Hooigras Me Jaargang ij inscbrijvir Dinsdag F yAA RS dknecht De Groote Oorlog. ury. VER Gerst te Velde, X». 2.15 Juli II)IV JVING TE KOOP en Nagras e Bruine Boonei inschrijving Vlerrieveulen, lens, lishoudster, udster FEUILLETON. Binnenland. ontant geld NIEUWENHUIJSE S) (1 Gam. 60 Roe n Noordhoek. uld per 39 A. 24 kantor.van Not; 3L te Goes, vóór of 1917, des namidd; iVING TE KOOP ïrke. Briefjes te bez Juli a. s. bij de W< e. Kan ook op ngebracht worden. veren vóór 12 Juli Slager, VYouwestra,, n lichtingen zijn te 1 weg naar de Duii everen vóór 14 Jul Biggekerke. KOOP Meliskerke. ingeboden •isch Toestel, en tot genezing va; sen onderstel vai K. D. LEENDERTSï erke. KOOP en voor zaad ei vens prachtige Big CENBUKGH, Slager KOOP ruil tegen jong vee gekerke. KOOP ren, 5 tot 7 maandei1 ox Hond, bij K. COP skerke. KOOP y, oud 8 jaar. Te be ra F. P. D'HUIJ KOOP :d. W. COPPOOLSE Ictober NECHT EKKER, Ter HoogC' bij M. DE KEIJ2ER, een HANDKNECHT ID ER KER, Seisweg. ar, eigen zaak heb- naking met Zeeuwsch m na wederzijdscli velijk aan te gaan. tter B boekhandel ilburg. :dig mogelijk oststraat, Domburg, als Leeftijd omstreeks bureau „De Zeeuw" oor wordt gevraagd t schrift wordt ver- ireven sollicitaties dit blad té Goes. Citgdve van ifei 'N'aaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes i IS. AN GE VORST STRAAT 219. Bureau te Middelburg: BiRMA F. P- DHUIJ L. BURG. Drukkers ®®elerba«n Le Co'intre, Goes. Middelburg III. De Zeeuw steunt bij de herstem ming voor den gemeenteraad de candi- datuur van Jhr. P. J. BOOGAERT, aftredend lid. 'De Zeeuw De Aardeppf-len. De Nederlander ontleent 'aan de Economisch-Statistische Berichten e'enige mededeelingen ter weerlegging van loo- pende praatjes inzake den aardappeluit- voer. Er wordt verteld, dat er late aard appelen als vroege zijn uitgevoerd en dat er in den nazomer dagen zijn geweest, dat er honderden wagons late aardappe len de grens overgegaan zijn. Dit is een onwaarheid, hetwelk de cij fers -uitwijzen. In het geheele ja,ar zijn uitgevoerd 169763 ton aardappelen, waarvan in de eerste vijf maanden 125943 ton. Ook in Juni gingen er nog oude aardappelen over de grens; de uitvoer van den oogst 1916 kan dus in geen geval meer dan 43820 ton hebben beloopen; en deze bedroeg in Juni 7687, Juli 29301, Aug. 5958 ein Sept./Dec. 874 ton. Late aardappels in Juli verzenden kan niet, wajnt' dan zijn zij nog te klein. Dus moet dat in Augustus geweest zijn, maar dat kan dan niet veel' zijn ge weest omdat de controleurs van de Aard- appelvereeniging deze fraude wel al bij den eersten oogop-slag zouden ontdekt hebben. Na Augustus stond de uitvoer praktisch stop; van de in Sept./Dec. uit gevoerde 874 ton ging slechts 83 naar Duitschland. Men kan dus gerust zeggen, dat de lieele oogst van Jate aardappelen voor Nederlanclsch gebruik is gereserveerd ge- worden; immers de in het le kwartaal van 1917 uitgevoerde 124 ton was scheeps- proviand, waarvan 15 ton naar Duitsch land ging, 29 ton naar Suriname, 44 ton naar Amerika, 13 ton naar de West en 14 ton naar Britseh 'West-Afrika. Onthoudt ,goed die cijfers! Beknopt overzicht ven dee toestand. Voor Duitschland is een zeer kritieke tijd aarfgebroken. Er is een merkwaardige stemming pp politiek gebied. Twee wenschen worden geuit: naar vre de en naar democratische inrichtingen, En men wil', dat de Rijkskanselier zich daarover zal uitspreken. De „Vorwartsi" zegt daarvan: „De toe standen in het Rijk staan voor de be slissing. En niets is meer te vreezten, dan dat ze er voor blijven staan. Er moet een beslissing worden genomen, er