De Groote Oorlog» \o 238 :oop Vrijdag «ïuli 1INV 31e Jaargang Hengstveulen Binnenland. Uit de Provincie. 1 OOP ^arrispaard, POPPE, Biggekerke, /eepaarrispSoeg, lliiatst gehouden Mid- "loterij, Te bevraeen HAART, Braamstraat N IKOOP U Hooi- en Hagroo, )ERMAN, Ritth. str [JKHUIJS Pz., Bigge- IKOOP uifwagan op voeren,. Ier geschikt voor een bij J. WISSE Gz., lookfornuïs van de Lrdenveiioting, "bij 'EER, Oude dorp, iin Merrie- en een zeulen, ook genegen |)f 2 jarige Merrie. |>SE Jz., Arnemuiden. OOP lerrieveuien, ISeisweg, la Solitude. perrieveulen IciJSOUW, te Oost- bOMBOOTDIENST OP ÏR-SCHELDE. ïoedekenskerke |rtVlake. Vlake op den Staals- |igenRo osendaal ladere aankondiging. |ijke tijd. Hansweert per boot, 10, ntn. 6,20. kaar Vlake per tram, nm. 8, Hansweert per train, a), nm. 8,30 b). aar Neuzen per boot, a), nm. 8,48 b). wacht de tram tot 'in van Goes en wacht im. van trein 8,30 te ram en de boot tem r wachten. ke leggen de booten half uur na het ver- of van Hansweert. waaronder .steiger- grepen zijn: dekenskerke of omge- ).70, 2e klasse f0,50. is weert of omgekeerd: Idasse f 0.75. Hoedekenskerke of jse f0.65, 2e klasse i 4 jaar vrij, van 4 eld. JOMBOOTDIENST OE 1RSCHELÖE. BreskensN euz en. nadere aankondiging.' jke tijd. ar Breskens vm. 6,26. 2.25a) 3.50a) 6.—a)< Vlissingen vm. 6,50, 2.55, 4.35, 6.40b). naar Neuzen vm, 25d), 3.43, 6.43e). lar Vlissingen vm nam. .2.—, 5.05. van trein 12.15, 3.3( ot naar Breskens 15 of omgekeerd le kb: van de tram te Bres» laar Vlissingen wach- gt niet te Borsselen van trein 12.15 kan sen wachten tot '12.40. van trein "6.35 kan zen wachten tot 6.50. 1, waaronder steiger- >en. trourbiljetten worden; ens of omgekeerd le Jasse f 0.40. len of omgekeerd le 0.50. n of omgekeerd le ki. Uitgave van &s Ssaml, Venn. LÜCTQR ET EjMERGO, gevestigu te Goes Hoofdbureau te Gees. Si.NGE VQRSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: BIRMA F. P. D HU IJ L. BURG. Drukkers i Bcsietbaan Le Cointre, Goes. De Zeeuw Middelburg lli. De Zeeuw steunt bij de herstem ming voor den gemeenteraad de candi- daiuur van Jhr. P. J. B00GAERT, aftredend lid. en of omgekeerd ld 0.90. of omgekeerd le kb 4 jaar vrij en van geld. Bt-kfopt overzicht van den toestand Het is 'tbest dat wij maar niet veel stehrijven over de staatkundige crisis, wel ke Duitschalnd op 't oogenblik doormaakt. Het laatste telegram dat wij gister ont vingen luidt, dat Von Bethmann niet weggaat. Dat zou waar kunnen zijn, indien zich bevestigt het gerucht, dat de keizer den Beijerschen minister Hertling gepolst heeft om opvolger van Von Bethmann te wor den, en Hertling het aanbod heeft afge slagen. ,Want dan zou 'ten slotte Von Beth mann wel moeten aanblijven. Dat de Keizer den Kroonprins geraad pleegd heeft over de wenschen (eischen?) van de meerderheid van den Rijksdag, valt niet vreemd. Het geldt hier toch wijzi gingen die niet alleen zijn persoon, maar meer nog zijn stamhuis raken. En dat de Kroonprins in de beslissingen tot- stemt, blijkt uit 'tfeit, dat de Keizer 'op spoedige invoering van gelijk algemeen stemrecht voor Pruisen heeft aangedron gen. Zoodoende komt de Paasfchbood- schap, decreet van 7 April, op het juiste oogenblik tot haar recht. Nu geldt het slechts een ..aanvulling," en vervalt de gedachte van „afpersing." De Keizer (de Koning van Pruisen) had immers de in voering van gelijk algemeen stemrecht al in zijn jongste Paaschboodschap toege zegd Onwillekeurig denben wij Nederlanders bij deze beschikking van dezen Duit- schen Willem II aan wijlen den Neder- landschen Willem II, die in 1848 even eens onverwachts zijn volk een grond wetsherziening met kiesrechtuibreiding schonk, doch ook onder den drang van volk en volksvertegenwoordiging, en niet van harte; immers hij had