zems. ire I*o. Woensdag IS Juni 191? 31e Jaargang AN SE, en Gemengd Varkens. DERS. >ENE N DRAAK Middelburg. KAARDT, Middelburg. )t TUINTJE. NS, iarden, lens en een Kalf- 18 H001S Hengstveulen Melkgeit,; ngstveulen, Weipalen, MUSTERDS. omende Knecht en een Arbeider, Bericht De Groote ©orlog» cte VERVEN In uren. Terpentijn, Vuur- i,| Carbolineum. prijzen, alk, prdt helder wit. onzen, Dweilen, verbrons. horteering in Vein- Ireerenden prijs, pnbe velend, ddelburg. rijzen. EN DETAIL. fE KOOP: leklanie een ruim burger- Jlielft der koopsom gevestigd blijven, er Z, Boekhandel UP kvaterleiding. [•EK, Deurwaarder, )REU, Driewegen. iOB bij A. GESCHIERE Vilhelmina's Oord. iOP /osbles Hengst- MAAS, Vrouwe- Mr. Smid, Bigge- OP |S, Aagtekerke. 'LAATSGEBREK eren, SCHEIJBELER, llissingen. ITE HUUR: korte jaren lanswoningmet het dorp Ritthem, Ibezichtigen en te I dracht, wit, onge |st ras, bij iL te Biggekerke. iOP agtekerke. )OP 3k 30 c.M. Pontveer Abeele. kers. MEULBROEK te :D8E, St. Laurens, chikbaar, bij J. A. "uid-Kraaijert, Nieuwdorp- I Uitgave van te Naaml. Vena. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gees: ËANGE Y.ORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg SïRMA F. P. DHUJJ L. BURG. Drukkers i Sogferbaan Le Coiutre, Goes. Zij, die zich met ingang van 1 Juli g.s op „De Zeeuw" abotirseeren, ontvangan dc van I 15 tot en met 30 Juni verschijnende nummers j kosteloos. Vrijdsg hopen wij met de plaat sing van een boeiend feuilleton te beginnen. Zij, die dit compleet wenschen te ontvangen, geven zich reeds nu als sbcnné op. Zeeuv/sche Stemmen. cx. Leev', dierbre Koninginne, leeve' Door -de almacht Gods behoed!- Uw pad, -dat liefde en licht omzweev', Zij bloemrijk voor uw voet, Waai- rijk en arm, waar jong en oud bod smeekt in bede en zang; „Wees Neerland goed, oGod, behoud Ons Wïlhelmi-na lang!" Aan deze woo.den van A damn van Scheltema werd ik herinnerd na de spoorweg-catastrophe bij Houten, waarbij onze geliefde Landsvrouwe zoo genadig bewaard bleef. Menigeen zai met trots gelezen heb ben van de ooidate houding van ons Wilhelmientje, die weer eens getoond heeft, dat ze stamt uit het karaktervolle geslacht der Oranjes. f Gewoonlijk is de „gewone man" maar met matige belangstelling vervuld ten op zichte van de weldaden van de leden van ons Vorstelijk Huis. Wèl leest men gaarne de anecdotes met gesprekken tusschen prinses Juliana en haar opvoeders, wèl leest men met veel genoegen bonte beschrijvingen van het toilet van onze Koningin, kleur en mo del van hoed en mantel incluis, en wèl loopt men met pleizier een uur of an derhalf, om Harer Majesteits aangezicht, als is 't maar anderhalve minuut te zien, maar als men leest van haar gif ten en schenkingen, dan vindt men 't, nu ja. „wel aardig" maar men is toch licht geneigd op te merken of te denken, dat 't gemakkelijk geven is van den groo-ten hoop. 't Behoeft geen breedvoerig betoog, dat deze gedachte zeer, zeer onbillijk is. Mocht ze onder mijn overigens, allen zee)' vaderlands- en vorstenhuislievende lezers, nog gevonden worden, dan hoop ik, dat ik eens voor altijd aan deze onvriende lijke bejegening van onze heter verdienen de Koningin een eind gemaakt heb. Bii meerdere gelegenheden heeft ónze Landsvorstinne getoond een hart te be zitten, dat warm klopt voor haar land en voor haar volk. Niet alleen in dagen van voorspoed en vreugde, wanneer 't .zoo gemakkelijk is lief te hebben, maar ook in dagen van loutering en beproeving, gelijk wij ze thans heieven. !k heb reeds meel' dan één brief ge wijd aan de kostelijke daden van