No. 208 Vrijdag 8 Juni 1917 31e Jaargang D@ Qroofe Oorlog» Binnenland Uitgave van lie Naaml. Vena. LUCT.OR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gees: EANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: BIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkere i Houterbaan Le Cointre, Goes. Stemmen des tijds Het Juni-nummer van dit bekende Maandschrift voor Christendom en Cul tuur komt ons zóó belangwekkend voor, dat we op deze plaats er de aandacht op willen vestigen. Wij hebben respect voor de wijze, waar op de redactie meent haar licht te moe ten laten schijnen. Ze beijvert zich steeds een breed terrein te beslaan, zonder noch tans de diepte van beschouwing prijs te ?even. De kwaliteit is geheel evenredig ^n de kwantiteit, en dat deze niet on belangrijk is, zal u blijken, als we den rttioud 'kortelijks opsommen. be bekende literator zoo mogen wiïhéan wel noemen Wielenga (dr. B.) ^schrijft Couperus als type van den mo dern^, mensch. Om taktisch-paedagogisehe redenen wil dr. \V. spreken. 1 De groote bekoring van Couperus, „die met zijn pen den duivel verandert in een engel des lichts", is niet voorna melijk zijn artisticiteit, maar zijn moder niteit, zegt de schrijver. In Couperus is de moderne beschaving ontbloeid als een exotische, fijnbladige, wonder-vervige, bloem, en wij, positieve Christenen, zijn óók moderne menschen, menschen- onderinvloed-van-de-moderniteit, meer dan wij ons bewust zijn. Men houdt onze jonge garde niet meer zoet met „De pleeg zoon," van Van Lennep en „De Schaap herder" van Gitmans.... Ge moet u terugtrekken in de Anjeliers- dwarsslraat van nw algeheele kunsteloos heid, verwerpend alle nieuwe literatuur, die niet door Callenbach uitgegeven en, door Jachin goedgekeurd is, öf ge moet voor den dag komen met uw kunst kritiek en kunstgetuigenis. De lieer W. koos het laatste en on derwerpt hier op uitnemende wijze den persoon en 'do pennevruchten van Coupe- nis aan 'een degelijke bespreking. Coaperus. voor wien schrijven enkel is het uitleven van zijn kunstgevoel, toe geven aan schoonheidsdrang, ventileeren van opstrevende kracht, artistiek eudai- monisme", wiens doel enkel is: „repro ductie van den modernen mensch in al zijn levensuitingen"; Couperus, het type van den modernen mensch. Dr. Slotemaker de Bruine schrijft over Hermann Kutter, den profeet der reli gieus-sociale beweging in Zwitserland. Ziehier enkele teekenende bijzonder- r heden omtrent deze belangwekkende fi guur Wie hem enkel uit de verte kent, door zijn boeken of van zijn preekstoel, die aarzelt bij wie hij is in te deelen: bij de hollen of bij de naieven. Er is dikwerf iets zeer hols in zijn bewerin gen en critieken; iets goedkoopst Maar wie hem, zij het slechts éénmaal, per soonlijk heeft ontmoet, hem heeft hoo- ren vertellen van zichzelf en zijn opvat tingen, die aarzelt niet meer. Hier staat een kinderlijk gemoed, eene naïeve na tuur tegenover u; deel hem niet in, vraag hem geen practische vragen, ga niet aan het werk met hem. Doch wel laat, God door hem tot u spreken. En ga dan met het opgevangene tot God zelf, om van Hem het licht te begeeren over wat ge doen moogt en doen moet. God is barmhartiger in zijn oordeel over uw werk dan zelfs de ernstige profeten. .Want Hij kent het leven en verstaat uw wOTsteling; ook bij deze profeten is noch dat kennen noch dat verstaan. Maar zij roepen u wakker en zetten u stil en drijven u voort. i Zoo is