000. Ver der nog Vlamingen in Congo en Afrika ners in Argentinië in kleinere getallen, benevens de stamverwanten verder over de wereld. Wij komen zoo op een zuinig geschat getal van 12.850.000 zielen. In dien wij Holland Holland weten te hou den, indien Vlaanderen eindelijk de vrij heid geniet die het eischen mag, gaat onze stam in Nooi'dwest Europa met zijn daar gevestigd hoofddeel van 11.200.000 zielen een grootere toekomst tegemoet. Niet minder Afrika, welks- zonen noord waarts trekken tot aan de hellingen van den Kilimandsjaro. Op liet Nederlandsche Congres te Antwerpen in 1913 bracht Ds. van Broekhuizen, thans rrebel," de bood schap van President Steyn: „Afrika reikt Vlaanderen ,de hand via den Congo." Door dezen oorlog is de mogelijkheid van een Dietsch Zuid-Afrika, Vfaamsch en Ilollandsch-Afrikaansch, een stap naderbij gekomen.. Goede raad. Men zendt ons een schotschrift toe, -dat den titel „Goede Raad" draagt en blijkbaar bestemd is tegen het Christe lijk geloof te ageeren. Het Christelijk ge loof intusschen heeft ernstiger vijanden dan de steller van dit pamfletje, waarin zooveel malligheid opeengestapeld is, dat het zijn doel verre voorbijstreeft, en het op geen denkend wezen eenigen invloed vermag te oefenen naar het ons voorkomt. Wil men een staaltje? Als art. 10 „des algemeeneu Christelij ken gelo-ofs" wordt gedrukt„Gedenk de zending, want vreeset ijk zou het. zijn, als onze zendelingen niet meer in draagstoe len konden gedragen worden of als ^ge wone mensehen zouden worden aange zien." Dwazer kan het niet. Intusschen vernamen wij, dat dit pam fletje door een sergeant in de Alkmaar- sche kazerne onder de militairen ver spreid werd. Toen daartegen geprotes teerd werd, is den man deze ongeloofs- propaganda verboden, maar het Ls mo gelijk dat het voorbeeld ook elders na volging vindt. Daarom wijzen we er op dat een klacht tegen dergelijke lectuur- Yerspreiding goede gevolgen -kan hebben. Men aarzele dan ook niet om inee te hel- ■pen aan de uitbanning van dergelijk vuil. Nederlander. VERZEKERDHEID. Ilom. 8:28,30. Niets kan mij scheiden, leven noch ster ven, Heden noch toekomst, klove noch rots; Niets mij vervreemden, niels mij berooven Van 't heilig erfdeelde Liefde Gods, Niets doet mij weiflen, niets mij vertwijf- len Niets mij verdenken de Liefde Gods Van vóór alle eeuwen is zij gegrondvest In Christus Jezus, de machtige Rots. Niet skan verflauwen, niets kan doen tanen, Niets kan ooit blusschen de Liefde Gods. God is mijn burcht en mijn zeer sterke veste In Christus Jezus, de eeuwige Rots. Niets kan doen wanklen 't huis dat ik bouwde, 'tHuis mijns geloofs op de eeuwige Rots; 'tHuis is onwrikbaar als zijn fundeering, In Christus Jezus, de Liefde Godsl 1 NELLIE VAN KOL. Ongelukken. Een twee-jarig jon gentje is te Scheveningen door een slib- wagen van den reinigingsdienst overre den, met het gevolg, dat het kind aan d© bekomen verwondingen is overleden. Nabij het station Klimmen "Ransdaal (L.) is een vrouw door een trein over reden en onmiddellijk gedood. Bi^liot schutten van ,zij.n schip in de sluis te Dieren kreeg een schipper in de schut- kolk van de lier zoo'n hevigen slag te gen zijn onderlijf, dat hij onmiddellijk dood was. Eén stem. Te Alkmaar is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer 'H. Wol zal. (a.r.) met 452 stemmen te gen 451 op den soc.-dem. candidaat. Het Rottordamsche Huis van Be waring is vol. Er zijn zooveel gedetineer den en menschen, die tot heebtenisstraf veroordeeld zijn, dat een dezer laatsten, een man, er niet meer bij kon. Hij is naar Middelburg getransporteerd om daar zijn straf uit te zitten. Een smokkelaar gefopt. Een remmer bij de Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij te Almelo, kocht van een stadgenoot 1000 M. elastiek voor f 750, vermoedelijk om over de gTens te smokkelen. Het elastiek .moest, met het oog op den staat van beleg, waarin Alme lo verkeert geleverd worden over het station te Apeldoorn. Den dag van het sluiten van den koop stond de verkoo per met een pak, dat verondersteldwerd in te houden de 1000 meter elastiek, .te Apeldoorn aan het station, toen de kooper per trein aankwam. Omdat de remmer den trein niet kon verlaten, zond hij een zijner collega's met f 750 naar den wachtende. Deze reikte den collega van den remmer het pak over en ont ving de f750. Toen de trein reeds weer van ha tstation Apeldoorn was vertrok ken, opende de kooper het pak, dat geen elastiek, doch zand bevatte. De