onze Koningin, daden waaruit haar sympathie voor burger en soldaat sprak, en ik hoop nog menigmaal de pen te mogen opne men, om van haar liefde te getuigen. Wat verleden week gebeurd is, is vvel in bijzondere mate geschikt, om ons hart met trots te vervullen over het bezit van zoo'n Koningin. Eerst dat bezoek aan die Brabantsche hoeve. Ze neemt geen genoegen met een vhrchtig bezien van het eerste het beste wat zich aan haar oog vertoont. Ze is niet tevreden met de oppervlak kige beschouwing van een oude typische boerenwoning, ze moet de boerin ,',in haar- gewone doen" gadeslaan, haar de hand drukken en met haar spreken. Oppervlakkig mint zij niet, en zelfstandigheid is een harer vele deugden. 'i Is geen vrouwe, die leiding behoeft, maar die werkelijk Koningin is. Zij bezit een uitgebreide kennis van maatschappelijke toestanden en verhou dingen, zoodat niemand het zal durven wagen, haar een scheeve voorstelling van 'teen of ander te geven of zijn meening op te dringen. De verklaring is eenvoudig. De Konin gin is niet oppervlakkig. Mag ik' den heer Martijn, die zoo'n mooi boek schreef over ons Koninklijk Huis, even navertellen? Dan zult u weer moeten uitroepen: Welk een scherpe op merkingsgave heeft onze Landsvorstinne. Enkele jaren geleden brachten de.Apel- idoornsche schoolkinderen H. M. een au bade op het Loo-. De kinderen met de hoofden en onderwijzers werden daartoe op het bassecour toegelaten, terwijl Ko ningin en Prins, omringd van het gevolg, op het Paleishordes hadden plaats geno men. Alles liep goed af. Ve Zeeuw Maar wie schetst de verbazing der ho velingen, tosn H. M. onmiddellijk na de uitvoering deed informeeren naar een drie tal heeren, die Zij tijdens de aubade had waargenomen en, naar de Koningin meende, niet bij de uitvoerenden behoor den. Niemand wist er iets van. Doch wat bleek bij onderzoek? De drie heeren waren introducés ge weest van de betrokken feestcommissie, doch stonden inderdaad in geen betrek king tot het onderwijs. Als verslaggevers van plaatselijke bla den, wier. directies gaarne een mooi ver slag van de plechtigheid wilden hebben, waren ze in den stoet „meegenomen," hadden, na korten tijd van „isolement", ook heel serieus meegedefileerd, maar kon den met dat al het scherpziend oog van H. M. niet ontgaan. Ziedaar een staaltje uit vele. Dat onze Koningin moed, zelfbeheer- sching, zelfopoffering en. wilskracht be zit, heeft zij bij het jongste spoorweg ongeluk bewezen. Menige vrouw zou niet in staat of be reid geweest zijn de reddende hand uit te strekken. Onze Koningin is aanstonds helpster onder de redders. Manmoedig of is het vrouwmoedig verliet ze aanstonds haar rijtuig, en toen een beduusde En- gelschman met een glas water op haar toekwam, verwees zij hem naar de ge wonden, die meer hulp noodig hadden dan H. M., die immers zelf tot redding daar was Ik zal u verdere bijzonderheden sparen. De krant heeft in geuren en kleuren van het treffende moment verhaald. Het was inderdaad treffend. En we ver staan, dat na afloop van het reddingswerk een .geestdriftige ovatie volgde. De Hollanders zijn koel en nuchter, maar als 'thun Koningin geldt, kunnen zij in vervoering geraken. Wij voelen, dat zij met ons meeleeft, met ons mee voelt. Zij kent haar volk en zij heeft het lief. Elke daad getuigt daarvan. En wederkeerig is haar volk haar trouw. Ik geloof, dat Zondag in geen enkele kerk verzuimd is, God te danken voor de wonderbare wijze, waarop onze Koningin aan groot gevaar is ontkomen, en haar in de hoede des Heeren aan te bevelen. Ja, wij zijn allen met dankbaarheid