No 314 Vrijdag 15 Juni HUI Sle Jaargang Oe Groot© Oorlog* FEUILLETON Uitgave van tS Naami. Vena. LUCTQR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: ÈANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: IIRMA F. P. DHUIJ L- BURG. Drukkers üoaterbaan Le Cointre, Goes. Zij, die zich met ingang van Juli a.s op „De Zeeuw" aöonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. De nieuwe Eerste Kamer? Gisteren kwamen de Provinciale Sta ten in alle provincies bijeen tot verkie zing van leien van ons Hoogerhuis. De uitslag, welke niet twijfelachtig was, is dat alle altredende leden herkozen zijn, zoodat de Eerste Kamer weder beslaat uit 30 rechtsche eu 20 linksche leden. Ziehier de namen. Omtrent hel aantal blanco uitgebrachte stemmen ware nog een heele booni op te zetten. In Z u i d-H o 11 a n d zijn herkozen Dr. Woltjer (a.-r.) met 65 stemmen en 10 blanco. Baron van Voorst tot Voorst (r.k.) met 65 stemmen en 10 blanco. Mï. v. d. 'Berg (a.r.) met 64 stemmeni en 10 blanco. Dr. Bavinck (a.r.) met 64 en 10 blanco's. Jhr. Mr. dr. de Gijselaar (c.h.) met 64 en 9 blanco's. Dr. Kuy- per (a.r.) met 59 stemmen, 14 blanco, en 1 van onwaarde. Van Swaay (r.k.) met 65 st. en 8 btanco. Mr. v. d. Hoeven (c.h.') met 60 af. en 5 blanco. Gillissen (R. K.) met 57 st. en 6 blanco. Van Wiehen (r.k.) met 57 st. en 7 blanco. In Friesland: Van Kol (s.d.a.p.) met 37 stemmen en 12 blanco. Bergsma (u.l.) met 38 st. en 11 blanco. Polak (s.d.a.p.) met 36 st. en 13 blanco. Mr. Binnert's (v.tl.) met 37 st. en 12 blanco. In Gelderland: Baron van Lams- weerde (r.k.) Mr. Reekers (r.k.), Mr.'t Hooft (a.r.) Mr. van Basten Batenburg (r.k.), Mr. Baron van Wassenaer van Catwijck (c.h.) en. H. Colijn (a.r.), allen met 32 van de 57 stemmen. De overige stemmen waren blanco en 1 op inr. S. van Houten. In Noor d-H o 11 a n dLaan (v.l.) met 53 st. Mr. van Nierop (u.l.) met 54 st. Staal (u.l.) met 51 st. De Boer (u.l.) met 57 st. Dr. Kraus (u.l.) met 57 st. Cre- mei' (u.l.) met 55 st. Mr; 'Drucker (v.d.) met 53 st. Van Houten (u.l.) met 56 st. Mr. Kappeijne van de Coppello (u.l.) met 59 van de 67 uitgebrachte st. De overige stemmen waren blanco o£ van dhwaarde. In Zeeland: Mr. Fokker (u.l.) met 39 st. Mr. Lucasse (a.r.) met 40 stemmen. (Uitgebracht '40 st.) In Utrecht: d'Aumale Baron van Hardenbroek (c.h.) met 33 st., 2 van on waarde. en 4 blanco. Jhr. Mr. Bosch van Oud-Amelisweerd (r.k.) met 35 st. en 4 blanco. In O ver ijs el: Dr. Franssen (a.r.) met 44 st. Mr. de Vos van Steenwijk (a.r.) met 43 st. Stork (v.l.) met 44 st. (Eén stem werd blanco uitgebracht.) In Groningen: Dojes (u.l.) met 41 stemmen en 2 blanco: Jhr. Mr. .Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (u.l.) met 41 stemmen en 2 blanco. Westerdijk (u.l.) toet 40 st. en 3 blanco. In Drenthe: Baron van der Feltz (v.d.) met 30 st. Jhr. van Holthe tot Echten (U.L.) met 31 van de 31 st. In Limburg: Jhr. Michiels van Kes- senich (r.k.)'met 38 st. Haffmans (r.k.) met 40 st. Jhr. mr. v. d. Maesen de Som- breff (R.K.) met 38 van de 42 st. De overige stemmen waren blanco en 1 op het Statenlid Franken. In Noord-Brabant: mr. v. d. Bie- sfen (r.k.) met 49, jhr. v. d. Does de Willebcés (r.k.) met 47, jhr. mr. Ver heden (r.k.) met 49 ,mr. v. Lanschot ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs! Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -0.06 Prijs der Advertentiéo. L4 regels f 0.60, iedere regel meer 16 efc. