Kerknieuws. Binnenland Uit de Provincie. Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Wemeldinge. Gistermiddag had een schippersknecht van het sleepschip „Carl Paul afkomstig uit- Dordrecht, het on geluk even voor het invaren van de Kleine Schutsluis alhier met zijn rechter hand in een staaldraad verward te ra ken, met het ongelukkig gevolg dat twee vingers van die hand werden af gekneld. Dr. der Kinderen verleende heelkundige hulp, doch raadde den man aan naar zijn woonplaats terug te keeren t,er ver dere behandeling. Hansweerd. Terwijl schipper Kloos van het sleepschip ...Margaretha" in de 'bui tenhaven bezig was zijn schip vooruit te lieren, door middel van een draad op de motorlier, kwam bij ongelukkig jnet zijn rechterhand tusschen den draad en den kop van de lier beklemd, waardoor van drie vingers de toppen totaal werden af- gekneld. Geneeskundige hulp was gelukkig direct ter plaatse. Grijpskerke. Zaterdag j 1. werd onder grooto belangstelling het stoffelijk over schot van den beer L. Bosselaar, in le ven burgemeester der gomoenten Grijps- ©n Meliskerke, aan den school dor aarde toevertrouwd. Bij de groeve werd eerst hot woonl gevoerd door den oudsten Wethouder van Grijpskerke, dhr. K. Din- gemanse Az., diiarna door den Wethou der van Meliskerke, dhr. J. Jacobse, die beiden in waurdeerende woorden den veel omvatlenden arbeid van den burgemees ter, dien hij tot den kaatsten dag van.zijn feven heeft verricht, herdachten. En waar hij steels trachtte de belangen der ge meenten en der gemeentenaren zoo goed mogelijk te behartigen, zal zijn gemis des te meer worden gevoeld en zeer lang nog zal burgemeester Bosselaar in de herinnering van velen blijven voortle ven. Daarnavoerde het woord'dhr. J. II, G esc hi ere, voorzitter van de Landbouw- vereeniging alhier, waarvan de overle dene eerst voorzitter en later secretaris was, in welke toespraak duidelijk uil- kwam, hoe de overledene (hoewel geen landbouwer zijnde) steeds getracht heeft waar hij kon ook de belangen van den landbouw tie behartigen. Ook werd het woord gevoerd door den heer Mr. H. F. Eantsheer. burgemeester van Arnemuiden, die merle namens zijn collega's in Walcheren in het licht stelde, hoe "in den kring van Burgemeesters in Walcheren, burgemeester "hosselaars ad viezen, die steeds van practischen zin en veelzijdige kennis getuigden, hoogelijk wer den gewaardeerd. Ook herinnerde spr. er aan, dat hij voor veel een open oog hal, waar hij ook zijn steun verleende tot het oprichlen van een boerenleenbank, die mede onder zijn bestuur en leiding tot geleidelijken bloei is gekomen. Ook wat zijn persoon betreft, meent spreker de bekwaamheden en goede eigen- schappen van den overledene uit ervaring te mogen vvaardeeren, waar hij "10 jaar geleden onder burgemeester Bosselaars leiding den arbeid ter Secretarie aanving, die 'hfem verder bracht op den weg dien hij zich voorgesteld had te gaan. Eindelijk sprak ds. Veen, Geref. pre dikant te Meliskerke (consulent van Grijps kerke) eenige woorden, waarbij vooral uit kwam hoe burgemeester Bqggelaar ook getoond heeft een hart te hebben voor de belangen der Geref. Kerk in het bijzon der, maar alles \vat. strekken kon tot uitbreiding van Gods Koninkrijk door zijn optreden steeds heeft trachten te bevor deren. Ten slotte dankte de eenige broeder van den overledene allen voor de laatste eer aan den overledene bewezen en ver- 1 iet,de groote schare belangstellenden on der diepen indruk het kerkhof, in de we tenschap dat iemand van lien was wegge nomen die meer. dan derlig j iron hunne belangen had behartigd en welk gemis nog lang en door velen zal worden gevoeld. Onder de vele belangstellenden merkten wij op, de burgemeesters van Aagteker- ke, Oo.stkapelle, St. Laurens en Arnemui den, alsmede den oud-secretaris van St. Laurens, dlrr. G. J. N ijland (Bovenstaand verslag ontvingen wij juist te laat