ver vuld en we prijzen God, dat hij onze be minde Landsvorsten voor land en volk heeft willen sparen. Doe Hij het tot in lengte van dagen. Lang leve onze- Koningin Wilhelmina. KEES VAN DER MEER. De Samenkom t der Nieuws Kamers in I9!7 en 1918 Staatsraad Struycken schrijft in „Voor Onzen Tijd:" Men heeft gemeend, dat de samen komst van de nieuwe Kamers in veree nigde vergadering op Donderdag 28 Juni ia..s. nu de gewone periodieke' verkiezin gen ditmaal vervallen, in de plaats zal treden van de" gewone samenkomst in vereenigde vergadering op den Derden Dinsdag in September. Hierin vergist men zich. De samenkomst op 28 Juni kan alleen ten doel hebben het openen eener buitengewone zitting dei' Kamers tot het in de eerste plaats in bebhandeling ne men in tweede lezing van de voorstellen tot Grondwetsherziening; hierop zal dan den; derden Dinsdag in September als ge woonlijk moeten volgen het openen der gewone zitting overeenkomstig art. 100 der Grondwet. Iets soortgelijks zal even eens moeten plaats vinden in het vol gende jaar. Binnen één, jaar na de afkon diging van de veranderingen in de Grond wet moeten krachtens art. XI der addi- tioneele artikelen de verkiezingen van de nieuwe Tweede Kamer volgens het even redige stelsel plaats vinden. Nu zal de nieuwe behandeling der voorstellen in de heide Kamers moeilijk veel tijd kunnen in beslag nemen, wanneer dezelfde leden, die ze reeds met algemeene stemmen heb ben aangenomen, daar wederkeeren. Ver moedelijk zullen dus de veranderingen reeds in Juli a.s. in het Staatsblad staan en mitsdien de nieuwe Tweede Kamer vóór Augustus 1918 moeten zijn verko zen en dadelijk daarop moeten samenko men, daar art. VI der addifoneele artike len voorschrijft, dat de Koningin het tijd stip der opening van de Kamers moet bepalen zoo kort mogelijk na de verkie zingen der Tweede Kamer. Er zal dan dus eene vereenigde vergadering moeten worden gehouden tot het openen eener buitengewone zitting. Op den derden Dins dag d.a.v. zal dan weder zulk een ver gadering moeten plaats hebbeix ter ope ning van de gewone zitting. Alleen wan neer uien thans met de behandeling in tweede lezing opzettelijk zóó zoixde tal men, idat de wetten pas in den loop van September werden afgekondigd, zou de eerste samenkomst der nieuwe Kamers in 1918 kunnen worden bepaald op 'den dag van de gewone opening der Kamers op den derden Dinsdag in September. De zaak is van esnig belang voor den levensduur dier Kamer limners, komt zij den derden Dinsdag in' September bijéén, dan is haai' levensduur de normale, na melijk vier jaren; komt zij kort te voren bijéén, dan is haar levensduur slechts ruim drie jaren, daar in deze het be ginsel van art. 146 lid 2 dei' Kieswet toepassing zal moeten vinden, volgens hetwelk bij ontbinding der Tweede Kamer de leden aftreden drie jaren na'den eerst- volgenden derden Dinsdag in September. Spoorwegongeluk bij Houten, waarbij onze Koningin zoo gelukkig be waard bleef, heeft weer eens de meening naar voren gebracht omtrent „kritieke punten" op ons spoorwegnet. Een inzender in de ,,N. R. Ct." schrijft: Wij, die geregeld sporen, kennen de plekjes precies. De S.S. heeft bij Breda., bij Harmeien, om er een paar te noemen, van die vaste punten, waar je een opstopper krijgt; de Centraalspoor b.v. bij Amersfoort, komend van Zwolle, de H.IJ.S. bij Haarlem, kort om er zijn plaatsen, waar men onwille keurig zegt: „daar zijh we weer door". Misschien ligt 't geval van gisteren niet aan bochten, maar telkens .valt 't op, hoe je 't station Utrecht letterlijk „indanst", althans