Maandag 9 Juli 191V 31e Jaargang >o 4 De Groote Oorlog. list ds Provincie. i Middelburg lil. FEUILLETON. 18) Binnenland. Uitgave van Ég Na&ml. Venn. LUCT0R ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gees! STANG E VGRSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg! SIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkere i goiïetbaan Le Cointre, Goes. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEg KERBDAtt, AbouHementsgrgas Per 3 maanden fr. p. post f 1.5Q Losse nummers -0.06 Prijs ie? AdvortenliS 14 regels f0.60, iedere regel meer lfi 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde». Bewijsnummers 6 cent De Zeeuw steunt bij de herstem ming voor den gemeenteraad de candi- datuur van Jhr. P. J. B00GAERT, aftredend lid. Met het C. C. een appeltje te schillen. Van .harte onderschrijven wij' de vol gende opmerkingen van het Fries ah Dagblad: De Concept-wijzigingen op onze partij statuten, dooi' de heeren Beumer, De Monté ver Loren en Rutgers ontwor pen, en door het Centraal-Comité voor- loopig aanvaard, worden door de Stand." gepubliceerd. Aan de Deputaten-vergadering, die in 't najaar D. V. zal bijeenkomen, de eind beslissing. We hadden wel gewild, dat onze gan- sc.he pers in staat gesteld ware, de publicatie van de wijzigingen op den zelfden dag te kunnen doen plaats hebben, zonder genoodzaakt te zijp ze uit ons hoofdorgaan over- te nemen. Reeds meermalen maakten we een op merking in dezen zin, maar het schijnt niet te baten. Werden des namid dags- afdrukken te Amsterdam gepost van de publication, die 'tC. C-. den volgenden dag in de „Stand." geeft, dan konden al onze dagbladen er t e g e- 1 iji k mee voor den dag komen. Wat toch zeker wel billijk is. Thans is er voor ons de aardigheid af en zullen we dezer dagen de lange lijst van wijzigingen weieens opnemen. Men legge zijn Statuut dan alvast ter vergelijking klaar; het haast niet. Ook wij hebben 't bedoelde stuk nog op onze tafel liggep. Ofschoon er ook voor ons „de aardigheid af" is, hopen wij 't binnenkort alsnog te plaatsen. Het persbureau van het Centraal Co mité beeft een eigenaardige opvatting van zijn taak. Wij hebben dit laatst zelf nog ondervonden. Op een schriftelijke klacht en vraag, verband houdende met de een zijdige berichtgeving van het C. C., ont vingen we taal noch teeken. Ook de Rotterdammer is niet te vreden. Het blad merkt o.m. het vol gende op Het geval is des te ergerlijker om dat het C. C. juist besloten had dat dergelijke praotijken voortaan achter wege zouden blijven. Uiteraard was onze hoofdredactie, wier leden beiden in het Centraal Co mité zitting hebben, even goed in staa.t aan de Rotterdammer de inlich tingen te verschaffen, die de Sta n- daard van een ander lid ontving. In overeenstemming met het geno men besluit lieten wij dit na. W-orden de afspraken niet gehouden, dan moet ieder maar op eigen gelegen heid op buit uitgaan. Verstandig en stichtelijk is dit even wel niet. Laat ons hopen, idat de klachten een willig ooi' vinden, en dat ook de kleine A.-R. pers niet meer vergete worde. i i i a—mm Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. Mona Löuise ging het eerst onder zeil. Zonder een woord te zeggen, wikkelde zij zich dichter m haar shawl en slui merde zachtjes in. En toen volade miss Judith al heel gauw dit voorbeeld nadat zij eerst nog verklaard had, dat ze veel te vroeg uit de veeren was geweest met het oog op de reis, en dat ze nu haar schade ging inhalen. En ook zij was spoedig in het rijk der droomen. Mijnheer Perren hield nog het langst den strijd tegen zijn slaperigheid vol. Hij trachtte zoo lang mogelijk levendig te zijn, maar zijn ongedurigheid kwam mij heel verdacht voor. Nu eens zat hij met alle aandacht, doch met knippende °°gen, naar buiten te staren, dan weer gaf hij met stille gebaren, om zijn. sla pende zusters niet te storen, te verstaan, koe mooi hij het landschap vond. En nadat hij toen een tijdlang in een zak- Beknopt overzicht van den