pp rd duizend anten, istveulen, jstveulen, ienwageiL mecht inecht, noodigd, j\o. SS5 Zaterdag lil -luii 10IV 3 Ie Jaargang Uit de re's. De Qroote Oorlog* rieveufen, istveulen, kmeveulen, Merriepaard, svraagd, jmende Meid FEUILLETON. sche Straatweg. P [leverslterke. P Sskerke. perooskerke (W.) >P [ijkzicht Vrouwe- P riepaardj i, bij P. MELSE Merriepaard, Ook in ruil met lij A. PIETERSE, tARS, P. WOUTERS, [CHINES, 1. POPPE, Mid- |bele veeren, een een Mangel- goeden staat, J. 'em.Grijpskerke. Jige. IP BUE, Gapinge. P |te Meliskerke. ip soorten, Aan hetzelfde |raagd. aer wegens ziekte |B. POPPE, Grijpskerke. M.KOPPEJAN, lecht SER, Oostkapelle Seinde, Kloetinge. LcHBaBMHaaaW Serooskerke (W.) Metbode lij A. DE VISSER, JQ, Arnemuidem. bid en een aan- Jvraagd, die mei* enburg, Veersche ID 5R, Nieuwe Vlis- Uitgave vaa M Naaml. Vena. LUCïÖR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes BANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: IÏRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: waterbaan L e Cointre, Goes. Zij, dis zich met ingang van Juli a.s op „Be Zeeuw" abonnaeron, ontvangen de tot diei datum verschijnende nummers kostaloos- De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Aboncementsprgs) Per 3 maanden fr. p.post f 1.50 Losse nummers -0.05- De Kamerverkiezingen. Ofschoon voor sommige oppositie-can- didaten nog „hard gewerkt" is, is de dag van gisteren zonder veel spanning ver- loopen. „Laat zitten wat zit", hebben de in de Kamers v ertegenwoordigde politieke groepen af ge proken. Vanaf dit oogen- blik viel omtrent de samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer niet meer te twij felen, al riep men in 50 districten nog zoio hard,: „Laat vallen wat zit". Toch bood de verkiezingsdag nog één verrassing, In een district, Amsterdam II, moet nog een herstemming plaats heb ben. De socialist Gerhard verkreeg 885 van de 180-1 uitgebrachte stemmen en dr. Z. Kamerlingh (men weet eigenlijk niet of "hij van de A. T. A. G. dan wel van de Alg. Staatspartij is) 639 stemmen. In alle andere districten zijn de- aftre dende leden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Mr. van Raalle kreeg in Middelburg 4448 stemmen ei Hoffman 1311 stemmen van de 5J759. Hieruit' blijkt wel, dat de A.T.A.G.- anannen niet stilgezeten hebben. Dat nog een groot aantal kiezers is thuis gebleven, moge blijken uit het feit, dat bij de herstemming op 25 Juni 1913 meer dan 10600 kiezer opkwamen. De dag van gisterén heeft ons verier geleerd, dat de Kamerzetelslievende S. D. P. bitter echec heeft geleden, dat de Plattelandersbond op geen stukken na de vertegenwoordiging van het Platteland is-, dat het comité van A. T. X. 'Cf. eeil pover figuur geslagen heeft, en dat de mannen van de Alg. Staatspartij, de Chr. Democraten en de Christensocialisten nog slechts idealen bezitten. En geen Kamerzetels. Ziehier tenslotte een duidelijke reca pitulatie Bij enkele caucliclaatstclling werden op 5 Juni gekozen: 22 katholieken. 9 anti-revolutionairen. 6 unie-liberalen. 5 christclijk-his torischcn 4 vrij-liberalen. 2 vrijzinnig-democraten. 2 sociaal-democraten. Rij de stemming van gisteren werden gekozen 15 unie-libei alen. 12 sociaal-democraten. 6 vrij-liberalen. 6 vrijzinnl g-democraten. 5 christelijk-historischen. 3 katholieken. 