Ko. 2H Dinsdag 12 Juni 1917 31e Jaargang AND, 'EILAND n Koe, rraagd, e Pers. öe Groote Oorlog. RIJVING: en, ll! M. w. cop- te koop, hrijving: vraagd, udster Centraal Comité van Antirevolutionaire Kies verenigingen. cerke. iór den 20en SSCHAART, en een Kalf GE3CHIERE ilmina's Oord. veeren, een en Mangel eden staat, J. ï.Grijpskerke. les Hengst- AS, Yrouwe Smid, Bigge- ars, ÏOOP, Wed. F. DE aard, E, Koudekerke. ni, keur uit 2, ud 15 jaar met uien- e Serooskerke. CORNELISSE, erenwagen, Janstraat 145, weg te Veere, ■en (379 R) iber 1917. vóór 22 Juni ore van Notaris irrieveulen, E, Koudekerke, 9-iarige Vaars Lig bekomen bij rerke, tegen be- !L, Arnemuiden. verstaande, bij Vrouwepolder. t gevraagd, z., Serooskerke lecht IER, Oostkapelle Serooskerke (W.) k 3 schoolgaande r V boekhandel irg- zonder kinderen vegetarisch gezin n paar weken in inco onder letter Middelburg. Uitgave van N&aml. Venn. LUCTÖR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gees: LANGE VÖRSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: iIRMA F. P- DHUIJ L. BURG. Drukkers? ioslerbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT EEKEH ^SRKDAO, Abonaem «aiagsg» Per 3 maanden fr. p>. post f 1.50 Losse nummers -0.00 1 i. Jl Prijs der AdrerfgaüiB, 14 regels f 0.60, iedere regel mieer $0 tfk 3-maal wordt 2-maal berekend, Bjj abonnement voordeelfge voorwaar^*. Bewijsnummers 5 cent. 3 Voor de stemming voor leden van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal op 15 Juni a,s. roept het Centraal Comité van 'Antirevol. Kiesvereenigingen de Kiezers in het District Hilversum op, hun stem uit te brengen op 'M r. V. H. RUT GERS en de Kiezers' in het district T i e- t jerks ter ad ee 1 op den heer C. VAN DER VOORT VAN ZIJP, aftredende anti revolutionaire Kamerleden Voorts beveelt het den Kiezers in alle districten, die aan de stemming hebbenl deel te nemen, met aandrang aan, hun stem uit te brengen op het aftredende lid, en. alzoo getrouwelijk de Afspraak te 'h ouden, door de verschillende politieke groepen ten déze gemaakt. Het Centraal Comité: Dr. A. KUYPER, Voorzitten'. Mr. A. P. R.'C. BARON v. d. BORCH v. VERWOEDE, Ass. L. F. DUYMAER VAN TWIST. Thesaurier. C. VAN DER VOORT VAN ZIJP, "Secretaris. Dem Haag, 9 Juni 1917. De Kamerverkiezing De kiezers van hel district Middelburg worden dus Vrijdag" ter stembus opge roepen. Gelijk men weel is tegenover het af tredende Kamerlid nu. E. E. v. Raalte, door enkele mannen, die zich niet gebon den achten aan de afspraak der poli tieke partijen ooi te l'aten zitten wat zit, een zekere heer Hofman candidaat, ge steld, die zijjn roem dankt aan ziijn anti pathie tegen de aanhangige Grondwets herziening. Waar partijfen overeengekomen zijn de aftredende leden nergens te ^bestrijden, ligt het voor de 'hand, dat zij; ziich na ie candidaatstelling niet terugtrekken in haar isolément, als een aftredend lid be streden wordt. En dus spreekt het van zelf, dat ook alle kiezers in het district Middelburg wien het ernst is om het voorstel tot Grondwetsherziening, waarvoor alle man in 't parlement, zoo geijverd heeft, in vei lige "haven te brengen, het spel van Hof man c.s. zullen trachten te verijdelen. De. M i d d e 1 b u r g s.c li e C o u r a n t is danig ongerust geworden omtrent onze houding in deze. We schreven ,dat deze verkiezing; ons én de onzen koud laat. Deze woord eb schijnen op het Middelburgsche redactie bureau een geweldige spanning veroor zaakt te hebben. Men schoot zeer ge agiteerd uit z'n slof en