Donderdag ^8 Juni 19f7 31e Jaargang Opening van d© zitting der Stafen-GeneraaS. Troonrede. De Groote Oorlog. Binnenland. Uit ria Pcowmeh Uitgave van Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gees 4,-N'GE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: MEMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers i -,-sierbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJN"! ELK EN SEHJLBAG J MJ Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f l.H. Losse nummers «,...- 0.® ITIi Uil Prijs der AdvertentiSn. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 16 gt 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard© Bewijsnummers 6 cent. Heden, 28 Juni, begaven zich de leden der Staten Generaal naar de Ridderzaal op het Binnenhof, om in vereenigde ver gadering tezamen te komen, welke door H. M.de Koningin zou worden ge opend. Met den volgenden trein reed H. M. te één uur van het Paleis' af: Een commando cavalerie. Een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. De op'perceremoniemeester, gezeten in een rijtuig'met twee paarden bespannen, gaande een l'akei naast elk portier. H. M. de Koningin vergezeld van Z. IC. H. den Prins' der Nederlanden, Hertoig van Mecklenburg, gezeten in een staatsie koets, met acht paarden bespannen, gaan de een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier; Be op>per-stal:meester, te paard, rijden de naast de staatsiekoets, een weinig' ach ter jh et portier ter rechterzijde, en de gouverneur der Kon. Residentie, te paard, rijdende een weinig achter het portier ter linkerzijde. Achter de staatsiekoets de officieren van het Militaire Huis van H. M. de Konin gin, te paard, r.ijdende twee aan twee, naar ouderdom en rang, de oudsten voor. Tenslotte een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. Nadat de stoet op het Binnenhof aan gekomen was: ,werd H. M. de Koningin aan den ingang van het gebouw ontvangen door dei commissie uit de vergadering, die voorafgegaan door een ceremoniemeester, de kamerheeren, 'de groot-officieren en don opper-ceremoniemeester, H. M. naar de Ridderzaal leidde. Da grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais', benevens de officieren ran het Militaire Huis van H. M., volg den. H. M. de Koningin sprak daarop de vereenigde vergadering als yolgt toe Mijne Heerenl De ontbonden Kamers der Staten-Gene- raal hebben bijna eenstemmig de wensche- lijkheid uitgesproken, dat de voorschriften der grondwet ten aanzien van "het kies recht en liet onderwijs zullen worden herzien. Het heeft mij bijzonder verheugd, dat daarbij blijk is gegeven van zeldzaam onderlinge waardeering en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten-Ge- raal, die heden bijeenkomen, te beslis sen of liet aangevangen werk zal wor den" voltooid. Andere politieke wetsont werpen zullen niet bij U worden ingediend. Gij zult volle aandacht kunnen wijden aan de vragen, die de oorlogstoestand en de voorbereiding voor een krachtige ontwikkeling van ons1 land na den vre de ons' voorleggen. Indien de door mil- lioenen vurig verbeide vrede ook dit jaar uitblijft zullen bij voortduring velerlei of fers van het Nederlmdsche volk moeten worden gevraagd. Gedachtig aan hetgeen in deze tijden aan andere volken is 'opgelegd, vertrouw ik, dat zij bereidwillig zullen worden gebracht. Ofschoon de financieele toestand, dank zij de heffing van nieuwe belastingen, niet zorgwekkend is' te noemen, blijft toch aanzienlijke versterking der geld middelen onvermijdelijk. Aan onze land en zeemacht, die reeds zoo langen tijd gereed staan onze onafhankelijkheid te verdedigen, breng ik mijn warmen dank. De banden tu-schen moederland en ko loniën zijn in dez'e moeilijke tijdein hecht gebleven. De betreffende uitingen van het gevoel van saamhoorigheid, levende in de bevolking: van Nederlandslch-Indië, zijn ons een waarborg, dat onze inspanning om land en volk tot welvaart en ont wikkeling te brengen, vrucht zal dragen. Aan de verdediging van het grondge bied dier Koloniën zal- mijn bijzondere zorg zijn gewijd. Onze betrekkingen tot alle buitenland sche mogendheden blijven gunstig. Is er ook veel dat tot dankbaarheid stemt, wij' vergeten niet dat zoolang 'de oorlog woedt, .gevaren ons land bedreigen en ons volk nog kan geroepen worden zijlne uiterste krachten te geven voor zijne vrij heid en zijne onafhankelijkheid. Dat God het daarvoor behoede is! 