No. 230 Woensdag 4 «luli 1017 31e Jaargang Eerste Blad De Groote Oorlog. Dit nummer bestaat uit twee bladen FEUILLETON, Binnenland. Uitgave van Sg Naam]. Venn. LUCT'ÜR ET EM1RG0, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gees i IANGE VöRSTSTRAAT 21g. Bureau te Middelburg i BIRMA E. P. DHUU - G. BURG. Drukkers! gosierbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEH SZERKDAfl, n -Jt Jk AbonaomentsgrS®! Per 3 maanden fr. p. post f 1.6G Kosse nummers -Q.QB Prijs der Advertenïiës. 14 Tegels f 0.60, iedere regel meer 16 sd 3-maal wordt 2-maaJ berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde». Bewijsnummers 6 cent, GEMEENTERAAD. e Zeeuw steunt voor Middelburg III de candidaten der antirev. Kiesver- eenig'ing Jhr. P. J. BOOGAERT. Mr. A. A. DE VEER. De stemming heeft plaats Vrijdag a.s. van 8 tot 5 uur. De aardappelrelleljes. Verschillende bladen wijden een artikel aan de jongste aardappelenrelletjes en keuren alle uitgezonderd natuurlijk „Het Volk" do houding der burgerij ten sterkste af. In De Rotterdammer lezen wij: Hoewel de ongeregeldheden in Amster dam en Rotterdam naar aanleiding van het gebrek aan aardappelen niet onbe grijpelijk zijn, geven ze toch geen be wijs van passende zelfbeheersching onder ons volk. Het is natuurlijk onaangenaam, dat men zijn gewone aardappelen mist, vooral als men gewend is, voornamelijk aardappelen te eten. Toch is het ook dan niets anders en meer dan eenige onaangenaamheid. Van gebrek aan voedsel is geen sprake, men kan voedsel krijgen, zooveel men noodig heeft, met allerlei gratis voorlichting hoe men het smakelijk kan toebereiden. Waar bij dan nog komt, dat aardappelen een buitengewoon onvoedzame spijze zijn, zoo dat bijna alles, wat men er voor in de plaats krijgt, hoogere voedingswaarde bezit. Dat men alzoo, alleen omdat men niet kan krijgen, wat men het liefste heeft, gaat plunderen en stelen, maakt geen aangenamen indruk, wanneer men daar mede vergelijkt de eindelooze opofferin gen, en dan op heel ander gebied dan aardappelgebruik, die men zich in de oor logvoerende landen gewillig getroost. Er schijnt nu eenmaal aan den aardap- peluitvoer niets te doen. Duitscliland le vert geen kolen dan tegen aardappelen en Engeland moet evenveel hebben als Duitschland, zoodat wij om zoo te zeggen, dubbel moeten uitvoeren. En brandstof fen-gebrek is honderdduizendmaal erger dan aardappel-gebrek. De aardappel is in geen enkel opzicht onmisbaar, 'tis alleen een kwestie van gewoonte en smaak. Beknopt overzicht van den toostend. Aan het Russische front woedt de voor vier dagen ontbrande slag verder. Even als in de Karpathen-gevechten, evenals bij het offensief van Broessiloff in 1916 offert de Russische legerleiding, die thans de bevelen der democratische regeering heeft uit te voeren, ook in dezen slag zonder pardon hecatomben om door het front der verbondenen te breken. Op een breedte van 50 K.M. werden niet minder dan 20 divisies in den aan val gebracht, die echter, ondanks haar overmacht, bijna o veral teruggeworpen werden. Brandpunten van den strijd waren ook Bewerkt naar het Engelsch van EMMAJANE WORBOISE 14) „Nu ja," mopperde ik terug, „ik ga toch uit Londen weig en dan kan het je toch immers niet meer schelen, hoe on aangenaam en naar of ik ben." Dat was echter te veel voor Mantie's nieuwsgierigheid'zoo, ging ik dan toch uit Londen weg, en was het mijnheer Crabb dan