2 antirevolutionairen. Van cle 100 aftredende leden zijn er dus- na deze stemming 99 herkozen. Alleen in Amsterdam II moet een her stemming plaats hebben tusschen den af- treclenden sociaaldemocraat A. H. Ger hard en Dir. Z. Karaerlinah A G of A. S.) Bewerkt naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE. 2) „Dat zal wel je eigen schuld geweest zijn, miss", mengde zich nu, ook al heel ernstig, juffrouw Brunt in het gesprek, „gaf je zélf wel om - je pa?" „Ja, dat weet ik zoo niet", was .mijn antwoord, „maar ik geloof, dat u ge lijk hebt. Veel gaf ik zeker niet om hem, net zoo min als pa veel om mij gaf, Ik weet zeker, dat hij het wat prettig gevonden zou hebben als ik er nooit geweest was. En moet ik er dan "zoon verdriet over hebben, dat hij dood is?" „Foei miss, foei", zuchtte de oude ha ter, het hoofd schuddende over zooveel harteloosheid. Juffrouw 'Pinkerton werd echter veel boozer, ze werd zelfs zoo boos, dat haar neus er zelfs rood van werd. „Wat *n schandelijke praat", riep zij uit, „wat ben je toch een vreeselijk kind, weet je dan niet, dat je pa een heel knappe geleerde 1 a 5 t"*» 3e Heuwe mlr.hter van Oorlog. De „N. R. Ct." wijdt een artikel aan de benoeming van den nieuwen Minister van Oorlog en besluit aldus: De taak van den nieuwen Minister van Oorlog zal moeilijk zijn. Wat men van hem verlangt en verwacht is, dat hij, zonder cle hoofdroeping van het leger, de ma- terieele verdediging van het vaderland, ook maar he.t geringste te kort te doen, niettemin de 'kunst ^zal verstaan, in de sociale vraagstukken, die met onze lang durige mobilisatie verband houden, eeoigo tegemoetkomendheid te betrachten, en een open oog te hebben voor de enorme be langen van het vaderland, die den duur van de mobilisatie overleven. Daartoe is noodig, dat cle leiding van onze leger- aangelegenheden, die door oorzaken, wel ke wij onlangs- hebben ui eengezet, meer en meer aan het departement was- 'ont vallen, weer daar wordt teruggebracht. Zal dit bij deze oplossing mogelijk blijken ij hebben kort geleden uiteengezet, dat wij ons haar anders voorges'eld had den. In-stee, dat hét zwaartepunt voor de legerleiding weer is verlegd naar het departement, zal dit, vreezen wij, onder bet nieuwe bestel van zaken, nog meer da .ntot nu toe, daarbuiten komen .te vallen. In stee van een verantwoordelijk leidend hoofd', als waaraan voor alles behoefte is, zal dan de nieuwe Minister bloot blijven een administrateur, terwijl de toonaaugever, de gangmaker, zich be vindt op een post, waar uit den aard der zaak bij de te nemen beslissingen, en de voorstellen, die aanhangig gemaakt, worden, piet alle breedheid er> v,eel- 'zijdiglieid varl overwegingen gelden, waar door eén Minister van Oorlog zich be hoort te laten kennen. Nog eens: 'tls natuurlijk mogelijk dat onze vrees zal worden beschaamd. Niets zal ons .aangenamer zijn, dan door de practijk uitgewezen te zien, dat het Stuur weer in handen is waar het moet zijn moet zijn, in cle eerste plaats ook in het belang van het leger zelf. Maar voorhands kunnen wij de meaning niet van ons afzetten, dat deze benoeming óf pen uitvloeisel is van eene bij de 'regeering heersehende overtuiging, die aan cle onze volstrekt tegenovergesteld is; óf is te beschouwen als een pis aller, omdat een frisch, krachtig onafhankelijk Minister van Oorlog, als wij 'ons hadden gedacht, onder de bestaande verhoudingen niet tot aanvaarding van het be tuur was bereid te vinden. In plaats van beëindiging van het op perbevel, krijgen we nu eén groote kans op een feitelijke versterking daarvan. In