1ÜO. feld Maandag H8 «cuni löi? Sle «laargang Een persoonlijk woord. FEUILLETON. De Oroote Oorlog» Zij, die zich met ingang van I Juli a.s op „Da Zeeuw" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos Jaren geleden overviel mij een blaas- kwaal, welke steeds in hevigheid toenam, en niet door geneeskundige hulp bleek te verdrijven. Jongstleden voorjaar ver ergerde deze ziekte zoodanig dat ik, na herhaalden aandrang van mijn huisdok ter, dr. v. d. Harst, besloot mij aan eene operatie te onderwerpen. Dien 18en Mei j.l. werd ik in de Uni- versiteits Rijksklinieken te Utrecht opge nomen, en onder behandeling gesteld van den hoogst bekwamen chirurg Professor La.rneris, die, na eene observatie van en kele dagen, den 24en Mei daaraanvol gende tot operatie overging'. Dank zij de genadige goedheid Gods, is deze operatie zoodanig geslaagd dat ik reeds op 14 Juni j.l. hersteld de Kli nieken mocht verlaten. Teruggekeerd na een uitstedigheid van nog geen vier weken voegt mij een woord van openbaren dank aan alle,n die mij zoo zorgvuldig en liefderijk hebben behan deld en verzorgd. Allereerst aan den hooggeleerden heer Professor Lameris voor de op zoo uit stellende wijze voorbereide en volbrachte operatie; aan den weledel zeergeleerden heer doctor Waller, voor de uitnemende, humane, deskundige behandeling; aan de geachte directrice van de U. R. IC. die mij zooveel mogelijk ter wille was, en aan het verplegend personeel, zoowel de hoofdzusters, die mij door woord of ge baar hebben bemoedigd, als de zusters, die speciaal met mijne verpleging waren belast, en op een wijze ver boven mijn lof, zich van deze, vaak moeilijke, taak hebben gekweten; en de broeders, welke incidenteel geroepen waren mij te ver zorgen. De Uaiversiteits Rijks Klinieken te Utrecht hebben, wat hygiënische inrich ting en organisatie aangaat, onder de krachtige leiding van den hooggeachten professor Lameris een zoodanige volko menheid bereikt, dat zij met "de beste inrichtingen van.dien aard op Europa's vasteland kunnen wedijveren, en ook wat de verpleging en medische verzorging aan gaat, ten voorbeeld gesteld kunnen wor den. Bij den ontmoedigen dank aan den Heere, die mij zoo kennelijk heeft ge leid, mag ik aan de Utrechtsche U. R. IC. mijn hartelijke erkentelijkheid voegen voor al het daar genotene, waartoe allen, van den hoogsten rang tot den laagsten, van den Professor tot de geringste geëm ployeerde, hebben saanigewerkt. Ik zal de U. R. IC., 'den professor, heeren doctoren, met name dokter Wal ler, de vriendelijke assistenten en wie mij verpleegd hebben niet licht vergeten. De Heere, die de Bron „van alle goe den" en dus ook van de heelkundige wetenschap is, stelle nog een reeks van jaren deze Kliniek en inzonderheid den onwaardeerbaren arbeid van professor La meris ten zegen. Ik grijp deze gelegenheid aan om dank te zeggen aan "het bestuur van ons blad, voor het mij toegestane verlof; aan mijn hooggeachten collega en vriend den heer Süggers voor de uitnemende verzorging De Zeeuw van de hoofdredactie bij zijne velerlei eigen werkzaamheden aan ons blad; aan mijn vele vrienden, uit alle partijen, die van hunne belangstelling deden blijken. Mogen voorts allen, bekend en onbe kend, wier liefde mij destijds in daad, woord en voorbede gesterkt heeft, voor dat alles, ,wat bij mij in onvergankelijke herinnering blijft, mijn innigsten dank aannemen. Binnen enkele weken hoop ik mijn taak blijvend te kunnen hervatten. J. BUIJSE. Goes, 18 Juni 1917. De Rijksmiddelen. Aan liet overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen over de maand Mei 1917, in.