Hermann Kutter. Hij is geboren in 1863 en werd in 1887 predikant.Sinds 1898 doet hii dienst in den Neu-münster to Zurich Een imposant gebouw. Het ligt aan een uithoek van de stad op een hoo- gen heuvel. Boven het forscho vierkante gevaarte steekt de koepelvormige toren weder hoog uit. Het gebouw" js op getrokken in Romaanschen stijl en ver nieuwd in 1912. Van binnen is alles vierkant: de ramen, de preekstoel, de blokken in het hooge platte plafond; een mooie groote zaal. Met 1150 zit plaatsen, de ééne gaanderij mee gere kend; terwijl desnoods nog goed 100 menschen op de orgelgaanderij1' een plaats_ kunnen vinden. Misschien vindt men iets teekenachtigs in de verdee ling: er zijn 420 plaatsen voor mannen, 730 voor vrouwen. Alle plaatsen zijn vrij- Hier in zijn parochiekerk preekt Kut ter week aan week. In welken geesi? Zijn preekenbundel Die Welt des Vaters> die in 1901 is verschenen, doet hem kennen als een pietistisch- methodistiscii voelend ma,n; slechts per De Zeeuw soonlijke bekeering brengt ons in per soonlijke relatie -met Gods heil. En ook thans nog kan hij in zijn prediking dien zeer persoonlijken toon aanslaan en dus enkel spreken over de vraag, hoe de enkele ziel tot God zal komen; zij is er van nature niet. Aan de vrij zinnigheid heeft hij zic-h nimmer ver want gevoeld; deze is „zoo arm aan God". Dr. Slotemaker schetst dan de be- duidenis van dezen man, naar wien de kerk moet luisteren en ieder prediker; de maatschappij en ieder werker; de staat en 'iedere partij. „Nieuw Licht over het oude Jerusa lem" is een interessant opstel van de hand van dr. Joh. de Groot. Hij besluit Zoo is het „nieuwe licht" over het oude Jerusalem wel niet zeer helder, maar wij zijn dankbaar voor eiken licht- glans hoe zwak ook over de duistere tijden van het verre verleden. De Islam heeft gemaakt, dat liet oude Jerusalem onder den grond, dat in me nig opzicht belangrijker is dan het Je rusalem boven den grond, een bijna geheel onbekende wereld blijft. Hoe zou onze kennis .yan het oude Jerusalem zijn gebaat dooi' opgravingen op de tegenwoordige tempelplaats 1 Misschien brengt de oorlog hier gunstige verande ring; wat hij ons nu in het Westen aan licht ontneemt, geve hij ons straks in het Oosten terug. En hoe schoon en véélkleurig is het licht, als het eerst is gévallen door het prisma, dat „Je rusalem" heet! K. ten .Bj;uggencate is al meer dan 40 jaren van meening, dat de woorden van Genesis 2528 en Gen. 276, 9, 11— 13, ons kunnen leeren, hoe liet karakter moet worden beoordeeld van de vrouw in Shakespeare's stuk, Lady Macbeth. Hij werkt de overeenkomst uit tusschen deze vrouw, 'die haar man, en Rebecca, die Jacob wilde groot maken. Dr. M. M. den Hertog beantwoordt ten slotte de volgende vraag: Geeft het psy chisch monisme een bevredigende verkla ring van het psychophysisch paral lelisme Een pracJit-onderwerp 'voor onze theo logen. Hebben wij te veel gezegd, toen wij van een zeer belangwekkende aflevering spraken? Uitgever van dit mooie maandschrift is OrJ. A. Ruijs te Utrecht. Beknopt overzicht van den toestand. In den Wyfscliaetesector is het ein delijk tot een uitbarsting' gekomten, wel ke den Engel'schen een niet onbelang rijk voordeel verschafte. Over een front van 7 mijlen, tusschen Meessen en Wytschaete zijn de Engelschen opgerukt en langs liet geheel'e aanvals front hebben zij: vorderingen gemaakt. Meer dan 5000 gevangenen slaan ïeeds op hun lijsten, en met