Kerknieuws. Rechtszaken Gemengd Nieuws. Gemeenteraadsverkiezingen. Ondarwijs. keuring te hechten. Naar aanleiding van het adres van de afd. Gees van den Ned. Bond van werk- li^deh an openbare diensten en bedrijn en was bij raadsbesluit de behandeling van het voorstel van B. en Wi. aangehouden, ten einde dit tegelijk met vorenbedoeld adres te behandelen. B. en Wi. hebben adviezen ingewonnen van de gascom- missio en van den gemeentebouwmeesler. Evenals de gascommissie zijn ook B. en U'. van oordeel, dat het niet noodzakelijk is om aan de ongehuwden een toeslag te verleenen, aangezien zij toch voldoende in hun onderhoud kunne-n voorzien, het geen inderdaad niet het geval is met. hen, die een gezin moeten onderhouden, waar om B. on W. dan ook wel meegaan met de gedachte om aan gehuwde werklieden en beambten, die tijdelijk in dienst dor ge moeide zijn, eveneens duurtetoeslag te ver leenen, met dien verstande, dat deze toe slag zal worden berekend boven het oor spronkelijke loon. In zoover wordt de 're geling dus gewijzigd, dat ook aan ge huwde werklieden en beambten, die tij delijk in dienst der gemeente zijin boven het oorspronkelijke loon een duurtotoe-' slag zal worden verleend: per gezlin en per weck f2; per kind beneden 15 jaar- en per week f0.25. B. en W. stellen voor de rioleering van de Beestenmarkt en de verbetering van twee groote zinkputten niet to doen uit voeren. Be kosten waren geraamd op rasp. f 160 en f 100, terwijl ze nu zou den zijn resp. f 330 en 240. Op grond .van de hoogo prijzen van het cement en jjzer willen B. en W|. wachten. Naar aanleiding van het verzoek van de afdeeling Goes van de S. D. A. P. om van gemeentewege een centrale keuken op te richten en gelet op .een drietal adhaesiebetuigingen („Eigen hulp", afd. Goes Ned. Bond van \V,. in O. B. en afd. Goes Al'g. Ned. Typ. Bond) vestigen B. en W. de aandacht op het. feit, dat in vrijwel de meeste plaatsen deze inrichting buiten werking werd gesteld, en dat er in do zomermaanden geen behoefte aan is'. Daarom meenen B. en Wj. dat ook hier geen stappen behoeven te worden gedaan. De Oeconomische spijsuitdeeling meent ook dat in een kleine plaats als Goes verschillende personen, die er inderdaad mee gebaat zouden zijn, zich uit val- sche schaam Ie niet zouden aanmelden, om van de Centrale keuken voedsel Ie be trekken. B. en W. citeeren een sit.uk uit „Gemeen tebelangen" eu merken dan op: Het is ecu feit, dat wat tot. nog toe van de voedselVerstrckking in het groot bekend wa.s, neer komt op het werk van filantropische instellingen, die zeer zichtbaar het stempel dragen van bedee ling en hoe minder men nu het werk overlaat aan parliculieren, bonden en vereeuigingen, des te grooter is de kans dat zulk oen centrale kouken zonder voor oordeel zal worden beschouwd. Wijl ver mennen goed te doen dit in het licht te stellen met het oog op de mogelijkheid, dat tegen de komende wintermaanden de inrichting van een centrale keuken nader moet worden overwogen, hoewel wijl ons gepnszins ontveinzen, dat een en ander met niet geringe moeilijkheden en kosten zal gepaard gaan, vooral ook wat betreft het vinden van een geschikte lokaliteit. Op de hulp en de medewerking van eenige vrouwelijke ingezetenen uit verschillende kringen vermeenen wij te mogen rekenen, op grond van een en ander stellen wij voor aan adr. te berichten, dat al naar ge lang van de omstandigheden tegen de komende wintermaanden de eventueele op- oprichting van de