- vergelijking gebracht met de op brengst over hetzelfde tijdvak van 191G i:s het volgende ontleenid: Meer brachten o>.a. op: de inkomsten belasting bijna' 3 millioen, de suiker, het gedistilleerd, geslacht, zegel- en registra tierechten, successierechten jen domeinen. Minde? o-.a. persioneel'e belasting, suiker, wijn, zout, invoer en loodsgelden. In Mei 1917 is! bijina 5 millioen meer ontvangen dan in Mei 1916. Terwijl 5/is der raming is f80.465.001, bedraagt de opbrengst over de 5 maanden van 1917 ruim 90 millioen. Deze cijfers geven dus reden tot te vredenheid. Laat ons verder zien, in hoeverre de belastingen in verband met de buiten gewone omstandigheden de kas vullen. Over ,Mei 1917 werd ontvangen aan Oorlogswinst-bel. f 7.452.790 fVordedigingsbel. Ia f 195.405 Verdedigingsbel. Ib f 2.236.176 Verdedigingsbel. II f 3.699.232 Totaal' f 13.593.603 Aan opcenten geheven ten bate van het „Leeningfonds 1914": Grondbelasting f 507.156 Personeele bel. f 287.181 Inkomstenbei1. f 2.162.262 Vermogensbel. 71.647 Suiker f 468.619 Wijn f 3.615 Binn. en-buit. gedistilleerd f 241.645 Zegelrecht buiteril. >e££eclen f 161.084 Registratierechten f 146.670 Hypotheekrechten - f 15.971 Totaal f 4.065.850 Al brengt de oorlog,stoelasting niet de fabelachtige sommen op, welke aanvan kelijk genoemd werden, toch blijkt nu, dat het gilde der O.W.'ers zeer terecht is aangepakt. Zoo komt tenminste een deel', zij het ook een uiterst gering- deel, van de enorme oorlogswinsten het alge meen belang ten goede. !n morse! opzicht niet te verdedigen. Dezer dagen kon men op een dorp- in Zeeland getuige zijn van een onver kwikkelijk schouwspelhet doen ontrui men van een woning door een gezin, bestaande (uit man en vrouw en acht kinderen. Den deurwaarder)'was: een droeve taak beschoren, doch ambtsplicht gebood hem te doen wat hij deed. Achter hem stond de meedoogenlooze verhuurder, wiens wil het was, dat bet gezin ztijn huis ontruimen zou, ofschoon, naar men ztegft het huis Iniet verbocht ik, noch aan een ander ver- Uitgave v&n Së Naaml. Venn. LUCTÖR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: BANGE VDRSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: SÏUMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers i gosterbaan Le Cointre, Goes. Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE W O R B OIS E 3) „Heb je nog familie, miss Tyndale?" vroeg hij toen weer. „Ja, ik geloof van wel, ik heb er ten minste weieens over hooren spreken", gaf ik ten antwoord. „Dus je kent je familie niet eens?" „Neen, ik weet er zelf niets van af". „Heelemaal niets? Maar je zult toch wel weten of het familie van je is van vaders of moeders bant". „Neen", antwoordde ik ongeduldig, „ik weet er niets van. ILoè ik te weten ge komen ben. dat ik nog familie heb, weet ik zelfs niet eens, misschien dat Man- tie het mij verteld hééft", „Nu mengde zich mijnheer Silke ook in het gesprek. je dan je pa er nooit eens over hooren spreken, heeft hij je dan nooit eens verteld hoe zij heeten. Tyndale of Clarendon of zoo?" „Neen, nooit", zeidc ik beslist, „pa hield niet Van praten en sprak no-oit met mij". „Dat is een