toestand. De kracht van den tweeden aanval der Russen moet niet onderschat worden. Wolgens de dot dusver ongedane erva ring is de aanvalstactiek van het. Russi sche leger weer. dezelfde waarmede Broes- si loff in den zomer van het vorige jaar zijn massa's in den strijd gedreven heeft. Ook dé legeraanvoerder van het revo- lutionnaire Rusland offert zonder eenig bezwaar manschappen om de overwin ning af te dwingen daar hij! blijkbaar weet, welke gevolgen ditmaal een mis lukking moet hebben. Een concentratie der beste Russische aanvalstroepen op het terrein van aanval, dat liaar verhouding braai is, laten de Russen overal met ge weldige ovennacht optreden. Het loopgravensysteem der Russen, dat. na maandenlangen arbeid naar het mo del der Engelschen en Franschen is uit gebreid, is onmiddellijk voor den aan val volgepropt met manschappen. In dich te gelederen achter elkaar, gevolgd door Sterke reserves, rukken dan de aanvals- eolo-nnes uit. Kort geleden is de Russische artillerie, toet. name. het zware geschut, dat reeds in den slag van den-vorigen herfst enorm krachtig was, belangrijk versterkt.. Het grootste deel van dit geschut is van En gelsch en Fransch maaksel. Ook de be- dienings,manschappen zijn veelvuldig En gelschen of Franschen. De artillerie ontwikkelt een intensiteit, zooals tevoren op dit punt nog niet waar genomen. Een urenlang r-offelvuur her schiep het geheele aanvalsgebied in een trechterveld. Behalve groote pantserauto's, welke hier reeds in den herfst gezien werden ge bruikten de Rassen ook geschut van groot kaliber op raderen, zooals die bij het jongste Italiaansche offensief in het Su- ganadal gezien waren. Een dezer stukken, dat in de gevechten bij Brzezany dienst deed, bleek het enor- tae caliber van 45 c.M. te bezitten. De basis van den Russischen aanvul- lingsdienst is Tarnopol, hoofdstad van het door de Russen bezette deel van Oost- Galicië. De nieuwe aanvallen hebben tot ont zettend 'bloedige gevechten geleid, want de umtralen hadden zich spoedig van den eersten stoot hersteld en blijkbaar talrijke versterkingen gekregen. De mededeeling uit Berlijn maakt van geen enkel voordeel der Russen melding, doch de Russen deelen nieuwe vorderin gen mede, lü. de verovering der krach tige dorpen Liakhovtzy en Sveniatchi, die beiden op de linie BrzezanyIvonouchy gelegen zijn. Het Duitsche communiqué vertelt nog, dat 'er bij de Russische troepen leger orders weiden buit gemaakt, die in het Fransch waren opgesteld. Het legerbe stuur meent in -dit feit een nieuw be wijs te zien, dat de Russen door de Geallieerden tot het offensief gedwongen werden. Pinsk moet. in brand staan. De democratische elementen beginnen in Duitschland al luider huu verlangens kenbaar te maten. Het slot zal wel zijn, dat de Entente fnet een democratisch bestuurd Duitsch- land vrede zal sluiten. Een deputatie der sociaaldemocratische partij, die bij den rijkskanselier verscheen, boekje geschreven had, waarbij hij tel kens op zijn potlood zat te kluiven, nam hij eindelijk een boek ter hand, om wat te gaan lezenhij had misschien nog geen halve bladzijde gelezen, of ook hij viel in slaap en zijn boek gleed hem zachtjes uit de handen. Langen tijd zat ik mijnheer Perren aan te staren en het viel mij nu bijzonder goed op, hoe oud hij er uitzag. Nader hand hoorde ik hem vaak zeggen, dat hij in zijn gevoel nog maar vijf-en-twin tig was, maar zooals hij daar nu lag in zijn coupéhoek, kan hij, meende ik, wel voor vijf:en-zeventig doorgaan. Ge lukkig, dat hij 't niet. wist, hoe oud hij er uitzag, want dan had hij zeker niet geweten, wat hij doen moest om zich wakker te houden, daar hij er altijd jong uit wilde zien. Ik was de eenige van mijn reisgezel schap, die niet sliep, maar dat hinderde mij niet en eigenlijk was ik er blij om, dat de anderen sliepen ,want ik was nog steeds niet gewend aan het bijzijn van vreemden. Maar al was ik gewoon, doordat men mij altijd aan mijzelve had overgelaten, mijn vermaak in mijn eentje te