rustiget ijden, wanneer het er op aan komt, de sociale belangen dit woord in engen zin genomen tegenover de le gerbelangen, die immers tot op zekere hoogte toch óók sociale belangen zijn met deze laatste te verzoenen, zou mis schien het middel van een burger-minis ter niet ongeschikt kunnen zijn, omdat clan het tegenwicht van het opperbevel niet bestaat; thans lijkt ons -cle aanwen ding van deze remedie van zeer twijfel achtige waarde. Zij kon wel eens erger blijken te zijn, dan de kwaal. De Rotterdammer schrijft Een crediet-benoeming, waarbij het ver trouwen in buitengewone mate gevorderd wordt Hel kan meevallen, 'maar ©ogenschijnlijk is de gevonden oplossing eene der minst gewenschte. Vrij algemeen werd begeerd, dat een toestand zou intreden, waarbij niet bij den legerbevelhebber van oorlog zou ko men de leiding van cle zaken van oor log. Een krachtige persoonlijkheid, die on bevangen en forsrh haar gezag zou doen gelden dat was de man, dien men zocht, die althans gezocht moest wor den. En thans is gevonden een hoogstaand ambtenaar, van wien omvangrijke ken nis van wetten en bestuursmaatregelen, groote loyale technische ervarenheid mag worden verwacht. Echter ontbreekt zelfs de minste aan wijzing, dat wij in Mr. Bs Jonge mo gen begroeten den onverzettelijken hervor mer, naar wien werd uitgezien. Da indruk wordt gewekt, dat in stee van de zucht naar eenige machtsafba kening voor het legerbevel de begeert© tot grootere bewegingsvrijheid voor de legerautoriteiten, de leidende gedachte bij deze benoeming geweest is. Hot (r.-k.) Huisgezin merkt op: Als burger zal minister De Jonge, indien hij een verstandig man is, eer botsin gen met den opperbehelhebber weten te vermijden dan zulks een militair als Bos boom mogelijk was. Als burger slaat minister De Jonge ook nader tot het Parlement, nader evenzeer tot het volk, waarvan voor den militairen dienst thans zoo groote offers gevraagd worden en blijven gevraagd worden. Indien de minister De Jonge een wijs man is, amcerig van sleur, bereid c i in staat zijn eigen weg te gaan, kan van zijn bewind, met behoud en versterking der militaire weerkracht van ons land, een rechtvaardiger bejegening van de so ciale belangen van het volk worden ver wacht. man is geweest, die altijd studeerde, eu die geen tijd had om zich met kleine meisjes te bemoeien, vooral niet met zoo'n ondeugend meisje als jij bent. Wie zorg de er voor, dat je eten kreeger zijn zooveel andere kinderen, die het niet krijgen, arme kindertjes bijvoorbeeld, wie betaalde de jurken, die ik voor je moest maken, wie Hier viel ik juffrouw Pinkerion in de rede door ongeduldig te zeggen: „Wat n onzin toch juffrouw1, dat spreekt toch vanzelf, dat pa alles voor mij betaalde, dat doen toch alle vaders, hij moést dat toch wel. Dat' weet u ook wel, juffrouw, maar voortaan zal ik zelf mijn kleeren betalen t Is ten minste te hopen, dat er geld voor zal zijnmerkte de naaister op, met een chepen zucht. En gelijktijdig keek ze op een bijzondere wijze Mantie en juffrouw Brunt aan, wat mij niet erg beviel. Wat zou er zijn? dacht ik bij mijzelve. Mantie zal toch niet van plan zijn het geld zelf te houden, om het met de an deren te deelen. Ik was nog wel een klein meisje, mpar ik begreep toch wel zooveel uit de blik ken, die zij wisselden, dat er een ge Beknopt overzicht var5 den toestand. Van het slagveld komen slechts berich ten van Engelsche aanvallen ten Z. én ten O. van