voor het Maandagnummer. Red.) Meliskerke. Gisternamiddag ontlastte zich boven deze gemeente een hevig en, langdurig on weder, gepaard, met stortre gen. Bij den landbouwer J. Jakobsen sloeg de bliksem in de schuur en veroorzaakte heel wat schade, doch geen brand. Op de hofstede van den landbouwer M. Francke werd een boom getroffen. IJzendijke. Hier zijn twee gevallen van neikkramp geconstateerd, waarvan een met doodelijken afloop. Oostburg. Door Ged. Staten van Zee land is benoemd tot lid der commissie aanslag voor de inkomstenbelasting, stand plaats Oostburg, dhr. A. 1. Leenhouts te Retranchement, ter vervanging van dhr. A. Luteijn Sr. te Schoondijke, wien met 1 Mei j.l. eervol ontslag was verleend. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Doornspijk (toez.) door N. Warmolts Nz. te Neerlangbroek Onlangs beeft men kunnen lezen, dat de gegoeic kerkvoogdij van BaarktnJ njagejaten heeft, het tiaktement van den predikant op een behoorlijk minimum te brengen. Ds. de V. te Middelburg leel- de in de N. Zondagsbede een en an der mede over de tactiek van deze hals starrige heeren kerkvoogden. Ze keeren uit f 1182, vermin-Lend met het rijkstrakte- ment. dat bedraagt f822, dus f360. Na eindelooze besprekingen met hei class bestuur werd nog een toeslag van f 100 gegeven, zoodat het traktement thans be draagt f 1282. ,AVij zon len, zegt ds. de V., het liaast in Mc s willen schrijven doorweven met de namen iergenen, die dit zoo laag houden. Dat zijn er twee van de daar fungeerende kerkvoogden." rij/innig Hervormde bladen hebben nu do actie van het classicaal bestuur en do, door dit be duur benoemde, commissie tot verbetering van de schraalste pre dikantstraktementen op min oirbare wijze aangevallen, ten onrechte werd o.a. be weerd, dat deze commissie met aan zien des persoons gehandeld heeft. Ds. de V. is daarover terecht verontwaar digd. Hij wijst er op, dat van uitslui ting van vrijzinnige predikanten geen spra ke geweest is, dat de classis Goes niet één modern predikant telt, en dat de kerkvoogdijen in het land van Goes Rui de en waardeering verdienen voor wat ze gelaan hebben, uitgezonderd de kerk voogdij van Baarland, en hij deelt ten slotte mede, dat ,,de twee kerkvoogden, die zoo plomp-verloren op de geldkist van do gemeente gaan zitten en goedvin den, id'at- de predikant niet meer bekomt uit do rijke ontvangsten dan f 460. v r ij- zinnig zijn". Het zij aan d.e kerkelijke pers over gelaten bedoelde vrijzinn'g Hervormde bla; deu van. antwoord te dienen, doch het kan zijn nut hebben, de van onverdraag zaamheid getuigende tactiek der Ba.ar- landsohe vrijzinnige kerkvoogden voor wij deren kring in het licht te stellen. Daar om stipten we een en ander aan uit het artikel van ds. de V. St- Maartensdijk. Door Kerkeraad en Kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier word lot ouderling gekozen de lieer P Gaakeor en tot diaken de heer M. Kauff- man. Geref. Kerken. Beroepen te Sliedreclit, B. Meijer te lerseke; te Koudekerke C. J. Wie- lenga te Hazerswoule. Bedankt voor Terwispel door J. B. de Jong te Wons. Ds. A. Stedjling te Naarden heeft eenvol emeritaat aangevraagd. Vrije Evang. Gem. Beroepen te Veendam. A. E. van Baa ien te Nieuwland. De leden der Rem. Geref. Gemeente te Gouda hebben besloten ook vrouwen in het bestuur .toe te laten. Staande de vergadering, waarin dit besluit genomen werd, werden 2 dames als bestuurslid gekozen. Kerkvoogden en kerkeraad van de Ned. Herv. kerk te 'Hardenberg hebben besloten te Kloosterhaar een zelfstandige kerkelijke gemeente te stichten. Ta Zuijlen zal een nieuwe Geref. kerk worden gesticht, waarvoor reeds een terrein is aangekocht. De Kerk in beweging voor den v. rede. De Poortwachter schrijft onder bovenstaand opschrift in de R ij n- landsche Kerkbode: De SI and aard wil samenwerking van de onderscheidene Christelijke kerken in de neutrale landen