Centrale Keuken tijdig aan het oordeel van den Raad zal wor den onderworpen. Wissenkerke. Maandag vergaderde do raad dezer gemeente. Afwezig waren wethouder Schippers en de raadsleden Dieleman en van Hee.' Voorzitter dhn A. v. d. Maas. Ingekomen waren de vol gende brieven van Ged. Staten. Ie. goed keuring regeling der jaarwedde van het nieuwbenoemde hoofd der school ip de dorpskom; 2e. mededeeiing, dat genoemd college geen bezwaar had tegen de strek king van het besluit tot schorsing van het onderwijs in vak p, maar dat de wet alleen den vorm van opheffing toe laat waarom Ged. Staten verzochten een nieuw besluit te nemen overeenkomstig het advies van Ged. 'Staten. Nadat daar over nog eenige gedachtenwisseling heeft plaats gehad wordt liet nieuw besluit met algemeene stemmen bekrachtigd; 3e. mededeeiing, dat aan Ged. Staten na verkregen inlichtingen gebleken is, dat de distributiekosten over 1917 vermoe delijk f 1650 meer zullen bedragen dan de begrooting voor 1917 nu aanwijst en zjj daarom van oordeel zijn, dat die kos ten dienen gevonden te worden uit ver hooging Hoofdolijken Omslag en niet zoo als B. en W. voorstelden uit een tijde lijke geldleening. In verband daarmede keuren zij het kohier van den Höofde- lijken Omslag voor 1917 niet goed en, verzoeken den Raad eerst een besluit te nemen tot verhooging van het maxi mum van den Hoofdei ijken Omslag over 1917 en daarna het kohier opnieuw ter goedkeuring aan te bieden. Naar aanlei ding van dezen brief hebben B. en W„ de begrooting voor 1917 nog eens na gegaan en zijn tot de conclusie geko men, dat tot dekking van andere nood zakelijke uitgaven nog f350 noodig zou zijn waarom zij voorstellen het maximum van den Hoofdelijken Omslag over 1917 te verhoogen met f2000 en alzoo te bren gen op f 16000. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Vervol gens wordt een voorstel tot het aanbren gen van eenige noodzakelijke wijzigingen in de begrooting 1917 met. algemeene I stemmen goedgekeurd. Daar het te ver wachten is, dat er wel eenige tijd zal verloopen eer dc Hoofdelijke Omslag gc- ind is, terwijl de gemeente geregeld gel den in voorschot moet hebben voor dis tributie eu vergoedingen wegens kost winnerschap, achten B. en W. het nood zakelijk een tijdelijke kasgeldleening van f5000 aan te gaan, af te lossen op een nader te bepalen tijdstip vóór Juli 1918. Zij stellen daarom voor te besluiten tot het aangaan dier leening tegen hoogstens 5 pet. rente. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Bij de oindrondvraag informeert dhr. J. v. d. Maas of de voorzitter het niet wensche- lijk acht weer wat zand op don maca- damweg aan te brengen. De voorzitter deelt mede, dat hij er den wegopzichter in don kaatsten tijd niet over gesproken heeft, doch hij meent, dat deze wel zand ter plaatse zal aanbrengen indien hij dit noodig oordeelt. Het lid de Ridder vraagt wat B. en W. denken te doen met de ajmbtswoning, die door het hoofd der school te Kamperland zal worden ver laten. T)e voorzitter deelt mede, dat het plan bestaat, die woning voor den veld wachter te bestemmen. Daarop vraagt voornoemd lid of die „woning voor den veldwachter voldoende is. "Daarop licht do voorzitter loe, dat dan eerst een plan tot verbetering dier woning den Raad zal worden aangeboden. Daarna sluiling. 