So 309 Zaterdag 9 Juni 191? 31e Jaargang Uit de Pers, Se Qrooie Oorlog, Uit de Provincie. Uitgave van «s> Naaral. Vena. LUCTQR ET EMEJtGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gees: CANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: fIRMA P. P. DHUJJ L. BURG. Drukkers i losterbaan Le Coin tre, Goes. De Schrift bewaarheid. Luctor et E uier go schrijft: De internationale toestand vertoont zich i voor den toeschouwer steeds meer als een hopeloos ineengeward kluwen. Ilaat aan beide zijden. Misverstand vaak onder bondgenooten. Scherpe woordenwisseling tusschen de genen, die in het geding toch één partij vormen. Opzweeping der hartstochten. Verheerlijking van de misdaad. Vertreding van alle menschelijke en goddelijke wetten. Het onrecht ten troon verbeven. Aanhitsing tot nieuwe bloedvergieting. Organisatie van nieuwe bloedbaden. En daartusschèn en tegen de stem van die om vrede roepen. Socialisten maken zich op, om de we reld te zegenen met duurzamen vrede. Maar ook hier geen eenheid. De regeeringen soms openlijk, sotgs be dekt tegen een socialistisch congres. De socialisten zélf verdeeld, hopeloos. Stockholm roept alle socialisten. Maar Rusland roept ze evenzeer. En Engeland bereidt een conferentie voor van enkel entente-socialisten. Is het niet liet beeld, dat de Schrift zoo duidelijk teekent: Waar nijd en twistgierigheid is, al daar is verwarring en alle boo ze handel. Beknopt ovsrzicbt van den tossjarid. Hot resultaat van den strijd in België is niet anders dan wij gisteren gemeld hebben. D© Duitschers erkennen, dat het den Engelschen gelukt is bjj St. Eloi, Wyt- schaete en Meessen, met behulp van .tal rijke riiijnontploffingen, in de „Duitsche stellingen door te breken en na „hardnek kige wisselvallige'r gevechten tot voorbij Wytschaete en Meessen door te dringen. Hierover zijn partijen het dus wel eens. Doch minder eenstemmig is men aangaan de de verliezen. Be Duitschers beweren, dat d© vijand de overwinning behaald beeft ten koste van groote offers. Daarte genover meldt Londen „Groote aantallen Duitsche gesneuvel den liggen in de genomen posities en bewijzen hoe ernstig de vijandelijke ver liezen zijn, waarvan het meerendeel weer door do Beieren gedragen wordt. Onze verliezen 'zijn gering". Het is een gewoon verschijnsel in de oorlogsberichtgeving, dat de taxaties van de verliezen door den vijand geleden nog al uiteenloopen. "We schenken er dus geen bijzondere aandacht aan. Van meer belang is het te weten of de aanval thans gestuit is of dat de strijd nog in het aanvalstadium is. Op dit punt laten de verschillende com- muniqué's ons in onzekerheid. Uit het Duitsche groot-hoófdkwartier toch wordt gemeld: „Een krachtige tegenaanval-door de gar de en de Beiersche troepen wierp den vijand op Meessen terug. Verder noordelijk werd hij door versche reserve-troepen tot staan gebracht. Later werden onze dapper vechtende regimenten laft de naar het Westen voor uitspringende bocht op een vooraf inge richte stelling tusschen den Kanaalhoek, ten N. van Hollebeeke, en het Douve- terrein, 2 K.M. ten \V. van Warneton, teruggenomen". En Havas zegt, dat de krachtige druk op het Westfront voortduurt en slechts nog krachtiger kan worden. Be toekomst zal leeren, of dit laatste waar is, en of het Engelsche succes even redig zal worden aan de voorbereiding, welke een record in oorlogsgeweld moet geweest zijn. Vlak voor de operatie werd een mijn- operatie ondernomen, 'de