een paar dagen té voren zich er nog tegen ver klaard. Maar ook een vorst kan niet altijd' lateln wat hij wil, en hij' moet ook wel eens een goed gezicht zetten bij een kwaad spel. Laat ons hopen dat de in Duitschland te verwachten hervormingen den vrede zullen verhaasten. Daartoe schijnt wèl kans, wanneer de Keizer ook toegeeft aan den tweeden „wensch," namelijk de invoering van den parlementairen regeeringsvorm. Daardoor toch zou Duitschland, zij het ook in an deren, mooieren, wijl meer vredelieven- den zin, komen in Engelsch vaarwater. Immers, dan komt er, gelijk als in En geland een coalitie-ministerie. Hoe is in den Rijksdag de stand der partijen Behoudens een enkele wijziging in de laatste paar jaren mag men dien aldus schatten Ba,uernbund (Boerenbond), 10 Centrum 90 Conservatieven 45 Elfen, Lotharingers, Welfen en Denen 15 Fortsckrittliche, (vooruitstrevende) Volkspartei 42 Natiouaal-liberalen 43 Polen is Rijk&partij 13 Sociaal-democraten 110 Wirtschaftliche Vereinigung 11 Totaal 397. Op de conservatieven en enkele socia listen na zullen die partijen zich wel vareenigen, zoodat een mogelijk coalitie ministerie op een zeer groote meerderheid zal kunnen rekenen. Overigens maakt Duifschland ook mi litair weer een crisis door. De Russen werken door in Galicië. Zachtaan vooruit ,op Leonberg af. Ka- luislz is genomen, de zetel van den Oos- tenrijkschen staf. Vele gevangenen wer den gemaakt. Na de verovering van Halicz hebben de aanvalstroepen hup succes door het overschrijden van de Lomnitza en het bezetten van een paai' dorpen verder uit gebreid. Het Vaderland schrijft Halicz is een stad, die aan een der spoorwegen naar Lemberg ligt en in vre destijd ruim vier duizend inwoners telt. In de nabijheid liggen op een steilejn heuvel de bouwvallen van het slot Ha licz, waar de oude heerschers van het vorstendom en Koninkrijk Haliczl waar uit later de naam Galicië ontstond en sedert 1375 de Latijnsche en Grieksch- Katholieke aartsbisschoppen hun zetel hadden, tot in 1416 de aartsbisdommen met die van Lemberg verbonden werden. In de 14e eeuw kwam Halicz bij Polen en in 1772, bij' het in bezit nemen van. Galicië, aan Oostenrijk. Rusland piotestafrt. Het Russische Ministerie van Bulten- landsche Zaken verklaart officieel, dat het bij de verbonden regeeringen protest heeft aangeteekend tegen de benoeming van een nieuwen Griekschen koning, daar een dergelijke handelwijze in strijd is met de Grieksche wetgeving. Ook behoort de beslissing over een nieuwen regee ringsvorm voorbehouden te blijven aan den vrijen wil van het Volk. Deze offici- eele Russische mdedeeling logenstraft den Franschen minster Jonnart. Deze wendde officieel voor te spreken uit naam der beschermende mogendheden Frankrijk, En geland en Rusland. De stemming zakt Het is belangwekkend op te merken, hoe de Engelsche pers, na de eerste uitingenvan blijdschap over de Ameri- kaansche hulp, thans een toon aanslaat, die van dag tot dag minder hoopvol klinkt. Men gaat de kwestie practiscber en cri- tischer bezien, en dan blijkt wel dat al les niet "zoo mooi is, als in den beginne wel' leek. De stemming wordt hoe lan ger hoe gedrukter. Bladen als', de „Pall Maal' Gazette" en „Daily Graphie" reke nen uit, dat Amerika'g hulp te laat kotmt, ja, "dat het voor Engeland en zijn bondge- nooten bijna een ramp kan genoemd wor den, dat Amerika in den oorlog ingegre pen heeft. Want, als men een Amteri- kaansch leger van slechts 100.000 man naar Europa zou willen brengen, dan zou dat zoo enorm veel scheepsruïmte in beslag nemen, dat de verzorging van het eigen land geheel lam zon 'komen te liggen. En als1 het dan gelukken mocht zulk een troepentrai 1 sjx>rt een veilige over komst te verzekeren, dan zou dit Ameri- kaansche leger in