Kerknisuws. Onderwijs, Landbouw en Veeteelt. Gamengd Nieuwe mogelijk haar karakterfouten te bestrij den. Veel wederwaardigheden heeft zij in haar jeugd. De Perrens raken aan la- ger wal, die eene Zuster sterft, de andere verlaat het huis en Chrystie blijft over met „oom Matthias", den oudsten der Perrens. dien zij (nu in Londen in een Armoedige woning) verpleegt en verzorgt en voor wien zij arbeidt. Later komt zij er bovenop, ze maakt meer geld van haar schilderstukken dan aanvankelijk en tenslotte komt een oom, die zich in In dië een vermogen bijeengegaard heeft, zijn nichtje zoeken. Chrystie erft diens groote Jorturn en huwt met een beminnelijken iongen, dien zij in haar eerste jaren ten kuize der Perrens heeft leeren kennen. Wij meenden goed te doen met deze bijzonderheden belangstelling te wékken voor ons nieuwe feuilleton, met de plaat sing waarvan we binnenkort een aanvang zullen maken. Moge het met genoegen ge volgd worden en moge het grooten zte- geo verspreiden. De algemeene jaarvergadering van ie Yereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen ia Zeeland zal dit jaar niet, zooals gewoonlijk .te Middelburg iworden gehouden, maar te Bergen op Zoom op de stichting „Vrederust" zelf en wel op Woensdag 2d Juni a.s. Is hierdoor voor vele afgevaardigden de reis wat verder en de onkosten voor do afdeelingen grooter, hiertegenover staat oen groot voordeel n.l., dat de afgevaar digden en verdere belangstellenden nu met eigen oogen de stichting kunnen zien •m later in de vergadering der afdeeling miet alleen verslag "uit "te brengen van de algemeene vergadering, doch ook mede te deelen den indruk welke de stichting •p hen en anderen heeft gemaakt. Meer bekendheid er mee zal ook meer liefde op wek kon. Middelburg. Zaterdagavond begon een aaooWweuwe Haven alhier liggend Bel gisch jafcht water te maken. Eerst trachtte men door pompen het scheepje drijvend te houden, maar toen dit niet voldoende •pschoot werd de inventaris er uit gehaald M met roeibooten naar den overkant ge bracht, waar de goederen in het huis van bewaring werden ondergebracht. Zon dag was het water tot op het dek ge komen. Zondagmiddag werd ontdekt, dat het in het verbrande gebouw in de Bel- linkstraat nog smeulde en moest er door personeel van de stad schuur nog weder .water op het brandende deel worden ge- .worpen. does. In de Zaterdag gehouden ver gadering van ingelanden van den „de Perponcherpolder" werd de rekening over 19161917 vastgesteld in ontvang op 'f 1858.55 en in uitgaaf op f 1185.45. De begrooting voor 19171918 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 1930.49 en het dijkgeschot. evenals in 19161917, bepaald op f 7 per H.A. De heer W. Kakebeeke werd herbe noemd tot dijkgraaf. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli a.s., voor den itfijd van één jaar benoemd tot ass's ent bij hel Rijksbureau: tot Onderzoek van Handelswaren te Lei den, de heer F. L. Weiss, scheikundig ingenieur, thans hoofd-assistent aan het Rijkslandbouwproefstation ie Goes. Ingelanden van den Goeschenpolder stelden in de op 11 Juni 1917 gehou den vergadering de rekening over '1916/17 vast in ontvang op f4865.94 en in uit gaaf op f 4087.45. De begrooting voor 1917 18 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 4706.83 en de uilkeering over de schotbare gron den bepaald op f2 per H.A. De heer J. Zandee Az. te 's-Heer Hendrikskin- deren werd benoemd tot gezworene, zulks ter voorziening in de vacature ont staan