's Gravenpolder. Hier is een Duitsch zweeftoestel geheel onbeschadigd neer gekomen. Het is 2'/s M. lang en breed en 0.70 M. hoog. Aan de bovenzijde is een bericht bevestigd waarin verzocht wordt liet toestel weer op to zenden aan bet Duitsche marinecoon., tegen een vergoe ding van zes Mark. Het toestel weegt 3 K.Cx. Wemeldinge. Met. ingang van 1 Juli a.s. is benoemd lot Sluisknecht alhier dhr. P. Verboom, brugknecht te Souburg. Kamperland. Met ingang van 1 Juli a.s. is aannemer geworden „van het ver voor der post van Kamperland naar Cort- gene dhr. L. van der Moere, terwijl te gen dien datum als zoodanig ontslag ver leend is aan dhr. L. de Vos, heiden alhier woonachtig. Zierikzee Door den Commissaris der Koningin zijn benoemd in de Gezond heidscommissie, zetel Zierikzee, tot leden de heeren W. II. Ittmann, arts te Brou wershaven en TV. Kaptein, burgemeester van laatstgenoemde gemeente. Clinge. Als zonderling kan men beschou wen dat zich bijl Chr. v. d Walle, aan één takje van een rozenboom, vier ver schillend gekleurde rozen .zich bevinden, zoodat men als uitersten, een bloedtooden en een helder witte naast elkaar ziet prijken. Maandagavond kreeg Fr. C. /.oo'n geduc.hten klap van een paard tegen zijn knie, dat geneeskundige hulp onmiddellijk moest woiden ingeroepen. De genees heer achtte het hoog noodig, hem nog denzelfden avond naar hef. liefdehuis te Hulst te transpoateeren. (Zei.) Middelburg. De Anti-revolutionaire Kies vereeniging „Nederland en Oranje" te Middelburg besloot in haar laatst gehou den vergadering voor de a.s. gemeente raadsverkiezing in district Hl opnieuw te candideeren 'het. aftredend lid Mr. A. A. de Veer en naar het voorstel der Li berale Kiesvereeniging te steunen het af tredend lid Jhr. P. J. Bogaert. Souburg. De Chr. Historischen stelden nog candidaat voor den gemeenteraad dhr. J. Kodde. Ritthem. Dinsdag werden candidaat ge steld als leden van den gemeenteraad de aftredende leden J. Meliefste en C. do Visser. Vbor de vacature wijlen J. Wialrave, werden gesteld P. J. de Pag- ter en H. M. van do Putte. De stem ming heeft plaats Vrijdag 6 Juli. 's Heer Arendskerke. Bij enkele candi daatstelling herkozen de heeren P. v. d. Dries, B. de Jager, K. Jan.se en N. Re- mijn. Hoedekenskerke. Voor 3 plaatsen can didaat gesteld P. Buteijn, N. Gelok, 1.. Lous, II. J asperse, J. Jas perse (aftr.), B. Timmerman, M. Steger en A. Walraven (aftr.). Hot. aftredend lid. W. C. Groene- wege wenscht niet meer in aanmerking te komen. Stemming 6 Juli, evenlueele herstemming 20 Juli. Terneuzen. Candidaat gesteld E. H. T. v. Borsum Waalkes, M. Eijke, N. J. Harte, II. J. v. Ouden, P. J. v. Strien en A. Visser. De stemming heeft, plaats 5 Juli. Ovezand. Gekozen tot. raadsleden de heeren C. Vermeule en F. de Jonge. Driewegen. Gekozen tot raadsleden de heeren C. de Jager, J. van Oosten en C. Vaar. Kloetinne. Bij candidaatstelling herko zen de heeren H. M. Bruinzeel, W. F. K. Lenshoek en C. van Liere Wz. Kapelle. Candidaten zijn vanwege de Ant. Kiesver, aftr., J. Zegers, wethouder, vanwege de Ant. Kiesver. te Biezelinge P. Fraanjo en J. Bierens Jz. De libe rale kiesver. stelde de heeren A. v. d. Jlave, P. Nrjssen en Con. Stevense, van wege de vrije kiezers zijn de afjreden- don J. Rottier en Burgemeester P. J. v. d. Mandere gesteld. Kattendijke. Tot, leden van 'den ge meenteraad zijn bij candidaatstelling her kozen de heeren P. M. van den Broecke, Joh. van Kleunen en G. M. Timmerman. Wemeldinge. Gisteren werden door de Vrijzinnige Kiesvereeniging tot lid van j den gemeenteraad candidaat gesteld de i beide aitrodenden J. Lindenbergh Cz. en