toch gelukl! En nu, om toch iets te weten te komen want onZe Mantie was nieuwsgierig en daar had ze nu wel reden voor zette ze een vriendelijk .gezicht. „Zoo, ga j - uit Londen weg," zeide ze. „Kom, vertel me nu eens, Chrystie, waar je neen gaau Hebben Ze ie toch werkelijk aangenomen „Ja," snikte ik, want ik kon me bij dat hatelijke woord „aangenomen" niet langer meer goed houden, „o Mantie, ik vind het vreeselijk." Mantie liet mij stil uitschreien, de goe de ziel had het met zichzelf 'trouwens eergisteren weer Konjuchy en Brzezanv. Het terrein is hier een op en neer golvend heuvelland, deels met dichte bos- schen bezet en met diep ingesneden da len, die eenerzijds den aanvaller dc ver plaatsing zijner troepen mogelijk maken, anderzijds zeer gunstige steunpunten bie den voor de verdediging. Brzezany zelf ligt in een dalketel omgeven door met bosschen bedekte hoogten, waardoor in vele kronkelingen de Zlota Lipa haar loop neemt. Op deze hoogten werd den ganschen dag door verbitterd gestreden. Steeds nieuwe aanvalsgolven deed de Rus aan rollen. Hier en daar gelukt© het hem de voorste linies van de centralen te overgolven, doch tegenaanvallen neutra liseerden het succes weer. Reuter heeft draadloos weer eenige cij fers opgevangen. De Russen zouden reeds veel meer dan 10.000 man gevangen ge nomen hebben. De Engelsche cijfers zijn evenwel nog niet te controleeren. Wel staat vast, dat de Russen 'tniet hij' deze tegenaanvallen zullen laten. Weenen, erkennende de „taaie energie," der Russische offensieven, verwacht spoedig een nieuwe. Belangrijke verrassingen zijn derhalve niet buitengesloten, ondanks de ongun stige omstandigheden, waaronder, zooals men weet, de Russen het offensief be gonnen zijn. Een van de meest ongunstige omstan digheden is het feit, dat de Russen met hun offensief alleen zijn losgekomen en niet door de bondgenooten worden onder steund. Ook nu doen zich nog geen aan wijzingen voor, die op zulk een sleun wijzen en die op onderling overleg-duiden. Uit de onmiddellijke omgeving van ge neraal Hindenburg wordt gemeld, dat deze zich als volgt over den tegenwoordigen toestand heeft uitgelaten. De oorlog is voor ons gewonnen, wan neer wij tegenover de vijandelijke aan vallen stand houden, totdat de duikboot oorlog zijn werk gedaan heeft. Onze duik- booten leveren goed werk. Zij belemmeren 's vijands levensvoorwaarden meer dan wij dachten. Binnen niet groote tijdsruimte zullen onze vijanden tot den vrede gedwongen zijn. Zij weten dat en daarom zullen zij, niettegenstaande de zware nederla gen, welke zij aan de Isonzo, in Tirol, aan de Aisne en bij Atrecht in het voor jaar geleden hebben, hun aanvallen moe ten voortzetten, al mogen deze ook nog zoo weinig kans van slagen bieden. Op de hulp van de Amerikanen kunnen zij niet meer wachten. Onze verbonden legers zijn niet te ver slaan. Zij zullen den vijand zoolang terug werpen, totdat hij inziet dat wij den oor log gewonnen 'hebben. Dan zullen Oos- tenrijk-Hongarije, Duitschiand, Bulgarije en Turkije den vrede krijgen, dien wij noodig hebben voor de vrije ontplooiing van onze krachten. De vijand heeft ons 'overschat in het vertrouwen op de macht van zijn. numerieke meerderheid en meen de, dat ontberingen ons zouden kunnen dwingen in een vrede toe te stemmen, welke de toekomst van ons en onze kin deren zou vernietigen. Tot zoover von Hindenburg. Trots alle beproeving