blijkbaar dert zetel van van Raalte reeds in groot gevaar wanende, ging men niet matefch te keer tegen hen. die durfden belijden, dat ze er „koud" onder bleven. De redactie van de M. Ct. verwacht toch zeker niet, dat we even warm zul- lep loopen als-in 1913, toen we ten strijde trokken Voor onzen candidaat Blum, "die met faire en unfaire middelen bestre den werd door van Raal'le'si geestvér- wanten Zoo warm worden we niet, en behoeven, we ook niet te worden, te minder nu de herkiezing van den pro-Grondwetsher- zieningScandidaat zoo goed als verze kerd is. Als we den politieken thermometer eens bij de geestverwanten van van Raalte konden aanleggen, zouden we ook niet die warmte kunnen constateeren, die hen in 1913 kenmerkte, toen ft om denzelfden persoon ging. De Middelburgslche Courant zijl dus ge rust in onze houding. Houde het blad zich steeds overtuigd, dat op het punt van partijovereenkomst allerminst onzer zijds gevaar jte duchten is. Democratisch. De Standaard driestart Het indrukwekkend politiek festijn, dat van Christ. Hist, zijde op 2931 Mei in de Residentie gevierd werd, bracht opnieuw de vraag te berde, of het toch niet doenlijk zou zijn, wat nu veelszins gescheiden leeft, en vroeger één was, we der tot eenheid te brengen. De feestelijk gestemde ontmoeting op 31 Mei moest die zoo natuurlijke vraag wel weder naar voren dringen. Vooral van Antirevolutionaire zijde had men op het festijn zelf iets van de saamhoorig- held doen doorschemeren, zoo vlak hij elkander nam men plaats, en in zulk een harmonie schaarde men zich om den Jubilaris. Te meer deed dit een besef van saam- hoorigheid naai- voren dringen, naardien het nieuwe kiesstelsel van Evenredige Vertegenwoordiging vanzelf andere ver houdingen in het leven zal roepen. Daarenboven geldt het hier een vraag stuk, dat nooit van de lucht is geweest Van de helft der vorige eeuw af mag men zeggen, dat keer op keer telkens weer de ééne maal het gevoel naar voren drong, dat men één was en als één man behoorde op te treden, en dan toch weer de andere maal de teleurstellende over tuiging dat 'tniet ging, en toch weer op te sterke toespitsing van beide zijden afstuitte. Eerst kwam in de 19e eeuw de Re veil. Toen sliep het Calvinisme. Gevolg waarvan was, dat de meeste politieke hoeren zich toen niet aansloten aan ons historisch verleden, maar veeleer aan wat in Engeland bij de Reveil en in Duitsch- land hij Schleiermachers school uitkwam. Met G reen van Prinsterer kwam toen in de tweede helft dezer eeuw ons his torisch verleden weer- aan "t woord, wat eerst den indruk maakte alsof Reveil en Historie toch wel samen kondén g&an. Weldra echter volgde er botsing. Denk maar aan Beets' uiting over de nacht- sc.hool, en aan de declaratie van 1869, De tweede maal liep 'tweer op zulk een botsing, toen Groen van Prinsterer met zijn drietal uitkwam. En- ten derden male in 1894, hij de bréuke tusschen Christ.- Hisborischen en Antirevolutionairen. Telkens is het samengaan beproefd, en toch is het telkens opnieuw mislukt. Toch gaven wij daarom onzerzijds den moed nooit op, noch lieten ooit het ide- pal der eenheid ous ontglippen. Nu staan we opnieuw voor de oude quaes tie. En zulks wel hierom, omdat thans het democratische standpunt ook aan de over zijde is ingenomen. Democratisch, niet alsof de minder ont wikkelden bet voor het zeggen moeten hebben, maar democratisch in den zin, waarin deze term steeds door ons ge bezigd is. Demos is dan heel het volk. in al zijn schakeeringen en in al zijn geledingen. Zoo konten we dan vanzelf opnieuw voor de vraag le staaii: Zal 'tnu kunnen? En dan zou ons antwoord zijn: Ook al mislukt het opnieuw, toch moet het altoos opnieuw beproefd worden. Wel te verstaan, voor zoover de band aan Gods Woord beiderzijds bindt. Anders vanzelf niet. Men roept oir, vrede In het laatste nummer van Studiën en Schetsen schrijft. Prof. Fabius dit ernstige woord Men roept om vrede. Ach, deze kreet heeft dikwerf zoo wei nig zuiveren klank. 