lastige kwestie", zei mijn heer Crabto. Maar er zal toch wift op gevonden moeten worden". Toen begonnen zij met elkaar te over leggen in een naar het mij toescheen vrcemide taal, want. het was mij onmo gelijk er één Woord van te begrijpen. Terwijl' zij daarmede bezig waren, dacht ik erover na-, zoodfa ze vertrokken zou den zijn, een groot stuk taart te nemen, i ik dat nu wel miocht zon der Mantie daartoe verlof te vragen, want was het niet mijn eigen taart? Uit mijn peinzen over mijn rechten ten opzichte van de taart, het huis en al les wat daarin was, schrikte ib op- door de stem van mijnheer Crabb. Die was plotseling naar mij toegekomen en naast mij komen zitten, en zei nu met een zachte ernstige stem, die, naar ik mij nu herinner, grooten indruk op mij maakte; Lieve miss Tyndale, je bent nog wel erg jong, te jong om in zaken gemoeid te worden ,maar ik kan er niets aan doen, dat ik je ditmaal een en ander zeggen moet. Ik weet niet, of je all eens gedacht hebt in deze droevige dagen aan je vader's nalatenschap. Ik kan je dat wel niet alles duidelijk maken, maar ik moet je nü toch reeds zeggen, dat je vader er in de laatste jaren, wat zijn geld hmud, noch door den eigenaar zal wor den betrokken, en deze weten moest, (Jat het' uitgezette gezin geen andere wo ning zou kunnen vinden. Deze bijzonderheden werpen een droef licht op de woningtoestanden in ons land en -op de houding" van sommige huiseige naren. En men vraagt zich onwillekeu rig af"of -aan dergelijke willekeurige ver- huurderspractijken in deze benarde tijds omstandigheden geenl einde moet worden gemaakt. We begrijpen volkomen, dat men bij de beraadslagingen ftp het Parlement over de Huurcommissiewet, welke slechts te gen ongemotiveerde huuropdrijving ge richt is, aarzelde, om de rechten der huis eigenaren al te zeer aan te tasten, doch anderzijds, mochten ,wij: wenschen, dat een willekeurigheid, als boven geschetst, on mogelijk gemaakt,fzou worden. Wij leven (in een abnormalen tijd, welke een abnormale regeling in dit opzicht o.i. wel rechtvaardigt. Dat de verhuurders ft niet op verder aan banden'leggen van hun rechten laten aankomen, doch ten opzichte van hun huurders met' -hun menscbelijk gevoel re kening houden, f Zeker, in het onderhavige geval han delde de eigenaar niet in sitrjjd met de Nederlandsche wet (de termijn van op- 'zeigging was jzelfs reeds overschreden), doch hier Ikon zelfs: de bewering, dat het pand onderwoond werd, den eigenaar niet vrijpleiten van grove onbillijkheid. In veie gevallen, 'ds natuurlijk Wiel te verhin deren, dat huurders gedupeerd worden, doch hier werd de huurder zonder nood zaak de dupe. v Beknopt overzicht van den toestand. Op bet Westfront ii geen wijziging in don toestand gekomen. Evenmin op het Oostfront, waar de Duitschers tegenover een leger staan, dat door de kwaal -der anarchie zoodanig is aangetast, dat het als actief leger voor goed heeft afgedaan. Men wacht op dit front met groote spanning, wat de Rapierenkamp zal bren gen. Men herinnert zich, op welke wijze de „Norddeutsche Allg. Zeitung" de nota van Wilson aan het nieuwe Rusland heeft getracht te ontzenuwen. Wilson had den Russen er op gewezen hoe Duitschland voortdurend naar uit breiding streefde, getuige de Bagdad-over- ©erikomsten. De „Norddeutsche" antwoordde daar op met het volgende: „Wij zouden Wil son willen aanbevelen zich