geruchten, betreffende een zee slag nabij de kust van onze Noord-Hol- landsche eilanden zijn ontstaan door een loos alarm van de kustwacht. Als ge woonlijk was een Duitsch flotilie, be staande uit ongeveer 20 schepen (torpe- dobooten, mijnenl'eggers ©n lichte kniisers) bezig in liet mijnenveld. Doordat een paar mijnen ontploften en bovendien aan den horizon schepen zichtbaar waren, vermoedelijk Engolsche, die met zoeklich ten werkten, waardoor flikkeringen ont stonden, die aan kanonvuur deden den ken, meende de kustwacht dat een ge vecht op komst was. Te meer omdat de Duitsche schepen zich verwijderden. Hierop werden de Hollandsche aulori- teilen gewaarschuwd en werden de ^.Kor- tenaer" en een 6-tal torpedobooten uit gezonden. Zij kondén echter onverrich ter zake terugkeeren. Wegens niet verstrekken van steen kolen heett de gasfabriek te Maassluis van gisteren af de levering van gas moe ten stopzetten. Men meldt aan de Tel. uit 's-Gra venhage: Naar aanleiding van het feit, dat de S. D. raadsfractie den heer J. W. Albarda candidaat heeft gesteld voor 'het wethouderschap en niet den heer L. lloejenbos, die er veel meer recht op had en die als leider der fractie en be kwaam raadslid vroeger meermalen de candidaat is geweest, vernemen wij nog het volgende De candidaatstelling geschiedde in een voltallige vergadering der fractie, zelfs had men het lid, dat pas de vorige week gekozen is, den heer Van Langen, mede ter vergadering opgeroepen. Er waren dus 10 leden aanwezig. Hier van kreeg de heer Albarda 4 stemmen, fle heer lloejenbos 3. De overige 3 stem men waren in blanco; zij werden uitge bracht ,-door de beide candidaten en door den heer van Langen. Men ziet dus, dat de heer Albarda niet eens de volstrekte merderheid van het aantal stemmen der fractieleden haalde. De houding van de vier heeren, die den heer Hoejenbos dit échec toebrachten, werd zoo goed als niet 'gemotiveerd. Slechts verklaarde men, dat er eeniga ontstemming tegen den heer Hoejenbos bestond. Da heer Hoejenbos' moet beslist voor nemens zijn thans als nuylslid te bedan ken, al warden van alle kanten, ook van buiten Den Haag, pogingen in het werk gesteld om het hiertoe niet te laten ko men. Reeds heeft men uit de groep Albarda te kennen gegeven, dat de candidaatstel ling desnoods zou kunnen worden herroe pen, maar dan in dezen zin, dat de va cante wethouderszetel niet ijpor. 'n socia list zou worden ingenomen. Anderen weer meenden, dat de heer Albarda voor de candidatuur moet be danken. Een nieuw tweepersoons- m o t o r r ijit u i g. Naar „Het .Motorrijwiel" meldt, is in 'Amerika, onlangs een nieuw type motorrijtuig op de markt gebracht.- De carosserie van dit voertuig, dat 'in tnarschvaardigen toestand slechts 135 Eng. ponden weegt, bestaat uit een ste vig platform, waarop de -twee zitplaat sen zijn aangebracht. De drijfkracht wordt geleveid door een achteraan bevestigd motorwiel, dat voor een afstand van 100 K.M. ongeveer 4 L. benzine noodig heeft. De stuurinrichting is va,n het gewone automobiel-type, terwijl de verdere be diening slechts door twee hefboomen ge schiedt, waarvan er een op de rem werkt en de andere dient om het motorwiel een weinig van den grond te kunnen lichten, waardoor vrij Joop ontstaat. In dezen stand kan de hefboom dan vast gezet worden. De snelheid, welke met het lichte voertuigje bereikt kan. wor den, varieert van 5 tot 30 K.M. per uur. Koning Christian en de soldaat. Het Deensche blad „Politi- ken" geeft het verhaal van een Deensch soldaat, die, toen hij met zijn fiets bui ten Kopenhagen op weg was naar de stad, cene buiteling maakte, met het re sultaat, dat de fiets dusdanig werd be schadigd, dat hij dien op zijn rug kon nemen en den verderen weg daarmede kon wandelen. Onderweg werd hij aan gehouden |door een 'heer in een doge aal, die (hem vroeg waar hij1 heen moest. Toen hij (antwoorddenaar Kopenhagen, zei de koning, dat hij op weg was naar zijn landhuis, maar dat hij hem naar het naaste station zou rijden, waar hij dan den trein naar Kopenhagen kon ne men. De koning nam soldaat en fiets in zijn doge-art en bracht beide naar het station. Toen koning Christian bij het 'Station afscheid nam, zei hij, dat hij zich nu moest haasten, daar het avondeten op hem wachtte. Later bleek het de koning te zijn geweest. Kinderen over den oorlog. Ta Stockholm heeft men onlangs een aan tal kindeien een schriftelijk oordeel over den oorlog laten geven. De leerlingen van twee volksscholen moesten