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard» Bewijsnummers 5 cent 1) Bewerkt naar het Enselsrh vin EMMA JANE WORBOÏSE. Eerste Hoofdstuk. „Kom, sta nu toch eens even stil als een lief meisje", zeide juffrouw Pin kerton, de naaister, terwijl ze bezig was mij mijn nieuwe zwarte thibet-jurk aan te passen, waarbij zij telkens een spelcl uit haai- mond nam, die zij dan vast state in de rok. .Mantie, onze oude dienst bode, en juffrouw Bunt, de baker, ston den er bij, vol bewondering voor het krippen plooisel langs den hals, en het garneersel van krippen strookjes op rok, en mouwen. ."^ij dunkt, ik kon nog wel één strook- de mouw doen", hernam juf- en f4?'. en ZÜ 'haaide mij heen een m«i' a-s? zoo'n houten popi uit nó<j eens To 1 was' To6n> als om zich Wel buiten ,Ver§e.Wlssen! of ze er heusch 2 adZ, Tn' deed ze een Paar schre- adUerait onderwierp zij mij aan (r.k.) met 51, mr. Smits (r.k.) met 47, en Diepen (r.k.) met 51 van de 54 stem- j men. Voorts waren uitgebracht: 1 stem op den beer A. Smils, 1 stem op dr. Van Loon, en 2 stemmen op elk der hee- reu E. Laane, mr. P. Loefl' en Dé Vlam. Broederlijke liefde. In De Neder!)ander troffen wij een mooi en serieus stukske aan van de hand van mr. van Beecik Calkoen, in verband met het optreden van ds. Netelenbos in de Herv. Kerk te 's-Gravenhage. De kerkelijke zijde van deze „kwestie" laat de schrijver ter zijde, doch hij geeft behartigenswaardige opmerkingen om trent kerkelijk leven en broederlijke lief de. Hij waarschuwt ernstig tegen de dwa ling alsof bloeiend kerkelijk leven met de broederlijke, liefde in strijd' zou zijn. Ziehier wat de heer van Beeck Calkoen da ar tegen inbrengt Maar ik wil wel ernstig bezwaar ma ken tegen de voorstelling, alsof, wat ds. Netelenbos deed, uit het oogpunt der b r o e d e r 1 ij k e lief d e prijzenswaardig zou zijn. De broederlijke liefde, de eenheid on der de Christenen, is niet een plant, die baren voedingsbodem moe'" vinden t'.is- schen de puinhoopen van 'het kerkelijk bewustzijn. Integendeel is het kerkelijk bcwustzij'n op zichzelf niet do verkeerde uitingen ervan in onderlinge verwijdering en ver bittering een vrucht van broederlijke liefde en een eisc-h voor broederlijke liefde. Er zijn critisch aangelegde geesten, die al wat onvast is, alle uitrafelen, met vreugde begroeten omdat zij een afkeer hebben van alle belijndheid en vastheid van levenshouding. Die zich ook niet kun nen voorstellen, dat de broederlijke lief de vereischt bet zich laten aanleggen van oenigen kerkdijken band, en denken, dat het individualisme op kerkelijk gebiecl het postulaat is van de eenheid onder jd'e Christenen. Welk een nrisvalting! De broederlijke liefde dringt tot serneen- schapszin ook in het kerkelijke leven, roept ons ter wille van ónzen broeder een deel waar het noodig is van onze vrijheid prijs te geven. We geven ons zelve, onze gaven en krachten aan de kerk; liet ambt der ge- loovigen en de ambten in het kerkelijk loven zijn onze toewijding waard! En naarmate ook door onze getrouwheid in 't kerkelijke -cle liefde opbloeit, zal die liefde den broederband in buiten kerke lijke en niet kerkelijke zaken tot rijker openbaring brengen. Verslapping in het kerkelijk eenheids besef bevordert niet dc liefde, maar voert tot eltrijd. Een bloeiend kerkelijk leven, dat tot uiting brengt de beginselen en op vattingen in eigen kring, baant, met eer biediging, ja zelfs met bestrijding van el kanders kerkelijk standpunt, het