tegelijkertijd door zijn bondgenooten de verdragen te laten voorleggen, door de leden der En tente gesloten om zich van de winst te verzekeren, die den oorlog hun moest brengen. Dan zal hij gewaar worden Briand heeft dit onlangs in de geheime zitting der Fransche Kamer moeten toegeven dat Frankrijk en daarmee Engeland, Kon- stantinopel aan Rusland en als tegen prestatie Rusland aan Frankrijk niet slechts Elzas-Lotharingen, maar ook den linieer Rijnoever heeft beloofd. Voorts zal hij bemerken, dat de En tente voor Klein-Azië een volkomen uit gewerkt oplossingssysteem heeft opge- imaakt, waarvan de regeling in bijzon betreft, slecht voorstond, zóó slecht, dat ik bang ben, .dat. het kan misschien nog anders uitkomen, dan ik verwacht, maarenfin, ik vrees, dat „Er niet veel geld meer over is, wilt u zeggen", viel ik hem onverschillig in de rede. „Ik ben bang, Idat er niets over is". Dat was inderdaad een mededeeling, •waarop ik in het minst niet gerekend had en waarvan ik, hoe onaangenaam zij: me ook aandeed, de volle zwaarte gelukkig nog niet gevoelde. Ik dacht er nu alleen nog maar aan, hoe ik het in het vervolg zou. moeten klaarspelen, eten en drinken boekeu en kleeren te krijgen. En de kosten van de begrafenis? want ik had Mantie hooren zeggen, dat die wel erg groot zouden zijn. Wie zou nu mijn zwarte jurk betalen met al dat nare krip, en de groote taart? Ik had wel een paar zilverstukjes in mijn kra len beursje en Mantie bewaarde twee guinjes voor mij hoe ik er aan geko men was, wist ik -niet maar het was mij niet duidelijk, hoe ver ik met dat geld' komen zou om mijn vaders begra fenis te betalen en wat er nog meer te betalen viel. Ifc heb er dien dag echter heel Wat over getobd, want ik herinner mij1, dat derheden bij de onderhandelingen die Frankrijk- en Engeland achter den rag van Rusland voerden, weliswaar nog steeds op moeilijkheden stuit, daar de Italiaansehe machtsbegeerte zich verder uitstrekt dan Frankrijk en Engeland he lieven goed te vinden. Maar des te groo- ter tegemoetkoming heeft Italië daarom ondervonden, waar het nog meer Oos- tenrijk-IIongaarsch gebied kreeg toegezegd, ©venals zulks bij Roemenië het geval was geweest. Zeer interessant zal liet voor de Ver. Staten ook zijn te vernemen, dat der gelijke beloften, ten koste van den Ser- vischen bondgenoot ook aan Bulgarije zijn gedaan, als prijs voor zijn toetreden in den oorlog aan de zijde der Entente". Deze mededeelingen der „Nordd." lich ten den sluier der duistere diplomatie een tikje op en doen ons zien het beeld van de vrucht der overwinning, zooals de entente zich die had voorgesteld. D© 'zusterorganen van de „Norddeut sche" zijn natuurlijk opgetogen oyer deze verklaringen. D© „Nordd." heeft, zeggen de bladen, aan de geheele wereld met ondubbelzin nig© duidelijkheid te kennen gegeven, dat zoowel Duitschland als de monarchie be reid zijn met Rusland in vriendschap te leven. Ditmaal _z:al het de meesterlijke verdraaiingskunst van onze vijanden niet gelukken, de waarheid te verdonkere manen. Hoe het zij, wij hopen, dat de verkla ringen van het orgaan van den Duitschen rijkskanselier een flinken stap nader zul len z¥jn tot den vrede. Griekenland wordt met geweld het pad der ellende opgedreven. Koning 'Constantijn heeft ten slotte het Grieksche grondgebied verlatén. Er is een proclamatie uitgevaardigd, waarin wordt gezegd, dat