J. Nijssen, door dc vereeniging „Ons be lang", C. de jti'oekcrt Antz'. Baarland. Gisteren werden geoandi- deerdP. Elenbaas Jozz, (aftr.), J. .1. Hoogvliet, Chr. lluissen, Abr. de Mol (aftr.), II'. Schout (aftr.) Do stemming is bepaald op Zaterdag 7 Juli a.s. Oudelande. Bij candidaatstelling her kozen de heeren Jh. de Jager Wz., J. Meenwse en M. jMeeuwse. Nisse. Candidaten H. Dane, M. Mol, .1. Vermue Jz., allen aftr. en L. Nieuwen- huijse Az. Do stemming is bepaald op 4 Juli a.s. Heinkenszand. Herkozen bij enkele can didaatstelling tol leden van den raad de heeren H. van Iwaarden en G. de Vos. Borssele. Bij enkele candidaatstelling zijn lot leden van den Gemeenteraad be noemd de aftredende leden de boeien .1. Bruinooge Jz. en P. Dekker. Schore. Candidaten zijn M. Ka reis e (aftr.), .B Nieuwenhuijze en C. Potter Az. Stemming '6 Juli. Waarde. In verband met de periodieke aftreding van dc heeren C. Thorenaai' J. ,1. Mol en M. Weststrate Chrz., zijn candidaat gesteld de aftredende leden en de heeren D. Boone, A. Does, 1'. Klap Pz. en M. de Leeuw. Stemming 5 Juli. Rilland-Bath. Bij candidaatstelling her kozen de heeren A. Butijn, F. M. Boot eu W. F', van Gorsel. Colijnsplaat. Herkozen bij enkele can didaatstelling de heeren TL M. Haring- Iman, Iz. P. v. d. Weele en P. v. d. Weele Az. Kats. Alhier is gekozen bij candidaat stelling dhr. J. S. de Begt in de plaats van dhr. Abr. Marcusse Sr., die wegens hoogen leeftijd bedankt heeft en herkozen de heeren H. v. d. Maas en A. Visser. Stavenisse. Candidaat gesteld de drie aftredende leden de heeren II. J. Dorst, C. 'L. Potappel Jacz. en C. Sleendijk Sr., benevens de heer A. van der Kleijn. St. Maartensdijk. Tegenover de aftre dende leden J. Bastiaanse, M. P. Groe- newege en J. Tlage J.C.z, zijn door de afd. van de S. D). A, P. candidaat ge steld A. P. Bout, J. Geldhof eu Anth. Priem. Soherpenisse. Candidaten zijn do hee ren V. C. P. Bolier, W|. Bijl, j. de Graaf Jz. 'Sr. (aftr.), C. A. Geuze Dz. (aftr.) D. Keur (aftr.) eu M. I Kievit. Stem ming 3 Juli a.s. Aagtekerke. Bij enkele eandidaait,stelling herkozen Joh. do Visser, P. Wisse en J. Moens. Domburg. De stemmingsdag voor. ver kiezing van raadsleden is bepaald op tï Juli a.s. Serooskerke. Bij enkele candidaat stel ling herkozen I. de Burk, .1. ('ornelisse en P. de Visser. Meliskerke. Herkozen 1 Dekker, J Ja- kohsen en J. de Korte. Koudekerke. Herkozen bij candidaatstel ling C. Boone, T. Brasser en A. de Lange. Zoutelande. Herkozen bij enkele can-' ididaatstelling J. Koppejan, W. van Sighem en F. de Witte. Oostkapelle. Bij enkele candidaatstelling herkozen Arend de Kam en Andries \Tal- jaars Wzn. N. on St. Joosland. Candidaat, gesteld: N. J. Nelisse, L. Wahtel, A van Waarde (aftr.), en C. Rooze (aftr.). De stemming heeft plaats op 6 Juli. 's Gravenpolder. Candidaten zijn S. Paul (aftr.), L. Schouten (aflr.), C. Kosten ((aftr.), A. Eckhardt Gz„ J. Lokerse Gz. en Chr. C. Verhuist Wölfaartsdijk. Candidaat gesteld voor den Raad: Door de A.-Rev. I) P. Goellieer; door de Clu'.-Historischen N". Valkier en door de Vrijzinnigen v. Nieuwenhuijze (aftr.), M. Klooster man, en L. Overbeeke. De heeren Mol en Hoiiterman stelden zich niet herkiesbaar. Men meldt ons nog: De liberalen stel den nu Van N. opnieuw candidaat en le vens clhr. L. Overbeeke, een Oud-Gere formeerde, die in vele opzichten toont met de liberalen samen te gaan en dhr. M. Kloosterman, een bekend propagan dist voor de staatspensioneeringDe anti revolutionairen en de chr.