grootste, welke ooit beproefd werd. Een lange reeks mij nen, waarvan sommige naar het heet, meer dan een jaar geleden gegraven wa ren, werden langs de vijandelijke stellin gen tot ontploffing gebracht. Meer dan een millioen pond ontploffingsstoffen van zeer hooge'ontploffingskracht deden den bodem openscheuren en uiteenbarsten en ailes uiteenvliegen, wat. zich in de buurt bevond. Wat de verdere ontwikkeling van den strijd betreft, we willen ons niet aan berekeningen wagen, maar de ervarin gen, die de geallieerden op het Wjest- front hebben opgedaan bij zoovele vroe gere aanvallen, maant tot groote voor^ zichtigheid. VeZeeuw De verwijderde strategische doelen, die de Engelschen zouden kunnen hebben, zou men in verscheidenheid kunnen op sommen. Men zou er een poging in kun nen zien cm bet voornaamste steunpunt der Duitschers van hun rechtervleugel, Rijsel, van het Noorden af, om te trek ken. Men zou er ook een poging in kun nen zien om de Duitschers te dwingen hun uitersten rechtervleugel van de zee terug te trekken, waardoor voor de Duit schers de Zoo belangrijke bases voor hun U-oorlog verloren zonden gaan. Voorzichtigheid bij het oordeelen is dus wel geraden. De eerste Amerikaanscljp oorlogssche pen zijn aan do Fransche kust aangeko men. Be Matin" zegt: Eskaders torpedo jagers en patrouille-booten, bestemd om in samenwerking met Me onze in het Nauw van Calais en den Oceaan te ope- reereru worden verwacht. De Amerikaansche marine zal weldra bijdragen tol het „schoonhouden" der zeeën. Generaal Pershing- en zijn generalen staf zijn gistermorgen te Liverpool aan gekomen aan boord van de „Baltic", een vrachtboot der „White Star Company". Korte Oorlogsberichten. In Brazilië zullen 270 millioen francs uitgetrokken worden ter bestrijding van de oorlogskosten. Men verklaart, dat binnen drie maanden Brazilië 600.000 man op de been zou kunnen brengen. De j,Matin" meldt, dat een groot Amerikaansch vrachtschip met graan ge laden thans in een Fransche haven ligt, na den Atlantischen Oceaan te zijn) over gestoken onder dekking van Amerikaan sche oorlogsschepen. Winston Churchill heeft het voor zitterschap van het departement voor de Luchtvaart aangenomen, als opvolger van Lord Cowdray en daarmee wederom zit ting genomen als minister. Het Rijksmarineambt in Duitschland heeft met het Centraal Comité voor de veelévering een contract afgesloten voor de levering van 20.000 loopvarkens, te le veren in het tijdperk van 15 Mei tot 15 Juli van dit jaar en tot een gewicht van 60 tot. 100 pond. Al deze dieren zullen in de bosschen van Hannover 'worden losgelaten, om daar hun kostje op je zoeken. In een toespraak tot een Brandeh- burgsch infanterieregimen! zeide de Kei zer o.a.: De vijand tracht een beslissing te verkrijgen. Wij' wachten die beslissing met de hulp van God, die ons tot dusver zoo genadig beschermde. De vijand zal een beslissing krijgen. Hij zal zoolang zijn menschen in het vuur moeten bren gen tot hij er geen meer heeft, tot hiji uit geput de wapens strekt. Daarvoor hebt gij te zorgen. Wanneer? Dat weet slechts Hij daarboven. Alsl het oogenblik aan breekt, dan zul't giji voor het Duitsche volk de positie hebben verworven, die het toekomt. De Vrede zal door u gedic teerd en voorgeschreven worden! fn een vergadering van de arbei- dersafdeeling van den Raad van arbeiders en soldaten stemden de extreme leden voor de overbrenging van den ex-Tsaar en zijn gezin naar Kroonstad. Veel