tengevolge het overlijden van den heer A. Zandee. Vlissingen. De mailboot „Zeeland", dio Zaterdagavond alhier terugkeerde, is naar de binnenhaven verhaald, maar lag daar Zondag nog onder stoom. In hoever het schutten der boot door de sluizen in verband staat met het voor langer tijd stil leggen der booten, valt niet te zeggen. Wel dient opgemerkt, dat in de bui tenhaven baggerwerk wordt uitgevoerd en een ponton tijdelijk weggenomen is, zoo dat ook dit zeer goed de reden kan gijn. De „Msb." verneemt, dat de mail boot „Zeeland" binnenkort weer een reis naar Engeland zal maken. Klnetinge. Volgens de Staatscourant is do heer J. E. Feisser, arts alhier, bij beschikking van den minister van bin- Aondandsche zaken voor het tijdvak van 1' Juli tot en met 31 Dec. buiten bezwaar ran 's Rijks schatkist, benoemd tot as sistent bij de kinderziekten a. d. univer siteit te Groningen. Hedenmorgen vergaderde de go meenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer C. G- van Liere. De voorzitter deelde mede, dat de ver kiezingen voor leien van den raad bepaald zijn op 6 en 18 Juli. Een wijziging in 'de instructie van den gem -ontvanger werd goedgekeurd. Een verzoek van W. H,oo- |-p - 'ger, arbeider, on' -or gent.-rekening zijn ongelukkigen zoon in een inrichting te doen opnemen, wordt in handen van B. en W„ gesteld. B. en W. stelden' voor een verzoek van de afd. Goes van den Bond van Ned. Onderw. om salarisverhoo- ytag voor kennisgeving aan te nemen, wijl pas duurte toeslag gegeven is. Dhr. Lens hoek wijst er op. dat de salarissen in Zeeland ongunstig afsteken bij die in an dere provincies. De voorzitter zegt, dat de zaak nog besproken zal worden op de ver gadering van burgemeesters en secreta rissen. B. en W. zullen bij de begrooting 's hoeren Lenshoek s wensch Ier harte ne men. Weth. v. Liere vond het verzoek kras en onbetamelijk, doch is er voor dat B. en W. het initiatief nomen. Het adres wordt daarop geacht voor kennisge ving te zijn aangenomen. Vervolgens was aan de orde de ont slagaanvrage van den heer J. E. Feis ser en de sollicitatie van den heer K. II. Wouida. B. en W. stelden voor het gevraagde! pntslag eervol te verleenen en dhr. Wou- da met 1 Juli tijdelijk voor een half jaar te benoemen tot gein. geneesheer. Dhr. Lenshoek verzette zich tegen dit voorstel. Hij wil, dat B. en W. benoemen on niet de vertrekkende geneesheer. Spr. stelt voor. dat een oproeping gedaan wor de tegen 1 Juli of 1 Aug. l)hr. Trimpe is voor het voorstel van B. en W., om dat (h'tf den indruk gekregen heeft, lat omtrent de opvolging als gem. geneesheer geen afspraak was gemaakt. 'Toen dhr F. een plaatsvervanger nam tijdens vacan- tie, was van een benoeming nog geen, sprake. Dhr. Kolo wil dhr. Wouda voor een half jaar benoemen, langer niel. Mot 5 tegen 1 stem (Lenshoek) wordt beslo ten geen oproeping te doen, nadat met algemeene stemmen besloten was dhr. J. E. Feisser tegen 1 Juli eervol ontslag te verleenen. Daarop wordt, alleen met do stem van dhr. Lenshoek tegen, de heer K H. Wouda met ingang van 1 Juli tijdelijk voor een half jaar benoemd tot gem. geneesheer. B. en W. stellen voor hen te machti gen tot bestrating van hel voetpad aan het Bergpad. De huiseigenaren zullen, als do gemeente voor een straatje van 1.50 M. breedte zorgt, de kosten van drie rioleer- putten op zich nemen. Op voorstel van dhr. Lenshoek, die cr op wijst, dat sinds Febr. de bouwmaterialen weer veel in prijs gestegen zijn, wordt bestoten een nieuwe begrooting