best den weg, langs welken we den gewenschten mijlpaal bereiken, waar ons de kerke lijke hereeniging tegenblikl. Da dreigende wereldhongersnood. Met den'dreigenden wereldhongersnood die reeds zoovele pennen in beweging gebracht beeft, houdt zich thans ook de Zweedsche professor Davidson in de Mei- aflevering van het Economist Tidskrift" bezig. Op grond van de berekeningen van het internationale instituut in Rome, konit deze tot bet besluit, 'dat men voor een strenge vakkundige inspectie. „Ja, ik zal er nog één strook op doen", zeide ze toen, weer op mte afkomende, „misschien kom ik er nog niet eens mee uit., want de breedte van de strookjes neemt af'k geloof, dat ik er nog wel een smal strookje bij kan gebruiken. Kijk juffrouw Mantiehier bijvoor beeld Maar vóór „juffrouw Mantie" haar mond had geopend om haar ad vies (e geven, had ik me al losgerukt „Ik wil er geen stukje van dat nare goed meer bij hebben. Bah, is dat een goed, om aan te hebben. Morgen moet de heele rommel er weer af?" Juffrouw Pinkerton liet een kreet van afgrijzen hooren, zoo verontwaardigd wérd ze over mijn onverschilligheid. Maar ik ging door: „En die reuk van dat dwaze goed kan ik óók al niet verdragen, 't Is ook heelemaal niet noodig, dat ik een zwarte jurk draag". „loei, foei, miss Christie", riep de naaister uit, „mag je zóó praten, nu je vilder pas vandaag begraven is?" „Nu ja, deed ik halsstarrig, wat heeft dat er mee le maken. Al is pa dood, daarom is het toch niet noodig, dat ik zoo'n, leelijke vieze, afschuwelijke jurk draag". de consumptie van het komende jaar vrijwel geheel zal zijn aangewezen op den komenden oogst. Onder normale om standigheden, zeg! hij, zou dat niet iets zijn, om zich ongerust over te maken, maar thans zijn de toestanden niet nor maal en moet men voornamelijk rekening houden met de twee volgende omstandig heden. Aangezien het bijna nooit voorgekomen was, dat dc oogst in alle landen tege lijkertijd .slecht was, bad men vroeger het eene land kunnen yerzorgen, door uit het andere land aan te voeren. Tegenwoordig echter is de wereld ver deeld in verschillende 'deelen, die geene 'eigenlijke communicatie met elkander heb ben. Verder waren" de verhoudingen bij den landbouw gedurende en door den oorlog aanmerkelijk slechter geworden, tenge volge van het gebrek aan arbeidskrachten en aan grondstoffen, waaruit de kunst mest gemaakt wordt. Beide waren steeds meer direct of indirect gebruikt ge worden voor oorlogsdoeleinden. Van een zeer belangrijk onderkoel der meststof fen was Duitschland bovendien de eenige leverancier, n.l. van de kalizouten, zoo dat die bron voor Duitsehland's tegen standers althans, geheel opgedroogd is. De schrijver meende dan ook, dat zelfs wanneer het weer gunstig mocht zijn voor den komenden oogst, de uitzichten voor een normale graanvoorziening toch in hoo- go mate onzeker waren. Voorwaar, een somber toekomstbeeld. Maar, Gode zij dank, wij weten tot Wien met onze nooden te gaan Beknopt overzicht van den toestand. Tegenover de Franschen blijven de Duitschers het initiatief behouden. Korte, doch hevige bombardementen in de streek van Braye, ten N. van Craonne, ten N. IV. van Reims en op den linkeroever van de, Maas bij de Cumières, bezorgden den Franschen veel werk, den Duitschers echter gering succes. Op hét Engelsche front blijven de En- gelschen nog krachtigen druk uitoefenen. In 'het g»ebied tusschen de Lys en St. Yvis' moesten de Duitschers nog eenig