moet .worden geregeerd. "Hoe dan ook. Inderdaad zullen de e.v. dagen voor Duitschland van beslissende beteekenis zijn, en daarom zijn ook de officieéle en .parlementaire kringen stilzwijgender en geslotener dan ooit. Wat er z;a! gebeuren is niet te overzien. Maar vandaag of morgen zullen, naai' men te Berlijn meent, de militaire en politieke leiders, met den keizer een be slissing nemen over den toestand en zal een einde aan de crisis komen, in deze °f gene richting. Nóg schijnt de leiding onverzwakt, doch Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE 19) -Maar", zoo ging ik, na even te heb ben gezwegen, weer door, „ik ben als kind door hen aangenomen en ik moest het wel goed vinden, al had ik er nog zoo'n hekel aan. Prettig om met hen mede te gaan, vind ik het allesbehalve, maar in bedelen langs den weg, heb ik nog minder zin „Arme stumperd", zei de dame vol medelijden, „heb je dan geen vader oï moeder meer?" „Neen, mama stierf, toen ik nog een jmel klein kindje was en papa 'is veer tien dagen geleden gestorven en Mantie 13 in een nieuwe betrekking gegaan. O, wat zou ik graag met medegaan!" „Ja, kind, maar ik zou je onmogelijk PD me kunnen nemen, ik heb zelf kleine jongens en meisjes, voor wie ik zor- f?en moet en om nog een ander kind in dat er zwakke plekken zijn, kan niet betwist. Over de vertrouwelijke besprekingen in de hoofdcommissie van Iden rijksdag, ver neemt het „Berl. Tagebl." uit rijksdag- kringen: Uitdrukkelijk'is vastgesteld, dat van geen enkele zijde in den rijksdag bezwaren zijn ingebracht tegen de voort zetting van den onderzeeërs-oorlog. Inte gendeel werd van alle kanten het ver blijdende militaire slucces van den onder zeeërsoorlog onderstreept. Het resultaat van den onbeperkten duikbooloorlog over treft verre de door den admiralen staf in uitzicht gestelde verwachtingen. Volgens de parlementaire correspon dent-van de „Kölnische Vblksztg." heeft de rijkskanselier in de hoofdcommissie van den rijksdag nieuwe consessies ge daan, die hierop neerkomen, dat hij, be halve de invoering van binnenlandsche ■hervormingen, zijn staatssecretarissen, Helfferieh en Zimmermann, prijs geeft. Buitendien zullen 5 leden va.n het Prui sische ministerie hun ontslag nemen en door liberale ministers worden vervangen. Ook de tweede aanval der Russen op het Oostfront heeft hun geen windeieren gelegd. De Engelsche admiraliteit ontvangt een draadloos 'bericht uit Rusland, waarin gemeld wordt, dat idé Russen een suc cesvol offensief ten Westen van Stanis- lau ondernamen. Generaal Konloff vero verde Zondag verscheiden dorpen. Hon derd een en dertig officieren, 7000 man werden gevangen genomen. Bovendien werden 48 kanonnen, waaronder 12 van zwaar kaliber, en tal van machinegewe ren 'buitgemaakt. De Russen weten wel de ziwakke pun ten in de linie der centralen te vinden. De jonge keizer van China is al kei- zer-af. De lt-jarige Mantsjoe-keizer heeft voor de tweede maal afstand gedaan van den troon. De eerste maal deed hij het in 1912, gelijk men weet. Het is te verwachten, dat hiermede voorloopig deze poging om de Mantsjoe- vorsten op den troon van China te her stellen, zal geëindigd zijn. Maar niet voor goed. In een land, dat duizenden jaren onder keizerlijke heerschappij stond, gaat een wijziging van den regeeringsvorm, zooals de revolutie van 1912 die bracht, niet zonder herhaalde' schommelingen, naar rechts en links, en Zal dus ook nog wel een poging worden aangewend, om de keizerlijke macht te herstellen. De laatste zeilwedstrijd van den Keizer. Het was den 28sten Juni 1914, de laat ste