'mijn innige bede. Ik verklaar de buitengewone zitting de'r Staten Generaal te zijn geopend. Naar aanleiding van deze bondige Troonrede valt van de zijde der Pers weinig op te merken. ;Om met het laatste te beginnen, wij vereenigen ons van harte met de bede dat de Heere onze God, Neerlands God, ons land behoede voor den oorlog. En wij verblijden ons dat de Koningin het nog eens uitspreekt dat zij. in het belang van den vrede wakende 'blijft, en dat de betrekkingen tot de buitenlandsche mo gendheden, zoo1 al niet .„van den meest vriendschappelijken aara", gelijk het vroe ger wel luidde, dan toch alsnog „gunstig." zijn. Dat de Koningin en haar „regeering" een open oog hebben voor de belangen van Nederlandsch-Indië, zal eveneens met waardeering worden vernomen. Zoowel de geestelijke als de sociale en staatkundige belangen van de aan ons onderworpen volken, met in de toekomst zelfstandig beheer onder suzereiniteit van den Staat der Nederlanden, op dit alles blijve ernstig de aandacht van land en volk gericht. Zeer groote waardeering verdienen de Javanen voor hunne trouw aan het moederland in deze ernstige da gen, nu de vrees eerst niet ongegrond scheen dat al wat den Islam belijdt, zich biji den Sultan voegen zou tegen de Chris tennatiën van het Westen. De noodzakelijkheid van versterking der geldmiddelen is de natie nogmaals op het hart gebonden. Zij1 er maar bij allen een ernstig streven naar eerlijke aangifte en stipte vervulling van den ernstigen plicht. Ten slotte, wat op dit oogenbjik ook in de Troonrede hoofdzaak is, steunen wij den wensch der Hooge Landsvrouwe, dat de Grondwetsherziening thans haar he islag krijge en rijke vracht drage. En ligt iets rustigs, iets van een kal- men vrede over eiken volzin waarmede de Troonrede een periode van ruim een kwarteeuw afsluit. Moge deze vrede het voorteeken zijn van een anderen vrede, die over Europa en de wereld vaart en een toekomst van nieuwe algemeene welvaart opent! Edoch, zoolang deze wensch nog niet verwerkelijkt wordt, blijve een ieder aan het Koninklijk woord gedachtig, dat „zoo lang dè oorlog woedt ons volk nog ka.n geroepen worden zijn uiterste krach ten te geven voor zijne vrijheid en on afhankelijkheid". Griekenland zij ons een baken in zeel Bebfïcpt overzicht van den toestand. In Den Haag worden thans belangrijke besprekingen gevoerd. Nota bene, tusschen een Engelsche en een Duitsche delegatie. Officieel wordt medegedeeld, dat de vraagstukken, te 's Gravenhage besproken door de vertegenwoordigers van de Brit- sche en Duitsche departementen, onder wier beheer de krijgsgevangenen staan, een hervatting is van de repatri'atie van krijgs- en burgerlijke gevangenen, op grond van wederzijdsche overeenkomsten en de uitbreiding dier overeenkomsten tot de overbrenging van krijgsgevangenen naar andere onzijdige landen, behalve Zwitser land. Voorts ter verkrijging van internee- ring van burgelijke gevangenen in onzij dige landen en een snellere en betere aflevering' van toegezonden pakketten. Ook zullen regelingen worden vastgesteld be treffende de bestraffing van gevangenen en de vergeldingsmaatregelen op gevan genen toegepast. Terwijl ook de vertra ging in of het nalaten van vermelding van de gemaakte gevangenen besproken zullen worden. Reuter verneemt, dat de conferentie ge leid wordt door het beginsel om vertragin gen, die onvermijdelijk zijn bij een cor respondentie door middel van derden en daardoor den gevangenen veel ellende ver oorzaken, te vermijden. Men voelt, dat het belangrijke van deze Vergaderingen niet alleen gelegen is in wat zal worden besproken, maar ook en niet het minst in het feit, dat directe be sprekingen plaats hebben. Het „Hbl." wijst er op, dat nu de mogelijkheid geschapen is, om die bespre kingen uit te breiden, om daarin ook kwes ties te betrekken, die samenhangen met de oorlogsbedoelingen. O, zeker, zoover is 'tnog niet. Maar het kan zoover komen. Laat ons hopen Vermoedelijk zijn de namen van de le den van het kabinet-Venizelos (Grieken land) reeds aan den koning voorgelegd geworden. Venizelo'S heeft het premierschap en buitenlandsche zaken, Koendoeristis ma- rine en Danglis wordt minister van marine of chef van den staf. i Een gerechtelijke vervolging is ingesteld tegen de leiders van de 'troebelen van i 1 December 1916. De prinsen Nicolaas en Christophorus zijn naar Zwitserland vertrokken. Vandaar zal prins Christophorus zich naar Enge land begeven. Korte oorlogsberichten, l Wegens het vaststellen van een maximumprijs van 50 pf. voor den liter „Einfachbier" heerscht er groote veront waardiging onder de Duitsche bierhuis- houders. Zij hebben aan de autoriteiten verzocht, den bierprijs te herzien. Gaan dezen op dit verzoek niet in, dan zul len de bierhuishouders tot de scherpste maatregelen overgaan. Overwogen wordt o.m., om in het geheel geen „Einfachbier" meer te schenken of alle restaurants 8 tot 14 dageln te sluiten. Uit München wordt gemeld, dat de Turksche Minister, Schukri Bey, den Hen Juli aldaar aankomen en er drie dagen vertoeven zal. Naar bericht wordt zal hij van alle belangrijke aangelegenheden ken nis nemen. De grootè bladen komen in verzet tegen de buitengewone beperking van het papierverbruik hun opgelegd. Na 1 Juli zal die beperking 71 percent vergeleken bij 1913 bedragen. Volgens Le Petit Journal heeft Ja pan opnieuw aangeboden, onmiddellijk tot reorganisatie van het Russische le ger over te gaan. De gisting onder de Kirgizen van Z'.-W. Siberië houdt aan. Ten Z.-W. van Omsk verzamelen zich gewapende Kir- gizenbenden, o.a. 10.000 man voetvolk en cavallerie. D'e separatische beweging grijpt snel om zich heen en heeft ook aanhangers onder de Steppenbevolking op den linkeroever van de Wolga tot Astra kan en Orenburg. De bekende Antwerpsche vlieger Jan Olieslagers is op de dagorder vermeld, -omdat hij twee vij'andelijke vliegtuigen in twee dagen heeft neergeschoten. Reeds is hij ridder van de Leopoldsorde, heeft ook 'het .oorlogskrais en werd verschei dene malen eervol vermeld. De Duitsche regeering heeft op al le billardbanden, gevulcaniseerd of onge- vulcaniseerd, beslag gelegd, ook op die welke .zich in de koffiehuizen enz. in billards bevinden. De tafels mogen wel verder bespeeld worden, maar het is ver boden de banden daarvan te verwijderen en te verkoopen. De Duitschers treden streng op tegen de roovers in België, getuige het volgende. Vier jonge burgers, die te Rou- foaaiix Oip rooftocht waren en met de wapens in de hand gevangen werden ge nomen, zijn door de Duitschers ter dood veroordeeld en neergeschoten. Men wil in Engeland eiken strij der van 19 jaar een stem geven. Ook de adelborsten en scheepsjongens van, 15 en 16 jaar en de jonge mijnwerkers hebben daar recht op, meent men. De re-geering zoekt nog naar de formule voor aller wenschen. De Koning van Engeland is van een 5-daagsch bezoek aan de groote vloot te Londen teruggekeerd. Admiraal Beatty ontving van (Z„ jM- 'ee'n telegram van hulde. Het stoomschip „Mongolia" van de Peninsular Oriental Steam Navigation Co. te .Greenock is in de nabijheid van Bombay op een mijn geloopen en gezon ken. ,Er z;ijn reeds booten aangekomen met een aantal passagiers en leden van de bemanning. De mail is verloren ge gaan. De „Mongolia" was groot 4940 netto ton.i Het Weensche Korrespondenz-bu- reau spreekt berichten in Italiaansche bladen, dat Oostenrijksche vliegers den Hen Mei boven Cadigora lekkernijen heb ben igfeworpen, die besmet waren met hcolerabacillen, tegen. 