Ko. 23» Zaterdag 14 Juli 10IV Sle Jaargang Eerste BSadi De Qroote Oorlog. Uit de Provincie Oil numraer bestaat uit twee bladen Middelburg III. FEUILLETON. Binnenland. i j- f Uitgave van de Naand. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd.' te Goes. Hoofdbureau te Gces: L A N GE V 0 R S T S T R A A T 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Oost.erbaan& fie Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -0.0? Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 ct. 3-maal wordt 2-maaI berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. De Zeeuw steunt bij de herstem ming voor den gemeenteraad de candi- datunr van Jhr. P. J. BOOGAERT, aftredend 'lid. China. I, Dit reusachtige groote rijk is in het «oorden van Siberië gescheiden door de Anioér (rivier) en het Altaïgebergteten westen van Toe.ran door de Beloer-tagbi; ten zuiden door de Himalaya en de Tibe- taansche gebergten van Indië; en wordt ten zuiden en oosten begrensd door de Cliineesche Zee en Stillen Oceaan. Het is groot 220 duizend vierkante geo grafische mijlen; dus circa 400 maal zoo -groot als Nederland. Het zou naar die verhouding 2400 miljoen inwoners kun nen bevatten. Het aantal inwoners is evenwel slechts een zesde gedeelte van dit cijfer. De Chineezen behooren tot de oudste volken der aarde. Het Chineesche Rijk had reeds in de derde eeuw voor 'sIM- Jands geboorte last van invallen van vreemde 'horden, waarop de regeering overging tot het bouwen van den Chi- neeschen muur: een hoogen, van wacht torens voorzienen wal, langs de Noord en Noordwestgrens, om het Rijk tegen de invallen dezer barbaren, met name de Hunnen te beschermen. In den loop der jaren heeft evenwel zelfs deze stevige muur met zijn granieten grondslag het Rijk niet tegen, nieuwe in vallen kunnen beschermen, niettegenstaan de de muur steeds trouw werd bewaakt. De Mongolen en de Mandsjoe's wisten den muur te overklimmen, en kwamen zoo toch in het land. De muur begint hij: de golf van Petsji- li, loopt ten noorden van Peking west waarts, soms over hoogten van duizend meter, overschrijdt tweemaal de Hoangho (rivier) en eindigt in de woestijn Gobi. Zijn lengte is zóó dat men 36 jaren, dag en nacht loopenide, zou noodig heb ben can den heelen muur af te wandelen. De hoogte van den muur wisselt af van 3 tot 10 meter. In het Woordenboek voor Kennis en Kunst leest men: ,.Er is bouwstof genoeg aan om een matigen muur langs dén geheelen Evenaar te leveren. Ten deele bestaat de muur uit metselwerk, ten deele uit een grond slag van graniet, waarop een aarden wal met metselwerk bekleed'. De wachttorens zijn vierkant, steken twaalf meter ho ven den muur uit en zijn. 30 a 100 meter van elkander". Nu heeft deze Muur de vijanden wel niet^ buiten de erve gehouden, maar hij heeft toch gemaakt, dat de Chineezen vele eeuwen op denzelfden trap van be schaving zijn blijven staan, omdat zij zich van het verkeer met andere volken af sloten. Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE W0RB0ISE 22} Dö laatste woorden deden de deur dicht zij maakten indruk op mijnbeer Perren want voor verkoudheid of jets dergelijks niettegenstaande hij het bijna doorloopend was. -Nadat hij nog een massa orders gegeven had, vertrokken wij eindelijk, Matthias en Judith gingen te zamen, en Mona en ik volgden, terwijl ik bemerkte' dat 'de beambten ons heimelijk uitlach ten. Mona Louise was lastig en vervelend, evenals een vermoeid kind, zij had kou en h onger en was dood moe, klaagde zij, en 3e gure wind bedierf haar teint. En werkelijk, met haar gedeukten hoed, slap hangende voile en ontkrulde lokken zag ze er al heel onvoordeelig uit. i .Wij Hadden een langen, vervelenden weg te rijden naar Stanbridge, eerst dwars door Northborough heen') door straten, di eer somber en smerig uitzagen, pn daar na langs een slijfcerigen straatweg, waar aan gee neind scheen te komen. Eerst tegen de veertiende eeuw bracht een Venetiër, de reiziger Marco Polo, de eerste betrouwbare berichten aangaande C'hina naar zijn vaderstad over. In 