to' gemeenschappelijk ge bed om den Vrede. Van harte ondersteun ik dien wensch. Maar nog een anderen wensch stel ik daarnaast. Deze Dat de Gereformeerde Kerken in Neder land besluiten voor elk der oorlogvoerende partijen een ambulance in te richten en te onderhonden zoolang als dat noodig zal zijn. De socialisten gaan confereeren; uitne mend. Wij hebben gebeden en houden aan in gebednog rdtnemender. Maar laten wij nu als kerken ook eens een daad doen, die spreekt. Den Javanen zenden wij, als kerken, onze Missionaire artsen, en al wat noodig is voor de verpleging hunner kranken Laten wij, als kerken, den oorlogvoeren den de ambulance-dokters zenden, en al wat er noodig is -om hunne gewonden te verzorgen. Dat z.il een prediking van het Evangelie des yredes zijn door de daad. maatschappij, blijkt, dat tengevolge van de aanhoudende droogte, de veestapel van Australië sterk is achteruitgegaan. Ter wijl het b.v. in 1911 nog 92.7 millioen schapen, bezat, had ^et er einde 1915 nog slechts 68 millioen, terwijl dit ge tal einde Juni 1916 tot 66 millioen ge daald "tyas. In 4i/2 jaar is het aantal Bekapen dus met 201/» millioen vermin derd. Gelijk het Berliner Tageblalt ver neemt, is de politie te Bem een wijd ver takte verspiedingszaak op het spoor ge komen. Er bleken draden te loopen naar Zürich, Schaffliausen en Lausanne. Naar het heet zou men o.a. met pogingen to doen hebben om vee te vergiftigen en ontplofbare stoffen in fabrieken te smok kelen. Behalve militaire- is ook handels- spiöiinagè voor Engeland tegen Zwitser land ondernomen. Op de Beiersche Staatsspoorwegen zullen 4e klasse rijtuigen worden inge voerd. Landstormjaar klasse 19 02 en 1903. De minister van' oorlog heeft bepaald, dat op 10 Juli voor den landstorm moe ten worden i ngcsclireven zonder daartoe te beliooren, de personen, bedoeld in art. 1 van het Kon. besluit van 12 April 1917 (Stbkl. no. 285), voor zooveel zij zijn geboren in 1883 en 1882. De keu ring voor deze jaarklassen 1903 en 1902 zal vermoedelijk plaats hebben in Juli on Augustus, eindigende 25 Augustus. Onze Graanschepen. Te Amsterdam zijn aangekomen de Btoomschepen „Calypso" van New-York, met 166048 bushels haver. „Atlas" van New-York met 15576 zakken lijnkoeken Voor de Ned. regeering, de stoomsche pen „Nias", „Billiton" en „Sumatra" al le van Java met stukgoederen. En op 11 Juni te Amsterdam hel Stoomschip „"Amor" van Baltimore mei 154800 bushels haver voor de Ned. re- geering. Opening S.taten-Generaal Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van H. M. de Koningin op 28 Juni a.s. de Staten-Generaal zelve to openen. Minister van Oorlog. De benoeming van den opvolger van den heer Bosboom zal, naar het Vad. verneemt, nog deze week plaats hebben. Kamerverkiezingen. Het Hoofdbestuur van de Christelijk- Historische Unie noodigt, in het belang Van het slagen der Grondwetsherziening, krachtens het besluit, 7 Juni in zijn ver gadering genomen, de Kiesvcreenigingen, aangesloten bij de Unie. dringend uit, bij de verkiezing op 15 Juni, in alle districten de aftredende leden der Twee de Kamer krachtig te steunen en te stemmen. De „Cornelia" getorpedeerd. Men meldt uit Groningen d.d. giste ren Op reis van Havre naar Lissabon is in het Engelsch kanaal getorpedeerd de Ned. Schoener „Cornelia". De kapitein en de bemanning zijn to Paaimpol in Frankrijk geland. De 'schoener Cornelia" was 170 bru to ton groot, en behoorde aan de Zee vaartmaatschappij „Groningen" te Gro ningen. Ei eren. Men schrijft uit Barneveld: Niettegenstaande de Vchnvsche kippen den laatsten tijd bij duizenden naar het buitenland worden gezonden., neemt toch ook 'het' aantal regeeringseieren, die d-e Vereeniging van Eierhandelaren. alhier ont vangen, steeds toe. De afgeloopen week heeft toch deze Vereeniging niet minder dan 3.187.200 stuks die alle hier ver pakt en gestempeld zijn, naar de mij