nog rekenende op de overwinning. Wij verstaan die taal niet. Doch wel begrijpen we, dat ze ingegeven wordt door de hardnekkigheid van den vijand, die ook te zeer te kwaad, om dadelijk troost woorden te vinden. Toen ik was uitge schreid, voelde ïk me inderdaad wat op gelucht en ook wat zachter gestemd dan te voren. Toen begon Mantie pogingen te doen, mij met mijn 'lot te verzoenen. „Kom, lief kind, schrei nu maar niet, dat helpt je toch niet en maakt je bovendien maar van streek. Er valt toch ook al plets aan te verhelpen en wij moeten beden ken, dat het Gods wil alzoo is geweest. Denk nu niet, dat ik het zelf took zoo prettig vind, op mijn ouden dag naar een vreemden dienst te moeten, ik had hier ook liever gebleven, maar het had toch nog veel erger kunnen wezen, denk k maar zoo't had weieens kunnen Zijn, <iat ik heelemaal geen betrekking gevon den had en dat er niemand was geweest, die voor jou wilde zorgen. Laten vve dus beiden maar dankbaar zijn. Ik was in een weemoedige stemming gekomen en dus beloofd© ik Mantie, dat ik dankbaar Zou zijn eaï ik voegde er uit mij zelve bij, dat ik de familie Per- ren zou probeeren lief te krijgen. „Zijn het aardige menschen, Chrystie?" vroeg Mantie nu. Ik vertelde haar nu alles, wat mij we dervaren was en spaart! e den heer Perren verklaard heeft thans nog niet den vrede te wenschen. Mocht ook aan deze zijde meer neiging tot den vrede komen. Of is het de harte- wenscli der Entente-staatslieden, Duitsch land geheel, militair en economisch, ten onder te brengen Luchtaanvallen als geneesmiddel. „Er isl tenminste één Engelschnian", zegt de „Daily News", „die van den lucht aanval op Londen voordeel heeft gehad. Hij tvas, na twee jaren dienst aan het front, ernstig verminkt en stom ontsla gen en Mjflivas! juist op weg naar het recruteeringisbureau ,toen er plotseling een hom in zijne omgeving neerviel'. Een jong meisje werd .dichtbij hem getroffen en hij 'ging haar helpen, toen hij tot zijn eigen verbazing de woorden uits'prak: „Wat scheelt er aan. kind?" Ik geloof, dat hij aangenomen is voor den dienst in het land. Er zijn vele dergelijke gevallen bek'enld, waarin oudsoldaien door opwinding de spraak terugkregen. Zooals bijv. tie man die weder spreken kon nadat het schip waarop hij zich bevond getorpedeerd was, terwijl hij le voren volkomen oorlogsstorm was' geweest." Korte oorlogsberichten. Dc beweging in Rusland tegen Ke renski is nu ook naar het leger over geslagen. Mevrouw Steiuheil, de befaamde vrouw, die in 1908 te Parijs werd vrij gesproken van de beschuldiging van moord op haar echtgenoot, den schilder Steiuheil, en haar moeder, is in het hu welijk getreden met lord Abiager. In Kief sluit de gemeentekas met een nadeelig saldo van 30 millioen roe- hel. Men overweegt een progressieve in komstenbelasting in te voeren. De aardappeloogst in Frankrijk biedt goede vooruitzichten. Ook de andere jiro- ducten staan er goed voor. Keizer Karei verleende een groote amnestie. De „Times" meldt het sneuvelen van luitenant-generaal R. G. Broadwood, Broadwood diende o.a. onder Lord Ro- berfeon in Zuid-Afrika. In 1913 had hij zich uit den dienst teruggetrokken, doch in September 1914 werd hij opnieuw aan gesteld, ditmaal als divisie-commandant. Volgens het Petit Journal heeft Ve- nizelos de algemeene mobilisatie afgekon digd. De Matin meldt, dat Romanos, Gen- nadios en Kaklamanes tot Grieksche ge