het tellen der kanonnen en het verzamelen van het buit gemaakte oorlogsmateriaal is men nog bezig. Berlijn meldt, dat de strijd hier nog in vollen gang is, dus we dienen met onze conclusies wel zeer voorzichtig te zijn. Troriwens de Engel'schen zullen na zoo langdurige voorbereiding niet na de eer ste de beste aanvalspogïng van verdere stappen afzien. Reeds vóór midden Mei steeg1 de vuur- actie in den Wytschaete-sector. Na een korte vuur-pauze van 16 tot 21 Mei zet te op 22 Mei de systematische Engelsche vuurvoorbereiding zonder tusschenpoozen in om van 1 Juni al tot een buitenge wone hevigheid te stijgen, die verschei dene dagen reeds het karakter van trom melvuur droeg. „Op 6 dezer 's morgens, slechts tijde lijk sterk vuur, 's namiddags overgaan de tot het sterkste trommelvuur. Den geheeïen nacht van den 6den op den 7den woedde onafgebroken de zwaar ste artilleriestrijd. Op mijnontploffingen te 4 uur 's morgens volgde een vuurgolf van de geweldigste kracht. Om 5 uur 's morgens gingen de En gelsche stormtroepen op het geheele front van den Wytschaete-sector tot den aan val' over. De infanterieslag golft heen en. weer op het grootendeels vlak, deels moe rassig en met kleine boschjes bedekte terrein. Met belangstelling zien wij' nu het ver dere verloop van den s'rijd tegem iet, ech ter niet met de spanning van iemand, die een beslissen den slag mogelijk acht. Om de Franschen geen gelegenheid te geven hun bondgenooten te steunen in den aanval, hebben de Duitschers ten N. W. van St. Quentin een krachtigen aanval gedaan, die Weliswaar niet veel voordeel' opleverde, doch die in ieder ge val de plannen der Franschen moest ver ijdelen. Het Engelsche communiqué meldt, dat Mes si nes, Wytschaete en „an dere plaatsen" in Engelsche han den zijn. Om de nieuwe linie te kunnen aanwijzen ,is het dus noodig, dat we nadere berichten afwachten. Het slagveld van Jamiano was ander maal weer de plaats van de hevigste gevechten, waarbij de Italianen de ne derlaag leden Hun massa-aanvallen zijn oveal onder zware verliezen mislukt. Wederom bleven 30 officieren en 500 man in Oostenrijk- sche handen. Sedert 12 Mei w'erden meer dan 27.000 gevangenen binnengebracht. ln den Franschen senaat heeft de mi nister-président. Ribot een nieuwe lezing gegeven van zijn verklaringen, reeds in de Fransche Kamer afgelegd. Hij hei haalde zijn betoog ten opzich te van de conferentie te Stockholm en legde met nog riteer kracht dan in de Kamer den nadruk er .op, dat de Fran sche socialisten niet aan de conferentie konden of mochten deelnemen. Ook op andere punten was zijn rede meer positief dan in de Kamer. Vooral hetgeen hij omtrept de oorlogs doeleinden mededeelde .vulde de verkla ringen, in de Kamer gegeven nader aan. Ribot bevestigde, dat alleen een vrede door overwinning mbge'ijk zijn zou. Hij betoogde, dat Frankrijk vast zou houden aan de teruggave van Elzas-Lotharingen, hetgeen niet als annexatie te beschouwen zou zijn, de „Nordd. Algg. Ztg." be toogt op haar beurt, dat Elzas eigenlijk oud-Duitsch gebied is en dat dus de an nexatie Van '71 geen annexatie geweest is, dat er door Duitschland vergoeding gegeven moet worden voor de in het be zette gebied aangerichte schade en dat er waarborgen voor den vrede, moeten worden vastgesteld. De omschrijving, die de Fransche pre mier Van die „waarborgen" gaf, blijft, ge heel in de lijn van den vrede-alleen-door- overwinning, zooals Ribot dien