Meessen, alsmede aan weers zijden van het kanaal YperenKoomen. De Engelschen moeten er niet onfortuin lijk gestreden hebben. Zij houden thans de Duitsche voorste schansen van de Leie tot de Warnade bezet en hebben op het front van de Warnade tot Klein Zillebeke (d.i. een af stand van ongeveer 7 mijl) hun linie van 500 tot 1000 M. vooruitgebracht. De Hongaarsche minister-crisis schijnt nu iia veel conferenties en audiënties eindelijk opgelost. De nieuwe premier Esterhazy, die nog maar 36 jaar is, doch over groote "en goede politieke capaciteiten beschikt, is er in geslaagd een kabinet saam te stel len, waarin alle oppositie-partijen verte genwoordigd zijn en zoodoende de beste hoop geeft voor de toekomst. De taak van het nieuwe kabinet is op de eerste plaats de kiesrechthervorming, waarmee Tisza struikelde, tot een goed einde te brengen. Nu alle partijen van het kies recht en bloc zitting hebben genomen, in het ministerie Esterhazy, kan men met recht verwachten, dat de nieuwe pre- heim was, waar ik buiten gehouden werd. Dat maakte mij nog knorriger, 'dan ik al was en 'daarom maakte ik opeens rechtsomkeert en liep in de kamer uit, naar mijn eigen kamer, waar ik het bed van mijn poesje ging opmaken, cn op mijn eentje ging nadenken over het feit, dat ik eigenares was van no. 155 Blooms- bury Square. Ik had daar evenwel niet veel Lijd vooir, want pas was ik begonnen op echt kin derlijke manier mij een voorstelling te maken van wat ik zooal doen zou, met al mijn schatten, toen ik beneden in de gang een drukte hoorde van belang: de menschen van de begrafenis, die terug kwamen van het kerkhof. Ik verwonder de mij niet weinig over hun luidruchtig heid, want toen zij naar het kerkhof wa ren gegaan, hadden zij heel zacht go- loopen en ook maar weinig gepraat met elkaar, en als zij praatten, hadden zij het heel zacht gedaan. Nu echter spra ken zij luid en de kamerdeuren werden allesbehalve 'zacht open en dicht gedaan en tot mijn ergernis hoorde ik er ver verschei denen lachen. Over de trapleu ning heenglurende zag ik onder hen ook al die oude heeren, die papa geregeld bezocht hadden, dat wil zeggen vroeger, mier een goede oplossing van deze moei lijke kwestie vinden zal. In een redevoering, welke Wilson eer gisteren op een groote patriottische bij eenkomst te Washington hield, waar schuwde hij het Amerikaansche volk, dat 'Duitschland, na het grootste deel van zijn onmiddellijk plan van verovering ten uitvoer te hebben gebracht, thans in on derhandeling was over een nieuwe „in- trige-vrede", welke bestemd was om den oorlog te beëindigen, terwijl zijn agres sieve oogmerken nog van kracht waren. De president somde de Duitsche agres sieve daden op, welke de Vereenigde Sta ten in den oorlog gedreven hadden. Wij weten thans duidelijk, zoo ging ■de president voort, evenals wij het wis ten vóór wij aan den oorlog deelnamen, dat wij geen vijanden zij'n van het Duit sche volk en dat dit niet onze vijand is. Het heef dezen verschrikkelijken oor log niet ontketend of gewilcl; noch ge- wenscht, dat wij er in betrokken zou den worden en wij zijn ons bewust, dat wij voor zijn zaak strijden, gelijk het eens zélf zal inzien. 