terrein prijsgeven. Van de andere fronten geen spannend nieuws. Men is geneigd aan een Zomerstille te denken. Op de regeeringsbureaux kent men die niet. Daar wordt steeds met koortsachtigen- ij'ver vO'Ortgewerkt, hetzij tot bevordering van den vrede dan wel van den oor log. In Griekenland heeft zich een wonder lijk tooneel afgespeeld. Het is1 nu duidelijkKoning Conslantijn is heengezonden. Een ultimatum der „be schermende" mogendheden liet hem geen keus, zelfs miet in het aanwijzen van zijn opvolger. Kroonprins George, die, naar liet oordeel der Entente, te veef in (Te pro-Duitsche voetsporen van zijn vader lóópt, werd van'de troonsopvolging uitgesloten, en voor den koning "bestond er geen andere keuze dan zijn zoon Alexander. t Zoo werd deze nieuwe acte in de Grieksche tragedie afgesloten met de meest geweldige inbreuk op de Grieksche rech ten, de onttroning van den koning. Nu is de tijd weer voor Venizelosl Hij, de premier, die door zijn politiek in botsing kwam met koning Conslantijn en moest wijken, zal thans waarschijnlijk op nieuw als' "triumphator in Athene terug- koeren. Of Venizelos echter, wiens eer ste daad, n.l. de toelating van gealli eerde troepen in Saloniki, zooveel ellende na zich sleepte, nog met dezelfde geest drift zal worden ontvangen, als'bij zijn vroegere overvvinningstochten, is de vraag. Hoe zijn entente-politiek zal zijn, of zij tot ingrijpen van het Grieksche leger zal leiden? De t'ijd zlal het leeren. "We vermelden hier nog een paar bij zonderheden omtrent den afgetreden Ko ning. Koning Constantijin I, prins van Dene marken, weid geboren te Athene op 21 Juli 1868 als zoon van den op 5 Maart 1913 te Salonika vermoorden koning Geor ge I. Hij'trad op 15 Oct. 1889 in het huwelijk met een zuster van den Duits chert keizer, prinses Sophia van Pruisen. Uit dit huwelijk zijn zes kinderen voortgespro ten, drie zoons: George, Paul en Alexan der, van welke de eerste eenigen tijd hooge commissaris der mogendheden op Kreta is' geweest, en drie dochtersHe lena, Irene en Catharina. Geen dezer kin deren is gehuwd. Twee jaar na haar hu welijk ging de kroonprinses tot de Griekseh-orthodoxe kerk over. dat te Berlijn een storm van verontwaardiging, doch in Griekenland 'groote voldoening verwekte. Nu was de toekomstige 'ko ningin van Griekenland, zoo gelooide men, een volmaakte Grieksche geworden. Het .Berliner Tageblatt meldt over de persoonlijkheid van Griekenland's nieu wen koning, dat hij laatstelijk als kapi tein bij het eerste regiment artillerie stond en zich tot nul toe niets aan de politiek gelegen heelt laten liggen. Het Berlijnsche communiqué zegt nu het volgende omtrent den jo"ngsten vlieger aanval op Londen t Woensdag te 1 uur 's middags (Duit- sche lijd) werd de vesting Londen bij: het helderste weer door een aaneen gesloten eskader van groote Dui'sche vlieg tuigen onder persoonlijke leiding van den eskader-commandant, kapitein Branden burg, aangevallen. De doelen van den aanval waren de in het midden der stad gelegen havenwef- ken, werven en spoorwegemplacementen, alsmede de staatsmagkzijnen en loodsen, die zich langs beide Theemsoevers uit strekken. Talrijke branden braken uit en vonden in de opgeslagen voorraden rijkelijk voed sel. Het eskader hield zich langer clan een kwartier boven het aanvalsdoel op. Ondanks 'de Engelsche maatregelen van tegenweer keerden alle vliegtuigen onge deerd van uitgang terug. Een vijandelijk vliegtuig' werd boven de