nastreeft. Een Ainerikaansch leger naar Europa? Over de vooruitzichten van de Ame- rikaansche hulp op het Europeesche oor logsterrein schrijft kapitein Meyer in het Zwitsersche blad „St. Galler Tagblatt" van 31 Mei „•Aangenomen, dat de Unie begin Oc tober een half millioen strijders gevormd heeft en begint met hun transport, dan heeft zij, wanneer zij1 een legerkorps transporteeren wil, een half millioen ton scbeepsruimte noodig. Voor twee leger korpsen een millioen. Deze scheepsruimte staat echter in October in geen geval meer ter beschikking, daar tot dan toe minstens 2 tot 2V2 millioen meer scheeps ruimte in den grond geboord zullen zijn. Zelfs wanneer er door het klaar komen van nieuwe schepen, indienststelling van de in beslag genomen Duitsche schepen, enz. voldoende tonnage beschikbaar zou zijn, duurt het 6 tot 7 maanden eer een half millioen Amerikaansche troepen naar Europa getransporteerd is. Gedurende den geheelen winter zal een millioen ton door het vervoer van deze troepenmassa's aan hét handelsverkeer worden onttrokken. Daarna eischt hun verpleging permanent een half millioen ton. Daarmede ontrolt zich het scheepsruimteprobleem in zijn geheele zwaarte. Deze beschouwingen toonen, dat de ver onderstelling, dat de Unie met een of zelfs twee millioen soldaten in den Euro- peeschen oorlog zou kunnen ingrijpen zui vel fantasie is". Haïti en Duitschland. De zaakgelastigde van Haïti overhan digde den staatssecretaris van buitenland- scïie zaken een nota, waarin tegen den onbeperkten duikbootoorlog geprotesteerd wordt. Tegelijkertijd wordt schadevergoe ding geëischt voor het nadeel, dat de handel geleden heeft door vernietiging van verscheidene schepen. Bij de torpe deeringen hebben ook onderdanen van Haïti het leven verloren. Eindelijk werden in de nota waai'bor gen voor de toekomst geëischt. Wijl de eischen der regeering van Haïti in een ongewonen vorm gesteld zijn en de inwilliging daarvan binnen een termijn geëischt werd, waarin het niet eens mo gelijk geweest was de opgegeven redenen te onderzoeken, heeft de keizerlijke re geering het voor juist gehouden de zaak gelastigde van Haïti onmiddellijk zijn pas sen te geven. Uit Rasmenie. In Groot- en Klein Walachije heerscht drukke bedrijvigheid, daar rijpt het graan, dat Midden-Europa voor den hongersnood zal behoeden. Het Duitsche bestuur in Roemenië wordt zelfs door de vijanden geroemd, wat veel zeggen wil, als men nagaat, hoezeer men vit en bedilt op iederen maatregel, die in België geno men wordt. In het bezette gedeelte van Roemenië merkt men niets van den oorlog: alles zwoegt en werkt van den vroegen och tend 'tot den laatsten avond om de pro ductie van koren, petroleum, wijn, vee en ertsen tot de grootst mogelijke hoogte op te voeren. Want er wordt niets ge- requireerd, alles wordt betaald. Ook wat van den oogst van 1916 over gebleven is, werd door de Duitschers voor klinkende munt gekocht, schrijft de cor respondent van „De Maasbode", die een reis naar dit gedeelte van het oorlogs terrein gemaakt heeft, en daarover al lerlei interessants weet te vertellen. Dat was een zeer verstandige politiek van het Duitsche legerbestuur. Want zoodoen de zullen tot half Juli ongeveer een kwart millioen ton koren naar Duitschland al leen kunnen worden verzonden. En dat graan zal daar zeer welkom zijn. Korte Oorlogsberichten. De Times van 31 Mei en 1 Juni geeft als Engelsche verliezen op 228 of ficieren en 6870 