hila riteit wekte een voorstel der extremisten om den ex-Tsaar en zijn gezin "naar de .Siberische goudmijnen te sturen. Te Petrograd worden voorbereidin gen getroffen voor de ontvangst van de 1200 a 1000 gedelegeerden van 'het aan staande al'gemeene congres van raden van arbeiders 'en soldatengedelegeerden. Het Argentijnsc.he zeilschip Oiana. is door een onderzeeër door kanonvuur tot zinken gebraht. De onveiligheid vooral op het plat teland van Duitschland, neemt onrustba rend toe. Diefstallen van allerlei veldge wassen en levensmiddelen komen dag1 in, dag uit Voor. Koeien, stieren, schapen én varkens worden gestolen of huiten geslacht en het vleesch, .spek en de vel len worden meegevoerd. Zelfs diefstallen van paarden zijn niet zeldzaam. -De Engelschen hebben in den Wyt- sehaete-sector meer dan 6000 gevangenen gemaakt. De Koninklijke trein ontspoord. De Minister van Waterstaat heeft ge bruik gemaakt van zijn bevoegdheid om te bevelen, dat een .onderzoek in het openbaar .zal geschieden ten aanzien van de voorgevallen ontsporing bij Houten, me debrengende de instelling van een com missie van onderzoek, die den minister verslag heeft uit te brengen, bestaande uit de heeren dr. Kraus, lid van de Eerste Kamer en oud-minister Vvan wa terstaat, prof. Everts, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. en Roessingh van Iterson. hoofd van de diensttractie der H. IJ. S. ,M- in Den Haag. Dr. Kraus is gisteren reeds naar Houten gegaan ter opneming van den toestand van weg en materiaal. fn het „Utr. Dagblad" .komen de vOi gende bijzonderheden voor: De oorzaak is moeilijk direct aan te geven. Een verkeerde wisselstand pf het rijden door onveilig signaal is natuurlijk dadelijk aan te wijzen, maar een ont- 'sporing op rechte bajan. waar van de hier genoemde mogelijkheden geen sprake js, is niet aanstonds te .verklaren. Te meer niet, Haar de baan na het ongeval erg vernield was. Inderdaad is (ie meest voor de hand liggende verklaring de Uitzetting van de rails door de hooge tempera tuur. Door zulk een warmte komen de uiteinden van de rails1, iwaartusschen eeni- ge speling is, legen elkaar aan en ont staat er in het §poor eenige beweging. Ontstaat de uitzetting eenigszins dicht nabij een station, ter plaatse waar zich wisisels bevinden, dan komt de beweging in de rails- in,.aanraking met gedeelten, die natuurlijk muurvast zitten en ontstaan er afwijkingen, die bij het passeeren van een. trein kunnen worden vergroot. De locomotief verplaatst zich natuurlijk ge makkelijk pver zulke afwijkingen .heen. maar ivai daar achter volgt loopt ge-vaar buite-n het spoor te geraken, doordat on der den druk yan (ie locomotief de af wijkingen zich hebben verbreed ,en de wiel'enstand van de volgende wagens niet -meer aansluit op de railsbaan. Dit 'is 'dan hoogstwaarschijnlijk gebéurd Be locomotief Me bagaeewaaen en en kele rijtuigen zijn goed gepasseerd, maar voor de rest van den trein werd de af- wijging te groot, zoodat <iio derailleerde. Dit is op het oogenblik de meest voor de hand liggend© verklaring van de ont sporing. Bij de directie der S- S. watren- van ochtend officieel bekend de namen 'van zeven gewonden; de andere gewonden hadden zich vermoedelijk niet .onder ver dere geneeskundige behandeling behoeven te stellen en zijn direct van Utrecht door gereisd. Dit wijst er op, dat hun bles suren niet van ernstigen aard waren. 