'tWas slechts te doen om de mili taire heerschers in Duitschlanden fin, men kent 't praatje nu wef Wat Wilson nu nog niet uitgesproken heeft, maar wat zijn bedoeling is voor den vrede, zegl de Hears t-pers. Zij publiceert de volgende, van diplo matieke zijde aangegeven viedesvoorwaar den: De stichting van een volkomen onaf hankelijk Rolen, internationialiseering van de Dardanellen, het einde der Turksche heerschappij in Europa; teruggave van El- zas-Lotharingen aan Frankrijk, herstel van België en Servië. Ais schadeloosstelling voor hot verlies der Poolsche provincies krijgt Duitscli- hmcH-eenigë zijher "kolonie!? terug, Oós. tenrijk een deel van Bosnië en Herzego- wina. Duitschland moet België schadeloos stel len en zijn vergrijpen tegen den wereld handel weer goed maken. Het moet overigens in macht en groot te worden beperkt tot de positie/ die het had voor den Fransoh-Duitschen oor log van 1870/71. De „Evening Post' deze door Ame rika opgestelde vredesvoorwaarden mede- 'deeleiTcI, zegt: „Thans is hc aan Duitsch land, om zijn voorwaarden bekend te maken". Korte Oorlogsberichten De „Kolnische Lokal Anzeiger" meldt, dat vijf millioen valsche brood kaarten in omloop zijn, waardoor 364 millioen K.G. levensmiddelen in valsche handen zijn gekomen. De „Kolnische Volkszeilung" meldt uit Berlijn: Wij vernemen van welinge lichte zijde, dat de vliegtuigen, die aan den luchtraid op Londen' deelnamen, be houden zijn teruggekeerd. Alleen boven de linie van Londen hadden zij duizenden kilo's ontplofbare stoffen naar beneden geworpen. De Minister van Binnenlan Ische Za ken heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat volgens de laatste opgave bij den laatsten luchtaanval op Londen zijn ge dood 104 personen, ernstig gewond 154 en licht 269 personen. In totaal zij'n 120 kinderen gedood of gewond. De Onder staatssecretaris van Oorlog heeft beves- want op het laatst kwamen zij nooit meer. Wel kwamen er toen van die brutale kooplieden en andere personen, die er zonderling en slordig uitzagen en die nooit Weg wilden gaan, ook niet als men zei- de, dat de professor niet thuis was. Eens kwam er een man met een onaangenaam rood gezicht, herinnerde ik mij, een klein, ineengedrongen mannetje met kromme beenen en die was drie volle dagen ge bleven, net zooals hij gedreigd had. Dat was toen wel een jaar geleden, maal' ik herinnerde het mij nog zeer goed, ook hoe hij al dien tijd in het kleine zij kamertje bleef, Pookende en bier drin kende en brutale .grappen tegen Fanny makende, wie dat niets aanstond. Ik had nog niet lang zoo in mijn schuil hoek boven aan de trap gezeten, toen Mantie boven kwam om mij te zeggen, dat de heeren beneden mij even wilden spreken. „Welke heeren?" Vroeg ik onwillig, want ik was nog vastbesloten niet naar beneden te gaan, ik gruwde ervan naar al die nare, oudeheeren, waaraan ik altijd zulk een hekel had gehad, toe te gaan. „Mijnheer Crabb en mijnheer Silke", zeide Mantie, „ze zitten in de eetkamer". Prijs der A d ver te u tië n. 14 regels f0.60, iedere regel meer 16 ak 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeellge voorwaarde» Bewijsnummers 5 cent tigd, dat één der vijandelijke vliegtuigen; in "het oostelijk deel van Essex is neer geschoten. De Fransche regeering heeft opnieuw krachtige maatregelen genomen tot ver mindering van hei gasverbruik, waarbij werd medegedeeld, dat 'deze door den afnemenden steenkolenvoorraad geen uit stel konden lijden. Tengevolge van het uitblijven van groote ladingen steenkolen, kon de regeering dan ook geen rekening houden met de klachten uit de industrie centra, aangezien alle andere belangerj aan de noodzakelijkheid eener geregelde munitie-productie