dag; van de beroemde „Kieler Woche," den grooien zeilwedstrijd van de Noord- Duitsche Regatta-vereeniging. Een ontel bare menigte schepen en jachten, krui sers en schoeners met schitterende kleu ren en schetterende muziekkorpsen was in de Kieler bocht verzameld. Als gast was een Engelsch admiraal, aan het hoofd van een Engelsch eskader, aanwezig. De Keizer bevond zich op zijn uiterst snel zeiljacht de „Meteor," dat reeds me- nigen gouden beker als eereprijls had thuisgebracht. Tegen .hem streden de schoeners „Germania" en „Hamburg" om den hoofdprijs. Maar ziet, midden in den spannenden eindvaart komt een grijze torpedohoot aangesneld met een gang, waarbij het race-zeilen slechts kinderspel was. Wel moest het een gewichtige lijding zijn, waarmede men den Keizer in het mid den van den wedstrijd dorst storen. Alle huis te nemen, dat zou te kostbaar voor me zijn. En is je vader pas veertien da gen geleden gestorven? Arm, lief kind, dat is wel hard voor je". Een wonderlijk gevoel van weemoed maakte zich van mij meester, terwijl ze mij aldus toesprak. Zoo was ik nog nooit toegesproken, zoo hartelijk, zoo welge meend en liefdevol. Toen gevoelde ik mij na haar vriendelijke woorden nog meer verlaten en terneer gedrukt want ik voel de nu onbewust wat ik gemist had en ook missen zou bij mijn tegenwoordige verzorgers. En hoe meer ik er over nar dacht, hoe grooter afkeer ik van hen kreeg. Ik voelde mij, terwijl ik daar zoo stil en terneer gedrukt tegenover de vrien delijke -dame zat, zoo door ieder verlar ten, dat het mij een verlichting gaf, mijn geschiedenis- aan haar te vertellen. Het was een treurige geschiedenis voor eemj kind om te verhalen. Toen ik mijn verhaal geëindigd had, waren de zachte, bruine oogen der dame vol tranen. „Mijn arm, klein schepseltje", zei ze, terwijl ze haar arm tëeder oan mij heensloeg, wat ,een treurige ervaringen) heb je al opgedaan, en dan nog zóó klein! Je bent nog niet ouder dan mijn kleine Laura en die weet nog niet wat kijkers richtten zich op den torpedojager om te zien, wat nu gebeuren zou. Na nauwelijks een minuut oponthoud hij het keizerlijke jacht, wendde het oor logsschip zijn steven naar de boot, .waar de jury vergaderd was, en op twee hon derd nieter afstand gekomen, gaf men door de spreektrompet de volgende mede- deeling: „De Oostenrijksche Kroonprins en zijn echtgenoote zijn hedenochtend te Serajewo vermoord, 'de Keizer geeft 'den wedstrijd op." Doodeiijke stille ontstond, onder het s traks nog zoo uitbundig vroo- lijke gezelschap. Toen riep een der aan- wezigen uit: „Da,t beteekent oorlog." Den volgenden morgen stoomde het Engelsche eskader zonder eenig afscheid naar huis. Fransche persmanieren. De „Gazette de Hollande" brengt een beschrijving van de manier, waarop de aardappelrelletjes door de Fransehe pers tegen Nederland zijn uitgebuit. De „Ma- tin" verscheen met in reusachtige letters de volgende .aankondiging: 'Ppur ravitailler l'Allemagne. Un incident anglodiollandais. La Hollande veut donner aux empires eentraux les stocks de pommes de ter- re pchetés par l'Angleterre. (Om Duitschland te voeden, wil Neder land aan de 'Centralen de aardappelen geven, die Engeland reecis gekocht had). En Albert Milhaud schrijft in zijn blad „Rappel" over „hoogsternstige internatio nale verwikkelingen", over een „drama'1 over het voor den gek houden van En geland en Amerika door Nederland, Het treurige van al deze leugens Is, dat zij hun weg vinden over den Oce aan, naar de Vereenigde .Staten, waar zij, nog weer vergroot, in de Amerikaan- sche bladen worden afgedrukt, om