Frankrijk gevoed moe ten worden, terwijl men nu reeds .groote moeite heeft, de Fransche en Engelsche legers te verzorgen. De zaak ziet er vol strekt niet zoo rooskleurig uit, en daar de duikboot natuurlijk voortgaat met ope- reeren, wordt zij met iedere maand meer précair. Het blinkende Amerikaansche goud blijkt, goed bezien, slechts klatergoud te zijn. Het is jammer yoor de Geallieerden maar de waarheid is nu eenmaal min der genoegelijk dan de schoone schijn der dingen, waarmede de Entente zich pleegt te verheugen. Korta oorlogsberichten. Engeland tegen België. De „Belgische Socialist" beklaagt zich bit ter over de Engelsche regeering, die aan de Relief commissie verbiedt vet naar België in te voeren. Dit verbod isi uit gevaardigd, omdat de Belgische boeren vee naar Duitschland verknopen. Maar de Belgische boeren worden door deze maatregelen niet getroffen. Die hebben vet en vleesch genoeg. Het gelag betalen, als altijd de stedelingen van de andere klassen, waarvoor juist het Relief-comtié gesticht is. Het is dus weder zoo'11 En gelsche bepaling, die bedoeld is ,om Duitschland te benadeelen, maar die de ongelukkige bondgenooten treft. Want ver hinderen dat vee uit België naar Duitsch land gaat, kunnen de ,Engeïschen toch niet. De gevolgen van dezen .Engelschein dwangmaatregel zullen in den vierden oorlogswinter voor de noodlijdende Bel gische bevolking Zeer ernstig zijn. De verdeeldheid in Cana- d a. De correspondent van de „Timés" te Toronto verklaart, dat de breuk tus- schen de Engelschen en de Franschen in Canada door den oorlog is verwijd. Algemeen had men gehoopt, dat het bond genootschap tusschen Engeland en Frank rijk den argwaan en vijandigheid, die vele geslachten heeft vervuld, 'zou uit- wisschen, maar het is 'juist andersom gekomen. In Quebec vlagt men meer met de Fransche driekleur, dan met de En gelsche Union Qack, ofschoon het toch dg. hoofdstad van een Engelsche kolonie is. Men staat op den drempel van een tweespalt, die de confederatie tot in haar grondslagen zal schokken. Deze tweespalt wordt veroorzaakt door het voorstel om algeineenen dienstplicht in te voeren. Fin land en de vrede. De cor respondent van het „Handelsblad" heeft te Stockholm een Finsche intellectueel gesproken, die een zeer treurig, maar waarschijnlijk een zeer juist tafereel op hangt van den toestand op het oogen blik in dit door de Rulseen onderdrukte land. 7 Voor het Finsche volk blijft er slechts j een verwachting over vrede! Wanneer i de oorlog niet spoedig mocht afloopen, blijft er van Finland en het Finsche volk niets meer over. Weliswaar is na de revolutie de druk er voor Finland niet zwaarder op ge worden, maai' hij kon ook moeilijk zwaar der worden dan hij toen reeds was. Daarom is het Finsche volk als één man voor den vrede. Het liefst natuur lijk een aigemeene vrede. Doch als die niet is te bereiken, dan in ieder geval een afzonderlijken vrede. Daarna zal de aigemeene vrede cok wel spoedig komen. De c o m mt a n d 0 w i s s e 1 i n g in Palestina. De „Manchester Guardian" zegt „De twee slagen van Gaza en het lange oponthoud aldaar boden niet de vruch ten, die men had Verwacht. Generaal Murray heeft niet genoeg de voorzichtig heid betracht; een ernstige fout tegen de Turken. De taak van den nieuwen opperbevel hebber ,Sir Admond Allenbys, is niet gemakkelijk. De Turken hebben veel tijd gehad, hun grondwerken buitengewoon sterk te maken. Alle Turksche verschan singen zouden natuurlijk uiterst nutteloos worden, als wij ons vrij op zee konden bewegen, want dan zouden wij de Turk sche linies voor GaZa in den rug 'kun nen aanvallen. Als wij echter niet vol doende scheepsruimte voor een dergelijke onderneming hebben, dan is dit een bewijs van de reusachtig groote schade, die de