zoeken, wat ik dan gewoonlijk ook wonder wel kon door mij over te geven aan mijn kinderlijke phantasieën, ik ver- eischte van hem de strikte verklaring, dat de regeering op het standpunt van den 4den Augustus 1914 staat en ten allen tijde naar alle zijden tot vredes onderhandelingen bereid is op grond van den status quo. Bovendien werd de invoering van een rijksdag-kiesrecht in Pruisen verlangd. Afgevaardigde von Payer vertolkte aan den rijkskanselier de wenschen der voor uitstrevende volkspartij. Ook de vertegenwoordigers der natiö- naal-liberalen-partij confereerden met den rijkskanselier. Hij zal dus wel spoedig met nieuwe verklaringen en concessies moeten ko men, wil de noodige eenheid bewaard blijven. In China schijnen de dagen van het jonge keizertje, Shang Hsum, geteld te wezen. Van meerdere kanten komen de legers der republikeinen op de hoofdstad aanrukken en de groote strijd om de macht is tusschen de ongelijke partijen reeds 'begonnen. De vlammen van den burgerkrijg laaien honger dan- ooit. De gele buurman zal met genoegen dit verloop van de gebeurtenissen in het kei zerlijke of republikeinsche China zien plaats hebben. Dat laat zich verstaan. Straks komt zijn beurt, om '11 woord [mede te spreken in het wereldgebeuren. Vliegeraanval op Essen. Men meldt van de grens aan de Msb. Zaterdagavond werden 31 vliegtuigen, vermoedelijk Fransche boven Duitsch grondgebied waargenomen. Zij vlogen in de richting Crefeld en Urdingen naar de Roer. De aanval was gemunt op' de fabrie ken van TCrupp, die onder een gewel dig bombardement vreeselijk te lijden hadden. Ook te Friemelsheim werden talrijke bommen ,met .vreeselijke uitwerking op de kanonlabriekén van Dhiessen gewor pen. Verschillende gehouwen zijn totaal vernield. Voor zooverre tot dusverre met ztefcerheid bekend is, Zijn gö personen gedood, onder welken 5 Franschen, waar schijnlijk geïnterneerden, die daa,r te werk gesteld zijn. Het aantal dooden moet lec'hter %reel grooter zijn en ook het aan tal gewonden is aanzienlijk. Er moet enorme militaire schade aangericht zijn. Een van de Fransche vliegtuigen is te Helden op Nederlandsch grondgebied gedaald. Het gen. commando te München meldt Zaterdagnacht brachten eenige vijandelij'- ke vliegtuigen in de vroege morgenuren een bezoek un het industrie-gebied. In het geheel werden acht bommen gewor pen, die voor ongeveer 2000 Mark mar teriëele schade aanrichtten. Industrieele bedrijven zijn niet getroffen. Niemand werd gewond. Het Engelsche Kabinet a!s barometer. De 'correspondent van de „Berliner Volkszeitung," Wilhelm Jansson, is met den indruk uit Stockholm teruggekeerd, dat de wereld zich in een doodloopende straat bevindt. Van de Stockholmer con ferentie verwacht hij niet veel' practisch •resultaat. Hij gelooft vast aan de eerlijke overtuiging van Troelstra en Stauning, maar niet aan hun invloed op den gang van zaken. Een Noorsch staatsman had hem verzekerd dat, aangezien het te genwoordige Engelsche kabinet een oor- Fogshiinisterie was, het pooit tot den vrede zou besluiten, zoolang als het zich veelde mij op die reis toch reeds spoe dig, en daar er, gelijk ik reeds zeide, nóg iemand in de coupé zat, begon ik al spoedig mijn aandacht aan onze mede reizigster te schenken. Dat lieve, zachte gelaat boeide mij buitengemeen, ik kon geen oog van haar aflaten en het onbe wuste glimlachje, waarmee zij door het portierraampje naar buiten zat te sta ren, had iets onzegbaar liefs en aantrek kelijks. Zoo aantrekkelijk, dat ik van zit plaats veranderde om maar heel dicht bij haar te wezen. „Hou je van druiven?" vroeg ze, toen ik aldus dichterbij haar geschoven was. „Ik weet het niet, want ik heb ze nooit geproefd," gaf ik haar ten ant woord. En dat was de waarheid, want mijn eenige kennis van druiven bestond hierin, dat ik ze wel eens in den fruit winkel had gezien. „Dan moet je toch eens proeven, hoe ze smaken," zei ze vriendelijk, en ze gaf mij een heerlijken, grooten tros. „Ik denk wel, dat ze je bevallen