minderen. - De Engelsche Rothschild, van wiens overlijden wij dezer dagen melding heb ben gemaakt, was Leopold de Rothschild, een oom van den tegenwoordigen Lord Rothschild. Hij was zeer gezien, stond al's een uitnemend financier bekend, had een beroemden renstal en rijke kunstver zamelingen en was een getrouw Israë liet. Hij is ruim 71 jaar geworden. De namen van de in Elzas-Lotharin- gen gelegen stations Metz-Devant les Ponts' en Monveauxtal zijn veranderd in Melz-Vorbrucken en Bergtal. Het oorlogswoekerbureau in Duitsch land heeft, de handen vol, In den laatsten tijd werden maandelijks' meer dan 400, en in het geheel zijn ongeveer 24000 geval len onderzocht. Berichten uit Lausanne aan het „HM." melden, dat in Constantinopel en omgeving eveneens Christen-slachtingejn verwacht worden. De aldaar alsnog niet massaal aangegrepen Armeniërs zijn te we ten gekomen, dat hun hetzelfde lot bereid is als ,aan het anderhalf millioen (min stens) hunner volksgenooten in het eigen lijk Armenië. Te 'Broessa zijfn uit angst hiervoor verscheidene honderden families tot den Islam overgegaan gedurende deze laatste dagen. Broessa is een belangrijk Armenisch centrum. Volgens Pölitiken wordt er in De nemarken een groote bezending ruwe ka toen uit Amerika verwacht, waarmede de textielfabrieken er voor verscheiden, maanden voorzien zullen zijn. Om het spoedig afleveren van graan van den nieuwen oogst te bevorderen,,'is aan de boeren in Duitschland eene extra dorschpremie uitgeloofd, ten bedrage van 60 mark per ton over hetgeen vóór 16 Aug. is afgeleverd, voorts tot 1 .Sept. 40 fnark, tot 1 Oct. 20 mark, per ton. Het gebrek aan papier in Duitsch land, waaronder ook-cle nieuwsbladen zoo zeer le lijden hebben, is 'niet alleen te wijten aan het gebrek aan grondstoffein, kolen en arbeidskrachten voor de papier fabricage, maar ook daaraan, dat zooveel papier noodig is voor artikelen, waarvoor Vroeger geweven stoffen werden gebruikt, .waarvoor echter nul, omdat er niets, wordt ingevoerd, de grondstoffen wol', ka toen, jute, enz. grootendeels ontbreken. Zoo worden groote hoeveelheden papier verbruikt voor de vervaardiging van mu nitie, van bindmateriaal', van verbandmid delen, enz. Met betrekking tot de verdeeling van België in een Vlaamsch en Waaisch gedeelte, meldt de vTagl. Rundschau" nog ,dat ieder gedeelte niet alleen zijn. eigen bestuurslichamen en ministers zal krijgen ,doch ook, en daarop komt het vooral aan, zijn eigen begrooting. De Engelsche admiraliteit meldt De marine-vliegtuigen hebben gi teren een aantal bommen geworpen op de aerodro- ma op Nieuw-Munster, lft mijl ten Z. VERSCHIJNT ELKEN ÏZERXDAQ, Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -0.0B Prijs der Advertentifin. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 16 cfc 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden Bewijsnummers 6 cent. W. van Blankenbergh. Zij troffen «ca, groote loods. Verscheidene bommen vie len ook vlak 'hij twee vijandelijke vlieg machines. Vier vijandelijke vliegers vielen! de jterugkeerende raiders aan, doch zij weiden verdreven. Al onze vliegers zajn ongedeerd teruggekeerd. I11 geheel Noorwegen hebben duurte- demonstraties plaats gehad, welke over al in de voimaakste 01de verliepen. In Christiania namen 40.000 personen aan dg. betooging deel. Zij droegen vaandelè met opschriften tegen de duurte. Afgevaardigden van het garnizoen te Wiboi-g (Finland) hebben na een