nen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gestuurd, een getal, dat in ééne jweek nog nimmer te voren bereikt is. Distributie petroleum. Naar .wij uit betrouwbare bron ver nemen, zal binnenkort tot de distributie van petroleum worden overgegaan. (R ij wiel vervoer per spoor. Met ingang van 1 Juli 1917 wordt een nieuwigheid ingevoerd, n.l. sneltreimijwi el- kaarten, kostende f 1.per stuk en gel dig voor het vervoer van een rijwiel als bagage met een sneltrein, zijnde bij de S.S. de treinen, genummerd 1 t/m. 199 en bij de H. S. M. de treinen, genummerd t/m. 299. Deze maatregel is genomen om een meer regelmatg n loop van de snel treinen te verzekeren, die thans, vooral in het drukke seizoen, dikwijls in ver traging komen tengevolge van het groole rijvvielvervoer. Het zal den reizigers ech ter mogelijk zijn hun rijwiel vooraf met een gewonen (geen sneltrein) vooruit to zenden met een gewone rijwielkaart (prijs f0.30 aan het loket, buiten de loketten f 0.2J), zoodat men het rijwiel op het station van bestemming reeds aangeko men vindt. Daartoe hebben de spoorweg maatschappijen afstand gedaan vari eten eisch, dat voor de bevrachting van een rijwiel als bagage een pLaatskaart moet Worden getoond. De Huidendistributie. De hieronder genoemde personen en firma's zijn nog erkend als hand-Maren in den zin der distributieregeling voor hui den en leder: C. A. Gunst, Oud-Vosse- meer; H. Hariog Soesman. Neuzen; fir ma Gebrs. Moens, Hulst; J A. van Pas. St. Maartensdijkfirma wed. M va.n de Reit, Goes; firma A. P. Pateer, Hulst. (M. C.) In Mem or ia m. Het 'zij mij vergund hier een enkel woord te wijden aan de nagedachtenis van wijlen dhr. L. Bosselaar, burgemeester en tangen tijd secretaris- van Grijpskerke en Meliskerke. De ijver en nauwgezetheid, waarmee deze betrekkelijk „stille in don tande" op verschillend terrein is werk zaam geweest, verdienen zulks wel. Reeds als leerling der lagere school gaf hij bljjk van goeden aanleg te bezit ten. Zijn ideaal was tpen onderwijzer te women en al mocht dit toekomst beeld geen werkelijkheid voor hem worden, hel meer dan gewone lager onderwijs, dat hij heeft genoten, heeft goeie vrucht ge dragen. Op administratief gebied, in den Werkkring waarin hij iater het meest uit blonk, is„hïj een self made man. Van de schaafbank ter gemeente-secre tarie geroepen, bleek hij daar uitstekend op zijn plaatsen blonk hij uit door zijn practischen zin, zijn scherpen blik en zijn accuratesse. Accuratesse vooral was ook, wat hij begeerde van wie onder of naast hem werkten. Ook ik dank aan den overledene me- nigen wijzen wenk of les in die rich ting, die met voorbeeldige kie-chheid ge geven werden. En steeds heb ik hem óm zijne wel willendheid, ook voor andersdenkenden, bewonderd. Trouwens, voor wie hij vriendschap ge voelde, was bij een wijs raadgever en trouw 'beschermer, tot hulp vaardig waar die maar eenigszins noodig mocht blijken. Grijpskerke en Meliskerke verloren in hunnen grijzen Burgemeester een ijve rig err-nauvvge'zet behartiger van hunne be langen. C. L o u werse. Amsterdam (Sloten), 11 Juni 1917. Bevorderd met 1 Juni tot hoofd commies post de commies le kl. K. A. Heijblom. Bij K. B. is toeslemming verleend 'aan A. /E. Hendrikse, burgemeester van Waterlandkerkje om te IJzendijke te blij ven wonen. Middelburg. Op de bovenzaal van de Sociëteit de Vergenoeging had "gister avond een openbare vergadering plaats, waarin de candidatuur van den heer Hof man door hem zelf en tmderen werd verdedigd. De zaal was geheel gevuld. De heer prof. Niermeijer opende fle vergadering en zeide. dat zeer juist door de Midd. Crt. is gezegd, dat er geen plaatselijk comité bestaat en spr. daarom zelf de leiding op zich moest nemen. De S. D. A. P. zal tegenover de in het derde district aftredende leden, de heeren mr. A. A. de Veer (A.-R.) en jhr. P. J. Boogaert (V.