zanten, onderscheidenlijk in Parijs, Lon den, en St. Petersburg zijn benoemd. Het zijn allen, zooals van zelf spreekt, Ve- nizelisten. De troepen, die op den Pelo- ponesus in garnizoen zijn, zullen over de onderscheiden garnizoenen worden verdeeld. Een groot aantal lieden, die on derdanen zijn van de centrale mogend heden, zullen worden geïnterneerd. De negerarbeiders, die van de Z. Staten (Ver. Staten) naar East Saint Louis (Illinois) gebracht werden om er de stakende blanke werklieden te ver vangen, zijn aan het muiten geslagen. De gouverneur moest militaire verster king vragen. Een politieagent werd door de negers gedood- De bevolking trachtte den militairen hunne geweren te ontruk ken om er de negers mee te lijf te gaan die naar men beweerde, ook gewa pend waren. Bij die gelegenheid werden twee negers gedood. mijn kinderlijke critiek niet, evenmin als zijn zuster Mona Louise. Mantie luisterde aandachtig en toen ik met mijn verhaal klaar was, zeide zij ,,'t Spijt me eerlijk gezegd, wel, dat je nu juist bij zulke menschen komt, kind lief, het zou juist wel eens goed voor je ,zijn geweest, als je ergens gekomen was, waar kinderen van je leeftijd zijn. Maar je moet, z'ooals ik gezegd heb, maar probeeren dankbaar te wezen. Maar an ders, ja, 'tis wel jammer, je hebt nog te weinig met kinderen omgegaan en dat ireeft je een beetje ouwelijk ge maakt." Mantie's laatste opmerking deed mij pijn, ik meende er uit op le moeten maken, dat ze me dus niet aardig vond. „Hou je dan ook al niet van me, Man tie?" vroeg ik met zachte stem. „Wel, kind, hoe kom je er bij. Natuur lijk hou ik van je1, Zou ik niet houden van het dochtertje van mijn lieve me vrouw"?" „Dus je houdt alleen maar een beetje van me, terwille van mama?" Ik zag aan Mantie, dat ze een beetje verlegen werd met die vraag. Even zat ze stil voor zich te kijken, daarna gaf ze mij echter antwoord: „Ja, dat is een vraag, daar ik niet Zoo Een Engelsch correspondent geeft een somher relaas van het landbouw bedrijf in Rusland. Gedurende de laatste drie maanden hebben de boeren en do werklieden geluierd, onder het voorwend sel, de moeilijke vraagstukken der nati onale organisatie te bespreken. De lan derijen zijn braak blijven liggen; do boe ren hebben niet de minste moeite ge daan om de velden, die zij door ge weld hebben verkregen, productief te ma ken. In Pruisen mag per dag niet meer dan 1 K.G. fruit aan denzelfden persoon worden verkocht. De Argentijnsche regeering besloot a,an de Duitache regeering een ernstige) klacht tie richten inzake de torpedeering van de „Orcao" en den „Torch". Overeenkomstig een miotie in den se naat aangenomen, zul'len de schepen der Amerikaansche vloot in de Argentijnsche havens worden toegelaten. In del haven van Havre, zijn groote weaken uitgevoerd in verband met de enorme uitbreiding; der scheepvaart. De tonnenmaat der binnengekomen schepen bêdroeg in 1913 per maand 450000 ton terwijl dit cijfer in 1906 bedroeg 728000 Er werden nieuwe havenlijnen aangelegd. Uit St. LoiuisiVijftien negers zijn door blanken gedood, toen zij uit hun brandende huizen wilden vluchten. De slchade wordt op 3 millioen dollar geschat. 