1 - Het is heden (28 Juni) 3 jaar ge leden dat aartshertog Frans Ferdinand te Serajewo werd vermoord. De bekende economist, prof. Gustar von Sehmoller is gisteren op 79-jarigen leeftijd te B(ad Harzburg overleden. De haven van Duinkerken is door de Duitsche artillerie „met succes" be schoten. Dat in de 37 Republieken, welke Rusland op het oogenblik telt, zeer eigen aardige toestanden heerschen, blijkt bijv, uit een telegram, dat de „Voss. Ztg." Van haar correspondent te Stockholm ontvangt, en volgens welk in een bijeen komst van 3000 soldaten, die in de Re publiek iZarizyn gelegerd zijn, besloten werd, aan alle officieren van het gar nizoen de wapens te ontnemen. Alleen aan enkele officieren, kan met vergun ning van het Soldatencomité, het dra gen van wapens bij uitzondering wor den toegestaan. Dezer dagen stelde de bezetting van het stedelijk bestuur den eisch, dat te hunnen behoeve een bedrag van I1/2 millioen roebel beschikbaar zou worden gesteld. Naar thans gemeld wordt, is die ©isich inderdaad ingewilligd. De m ij n werk e r s s t aki n g. Een Msb.-correspondent meldt: Toen wij heden het mijngebied be reikten, zagen wij weer de ronkende schoorsteenen der mijnen; de streek 'lijkt ojis niet meer doodsch als bij het ein de der vorige week, toen alles stil lag. De staking gaat dan ook op' zijn einde. Hei aantal werkwilligen neemt eiken dag toe. De directies blijven bij' hare besluiten en geven niets toe. Volgend bekomen inlichtingen van den Chnste- lijken bond, zij'n de eischen van dien soeialistischen bond omtrent minimum loon niet inwilligbaar, daar deze mini ma dienen vastgesteld te worden niet bij algemeene voorschriften maar door een scheidsgerecht samengesteld uit ver tegenwoordigers van mijnwerkersorgani saties en mijndirecties. 1 De afdeeling 'Kerkrade blijft stijfkop pig. Daar' zijn circulaires verspreid, waar- i in de staking der bovengrondsche arbei ders in het zicht wordt gesteld. Een sta king van bovengrondsche arbeiders is te beschouwen als een wanhoopsdaad. Toen gistermiddag de voorzitter van den Duitschen Mijnwerkersbond uit Her- zogenrath zich naar het bureau van den Chr. Mijnwerkersbond alhier begaf, werd hij onderweg door een troep stakers aan gevallen. Met een zwaar stuk hout werd hem letsel aan zijn arm toegebracht. Hij moest zijn fiets in den steek laten en te voet verder gaan. De „Westfalia" gezonken. Gisterochtend is in de buurt van Ter schelling buiten de territoriale wateren, het 'Duitsche stoomschip „Westfalia", van Rotterdam naar Kopenhagen, op een mijn igeloopen en gezonken. Eén opvarende is gewond en één wordt vermist. De Nederlandsche loods is ge red. Volgens verklaringen van den ka pitein van de „Westfalia" is het schip door een Engelschen onderzeeër getor pedeerd. K a de r 0 p 1 ei d i n g. Aangezien de opleiding tot vrijwillig kader nogal moeilijkheden ondervindt, heeft de inspecteur der infanterie opga- Ive verzocht van alle ook milicien-ser geanten, die willen worden opgeleid tot vrijwillig sergeant, met de bedoeling'de ze opleiding gecentraliseerd te doen plaats hebben. De maansverduistering van 4 Juli. Tijdens' de aanstaande volle maan heeft er een maansverduistering plaats, d e hier te lande bijna in haar .geheel zichtbaar is. De maan, die ten 9 u. 11 m. (Zomer tijd) opkomt, is bijna een uur te voren in de bijschaduw der aarde gelreden en komt 9 u. 12 ahi. in de kernschaduw. Al' kort na haar opkomst boven denZ.- O. horizon is dus haar oostelijk deel on zichtbaar, terwijl de rest vrij donker is. Men ziet de schaduw verder westwaarts over de maanschijf trekken, waarbij' men j kan nagaan, of die schaduw werkelijk den cirkelvorm vertoont, wat steeds als bewijs voor de rondheid der aarde wordt aangegeven. Te 10 u. 10 m. begint de totaliteit der eclips, dat wil zeggen, dan bevindt de maan zich geheel in den schaduwkegel der aarde. Nu zou men verwachten, dat zij geheel' onzichtbaar zou zijn, wat ech ter slechts bij uitzondering 't geval is. Ge woonlijk komen bij 't begin der totale verduistering de reeds donkere deelen weer jte voorschijn en ve.rtoonen da,n meestal een koperroode kleur. Ten 11 u. 47 min. eindigt de totale verduistering en nu is de gelegenheid gunstig, bij 't verder afnemen der eclips de verschillende tinten waar te nemen die de maan