-L.) een éan- didaat stellen. In de beide andere di stricten zal de afdeeling geen Candida ten stellen; daar treden af in het eerste di strict de heeren dr. J. C. Bolle en L K. van der Harst J.Jz.. beiden vrijz.-dern. en in het 'tweede district de heer mr. J. J. Heijse, vrijz. (N. R. C.) Gisteravond trad alhier in het Mili tair Tehuis op voor de Ger. Vereen, v. Drankbestrijding dlir. t'. van Dam met het onderwerp „De H. S. en de Ge heelonthouding". Spr. begint met uitvoerig toe te lichten, wat we onder het alcoholisme verstaan. Hij haalt teksten aan, die sommige matige gebruikers gaarne bezigen, om hun ge bruik te verdedigen, doch die door even zoovele worden weerlegd. In heel de Schrift, aldus Spr. beluisteren we een stem, die voor de groote gevaren waar schuwt. Ten slotte wijst Spr. op het be ginsel der naastenliefde. Goes. De Burgemeester maakt bekend, dat op Dinsdag 26 Juni de verkiezing 9,al plaats "hebben van vier leden van den Gemeenteraad, tengevolge periodieke aftreding van de heeren J. C. H. Holl- mann, J. Z. Risch, D. D. v. d. Bout en A. S. J. Dekker; en op dien dag van 94 u. ter secretarie bij den Burgemees ter opgttven van candidaten kunnen wor den ingeleverd. Gisteravond ha« de rijwielherstel ler W. d. K. het ongeluk met een te herstellen motorrijwiel zoodanig tegen een regenbak in het Groene Weidje te val len dat hij bewusteloos bleef liggen en op een wagen naar de woning van zijn patroon, dhr. C. v. S., gebracht moest worden. De dadelijk ontboden genees heer constateerde dat zijn bo-rst niet ge vaarlijk inwendig gekneusd was. Hij- mocht evenwel niet naar zijn woning vervoerd worden. Heienmorgen was zijn toestand geruststellend. Aan het rijwiel was niet veel schade.' alleen de lantaarn was in elkaar gedeukt. Wilhelminadorp. Ingelanden van den Wilhelminapolder stelden in de op 11 Juni j.l. gehouden vergadering de rekening over 19161917 vast in ontvang op f 15558.59 en in uitgaaf op f 13835.416. Voor 19171918 werd het dijkgeschot op f8 per H.A. bepaald (evenals in 1916 —1917). Axel. Gistermiddag brak er boven onze gemeente een onweer los. Lte bliksem sloeg bij den landbouwer J. v. C. op de Sassing onder deze gemeente in de schuur, die spoedig was uitgebrand. Een tweetal machines werd een prooi der vlammen, overigens kon alles gered wor den. De motorspuit die spoedig ter plaatse was, bewees goede diensten. St. Maartensdijk. Maandagmiddag word door den bliksem een paard van de Gebr. de Wilde in de weide gedood. Het dier had een waarde van f 2000. Aan de Universiteit te Utrecht be vorderdtot tandarts mej 0. J. Sturm van Goes. Benoemd t.ot lid van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft, dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer. Tot onderwijzer aan de openbar- lagere school te Sclierpenisse is be noemd dhr.J J. van der Graaf alhier. Geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor het le ged. theoretisch tand heelkundig examen dhr. F C Heijblom te Middelburg. Benoemd tol onderwijzer aan do Rijkskweekschool voor onderwijzers te Deventer, de heer VV. C. Rraat, ouder wijzer aan de Rijksdagnorma illessen te (joes, zulks met ingang van 1 Sept. Goes. Heden is onder voorzitterschap van den heer I> W. Lindenbergh de jii- gemeewe vergadering gehouden van ilen Bond van /uid-Bevelaiid.-che 1 aarden- fokkers. Do ïioLulen worden gelezen ca goedgekeurd- Da Vioorzitter deelt o.m. mede dat do cursus in het voorbrongen van paarden te Goes is gehouden. 