op een plaats in gewone rijtuigen: niet in ,,D"-wagens, die door hun groo- tere zwaarte geleidelijker gang hebben. Hoewel wij, publiek, door ons mopperen feitelijk zelf de schuld dragen, zou ik willen vragen, of dat inhalen ol minimum tijd stellen, met. gewone rijtuigen niet kan worden nagelaten. M.i. is ~'t beter, 5 mï- .nuten te laat aan te komen gaaf, dan op tijd min 4 vingers. Beknopt "overzicht van den toestand. In Vlaanderen tijdelijk levendige aitel- leriestrijd. Ten Z. W. van Lens Engelsche aanvallen, welke naar Bei'lijn meldt, in gevechten van man tegen man mislukt zijn. Tn de .streek van het plateau van Ca- lifox'nië en ten Z. O. van Corbeny tame lijk hevige artillerieduels. De bekende militaire medewerker van het Bei'liner Tageblatt, huil.. Gen. Baron von Ardenne schrijft o.m. het volgende over liet nieuwe Engelsche offensief in Vlaanderen: „Indien onder het vuur eener overmachtige artillerie zeer sterke t.roe- oenmassa's zich op de slechts dun be zette voorste linies van den tegenstander werpen, zullen zij deze gemakkelijk kun nen indrukken, en daarmede goedkoope beginlauweren plukken. Indien de aan vallen echter geen snelle vorderingen ma ken, en geen terrein van verscheidene kilometers diepte veroverd wordt, zoodat men er niet. in slaagt door de ontstane gaping krachtige legermassa's naar voren te brengen, dan zal de doorbraakpoging in de meeste gevallen als mislukt moeten worden beschouwd. Dit is echter onge twijfeld het geval, indien de tegenstander nog over andere, meer terugwaai-ts gele gen sterke hellingen beschikt, en boven dien nog een ongedeerde artillerie en flinke infanterie-resexwes op de been kan brengen. Dit nu is op de slagvelden in Vlaanderen na de beide aanvalsdagen, 7 én 8 Juni, het geval. Het Duitsche leger kan de komende gevechten, die naar alle waarschijnlijkheid nog zullen plaats heb ben, met kalmte tegemoet zien." De gevechten op het plateau der Zeven Gexxxeexxten (Zuiderfront) duren nog voort. De strijd behield hier echter een plaatse lijk karakter. Pres. Wilson heeft een nota gezonden aan China, waarin het de binnen]andsche onlusten in China betreurt en op de nood zakelijkheid van nationale eenheid wordt gewezen. Deze nota heeft in Japan niet weinig Ontstemming veroorzaakt. ■Sommigen beschoxxwen ze als een in menging van Amerika in de internationale politiek van China. Anderen meenen nog erger dingen. Bij de bestaande verhouding tusschen Japan en de Vereenigde Staten, de bestaande gevaren voor een botsing, is dit optre den van Wilson allicht meer geschikt om verwijdering, dan toenadering te brengen tusschen de beide antagonisten in den Stillen Oceaan. Een vijandige houding van Japan te genover Amerika zou wel eens tot zon derlinge resultaten voor de Entente kun- rién leiden, merkt het Hbl. op, en we onderschrijven Hit volkomen. Nix wij 'ttoch over de buitenlandsche politiek liebben, willen we nog een paar dingen op dit terrein mededeeleix. Eersténs een en ander over de zitting van het Oostenrijksche Huis van Afgevaar digden. Het Huis begon met de behandeling in eerste lezing van de voorloopige be groeting, welke de minister-president Clam-Martinitz met de reg'ee rings verkla ring inleidde. De minister-president verzekerde, dat de i'egeexing alles zal doen om ook harerzijds er toe bij te dragen, opdat de zitting van den krijgsraad het geliefde vader land in dezen ernstigen tijd een machtige steun zij en de bevolking hulp en troost zou brengen. De nxinister-presideixt herinnerde aan de ontelbare offers, welke de vreeselijke bloe dige strijd