duikboot aan onze militaire operaties ver oorzaakt." Granen en peulvruchten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, gezien art. 8 der Dis- tributiewet 1916, bepaald: Art. 1. Qe aflevering van ongedorschte granen en peulvruchten is verboden. Art. 2. Vervoer van ongedorschte gra nen en peulvruchten zal, behoudens te genbewijs, beschouwd worden als begin van uitvoering eener aflevering als 'in art. 1 verboden. Art. 3. Onder liet vervoerverbod in art. 2 is niet begrepen het vervoer van het land naar de opslagplaats van den verbouwer, alsmede het vervoer, waar voor door den regeerin ga-commissaris voor de Rijksgraanverzameling vergunning js verleend. Art. 4. Onder granen wordt in deze re geling verstaanwintertarwe, zomertar- we, spelt, winterrogge, zomerrogge, win- terger&t, zomergerst, haver, evene, boek weit en kanariezaad. Onder peulvruchten wordt in deze re geling verstaan: veldboonen (wier, paar den-, duiven- schapen- en waalsche), alle soorten groene erwten, alle soorten grau we erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. Binnenkort zal liet vluchtoord voor Duitsche en Oostenrijksche deserteurs in de gemeente Bergen (N.H.) worden geo pend. Voor opzending daarheen komen uitsluitend in aanmerking deserteurs, die in strijd hebben gehandeld met de open bare orde en veiligheid, of van wie op redelijke gronden kan worden verwacht, dat zij daarmee in strijd zullen komen en wier gedrag gevaar oplevert voor de openbare gezondheid. In ieder voorko mend geval zal aan de betrokkenen steeds de keuze moeten worden gelaten tusschen opneming in genoemd vluchtoord en uit levering naar hun land. -De heer Schaper meldt in Het Volk, dat hij niet heeft gesolliciteerd yoor de betrekking van burgemeester van Ëmmen, en ook niet is (aangezocht. Apotheken. Zondag, 15 Juli, is te Goes geopend de apotheek van G. r. d. Hoek; te Mid delburg, die van fa. J. C. v. d. Harst; te Vlissingen, die van wed. r. Ockenburg. Wij herinneren er aan, dat de Bui tengewone Vergadering van het Provin ciaal Comité van Anti-Revolutionaire Kies- vereenigingen te houden te Goes op a.s. Woensdag in „De Prins van 'Oranje", niet zal aanvangen des yoormiefdags te half twaalf, maar des namiddags te half 'twee. Gisteren had er op de Schelde bij B^-th een aanvaring plaats tusschen de eleepschepen „Thijssen No. 15" en Cos- moe", (Waarbij laatstgenoemd schip be langrijke schade aas het voorschip op liep. Beide schepen hebben hunne reis voortgezet. Bij het personeel der Rijksveldwacht zijn aangesteld: met 16 Juli: tot rijks veldwachter-brigadier ter standplaats Heinkenszand, G. de Waard, thans rijks veldwachter (brig.-tit.) te Middelburg; tot rijksveldwachter-jachtopziener ter stand plaats Rhenen. T>. Sanderse, thans veld wachter der gemeente Leerdam; tot rijks- veldwachter-jachtopziener ter standplaats Assen, J. Koopman, thans particulier jachtopziener te Fluitenberg (gem. Rui nen). De Minister van Financiën maakt bekend, dat op 5 Juli 1917 bij 'den ont vanger der registratie no. 1, te Middel burg, door een onbekende is gestort een bedrag van f60 voor te weinig betaalde vermogensbelasting. Onder Duivendijke zijn aangespoeld een defecte kist met zeer beschadigd^ schilderijen, gemerkt J. L. 42; een groote baal bonte veeren, en een met losse vee- ren in zakken, alsmede eenig wrakhout en gezaagd 'hout. Staatscourant no. 161 bevat de sta tuten van den Bond van Zeeuwsche vee handelaren, gevestigd te Zierikzee. De douane-beambten te Hansweert hebben op de sleepboot Jupiter een par tij Jxarde zeep ontdekt, bestemd voor frau- duleuzen uitvoer naar Antwerpen. De stuurman werd gevankelijk naar Middel burg gebracht. Bij K. B. is benoemd met 16 Juli a. voor den raad van beroep te 's-Her- togenbosch tot