bij den terugkeer van het licht aanneemt. Een kleine kijker kian hierbij goede ytiensten bewijzen. (Sch. m. d. B.) Benoemd tot gezworene van den Zuid-Kraaijertpolder, ;C. Schipper, te *'s- Ileer Arendskerke; tot gezworene van den Elisabethpolder (Beervliet), A. Heule te Biervliet; tot gezworene van den Meiopolder, H. Bruggeman te Graauw'; tot gezworene van den Van Alstein- polder, J. J. Bauwens te Graauw; tot gezworene van het waterschap El- lewoutsdijk, A. Smallegange Jz. te Elle- woutsdijk; tot gezworene van den Borrenbrood- polder, N. van der Klooster te Brouwers haven; tot gezworene van het waterschap Lo ven- en Willernskerke, F. de Visser, te Hoek;) tot gezworene van het waterschap St. Annaland B. Kodde, te St. Annaland. in het bestuur van den Noord-Kraaijert- polder, tot dijkgraaf, J. Dekker, en tot gezworene J. de Jager Gz. beiden te 's, Heer Arendskerke tot gezworene van het waterschap Ver eenigde polders van Ossenisse, P. Ver dunnen, te Ossenisse in liet bestuur van den polder Oos- teren ban van Schouwen, tot dijkgraaf M. Steur, en tot gezworene M. Jonker, beiden te Renesse; tot dijkgraaf van den 'Suzannapolder (Walcheren) F. P. Polderdijk, te Nieuw en St. Joosland; tot gezworene van den Nieuw-St.-Joos- landpolder, L. Wattel, te Nieuw en St. Joosland; tot gezworene van den Reigersberg- schen polder, W. F. van Gorsel, te Ril land De nieuwbenoemde reserve-officier van gezondheid C. J. Doorenbös is in gedeeld bij de vierde divisie van het veld leger. lerseke. De gisteren gehouden vergade ring der anti-rev. kiesvereeniging Ora et Labora. werd geopend door den voor zitter, den heer I. Willemsen.. Die concept-statuten van 't Provinciaal Comité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen werden na lezing en zeer geanimeerde bespreking ongewijzigd goedgekeurd. De actie voor de stemming op ,7 Juli a.s. (aftr. de heeren v. d. Burght, D. Schip per en I. Willemsen) werd aan 't bestuur opgedragen. Na een bespreking van en kele huishoudelijke aangelegenheden werd de goed bezochte vergadering door ds. B. Weger met dankzegging gesloten. Heinkenszand, Woensdagavond kregen al spelende twee kinderen hooggaande ruzie, welke voor het eene, een meisje van 7 jaar, Ongelukkige gevolgen had, doordat zij kwam te vallen en een been brak. Heelkundige hulp was spoedig ter plaatse. GmmiteraaflsverkieziiigjPii. 's Heerenhoek. J. G. P. Timans, Ch. P. Serrarens Sr. en J. Mariens herkozen. Ossenisse. A. Menu, J. F. Verdurmen, (aftr.) en A. J. Rosscel (aftr.) gekozen. Koudekerke. Herkozen C. Boone, F. Brasser, en Abr. de Lange. Biggekerke. Herkozen P. Dekker (aftr.) en L. Wijkhuis Azn. In vacature C. Dek ker Wzn. zijn cand. gesteld A. de Feij- ter en J. Pieterse. Stemming op 6 Juli. Kruiningen. De aftredende leden J. Kos- tense, J. K. Ribbens en P. de Smidt, en voorts de heeren A. J. Lindenbergh en J. Poleij. (M. C.) Veere. Candidaten jhr. H. A v. Doorn (aftr. lib.), P. L. Bolier (vac. de Bree)t, Jacs. Kasse (lib.), A. Scheele (a.-r.), A. P. Wouters, (a.-r. aftr.) en N. Minnebos (r.-k.). Krabbendijke. De aftredende leden Jac. Welleman en J. P. Krijger door de werk- liedenvereeniging en de vrijz. kiesvereeni ging; voorts door de oud-gereform. kies vereeniging dhr. A. Weststrate, en door de anti-rev. kiesvereeniging de heer M. Smallegange. (M. C.) Wissenkerke. Herkozen A. v. d. Maas, W. de Jonge, S. J. de Regt en Jac. Rottier. lerseke. Voor de aftredende heeren J. C. v. -d. Burght, D. Schipper en I. Wil lemsen werden candidaat gesteld de hee ren J. C. v. d. Burght (vrijz..), I. Wil lemsen (a.-r) en D Schipper (a.-r.), be nevens J. Hollebrand (s. d. a. p.). De stem ming zal plaats hebben 7 Juli a. s. Westkapelle. Bij enkele candidaatstel- ling herkozen tot lid van den Raad de heeren A. Verhulst en J. Moens. Zaamslag. Candidaten voor den ge meenteraad zijn: A. Dieleman (a.-r.) aftr., A. de Feyter (c. h.) aftr., M. de Jonge (lib.) aftr., N. de Klerk (lib.) aftr., J. Kaiser (a.) D. G. Koopman en J. de Kraker (a.-r.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1