n.l. een .op stel over den oorlog maken, waarin o.a. de volgende punten ter behandeling voor kwamen „Mijn held uit den wereldoor log." „Wie lijdt het meest onder den oor log?" enz. Voor de uitwerking was maar een korte tijd beschikbaar. De leerlingen waren pl.m. 13 en 14 jaar oud. Zooals te verwachten was, hadden de jongens een heel ander oordeel over den oor log dan de meisjes. De jongens zien he (avontuurlijke, de meisjes de ellende. Wanneer de jongens over de nadeelen van deai oorlog spreken denken ze aan de neutrale staten, wier levensmiddelen zijn schaarsch geworden, de meisjes betreu ren het lot van de soldaten en kinderen. Als hun helden noemen de kinderen de namen, die het meest in de couranten gevonden worden. De een vergoodt Jof- fre, de ander Mackensën. Ook Wilson heeft veel vrienden onder de Zweedsche jeugd. Sommige kinderen noemen avia- teurs als hun helden. De sympathieën der schoolkinderen zijn it ij gelijk tus- schen de oorlogvoerenden verdeeld. Een van hen gelooft, dat „de Duitschers over winnen zullen, want ze zijn dapper en eensgezind" en een ander heeft meer vertrouwen in de Engetschen, omdat ze „dapper zijn. en niet ruw, maar intelli gent." Van de meisjes hebben 60 geen held genoemd; de meesten geven niet de reden daarvoorop, sommige zeggen, dat er tegenwoordig te veel helden zijn, dan dat -ze die allemaal zouden kunnen noemenandere meenen dat er niets held haftigs in is, elkaar dood ie schieten. De meisjes, die wel een held noemden, kozen daarvoor meest een regeerend vorst. Ook Jxeizer Frans Jozef had de sym pathie van een groot aantal Zweedsche meisjes. Een historische w ij n p r o e f. De koning van Beieren had aan het „wijn- museum te Spiers eenige flesschen zeer ouden wijn geschonken, nog dateerend uit den tijd van den 30-jarigen oorlog en zelfs uit het reformatie-tijdperk. Deze wijn is met nog eenige andere oude soorten onlangs aan een proef on derworpen. Men begon met een „jong" wijntje van 1880 en eindigde met de „Würzburger Steinberg" van 1540. „Dei- desheimer Beerenauslese" 1870 en „Dei- desheimer Hohenmorgen" 1865, verbaas den de proevers door haar frisschen zoe ten aard en geurige zoetheid. Ook de wijn van 1811 toonde nog sporen van zoetheid. De koningswijn van 1728, 1631, en 1540 was tegen de verwachting in niet donker gekleurd en ook waren de zuren nog niet verdwenen. Een streeling voor de tong was deze wijn echter niet, wegens haar kanonieken ouderdom. De oudste wijnen toonden het grootste alco holpercentage. Aan het eind van de proef werd Kriegg- wein Deidesheimer" 1915 geschonken,- zoodat de proevers wijn uit vijf verschil lende eeuwen geproefd hadden. De 1915-er werd vermoèdelijk het laatste geschon ken om den s'maak weer op dreef te helpen. - (Maasb.) Paaidenfokke rij'. In de 1.1. gehouden vergadering ran '„Hippos" Vereeniging van Walehersche paardenfokkers', werd op voorstel van een der leden besloten, dat het Bestuur zou trachten een hengst van hooge klasse, vooral' uitmuntend in korten sterken rug, idem lendenen, zwaar correct, beenwerk en beste hoeven, voor de leden ter be schikking te krijgen en spoedig pogingen in dien geest aan te wenden. Zooala de fokkers in dit blad kunnen zien, is het Bestuur in dezen reeds actief en heeft reeds een oproep gedaan aan alle fokkers, om ter vergadering te 'komen op Donderdag 19 Juli a.s. Fokkers, komt dus allen ter vergade ring, deze vergadering is van het groot ste belang voor de Walehersche Paar denfokkerij, wij moeten ons thans .zeer zeker gaan toeleggen niet op het fokken van bedrijfspaarden, maar^van fok- materiaal, immers de vraag naar fokmateriaal is thans reeds groot, neemt steeds toe en zal voortdurend toe nemen. Waar er thans geen of zeer wei nig vraag is naar gewone veulens, is de vraag naar stamboekveulens, en vooral 'afstammend van de vooraanstaande heng sten enorm, prijzen van f 1500f 3500 zijn daarvoor reeds geboden, doch nog tevergeefs. Fokkers, zeg nu niet, dait komt hier toch nooit ook in die streken waar zulks nu gebeurt, is zulks ge zegd, dus wat ginds kan, kan ook hier maar dan ook aangepakt. Eendracht maakt macht. Verleent dan ook allen uwe medewer king en de paardenfokkerij op Walchet- ren komt, waar ze wezen moet! Dat het zoo worde. A. DE FEIJTER, Jzl Biggekerke, Juli 1917. WASHINGTON, 13 Juli. (Y.D-) Dc be perkingen, die de Regeering zal uitvaar digen voor den export zullen .binnen kort ook katoen omvatten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2