plaatsvervangend voorzit ter de heer mr. P. Dieleman, thans plaats verv. voorz. van den raad v. beroep le Middelburg en tot plaatsverv. griffier, mr. J. A. Fokker en mr. H. C. J. Groot, beiden thans plaatsverv. griffier van den raad v. beroep te Middelburg. The Vit rite" Works. Zooals wij Maandag schreven, zouden wij heden terug komen op de actie door de samenwerkende organisaties ingesteld voor de loons- en lotsverbetering van het personeel der fabriek van de 'N.V. The Vitrite Works. Wij kunnen dit te beter doen, nu wij gisterenavond in de gelegenheid zijn gesteld de vergadering van het personeel in het lokaal van de Werkmansvereeniging bij te wonen en met des te meer genoegen, nu wij kunnen beginnen met mede te deelen, dat van staking geen sprake meer behoeft te zijn en dat er voor wat de loonregeling be treft ten volle overeenstemming is ge komen tusschen directie en werklieden. De druk bezochte vergadering werd ge opend door den heer I. W. Jongepier, die direct het woord gaf aan den heer Jurgens, hoofdbestuurslid van den Fa- brieksarbeidersbond, die met de verte genwoordigers van de vier andere sa menwerkende organisaties aan de be stuurstafel had. plaats genomen. De heer Jurgens deelde mede, dat des middags de aangevraagde conferentie met de directie had plaats gehad en dat de directie direct begon met tegenover de verzoeken van de werklieden hare voor stellen te plaatsen. Deze voorstellen hielden in ten eerste, dat alle duurtetoeslagen zullen verval len; de stukloonen zooals die in Mei j.l. weiden vastgesteld en welke onge veer 10 pet. hooger waren, dan de tot Mei geldende, worden verder met 17i/2 tot 20 pet. verhoogd, zoodat zij circa 30 pet. hooger worden dan de oude stukloonen, doch stukloonen waarmede nu reeds ge middeld circa 25 cent wordt verdiend, worden slechts met 12i/2 tot 15 pet., stuk loonen waarmede nu reeds gemiddeld 27 cent of meer wordt verdiend met 10 tot 12i/2 pet. verhoogd. Verder wordt het uurloon voor de stuk en premiewerkers gebracht voor jongens van 14 jaar van 4 cent voor Mei tot 6 cent, 15 jaar van 5 op 7 cent, 16 jaar van 7 op 9 cent, 17 jaar van 10 op 12 cent, 18 jaar van 12 op 15 cent, 19 jaar van 14 op 18 cent, 20 jaar van 15 op 20 cent, 21 jaar van 17 op 22 cent en voor oudere eene verhooging van 5 cent per uur. De premieregeling voor de stukwerkers gaat in wanneer met stukwerk minder is verdiend dan door 14-jarigen 9 cent, 15-jarigen 10 cent, 16-jarigen 12 cent, 17-jarigen 15 cent, 18-jarigen 18 cent, 19-jarigen 21 cent, 20-jarigen 23 cent en 21-jarigen 25 cent per uur. Het minimum-uurloon voor degenen die niet op stuk of premie werken wordt gebracht voor 14-jarigen van 4 op 5 cent, 15-jarigen 5 op 6 cent, 16-jarigen van 7 op 8 cent, 17-jaxigen van 10 op 11 cent, 18-jarigen van 12 op 14 cent, 19-jarigen van 14 op 17 cent, 20-jarigen van 15 VERSCHIJNT ELKE» VÜEPJCDAÖ Abonnementsprijs, Per 3 maanden fr. p. post f 1.5C Losse nummers ODfc Prijs ier Advertentie*. 14 regels f0.60, iedere regel meer 15 fcs 3-maal wordt 2-maal berekend, Bij abonnement voordeelige voorwaardte-:. Bewijsnummers 5 cent. op 19 cent en 21-jarigen van 17 op 22 cent, niet eene verhooging van 5 cent voor alle ouderen. De uurloonen van de bankwerkers wor den verhoogd met 3 cent voor hen, die jonger zijn dan 18 jaar, met 4 cent voor hen, die minstens 18 jaar, doch jonger dpi 21 jaar zijn, en 5 cent voor hen, die minstens 21 jaar oud zijn. Verder stelde de directie voor de her ziening van het fabrieksreglement uit te stellen tot normale tijden zullen zijn aan gebroken, doch ze dan te .behandelen met eene organisatie, uit en door de werk lieden der fabriek te vormen, uiterlijk, binnen een half jaar na het sluiten van den vrede. In verband hiermede deelde spr. mede, dat