zullen." „En?" vroeg ze met hetzelfde vrien delijke lachje, toen ik een paar druiven genoten had. „O, ik vind ze heerlijk, ze zijn veel lekkerder dan appels, peren of pruimen. Maar ik heb ook een ergen honger." nog vast in den zadel voelde. De positie van het Engelsche kabinet zou dus een goede barometer zijn voor het vredesYer- langen der wereld. Korte Oorlogsberichten. De Köln. Ztg." meldt: De „MatLnf' zeigt in een bespreking der Spaansche crisis, dat men spreekt over een eigen Parlement in Barcelona. Volgens de „Im perial" zou de Kamer Madrid verlaten hebben en haar zetels' naar de hoofdstak! van Catalonië verlegd hebben. Nadere be richten ontbreken. De Times -van 2 Juli geeft aan Engelsche verliezen op 3586 man, o.w. 166 officieren. In Duitschland krijgt men eenheids- schoenen, bestaande uit sterke weefsels en houten zolen. Het Amerikaansche s.s. Orleans is getorpedeerd en tot zinken gebracht. Vier man 'zijn omgekomen. Reuter meldt nu, dat in de Mid- dellandsche Zee de Fransche onderzeeër Ariadne is getorpedeerd. Officieren en epn gedeelte der bemanning zijln omge komen. Keizer Wilhelm begaf zich na aan komst te Berlijn van het station naar den rijkskanselier tot het aanhooren van diens rapport. Een Engelsche torpedojager is in de Noordzee getorpedeerd; een officier en 7 man zijn gedood. In de mijn Recklinghausen hij Heme zijn door een 'ontploffing vele mijnwer kers gedood en gewond. De1 Engelsche regeering heeft gene raal' Smuts verzocht het bevel op zich te nemen van de troepen die in of nabij Palestina strijden. De bekende „marsch-Koning," John Philip Souz'a, die indertijd ook in vele landen in Europa als dirigent is opge treden, isi thans officier hij de Ameri kaansche marine. Hij he ft voorloopig dan rang v,an luitenant gekregen. Zijn taak bestaat in de organisatie van mu ziekcorpsen aan de verschillende marine opl'eidings-stations. Naar de „New-York Herald" meldt, werden den 4en Juli in een Fransche haven nieuwe Amerikaansche troepen aan land geziet. Ook de transportschepën, waar mede deze nieuwe troepen zijn vervoerd, werden door oorlogsschepen geconYoy- eerd. Duitsche vliegers .hebben bommen geworpen op het eiland Thanet, de oost kust Van Essex, en op verschillende plaat sen rondom 'Londen. Een paar machir nes zijn neer geschoten. Bij1 dezen aan val 'zijn 37 personen gedood en 141 ge wond. Een Deensch ingenieur berekent, dat zeventig millioen menschen aan de nor male productie onttrokken zijn. In Pruisen moet thans aangifte ge daan worden van alle voorradige hout spaanders van welken aard ook en wel vóór 15 dezer. Howard \Coffin, president van het departement voor de vervaardiging van vliegtuigen verklaarde aan den corres pondent Van de „Matin" te New-York, dat men thans maandelijks 1000 vliegtuigen kan vervaardigen, bestemd voor het front in Frankrijk, pinnen eenige weken zal dit aantal verdubbeld worden en vóór het einde van het jaar vervijfvoudigd. Dit laatste was geen wonder, want het was al uren geleden, dat ik wat gege ten had en mijn eerste ontbijt bij de Perrens had ik maar matig genoten. Nauwelijks had ik dat gezegd, of de dame nam haastig haar taschje weer uit het bagagenet en na het geopend te heb ben, haalde zij er een heerlijken kruid koek uit, dien ik, nadat ze hem mij gegeven had, dadelijk op at. Toen ik verzadigd was, bedankte ik de dame har telijk. Met verwonderden blik had de dame mij aan zitten staren terwijl ik mijn koek verorberde. Klaarblijkelijk verwonderde 'zijl er zich over, dat drie oude menschen, die zich bovendien zoo zonderling gedroe gen, een klein meisje bij zich hadden, waarom zij zich zoo weinig te bekom meren schenen. Toen ik de koek dan ook op had, meende ik haar eenige op heldering te moeten geven, waartoe ik een gesprek met haar aanknoopte. En op mijn drie slapende reisgenooten wijzen de, begon ik: „Ik zou tenminste veel liever met u medegaan dan met hen". „Wat, is die mijnheer uw grootvader dan niet?" vroeg zij verbaasd. „Neen, gelukkig