1522 vestigden zich de Portugeezen te Marcao. In 1604 knoopte onze Oost-Indische Compagnie handelsbetrekkingen aan met China. Omstreeks dezen tijd overschreden de Mamctsjoe-Tartaren den C'hineeschen muur jen kregen snel de overhand. In 1647 slaagde zelfs een der hunnen Sjoenfcsi den troon te Peking te stichten. Tot voor enkele jaren regeerde zijn Huis over China, en ook nog in 1912 en daarna nog een paar dagen, der vorige week zetelde er weer een telg uit zijn Huis op den troon. Zijn naam is Hoeantoeng. In den loop der jaren hebben sommige Europeesche staten natuurlijk Enge land voorop begeerige blikken gewor pen naar dit rijke, eenzelvige China, dat maar steeds volhardde in zijn afsluiting van alle handelsverkeer met Europa, be houdenis dan met Rusland over Kiachta, met Portugal te Macao, en met de overi ge staten uitsluitend te Canton. Anders dan op genoemde plaatsen mocht een vreemdeling in China niet komen. Engeland zocht ten laatste geschil. En het strekt deze Christennatie niet tot eere dat het ging - over verboden invoer in China van opium uit Engelsch Indië. De regeering van China verbood dezen in voer, ja liet zelfs eenmaal ruim twintig duizend kisten met opium, ter waarde van 48 miljoen gulden in de zee wer pen. Deze daad der heidensche regeering in het belang vair haar volk verdroot de Christelijke regeering van Engeland. Een oorlog brak uit, waarin China bet af legde, Hongkong aan Engeland afstaan moest, en vijf steden voor den handel moest open stellen, 1842. Dit was een groote slag voor China. Nog gro'O'ter ramp trof dit land door den opstand' der Taiping, welke opstand, in 1856, hog aan den gang wa$, toen Frankrijk en Engeland aan China den oor log verklaarden. In 1860 trokken Franschen en Engel- schen zegevierend P'eking binnen, ver brandden het kostbare zomerpaleis en schreven den Keizer vernederende vredes voorwaarden voor. (Slot volgt.) Bsknopt ovsrzicht van den toistar-d. De Duitsche Keizer heeft op het ver zoek van den Rijkskanselier Von Beth- mann Holweg om ontslag, gunstig beschikt en het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze verleend. Het kon wel niet anders, nu de Rijkskandelier beklemd zat tusschen de twee partijen, van welke de eene hem verweet dat hij te ver ging, en de ander, dat hif niet ver genoeg ging. De schaduwkant van den middel weg I Zijn opvolger is evenwel nog niet be noemd. Althans er is op heden nog geen bericht van gekomen. - Het is overigens wel' opmerkelijk, dat het voornamelijk natuurlijjk met de Onafgebroken viel de regen neer enj de nevel was oorzaak, dat men van de villa's en huizen ter weerszijde van den weg niets zien kon dan de vage vormen. Welk een donkere wolken, dacht ik, zou den die óók een lichtzijde hebben? En zoo peinsde en jioesde ik verder voort, in mijn gedachten weer in den trein, in gesprek met de vriendelijke dame, die mijldruiven, koek en een mooi Nieuw Tes tamentje gegeven had. Eindelijk schen wij er dan toch te zijn. Het rijtuig had den steenweg verlaten en was nu een donkere laan ingereden, on der druipende hoornen door en door groote plassen heen het geknerp van het grint onder de wielen, zulk een ge heel ander geluid dan het wielgeratel op den steenweg, maakte mij er opmerk zaam op. Spoedig hield het rijtuig nu stil voor een tamelijk groot huis, dat in mooie, bijna zou men zeggen trotschen, stijl ge bouwd wasik begreep, dat wij nu „thuis" waren. Men 'zegt weieens van iemand, die zich slecht geluimd betoont, dat hij met den verkeerden voet uit bed is gestapt. Van ons kon men dat niet meer zeggen, nu het al avo»d was, maar wel was er rreden te denken, dat wij met den verkeerden uiterste l'inksche partijen de rechtsche partijen zijn geweest, die den Itijkskan- sélier zoo scherp mogelijk hebben aan gevallen. Zijn groote tegenstander was Erzberger, een Centrum man, met wien het heele Centrum (R. K. partij,) 89 man sterk, medeging. Zou het waar zijn dat ook de partij van den- Kroonprins, den mil'itairist, ,tot zijn val heeft meegewerkt? In dit geval helbben