onderge-cliikt moeten; ■worden gemaakt. Om de heldhaftigheid van den in Frankrijk gesneuvelden Engelschen ma joor Redmond te eeren, is hem na zijp dood het Legioen van Eer toegekend. In België wordt om allerlei redenen vijftigduizend mark boe e als1 extra-belas ting van de gemeentebesturen geüischt. Het Russische Boerencongres heeft een motie aangenomen, waarbij de deser ties worden veroordeeld en alle burgers worden aangemaand een on wrikbaren strijd te voeren tegen de deserteurs. Russische boeren hebben 28 wagons met meel aan de soldaten ten geschenke! gegeven. Men schrijft uit Winterswijk aar», de JS1. R. Ct.: Hier loopt liet gerucht door Duit sche treinbeambten overgebracht. dat gisteren in Essen en andere Dui s he plaat sen ernstige oproeren hebben plaats gehad. Het js ons niet mogelijk de berichten! te controleeren, hoewel ze hardnekkig, stand houden. Terwijl de dagbladen anders alle moeite doen om het aantal hunner abon- né's te vermeerderen, verzoekt een te Rostock verschijnende courant haren le zers vooral geen nieuwe abonné's aan te brengen, doch integendeel het blad, zoo mogelijk met z'n tweeën of drieën te lezen, daar elke vermindering der oplaag de administratie aangenaam zal zijn in verband met de verplichte papièrbespa- ring. Het Zwitsersche poslbestuur heeft het voornemen, voor het jaar der vredes- sluiting een vredespostzegel uit to. geven' ter dubbele grootte van de tegenwoordige postzegels. Dit zegel zal in de waarden van 5 en 10 rappen uitgegeven worden. In Duitschland is de inbeslagneming afgekondigd van de ruwe vellen en hui den van reeën, herten, damherten, gemzen, honden, varkens', zeehonden, walrussen, rendieren en elanden, alsmede van het daarvan vervaardigde leder. De stad Duisburg fabriceert thans dagelijks 2000 K.G. worst, èn het ge meentebestuur is overtuigd dat er vol doende vleeschvoorraad is om tot Novem ber toe dagelijks deze hoeveelheid aan de gemeentenaren te kunnen leveren. Jacques Tolak, een Nederlander, is dezer dagen door de politie-rechter in Bow-street tot 5 pond sterling beboet, omdat hij' zich niet als buitenlander had laten inschrijven. De man staat gunstig bekend; 'hij is 73 jaar en woont reeds 60 jaar in Engeland. De in Engeland geïnterneerde Duit- schers, die tot nu toe regelmatig van uit Duitschland ondersteund werden, Vragen .sedert eenigen tijd, hun, inplaats van geld De heeren Crabb en Sil'ke waren ad vocaten, en ik wist, dat zij altijd zaken met mijn vader hadden gehad. Ik had ze beiden dikwijls gezien en gesproken en op mijn manier hield ik nog al Veel van mijnheer Crabb. Waarom zou ik niet weten te zeggen, want hij was een bromL rnige, oude heer en daar hij geen tand meer in zijn mond had, zag hij er !nu niet bepaald aantrekkelijk uit. Aan- mijn heer SiLke daarentegen had ik een hekel, ook al lachte die nog zoo vriendelijk en al had deze nog zulke mooie blin kende tanden. Toen ik in. cle eetkamer kwam, zaten de heeren heiden aan de tafel1 met flesch sherry voor zich, een groote taart en verschillende soorten beschuitjes. Mijn heer Crabb begon dadelijk met mij aller lei vriendelijke woordjes te zeggen e* mij te beklagen, omdat mijn vader dood was, maar hoe klein ik nog was, ik had een gevoel, dat hij er niets van meende en ik was clan ook blij, toen hij ovï» wat anders begon. Eerst vroeg hij, hoe oud ik was. moet tien jaar worden", .gaf ik hem te» antwoord. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1