tc doen opmaken, om daarna een nieuw voorstel in te dienen. Verder stellen B. en W', voor op het advies van de Gezondheidscommissie om huizen van Straub, J. Gele en L. Dekker onbewoonbaar te verklaren en dat van P. C. OeJe te doen verbeteren, niet in te gaan, omdat er woningnood heerscht.. Dhr. Lenshoek verzet zich hiertegen, vindt het een schandaal, dat zulke krotten nog verhuurd worden en werpt alle verant woordelijkheid op de eigenaren, als de huurders gedupeerd worden. Spr. wil dus onbewoonbaarverklaring. B. etn W. en dhr. Trimpe wijzen er op, dat de huurders dan op straal komen to staan. De voorzitter zegt. dat hij met den Insp. dei' Volksgezondheid gespro ken heeft over bevordering van den wo ningbouw; het wachten is op de vast stelling van den verkeersweg. Dhr. Trimpe zegt. dat ook door de lokaalspoor bouw terrein vrij komt. Na langdurige bespre king wordt gestemd over B. en W.'s .voor stel. Vóór Eversdijk, Trimpe en Brujjn- zeel. Tegen: weth. van Liere, Lenshoek en Kole. Deze kwestie komt dus een volgenden keer weer aan de orde. Wijzigingen in begroolingen worden goedgekeurd en het koliier voor de bon denbelasting vastgesteld. Bij de rondvraag deelde dhr Lenshoek mede, waar hij als raadslid aan de| beurt van aftreding is dat hij geen nieuwe be noeming meer zal aannemen. Ofschoon alle raadsleden het in het beiang vani de gemeente achten dat dhr. Lenshoek zich "weer beschikbaar zal stellen, blijft dhr. Lenshoek bij zijn eenmaal genomen be sluit. Nisse. Zatermiddag klom een 3-jarig knaapje op een ijzeren afheining en had het ongeluk er af te glijden, waarbij een der ijzeren staven geheel door zijn wang drong en een ernstige wonde ontstond. Dr. Klos, 'die spoedig ter plaatse was. verleende heelkundige hulp. Waarde. Bij de periodieke aftreding als lid van den gemeenteraad zijn aan de beurt de heeren C. Thorenaar, auti-rev. J. J. Mol, vrijz.; M. Wes'tstrate Cz., vrij-z* Candidaatstelling 26 Juni a.s. Rilland-Bath. Zaterdagavond werd door de kommiezen te Bath aangehouden een hoogaarts, waarin ep geheime wijze on geveer 200 K.G. plantenvet was verbor gen, om uitgevoerd te worden. Het vaar tuig werd in beslag genomen en de schip per W. de M., wonende in den Anna- Mariapolder alhier, zal naar Middelburg worden overgebracht. Siavenisse. In de Zaterdag gehouden vergadering van ingelanden van den pol der Oud-Kempenshofstede bleek, dat de ontvangsten over 1916 hadden bedragen f 1906,51 en de uitgaven f 1742.221/2, goed slot f 164.28i/2- De begrooting 19171918 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f2227.94i/2. Tot gezworen werd be noemd de heer C. L. Dorst Jz., die 1 Aug. a.s. periodiek aan de beurt van aftreding is. Als leden van den gemeenteraad moeten dit jaar aftreden de heeren 'C. Steendrjk, wethouder, H. J. Dorst en C. L. Potappel. De tendidaatstelling is u"- paald op 26 dezer. Zierikzee Alhier is opgericht de Naam- looze Vennootschap „De Schelde-Bank", die ten doel heeft het uitoefenen van het kassiers-bankiers en spaarkasbedrijï. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oude-Tonge, J. H. Kos ter te 's Grevelduin-Fapelle; te Bra- kel (tooz.), B. N. B. Bouthoorn, cand. te Dordrecht; te El burg, dr. M. M. den Hertog te 's Gravenhage. De beterschap van ds. J. J. van Noort neemt toe. Middelburg. Voor de verkiezing van een notabele in de Ned. Herv. Kerk alhier op Woensdag a.s. zijn candidaat gesteld door do C'onfessioneele Kiesver. dhr. A. C. v. 4- Hooft, wiens candidatuur ook door do Ethische Kiesvor. wordt gesteund, cn dhr. W. de Graaf door de Kiesvereeni- ging voor Evenredige Vertegenwoordiging. Ovezand. Gekozen tot notabel bij de Ileiv. Gein., vacature S. Hundersmarck, dhr. S. H. Bakker. Ritthem. In de vacature wijlen J. Wal- ravo is lot president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk gekozen dhr. W. Cevaal Pz. en tot kerkvoogd dhr. J. Meliefste. Goref. Kerken. Aangenomen naar Nieuw-Dordrecht, door M. Post te Gees. Wij lezen jn ,,De Nederlander" o.m. De lijst van predikbeurten voor de Ved. Herv. Kerk te 's Gravenhage biedt he den (Zaterdag) eene verrassing, die niet nalaten zal alom in den lande de aan dacht te trekkende predikbeurt voor dr. Cramer wordt morgenochtend (Zon dag 10 Juni) vervuld door... ds. J. B. Netelenbos, predikant bij de Geref. Kerk van Middelburg. Voor zoover wij weten is dit do perste maai dat een predikant der in 1886 geformeerde Kerken zich op den kansel begeeft in eene gewone gods dienstoefening der Ned. Hetv. Kerk. Niet alleen staat zijn optreden morgen geheel los van de op hem pas geoefende critiek, want hij heeft reeds geruimen tijd nog vóór zijn spreken in de Utrecht- sche vergadering, zich bereid verklaard to gejegenertijd in de Herv. Kerk te zullen optreden, maar dit optreden heeft geen ander bedoelen dan het Evangelie naar zijne (Gereformeerde) opvatting te predi ken daar waar de gelegenheid er toe ge boden wordt. Mej. llappie te Borssele is be noemd tot onderw ij ze ros aan de Open bare Lagere School te 'Bresikens. Geslaagd voor het candidaadsexamen in de rechten aan de V. U. de heer F. Heemskerk (êujn lande) Vanwege de Unie van Cbr. Onder wijzers zal 16 Juni te Leek (Gr.) een pro- pagandavergadering gehouden worden. De toestand van prof. dr. J. Woltjer is de laatste dagen weer ernstiger ge worden. Op de Nunspeetsche heide houdt de Ned. Christen Studenten Vereeniging van 913 Juli haar 22ste Zomerconferentie. De Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam be richt, dat liare eerstvolgende examens zui len woiden gehouden op 23, 24 en 25 Juli in Boekhouden, Nederlandsche, Fran- sólie, Engelsc-he, Duitsche en Spoausche Handelscorrespondentie, alsmede Stenogra fie, uitsluitend des avonds. Boekhouden gedurende 3 avonden, Taalexamems en Stenografie 1 avond. Dc heer J. Zuidweg. geboren te Heinkenszand, thans 1-eraar in de Duit sche taal aan het Willem T/od:-wijkgym nasium te Groningen, is met ingang van 1 September tevens benoemd tot leeraar in dezelfde taal aan de Chr. H. B. S. met 5 j. cursus te Groningen. Door het hoofdbestuur der vereeni ging van Hoofden van Soholen in Ne derland is aan Gedeputeerde Staten in idle provincies een adres gericht om bij de goedkeuring der voorgestelde jaarwed den voor openbare onderwijzers >vel te willen letten op die voor de hoofden van scholen. Adressant neemt de vrij heid te vermelden, dat in don laatsten tijd herhaaldelijk gemeentelijke verordenin gen zijn vastgesteld en goedgekeurd, waar bij het maximum salaris van het hoofd der istchool óf in het geheel niet óf slechts met een gering bedrag het ma ximum salaris van de onderwijzers aan dezelfde school te boven gaat. Het acht dat niet alleen een misken ning van de positie, welke aan het hoofd der school toekomt, maar is bovendien van oordeel, dat het gering aantal sol licitanten naar de betrekking van hoofd der school op vele plaatsen aan die on juiste verhouding moet worden toege schreven. Goed, beter, best Do tijdsomstandigheden