Theems in een luchtgevecht neergescho ten en viel brandend omlaag. Binnenlandsche oorlog? Uit Peking: Het hoofd der politie Tsjiang Tsjao Toeng aanvaardde de functiën van waarnemend eersten-minister en ondertee- kende het besluit van den president, waar bij het parlement wordt ontbonden. Men gelooft, 'dat binnenlandsche oor log het gevolg van de ontbinding zal zijn. De zuidelijke provinciën telegrafeerden, dat zij de autoriteit van den president niet erkennen. Dat oordeel was juffrouw 'Pinkerton, de vei'vaardigSter van de „leelijke, vieze, afschuwelijke jurk", niets naar den zin. ,',Het is een bijzonder nette rouwjurt", zei ze op afgemeten toon, „je behoort ze te dragen, om dq menschen te too-nen, dat je bedroefd bent over het verlies, dat je geleden hebt". „Nu ja", zei ik den neus ophalend, „eerlijk gezegd, zóó bedroefd 'ben ik nu niet, wa.nt alles blijft, net als altijd. Ik zag pa haast nooit, maar 'n doodenkelen- keer. En ik zoü housch niet meer wé ten, wanneer ik "hem 't laatst gesproken heb. O, ja", liet ik er toen op volgen, •daar ik mij plotseling herinnerde, „dat is van den winter geweest op' de trap, toen hij mij vroeg, wat ik daar uitvoerde". Wat ik daar zeide, klinkt zonderling, maar was juist. Ik kende mijn vader nauwelijks, zoo weinig zag ik hem, en ik kan gerust zeggen, dat hij mij nóg minder kende dan ik hém. En nu was ik nog wel zijn eenig kind. Andere kin deren zitten qatuurlijk met hun ouders aan tafel bij cle Wei-schillende maaltijden, ik had nooit met hem aan tafel geze ten en nooit durfde ik bij heml komen,, als ik niet geroepen was. Soms kwa men er knorrige, oude heeren bij hem en andere saaie, uitgedroogde manbiein, die er als mummies moeten hebben uit gezien, zoo verbeeld ik 't "mij althans nu. Dat- waren geleerden, vertelde men mij en 't werd gezegd op1 een toon, of ik voor hen den grootsten eerbied moest hebben, maar eerlijk gezegd, lieten mij1 al die vreemde menschen totaal onver schillig. Ze moeten er wel heel vreemd hebben uitgezien, Want ik weet nü nog goed, hoe ik steeds, als ik ze zag, er over nadacht, of die menschen ook een maal kleine jongens waren geweest, die achter hoepels iiepen of met hun" zus je kibbelden, zooals ik ze zoo vaak. ge zien had. Groot verschil mlaakte het dus voor mij niet, dat papa dood was. Wel be schouwd had ik nu- zelfs meer vrijheid, ik 'kón nu_ in buis loopen waar ik wil de, want Set was nu en ik bedacht dit met niet weinig trots mijn eigen huis, en van niemand anders. Als de ouders dood 'zijn, dat wist ik wel al was ik -nog klein, dan zjjn hun bezit tingen voor hun kinderen enik was alleen, dus was nu alles van- mij. Als ik dus lust had, kon ik naar de biblio theek gaan, ik kon er in en eruit gaan, zoo dikwijls ik dat verkoos. En dat was Erg duidelijk is dit bericht niet, zegt het Hbl. Wij weten, dat er een preei- ,dent der republiek in China is, die op- die radicalen steunt, wier bolwerk de zui delijke provinciën zijta, en een dictator, die zijn macht aan de militaire partij ontleent. Is 't nu wel aan te nomienj, dat cle president z'n eigen glazen zou ingooien door zich nog de zuidelijke pro vinciën tot vijanden te maken, terwijl lyj, volgens cle enkele hier ontvangen be richten, toch reeds zoo goed als niets meer te zeggen heeft? Korte Oorlogsberichten Naar aan de Schweizerische Press- telegraph uit 'New-York wordt geseind, schrijft de Evening Post, dat de farmers in het Westen niet ten volle van dei ide