personen, die de militaire telegraaf- en telefoonverbin dingen verstoren, zullen worden doodge schoten. Volgens berichten uit Genève zijn de Fransche bladen met de resultaten, die Sarrail en Jonnart in Griekenland hebben bereikt, nog niet tevreden. Zij verlangen, dat geweld zal worden gebruikt tegen alle personen, die verdacht schijnen, en die den jongen koning tegen de Entente zouden kunnen ophitsen. Dit geldt van de broeders van den koning, generaal Duesmanis, den chef van den staf, en eenige andere .generaals, en verder oud- ministers en andere staatslieden. Deze zouden ver van de hoofdstad moeten wor den geïnterneerd. Zoo wordt Griekenland geleidelijk' rijp gemaakt voor de Republiek, onder pre sidentschap van Venizelos. Ann, arm Griekenland. Nieuws uit Rusland. Milaanstehe bladen melden uit St. Pe tersburg Een lid van den raad werd 'door extre misten in de Newa geworpen. In bet gouvernement Welinisjiwerden door bom men twee officieren gedood en zes; sol daten gewond. De artsen in verschillende P'etersbur- ger districten staken. Te Archangelsk dreigt een staking van havenarbeiders:. De matigheidsbond verzoekt de jregee- iring alle wijn- en alcoholopslagplaatsen te vernietigen, joipdat het volk bij onlusten' ik vroeg naar bed ging1 en dat ik ver schrikkelijke hoofdpijn had. Mijh bedje stond in een lioek van de kamer, waar tegelijk al mijn kleine schatten hun plaats hadden, de levende incluis, de poes met haar kleintje en een kanarievogeltje, dat al te oud was, omi nog te zingen. Toen ik wakker wend, dacht ik dat het al morgen was, want het yras hel der licht in de kamer en Mantie en juf frouw Brunt waren druk bezig met pra ten, zoo druk zelfs, dat zij niet merk ten, dat ik wakker werd. Doch ik merk te toen, dat het nog géén morgen Was, en het licht, dat ik zag, lamplicht was. Ook zag ik, dat Mantie en juffrouw Bruut bezig waren bij d,e warmgeslookte kachel' avondeten te gebruiken en dat zij zich te goed' deden aan brood met kaas of vleesoh en ingemaakte uitjes, ook had den zij ieder een fleschje bier voor zich op tafel staan. Daar ik te mioe was, om mij in hun gesprek te mengen, sloot ik onmiddellijk de oogen weer, ofschoon ik klaar wakker was en volstrekt geen lust in slapen meer had. Zoo lag ik onwillekeurig naar het ge sprek der beide vrouwen te luisteren, dat ik in mijn verkropte ergernis met den naam „gerammel'' bestempelde. „En wat zal er met haar gebeuren?" hoor YERSCHIJNT ELKEN SÏERKBAQ, Abonnementsprijs! Per 3 maanden fr. p. post f 1.6Q Losse nummers -0.0$ Prijs der Advertenfiën, 1—4 regels f 0.60, iedere regel moer 15 3-maal wordt 2-maaI berekend. HÜ abonnement voordeelige voorwaard»®,, Bewijsnummers 3 ciant niet zoo "opgewonden zal warden en Soar het gebruik van alcohol zich niet er ger nitspaltingen zal laten meesleep©». „Svenska Dagbladetl" (verneemt uit Ha- p ar and a dat, (het tweede regiment mitrail leurs op 11 Juni door de straten van Petersburg marcheerde, vaandels meevoe rende met het opschrift: „Hot regiment groet den Raad van Arbeiders en SoMate»' te Kroionstajdl-" t De regiment bevrijdde laten oen offi cier van het "regiment, die op last der voorloopige regeering in arrest was gezet. Kirsanoif in' de provincie Tambof beeft zich tot een autonome republiek ver klaard. In een gevecht, ontstaan tenge volge vanj het conflict tusschen de bewo ners der stad en den