dan weder door Reuter naar Europa te wor den overgeseind, als onomsloolelijike waar heden. De vliegeraanvaf op Duitschland. Men meldt van de grens d.d. 9 dezer: Te Essen Is een der inrichtingen van Krupp getroffen, waarhij geen doodén zijn te betreuren doch tal van gewonden zijn gemaakt. Onmiddellijk werd de geheele fabriek gesloten en door militairen afgezet. De schade moet daar enorm zijn. In een gehucht onder Essen zijn 7 menschep gedood door het eigen afweer geschut. In plaats van door artilleristen, werd dat geschut door ongeoefende in fanterie bediend. Ook te Duisburg en Rheinhausen zijn menschen gedood tengevolge van de slech te bediening der afweerkanonnen. Te Rheinhausen zijn tal van hommen naar beneden geworpen, waardoor 14 menschen .zijn gedood. Ook de materi- eele schade moet daar zeer groot zijn. Korte oorlogsberichten. Naar de correspondent van de Köln. Ztg. te Kopenhagen uit betrouwbare bron verneemt, (moet de hervatting van het Russische offensief beschouwd worden als een uitvloeisel van een Fransch-Engelsch ultimatum, dat ongeveer medio Juni aan de Russische regeering werd overhandigd, en waarin de eisch werd gesteld, dat Rusland op 1 Juli met het offensief zou aanvangen. 'Indien Rusland hierop niet mocht ingaan, dan Zou zulks als een vijan delijke daad worden beschouwd, in welk geval het aan Japan zou worden over gelaten verschillende maatregelen ter ver zekering van de veiligheid te nemen. De leuze„Het vaderland is in gevaar", waar mede Kerenski en andere vooraanstaan- droefheid of zorg is. Maar je moet maar altijd moed houden, hoor, mijn kind, en bedenken, <dat God je Vacjer is, die al tijd voor je zal zorgen en je nooit zal verlaten". Al spoedig merkte zij nu, dat ik nog maar weinig gehoord had van de eeuwi ge dingen en begon zij mij met haa? lieve, heldere stem uit haar 'Zakbijbel tje enkele woorden voor te lezen. „Roep Mij aan in den dag der benauwdheid. Ik 'zal er u uithelpen en ,gif zult Mij eeren", las (zij. En dain weer ging zij verder: „Want mijn vader en mijn moe der hebben mij verlaten, maar de Heere> zö.1 fmij (aannemen", „Die op den Heere vertrouwt, dien zal de goedertie renheid omringen". En dezte woorden ver klaarde 'ze mij alle, waarbij ze langza merhand tot de gevolgtrekking kwam, dat ik vreeselijk onwetend was. Een weemoe dige trek kwam er op haar lief ge zicht, toen zij bemerkte, dat ik zelfs niets afwist van „het liefelijke en nooit ver ouderde verhaal". Xk wist alleen, dat er eens een mejnsch op aaide was geweest, Jezus Christus genaamd, die door God gezonden was, stierf, begraven werd en toen weer naar den hemel terugkeerde; doch dat dit al vele eeuwen geleden ge- de Russische mannen het volk en het j leger den laatsten tijd zijn tegemoet ge treilen, was dan ook gegrond, en hield verband met de door de Geallieerden ge- stelde eischen. Volgens een bericht uit Kopenha gen aan de „Frankfurter Zeitung" heeft Henderson aan den Russischen Minister van Buitenlandsche Zaken een stuk over-1 handigd, waarin gewezen wordt op de ongelukkige verhoudingen in de Russi sche industrie. Het document handelt voor namelijk over fabrieken, waarbij het En gelsche kapitaal geïnteresseerd is. Hender son beweert, dat vele daarvan het bedrijf moeten staken en dat de rijke industrie van gansch Rusland met ondergang be dreigd wordt, als de regeering niet ener giek optreedt. Een telegram uit Berlijn meldt, dat er in talrijke steden van Duitschland on lusten hebben plaats gehad, wegens de ontevredenheid der bevolking over dó verdeeling der levensmiddelen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de