1 Een droevig voorval geschiedde nog met een der vrouwelijke passagiers (,-die ter o-pname in de Rijks klinieken naar Utrecht reisde. Waar zij een blijde gebeurtenis- tegemoet &,ag, werd dez'e verwachting -door het nood lottig treinongeval op ontijdige wijze ver stoord. De ongelukkige patiënte Vond in het station te Houten J'ieMerijke opname tot een auto haar paar de klinieken te Utrecht bracht. De heer C. A. Redfern, een Engclsch- m-an, die van het ongeluk getuige wa.s, deelde aan De Tel. het volgende mede: Even voorbij de halte -Schalkwijk werd de trein hevig dooi' elkaar geschud en voelden we (sterk remmen. Het schor, knar send -gekraak lean hoogstens een minuut .geduurd hebben. Wij stonden stil. Ik stak mijn hoofd uit een raampje maar kon door de zware stofwolken nau welijks ontwaren wat er gebeurd was. Toen ik den restauratiewagen veriaten had, drongen uit den chaos van ijzer en hout hulpkreten tot mij' door. „Water! Water!" Rechts van de spoorbaan zag ik een wachthuisje niet een pomp staan. Onder den indruk van het oogenblik scheen ik geheel over .mijn zenuwen heen te zijn. Bij- de pomp stonden vier emmers, twee met vuil water, een met waschgoed en een logge. Ue laatste was echter lek. Ik 'gooide het waschgoed in dezen emmer, spoelde den anderen emmer om, pompte chen vol en begaf m© met een beker, die aan de p-omp- hing, weer naai' de ruïne. Een vtouW stapte juist uit een der rij tuigen. Werktuigelijk bood ik haar den beker water aan. „Eerst de -gewonden", luidde het kalm en beslist. Toen herkende ik haar plot seling Het was uw Koningin! En rnr. Redfern vervblgde vol bewon dering: Zij gedroeg zich als een „lady" in den meest verheven, zin van het woord. Wij Engelschen zijn een flegmatiek volk, maar als zij de Koningin van Engeland ware geweest, zouden wij haar in een jubel van nationalen trots op de schou ders hebben gedragen! Uit haar houding sprak vertrouwen, troost en zelfbeheer- sching. Zij knielde neer bij een Duitsche vrouw, die het bewustzijn had verloren, liet het hoofd op haar arm rusten en verzocht mij den beker aan de witte lip pen te brengen. Ginds zat een oude man; het bloed droop uit zijn manchetten en de Koningin sprak hem woorden van troost en moed toe Boven allen lof verheven was ook de houding van den inspecteur van het ver voerwezen, die H. M. vergezelde. Hoewiel zelf zwaai' bloedend uit een hoofdwon de, Wenschte hij niet geholpen te wor den, alvorens anderen hulp te hebben Verleend. 'Men mag van geluk spreken, dat het ongeluk geen ernstige gevolgen heeft ge had, en dit is m. i. in de eerste plaats te danken aan de tegenwoordigheid van geest van den man pp de locomotief, die, de eerste, onregelmatige schokken voe lende, den trein in den kortst mogelijken tijd tot stilstand heeft gebracht.. Lichtbespar ing. In verband met de lichtbesparing heeft de minister van waterstaat aan de colleges"" van Ged. Staten verzocht, hun gevoelen te doen kennen omtrent even- tueele invoering van bepalingen, dat rijwielen eers.t één uur na zonsonder gang tot één uur voor zonsopgang licht moeten voeren en bij heldere maan geen licht behoeven te voeren, en te vens oontrént toepassing van denzelfden maatregel voor melk-, hand-, hondekarren en dergelijke. (N. R. Ct.) Minister P o- s t h .u m a. Naar we vernemen neemt minister Pos- thuma weer zijn gewo-ne (ambtsbezighe den le 's Gravenhage waar. Staatsraad Sandbarg. jjfaar wij vernemen is benoemd to tl lid van den Raad van State, ter vervanging van wijlen Quarles van Ufford, de