vertegenwoordiger der Voorloopige Regeering, werden acht personen gedood en verscheiden anderen gewond. Frunin, de president van Kirsanof, is gearresteerd. Volgens' de „Bersjewije Wjedomostf' heeft' zich het belangrijke spoorweg- knooppunt Tsaritsija,, aan de Wolga, tot een onafhankelijke republiek verklaard. De daar heerschende anarchie, door hef optreden der s'oldaten ontstaan, beteö- kant een nieuwe moeilijkheid voor do verzorging van Rusland met levensmid delen. Men verneemt vaïn Russische zjjde, dat te Petersburg twee belangrijke 'inbraken) plaats hadden, 'de eerste in het „Hotel de l'Europe", in de kamer van den En gelse h en minister van arbeid Henderson, terwijl deze afwezig was, en de tweede in het' zomerverblijf van den Ametrikaant- isbhem gezant. Zonder twijfel' was de bedoeling van' de inbraken om belangrijke documenten) 'te vinden, doch de spionnen vonden niejts belangrijks'. De ondervinding is d6 beste leermeesteres. De Amerikaansche dagbladen aldus schrijft de Temps" berichten, dat een uitvinder in NeW-York een nieuw cn lUaohtig ontplof fingsmiddel heeft uit gevonden, waaraan hij' den naam heeft gegeven van „terroral". De Fransche pers heeft deze lUedeeïing onder groot voor behoud vernomen. De drie jaren van oor log voeren hebben ons genoeg ondervin ding en wijsheid bijgebracht om een meer nuchteren kijk op do dingen te heb ben. Ieder volk, dat mloMliseert, doet een „geheimzinnige uitvinding", waarvan het wonderen verwacht. Toen Italië aan den oorlog mee ging' doen, heette het, dat Marconi de laatste hand aan een uitvinding legde, waarmede do oorlog zou beslist worden. Zoo iets geeft slechts de grootste teleurstellingen. Wij raden aan dit soort romantiek te laten varen en meer met de werkelijkheid rekening te houden. En wij meenen het recht te heb ben dergelijke lesjes te geven, daar wij meer dan welk volk ook, slachtoffers van illusies zijn geweest. Korte Oorlogsberichten. Het geëscorteerde Fransche trans portschip Annam (3899 ton) is in de Ionische Zee gezonken, Een OoiS'tenrijksche onderzeeër heeft 11 dezer in de Middellandscho Zee een Engelsehen torpedojager der L-klasse van ongeveer 1000 ton tot zinken gebracht. Kardinaal Mercier heeft aan Wil son een schrijven gericht, waarin hij dl» Amierikanen namens de Belgen voor Iran dé ik juffrouw Brunt Vragen en daar ik wel graag wilde weten, wie hef goe de mtensch met dat „haar" bedoelde, deed ik eVen de oogen weer een wei nig open. Niet zonder verbazing zag f5; dat juffrouw Brunt mij bedoelde, want met haar vork waarop een heerlijk goud geel' uitje geprikt zat, wees ze naar mijn bed. Ik had er nu heelemaal geen spijt meer van, dat ik wakker geworden was van hun „gerammel". „Ja", zei Mantie met eau bezorgde stem; „als ik dat wistl...." „Maar 4s eb dan heusch geen Gen* meer?" „Geen cent, ja, er is niets dan aohuïd en in de laatste jaren is het meer dan. erg geweest, dat verzeker ik je. Zoo's tijd zou ik niet nóg eens willen bele ven, al gaven ze mie nog zooveel. DB was al' dprtig jaar bij den professor ge weest, maar andersEn natuurlijk bleef ik óók, omdat ik aan het kind Waa gehecht en het niet aan haar lot wild!» overlaten. Neen, 't was mieer dan treu rig", voegde Mantie er hoofdschuddend aan toe, „je weet toch welp dat ik Ln geen jaren mijn loon heb ontvangah?" (Wordt vervolg»!.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1