der laatste 3 jaren hebben meer dan ooit de groote beteekenis vat "en kunstmest aang-'onnd, inzonderheid va: de stikstofmeststoi n. Dat in deze tijden .abnormaal in me nigerlei opzicht, allerlei minderwaardige meststoffen aan den man gebracht wor den, is een verschijnsel van voorbijgaan- den aard. Zc verdwijnen weer van de markt, om ter gelegener tfd onder andere namen weer pp te duiken. Van veel' grooter beteekenis voor land- en tuinbouw is het meer op den voorgrond treden van sérieuse meststoffen, die. wij zullen niet zeggen de oude, beproefde kunst meststoffen trachten te verdringen, (ver dringen is een leelijk woord), maar die strijden voor haar plaatsje onder de zon. Die strij 1 komt natuurlijk den landbouw ten goede, voor zoover hjj een waarborg is tegen een ongewenscht monopolie van één dezer meststoffen. Terwille "van het groote belang, dat land- en tuinbouw heb ben bij een overvloed van stiksfofinest- meststoffen zijn er in de Jaren 1907 1912 eene groote menigte Rijksproefvelden aan gelegd, ter vergelijking van de waarde ran verscliillende stikstofmesten. Wij kunnen in ons kort bestek geen uitvoerige me- dedoelingen doenwie deze verlangt, vrage den secretaris eener landbouwver- eeniging do Beknopte Verslagen der Rijks- landbouwproefvelden over 19071912 aan. Daarin .kan men heel ved wetens waardigs vinden, omtrent de hedendaag- sche stikstofmesten: Chihsalpeter, Zwa velzure Ammoniak, Kalksalpeler en Kalk- stikstof Wij bepalen ons, daar onze lezers- hooft Izakelijk op de klei wonen, tot" deze enkele, maar dan ook zeer gewichtige gevolgtrekking (zie bladzij 10 van het Beknopt Verslag der Land bouw proef velden over 1910 1911—1912), op klei grond heeft geen enkele der drie an dere meststoffen het tegen Chili kunnen houden." Dit oordeel gold de werking der verschillende stikstofmesten op aard appelen; doch ook voor de werking op granen en suikerbieten geldt hetzelfde oordeel. ChilLsalpeier, zwavelzure ammo niak, kalk-salpeter en stikstoffcdk zijp vier zeer geede stikstofmesten. doch hel Chi- lisalpeter staat nog altijl bovenaan, ze r na op den voel gevolgd door den zwavel zuren ammoniak. In do naaste toekomst zal do strijd voornamelijk gaan tussohen Chilisalpeter en Zwavelzuren ammoniak en in dien strijd zal de prijs dezer twee stikstof mesten een gewichtige factor zijn. Zoo als de zaken nu staan, mag men voor zwavelzuren ammoniak absoluut niet meer betalen dan voor Chilisalpe.er. O n g e 1 u k k e n. Bij -het zwommen in de Javakade te Amsterdam is een 22-jiuige man veidronk n. Te Gendt is een man hij het omhakken van een wilg.'boom onder den boom geraakt en onmiddellijk gedood. Te Buggenum is een korporaal bij het zwemmen in de Maas verdronken. Een 5-jarig meisje te Waddinxveen geraakte ongemerkt in de Gouwe en verdronk. Te Rotterdam is bij het verrichten van werkzaamhe den op het met platen asbest bedekte dak van de ankerkettingfabriek Holland, aan den KeileWeg een metselaar door dat dak gevallen en in de grofsmede rij terecht gekomen. In bewusteloozen toe stand is hij met een gebroken schedel, een hoofdwond on een gebroken dijbeen naar het Ziekenhuis gebracht. Onweer. Tijdens een hevig on weer, dat zich hoven de gemeente Be- zoijen (N.Br.) ontlastte werd de bakker II. B. door het hemelvuur getroffen. Verscheidene koeien werden voorts door den bliksem geraakt en gedood. Zatenlag werd een troep soldaten bij Bag- gelshuisen door den bliksem getroffen en één soldaat werd gedoodvijf anderen weiden