1 Men wil vrede. Maar inmiddels worden den in verband met dezen krijg verder felijke beginselen voor de binnenlandsche staatkunde machtig gesterkt. In Rusland tiromfeert de revolutie. En elders .wordt dit met bijval begroet. In Engeland hebben mannen als Lloyd George, Bonar Law, Asquith den keer van zaken in Rusland verheerlijkt. En in den Hollandsehen tekst van President Wilson's boodschap van 2 April 1.1. aan het Congres las men: Gevoelt niet elke Amerikaan dat de prachtige, bemoedigende gebeurtenissen in Rusland onze hoop op een duurzamen vrede in de toekomst tot zekerheid heb ben gemaakt? Zij die het land best ken nen, wisten dat het Russische volk altijd in hart en ziel democratisch was. De autocratie, clie aan het hoofd van Rus- land's staatswezen stond, was in werke lijkheid niet Russisch van oorsprong en aard. Nu is die autocratie afgeschud en het groote edelmoedige Russische volk toegevoegd aan de krachten die strijden voor de wereld en voor het recht. En voorts Het verheugt ons thans de naakte fei ten te zien en te kunnen strijden voor het tot stand komen van den wereld vrede, voor de bevrijding van de. volken, toet inbegrip van het Duitsche, voor de rechten der volken, klein en groot. De 'wereld moet veilig- zijn voor de democra tie, haar vrede moet berusten op de grondsteen vari politieke vrijheid. Vrede op dergelijken grondslag, op de ontketende revolutie in de verschillende landen als onderbouw, eilieve, is dat een vrede, met ernst te zoeken? Het is alsof sommigen beducht zijn, dat de sociaal-democraten in hun ijveren voor vrede lauweren zullen oogsten. Beschamend zijn zij aldus de een voor de Christelijke kerk. Neen, roept de ander, wèl beschamend, maar voor de Christelijke staatkundige partijen. Ach. is het niet deerlijke oppervlak - kigheid? Intusschen doen de sociaal-democraben er duchtig aan mee, om aan Christen dom en Kerk hun machteloosheid te ver wijten blijkens dezen krijg. Terecht hoorde ik onlangs een predi kant er op wijzen, dat het immers vlak omgekeerd staat. Het fiasco komt niet ten laste van Christendom en Kerk, maar van eene wereldwijsheid, die gewaand heeft het te kunnen stellen huiten het Christendom, en slechts verdiend heeft, dat God de volkeren overgaf aan nog veel verschrik kelijker ellende. De sociaal-democratie, die alle gezag bestrijdt; van Christelijke grondslagen voor het staatkundig leven niet weten wil; {recht ondergeschikt maakt aan be lang; in het binnenland streeft naar een vereenigd internationaal „proletariaat", maakt toch als vredestichtervreemden indruk. Van haar is hoogstens een vrede te verwachten, die slechts wapenstilstand is, en straks tot nieuwe uitbarsting leidt. Vrede zonder deugde lijken grondslag, wat is zij? Kan, mag daarom gebeden worden? Kunnen Christenen om vrede bidden, terwijl zij ongevoelig zijn voor een anti christelijk volkenrecht en een revolutio nair staatsrecht. Kunnen "Christenen om vrede bidden, terwijl zij om dit slechts te noemen den heidens chen gruwel van het ver branden van