-liist. beloofden elkaar trouw te steunen. Tholen. Gister zijn candidaat gesteld voor 4 zetels van den gemeenteraad.: II. Goossen anti-rev.; A. Hollestelle anti- rev. aftr.; W'. Moelker lib. aftr.; Jhr. J. van Vredenbnrch, lib aftr.; J. W. Wagtho, lib. aftr. De stemming is bepaald op 7 Juli. De Inerstemmint„osp .14 Juli. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Biezelinge door J. K. F. Mantz te Hall (bij Brimunen). Bedankt, voor Acquoy door A. J. Worm- goor, cand. te Arnhem. St. Maartensdijk Benoemd tot ouder ling de heer A. Stolk. Dr. A. J. de Sopper te Amster dam, die van Belgische nationaliteit is, is voorgedragen ter naturalisatie. Na, des morgens bevestigd te zijn ,door Ds. J. A. van Selms, van Dedems- vaart, met een predikatie over 2 Cor. 1 vs. 20 deed Zondag Ds. J. II. Vaan drager, gekomen van Pesse, zijn intrede te Grijpskerke, sprekende naar aanleiding van Hand. 2 vs>. 42. Den nieuwen leeraar werd toegezongen Ps. 134:3, terwijl hij werd toegesproken door den consulent Ds. Krijkamp van Oostkapelle. Gcref. Kerken. Beroepen te Hendrik Ido Ambacht M. Boeijenga te Koog-Zaandijk; - Ie Beet gum, II. Popma te Oudega; te Hijlaard. ■I de Waard te Donkerbroek. Bedankt voor Sleen door W. Ooster bout te Ter Apel Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam' (2e maal) G. H. Kertsen te lerseke. -Geslaagd te Delft voor hel prop. ex. w.i. .1. v. d. Harst van Koudekerke. Do „Staatscourant" bevatte de be noeming eener Staatscommissie tot onder zoek naar hetgeen hier te lande reeds geschiedt in het belang van de ontwik keling van jeugdige personen. Deze commissie bestond echter reeds gcruimen lijd nis eene jloor den Minister van Binnenlandsche Zaken tot dal doel in gest elde commissie, als zoodanig zij reeds verscheidene vergaderingen taoefi gehou den eu onderzoeken 'heeft ingesteld. Zij is thans echter tot Staatscommissie verheven. Met 1 Juli is, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan C. J. Dooren- bos, als assistent voor de kinderziekten aA'n de Universiteit te Groningen. Geslaagd te Utrecht voor hel 2e na tuurk. ex. do heer M. Koert. A r r.-R echt bank te Middelburg. Heden, Dinsdag, deed bovengenoemdo rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, betreffende poging tot verboden uitvoer, verboden vervoer en nederlage, waarbij zijn veroordeeldF. SI, „19 j„ St. Jansteen, tot. 2 m., C. L. S., 26 j.,_St. Jansteen, tot 3 w., en C. C., '35 j., Overslag, tot L4 (1. gev.- straf, en J. F. M., 51 j., St. Kruis, en A. v. A., 19 jj., zonder bekende woon plaats, beiden tot f25 b. s. 25 d. h.; E. S„ 35 j., St. Kruis, en G. B„ 27 j., zonder bekende woonplaats, loeiden tot f 15 b. s. 15 d. h.; A. D., 21 j„ Made, A. K„ 31 j„ Giessendant, W. C. v. <1. B„ 18 j„ Botterdam, F. I. v. d. S., 30 j„ Westdorpe, M. S. B., 19 j., Clinge, G. Cr., 28 j., Wachtebeke, en A. D., 35 j., zonder bekende woonplaats, allen tot f 10 b. s. 10 d. h„ en C. L. d. 48 j., en A. d. B., 21 j., beiden St. Lau- reijns, en II. d. C., 4 .j, Kielrtrecht, al len tot fö b. s. 5 (1. h. Vrijgesproken: A. It. K., 17 j., West dorpe, en .1. 