veetelling, die opi 1 Juni 1917 in Duitsch land is gehouden, zeer gunstige uitkom sten opgeleverd heeft. Ofschoon sedert het voorjaar voor een ruimer vleesch- voorziening de slacht is vermeerderd, heeft zich de veestapel tot nog toe goed gehouden en nam het aantal toe. Bij zijn aankomst te Riga heeft de opperbevelhebber van het Noordelijke Russische front, generaal Klembofski, ver klaard, dat er geen, nieuwe wintercam- pagne zal komen. De oorlog zou zeer spoedig beslist zijn. In Je Engelsche bladen wordt een staatje gégeven van Britsche verliezen, Februari 1216 officieren en 16.277 man, Maart 1765 officieren en 28.709 man. April 4381 officieren en 31.619 man, Mei 5991 officieren en 107.Ió5 man, Juni 3601 officieren en 115:279 man. Deze getallen hebben betrekking op de Britsche legers. Voor Juni moeten er voor de vloot nog 31 officieren en 1234 man worden bijgeteld. Op 21 Maart j.I. "is een Noors,eb barkschip door 'de Duitschers tot zinken gebracht. We vernemen, dat daarbij ook een Nederlander is omgekomen, n.l. C. A. .Slager, matroos. De verliezen bij den luchtaanval van Zaterdag bedragen aan dooden 30 mannen, 8 vrouwen en 5 kinderen. Ge wond werden 98 mannen, 46 vrouwen en 53 kinderen. Half Juli zal te Parijs een en tente-conferentie plaats hebben ter bespre king van de "Balkan-kwesties. In het Lagerhuis heeft Lloyd Ge orge in een geheime zitting mededeelin gen gedaan omtrent de verdediging tegen luchtaanvallen. De gealliëerde troepen .zijn bezig het Grieksche grondgebied te ontruimen, hetwelk zij tijdelijk als voorzorgsmaatregel hadden bezet. -In Italië gaat men de korenmolens bewaken. Broodvervalschingen van de erg ste soort hebben dezen stap noodig ge maakt. [Zooals bij de jongste besprekin gen in den senaat bleek is bijna overal in Italië, in Genua op de meest schaam- telooze wijze, het meel met zaagsel ver mengd. Het werd betrokken van een „hout- rneel"-fabriek in Allesandrie, die met deze „Ersatz" een zeer winstgevenden handel dreef. 'Men weet, dat de Engelsche re geering verschillenden personen het ambt schied was. Waartoe Christus op aarde was gekomen, en welk belang "ik 'daar bij hebben kon was mij geheel vreemd. „Wil ik u iets van den Heere Jezus vertellen?" vroeg mij'n nieuwe vriendin op haar vriendelijke manier. Natuurlijk ant woordde ik toestemmend en zij begod op eenvoudige wijze te vertellen de gan- sche liefelijke, weemoedige geschiedenis van de kribbe te Bethlehem af tot de begrafenis in Jozefs hof en de hemel vaart op den Olijfberg. Ik luisterde met kloppend hart en gespannen aandacht, de woorden als indrinkende van dit overoude verhaal, dat reeds duizenden harten heeft doen trillen sinds het voor de eerste maal werd medegedeeld. De trein ging steeds door, al verder en verder, mijn rejsgenooten bleven slapen; ik kon niet anders doen dan luisteren, steeds vree- zende, Idat wij de plaats onzer bestemming te vroeg zouden bereiken. Toen de, dame geëindigd had, zuchtte ik diep van ver lichting, dat ik het slot toch nog ge hoord had, en wij nóg Nortborough niet hadden bereikt. Nu begon de vriendelijke dame, met mij t,e -vragen over hetgeen ze vertel^ had, om te Men, of ik alles begrepen had. En zoo kwam het gesprek vanzelf VERSCHIJNT ELK EN WEHKDAÖ iboua enientsprtjéi Per 3 maanden fr. p. post f 1M, Losse nummers -0.03 Prijs ier Advertenties, 4 regels f0.60, iedere regel meer Ix> BK 3-maal wordt 2-maal berekend. Bg abonnement voordeelige voorwaardSfa Bewijsnummers 5 cent. van Voedselcontroleur heeft aangeboden, maar dat de een na den ander voor