de partijen die „in vredes naam" helm afgevallen zijn, waar zij geroepen 'wareln hem ter zijde te Slaan, een dwaas heid op hun geweten; want dan s'taat Duitschland, en met Duitschland Europa, weer verder van den vrede af dan ooit. j Niet onmogelijk, dat de vorderingen der Russen in Gallicië enkelen beïnvloed heb ben. Het staat er voor de Oostenrijkers in het Zuidelijk deel van het oostfront niet best voor. Te meer omdat de steun van het Westfront moet uitblijven, we gens' 'de gelijktijdige stormaanvallen der Geallieerden. Wat zooal in de Franache Kamer besproken is. Bij de bespreking van het voorjaars offensief in de Fransche Karper, zeide Jobert o.a. „Hot is afkeurenswaardig, dat de re geering het gewaagd heeft het offensief te ondernemen. Het is een eisch tegen alle generaals op te treden". Renandel stelde vast, dat het te be treuren is, dat de regeering het offen sief met hare verantwoordelijkheid gedekt heeft. Augageur berispte voor alles de wij'ze, waarop het oppercommando heeft voorbe reid. De soldaten aan het front moet men geruststellen. Dat kan alleen ge beuren, wanneer men hen laat zien, dat men hen voor een nutteloos bloedbad spaart. Fouten in de organisatie, zoo als bij de laatste operaties zijn voorge komen, moeten vermeden worden. Abel Terry verlangde, dat de Engel- schen meer troepen naar het front brach ten. Aecatobray zeide een brief te willen voorlezen, waaruit blijkt, dat men het meedoen der Ver. Staten benutte om de gedaalde stemming op te wekken. De geheele Kamer protesteerde hiertegen. Ac- cambray werd tot de orde geroepen en kon zijn rede niet voortzetten. Anamitische soldaten. Iemand uit het Fransche leger schrijft, dat de Anamitiische troepen, de kleine braine mannen vaq de Fransche koloniën in, Indo-China, dezer dagen hun vuur doop hebben ontvangen aan het Weste lijk front. Zij zijn de kleinsten onder de strijders, maar zij hebben zich op een wijze onderscheiden, die hun gelijk doet staan aan de troepen van krachtiger fysiek. De Anamitische bataljons zijn ge heel uit vrijwilligers samengesteld en of schoon zij thans voor het eerst in de vuurlinie kwamen, zijn zij reeds iets lan ger dan 1 jaar in Frankrijk. Wat zij aan lichaamsgraotte missen,, maken zij meer dan goed door liun geest. Bijna zonder uitzondering zijn zij leerlingen van de Fransche scholen, colleges en universitei ten in Indo-China, Waar de vraag naar vrijwilligers in het begin van 1916 de Fransche onderwijsinstituten bijna leeg maakte. Ofschoon zij een volk zijn van zeer strenge sociale klassenvoorschriften, hebben de Anamiten het democratisch leven van het Fransche leger aanvaard. Onder hen, die dienen, zijn Anamiten met den rang van graaf, mandarijn van de le, 2e en 3e klasse en andere onder scheidingen van kaste en adel en on- voet uit het rijtuig waren gestapt, want wij waren dien aivond alle vier even knorrig. Wat mij' zelve betrof, ik had alle moeite bedaard te blijven en ik was in een stemming, <jm met iedereen om het minste ruzie te krijgenhet liefst zou ik .op mijnheer Perren aangevallen zijn, om hein eens ferm te knijpen. Lief lijk, izult ige wellicht zeggen, wat een zacht humeurtje, maar ik heb het u al meermalen gezegd: ik was geen lief kind en niemand hield ooit van mij. Het scheen mij toe, dat het huis groot en ruim was, en al schemerde het reeds, ik kon toch lzien, dat mijnheer Perren in alle kamers zijn schilderijen opgehan gen had. Wij' gingen naar 8e eetkamer en gingen daar zitten, nog gheel ver reisd en mopperig, zelfs werden er weer scherpe woorden gewisseld tusschen het drietal onderling, ik bepaalde mij1 er toe, dat alles stilzwijgend aan de hooren. Lang bleef ik er evenwel niet, jvant (toen miss Judith even het twistgesprek met haar broer staakte, zag ze mij bij het vuur staan, moe en verkleumd, en pogenblikkelijk trok ze nu aan de schel even daarna kwam er een meisje binnen, om mij andere kleeren aan te 'doen en mijn toilet tin orde te brengen voor het theeuur. der hen worden alle plichtplegingen nauw keurig nagekomen, die