'd. B., 14 j., St. Jansteen. R ec h than k to Middel 1) u r g. De eerste zaak was gisteren die te gen A. U. en M. G. te Goes, welke broers beklaagd waren van planken en paaltjes van een heining weg te nemen. Volgens verklaring van M. G. deden zij dif om wat brandhout te hebben. IV eerste beklaagde was niet verschenen. Wegens'diefstal in vereeniging werd tegen A. G. 3 dagen gevangenisstraf en tegen M. G. fö boete ol' 2 weken tucht school gevorderd. Vervolgens stonden terecht de, landbou wers A. A. de W. en H. P. de W. uit. Koewacht,, die voor de rijksinkomstenhe- lasling 1916—1917 hebben opgegeven een verdiensten over 1915 van f4000, terwijl bekl. A. A. de W. £30.000 en II. P. de W. ook beslist een ongeveer gelijk bedrag hebben verdiend. De getuige-deskundige, de accountant W. Kosten, heeft berekend, (lat op de 500.000 K.G. onbewerkt vlas ongeveer f 101.648 moet. zijn verdiend, of ruim f50.000 per persoon. De officier eischte schorsing der zaak tegen de beide broers Do W. en ge vangenneming van Swa.rl.elee als verdacht van meineed, opdat schriftkundigen over de onderteekerring kunnen oordeelen. Later werd tegen D. Swartelee rechts-, ingang ter zake van' meineed gelast, ech ter zonder gevangenneming. De zaak tegen JI. do W. werd nu ge schorst, doch die tegen A. A. de W. voort gezet. De officier eischt f2000 boete of zes maanden hechtenis. De volgende zaak was die logen F. M. te Domburg, verdacht, van valschhcid in geschrifte, door op een papier dor grondbelasting, waarop f51.64 betaald was, de letters en cijfers zoo te verande ren, dat er f55.64 op betaald was. Beklaagde ontkent dit; hij heeft bet. biljet, zoo gekregen als het nu getoond wordt. Do president wees er bekl. op, dat hij als getuige in instructie gehooid, be kend heeft.. Bekl. zegt, dat hij loon zoo overmand was door de instructie. De president zegt, dat bekl. er toch niet zoo schrikachtig uit ziet. Uit verschillende getuigenverklaringen bleek, dat op het belastingkantoor alleen bekend was van een betaling van 1'51.64 en dal dit ook oorspronkelijk op hel bil jet is geplaatst. Bekl. bleef ontkennen. De eisch luidde een maand voorwaar delijk met. 2 jaar proeftijd en last tot teruggave der 4 gulden. M ij n w e>r k e r s s I a k i n g. Terwijl do nacht vooral door het vertrek der Belgen op verschillende plaatsen nog al rumoerig was, ofsthoon het toch niet, tot ondgeregeldheden kwam, was «het gis teren weder overal rustig. De staken* stonden wel op verschillende plaatsen; in groepjes bijeen, maar zoodra een pa trouille verscheen, wandelden zij op en verspreidden zich. Bijzonderheden zijn dan ook niet te melden. Alleen mag niet voldoening worden geconstateerd, dat op do Wervingsbureaux zich nog voorldu- rend meerdere werkwilligen aanbieden/ Van den anderen kant evenwel wordt, door de socialisten, naar geruchten gaan, een nieuwe actie voorbereid. Nu het met de ondergrond,sche arbeiders alleen" niet gaal en de staking dreigt te verloopen, willen zij er ook de bovengrondsche in trekken. Het aantal georganiseerden on der deze categorie is betrekkelijk groot. Dan hebben de stakers op sommige wogen spijkers en glasscherven gestrooid, om den tocht per fiets naar de mijnen te bemoeilijken. Op dergelijke geniepige wijze gaan zij saboteeren. Gisteren werden op de staatsmijn „Em ma" 700 ton kolen naar hoven gebracht. Z jj li v r ij h ei d duur verkoe li t. Een bewoner van een kenniswagen te Steenwijk ju-acht het stadje in rep en roer. .Om de een of andere reden,naar verluidt liet niet willen uitspannen van een min of meer woest paard, wilden een paar politieagenten den man arres- teeren. Dit bleek geen gemakkelijk werk. Verwoed sloeg en trapte hij van zich. Zelf scheurde hij alle kleeren van zijn bovenlichaam, zoodat. hij, ten halve ge kleed, minder te vatten