verkregen is uitbetaling van 25 pet. voor overwerk tot 'lO uur, 50 pet.'voor nachtarbeid en 100 pet. voor Zondags- arbeid. Wat betreft het onderhandelen der di rectie met eene organisatie uit de werk lieden hebben de hoofdbestuurders er op gewezen, dat zij erkenden, dat de werklie den zelf met sommige onderdeelen be ter bekend zijn, maar dat zij die on derhandelen toch zullen beschouwd wor den als sprekende namens de hoofdbe sturen met welke zij voeling zullen hou den. Verkregen werd ook, dat op de fa briek niet langer de wintertijd, doch de zomertijd zal gelden, waardoor Zaterdags te één uur wordt opgehouden met wer ken. Spr. wees erop, dat de hoofdbesturen aanneming van de voorstellen der direc tie dringend aanraden, maar tevens drong hij erop aa.11, dat de werklieden zullen blijven georganiseerd, want er is nog meer te verbeteren, dit zal het geval zijn bij het herzien yan het fabrieksreglement, bij het opnieuw aandringen tot invoering van de bepalingen vervat in art. 1638 c en d B. W., waartoe de directie thane nog niet genegen is enz. Waar de direc tie er bij voegde, dat de nieuwe regeling eerst zal kunnen ingaan de derde Vrijdag na het aannemen der voorstellen door beide partijen, is er spoed noodig bij het beslissen. Betreffende de uitbetaling van Chris telijke feestdagen werd door de directie toegezegd, dat, indien geen ongunstiger tijden voor de fabriek intreden dan thans, zij voort zal gaan met het uitkeeren voor den tweeden en derden Paasch- en Pink sterdag, de Kerstdagen, voor zoover niet op Zondag vallende en den Nieuwjaars dag. Bij de herziening van het fabrieks reglement kan dan worden uitgemaakt, of het geven van een uitkeering voor die dagen daarin zal worden vastgelegd. De uitkeering zal bedragen het aantal uren maal het uurloon, voor het aan tal uren aan te nemen den werktijd, zoo als die voor een vollen werkdag in de periode, waarin de feestdagen vallen, is". Ten slotte zal de schafttijd 's morgens van '8 tot 8.20 worden afgeschaft, en in dien kolen- en materiaalvoorziening zulks mogelijk maakt, om 7.30 uur met den arbeid worden begonnen. Na de uiteenzetting van dit door de organisaties bereikte resultaat, waarbij de heer Jurgens herhaalde malen door ap plaus werd onderbroken, werd even ge pauzeerd, waarna gelegenheid werd ge geven opmerkingen te maken. Hiervan werd door enkele aanwezigen gebruik ge maakt, die door den heer Jongepier wer den beantwoord en waarbij o.a. gewezen kon worden op het gelden der verhoo gingen voor alle categoriën. Een opmer king betrof het feit, dat ^oor het weg vallen van den duurtetoeslag sommigen, die veel kinderen hebben, achteruitgaan, waar tegen werd ingebracht, dat de duur tetoeslag slechts tijdelijk en de loonsver- hooging blijvend is. Ook werd opgemerkt, dat het overwerk dat na 10 uur zou moeten gebeuren zoo licht naar Zaterdag middag wordt verschoven, getracht zal worden later of de Zaterdagmiddag ook niet onder de 50 pet. verhooging kan vallen. De overige opnickingen betrof fen bijna alle zaken, die bij het regle ment zullen moeten worden onder de oogen gezien. De heer Jongepier wees nog eens op de behaalde resultaten, voor stukwerk werd 25 pet. verhooging gevraaad en men kreeg ongeveer 30 pet., voor de volwassen arbeiders werd wel, 25 en 23 cent mini mumloon gevraagd en slechts 22 cent verkregen, maar toch gaan allen 5 cent vooruit. Ook spr. wekt op tot organisa tie voor de niet-georganiseerden en tot nauw aaneengesloten blijven van de ge- organiseerden, die thans 95 pot. der werk lieden omvatten. Thans werd het voorstel van de di rectie in stemming gebracht en aangeno men met slechts 3 stemmen tegen, waar na de vergadering, die aeer enthousiast wae, werd gesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1