geëischt heeft en herdacht xxxet diepen rouw de duizenden, die hun leven gelaten en hun gezondheid opgeofferd hebben voor de heilige eer en het be staan van het vaderland. Alle tranen, welke gestort zijn en nog gestort worden, zijn echter niet tevergeefs geweest, verklaaxxle Z.Ex. HJnze oude, vxxrig-beminde monarchie staat heden xxa 34 maanden oorlog vaster dan ooit. Zij is oxxtwaakt, ontwaakt uit lethargie en binnenlandsehe verdeeldheid. Dit ontwaken en deze zelferkenning dan- kexx wij aan ons roemrijk, heerlijk leger, .waarop de 'aanvallen van onze vijanden mislukten. Wat ons heldhaftig leger ge presteerd heeft aan doodsverachting, uit houdingsvermogen, patriottisme en solda tentrouw, daarvan zullen de komende ge slachten nog spreken. Aan allen, die ginds in de loopgraven een vaslen, onwrikbaren muur vannen, moge ook de regeering he den haar wannen groet erx daxxkbare her innering zenden. In vast vertouwen op den hechten (muur onzer verdedigers, zien wij fier-, met opgeheven hoofd en. vol zekerheid de toe komst tegemoet, Betreffende den buitënlandschen toe stand en de ixitzichten op mogelijkheden van het verkrijgen van een eervollen vrede verwees de .minister-president naar de troonrede. Daarna kwam de binnenlandsehe poli tiek ter sprake. De Bulgaarsche minister-president heeft het noodig geoordeeld om ook de Bulgaar sche doeleinden kenbaar te maken. Terug komende van een reis naar Berlijn, waar ook over de vredesvoorwaarden weid ge sproken, heeft Radoslavoff aan een man van de krant o.m. verklaard: „Wij. willen Macedonië, dat door onze troepen reeds bezet is. Wij vóllen verder, dat onze nabuurschap met Oostenrijk-Hon- garije vei'zekerd wordt door het Moravo- dal." De Bulgaren eischen dus Macedonië, den ouden twistappel en, onx buren te worden van Oostenrijk Hongarije, een [groot stuk van Zuidelijk Sexwië. Deze vre desvoorwaarden zijn o.i. zeer gevaai'lijk voor de toekomst. Wil de oorlogshaard op den Balkan voor langen tijd uitgedoofd worden en Europa, voor nieuwe rampen bespaard blijven, dan is er slechts één oplossing mogelijk nj. een zelfstandig Ma cedonië, en een bond van Balkan-staten. Komen deze er niet, dan blijft het daar spoken. Een spoedige vrede voor Engeland nood zakelijk. Engeland moet den oorlog spoedig tot een beslissing brengen, zegt de „Pall Mali Gazette" en voert daarvoor een tiental redenen aan. 1. Duitschland beschikt over geen re serves nxeer, maar het heeft Polen, Ser vië en België in zijn hand en, hoe langer het duurt, des te eerder zal het de be woners tot den dienst met de wapens dwingen of overreden kunnen en de eco nomische hulpkrachten van dit land be nutten. 2. Hoe langer deze landen onder Duit- schen invloed blijven, des te meer zullen zij na den oorlog tot de Centralen over hellen. 3. De levensmiddelennood in Duitsch land zal zich door den oogst beteren. 4. Of de successen van den «juikboot- oox'log toe of afnemen zullen is hoogst- i onzeker VERSCHIJNT ELKEH W.SRKDA& Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. poet f 1.50 Losse nummers -O.OïI Prijs der AdvertentiBn, 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 ei 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard*?» Bewijsnummers 6 cent 5. Nu zijn wij de meerdere in munitie, imaar dat kan juist door de duik booten j wel eens veranderen. 6. Nu is het initiatief nog aan ons. 7. Nu heeft de geest van het D ui (sche volk en leger geleden, maar geven wij [hun den tijd, zich te herstellen, dan ko men zij er misschien weer bovenop. 