menschenlichamen onge stoord laten doorgaan? O zeker, de welvaart wordt verwoest; heerlijke landouwen, kunstschatten, dor pen, steden worden vernield; millioenen menschenlevens worden opgeofferd. Toch is dit het ergste voor een god- delooze menschheid. E;n op wie alleen daarom voor vrede bidden, is wellicht van toepassing: „Die zijn ooren afwendt van do wet te hoo- ren, diens gebed zelf zal een gruwel zijn." (Spr. 29: 9.) Om menschen, die worden doodgescho ten, roept men wee-en-acli! Maar zelfs om menschen, die voor eeuwig verloren gaan, bekommert men zich nauwelijks. Landouwen, die vertreden worden, doen jammeren. Maar dat de geboden Gods vertreden worden, is den meesten hoog stens stof voor eenige bespiegeling. Gebed voor den vrede kan er zijn, en moet er zijn, indien en anders niet de grootste gruwel wordt geacht het verlaten van God en zijn geboden in bin nenlandsche staatkunde en buitenlandsch beleid. Dan, daarna, mag o ja! ook gedacht worden aan zooveel heerlijks, dat onder menschen en in het nienschelijke verloren gaat. Dan, daarna, mag als duizendvoudig verbeurde genade, gesmeekt worden, of wellicht de verwoestende strijd door Gods machtwoord mocht worden gestuit. Dim, daarna. Maar gaat de vrede voorop, of is het zelfs alleen om vrede te doen, welke verwachting kan er dan wezen, zelfs van het vurigste gebed? Beknopt overzicht van den toestand. We kunnen weer zeer „beknopt" zijn, wait de berichtgeving van de fronten aan gaat. Aan de Vlaamsche kust slechts afwisse lend sterk vuur zonder bijzondere ge- vechtsactiviteit. De Italianen zijn een nieuw offensief begonnen op de hoogvlakte der Zeven Gemeenten. Het zesde Italiaansche legerkorps viel in het Suganodal aan. Het Weenscbe staf communiqué meldt omtrent dezen nieuwen aanval het vol gende: „Na een zorgvuldige artillerievoorberei ding van meerdere dagen wierp de vijand gisteren op bet front tusschen Asiago en de Brenta zijn infanterie in den strijd. Ten Noord-Westen van Asiago slaagden de Italianen er met .groote offers in onze loopgraven binnen te dringen 's Avonds was de vijand er weer totaal uitgewor pen. Bijzonder hardnekkig werd bij den Mon te Casara, den Monte Zebio en in het gebied van den Monte Tor no gestreden. De Italiaansche stormloop mislukte door de dapperheid der Stiermarksche troepen. Ook in het Sugana-dal mislukten alle aanvallen van den vijand in ons artille rievuur of in gevechten op korten af stand. Aan de Isonzo geen bijzondere gebeur tenissen." Evenmin op de andere fronten. In Rusland duurt de toestand van atiar- schie nog steeds voort. Ja, de verwarring wordt met den. dag grooter. In de rede van minister Tereverzef is het ronduit gezegd: „Eenheid is onmo gelijk als elke stand er naar streeft, uit sluitend zijn eigen wenschen te verwe zenlijken." Iedere partij wil zijn eigen verlangens tot werkelijkheid maken, als bij een anar chie. Verwondering baart het- dan ook geenszins, dat soldaten aan het muiten slaan en van één legerkorps vier regimen ten oproei maken, omdat het hun wensch is niet langer meer in de loopgraven te blijven, doch naar huis te trekken. Dat vier regimenten een dergelijke revolutio naire daad kunnen stellen,- is» teekenend voor den huidigen toestand, maar nog typeerenden is het feit, dat de muitende troepen zijn ontbonden, dus waarschijnlijk naar huis zijn gezonden en alleen de raddraaiers voor den krijgsraad verschij nen. Daaruit blijkt duidelijk, dat de hui dige regeering de kracht mist of vreest, om met s cherpe middelen tegen zulk