'Verscheidene negers en 61 bllanjkelp zijn in een hospitaal ondergebracht. De politie heeft thans het gepeupel onder den duim. Zij heeft 300 blanken gearresteerd. Alfred Hagn, een Noor, is te Londen gearresteerd, verdacht van spionnage voor Duitschland. Do zaak wordt van jroot belang geacht. Van Engels'che zijde wordt ontkend, dat bommen op Jeruzalem zijn geworpen. Generaal Cheng Hrum is to:t onderko ning van Dhihli benoemd en tot keizer lijk-commissaris. Vice-president Fing Kuod Hond is benoemd tot onderkoning van Kbengsi en Zbangsi en tot keizerlijk com missaris van Zuid-China. Allo vroegei-e officicele titels en bena mingen van regeeringsdepartementen zijln hersteld. De toestand in China, is zoo rustig mogetijk, ofschoon onder een deel van het gepeupel opgewondenheid heerscht. In de heele ts-tad zijn overeenkomstig politie-be- vel' de drakenvlag'gen uitgestoken. De New-York World zegt: Enkele regimenten zijn op Franschen bodem aan gekomen. Zij vormen de voorhoede van het machtige Amerikaansche leger, dat in Europa zal komen. In het 'lagerhuis! zeide lord Robert Cecil in antwoord op een vraag betreffende de voorgestelde conferentie der geallieer den over de oorlogsdoeleinden: De Brit- sche regeering is er van op de hoogte ge steld, dat der Russische regeering wenscht, dat er een conferentie der geallieerde) mogendheden zal plaats hebben betreffen de de eventueele vredesvoorwaarden. De Brilsche regeering houdt .over dit .puut voeling met haar geallieerden. De torpedojager „Daxa", een Griefcsch vaartuig met een Franschen staf en een Fransche bemanning aan boord, is op 28 Juni in de Middellandsche Zee gezonken, tengevolge van een dubbele ont ploffing. Negen en twintig personen wor den vermist, waaronder drie officieren. dadelijk antwoord op geven kan. Kijk eens, Chrystie, ik wil nu eens ronduit met je spreken en dan moet ik je tot mijn spijt zeggen, dat je er zellfi wel een beetje schuld aan hebt. Je bent niet gemakke lijk om mee om te gaan, dat weet je •ook wel, je bent driftig, ongezeggelijk, onverschillig enfin je weet dat even goed als ik, want ik heb 'tje vaak ge noeg gezegd. Heelemaal je schuld is het niet, je papa had je een betere opvoe ding moeten geven en zich meer van je moeten aantrekken, maar dat is nu eenmaal niet gebeurd. Maar dat neemt niet weg, dat ik "toch veel van je houd en dat moet je maar nooit vergeten, als je bij me weg bent. Denk dan maar al tijd, dat er iemand is, die altijd voor je gezorgd heeft, en dat deed, omldlat ze zooveel van je hield. Ik zal aan mijn heer Crabb om je adres vragen, als je weg bent en dan zal ik je geregeld schrij ven, al kan ik niet zoo goed met schrij ven overweg, dan weet je altijd, waar je me vinden kunt, als je me noodig mocht hebben." Met deze woorden sloot Mantie mij in haar armen, terwijl de tranen haar langs de wangen vloeiden. De goede Ziel had bitter verdriet, dat wij spoedig zouden moeten scheiden, en ik niet minder, want Terwijl Jonnart aan Griekenland een nieuwe vrijheid aankondigt, worden, vol gens Wolft', de aanzienlijkste mannen van hot land, O'.a. Lambros! pusmann, ettelijke bisschoppen en vele officieren in balling schap gezonden. De aardag; pel nood. Een arbeiders- en socialisten deputatie uit Amsterdam liad een onderhoud met ministers Cort en Posthuma. De Minister van Landbouw zette, blij kens mededeeling der deputatie, uiteen hoe zeer de aanvoer van kolen voor de industrie, om van huisbrand nog maai) te zwijgen, afhankelijk was gesteld, vani den uitvoer van nieuwe aardappelen. En geland zendt nagenoeg geen kolen meer en verlangt toch een deel van de aard appelen. .Op de vraag van