heer jhr. mr. L. v. Bronkhorst Sandberg, thans_ referendaris bij1 den raad yan State. De ze e visscherij. Namens de commissie uit de IJmuider reeders wordt officieel medegedeeld, dat de commissie in overleg met den Duit- schen marinestaf een belangrijke uitbrei ding van het gebied voor de Ned. stoom- ©n zeilvisscherij heeft bereikt, waardoor voor deze visscherij de grenzen van het versperde gebied aanmerkelijk ziullen wor den ingekort. Inzake de schaderegeling voor het ver nietigen van Ned. visscherijschepen heeft de Duitsche regeering toezegging gedaan, ieder geval van vernietiging ter onderzoek te willen opdragen aan een daartoe spe ciaal in te. stellen commissie uit Duitsche en Nederlandsche deskundigen. Kaas. Volgens de „Tel.", zal dezen zomer, in opdracht van den minister van land bouw, een voorraad van ongeveer 81/2 mil lioen kg. kaas worden gevormd, met het oog op de binnenlandsche "distributie in den komenden winter. De beschikbare voorraad zal, bij' het begin van het sei zoen, ongeveer 71/0 millioen kg. bedragen, daar ongeveer 13 pet. z.g. „indroogt". Ten vorigen jare bedroeg deze z.g. ver plichte voorraad 2 millioen kg. Uitvoer van verse h fruit. De minister van landbouw heeft be paald als soorten van versch fruit, waar voor consenten kunnen worden afgegeven, worden aangewezen kruisbessen, aardbeien, kersen, zwarte bessen, aalbessen, frambozen, boschbes- schen, meloenen, perziken, druiven, peren, appelen, pruimen, veenbessen, mispelen, hazelnoten, walnoten. Samenwerking in het belang der grondwetsherziening. In een bijeenkomst van voorzitters der volgende in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal vertegenwoordigde politiek© partijenAntirevolutionnairen, Christ.-Hïs- torischen, S. D-. A. P., Vrijzinnig-Demo craten, Unie-Liberalen en Vrije-Liberalen, op 7 Juni 1917, is, tengevolge van de vroegere besprekingen, waarbij was over eengekomen, den partijen aan te raden bij de thans plaats vindende verkiezing van leden der Tweede Kamer, de aftre dende leden niet te bestrijden, de vraag behandeld, welke houding door hen zou behooreu te worden aanbevolen afin hun geestverwanten in die districten, waar binnen de verkiezing niet bij enkele can did aatstel ling is afgelpopen, en dus een Stemming noodzakelijk is geworden. In overweging nemende, dat 's lands belang medebrengt, dat de aanhangige' grondwetsherziening tot stand komt. sprak men eenparig de wenschelijkheid uil, dat deze partijen zich tot haar kiesvereeni- gingen of afdeelmgen zullen wenden, met- verzoek ten krachtigste te bevorderen. VERSCHIJNT KLKEH 3EEHKDAQ. _s Aboanemenlsgfjjjli Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummera - OkOü v Pr ijs der Ad verte nti^O. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 ot 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwmardïfc Bewijsnummers 5 cent, 3 dat de aftredende leden uiet alleen door hun geestverwanten, maar ook door dei andere partijen, wier vertegenwourdiaeri» zich in de Kamer voor de herzien ng hebben verklaard, zullen worden ■- steund en gestemd. (Vad. t—— L —PBPB». IW n 1111 11 —BtMn-a: De majoor J. Trimpe, commandant van het dep. der IV infanterie brigade, is benoemd tot commandant van het de pot "der VII inf. brigade te Amsterdam. De le luit. der inf. O.-I. leger, .C. M. J. Tismeer, 'isbevorderd tot ka pitein. In Terneuzen wordt de oprichting van een A.