beraad slaging van acht uur met algemeene stemi- men een motie ten gujnste van een on- verwijlden vrede aangenomen. In de over wegingen wendt o.a. gezegd, dat de gevaar lijkste vijand, waartegen Rusland zich thans te verdedigen heeft, de hongersnood is. Naar het St. Pet. Tel. Ag. meldt, is! door alsnog onbekende oorzaak, een aan zienlijk deel van uit Engeland aangevoerde] ontplofbare stoffen, zwavel, kaJium-chlo- raat en fosfor, in de haven van St. Peters burg in de lucht gevlogen. Daar de wind gunstig was, heeft men den brand binnen eenige itren kunnen beperken. Volgens een officieel bericht van' den Duitschen gezant in de Middel-Ame rikaansche republiek heeft (gelijk reeds van de zijde der Entente gemeld was) Nicaragua de betrekkingen met het Duit sche rijk afgebroken. Nicaragua, teekent de Kol'n. Ztg. hierbij aan, wasi sedert de verdrijving van president Zelaya een willoos werktuig van de Vereenigde Sta ten. Duitsche bladen ontleeuen aan ee» bericht uit Parijs dat er Maandagochtend in den onmiddellijken omtrek van Parijs; en wel in de voor de '1 andsverdedigipg werkende fabrieken van Pinet Chernier en Faure, een geweldige ontploffing ié geweest. De stoffelijke schade is buiten gewoon zwaar. Van beide 'fabrieken ia geen steen op den anderen gebleven. De ontploffing werd in 'heel Plarijs gehoord. Daar hel. rusttijd was, zijn enkel eenige wakers' gewond. 1 Wolff meldt aan de N. R. Ct. een verhaaltje van het westelijk front. Fransche gevangenen van de 17e divisie infanterie, die 22 Mei door de Duitschers bij Corbény werden ingeleverd, volgden! de Duitsche patroelje vrijwillig zonder eeni zweem van tegenstand. Een der gevan genen had op zijn post geslapen. Pas, toen hij in den schijn der lichtrakettetnj zijn kameraden met de Duitsche patroelje zag wegloopen, wierp hij zijn geweer weg, sprong uit de loopgraaf en liep zoo snW al's zijn beenen hem dragen konden, de patroelje na om nog te worden meegeko men. Dit dient dan als bewijs Voor den neer- drukkenden invloed van de vruchteloos1 heid van het groote Fransche offensief aan de Aisne en in het westen vaflj Champagne. Vijf torpedobooten en patroeljevaar- tuigen kruisten gisteren voor Ameland. Bij Koewacht is gisteren een Duitsch soldaat door den electrischen grensdraad gedood. -Naar de „Basler Anzeiger" mede deelt, is een deputatie Van de 36ste le gerdivisie te Petersburg aangekomen, die aan de nieuwe regeering verklaarde, dat het leger van haar verwacht, dat zij: vóór alles hare zorg aan een spoedigen vrede zal' wijden. Naar de Temps mededeelt, is hij de Fransche kamer een wetsontwerp in gediend tot verhooging der spoorwegta rieven ,voor de groote lijnen, zoomede voor de (beide Centuurbanen om Parijs, ten bedrage van 15 procent. De Neue Zürcher Zeitung van 13 Mei 1917 verneemt uit Nederlandsche bron, dat de deportaties van België naar Duitschland, bijzonderlijk in de omge ving van Mons, weder op groote schaal Worden hervat. Hiertegenover kan op grond van ambtelijke inlichtingen nadruk kelijk worden vastgesteld, dat uit het be zette België geen arbeiders naar Duitsch land werden overgebracht. 0e Koninklijke trein ontspoord. Do Koningin, die gisteren per Staats- spoortrein te ruim 5 uur in de residentie zou 'tcrugkeeren van haar inspectietocht naar 's Hertogenbosch, is met dien trein! niet aangekomen, meldt de N. R. Ct. Er was bericht ontvangen, dat de be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1