niet", gaf ik haar on middellijk ten antwoord. „Ik heb nooit een grootpapa gehad, maar als hij mijn Uit Petrograd. Volgens een dagblad- bericht j's de staking in de Putilofffa- brieken geëindigd. De toestand in China is aecompUceer- j der dan ooit. Vier partijen hebben zich opgeworpende restorationftsten, de bu- j reaucratische republikeinen, onder aan voering van (Tuan-Tchi-Jui, de aanhan gers van Feng- Kuo- Shang met de voor- loopige regeering te Nanking en ten slot te de republikeinen van Shanghai, die den kruiser „Hichi" naar Chingwantao hebben gezonden, in de hoop Li Yuen Hong naar [Shanghai te brengen. Op een bijeenkomst van de Londeh- sche Jongensbrigade voor de Marine, Zon dag 1 dezer gehouden, zei de bis'schop van Norwich, dat toen de 70-jarige Lorld Roberts werd uitgenoodigd om als opper bevelhebber den oorlog" tegen de Boeren te leiden, deze het aannam, zeggende: „Dit is de dag, waarvoor ik me 'in training' heb gehouden." Bij fiet Engelsche Lagerhuis is een aanvullingskrediet van 5 p. st. aange vraagd voor de verwijdering v.an het tra liewerk voor de damestribune. Het Huis kan nu zelf beslissen of het voortaan de dames op hun tribune al' dan niet wil' 'zien. Aardappelen. De Minister van Landbouw enz;, heeft met wijziging van het in zijne beschikkin gen van 4 Juli en 5 Juli j.l. bepaalde, hiet ingang van 10 Juli 1917 vastgesteld, een maximium-kleiuhandelprijls voor: vroe ge aardappelen, groote van 10 cent per K.G.; voor idem poters of drielingen van 7 cent per K.G. Deze prijzen gelden niet voor de 'ztg. fijne zandaanlap pelten De ongeregeldheden te Amsterdam. Men meldt uit Londen: Het aardappel'enoproer te Amsterdam! geeft de Tunes aanleiding tot een hoofli- firtikel, waarin het blad 'betoogt, dat (dit oproer feitelijk een anti-Engelsche bewe ging is en dus door Duitschland in Idle hand wordt gewerkt. Het bl'ajd schrijft In verband met. de maatregelen, Idoor Ne derland getroffen ten opzichte van dei verdeeling van den aardappelenoogst, trachten Duitsche agenten en leden die met Duitschland sympathiseeren de voor stellingen ingang te doen vinden, alsof de moeilijkheden en (de opstootjes het gevolg zijn van de door Engeland! ge stelde eischen. Niets is meer onwaar dan dit. Het wekt verwondering te con- sltateeren, dat de Nederlandse he minis ter van Landbouw de anti-Engelsche be weging steun verleent. De toestand 'is zeer eenvoudig. Indien Nederland -oproe ren met betrekking tot de verdeeling Van den aardappeloogst wenscht te ver mijden, heeft het alleen den uitvoer naar Duitschland stop te zetten. Engeland is in dit geval' bereid, van zijn aandeel in den oogst af te zien. Onze rechten ^rjjn onbetwistbaar. 1 Bij de directe belastingen is benoemd: tot Rijksklërk' 3e klasse met ingang van 1 Auig. ter inspectie Terneuzém A. J. Eek man, klerk ter insp. Oldenzaal. En ia bevorderd tot 2e klasse de rijksklerk 3e grootpapa wasen met verontwaar diging keek ik terzijde naar den grijsaard, die, onbewust van mijn vriendelijke op merking, nog altijd ,in het rijk der droo men vertoefde. De dame vroeg niet verder, maar 'ik bemerkte wel, dat ze nog wel graag wat van mij weten wilde, bescheidenheid be lette haar echter mij verder uit te hooren, doch daar ik die bescheidenheid niet had, kon ik niet nalaten haar een en ander te vertellen. „Ze zijn heelemaal geen familie van mij", zeide ik, op de Perrons wijzend. „Ik ken ze nog maar drie dagen en nu hebben ze me en zullen ze mij verder ook- houden". „Wat bedoel je toch?" vroeg de dame verwonderd, „ze zien er 'toch heelemaal niet uit als kinderdieven". En dat ziei ze met een lachje dat als zilver klonk, zoo vroolijk en zacht. „Neen, ze hebben me ook niet gestó len zei ik -jen nu begon ik zelf ook Te lachen om het idee. „Ik ben te oud om gestolen te worden, Zou ik den ken, want als ik opgepakt Werd, 'liep ik toch weer weg, als ik er kans toe Zag". 1 L. !J .te. té (Wordl verrock) 11 i- 1 11 lil i IS

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1