een hoogst gevaarlijke wondeplek, op te treden. President Wilson heeft een lange bood schap, vol mooie woorden, aan Rusland gezonden, om het te bewegen den oorlog voort te zetten, voor het idealistische doel, dat de president der Ver. Staten zich voorstelt. Of Wilson's boodschap echter een groo te uitwerking zal hebben op den strijdlust in Rusland is een andere, en evenmin in een woord te beantwoorden vraag. De berichten uit Rusland worden met den dag minder oorlogsgezind. De Russische Soldatenoourant aan het Rigafront schrijft: „Rusland zal geen drup pel bloed meer offeren voor het Fran- sche en in het bijzonder nog voor het Engelsche kapitalisme." De „Djen" gaat nog verder en zegt: „Engeland heeft eerst het oude, impe rialistische Tsarenrijk tot slachtoffer ge- tnaaKt en wil het nu het Russische volk en de Republiek doen. Wanneer Duitsch- land bereid is de bezette gebieden van Rusland en zijn Ixwrudgenooten terug te geven, dan scheiden zich de wegen van Engeland en Rusland. Wil Engeland dan den oorlog nog voortzetten, da,n zal Rus land dit weigeren." Men begrijpt, dat onder deze omstan digheden de voortzetting van den oorlog uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk wordt. Een toespraak van Keizer Wilhelm De bladen melden, dat de keizer bij zijn jongste bezoek aan het Westelijk front tot de onder bevel van prins Eitel Friedrich staande troepen een toespraak hield, waarin hij zeide: 'Het plan van den vijaftd was om in deze lente na lange voorbereiding door den Duitschen muur te breken en een beslissing te for- ceeren. Zijn verwachtingen zijn in rook opgegaan door de dapperheid en de ijze ren kracht van den uit ftlle Duitsche stammen opgebouwdeu muur. jVfijn gardecorps bedekt zich ook in de ze gevechten met roem. Het corps stond op de beide oorlogstooneelen steeds, waar het heetst gestreden werd. Daarom ben ik toegesneld om dit corps mijn volle erkenning en keizerlijken dank uit te spreken en tegelijkertijd den dank van het geheele vaderland. Vele jaren lang werkten wij op de exer citieterreinen om ons ten oorlog te vor men. Aan de brigade was het vergund haar vorming in zware zegevierende ge vechten te be"nutten en nieuwe dingen aan te leeren. Nu plukken wij daar de vruchten van. Ook de troepen van de 33ste infanteriedivisie hebben in de jong ste, zware dagen tot mijn volle tevre denheid gevochten. Wij willen onwankelbaar vasthouden aan de gedachte, wiaarvan wij' allen door drongen zijn: Doorvechten tot de oor- logs wil van den vijand gebroken is. Korte Oorlogsberichten. De burgemeester van Kamerijik is, volgens Havas, door de Duitschers naar J uesnoy gedeporteerd. Te Berlijn zijn twee personen, die een vlugschrift „De hoofdvijand staat in het eigen land" verspreid hadden, wegens opstöking tot klassenhaat, tot een gevan genisstraf van drie maanden veroordeeld. De vervolging tegen Klara Zetkin, die ziek'is, en tegen den aan het front zwaar gekwetsten lithograaf Hans Tittel werd geschorst. De Engeteche Zeelitrfen-Vereanigirtg noodigt de Vakvereemigingen tot oom. stemming uit over de vraag of Mm'do- nald en Jewett naar Petrograd kunnen gaan. Krijgen zij 500.000 stemmen, dan mogen zij vertrekken. Grootvorst Nikolaas Nikolajew'itsj, die dezer dagen in hechtenis is genome», zal naar St. Petersburg worden vervoerd om daar terecht te staan. Bij liet vooll- loopig onderzoek tegen Soechonilinof moe ten dingen aan het licht gekomen zijn, die tegen den grootvorst geluigen. De stand van granen en aardappe len is in