was. Sabels wer den gelrokken en blijkbaar zeer gespier de man aan den greep der politie te ontkomen. Tweemaal had hij de boeien afgeworpen. Beide politiemannen waren aan hoofd en hand reods bloedend ver- wunjd. Nog een agent, een inspecteur, de wachtmeester en een marechaussee verschonen op 't terrein van den strijd, builen de Woldpoorl. Onderwijl was de wagenbewoner weer in zijn woning ge vlucht. Ook nu nog wilde hij zich niet overgeven. Een paard werd aangespan nen en met oen paard vóór en vier paar den achter den wagen werd onder een zeer grooten toeloop van nieuwsgierigen' naar de politiewacht gereden. Met man en macht werd de man hier in zijn Wagen gegrepen en gevangen gezet. Een oud© herberg. Hel bo ld „Het Vliegend Hert" te Naarden, vroe ger bekend als hotel „Van Ommeren" en reeds in Ferdinand Huyck flls „herberg" genoemd, is verkocht aan de vereeniging voor het Chr. Militair Tehuis aldaar, dal er weldra in gevestigd zal worden. B r a u d. j'e Koekengen zijn twee woningen afgebrand. OorZaak onbekend. Aardappelen cade a u. Bij een koopman te Culemborg kon men dezer dagen een maat aardappelen ca deau ..ontvangen, als men bij hem voor 60 ct. groenten kocht. In beslag genomen. Door de Apeldoornsche politie zijn bij eenige han dolaren in beslag genomen groote hoe veelheden olie, zeep, peperkorrels, ver micelli, kwatta, ingemaakte groenten, enz., vertegenwoordigd een waarde van enkele duizenden guldens. Al deze goederen zijn door het dis- t.ributiebureau thans verkrijgbaar gesteld voor winkeliers. Smokkelen. Men schrijft uil Venlo Sedert een paar weken is het aan tal Duitsche kinderen, dat met smokkel doeleinden in den omtrek rond zwerf I verbazend toegenomen. De meesten zijn niet veel ouder dan twaalf jaar, daad dertien jaar den grensleeft.ijd vormt, waarop ze (t°01' de grenswacht kunnen! worden vastgehouden. Van negentig per cent. van deze kinderen kan men direct den landaard vaststellen als men op hel. schoeisel let. Laarzen, schoenen of klom pen ziet men nog slechts bij hooge uit zondering dragen, doch bijna allen heb ben eigengemaakte voetbekleedsels van vilt, laken of dergelijke stoffen.aan. Om da ambtenaren Ie misleiden, volgen de ouderen den truc, om overals onze dorps jongens metjiloole beenon rond te 1 nopen, terwijl do nog ouderen en wel voorna melijk de meisjes zich het voorkomen Van Nederlandsche inwoonsters trachten la geven door zich óf in de puntjes te kleeden, óf met een bont boezelaar voor den dag te. komen. De hoeveelheden win kelwaren, die zij op hun tochten Huis. waarts medenemen, blijven echter nog miniem in vergelijking met. enkele Maan den geleden. Duitsch zilver- en nikkel- jgeld. In verband met het in Duitsch- Jand aan (le circulatie onttrekken va.rt zilveren en nikkelen munten zijn bij mi nisteriëele beschikking de inspecteurs de? invoerrechten gemachtigd, om aan de in hun dienstkring gevestigde kassiers tol 1 Augustus 1917 den uitvoer van de thans in ons land nog aanwezige zilveren en nikkelen Duitsche munten toe te staan. Een duur ongeval.. Te Veen- dam reed een wagen, beladen met 20 balen Chili in het kanaal. Tben de ba- lat waren opgevischt, bleek het kost bare zout zoo goed als opgelost. Voor ■den boer is hel een schadepost van 700 gulden; als meststof heeft hel voor hem veel grootere w.aarde. Vervalsching van peper. De NTed. Ver. voor den Specerijhandel meldt Ons is ter oore gekomen, dat verschil-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2