'De kas vaart er wel "bij, maar bel doel van den cursus is gedeeltelijk mislukl. Tengevolge van do keuring is maar één lid toegetreden, zoo dat het aantal is geko-men van 93 op 94. In de bestuursvergadering was beslo ten ten behoeve van de Zweedsche Com- nissie geen paaiden voor te brengen. Je voorzitter dringt ei" op aan, dat de le den de vragentij-ten betreffende de veu lenziekten spoedig ingevuld inleveren. Voor de "statistiek is di't van groot belang. De linancieele toestand is niet weinig gunstiger geworden door het verhoogen van een subsidie van f 25 tot f 100. Het bestuur s'elt voor drie veulenkeu ringen uit te schrijven, te Heinkenszand op 2 Juli, te Goes op 3 Juli en te Kruininigen op 2 Juli a.s. De prijz.enregeling is weer als het vor rige jaar. Dhr. Boone merkt op, dat op de eeno plaats soms een veulen hooger bekroond wordt, dan een beter veulen op een an dere plaats. Rpr. vreest, dat de slechte veulens nu naar die plaats gezonden zul len wonten, waar de aanvoer het geringst is. Het puntensteisel juicht hij echter niet toe. Het. Bestuur erkent, 'dat de keur meesters een moeilijke taak hebben. Het geeft er de voorkeur aan de medailles voor elke plaats afzonderlijk toe te kennlcn, Dhr. Polei) meent, dat de handel er to veel tusschen zit. IJ ij wil, dat inen mee* met het doel, de paardenfokkerij, rokende, De voorzitter merkt óp, dat de aankoop van veulens niet mag 'tegengewerkt wor den, opdat ook daardoor het fokmateri- aal beter worde. Dhr. Scheele wijst er op, dat het Stam boek ook wil, dat het beste materiaal be kroond wordt, hetzij al dan niet aange kocht. Een voorst el-Boone tot verandering van het bekroningssysteem wordt niet ge steund. De gelegenheid tor aangifte voor de keuring wordt opengesteld tot en met 23 Juni. Wat de keuring te Goes betreft, wan neer de aangifte niet voldoende is>, zal het bestuur deze doen samensmelten met die le Heinkenszand, m.a.w. laten ver vallen, zoodat de leden de keuze hebben tusschen Kruiningen en Heinkenszand. Aan het bestuur wordt overgelaten de keurmeesters te benoemen. Het zal zie buiten Zuid-Beveland zoeken. Op het lijstje staan de heeren Laco, Abr. Wisse, J. de Putter, van Hoorn en Vogelaar. Op de vraag vefti dhr. Poleij antwoordt de voorzitter, (Jat nog niet gezegd kan Worden hoeveel prijzen uitgereikt zul len woiden. De voorzitter zegt, dat de keurmeesters geheel vrij gelaten worden in do wijze van keuren. Een voorstel! om de namen der veulens op de me dailles lie zetten vanwege den Bond, wordt met algemeene stemmen goedge keurd. L a n d b ou vv b o e k h o u d e n. Tot vóór weinige jaren hielden de land bouwers bijna zonder uitzondering geen aanteekoning hunner inkomsten en uitga ven, maar daarin is in dien tijd toch wel eenige verbetering gekomen. Het theore tisch deel is ais landbouwonderwijs hun bijgebracht, maar dit is de boekhouding in liet landbouwbedrijf slechts zeer weinig ten goede gekomen, daar, vreemd genoeg, de acte landbouwkunde l.o. geen kennis daarvan vordert, zoodat de onderwijzers In den landbouw van boekhouding geen notie hebben dan na speciale studie. En dit getal is zeer klein, waardoor d« kennis van* landbouw-boekhouden of be- drijfscontröle van maar enkele landbou wers het deel wordt. En toch is dit te meer een dringende eisch geworden, om dat de fiscus een zeer algemeenen maat staf aanlegt voor de bepaling der finan- tiëele draagkracht, wat zeer ten nadeele is van hem, die, vooral bij min" gunstige jaren, niet met cijfers zijne inkomsten en noodzakelijke uitgaven (die van zijn be drijf n.l.) zwart op wit kan toonen. Een tot nog toe veel te weinig ontgonnen, maar vnirhtbare bodem wacht op bewer king, die den te verrichten arbeid lijk©-, lijk zal loonen. K u nstm est. De kunslmestcomrnissie maakt bekend: dat de 2de distributie der bestelde chi- lisalpeter, ten behoeve van de bemesting voor den oogst 1916/17, zal worden voort gezet; dat deze distributie zal plaats hebben in de provinciën Noord-Holland, Zud Hol land, Zeeland, Fries Mud —en Noord-Bra bant (Westelijk deel), en wel tot een hoe veelheid van 30 pCt. van elke door haar goedgekeurde aanvrage dat de prijs, door bestellers voor do/* ter bescliikking komende hoeveelheden ie betalen, blijft vastgesteld op f24 per 100 K,G., bruto voor ntetto in origineole

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2