alen van den oorlog overtuigd zijn. In hun nen kring heerscht de overtuiging, dat Amerika den oorlog had kunnen vermij den door buiten de gevaarlijke zone te blijven. De Daily Mail verneemt uit Syra (Griekenland) dat Goenaris en andere pro- Duitsche leiders waarschijnlijk zich naar elders zullen begeven onder toezicht van de g'eallieerden. In Duitschland zal het tot dusver toe gestane broodrantsoen tot den nieuwen; oogst gehandhaafd blijven. Da,t men in Amerika ook een voedsel tekort voorziet, blijkt daaruit, dat ieder een aan het planten is. De groote parken, worden, voor zoover hel mogelijk is1, groolej moestuinen. Kinderen ziet men in massa bezig. Jongens en meisjes van 10 jaar en ouder poten en zaaien. Er wordt gemeld, dat Smuts uitgenoo- digd zal worden in het Engelsche oor logskabinet zitting te nemen. Sinuts zal in elk geval nog verscheidene maanden en misschien nog het heele jaar, in En geland blijven. Met Smuts zpu het liberale element in het kabinet versterkt worden. In...de Times deelt een inzender mee, dat de appeloogst in Kent heel erg zal tegenvallen. De boomen zijn prach tig in bloei geweest, maar thans vrij'wel kaalgevreten door de rupsen. Slechts boomgaarden en tuinen, waar drie of vier keer met zuiverende inengsels was gespoten, slaan er goed bij. Maar dat zijn er maar weinige. De ambtelijke Britsche verlieslijsten in de bladen van 7 en 8 Juni vermelden 7 Juni 92 officieren en 5100 minderen; 8 Juni 76 officieren en 2650 minderen. De bevelhebber van het Russische smaldeel der Oostzee deelt bij dagorder mee, dat de duikboot Bars, die 16 Mei op zee was en tot nu toe niet is te ruggekeerd, vermoedelijk is verongelukt. De admiraal, die ontzaglijk geliefd is bij de zeelieden, die hem in de dagen van de revolutie tot den post verhieven, diea hij op het oogenblik waarneemt, be schouwt dit eerste slachtoffer der vrije Russische duikbootvloot als „den eersten oproep tot het offensief tegen den vij and". Het „Neue Wiener Tageblatt" ver neemt uit Boedapest: De volkspartij heeft besloten, niet actief aan de regeering deel te nemen, maar "het kabinet-Eszterhazy te steunen. Volgens overeenstemmende berichte* uit Boedapest aan de bladen zou minister president Eszterhazy reeds gisteren aaa den keizer de volledige lijst van minis ters voorleggen. nog het heerlijkste .niet, ofschoon ik mSj daar op dat oogenblik heel Veel van voor stelde, het heerlijkste Was, dat ik mljj nu ook niet meer door Mantie de wet hoefde te laten stellen, Mantie was iiü- mers nu m ij n dienstbode Dat nam echter niet weg, dat op hetzelfde oogen blik, dat ik dat stond te overleggen, no® altijcl met de jurk vol spelden om, en de drie vrouwen om me heen Man tie zich nog niet geschikt scheen te heb ben in haar nieuwe verhouding tot m)|, want tamelijk bits viel zij uit: „Mjs* Chrystie, nu houd je maar eens gauw met die praatjes op hoor, ik wil ze in het geheel niet meer hoorenEo» kind van jou leeftijd is nog te kleiaij om' overal haar mond in te slaan, j» begrijpt nog niets en het is heel' stoat van je, als je ondeugende dingen zegt". En ze liet er, volkomen overeenkiomstif de waarheid op 'volgen, als om alle te genspraak af te snijden: „Je pa is eli blijft je pa, en daarmee houdt alles op". „Dat zal wel waar zijn", gaf ik Mantie ten antwoord, „want als hij dat niet ge weest was, had pij me zeker niet ia zijn huis gehouden. Want wat gaf W| nu om mij?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1