de eer bedankte. Naar de aanleiding hier van schrijft de „Daily News and Lea der" van 12 Juni „Het begint er op te lijken, dat hef Voedseldepai-tement gevaar loopt, in eert even slechten reuk te komen als het de- partement van den national en hulpdienst, dat in politieke kringen 'bijna als niet-bestaand wordt be schouwd Volgens „Aftonbladet" ontving dé raad van arbeiders en soldaten in Tor- nea draadloos bericht, dat het offensief in Galicië den Russen niet minder dali negen divisies heeft gekost; Mr. Kolkman. Er sfohijlnt met de beeltenis van dezen! oiud-ministeir gesold te wonden. Wij le zen n.l. dat ih de „Katholieke Illustra tie" zijn portret voorkomt onder die van de linksche Kamerleden. En (wij wezen er reeds bp) in „Woord en BeeM" komt onder de photo's der rechtsche Kamer leden voor dat van een vreemdeling, waar onder de naam van mr. Kolkman. Deze vergissing mocht Wel eens opgehelderd worden. Wij zouden zoo zeggen, de oud minister is een te bekende figuur in Rechtsche, en vooral in Roomsche krin gen, dat dergelijke vergissingen met Zijn portret en zijn naam in „Rechtsche" tijd schriften niet moesten kunnen voorkomen. Tweede Kamerverkiezingen. Een liefhebber van statistiek zendt aan De Zoom het volgende overzichtje over het uitgebrachte sttemmenaantal bij da jongste Kamerverkiezingen. Vrijzinnig Liberaal 19292 Actie tegen aanh. Grondw. 25529! Sociaal Dem. Partij 17088 Unie Liberaal- 45835 Sociaal Rem. Arb. Partij 39356 Vrijzinnig Democraat 21937 Christen Sociaal 4320 Roomsch Katholiek 12943 Christelijk Historisch 20821 Christen Democraat 2989 Agrariërs 0344 Anti Revolutionair 9208 Winkeliers 627, Totaal 223389 Tweede Kamerverkiezingen. Bij enkele candidaatstelling is gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor Oos terhout de heer mr. A. B. G. M. van Rijckavorsel (r.-k.) en tot lid ..van de Tweede Kamer voer Veendami 'de heer mr. G. W. Sannes ,(s. d. a. ,p.) Gebrek aan brandstof. Met ingang van 1 Augustus zal' 'de stroocartonafbriek der firma Beukema Co. te Iioogezand worden stopgezet. Bij voldoenden voorraad brandstof hoopt men ongeveer September het bedrijf te her vatten. Aardappelen en boonen. De aardappelen en vooral de boonen op de lichte gronden in Groningen heb ben door de twee jongste nachtvorstejn zeer geleden. j i Steenkolen. Indien de gemeentegasfabriek te Vlaar- dingen niet binnen enkele dagen van ko len voorzien wordt, zal, volgens; de „N. R. Ct." de geheele gemeente weldra van licht- en kookgas' verstoken Zijn. op het verdriet, dat er 'in de wereld is, en dat ik reeds in Zoo ruime mate had ondervonden. „Ja, er is hier op de wereld vreese lijk veel moeite", zeide ik ietwat oude- vrouwtjes-achtig, met een diepen zUcht. Maar al drukte ik mij onkinderlijk uit, ik meende toch wat ik zeide. „Ja, dat js zoo, mijn kind", gaf dé dame mij ten antwoord, „want de Zondé is op de wereld en de Zonde brengt droefheid en legd en heel veel treurigs met zich mee. Doch God is boven dit alles en Hij Iaat alle dingen medewerken ten goede, omdat Hij ons lief heeft; het is ons nuttig lijden te kennen,, en iedere wolk heeft altoos haar zilveren rand!" „Haar wat?" vroeg ik, want ik had die uitdrukking niet begrepen. „Haar zilveren rand. Kijk eens naar die wolk daar hoven dien heuvel. (Wat 'm donkere wolk, niet waar? Bijna heele- maal zwart. (Maar dat zou je niét zeg gen, als je zte van den anderen kant, ran den zonkant, kon zien, dan zou je door de helderheid ervan verblind worden"., „En Rijken onze zorgen dan op zulkie wolken (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1