Duitschland veelbelovend. Het Amerikaansche marinedeparfe*^ ment deelt mede, dat de Duitsche et» Oostenrijksche schepen, met een gezamen- lijfcen inhoud van meer dan een millioen ton, einde Juli gereed zullen zijn om zee te kiezen. In alle secttoren .van het Russische front, die door Kerenski bezocht zijo, zijn nieuwe troepen gevormd, z.g. stormooloM- nes of „bataljons van den .dood", die niets liever willen dan naar de eerste linie gezonden te worden, zoodra het sein tot den aanval zal Worden gegeven, zoo het heet. Amerika blijft leenen. Het verstrek te wederom een voorschot van 75 mil lioen 'dollar aan Engeland en een Van 3 millioen aan Servië. In dezen tijd worden de jeugdigen- tot de hoogste posten geroepen. Graaf Moritz Esterliazy von Galantha, de nieu we Hongaarsche premier, is pas 36 jaar. Zijn moeder is een prinses Schwarzenberg. Moritz Esterliazy is erfelijk lid van het Huis van afgevaardigden. Trots zijn hoog adellijke afkomst, is hij een democraat In Spanje is een kabipet geformeerd met Dato als minister-president, markies Lema als minister van binnenlandsche zaken en generaal Rivera als minister Van oorlog. Te Dublin is een inspecteur van politie gedood bij een relletje tengevol ge van de arrestatie van den agitator graaf Plunkett, die in een verboden ven ê'adering het woord trachtte te voeren. Tegenover de herhaaldelijk opgedo ken wenschen om de wetgevende peri ode van den Duitschen rijksdag ook tot na het sluiten van den vrede te ver lengen, wordt uit parlementaire leringen gemeld, dat daarvan geen sprake kan zijn. Reeds in de rijksdagoommissie is men overeenstemmend de meening toegedaan, dat onmiddellijk na het sluiten van den vrede nieuwe verkiezingen voor den rijks dag zouden moeten plaats hebben. Ook de vertegenwoordigers der regeering ne men dit standpunt in. De Spaansche gezant te Berlijn deel de aan het ministerie van bpiteniiandt sche zaken mede, dat volgens een of ficieel aan hem gezonden bericht, de re publiek San Dominguo op voorbeeld van de Ver. Staten de diplomatieke be trekkingen met Duitschland afbreekt. Do behartiging der Duitsche belangen in de republiek zal door Spanje waargenomen worden. Ilavas meldt, dat pogingen dei: Oos« tenrijkers om onderhandelingen t© begi n; nen om een afzonderlijken vrede met Rusr land, totaal mislukt zijn. De Engelsche admiraliteit meldtj Uit een pas uitgevoerden verkennings tocht blijkt, dat alle groote schepen uit Ostende verwijderd zijn. De twee torpe dojagers, waarvan onlangs melding is ge maakt, zijn naar Zeébrugge gesleept Ver moedelijk zijn zij bij het bombardement beschadigd. De haven biedt een dood- schen aanblik. Te Dusseldorf is Kommerzienrafc Schöndorff wegens oorlogswoeker bij le veringen aan het Roode Kruis, in welks bestuur hij zitting had, in hechtenis ge- nomen. Tegen een borgtocht van tweo millioen mark is hij voorloopig op vrijt» voeten gesteld. [Te M. Gladbach zijn bij een inwoner door inbrekers 27.000 mark aan stukken in de oorlogsleening en een groote partij kostbare buitenlandsche munten gestolen. Aan het postkantoor te Barmen is een aangeteekende brief met 13.000 mark go- stolen. Men meldt aan de N. R. C., dat de vlieger Theodor Schauenburg, reser ve-luitenant, een pionier van het Duit sche vliegwezen en de man, die de eer ste bommen uit vliegtuigen heeft gewor pen, in de uitoefening van zijn beroep omgekomen is. Uit het jaarverslag van de Austra lische, Ih'andels-, landelijke- en financiëele

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1