bewusteloos, do h konden spoe dig worden bijgebracht. Men meldt uit Giesbeek aan den IJsel: Het huis van L. is door den bliksem getroffen en geheel in de ascJi gelogd. V a 1 s c. h e munters. Een der door de politie te Heerlen in hechte nis genomen Oostenrijkers, een fotograaf, heeft het namaken van zilverbons van f2.50, volgens de „N. R. Crt." bekend Zinken platen en andere benoodigdhe- den, die bij de vervaardiging van de valsohe bons hadden gediend, zijn in een bosch buiten de gemeente opgespoord. De moord te R enk urn. Nailer vernemen we omtrent den moord nabij Renkum: Omstreeks half negen uur ont moet" de jachtopziener M van Bek. in de nabijheid van het hotel Wolfheze een heer, gekleed in gtroenjagcrscostuum, die 'n buks droeg. Toen hij op de vraag of hij een wapen macht diagen geen vol doende antwoord gaf en de veldwaahter hem de buks wilde afnemen, ontstond een worsteling. Toen de veldwachter de buks afgenomen had, nam de persoon een revolver en schoot den veldwachter in tegenwoordigheid van verschillende personen pardoes dood. Vóór de omstan ders goed begrepen wat er eigenlijk ge beurd was, was dc heer verdwenen. De overledene laat een vrouw met vijf - kin deren achter. Volgens inlichtingen aan het station Wolfheze heeft hij daar te drinken ge vraagd en is toen giaan loepen in de rich ting Ede. De burgemeester van Renkum was spoedig ter plaatse, evenals het par ket. De gemeente- en rijkspolitie begonnen een achtervolging. De persoon die in Wolfhezen een on bezoldigd rijksveldwachter heeft doodge schoten is ook in Ede gezien en bevindt zich daar nog steeds in de bosschen. Twee wielrijders sommeerde hij halt te houden, en toen dezen daaraan geen ge volg gaven, schoot hij, waarop beide per sonen, de een in den rug, en dc andere in het zitvlak wei-den gewond. Bewapende wielrijders'en een afdeelin;. i .airen te voet eken thans de bosschen af. Zijn geweer en tasch heeft hij weggeworpen. Deze zijn door do politie in beslag ge nomen. Men vermoedt met een waanzinngie te doen te h -bben'. Later werd uit Arnhem gemeld: De moordenaar van den boschwachter van Beek te Wolfhezen is te Arnhem in het volkslogenient gearresteerd. Bij zijn omzwerving in de omgeving werden twee militairen door hem aangeschoten, een in den arm. den ander in het zitvlak. Bij zijn arrestatie loste hij nog vier revolveisch >ten waar an een dei m -pee teur van politie, den heer Imvink in het rechterdij been trof De heer Lovink m >est in het Diaconessenhuis worden opgeno men. De moordenaar R„ te Arnhem ge boren, oud '21 jaar, was nog in het lie- zit van een revolver van het grootste kaliber en patronen. i 1 d e varkens. Men meldt uit Voorthuizen Gedurende geruimen tijd zijn de stre ken hier onder Boeschoten en Gardereu onveilig gemaakt door de aanwezigheid van een of inoer wilde zwijnen. Ontzet tend isi de schade, welke aan de land bouwgewassen wordt toegebracht. In een nacht worden gcheele velden als het wa re omgeploegd. Van de daarop staande vruchten komt nagenoeg nets terecliL Overdag houden de dieren zich meestal schuil in laag kreupelhout of lage dicht begroeide dennen, zoadat, daarom reeds hun vangst uiterst moeilijk is. Doch hier om niet alleen. De bevolking is bang voor de dieren, die inderdaad, als zo jongen hebben gevaarlijk zijn. Zelfs de Veluwsohe wiMstroopers. anders niet voor een kleintje vervaard, en werkelijk iu dezen tijd wel belust op een goed stuif wild, mijden ze. Eindelijk is het deze week aan dcni jachtopziener van