-R. Persvereeniging voorbe reid. Middelburg. De Middelburgsche Sport en Athletiekvereeniging heeft tegen 1 en 2 Augustus a.s. een groot concours hip- pi que uitgeschreven, op het programma waarvan voorkomen concours voor één-, twee- en vierspannen voor licht- en zwaar- wagenslag, springconcours met vooraf gaande afstandsrit, behendigheids wedstrij den, rondrijderij te paard en in rijtuigjes in nationaal costuum. De wedstrijden zul len gehouden worden volgens het regle ment van het Centraal Comité voor Con coursen. Woensdagavond, 13 Juni, zal de openbare les van de Volkszangschool der Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" plaats hebben, onder leiding van dhr. W. K. Kuiler. We wekken de lezers op dez'e uitvoering bij te wonen. Vrijdagmiddag bracht de heer Deroo ver, consul voor België te Vlissingen, eeu bezoek aan de Belgische school te Mid delburg. De heeren H. Snijders, M. Baelde, Philips en Demony, leden der schoolcom missie verwelkomden den heer Deroover. De leerlingen zongen enkele Fransche en Vlaamsche liederen, o.a. Hou en Trouw, van Joh. Deniaegt en Tan Morks en bo den den consul hun bijdrage aan tot het stichten van een bed in het Home Prins Leopold. Aan mevrouw Deroover werd door een der leerlingen der kleuterklasse een bloemenhulde aangeboden onder het opzeggen van een aardig versje. lerseke. Vrijdagavond hield de heer D. Rietveldt de Houdt zijn aangekondigde lezing over „Evenredige Vertegenwoordi ging". Glashelder zette de spreker het geheele stelsel uiteen. Door het tamelijk goed opgekomen publiek werden nog ©eni ge vragen gesteld. Kamperland. Gisteren is alhier aan dei duinen van den Onrustpolder het lijk aan gespoeld van een matroos, volgens de kleeding vermoedelijk een Engelschman. Nadat het lijk onder politietoezicht ge kist was, is het vervoerd naar de be graafplaats, alwaar het in het lijken- huisje is ondergebracht. N. en St- Joosiand. Door B. en W- zijn d© datums voor de verkiezing, stem ming en eventueele herstemming voor twee raadsleden bepaald op resp. 26 Juni, 6 Juli en 18 Juli a.s. Aftredend zijn de heeren A. van Waarde en C. Rooze. Hansweerd. Gisteren werd op de N.V. werf Zeeland te Hansweerd de kiel ge legd voor het schroefstoomschip „Lom- bardia", in aanbouw voor de Svenska Ll'oyd te Gothenburg en bestemd voor de ajgemeene vrachtvaart. Dit schip, geheel van staal gebouwd, heeft de volgende taf metingen: Lengle tusschen de loodlijnen 275' G";, Breedte op de spanten 41' 0": Holte in de zijde 18' 0", met een laadver mogen van 2500 ton. Het schip is van het Shelterdeck-typel ein wordt gebouwd onder de hoogste klasse Engelsche Lloyd. Het wordt voorzien van een Ljungströms Electro Turbine Machirïe- installatie van 1200 I.P.K. Krabbendijke. 'Door de ingelanden van den Valckenissep older werd tot dijkgraaf herkozen dhr. Adr. Wabeke. Kr. Ct. Sluis. Alhier wordt den laatsten tijd eea levendige handel gedreven in nikkelen munten. Alle vierkante stuivers verdwij nen op geheimzinnige wijze uit het ver keer. Bij groote massa's schijnen ze op verborgen plaatsen over de greris te wor den gébracht. Zierikzee. Alhier is een r.k. kiesvereni ging opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Boüwens, leeraar aan de 11. H .B. S.^ alhier, Neessen, hoofd van de katholieke school, en A. Appels, win kelier. Tot candidaat voor den gemeente- raad werd gesteld de heer J. Bouwens. De afdeellng Zierikzev van cte S. L. A. P. heeft voor den gemeenteraad jjfui-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1