de deputatie of 'de| uitvoer niet 10 dagen later had kun nen aanvangen of wel nu eenige dagen kon worden stopigezet, antwoordde de Mi nister van Landbouw, dat 'juist nu, waar trien in Duitschland een e.vgn grootem drang heeft naar nieuwe aardappelen als in Holland, dit product als ruilmiddel voor steenkool de hoogste waarde heeft. Toen Tie deputatie nogmaals aandrong op een definitieve toezegging, beraadslaag den de heide Ministers geruimen tijd bui ten het bijzijn der deputatie. Toen deze daarna weder was binnen gelaten, kreeg zij van den Minister van Landbouw de .toezegging, dat. heden en volgende dagen een 15 a 20-tal wagons aardappelen naar Amsterdam gezonden zullen worden, waarna de volgende week gerekend mag worden op normale toevoe ren, welke in de behoeften van de be: volking zullen kunnen voorzien. Omtrent den prijs had Z.Exc. reeds aan Wethouder Wibaut toegezegd, dien voor deze week te zullen verlagen tot 11 cent per K.G. Do volgende week zouden door ruimen aanvoer de prijzen vanzelf dalen. Aan het einde van de conferentie, die ruim een uur duurde, sprak de Minister van Binnenlandsche Zaken den wensch uit, dat de deputatie haar invloed op de arbeidersbevolking van Amsterdam zal aanwenden om de rtist te doen terug- keeren en verder onnoodig bloedvergieten! te voorkomen. Woelingen opl Kattenburg. De eilanden, in het bijzonder Katten burg (Amsterdam) waren gisteravond, weer het tooneel van oproerige >voelitl- gen. Benden opgeschoten jongens en mei den trokken rond en hadden het speci aal gemunt op' pakhuizen waar menl wist, dat voorraden lagen oplgeslagen. Omstreeks half negen wist een dezer roofpatrouilles er het pakhuis van den heer Struve aan de Kattenburgkade open te breken. Met zware keisteenen werden de paneelen der deuren ingeslagen, waar na men als katten naar binnen kroop. Een zestal kisten stijfsel ,die vlak achter del deuren lagen, werden naar buiten gesleept. Dat man hier meer met baldadigheid! had te doen, bleek wel toen de kisten tegen ide straat werden stukgesmeten, zoo dat de straat in een oogwenk wit ge poederd was. Vrouwen en meisjes woel den nu in de bergen stijfsel rond en vulden voorschooten. De bewoners der aangrenzende huizen scholden de rooven- de meiden en jongens uit voor „dieven." ik voelde, nu het er op aan kwam, dat ik heel veel van onze oude dienstmeid hield en dat ik "het verschrikkelijk zou vinden, als ik over eenige dagen van haar weg zou moeten gaan. Na dit gesprek begon Mantie mijn goeid in te pakken en ik stond "heel verbaasd te zien, dat daar nog verschillende kof fers voor .noodig waren, er was meer dan ik 'dacht. „Al deze dingen zijn van uw mama ge weest," zélde zij, al maar ijverig inpak kende, „en daar heeft dus niemand recht op dan haar dochtertje, ik zou niet kun nen uitstaan, dat een vreemde ze kreeg.' Mantie liet mij toen verschillende va#t die schatten zien, o.a. een ouderwetsch juweelenkistje, waarin een granaten col lier, 'twee broches, eenige ringen, een, bracelet met een gouden slot, een bloed koralen ketting, een gouden vingerhoed* een medaillon met een portret van een ouden heer erin, een Japansch visite boekje van 'ivoor en nog eenige kleinig heden van minder belang. Toen ik alles bezichtigd had, sloot Mantie het kistje, en gaf mij het sleuteltje met de ver maning er goed op te passen. (Wordt vervolgd 4.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1