tegenover deze ran gen bij hen gebruikelijk zijn, maar als de bataljons voor het gevecht of anderen dienst zijn geformeerd, worden de gra ven en mandarijnen slechts gewone sol daten. Toen deze vrijwilligers voor bet eerst in Frankrijk waren, was er geen plan hen alis vechttroepen te gebruiken, tengevolge van hun kleine lichaamsgestalte en zij werden voor verschillende diensten in de achterhoede gebruikt, zooals chauffeurs bij eonvooien, voor den aanleg van wegen en van bosschen, enz., maar hun voort durend verkeer dicht bij; het front wekte spoedig vechtlust bij hen op en thans werd hum.: de gelegenheid daartoe gege ven. Korte Oorlogsberichten, De Italiaansche succes sen. Het Italiaansche militaire week blad vermeldt, dat generaal Avata en Por- ta in hun rang als generaal-luitenant zijn teruggezet tot generaal-majoor. Vier over laten van pionierafdeelingen zijn afgezet, en acht oversten, die de functies hadden van generaal-majoor, zijn deze functies ontnomen. Dan doen de Engelschen het anders. Toen zij bij de Dardanellen den ne derlaag hadden geleden, hebben zij' hunne aanvoerders bevorderd eh «erekruisen uit gereikt. Noodlottige samenwer king. Naar aanleiding van de maatre gelen, die in de Vereenigde Staten te gen de ongelukkige neutrale landen over wogen worden, moet men een bijzondere beteekenis hechten aan de versperring der vrije vaargeul door Engeland. De Amie- rikaansche maatregelen treden in wer-' king den 15en Juli e.k. en dan zal waar schijnlijk gedurende zestig dagen geen schip meer uit de Amerikaansche havens mogen uitvaren. Om nu echter te verhin deren, dat de talrijke Nederlandsche sche pen met regeeringsgraan en veevoeder nog snel biet ruime sop kozen, voor den fatalen termijn, verklaarde Engeland de vrije vaargeul voor gesloten. Tot den 15en Juli biedt Amerika dus _alle gelegenheid tot uitvoer, maar Engeland verhindert het binnenvaren. Na den 15en Juli zal En geland waarschijnlijk gehoor geven aan de vertoogen der Nederlandsche regee ring, maar dan roept Wilson een ge biedend halt toe aan de schepen, die willen uitvaren. Deze noodlottige wissel werking tusschen de beide groote mo gendheden moet op verhongering van ons land uitloop en, Zal Perzië vrij komen? Vol gens de „Dien", een te Petersburg ver schijnend dagblad, heeft Rusland op ver langen van Perzië van al zijn protecto raatrechten op Perzië afstand gedaan en zich alleen het recht voorbehouden in bijzondere gevallen als beschermer op te treden. En Engeland De .tegenrevolutie in Chi na, Volgens een bericht uit Shangai van het republikeinsch hoofdkwartier werden na een gevecht van twee uren 3000 man der keizerlijke troepen gevangen genomen. Géneraal Sha.ng Hsun vluchtte naar het Oostenrijksche gezantschap. De strijd wordt voortgezet met de overige imperi alistische troepen in de verdedigde stad, waar een hevige brand woedt. De Engelsche kruiser „Vaguard" is in den avond van den 9den, terwijl zij voor anker lag, tengevolge van een in wendige ontploffing, in de lucht gevolgen. Blij als ik was, dat ik de kamer uit kon, en nog blijder, wijl ik een erg jong meisje in dit oude damesgezelschap ont dekte, liep ik, vroolijk en vlug, het dienst meisje achterna. Ze zag er lief uit en scheen mij een goedhartig, vriendelijk Smeisje toe met blozende wangen en mooie, bruine oogen, die zeer levendig en schalks keken. Toen wij boven op het portaal waren gekomen, dat ook weer vol hing met schilderijen van mijnheer Perren,- zeide ik tot haar: „Och, breng mij toch niet bij die Dobbs, ik kan me zelf heel goed alleen helpen". „Dat mag ik niet laten, miss", zeide Jenny, het hoofd schuddend, „anders deed ik het met genoegen. Wij moeten hier precies doen, wat ons bevolen wordt. Stel je voor, dat we eens niét deden, wat miss Judith ons gelast, wat zou er dan niet gebeuren 1 Neen, ik moet u bij juffrouw Dobbs brengen en dan moet ik voor het theegoed zorgen. Ik ben het kapiermeisje, weet ul" Zoo was er dus niets aan te verhel pen en werd ik bij Dobbs gebracht, die ik piet kende, maar voor wie