8. Hoe langer de oorlog duurt, des te groofei' wordt onze uitputting, vooral te genover de neutralen en onze bondge- nooten, die minder lijden. 9. Oorlogsmoeheid en onlusten, die in vele landen der Entente nu xneikhaar worden, kunnen nu toenemen en onze vooruitzichten schaden. 10. De mogelijkheid voor wendingen ten nadeele van ons in tot nog toe neu trale landen is niet uitgesloten." Korte Oorlogsberichten De Engelsche regeering heeft in ver band met de lederschaarschte geadviseerd om bestellingen op abnormaal hooge laar zen niet meer aan te nemen, tenzij de bovenstukken van iets anders dan leer gemaakt worden. Sir William Christopher Mac Do nald, een millionair uit Montreal, is gis teren overleden. Gedurende de laatste ja ren besteedde hij meer dan 2 millioe» pond sterling aan de verbetering van het onderwijs in Canada. Uit Peti'Ograd wordt gemeld, dat de regeering van Roemenië de Russische eischen inzake een vrede zonder inlijving en schadeloosstelling in een pxota, die op 5 Juni door het gezantschap te Petrograd werd aangeboden, van de hand heeft ge wezen. De beruchte miss Pankhurst is naar Petrograd vertrokken. Engelsche berichten uit Petrograd melden, dat de Russische staatskassen leeg zijn en de bevolking weigert be lastingen te betalen, Waarom tijdelijke sta king der belastingen overwogen wordt. Hef station Brussel Zuid is tot na der order voor het verkeer gesloten. Die personentreinen tusschen Charleroi en Brussel rijden over Ottignies, de snel treinen over Laeken naar Brussel Noord. Naar de „XX ième Siècle" meldt, is de gezondheidstoestand van staatsmi nister Schollaert zoodanig verergerd, dat hem de 'H. Sacramenten moesten worden toegediend. De zieke verkeert in een voort- durenden toestand van bewusteloosheid, De vorige week werden, naar uit Parijs gemeld wordt, door kapitein Guy- nemer vier vijandelijke vliegtuigen om laag geschoten, waardoor hij het aan tal zijner overwinningen tot 42 vermeer derde. Het Engelsche Lagerhuis verklaarde zich met 149 tegen 141 stemmen tegen het beginsel van Evenredige Vertegen woordiging. Het Stefani-agentschap meldt, dat de heropening van het Italiaansche par lement, die op 14 Juni was bepaald, bij koninklijk besluit tot 20 Juni is uitge steld. De Italiaansche socialistische partij heeft besloten aan de conferentie te Stock holm deel te nemen, doch de minister van binnenlandsehe zaken heeft verklaard de afvaardiging geen passen te zullen geven. Wegens de toenemende ontaarding der jeugd heeft de politie te Krefeld be kend gemaakt, dat personen van beiderlei geslacht beneden den leeftijd van 17 jaar zich 's avonds na 8 uur niet zonder gel dige reden op straat of andere openbare plaatsen mogen vertonnen. De bevolking van den kreits Kleef wordt door de overheid aangespoord ijve rig hx het Reichswald langs de Neder- landsche grens boschbessen te verzame len, waarop erop wordt gewezen dat ver leden jaar, behalve wat de plukkers voor eigen gebruik 'hielden, 164.000 K.G. werd afgeleverd, hetgeen 'n bedrag van 131.000 mark opleverde. Aan de Nederlandsche grensbewoners worden nu geen vergunningen tot plukken verstrekt. De fabriek der firma Diefenbac'h te Wald in Rijnland moest worden stop gezet, omdat alle drijfriemen waren ge stolen. Ter voorbereiding vas het buiten (omloop stellen der zilveren en nikkelea munten zijn de Duitsche post- en tele graafkantoren nu reeds verplicht dez® munten tot elk bedrag tegen papieren geld in te wisselen. Het gemeentebestuur van Ragnit n Oostpruisen heeft bekend gemaakt, dat huiseigenaren, die weigeren hunne huiaea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1