fhr. Boreel gelukt, o# diens jachtgoederen onder Groot Sprief een reusachtig dier neer te leggen, het welk ver over de 100 K.G. woog. Dit tot groote gerustheid van de omwonende bevolking, wien zulk een treffend schot ontzettend veel waard is. Huis van Bewaring. Het vol gende is heusch te Amsterdam gebeurd zegt „Het Volk": Twee Belgische dames gaan uit, ge wapend ieder 'met een parapluie. liet weer klaart op en zij willen gra;tg de verve lende parapluie kwijt. Bij het Leidscho plein worden zij plotseling ver. ukt dooi den ui'n menden Hollands hen organ sa- tiegeest, want zij ontdekken het „Huis van Bewaring". Onmiddellijk schellen zij aan eer ste schrik: het overgaan vr.n een zware hel. Een man verschijnt met een rare pet o])1 het hoofd. Beleefd worden twee parapiuies ove:gereikl. Tweeie sch ik: de man met de pet groint nijdig- ,,Het is hier de gevangenis". Dajnes onthutst af met de parapiuies. Advertentie-oplichter. Een bedrogen uitgever schrijft aan „Het Volk": „Een nieuwe manier om zich ten koste van anderen te bevoordeelen, wordt door een bloemboilenhandelaar in de provin cie Groningen toegepast. Deze man geeft hij heeft daarvoor stierlijk gedrukte kaarten aan allerlei kle nere bladen emr tijdschriften advertenties op. in welke hij aan particulieren zijn begonia's! of monbretia's, etc. te koop aanbiedt voor ihun tuinen. De advertentie, voor meer dere malen en zonder naar den prijs "te vragen, opgegeven, wordt natuurlijk gre tig geplaatst; de kaart, waarbij ze opge geven wordt, vermeldt echter niet den naam van den Irandelaar, maar den een of anderen mooi klinkenden naam, dien hij voor deze gelegenheid aan zijn kwee- kerijlje of handeltje geeft. Wordt aan dit adres over de advertentiekos'en gedispo neerd, dan komt de kwitantie onbetaald terug; fop brieven wordt nie'. geantwoord. Een volgende maal kiest hij een stuik of wat andere bladen uil, maar dan heeft, om niet in den kijker te loopen, zijn zaak een anderen, niet minder mooien naamt gekregen en wellicht komt hij onder ecu derden of zooveelsten naam bijl de eer- ste-opgeliehlen nog wel eens terug. Onz© dure procedure maakt bij kleinere bedra gen een dergelijk bedrijf gevaarloos-, ln- tusschen zij men op zijn hoede." Smokkel wee. Hoe treurig de gevolgen van den smokkelhandel zijn. kaa men zien bij het gezin P. te Breedevoort. De vader van dit arbeidersgezin is uit gewezen en verblijft in Duitschland. De moeder zit in preventieve hechtenis te Zutfen. De oudste zoon was in militairen dienst, kwam met verlof in Aalten, werd wegens smokkelen bekeurd, en deserteer de; hij houdt zich in Duitschland op. De tweede zoon is uitgewezen en zit in Veenhuizen. De derde zoon zal hoogst waarschijnlijk ter beschikking van de regeering worden gesteld. De vierde zoon zit al in een inrichting te Heerlen. De reist, 4 kleinen van 12 tot 2 jaar. is nog in het „ouderlijk" huis te Breeder voort. Dit. is niet het eenige gezin, dat. door de Smokkelarij te gronde wordt ge richt. Eenroeibootjeomgeslagen. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteravond omstreek* 9 uur sloeg ee* roeibootje om in het Noord-Hollandsch Kanaal bij het Julianapark en waari* zich twee meisjes en twee ionaens be vonden. Doordat zich wellicht in dit „vrije gebied" een der jeugdige zwem mers aan de boot wilde .(klampen, had dit Vïeeselijk ongeluk plaats, waarbij het orloopig een persoon het levari kostte. De twee jongens en een der mete-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2