ik hoe dat wist ik zelf niet een zekeren schrik gevoelde. Inderdaad zag juffrouw Dobbs er niet aantrekkelijk uit, vooral niet voor een Het schip zonk onmiddellijk. Er zijn drie overlevenden, '2 matrozen en 1 officier, die op het oogenblik der ontploffing niet aan boord waren. Tarwebrood. De minister van landbouw, nijverheid fen handel; gezien zijn beschikking van 5 April j.l., Stct. no. 81; heeft bepaald, dat de daarin genoemde maximumprij zen voor tarwewater- en tarwemelkbrood niet van toepassing zijn op kleinbrood, waaronder wordt begrepen luxe en kren tenbrood, voor zoover dit verkrijgbaar wordt gesteld uitsluitend van een gewicht van 50 gram per stuk. Tarw e. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend aan allen, die vóór 1 Augustus 1914 buitenlandsche tar we importeerden of hunne bemiddeling bij dezen invoer verleenden, dat de ter mijn, waarbinnen de gevraagde opgaven (zie Stct. Van 30 Juni j.l.) moeten wor den ingezonden, zal worden gesloten op 31 Juli e.k. vruchten. Ongedo rschte granen en peul'- De minister van landbouw heeft tot de burgemeesters het navolgende rond schrijven gericht Onder verwijzing naar de beschikking van 12 dezer, heb ik de eer u te mach tigen ingevolge artikel 9, lid 1, der Dté- tributiewet 1916, aan degenen van wie met blijkt, dat zSji ongedorschte granen en peulvruchten vervoeren of vervoerd hebben van het Tand naar de opslag plaats van dei verbouwers, bij1 schriftelijke vordering te vragen hoeveel' granen zij vervoeren of vervoerd hebben, waar deze zich eventueel' mochten bevinden en om deize granen en peulvruchten ingevolge artikel 9, lid 2, der Dis'fcributiewet 1916 in bezit te nemen en ter beschikking te stellen van den regeeringscommissaris voor ide Rijksgraanverzameling in uw provincie, nadat de waarde is geschat door schatters, op aanwijzing yan den retgeeringseoimmissaris door u te benoe men, en nadat door u eene bon voor de uitbetaling van het verschuldigde bedrag, betaalbaar bij den regeeringscouimissar ris, is afgegeven. 7 Beleefd verzoek ik u door middel van rijks- en gemeentepolitie toezicht te doen houden, dat geen verboden aflevering, of vervoer plaats .vindt en waar zulks plaats vindt, door inbezitneming onverwijld in te grijpen. „Zitten laten wat z,it". In een berichtje uit Wissenkerke in de Midd. Crt. krijgt de a.-r. Kiesver- eeniging te Camperland een afstraffing datzij van de afspraak bovengenoemd' afwijkt, door in een ontstane liberale va cature (de heer Van Hee heeft ontslag genomen) een candidaat te stellen. In hoever het stellen van een candidaat in een vacature, waar dus niemand zit, in strijd is met een afspraak la ten zitten wat wel zit, laten wij in het midden. Wij voor ons kunnen er ons wel in vinden, een liberalen zetel weer door een liberaal onbestreden te doen bezetten. Maar dien regel kan toen niet in alle gemeenten doorvoeren. kind. Zij was van meer dan middelbaren leeftijd en tamelijk 'lang en stijf. Dan droog ze een zijden japon van een ouder- wetsch model, die half versleten was en een muts van een allerzonderlingst fat soen. Haar gezicht was mager en had scherpe trekken; pp iedere wang had ze een hard-rood plekje en haar oogen wa ren lichtbruin en keken koud en gevoel loos iemand „aan. Om haar portret vol ledig te makenzij droeg een gladde, 'zfwarte .ylecht van valsch haar en op haar langen, gebogen neus stond een groote, schildpadden bril. "Nauwelijks had ik deze dame gezien, of ik gevoelde* dat wij nu juist niet elkander's vrienden zouden zijn. Juffrouw Dobbs keek mij aan met oen onderzoekenden blik, toen ik de deur ge sloten had, en op het matje bleef staan. Haar scherpe blikken namen mij: op van het hoofd ïot de voeten, alsof ik een houten p!op was uit een uitstalkast Ik werd daar al dadelijk woedend over, maar ik beheerschte mij en niets kon zie van mijn boosheid bemerken, want het rood op mijn wangen, dat eir het gevolg van Was, kon Ze wel aan zien voor een blosje van verlegenheid. (Wordt vervolg 1.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1